HU181156B - Új eljárás 2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav előállítására - Google Patents

Új eljárás 2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU181156B
HU181156B HU181980A HU181980A HU181156B HU 181156 B HU181156 B HU 181156B HU 181980 A HU181980 A HU 181980A HU 181980 A HU181980 A HU 181980A HU 181156 B HU181156 B HU 181156B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reaction
carried out
thiophene
carboxylic acid
acid
Prior art date
Application number
HU181980A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Viski
Lajos Toldy
Zoltan Zubovics
Original Assignee
Gyogyszerkutato Intezet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gyogyszerkutato Intezet filed Critical Gyogyszerkutato Intezet
Priority to HU181980A priority Critical patent/HU181156B/hu
Publication of HU181156B publication Critical patent/HU181156B/hu

Links

Landscapes

  • Heterocyclic Compounds Containing Sulfur Atoms (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás az (I) képletü
2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav (ticrynafén, tienilsav, diflurex, selacryn, SKF 62698, a továbbiakban: ticrynafén) előállítására. A ticrynafén ismert vízhajtó és hugysavt rítést előidéző szer [lásd például G. Thuillier és mások: Eur. J. Med. Chem.,
9, 625-633*(1974)].
A ticrynafén előállításával számos szabadalmi leírás és közlemény foglalkozik. Az irodalomban ismertetett legtöbb eljárás közös vonása, hogy elő- l szőr az A-reakcióegyenlettel szemléltetett módon összeépítik a tiofénvázat és a homoaromás gyűrűt, majd az így kapott termékből alakítják ki a karboxi-metil-oldalláncot tartalmazó végterméket.
A fenti szintézist úgy végzik, hogy a 2,3-diklór- l -fenol valamely (II) általános képletü származékát, ahol R jelentése valamely helyettesítetlen vagy adott esetben helyettesített, rövid szénláncú alkilcsoport, Friedel-Crafts-reakció körülményei között a (III) cépletű tiofén-2-karbonsav-kloriddal acilezik, oldó- 2 szerként diklór-metánt vagy szén-diszulfidot használva. Ezután az így nyert (IV) általános képletü vegyület - ahol R jelentése a fenti - R-csoportját vagy lehasítják, és a szabad fenolos hidroxil-csoporthoz [(IV) általános képlet, R = H] kapcsolják a 2 kívánt oldalláncot [A-reakcióegyenlet, lásd például a 162 466 lajstromszámú magyar szabadalmi leírást, a 2 115 042 számú francia szabadalmi leírást, és a 2 642 879 számú Német Szövetségi Köztársaság-beli közrebocsátási iratot], vagy pedig az R-csoport meg- 3 felelő továbbalakítása útján nyerik a kívánt (I) képletü végterméket (B-reakcióegyenlet, lásd például a 4 166 061 számú Amerikai Egyesük Államok-beli szabadalmi leírást).
Ezen eljárásoknak azonban több hátránya van. így abban az esetben, amikor a 2,3-diklór-fenol hidroxilcsoportját valamely alkalmas csoporttal - előnyösen metilcsoporttal - védik, majd ezt a Friedel-Crafts-acilezés után lehasítják, és ezután kapcsolják a molekulára a karboxi-metil-oldalláncot, a 2,3-diklór-fenolból kiindulva viszonylag nagyszámú reakciólépést kell elvégezni. így például az irodalomban leírt eljárások közül leggazdaságosabbnak tűnő, A-reakcióegyenlettel szemléltetett reakcióút (162 466 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás) 5 lépésben, a 2,3-diklór-fenolra számított 45%ros hozammal szolgáltatja az (I) képletü ticrynafént.
Azon eljárásokban pedig, ahol a (IV) általános képletü vegyületek R-csoportját közvetlenül alakítC ják az (I) képletben szereplő oldallánccá, ezen átalakítás hozama gyenge.
A 4 166 061 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás szerint például az R-ként
2,3-dihidroxi-n-propil-csoportot tartalmazó (IV) általános képletü vegyületet csak mintegy 40%-os hozammal lehet a kívánt végtermékké oxidálni. Az említett leírásban ismertetett, 6 reakciólépésből álló eljárás hozama pedig mindössze 8%.
Az irodalom két helyen tesz említést ticrynafén olyan előállításáról, amelynek során a molekula fent
-1181156 említett három fő szerkezeti eleme közül a tiofén-gyűrűt építik be utolsóként (lásd a C-reakcióegyenletet). így a 2 642 879 számú Német Szövetségi Köztársaság-beli közrebocsátási irat elvi lehetőségként egy reakcióegyenlet formájában megemlíti, hogy az (I) képletü vegyületet a 2,3-diklór-fenoxi-ecetsavból (II) általános képlet, R jelentése karboxi-metil-csoport tiofén-2-karbonsav-kloriddal, alumínium-triklorid jelenlétében elő lehet állítani. Az említett leírás azonban semmiféle kitanítást nem tartalmaz arra nézve, hogyan kell ezt az acilezést kivitelezni, és sem a példák, sem a szabadalmi igénypontok nem térnek ki erre a reakcióra.
A C-reakcióegyenlettel szemléltetett utat tárgyalja, bár korántsem kielégítő módon, G. Thuillier és munkatársai fent idézett közleménye is. Eszerint a1 2,3-diklór-fenoxi-ecetsavat vízmentes alumínium-triklorid jelenlétében tiofén-2-karbonsav-kloriddal, szén-diszulfidban 15 órán át, forralás közben acilezik. A szűkszavú leírás nem adja meg sem a nyers, sem a tisztított termék hozamát, csupán azt, hogy a nyerstermék 70%-a a kívánt vegyület (arra sincs utalás, hogy ezt az értéket hogyan határozták meg), és ez utóbbit a nyerstermékből többszöri, vizes alkoholból, majd 1,2-diklór-etánból való átkristályosítás útján lehet elkülöníteni. Ezen eljárást alkalmazva, saját kísérleteinkben a 2,3-diklór-fennxi-ecetsavra számítva mindössze 10%-os termeléssel nyertük a tiszta (I) képletü vegyületet. A nagyon rossz hozam mellett e módszer további hátránya, hogy igen tűzveszélyes és mérgező oldószert (szén-diszulfidot) alkalmaz.
Meglepő módon azt találtuk, hogy az irodalomban csak kevéssé részletezett, és a terméket az irodalmi adatok szerint erősen szennyezett formában szolgáltató, C-reakcióegyenlettel szemléltetett reakcióban jó hozammal nyerhetünk tiszta ticrynafént, ha a Friedel-Crafts-reakciót valamely, nitrocsoporttal helyettesített szénhidrogénben mint oldószerben, alkalmasan megválasztott körülmények között végezzük,
Továbbá meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy a reakcióhoz használt oldószer döntően befolyásolja a nyert termék tisztaságát és hozamát, valamint a reakció sebességét.
Ez a megfigyelés azért volt meglepő, mert a Friedel-Crafts-típusú reakciókat taglaló számos irodalmi hely nem ad egyértelmű útmutatást arra nézve, hogy egy adott reakcióban melyik oldószert lehet a legelőnyösebben alkalmazni.
H. Stetter szerint [Houben-Weyl: Die Methoden dér Organischen Chemie, Georg Thieme Verlag, Stuttgart, 1973, 7/2a. kötet. 18. oldal] ,,a legtöbb esetben nincs döntő jelentősége, hogy melyik oldószert választjuk” a Friedel-Crafts típusú reakciókhoz.
Ezzel ellentétben meglepő módon azt találtuk, hogy a 2,3-diklór-fenoxi-ecetsav tiofén-2-karbonsav-kloriddal végzett Friedel-Crafts-acilezését csak nitrocsoporttal helyettesített szénhidrogénekben, mint például nitro-metánban, nitro-etánban vagy nitro-benzolban lehet kielégítően végrehajtani. Ilyen oldószerekben a reakció enyhe körülmények között kivitelezhető, és jó hozammal tiszta ticrynafént szolgáltat.
Ez annál is meglepőbb, mert jóllehet a fent idé2 zett szabadalmi leírások az A-reakcióegyenletben szereplő Friedeí-Crafts-acilezésre, azaz a (II) általános képletü 2,3-diklór-fenil-éterek tiofén-2-karbonsav-kloriddal végzett acilezésére oldószerként általá5 bán diklór-metánt, és egy esetben (162 466 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás) szén-diszulfidot írnak elő, a 2,3-diklór-fenoxi-ecetsav tiofén-2-karbonsav-kloriddal végzett Friedel-Crafts-acilezése kísérleteink tanúsága szerint szén-diszulfidban mint ,3 oldószerben csak 10%-os hozammal szolgáltatja a tiszta ticrynafént, diklór-metánban pedig a reakció egyáltalán nem megy végbe.
A fentiek alapján a találmány tárgya eljárás az (I) képletü tixrynafén előállítására, 2,3-diklór-fenoxi15 -ecetsav és tiofén-2-karbonsav-klorid vízmentes alumínium-triklorid jelenlétében való reakciója útján, amely abban áll, hogy a reakciót nitrocsoporttal helyettesített alifás vagy aromás szénhidrogénben, 0°C és 100 °C közötti hőmérsékleten végezzük, 20 majd a keletkezett terméket ismert módon elkülönítjük.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös kivitelezési módja szerint a reakciót nitro-metánban hajtjuk végre, katalizátorként a 2.3-diklór-fenoxi-ecet25 savra számított 5-6 mólnyi mennyiségű vízmentes alumínium-trikloridot használva.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös kivitelezési módja szerint a tiofén-2-karbonsav-klori30 dót a reakció teljessé tétele érdekében feleslegben, például a 2,3-diklór-fenoxi-ecetsavra számított
1.2-2,0 mólnyi, és előnyösen 1.2-1,4 mólnyi mennyiségben alkalmazzuk. A fölös savkloridból a kész reakcióelegy feldolgozása során keletkező tio35 fén-2-karbonsavat egyszerű vizes mosással távolíthatjuk el a nyerstermékből.
A reagenseket tetszés szerinti sorrendben adagolhatjuk. előnyös azonban, ha a kiindulási anyagok, de legalábbis a tiofén-2-karbonsav-klorid alumínium40 -trikloriddal képzett komplexét előre elkészítjük. így a találmány szerinti eljárás egy további előnyös kivitelezési módja szerint eljárhatunk úgy is, hogy az oldószerként használt nitro-metánban feloldjuk az alumínium-trikloridot, ehhez az oldathoz hozzáadjuk 45 először a tiofén-2-karbonsav-kloridot; majd az így nyert elegyhez adagoljuk a 2.3-diklór-fenoxi-ecetsavat. Előnyös továbbá egy olyan kivitelezési mód is, mely szerint külön-külön elkészítjük mind a tiofén-2-karbonsav-klorid, mind a 2,3-diklór-fenoxi50 -ecetsav alumínium-kloriddal képzett komplexének nitro-metános oldatát, majd e két oldatot egyesítjük.
A találmány értelmében a reakciót 0 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen 0 °C és 30 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
A reakcióelegyet önmagában ismert módon dolgozhatjuk fel. Ha a reakció lefolytatása után a reakcióelegyben levő alumínium-triklorid-komplexet valamely híg vizes ásványi savval, például sósavval elbontjuk, ekkor közel kvantitatív termeléssel, szilárd formában kapjuk a nyersterméket.
Azt találtuk, hogy ha a nyers ticrynafént az irodalomban ajánlott oldószerek valamelyikéből (1,2-diklór-etán, vizes etanol) kristályosítjuk át, akkor ismételt átkristályosítás útján sem nyerünk teljesen 65 tiszta terméket. Ha viszont a nyersterméket először
-2181156 kismennyiségű acetonitrilből átkristályosítjuk, akkor az átkristályosított termék tiszta, vagy esetenként csak igen kevés szennyezést tartalmaz, és ez a szennyezés egy végső, 1,2-diklór-etánból való átkristályosítás útján tökéletesen eltávolítható.
A kiindulási 2,3-diklór-fenoxi-ecetsav ismert vegyület [J. M. F. Leaper és J. R. Bishop, Botan, Gaz., 112, 250 (1951): Chem. Abstr. 45, 7055c (1951)], amelyet célszerűen C. F. Koelsch módszere [J. Amer. Chem. Soc., 53, 304 (1931)] szerint
2.3- diklór-fenolból és klór-ecetsavból kiindulva, vizes nátrium-hidroxid jelenlétében állíthatunk elő.
A találmány szerinti eljárással a ticrynafént a korábban leírt eljárásokhoz képest sokkal előnyösebben és gazdaságosabban, a 2,3-diklór-fenoxi-ecetsavból kiindulva 1 lépésben, iparilag is alkalmazható körülmények között, jó hozammal állíthatjuk elő.
A találmány szerinti eljárást a továbbiakban, a találmány oltalmi körének szűkítése nélkül, példákkal szemléltetjük.
1. példa
200 ml nitro-metánhoz keverés közben, néhány részletben hozzáadunk 180 g (1,35 mól) vízmentes alumínium-trikloridot. Az elegy körülbelül 50 °C hőmérsékletre melegszik, és félórás keverés alatt homogén oldatot nyerünk. Az oldatot 0 °C hőmérsékletre hűtjük, és fél óra alatt hozzácsepegtetünk 45 g (0.307 mól) tiofén-2-karbonsavat. További fél óra keverés után, ugyancsak 0 °C hőmérsékleten néhány részletben hozzáadunk 50 g (0,226 mól)
2.3- diklór-fenoxi-ecetsavat, és az elegyet 15 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Utána az elegyet 1000 ml 0-5 °C hőmérsékletű vizes sósavra öntjük, és 1 órán át keverjük. A kikristályosodott nyersterméket kiszűijük. vízzel háromszor mossuk, és megszárítjuk. Ily módon 66.9 g nyersterméket kapunk. amelyet 150 ml acetonitrilből átkristályosítunk. Hozam: 45,5 g (60,6%) tiszta ticrynafén. Op.: 145-151 °C.
2. példa
Mindenben az 1. példában leírt módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy oldószerként nitro-benzolt használunk. A kapott ticrynafén op-ja: 145-151 °C.
3. példa liter nitro-metánhoz keverés közben, néhány részletben hozzáadunk 30 kg (225 mól) vízmentes alumínium-trikloridot, és hagyjuk, hogy az elegy körülbelül 50 °C hőmérsékletre melegedjék. Fél órás keverés során homogén oldatot nyerünk, ezt 0 °C hőmérsékletre hűtjük, és körülbelül 1 óra alatt hozzáadagolunk 22,5 kg (153 mól) tiofén-2-karbonsav-kloridot, majd keverés közben az elegyet 10 °C 5 hőmérsékletre hagyjuk melegedni.
Egy másik készülékben 70 liter nitro-metánban a fent leírt módon feloldunk 50 kg (450 mól) vízmentes alumínium-trikloridot, és szobahőmérsékleten, néhány részletben hozzáadunk 25 kg (113 10 mól) 2,3-diklór-fenoxi-ecetsavat. Ez utóbbi oldatot hozzáadagoljuk a savklorid-komplex fenti módon készített, 10 UC hőmérsékleten kevert oldatához, majd az elegyet 15 órán át szobahőmérsékleten keveijük. utána 250 liter tömény sósav és 500 kg jég elegyére öntjük, és 1 órán át keverjük. A kivált terméket szűrjük, vízzel mossuk és szárítjuk, súlya: 32,0 kg. A nyersterméket 40 liter acetonitrilből átkristályosítva 29,3 kg közel tiszta ticrynafént nyerünk, amelyet 200 liter 1.2-diklór-etánból újra át20 kristályosítva 27,3 kg teljes tiszta termékhez jutunk. Hozam: 72,9%. op.: 150-153 °C.

Claims (2)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás az (I) képletü 2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav előállítására. 2.3-diklórfenoxi-ecetsav és tiofén-2-karbonsav-klorid vízmentes alumíniumtriklorid jelenlétében való reakciója útján, azzal jelle30 mezve, hogy a reakciót valamely nitrocsoporttal. helyettesített alifás vagy aromás szénhidrogénben 0°C és 100 °C közötti hőmérsékleten végezzük, majd a keletkezett terméket ismert módon elkülönítjük.
    35 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy oldószerként nitro-metánt használunk.
    3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy katalizátor40 ként a kiindulási 2,3-diklór-fenoxi-ecetsavra számítva 3-6 mólnyi. és előnyösen 5-6 mólnyi mennyiségű vízmentes alumínium-trikloridot használunk.
    4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy
    45 a reakciót a kiindulási 2,3-diklór-fenoxi-ecetsavra számított 1,2-1.5 mólnyi mennyiségű tiofén-2-karbonsav-kloriddal végezzük.
    5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a
    50 reakciót 0 °C és 30 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
    6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciót úgy hajtjuk végre, hogy külön-külön elké55 szítjük a 2,3-diklór-fenoxi-ecetsav és a tiofén-2-karbonsav-klorid alumínium-kloriddal képzett komplexét, majd ezen komplexek oldatát elegyítve végezzük el a reakciót.
  2. 2 ábraoldal
    A kiadásért felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója 84.4280 - Zrínyi Nyomda, Budapest
HU181980A 1980-07-21 1980-07-21 Új eljárás 2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav előállítására HU181156B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU181980A HU181156B (hu) 1980-07-21 1980-07-21 Új eljárás 2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU181980A HU181156B (hu) 1980-07-21 1980-07-21 Új eljárás 2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181156B true HU181156B (hu) 1983-06-28

Family

ID=10956342

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU181980A HU181156B (hu) 1980-07-21 1980-07-21 Új eljárás 2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU181156B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
GB1581618A (en) Preparation of 2-aryl-propionic acids by direct coupling utilizing a mixed magnesium halide complex
EP0251039B1 (en) Esters of salsalate with guaiacol, for treating phlogistic bronchopneumopathies
EP0511019B1 (en) Method of producing keto acids
US5157142A (en) Thiocarbamates and their derivatives
HU181156B (hu) Új eljárás 2,3-diklór-4-(2-tenoil)-fenoxi-ecetsav előállítására
JPH02188570A (ja) ハロゲン置換キノリン誘導体の製造法
AU733422B2 (en) Methods for the preparation of benzophenone derivatives
US4656290A (en) Process for preparing thio, dithio or carbonyl compounds
US4133952A (en) Process and intermediate for preparing auranofin
US4125711A (en) Process for preparing auranofin
KR100491935B1 (ko) 3-피페라지닐벤즈이소티아졸의제조방법
GB2098208A (en) Process for the preparation of 7-acylindolines
US3812194A (en) Novel process for preparing 6-halo-3-methylphenols
US4009172A (en) 2,3,3A,6,7,7A-Hexahydro-thieno[3,2-b]pyridin-(4H)5-ones
JP3089373B2 (ja) 2−メルカプト−フェノチアジンの製造方法
Proctor et al. 443. Azabenzo cyclo heptenones. Part I. The Friedel–Crafts reaction with aryl-amino-acids
US5151540A (en) Thio carbamates and their derivatives
Kreuchunas The preparation of 2, 3, 5-trihydroxybenzoic acid
GB2123823A (en) 4-methyl-2,3,5,6- tetrafluorobenzaldiacetate and a process for its preparation
CA1144939A (en) Process for producing meta-phenoxybenzoic acids and esters
US3984441A (en) Chromonealdehyde compounds and process for the production thereof
US7091327B2 (en) Process for the preparation of aromatic azo-compounds
JPH078816B2 (ja) ジベンゾイルメタンの製造法
EP0126287B1 (en) Fluorinated compounds having analgesic and antiinflammatory activities
EP0348121B1 (en) Process for the synthesis of anthocyanidines and novel intermediates produced in said processes