HU180763B - Control system for explosion proof diesel locomotiv - Google Patents

Control system for explosion proof diesel locomotiv Download PDF

Info

Publication number
HU180763B
HU180763B HUGA001270A HU180763B HU 180763 B HU180763 B HU 180763B HU GA001270 A HUGA001270 A HU GA001270A HU 180763 B HU180763 B HU 180763B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
unit
mode
explosion
locomotive
control unit
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Rudolf Kelen
Andras Czako
Eszter Kovacs
Original Assignee
Ganz Mavag Mozdony Vagon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ganz Mavag Mozdony Vagon filed Critical Ganz Mavag Mozdony Vagon
Priority to HUGA001270 priority Critical patent/HU180763B/hu
Priority to GB7941482A priority patent/GB2042437B/en
Priority to DE19792952796 priority patent/DE2952796A1/de
Priority to PL22136980A priority patent/PL123110B1/pl
Priority to FR8001053A priority patent/FR2446751A1/fr
Priority to JP467080A priority patent/JPS5599459A/ja
Publication of HU180763B publication Critical patent/HU180763B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B77/00Component parts, details or accessories, not otherwise provided for
    • F02B77/08Safety, indicating, or supervising devices
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61CLOCOMOTIVES; MOTOR RAILCARS
    • B61C17/00Arrangement or disposition of parts; Details or accessories not otherwise provided for; Use of control gear and control systems
    • B61C17/12Control gear; Arrangements for controlling locomotives from remote points in the train or when operating in multiple units
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B3/00Engines characterised by air compression and subsequent fuel addition
    • F02B3/06Engines characterised by air compression and subsequent fuel addition with compression ignition

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Control Of Vehicle Engines Or Engines For Specific Uses (AREA)
  • Instrument Panels (AREA)
  • Combined Controls Of Internal Combustion Engines (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)

Description

j A találmány tárgya robbanásvédett dieselmozj dony olyan vezérlési rendszere, amelyben a vezérlő-, ellenőrző-, védelmi és visszajelző berendeI zésbe kétállású: „ROBBANÁSVÉDETT”, illetve í „NORMÁL” üzemmód-átkapcsoló van beiktatva, melyhez üzemmód-kijelző berendezés csatlakozik. A robbanásveszélyes környezetben való üzemeltetésre alkalmas dieselmozdonyok szerkezeti felépítése olyan, hogy rendeltetésüknek megfelelően teljesítik a vonatkozó biztonságtechnikai előírásokat. Ezeknek szigorúsága, másrészt a villamos energiaátviteli mód jellegzetes robbanásveszélyessége folytán a robbanásvédett kategóriába jelenleg — gyakorlatilag kivétel nélkül — dieselhidraulikus mozdonyok tartoznak. Az említett előírások kielégítésére azon mozdonygyártási gyakorlat alakult ki, hogy egyébként már rendelkezésre álló gépegységeket, esetleg meglevő mozdonytípust tesznek alkalmassá a mind szigorúbb biztonságtechnikai előírásoknak a teljesítésére, ami azonban e gépegységek, ill. mozdony-típus paramétereinek romlását, alkalmazási területének a beszűkülését, az egész mozdonytípus degradálását jelenti. A robbanásvédettség elérésére bevezetett ilyen korlátozások az eddigi vezérlési rendszerek alkalmazása esetén ily módon akkor sem oldhatók fel, amikor a robbanásvédett kivitelre tervezett mozdony már nem robbanásveszélyes területen üzemel. Az ilyen vezérlési rendszerrel ellátott mozdony a korlátozások folytán — üzemidejének egészét tekintve — kevesebb vontatási feladatot képes csak ellátni, mint amit a beépített gépek névleges teljesítőképessége lehetővé tenne. Kihasználható5 sága ezért rossz, üzeme kifejezetten gazdaságtalan.
Λ jelenleg ismert robbonásvédett dieselmozdonyokon — biztonságtechnikai előírások miatt — mindig található egy olyan diszkrét átkapcsoló, 19 amelynek működtetésével a mozdony vezető megszünteti a légsűrítőnek az üzemét. A légsűrítőnek a biztonságtechnikai előírásokat kielégítő működése ugyanis a technika mai szintjén egyáltalán nem, ill. jelentős hátrányokkal látszik 15 csak megoldhatónak. Az átkapcsolás szükségességére a mozdonyvezetőt általában felirati tábla figyelmezteti.
A robbanásveszélyes ipari technológiák, műveletek és telepek rohamos bővülése, úgyszintén a szénhidrogén bázisú energiahordozók fokozott előtérbe kerülése, továbbá a robbanásveszélyes ipari telepek és egyéb objektumok esetenként nem kifejezetten polgári jellege folytán a robbanásvédett dieselmozdonyok kb. 40 éves fejlő-' dése során' a gazdaságosság szempontjai többnyire háttérbe szorultak, amikor, a robbanásvédettség színvonalának korszerűsítése volt á sürgető feladat. Ez a szemlélet 'tehát nem ,is .eredményezhetett gazdaságos, közhasznú mego.ldáso- kát. Fékezte'a fejlődést az is,' hogy a robbanás- védett vontatójárművek létrehozása nem az évszázados vontatási tapasztalatokkal bíró vasutak nak, hanem jobbára fiatal iparágaknak (kőolajipar, vegyipar, hadianyagipar stb.) az érdekkörébe tartozik. Kellően tükrözi a fejlesztést serkentő hatósági szabályozás, műszaki követelmények, szabványok, előírások stb. területén uralkodó kiforratlanságot, ill. publikációhiányt az a tény, hogy pl. az NSZK-beli Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) (Braunschweig, BRD) a hamburgi munkavédelmi kutatóintézettel együttműködve elismert színvonalú, jelenleg is érvényes műszaki feltételeket kidolgozott ugyan egyebek között robbanásvédett dieselmozdonyokra is, az általa publikált PTB-Mitteilungen 1965. évi 3. számában a 247—249. oldalakon (az I. fejezet 2.8 pontjában) a robbanásvédettség érdekében teendő fontos intézkedések között a mozdonyvezetőt figyelmeztető táblákra, kioktatási segédleteire kénytelen irányítani a figyelmet. Ez a kezdetleges biztonságtechnikai színvonal azt jelenti: a járművezető lelkiismeretességétől, gondosságától és oktatóinak felkészültségétől függ esetenként hatalmas ipartelep robbanással szembeni védettsége. Más szóval: egy robbanásveszélyes ipartelepen dolgozó személyek egész gyanútlan tömegét sodorhatja katasztrófába egyetlen könnyelmű mozdony vezető idejekorán nem észlelt mulasztása.
Ez a kezdetleges biztonságtechnikai színvonal, a szubjektív elem döntő szerepe súlyos veszélyekkel jár, minthogy — ha a mozdonyvezető a robbanásveszélyesnek minősített területre behaladva elfelejti elvégezni az előírt átkapcsolást, a mozdony működése tüzet, vagy robbanást okozhat;
— mivel a légsűrítő kiiktatása elkerülhetetlen, a robbanásveszélyes területen a mozdonynak nincs sűrített-levegő utánpótlása, kénytelen tehát — a megengedett nyománcsökkenés alsó határáig — a légtartályaiban előzőleg felhalmozott készletet fogyasztani. A robbanásveszélyes területet kellő időben el kell hagynia, hogy készleteit kiegészíthesse. Ha a vezető ezt elmulasztja, a védőberendezések a mozdonyt üzemképtelenné teszik. Ilyenkor a robbanásveszélytelen övezetbe külön vontató járművel kell azt kivontatni.
Az ilyen kötöttségek és kényelmetlenségek a mozdonyvezetőt arra csábítják, hogy a légsűrítőt tiltott körülmények között is üzemeltesse, ha saját megítélése szerint a veszély csupán mérsékelt és arról más nem is szerezhet tudomást.
A találmány a robbanásvédett dieselmozdonyok vezérlése védettségi színvonalának, gazdaságosságának a jelentős továbbfejlesztését, a jelenleg ismert megoldások taglalt hátrányainak a kiküszöbölését célozza és olyan alternatív vezérlő-, ellenőrző-, védelmi és visszajelző berendezésnek a létrehozására irányul, amelynek a segítségével a robbanásvédettség, a mozdony beépített teljesítményének a kihasználása javul, a mozdony2 vezetői munka lényegesen könnyebbé, ugyanakkor nyilvánosan ellenőrizhetővé válik. így jelentősen csökkenthető a robbanási következményekkel fenyegető, könnyelmű mozdonyvezetői tévedések valószínűsége.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a fenti célkitűzések megvalósíthatók, ha a vezérlő-, ellenőrző-, védelmi és visszajelző berendezésbe egy olyan — célszerűen kétállású — üzemmódátkapcsolót iktatunk, amely alternatív módon bekapcsolható külön alrendszereket hoz létre: * — „ROBBANÁSVÉDETT” („Rb”) üzemmód, mint alrendszer beállítása esetén az ahhoz rendelt valamennyi szükséges működést és összeköttetést létesíti, egyidejűleg valamennyi szükségtelen (mert pl. robbanásveszélyes) működést és összeköttetést megszünteti, viszont — „NORMÁL” („N”) üzemmód, mint alrendszer beállítása esetén (a már nem robbanásveszélyes környezetben) megszünteti az előző üzemmódhoz rendelt korlátozó, reteszelő stb. védelmi intézkedéseket, egyidejűleg létrehozza a mozdony teljesértékű kihasználásához az összes szükséges működést és összeköttetést.
A találmányi felismerés — célszerű műszaki intézkedésekkel — előirányozza azon kockázat orvoslását is, amely abban áll, hogy a robbanásveszélyes környezetben dolgozó, vagy tartózkodó személyek vétlen tömegének, valamint hatalmas értékű létesítményeknek az élet- és vagyonbiztonsága valójában csupán egyetlen mozdonyvezető tévedhetetlenségétől, fegyelmezett magatartásától, egyszóval szubjektív elemtől függ.
A találmány ezen célkitűzésének az értelmében ' a megoldandó műszaki feladat az, hogy a mozdony mindkét lehetséges üzemmódjához tartozó összes vezérlési, ellenőrzési, védelmi és vissza jel- ' zési funkciókat 1—1 zárt, önálló alrendszerbe kell gyűjteni, ezt a két alrendszert pedig olyan egységes rendszerbe kell egyesíteni, melyet a találmány szerinti üzemmód-átkapcsoló megbízhatóan és egyszerűen kormányozni képes. Minthogy a jelenlegi műszaki fejlettség nem teszi lehetővé a veszélynek a kellő időben történő előrejelzését és a robbanásokozó működés időben való megszüntetését célzó beavatkozást, ezért gondoskodni kell arról, hogy a mozdonyvezetői magatartás döntő eredményét, nevezetesen az előbbiekben említett üzemmód-átkapcsoló „Rb”, vagy ,,N” állását, valamely alkalmas közvetítőlánc és kijelző berendezés a környezet nyilvánossága számára távolból is ellenőrizhetővé tegye.
A fenti feladatok megoldására tett intézkedések előnyösen ábrák segítségével ismertethetők, ahol — az 1. ábra a robbanásvédett dieselmozdony találmány szerinti, üzemmód-átkapcsolóval ellátott vezérlő-, ellenőrző-, védelmi és visszajelző berendezéseinek az ún. rendszer-vázlata, amelyen a kétféle, önálló „Rb”, ill. „N” üzemmódhoz tartozó alrendszer jól megkülönböztethető;
-2180763 — a 2. ábra a találmány szerinti üzemmód-kijelző berendezés működésének a kinematikai vázlata;
— a 3. ábra az előző üzemmód-kijelző berendezés elrendezése a mozdonyon, míg — a 4. ábra az előző üzemmód-kijelző berendezés kijelző tárcsájának kétféle (4a, 4b) állását tünteti fel.
Az 1. ábrán bemutatott rendszer-vázlat az alapvető összefüggéseket és elrendezéseket mutatja. Mivel a vezérlési rendszer megbízható működtetéséhez és egyben a robbanásvédelemhez célszerűen pneumatikus energiaellátást választottunk, így a kétféle („Rb”, ill. „N”) üzemmód egyes funkcióinak (berendezéseinek) működtetéséhez 1 légsűrítőre, 2 légtartályra és hozzátartozó 2a nyomáscsökkentő- és szabályozó szelepre van szükség. A 3 üzembehelyező főkapcsoló szokásos kivitelű, szintén pneumatikus szerkezet. Ezt követi a találmány szerint megváltozott — célszerűen kétállású és pneumatikus — 4 üzemmódátkapcsoló, melynek állásától függően — „ROBBANÁSVÉDETT („Rb”), vagy — „NORMÁL” („N”) üzemmód létesül.
Az 1. ábrán az előbbiekben ismertetett szerkezeti elemeken túlmenően a további, beszámozott négyszögletes tömbbel ábrázolt vezérlési, ellenőrzési, védelmi, vissza-, ill. kijelző funkciókat, ill. megfelelő pneumatikus szerkezeteiket is megtaláljuk, a választott üzemmód (alrendszer) függőlegesen ábrázolt gyűjtővonalához bekötve. Foly' tonos összekötő vonalaik a levegő-csővezetékeket és az egyes pneumatikus szerkezetekhez közvetített hatásokat, míg a szaggatott összekötő vonalak az egyes védelmi berendezések működésbelépésekor kialakuló levegő-utakat és egyidejű hatásokat jelölik. A nem magától értődő hatásirány(oka)t nyíllal jelöltük. A találmány szerinti vezérlési rendszer 4 üzemmód-átkapcsoló berendezése a főerőátviteli berendezések több sebességfokozatú kiviteleinél a nagy indító-vonóerő következtében előállható kerék-megpörgés miatt robbanásveszélyesebb első fokozat, valamint a tolatóüzemben szükségtelenül nagy sebességre vezető harmadik és esetleges további fokozatok kizárásával — egyetlen lehetséges üzemmódot determinál. A „ROBBANÁSVÉDETT” („Rb”) üzemmódhoz alkalmazott berendezések célszerű kialakítása olyan, hogy a („N”) „NORMÁL” üzemmódban fellépő (előbbinél általában nagyobb) mechanikai és hő-igénybevételeket károsodás nélkül elviselik. (Pl. „Rb” üzemmódban 180 °C hőmérsékleten megszólaló kipufogógázhőmérséklet védelem „N” üzemmódban 480 °C hőmérsékletet is kibír.) A találmány szerinti vezérlési rendszer felépítése az 1. ábrának megfelelően a következő: az előbbiekben már ismertetett 4 üzemmód-átkapcsolóhoz — a „ROBBANÁSVÉDETT” („Rb”) üzemmódban az 5a, 5b optikai kijelző egységek a 6 visszajelző műszer, a 7 indító egység, a 19 fordulat szám-szabályozó egység, a 20 leállító egység, a 21 hajtómű-vezérlő egység, a 23 befecskendező egység és a 25 légsűrítő-vezérlő egység pneumatikusan csatlakozik. A 4 üzemmód-átkapcsolóhoz a 19 fordulatszám-szabályozó egységen keresztül a 12 hő-jelző készülék és a 13 vízhiány-jelző készülék, ill. a 20 leállító egységen keresztül a 16 léghiány-jelző készülék, valamint párhuzamosan a 17, 18 fordulatszám-jelző készülékek kapcsolódnak.
— A „NORMÁL” („N”) üzemmódra átállított 4 üzemmód-átkapcsolóhoz — ugyancsak pneumatikusan — a következők csatlakoznak: a 7 indító egység, a 19 fordulatszám-szabályozó egység, a 20 leállító egység, a 21 hajtómű-vezérlő egység, a 22 homokszóró egység, a 24 kürt egység és a 26 jelző egység. A 19 fordulatszám-szabályozó egységen keresztül, pneumatikusan, ugyancsak a 4 üzemmód-átkapcsolóhoz vannak párhuzamosan bekötve a 8, 9 vízhőmérséklet-jelző készülékek, a 10, 11 olajhőmérséklet-jelző készülékek. A 20 leállító egységen keresztül pneumatikusan csatlakozik a 15 vízhiány-jelző készülék.
Az üzemmódtól függetlenül van bekötve az 1 légsűrítő és 2 légtartály közé a a 25 légsűrítő-vezérlő egység, ugyanígy csatlakozik — az egymással ugyancsak pneumatikusan összekötött — 19 fordulatszám-szabályozó egységhez és a 20 leállító egységhez a 14 kézi leállító egység.
Amikor a 4 üzemmód-átkapcsoló „NORMÁL” („N”) állásában van, a 19 fordulatszám-szabályozó egység akkor avatkozik be, ha a 8, 9 vízhőmérséklet-jelző készülékek a hűtővíz túl hideg, ill. túl meleg állapotát, vagy ha a 10, 11. olajhőmérséklet-jelző készülékek a kenőolaj, ill. a hajtóműolaj túl meleg állapotát mutatják. A 20 leállító egység akkor lép működésbe, ha a 15 vízhiány-jelző készülék a hűtővíz hiányát jelzi. Amikor viszont a 4 üzemmód-átkapcsoló „ROBBANÁSVÉDETT” („Rb”) állásában van, a 19 fordulatszám-szabályozó egység akkor lép működésbe, ha a 12 hő-jelző készülék túl meleg kipufogógázról, a 13 vízhiány-jelző készülék a kipufogógáz hűtővizének a hiányáról tudósít. A 20 leállító egység a dieselmotort leállítja, ha a 16 lég*hiány-jelző készülék a vezérlőlev^ő nyomáshiányát, a 17, 18 fordulatszám-jelző készülékek a dieselmotor túl alacsony, ill. túl magas fordulatszámát mutatják.
„N” és „Rb” üzemmódok eltérései tehát elsősorban a dieselmotor fordulatszám-szabályozás és dieselmotor leállítás feltétel-rendszerében, ill. „Rb” üzemmódban bizonyos biztonsági többletintézkedésekben (pl. hűtővíz befecskendezés a kipufogó vezetékbe) nyilvánulnak meg. A teljes berendezés működés-képtelenné tehető a 3 üzembehelyező főkapcsoló segítségével, mely a levegőellátást be-, ill. kikapcsolja. Utána a csővezeték kettéágazik, az egyik ág közvetlenül halad a különféle berendezésekhez, míg a másikat megszakítja, vagy levegővel látja el a 4 üzemmód-ái>
-3180763 kapcsoló. Ennek kétféle állása (ily módon valamely alrendszer működtetése) kiemelkedő fontosságú a robbanásvédettség szempontjából. Ha „ROBBANÁSVÉDETT” („Rb”) üzemmód állású, akkor az összes reteszelések, korlátozások stb. működésbe lépnek. Ennek a beállítását (a mozdonyvezető helyes magatartását) célszerű a környezet számára is messziről leolvashatóvá tenni. Ezért nemcsak a vezetőfülke műszerfalában van elhelyezve 6 visszajelző műszer (lásd 3. ábra), hanem a mozdony két oldalán is 5a, 5b optikai kijelző egységek vannak kiképezve, egyeztetett, egyértelmű 4a, ill. 4b ábra szerinti jelzésképpel.
Ennek a találmány szerinti 37 üzemmód-kijelző táblának a kialakítása olyan, hogy nagyobb távolságról is egyértelmű leolvashatóságot, másrészt meghibásodása esetén is teljes biztonságot nyújtson. E biztonság érdekében a jelzéskép nemcsak akkor mutat „NORMÁL” („N”) üzemmódot, ha működése helyes és a 4 üzemmód-átkapcsoló ténylegesen így áll. A 2. ábrán látható szerkezet előnyösen úgy van kiképezve, hogy a „NORMÁL” („N”) üzemmódhoz tartozó jelzésképe akkor is önműködően visszaáll, ha valamilyen üzemzavar, meghibásodás következik be (pl. „Rb” üzemmód vezetékágában, szakadás következtében a nyomás megszűnik). E célból az 5a, 5b optikai kijelző egységnek egyoldali 31 nyomólevegő csatlakozással ellátott 32 léghengere van, amelynek alaphelyzetét 33 visszatoló rugó biztosítja. A 34 dugattyúrúd a 36 csapágyakban ágyazott 35 hajlított tengely forgattyújához kapcsolódik, így a forgattyúkar hosszúságának és a dugattyúlöketnek megfelelő ívhossz mentén meghatározott szögelfordulásra képes. A 32 léghenger a 33 visszatoló rugó, a 34 dugattyúrúd, a 35 hajlított tengely és a 36 csapágyak közvetítő láncot alkotnak. A viszonyok célszerűen úgy vannak megválasztva, hogy a létesülő elfordulása kb. 60°os legyen. Erre azért van szükség, mert a 37 üzemmód-kijelző tábla egy (2. és 4. ábrákon példaképpen ábrázolt) körtárcsás kivitele így 6 db — azonos méretű, 60°-os körgyűrűcikkre osztható és 3—3 db, egymással nem érintkező körgyűrűcikk a kétféle jelzésképnek megfelelő eltérő módon színezhető. A mozdony oldalán a 37 üzemmódkijelző tábla megfelelő méretű tokban helyezkedik el, amelynek „háromlevelű” nyílása van. Az ismertetett szerkezet kétféle jelzésképe (lásd
4. ábra): ha a 32 léghengerben nincsen nyomás, tehát az alaphelyzetet a 33 visszatoló rugó biztosítja, akkor (4a. ábra) az elütő, figyelmeztető hatású szín látható a mozdony alapszínével váltakozva, míg levegőnyomás hatására a tárcsa kb. 60°-kal elfordul és mind a hat körgyűrűcikk egyező színben jelenik meg. A jelzéskép egyébként az esetleges előírásoknak, igényeknek megfelelően ettől eltérően is kialakítható.
Az előzőekben ismertetett műszaki intézkedésekkel létrehozott, találmány szerinti alternatív vezetési rendszerrel a robbanásvédett dieselmozdony előnyösen (biztonságosan, gyorsan stb.) konvertálható teljes értékű normális tolató moz dony kivitelre és viszont. Az átkapcsolás a találmány szerinti vezérlési rendszer egyszerű üzemmód-átkapcsolójával nemcsak az adott mozdony gazdaságosabb vontatási kihasználását biztosítja, de jelentősen tehermentesíti a mozdonyvezetőt felelősségteljes munkája közben, s ezáltal járulékosan tovább fokozza a mozdonyüzem biztonságát, robbanásvédettségét is. Az üzemmód-átkapcsoló céljára választott bevált, kétállású pneumatikus kapcsoló önmaga rendkívül egyszerű és megbízhatóan működik. A találmány szerinti optikai kijelző egyszerű elemekből álló szerkezet, amely egyrészt a környezet felé nyújtott tájékoztatással, másrészt a mozdonyvezetőre gyakorolt fegyelmező visszahatásával lényegesen mérsékeli a szubjektív elemet, s ezáltal fokozott biztonsági színvonalat eredményez.

Claims (2)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Vezérlési rendszer robbanásvédett dieselmozdonyhoz, amelynek pneumatikus üzembehelyező főkapcsolója, továbbá pneumatikus vezérlő-, ellenőrző-, védelmi és visszajelző berendezései vannak, valamint légsűrítőt, légtartályt, nyomáscsökkentő és szabályozó szelepet tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a légsűrítő (1), a Jégtartály (2), valamint a nyomáscsökkentő és szabályozó szelep (2a), után, üzembehelyező főkapcsolón (3) keresztül olyan — előnyösen kétállású — üzemmód-átkapcsoló (4) van beiktatva, amelyhez egyrészt a „ROBBANÁSVÉDETT” („Rb” üzemmódban optikai kijelző egységek (5a, 5b), visszajelző műszer (6) csatlakozik és ugyanezen üzemmódban indítóegység (7), fordulatszám-szabályozó egység (19), leállító egység (20), hajtómű-vezérlő egység (21), befecskendező egység (23) és légsűrítő-vezérlő egység (25) kapcsolódik, továbbá az üzemmód-átkapcsolóhoz (4) a fordulatszám-szabályozó egységen (19) keresztül hő-jelző készülék (12) és vízhiány-jelző készülék (13), míg a leállító egységen (20) keresztül léghiány-jelző készülék (16), fordulatszám-jelző készülékek (17, 18) párhuzamosan kapcsolódnak, másrészt a „NORMÁL” („N”) üzemmódban az indító egység (7), a fordulatszám-szabályozó egység (19), a leállító egység (20), a hajtómű-vezérlő egység (21) és egy homokszóró egység (22), egy kürt egység (24) és egy jelző egység (26) csatlakozik, továbbá az üzemmód-átkapcsolóhoz (4) a fordulatszám-szabályozó egységen (19) keresztül vízhőmérsékletjelző készülékek (8, 9), olaj hőmérséklet-jelző készülékek (10, 11) párhuzamosan csatlakoznak, valamint a leállító egységen (20) keresztül vízhiányjelző készülék (15) kapcsolódik, továbbá a légsűrítő-vezérlő egység (25) üzemmódtól függetlenül a légsűrítő (1) és a légtartály (2) közé van iktatva, valamint ugyancsak az üzemmódtól függetlenül egy kézi-leállító egység (14) pneumatikusan csatlakoztatva van a fordulatszám-szabályozó egységhez (19) és a leállító egységhez (20), amelyek egymással ugyancsak pneumatikusan kapcsolódnak.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti vezérlési rendszer kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az üzemmód átkapcsolóhoz (4) önmagában ismert, — léghengerből (32), visszatoló rugóból (33), dugattyúrúdból (34), hajlított tengelyből (35) és csap ágyakból (36) álló — közvetítő láncon keresztül, mozdony külső oldalán elhelyezett üzemmód-kijelző tábla (37), valamint vezetőállás műszerfalban elhelyezett visszajelző műszer (6) csatlako5 zik.
HUGA001270 1979-01-20 1979-01-20 Control system for explosion proof diesel locomotiv HU180763B (en)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUGA001270 HU180763B (en) 1979-01-20 1979-01-20 Control system for explosion proof diesel locomotiv
GB7941482A GB2042437B (en) 1979-01-20 1979-11-30 Explosion-proof diesel locomotive
DE19792952796 DE2952796A1 (de) 1979-01-20 1979-12-31 Explosionsgeschuetzte diesel-lokomotive mit betriebsumschalter und betriebsanzeige
PL22136980A PL123110B1 (en) 1979-01-20 1980-01-15 Apparatus for explosion proof protection of diesel engine locomotive
FR8001053A FR2446751A1 (fr) 1979-01-20 1980-01-18 Locomotive diesel avec pare-explosion equipee d'un inverseur et d'une indication de mode de fonctionnement
JP467080A JPS5599459A (en) 1979-01-20 1980-01-21 Explosionnproof diesel locomotive with select switch

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUGA001270 HU180763B (en) 1979-01-20 1979-01-20 Control system for explosion proof diesel locomotiv

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180763B true HU180763B (en) 1983-04-29

Family

ID=10996491

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUGA001270 HU180763B (en) 1979-01-20 1979-01-20 Control system for explosion proof diesel locomotiv

Country Status (6)

Country Link
JP (1) JPS5599459A (hu)
DE (1) DE2952796A1 (hu)
FR (1) FR2446751A1 (hu)
GB (1) GB2042437B (hu)
HU (1) HU180763B (hu)
PL (1) PL123110B1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102477902B (zh) * 2010-11-24 2013-06-12 三一重型装备有限公司 用于防爆动力机气动保护系统的报警监控装置
CN109973218B (zh) * 2019-02-26 2021-05-14 中国煤炭科工集团太原研究院有限公司 一种带有机油检测显示装置的防爆柴油机保护系统及其实现方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB679576A (en) * 1950-02-03 1952-09-17 Fell Developments Ltd Power plant

Also Published As

Publication number Publication date
DE2952796A1 (de) 1980-07-24
GB2042437B (en) 1983-08-17
PL221369A1 (hu) 1980-09-22
FR2446751A1 (fr) 1980-08-14
PL123110B1 (en) 1982-09-30
JPS5599459A (en) 1980-07-29
FR2446751B1 (hu) 1982-07-16
GB2042437A (en) 1980-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101607117B (zh) 机床消防安全防护系统
CN102717697A (zh) 一种用于电机及电机控制器的冷却装置
HU180763B (en) Control system for explosion proof diesel locomotiv
IE42716B1 (en) Safety devices for fitting to internal combustion engines
CN102343904A (zh) 液压制动系统报警装置及报警方法
CN201433820Y (zh) 防爆柴油机车电气自动保护装置
CN201437350U (zh) 大型框架车液压系统泄漏冗余保护装置
CN101620765A (zh) 灯光感应监测报警系统
CN201339508Y (zh) 中低速柴油机监控仪
CN101644198A (zh) 防爆柴油机车电气自动保护装置
US9834235B2 (en) System for remotely overriding locomotive controls
CN102477902B (zh) 用于防爆动力机气动保护系统的报警监控装置
CN202574098U (zh) 汽车自燃预警装置
CN208602480U (zh) 一种矿用单轨机车智能操控与保护系统
CN205743973U (zh) 一种应用于隧道中的消防系统
CN201096017Y (zh) 井下运输车柴油机用隔爆安全保护装置
CN203084872U (zh) 车载火灾报警器
CN205689251U (zh) 能够远程报警的船用主汽轮齿轮机组盘车装置
CN201844106U (zh) 记忆型可视安全阀故障显示器
CN106931002A (zh) 双向行驶摆渡车锁桥液压系统
CN108674424A (zh) 矿用单轨机车智能控制与保护系统
CN201083139Y (zh) 一种发动机电磁保护器
CN201598262U (zh) 焦炉煤气交换机防爆防错位保护系统
CN2561938Y (zh) 汽车用柴油发动机机油压力保护器
CN206479808U (zh) 静压挂弹车仪表系统

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee