HU180715B - Filtering in tower by reversed water-jet regeneration of filter - Google Patents

Filtering in tower by reversed water-jet regeneration of filter Download PDF

Info

Publication number
HU180715B
HU180715B HU78DE952A HUDE000952A HU180715B HU 180715 B HU180715 B HU 180715B HU 78DE952 A HU78DE952 A HU 78DE952A HU DE000952 A HUDE000952 A HU DE000952A HU 180715 B HU180715 B HU 180715B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
filter
water
column
sand
filtered
Prior art date
Application number
HU78DE952A
Other languages
English (en)
Inventor
Laszlo Demeter
Akos Demeter
Original Assignee
Laszlo Demeter
Akos Demeter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laszlo Demeter, Akos Demeter filed Critical Laszlo Demeter
Priority to HU78DE952A priority Critical patent/HU180715B/hu
Priority to AT0061679A priority patent/AT368905B/de
Priority to JP1342279A priority patent/JPS54115476A/ja
Priority to AU44155/79A priority patent/AU4415579A/en
Priority to DE7979100402T priority patent/DE2961291D1/de
Priority to BR7900898A priority patent/BR7900898A/pt
Priority to EP79100402A priority patent/EP0003607B1/de
Priority to CA321,338A priority patent/CA1113021A/en
Publication of HU180715B publication Critical patent/HU180715B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/28Treatment of water, waste water, or sewage by sorption
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D24/00Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof
    • B01D24/02Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof with the filter bed stationary during the filtration
    • B01D24/04Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof with the filter bed stationary during the filtration the filtering material being clamped between pervious fixed walls
    • B01D24/06Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof with the filter bed stationary during the filtration the filtering material being clamped between pervious fixed walls the pervious walls comprising a series of louvres or slots
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J47/00Ion-exchange processes in general; Apparatus therefor
    • B01J47/02Column or bed processes
    • B01J47/022Column or bed processes characterised by the construction of the column or container
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J49/00Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor
    • B01J49/75Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor of water softeners

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Filtration Of Liquid (AREA)

Description

A találmány eljárás és berendezés folyadékoknak, különösen víznek toronyszűröben elhelyezett hontokszürőszemcseoszlopon vízszintes irányú átáramoltatással történő szűrésére, melynél a regenerálást a különböző elszennyeződött szűrőrészek megtisztítását kizárólag folyadéksugarak belövellésével végezzük el.
Az utóbbi évtizedekben gyakori feladattá vált az ipar különböző területein a folyadékok szűrése, s e művelet rendkívüli fontosságot nyert a vízfogyasztás rohamos növekedésével együttjáró fokozódó vízhiány miatt. Ezzel kapcsolatban megjelentek a folyadékszűrésben nagy előrelépést jelentő toronyszűrők, melyek a szűrést függőleges szűrőoszlopon át vízszintes folyadékáramlással végzik és melyek a korábbi vízszintes szűrőágyas szűrési módszerekkel, illetve berendezésekkel szemben lehetővé tették a nyersvizek gazdaságosabb tisztítását, valamint a beruházási és üzemeltetési költségek csökkentését és a helykihasználás javítását.
Ilyen eljárást, illetve berendezést ismertet a 154 412 lajstromszámú magyar szabadalom leírása. További fejlődést jelentett a 163 094 lajstromszámú magyar szabadalom leírásában ismertetett találmány, mely főleg a szűrés minőségének javítását jelentette a korábbi toronyszűrők által biztosított szűrési minőséghez viszonyítva.
A toronyszürők üzemeltetése során szerzett tapasztalatok felszínre hoztak bizonyos nehézségeket és hátrányokat, amelyek alapján kijelölhet övé vált a továbbfejlesztés iránya. A nehézségek elsősorban azzal kapcsolatban jelentkeztek, hogy a toronyszűrők valameny2 ryi típusánál az elszennyeződött szűrőoszlop regenerálását annak hosszabb-rövidebb üzemeltetés utáni recirkuláltatása vagy visszamosása útján végezték oly módon, hogy az elszennyeződött szűrőszemcséket a 5 szűrőtorony alján elhelyezett kúpos gyűjtőtérből a toronyszűrőn kívül, vagy annak belsejében elhelyezett, erre a célra szolgáló csővezetéken megfelelő módon (kompresszorral befúvott légáram segítségével, injektorral, mammut-szivattyúval) a szűrő tetején levő gyűjtő tőtérbe, majd innen mosás, ülepítés után a szűrőoszlop felső részébejuttatták vagy visszamosták. A regenerálás ezen hagyományos módszerei több szempontból hátrányosak, éspedig:
a visszamosás során holtterek maradnak, melyek a 15 homok pangása folytán a szűrés minőségét rontják, a recirkuláltatás csővezeték-rendszere és gépi berendezése mind a beruházás, mind a karbantartás során többletköltséggel jár, a recirkuláltatás jelenlegi megoldása a zagyvezető 20 szűk keresztmetszetek eldugulása miatt jelentős mértékű üzemidő-kiesést és teljesítménycsökkenést okoz, a regeneráláskor a szűrőszemcséknek a kúpos gyűjtőtartályból való kiemelése kötöttséget jelent a toronyszűrő kúpos kialakítása irányában, ami jelentős inaktív 25 magasságot igényel, a kúpos fenék különösen hátrányos a nagyobb teljesítményű szűrőegységeknél, mert a hasznos térfogat arányát tovább csökkenti, a felszerszámozás költsége is nő és statikai okokból a fajlagos anyagfelhasználás is 30 növekszik.
Az ismert toronyszűrőknél ugyancsak nagy nehézséget okoz a szűrtvíz-gyűjtőtér falát alkotó szitafelűlet megtisztítása, annak időnkénti eltömődésekor, mivel a nagy felület miatt kicsi a sebesség, ezért a tisztítás visszaöbiítcssel eredményesen, megfelelő minőségben nem végezhető el.
Végül nehézséget okoz a különböző típusú toronyszűrőknél különbözőképpen kialakított nyersvízelosztótér homoktalajt itása, melybe főleg a szürőszemcseoszlop regenerálásakor jut szennyezett homok.
A találmány célja a toronyszűrők regenerálásánál jelenleg mutatkozó hátrányok kiküszöbölése, az elszenynyeződött szűröszemcseoszlop és egyéb szűrőrészek regenerálásának és tisztításának hatékonyabb, jobb minőségű olcsóbb és termelékenyebb megoldása, továbbá a kisebb helyigény és a kevesebb nyersanyag-felhasználás révén a gazdaságosság növelése.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a fenti cél elérhető, tehát a toronyszűrök üzemében főleg a regeneráláskor jelentkező, a berendezés költségességével, a szűrés minőségével és a regenerálás időszükségletével összefüggő hátrányok teljesen kiküszöbölhetők, ha a szűrő regenerálását kizárólag megfelelő helyzetű, irányú és sebességű vízsugarak belövellésével végezzük az ehhez szükséges megfelelő szerkezeti kialakítás mellett.
A találmány tekéit egyrészt eljárás folyadékoknak szűrőoszlopon vízszintes irányú átáramoltatással történő szűrésére, melyre az jellemző, hogy az elszennyeződött szűrőoszlop regenerálását mindennemű külön berendezés (mammut-szivattyú, kompresszor vagy vízsugárszivattyü) nélkül csupán vízsugarak belövellésével végezzük oly módon, hogy a szűrőoszlopot alul elzagyositjuk, a vízsugarak nyomása révén reverzált áramlásba hozzuk, illetve recirkulációt és visszamosást hozunk létre, miáltal a szürőszemcséket megtisztítjuk. Mivel a szűrőoszlop aljának zagyosítása a belövellt folyadéksugarak erősségének változtatásával kisebb vagy nagyobb területre terjeszthető ki, azért tetszés szerinti mértékben változtatható az arány a recirkuláció és a visszamosás között a homokoszlopban. A találmány lényeges részét képezi a szűrtvíz-gyűjtőcső visszamosása és végül a nyersviz-elosztórés folyadéksugárral való homoktalanítása, mely utóbbi műveletek korábbi típusú homokszűrőknél önállóan is alkalmazhatók, illetve erre ezek a szűrők utólag is átalakíthatok.
A találmány másrészt berendezés az eljárás foganatosítására, melynél a folyadékáramlás iránya szerint a szűröszemcseoszlop előtt célszerűen átfedés nélküli zsalulemezekből felépített fallal keskeny rést hozunk létre, mely alul a szűrcszemcseoszioppal nagy nyíláson át közlekedik. Ez a rés egyrészt a szűrendő víz eloszlására, másrészt a szűrőoszlop regenerálásakor a szürőszemcse-recirkuláltatás útjául szolgál. A berendezésben továbbá a nyersvíz-elosztó rés alatt terelő lappal alsó tcr van kialakítva, hogy amikor a szűröszemcseoszlop megtisztítása után az closztórés homoktalanitására egy vagy több foiyadéksugarat vezetünk be, azok az ütközéstől megtörve és szétszóródva örvénylő mozgásba jöjjenek és felfelé áramolva a recirkuláltatás során idejutott szürőszemcséket magukkal ragadva, a szűrőoszlop tetejére szállítsák és ezzel szabaddá tegyék a nyersvíz-closztórést. Végül a berendezésben a folyadékáramlást követve a szűrőoszlop mögött a szűrőtartály fala mellett homokszemeket át nem eresztő, de a szűrtvizei áteresztő, függőleges gyűjtőcső van elhelyezve, amely a szűrtvíznek a tartályból való kivezetésire szolgál. A gyűjtőcső felső végén sebességfokozó szűkület van, melyhez szűrtvízvisszavezető cső csatlakozik.
A hagyományos toronysz űrök kel szerzett üzemi ta5 pasztalatok ugyanis azt mutatták, hogy még a többszörösen túlméretezett tisztavíz-elvezetö felületek sem tudják megakadályozni a szitafelület elöbb-utóbb bekövetkező eltömödését. Ilyen eltömödést okoznak például a szűrőhomokban mindig jelen levő apró szemek, ame10 lyek a szitarésekbe beékelődnek; a vegyszeradagolás átmeneti kiesésekor a homokrétegen átjutó kolloidális méretű szennyeződések, melyek a sziíafelületekre lerakódnak ; mélységi vizek szűrése esetén pedig a nyomáscsökkenés miatt a szitára kicsapódó vízkő. Az ilyen el15 tömődött nagy felületeket visszaöblítéssel hatásosan megtisztítani nem lehet, ehhez kicsi a sebesség.
A találmány szerinti megoldás a kialakult gyakorlattal merőben ellentétes elvi megfontolásból indul ki. Nevezetesen abból, hogy a szűrtvíz összegyűjtésére csak olyan 20 kis felületet alkalmaz, amely a megfelelő mennyiségű szűrtvizei még éppen jól átengedi. Az ilyen viszonylag kis felületet már hatásosan lehet visszaöblíleni, mert a visszaöblítő víz elegendő sebességgel áramlik ki a sziialelületből ahhoz, hogj a beékelődött homokszemeket és 25 a megtapadt szennyeződéseket elmossa a szitáról. Ehhez azonban biztosítani kellett, hogy a visszamosó víz a szitafelület alsó és felső végén egyaránt megfelelő sebességgel áramolják ki. A kísérletek azt mutatják, hogy célszerű a szűrtvíz összegyűjtésére egyetlen függőleges gyűj30 tócsövet alkalmazni, amelybe az öblítővizet felülről lefelé irányítva sebességfokozó szűkületen keresztül (5— 15 m/sec sebességgel) vezetjük be. Kísérletileg igazolást nyert, hogy ilyen esetben nem szökik meg az öblítővíz a szitacső felső részén, mert a belövellt vízsugár a szita35 cső fenekéig hatol, ott ütközve és torlódva az egész felületen gyakorlatilag egyenletes kiáramltíst biztosít.
Fentieknek megfelelően a regenerálást minden szűrési periódus végén célszerűen azzal kezdjük, hogy a tiszta víz gyűjtőcsövébe felülről lefelé irányítva a már említett 40 5—15 m/sec sebességgel szürívizet vezetünk be néhány másodpercen keresztül. Mivel fentiek szerint célszerűen csak egy gyűjtőcsövet alkalmazunk, annak viszonylag kis felületén az öblítővíz nagy sebességgel áramlik ki a szűrőoszlopba és így nemcsak a gyűjtőcső palástját 45 tisztítja meg, hanem a gyűjtőcső és a szűrőtartály közötti vékony homokréteget is teljes hosszában tökéletesen kimossa. Ezzel a gyűjtőcső mögött pangó homokréteg kialakulása lehetetlenné válik.
Ezután a szűrőoszlop regenerálása következik. Ezt 50 úgy végezzük, hogy a szűröszemcseoszlopot vízsugarakkí.1 alá mossuk, és a szembeáramló zagyot — a homok oszloppá! alul összeköttetésben álló nyersvíz-elosztó ré ;ben felfelé áramoltatva — a szűröszemcseoszlop tetejére juttatjuk, ott leülepitjük, eközben a szennyvizei a 55 túlömlésben elfolyatjuk.
Amikor a szűröszemcseoszlop már elégte kitisztult, a recirkuláltatást és visszamosást végző vízsug'arakai elzárjuk és a nyersvíz-elosztórés alsó részébe vezetjük be oly módon, hogy a célszerűen elosztót! homoktalanitó 60 vízsugarak már csak a nyersvízelosztó résben levő homokot zagyosíiják és mossák fel a homokoszlop tetejére, magát a szűrőoszlopot pedig ne mossák alá.
A találmány szerinti szűrési eljárásra! a homokoszlopon vízszintes irányban átvezetett szűrendő folyadék 65 sebességét és a homokszemcse-nagyságot célszerűen úgy
-2180715 választjuk meg, hogy a kiszűrt szennyező részecskék behatolása a szűrőoszlopnak csak kb. a feléig terjedjen, az oszlop másik fele pedig védőrétegül szolgáljon a szűrtvíz tisztaságának biztosítására.
A találmány szerinti berendezés egyik előnyös kiviteli változatánál tehát a szűrőoszlopot nagylyukú perforált lemezzel függőlegesen kettéosztjuk, s ily módon a perforált lemez két oldáíán elhelyezett elülső és hátsó homokréteget külön-külön is — a hátsó rétegei ritkábban — regenerálhatjuk zagyosítás, recirkuláltatás és visszamosás útján, mert a homokszemcsék gyakorlatilag egymással még akkor sem keverednek, hu a lyukak a homokszemeknél sokszorta nagyobbak.
Mivel a perforált lemezzel kettéválasztott szűrcoszlopnak gyakorlatilag csak elülső rétege tömedik el a szűrés folyamán, azért csak ezt kel! minden regenerálás alkalmával recirkuláltali’.i, amíg a há’só réteget, amely alig szennyeződik, elegendő csak ritkábban megtisztítani. A szűrcoszlopnak perforált lemezzel két rétegre történő felosztásával tehát a regenerálási időt gyakorlatilag a felére lehet csökkenteni.
A találmány egy másik előnyös kiviteli változatánál a szűrőtartályban két homokoszlopot helyezünk el szimmetrikusan egy átmérősíkban közös nyersv'z-closztcréssel, amikoris a két szűrcoszlopnak külön-külön gyűjtőcsöve van.
A találmány t részletesen rajzok segítségével ismertetjük, amelyeken az 1. ábra egyszerű, szögletes toronyszűrő szerkezeti felépítését is működését szemlélteti függőleges metszetben, a 2. ábra az 1. ábrán bemutatott toronyszűrő, vízszintes metszetben, . a 3. ábra egy közös elosztórés két oldalán elhelyezett, két szűre szemcse-oszloppal kialakított toronyszűrőt mutat, a 4. ábra a 3. ábra szerinti toror.yszüré1 függőleges metszete.
A találmány szerinti toronyszűrő l. és 2. ábrán látható változatánál a tartály 1 homlokfala mögött helyezkedik el a 2 nyersvíz-, illetve szűrendő víz eloszíórés, melyet a 3 homokoszlop felőli oldalon a 4 zsalulemezekből álló fal határol. A 2 elosztórésbe a szűrendő vizet az 5 bevezetőcsövön ál vezetjük be, melyből a víz felfelé tud áramlani. A homokoszlopot az 1 homlokfallal átellenben a tartály 6 hátsó fala határolja, s ennek közelében középütt van elhelyezve a szűrtvíz 7 gyűjtőcsöve, melyhez a szűrtvíz 8 elvezeíőcsöve csatlakozik. A szűrő felső részén van a 9 túlfolyócső csatlakozása. Az eltömódött szűrő regenerálására szolgál a 10 bevezetőcső, amely két 11 és 11' csapján át a zagyosító vízsugár belövellése történik. A nycrsvízelosztó-résnek a szürőoszlop recirku'ációját követő homcktalanításához a 12 terelclappal a ny ersvízelosztó 13 alsó tér van kiképezve. A 7 szürtvízgy űjtőcső visszamosásához a 14 visszavezetőcső csatlakozik, a 8 elvezető csőhöz, melynek elején 15 sebességnövelő szűkület van.
A toronyszíirőben a vízáramlás irányára merőlegesen a 3 oszlop kezépsikjában vagy annak közelében a 16 perforált elválasztófal helyezkedik el, amelynek segítségével a tisztítási folyamat a szűröoszlop elülső felére korlátozható.
Az 1. és 2. ábrán be van jelölve a szűrendő víz, illetve a tisztító vízsugarak pályája. Az A pálya a szűrendő v'z útját, a B a szűrtvíz útját jelöli. A C jelű pályán a 3 szűrö oszlop elülső felét, a D jelű pályán, illetve azok közelében pedig a 3 oszlop hátsó felét recirkuláltató vízsugarak haladnak. Az E nyilak a gyűjtőcső visszamosására szolgáló, felülről lefelé belövellt vízsugár pályáját mutatják.
Az 1. és 2. ábrán bemutatott toronyszűrő tisztítása a következő módon folyik le:
Amikor a 3 szűrőoszlop eltömődik és regenerálásra szorul, a szűrendő víz bevezetését az 5 bevezetőcsőben, illetve a kivezetést a 8 elvezető csőben leállítjuk, s a regenerálást célszerűen azzal kezdjük, hogy a 7 szürtvízgyűjtőcsőbe a 14 visszavezető csövön át felülről nagy (5- -15 m/sec) sebességgel szűrtvizet vezetünk be, mely a 15 szűkület hatására különösen felgyorsul. A szűrtvíz belövellése néhány másodpercen keresztül történik, miközben az öblítővíz nagy sebességgel áramlik ki a 3 horvokoszlopnak a Ί gyüjtőcsö környezetében levő részedbe, s így nemcsak a gyüjtőcsö szitafelülete tisztul meg, hanem a 7 gyüjtőcsö és a 6 hátsó fal közötti vékony hociokrcteg. is tökéletesen kimosódik.
E zután, ha csupán a szennyezettebb elülső réteg tisztítása szükséges a 3 homokoszlopban, akkor a 2 elosztórés 13 aisó terén át a 10 bevezetőcsövön keresztül bclövellt vízsugarakkal az oszlop alját alámossuk oly módon, hogy a vízsugarak útja a C pályának megfelelő legyen. A belövellt víz sebességének megfelelő beállításával elérjük. hogy a 3 oszlopnak csupán a 16 perforált fal előtti része vesz részt a recirkulálásban, követve a reverzált vízsugarak C, pályán haladó egyik részét a 2 elosztórésen át; a zagyosító, a torlónyomás folytán visszafelé áramló vízsugarak másik része pedig a C2 pályákon áramolva visszamossa a lefelé haladó szűrőszemcséket.
Időnként, amikor a perforált 16 fal mögötti szűrőoszloprész regenerálása is szükségessé válik, akkor a 3 szűrcoszlopnak a 16 fal mögötti részét úgy' regeneráljuk, hogy a 1 Γ csap elzárásával a 11 nyitott csapon át a belöv elit vízsugár áramlási sebességét a kétszeresre növeljük, ezzel a zagyosító vízsugarakat a D, Dp D2 pályákra kényszerítjük, miáltal a hátsó szemcseoszlop jobb oldali felenek recirkuláltatása, illetve visszamosása következik be. A 11' csap nyitásával és a 11 csap elzárásával viszont a hátsó szemcseoszlop bal oldali felének regenerálása megy végbe. A zagyosító víz mindkét esetben a 9 túlfolyón keresztül távozik és magával viszi a szűrőszemcsékről, illetve szűrőszemcsék közül kimosott szennyezést.
Végül a szürőoszlop fentiek szerinti megtisztítása után a recirkuláltatást megszüntetjük és a 2 elosztórés 13 alsó terébe lövelljük be azt a vízsugarat, mellyel az elos.'tórésből a sugár megfelelő elosztása mellett felmossuk, eltávolítjuk az ott levő homokot. Ezzel újabb szűrési periódus kezdhető el.
A 3. és 4. ábrán bemutatott toronyszűrő a találmány olyan előnyös kiviteli változata, melynek tartálya hengeres, s a 17 nyersvizelosztó-rés a 18 hengeres palást átmérősíkja mentén helyezkedik el. Ennél a megoldásnál a 17 elcsztórésre szimmetrikusan két 3 és 3' szűrőoszlop és két 19 szürtvízgyűjtőcső helyezkedik el. Az ábrán F jelöli a 17 elosztórésbe bevezetett víz pályáját, G pedig a szürőoszlop regenerálásakor a tisztítóvíz belövellésére szolgáló két 21, 21' beáramlócsőből kiáramló víz pályáját.
A 3. cs 4. ábrán bemutatott változat szerinti toronyszűrő működése, illetve regenerálása a következőképpen fo’yik le: a 20 bevezetőcsövön át beáramló folyadék az F nyilak irányában vízszintesen és függőlegesen elosz180715 lik a 17 nyersviz-elosztórésben és a 4 zsalulemezek közötti réseken átáramolva, a 3 és 3' szűrőoszlopban megtisztul, majd 19 szűrővíz-gyűjtőcsöveken keresztül eltávozik. A 3 és 3' szűrőoszlop eltömődésekor a szűrést leállítjuk, azaz a 20 csövön át a bevezetést és a 19 csövekben az elvezetést megszüntetjük és regenerálás céljából a 21, 21' csöveken át recirkuláltató vizet vezetünk be a 3 és 3' szűrőoszlopba. A 3 oszlop szűrőszemcséinek recirkuláltatása és visszamosása a G pályákon áramló folyadékkal az előzőhöz hasonlóan történik. Ugyancsak az előzőkben ismertetett módon hajtható végre a 17 elosztórés homoktalanítása, illetve a 19 gyűjtöcsövek visszamosása.
A 3. és 4. ábra szerinti berendezés előnyös vonása, hogy működhet zárt, nyomás alatti kivitelben is, mely esetben a szükséges mértékben a talajszint alá is telepíthető és ily módon épületen kívül helyezhető el, vagy a toronyszűrő elhelyezésére szolgáló épület magasságában lényeges megtakarítás érhető el.
A találmány szerinti eljárás és berendezés nemcsak a példaképpen ismertetett módon, illetve kiviteli formában valósítható meg. Lehet a szűrőtartály például sokszögletű is, készülhet acélból, alumíniumból, betonból vagy műanyagból egyaránt. Lehet a szűrőegységeket blokkba építeni, sorba vagy párhuzamosan kapcsolva üzemeltetni aszerint, amint azt a minőségi és mennyiségi követelmények megkívánják.
A szűrő regenerálását lehet a recirkuláltatással is kezdeni és a szűrtvíz gyűjtőcsövet csak ezután visszaöblíteni, sőt elegendő lehet a visszaöblítést pl. csak hetenként végezni. Esetenként regenerálható a szűrő úgy is, hogy a recirkuláltatást elhagyva csupán a gyűjtőcső visszaöblítését és az elosztórés homoktalanítását végezzük el kétszer-háromszor egymás után. Több gyűjtőcső esetében lehet a visszaöblítést pl. párosával vagy különkülön is végezni. A vízsugaraknak a megfelelően megválasztott erősséggel és sebességgel, a megfelelő helyeken történő beadagolásával, tetszés szerinti mértékben fokozni lehet a homokoszlop megtisztításának hatásosságát.
A találmány szerinti eljárás és berendezés alkalmazásából a következő részletelőnyök adódnak:
a szűrő tisztavíz-gyűjtőcsöve másodpercek alatt viszszamosható, ezzel végleg kiküszöbölődik a jelenlegi toronyszűrők legnagyobb problémája, melyet a gyűjtőcsövek eldugulása okoz;
a szűrőoszlop regenerálása a nagy teljesítményű reverzív zagyrecirkuláció és az elosztórés gyors homoktalanítása következtében igen rövid időt vesz igénybe, a korábbi tisztítási idő 10—20-ad részét;
tovább csökken a regenerálási idő, ha a szűrőoszlop két rétegre van osztva, melyek külön-külön is tisztíthatok;
mivel sem a szokásos mammut-szivattyúra, sem kompresszorra, vagy vízsugárszivattyúra nincs szükség, ezért dugulást okozó szűk keresztmetszete sincs’ a szűrőben pangó homok vagy víztér nincs;
az egyszerű lapos fenekű tartály a helyet és a szűrőközeget teljes mértékben hasznosítja;
egyszerű, egyenes zsalulemezei — melyek célszerűen átfedés nélkül illeszkednek egymásra — felszerszámozást nem igényelnek, egyszerűen gyárthatók;
a lapos fenekű kivitel statikailag lehetővé teszi tetszés szerinti nagyságú egység gazdaságos építését, nagy megtakarítással járó fajlagos anyagfelhasználás mellett;
nincs szükség költséges csőpincére, mert a szűrő talajszintre vagy földbe süllyesztve épül;
kezelése egyszerű, könnyen automatizálható, mert csak szelepek cs csapok nyitásából, vagy zárásából áll;
üzemeltethető — a minőségi követelményektől függően — kontakt szűrőként, vegyszeres előkezeléssel, előderítéssel, vagy ezek nélkül és használható a szennyvíztisztításban is.
A találmány a jelenlegi toronyszűrők minden fogyatékosságát maradéktalanul kiküszöböli, és emellett a hasznos térfogat is növekszik, ami blokkba építve a helyigényt a negyedére, a gyártási, illetve a beruházási költségeket körülbelül a felére csökkenti.

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás folyadékoknak toronyszűrőben elhelyezett homokoszlopon vízszintes irányú átáramoltatással történő szűrésére, azzal jellemezve, hogy a szűrt víz elvezetésének leállítása után a szűrt víz gyűjtőcsövébe felülről lefelé irányítva nagy sebességgel szűrt vizet vezetünk, ezt a gyűjtőcső nyílásain kiáramoltatjuk, ily módon a gyűjtőcső környezetében levő homokszemcséket elzagyosítjuk, felfelé áramoltatjuk, ezáltal egyrészt a gyűjtőcsövet a rárakódott szennyeződéstől megtisztítjuk, másrészt a gyűjtőcső palástja környezetében levő homokszemcséket kimossuk, miközben a mosóvizet túlömlésben elfolyatjuk.
  2. 2. Eljárás folyadékoknak, különösen víznek toronyszűrőben elhelyezett, homokszemcseoszlopon vízszintes irányú átáramoltatással történő szűrésére, azzal jellemezve, hogy a szemcseoszlop, azaz az elszennyeződött homokszemcsék regenerálásához a szűrendő folyadék adagolását leállítjuk és a szűrt folyadék elvételét megszüntetjük, a szűrőoszlop alsó részét folyadéksugarak belövelésével és ütköztetésével alámossuk, ily módon fellazítjuk és elzagyosítjuk, s a zagyot a folyadéksugarak által létrehozott torlónyomás révén a belövellt sugarakkal ellentétes irányú, reverzált áramlásba hozzuk, így a szűrőszemcséket recirkuláltatjuk és visszamossuk, eközben megtisztítjuk, a mosó folyadékot pedig túlömlésben elfolyatjuk.
  3. 3. Eljárás folyadékoknak toronyszűrőben elhelyezett homokszemcseoszlopon vízszintes irányú átáramoltatással történő szűrésére, azzal jellemezve, hogy a toronyszűrő nyersvíz (szűrendő víz) elosztó rése alatt terelőlappal kialakított alsó terébe bevezetett, célszerűen elosztott és ütköztetéssel örvénylő mozgásba hozott vízsugarakkal az ott levő homokszemcséket a szűrőoszlop tetejére szállítjuk, és így a nyersvízelosztórést homoktalanitjuk.
  4. 4. Berendezés az 1. és/vagy 2. és/vagy 3. igénypont szerinti eljárás külön-külön vagy együttesen való foganatosítására, azzal jellemezve, hogy a szűrőszemcseoszlopban (3) a folyadékáramlás irányában az oszlop előtt átfedés nélküli zsalulemezekből (4) felépített fallal keskeny rést (2) hozunk létre a szűrendő víz elosztására, amikor is a szűrőoszlop alján (13) annak alámosása céljából vízbevezető csatlakozások (10) vannak, ugyanitt a homoktalanító vízsugarakat elosztó csövég (5) és terelőlap (12) van elhelyezve, ugyanakkor a folyadékáramlás irányát követve a szűrőoszlop (3) mögött a szűrt
    Ϊ8Ο715 vizet kivezető függőleges gyűjtőcső (7) van elhelyezve, melynek a felső végén sebességfokozó szűkület (15) van, s melyhez szűrtvíz-visszavezető cső (14) csatlakozik (1. és 2. ábra).
  5. 5. A 4. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, 5 azzal jellemezve, hogy a homokoszlop nagylyukú perforált lemezzel (16) függőlegesen két részre van osztva.
  6. 6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szűrőtartály lapos fenekű.
  7. 7. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szürőoszlop egyik átmérő síkjában közös nyersvízelosztórés (17) helyezkedik el, ennek kétoldalán szimmetrikus elhelyezésű két homokoszlop van (3), amelyekben külön-külön egy-egy szűrtvíz gyűjtőcső (19) van elhelyezve (3. és 4. ábra).
HU78DE952A 1978-02-13 1978-02-13 Filtering in tower by reversed water-jet regeneration of filter HU180715B (en)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU78DE952A HU180715B (en) 1978-02-13 1978-02-13 Filtering in tower by reversed water-jet regeneration of filter
AT0061679A AT368905B (de) 1978-02-13 1979-01-26 Verfahren zum regenerieren einer der behandlung von fluessigkeiten durch filtrieren in einer materialsaeule aus sand dienenden vorrichtung und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
JP1342279A JPS54115476A (en) 1978-02-13 1979-02-09 Method of filtration and regeneration of filter in filtration tower by inverted injection water and its device
AU44155/79A AU4415579A (en) 1978-02-13 1979-02-12 Filtering in tower filter
DE7979100402T DE2961291D1 (en) 1978-02-13 1979-02-12 Regeneration of granular material contained in a column
BR7900898A BR7900898A (pt) 1978-02-13 1979-02-12 Processo e equipamento para filtracao de liquidos em filtro de torre com regeneracao do mesmo
EP79100402A EP0003607B1 (de) 1978-02-13 1979-02-12 Regenierung einer Materialsäule aus körnigem Behandlungsmaterial
CA321,338A CA1113021A (en) 1978-02-13 1979-02-13 Filtering in tower filter with reversed water jet filter regeneration

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU78DE952A HU180715B (en) 1978-02-13 1978-02-13 Filtering in tower by reversed water-jet regeneration of filter

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180715B true HU180715B (en) 1983-04-29

Family

ID=10994941

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78DE952A HU180715B (en) 1978-02-13 1978-02-13 Filtering in tower by reversed water-jet regeneration of filter

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0003607B1 (hu)
JP (1) JPS54115476A (hu)
AT (1) AT368905B (hu)
AU (1) AU4415579A (hu)
BR (1) BR7900898A (hu)
CA (1) CA1113021A (hu)
DE (1) DE2961291D1 (hu)
HU (1) HU180715B (hu)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1334412A (fr) * 1962-06-25 1963-08-09 Degremont Filtre à sable
FR2029112A5 (en) * 1969-01-10 1970-10-16 Tivant Andre Water filter
DE1926934C3 (de) * 1969-05-27 1979-08-23 Nikex Nehezipari Kuelkereskedelmi Vallalat, Budapest Verfahren zur Filtration von Flüssigkeiten und Vorrichtung zur Durchführung dieses Verfahrens
DE2017131A1 (en) * 1970-04-10 1971-10-21 Balcke Maschbau Ag Ion-exchange plant operation
HU166502B (hu) * 1970-05-25 1975-03-28
JPS5134587A (hu) * 1974-09-14 1976-03-24 Shiraimatsu Shinyaku Co

Also Published As

Publication number Publication date
JPS54115476A (en) 1979-09-08
AT368905B (de) 1982-11-25
ATA61679A (de) 1982-04-15
DE2961291D1 (en) 1982-01-14
AU4415579A (en) 1979-08-23
EP0003607A3 (en) 1979-09-05
EP0003607A2 (de) 1979-08-22
EP0003607B1 (de) 1981-11-11
BR7900898A (pt) 1979-09-11
CA1113021A (en) 1981-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3625844B2 (ja) 液体を連続的に濾過するための装置
US4627923A (en) Apparatus and method of filtering solids from a liquid effluent
US20220176276A1 (en) Multilayer Media Bed Filter with Improved Backwash
US3506125A (en) Water treatment process for improved gravity filtering and backwashing
AU677761B2 (en) Method and system for clarifying water
AT511926B1 (de) Verfahren zur mechanischen Feststoffabscheidung aus Abwasser
US4443341A (en) Process and apparatus for removal of solids from liquids
JPH0655009A (ja) 洗浄可能フィルター
UA95987C2 (uk) Піщаний фільтрувальний пристрій
US4240911A (en) Tower filters with reversed water-jet filter regeneration
KR20140121600A (ko) 상향류 섬유볼 여과장치
US4780219A (en) System for filtering suspended solids from a liquid
KR100689855B1 (ko) 자동 역세 사여과기
WO2018103534A1 (zh) 水平流连续砂滤设备及其水处理工艺
HU180715B (en) Filtering in tower by reversed water-jet regeneration of filter
KR101562335B1 (ko) 선회류를 이용한 유체 정화장치 및 방법
US4719010A (en) Apparatus for rinsing a fixed bed ion exchanger
JP2690852B2 (ja) 自然ろ過装置の運転方法
CN209537160U (zh) 一种多级介质生活污水过滤器
JP3496280B2 (ja) 濾過装置
JPH08257312A (ja) 濾過設備
KR100338525B1 (ko) 급속여과지의 하부집수장치
CN115869672B (zh) 水洗水净化装置及水洗水净化系统
CN220443257U (zh) 一种滤池反冲洗防跑滤料u形堰板机构
CN107827264A (zh) 一种污水净化处理系统及方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee