HU179773B - Device for turning the head of baby during continement - Google Patents

Device for turning the head of baby during continement Download PDF

Info

Publication number
HU179773B
HU179773B HU76ME1963A HUME001963A HU179773B HU 179773 B HU179773 B HU 179773B HU 76ME1963 A HU76ME1963 A HU 76ME1963A HU ME001963 A HUME001963 A HU ME001963A HU 179773 B HU179773 B HU 179773B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
head
fetal
fetal head
rotation
handle
Prior art date
Application number
HU76ME1963A
Other languages
English (en)
Inventor
Eduardo G Martinez
Emilio S Mendez
Eduardo R Calderon
Nicanor M Mesa
Guillermo A Maig
Original Assignee
Cubana Export Import
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cubana Export Import filed Critical Cubana Export Import
Publication of HU179773B publication Critical patent/HU179773B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B17/00Surgical instruments, devices or methods, e.g. tourniquets
    • A61B17/42Gynaecological or obstetrical instruments or methods

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Reproductive Health (AREA)
  • Pregnancy & Childbirth (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Gynecology & Obstetrics (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Description

A találmány tárgya készülék a magzat fejének fordítására a szülés folyamán, amely révén a szülési folyamat a magzat és anya sérülése nélkül vezethető le és nagymértékben meggyorsítható.
A magzat teste szülési folyamat közben az anya méhében és a szülőúton különböző mozgásokat, elfordulásokat végez. Ezeknek a mozgásoknak, elfordulásoknak célja, hogy a magzat a szülőúton mindig a kijutáshoz, előrehaladáshoz legkedvezőbb helyzetben legyen.
A magzat testrészei közül legnagyobb szerepe a fejnek van. A szülőúton áthaladó testrészek közül aránylag a fej a legnagyobb és a fej alakja alkalmazkodik legkevésbé a pillanatnyilag rendelkezésre álló térhez, ezért a fej helyzete, időnkénti elfordulása nagymértékben befolyásolja a szülés lefolyását. A szülések túlnyomó többségénél először a magzat feje hagyja el a szülőutat és a fej kellő helyzetbe hozását az anya testének izomzata, az anya testének tolófájások közbeni mozgása biztosítja. Vannak azonban olyan esetek, amelyeknél a magzat anyaméhben való rendellenes elhelyezkedése, a nem megfelelő méretarányok, az anya izomzatának elégtelensége vagy más ok miatt a fej a szülési út egyes szakaszain nem a kellő helyzetben van, mozgása nem kívánatos mértékben lelassul vagy esetleg teljesen elakad. Ekkor az orvosnak be kell avatkozni, a fejet kellő helyzetbe kell fordítani.
A fej forgatására már többféle eljárást és készüléket alkalmaztak. Egyik ismert eljárásnál a szülőúton levő magzat fejéhez egymáshoz csuklósán elfordíthatóan erősített két karból álló fogót vezetnek, a fogóval a magzat fejét megfogják és a kívánt helyzetbe fordítják vagy kihúzzák az anya testéből. Ennek az eljárásnak hibája, hogy a fogó két karja csuklósán elfordíthatóan, 5 bonthatatlanul van összeerősítve, ezért csak nehezen lehet betolni az anya testébe. Betolás közben a magzat és az anya megsérülhet. A normálisnál jóval kisebb magzati fej esetén a fogó a fejről mind a fej hossztengelye irányában, mind erre merőleges irányban lelő csúszhat és az anya lágyrészeit súlyosan sértheti.
Az ilyen fogóval a fejet csak korlátozott mértékben lehet elfordítani. Használata nehézkes.
Ismert olyan eljárás is, amelynél a fogó karjait, illetve a karok végén levő kanalakat egymástól függet15 lenül tolják az anya testébe és a karokat csak akkor erősítik, zárják egymáshoz, amikor a kanalak már a magzat fejéhez vannak illesztve. Ennél az eljárásnál a karok különböző hosszúságban nyúlhatnak be az anya testébe. Mindegyik karon egy tömör kanál van. 20 A magzat fejét nem szorítják, csupán emelik. Ennek az eljárásnak hibája, hogy a behelyezés, kezelés és forgatás nehézkes, a forgatás nem végezhető megbízhatóan, próbálkozásokra van szükség, ami a magzat és anya sérülését okozhatja. A sérülések oka főként az, hogy 25 egyidejűleg két olyan kanalat kell mozgatni, amelyek a kanalat tartó nyéllel egytengelyűek és ezért nehezen illeszthetők a magzat fejének és a medencének kellő helyéhez.
A találmány feladata a magzat fejének szülés köz30 beni fordítására olyan eljárás és készülék létesítése, amely révén a magzat feje a szülési folyamat alatt mindig az ideális helyzetbe fordítható, az elfordíiásra szolgáló készülék gyorsan és könnyen, az anya és magzat sérülésének veszélye nélkül az anya testébe tolható, a magzat fejéhez próbálgatás nélkül, biztonságosan illeszthető és a fej elfordítása is könnyen, sérülésokozás nélkül végezhető.
A találmány szerinti készülékkel a kitűzött feladatot azáltal oldjuk meg, hogy a magzat fejének a nyakszirtcsont és az e mellett levő csigolya csatlakozásánál levő, a gerincoszlopra gyakorlatilag merőleges síkban elhelyezkedő forgástengelye fölött a magzat fejének tarkórészéhez kanalat fektetünk és az anyaméh összehúzódása közben a kanállal a magzat fejét nyomva a magzat fejét valamely vízszintes és/vagy függőleges tengely körül a kívánt irányba fordítjuk, majd ezután a kanalat a magzat fejétől eltávolítjuk és a szülést természetes módon tovább folyni hagyjuk.
A találmány szerinti készülék két egymás tükörképét alkotó részből áll és mindegyik résznek pisztolyagyszerű markolata, ehhez csatlakozó, a markolat középvonalával 100—150°-os szöget bezáró középvonalú nyele és a nyél külső végén az anya medencéjéhez illeszkedő ívelt felületű (sugara R4) erre keresztirányban pedig a magzat fejéhez illeszkedő íveltségű (sugara R3) valamint a kanál külső végén körív alakú része van.
A találmány szerinti készülék további jellemzője, hogy a kanál félkör alakú részének középvonala a nyél középvonalával 90°-nál nagyobb és 180c-nál kisebb szöget zár be.
A találmány szerinti készüléknél előnyösen a kanál tömör, lemezszerű idom, melynek szélei íveltek, és a markolattal ellenkező oldalon levő szél íves részének sugara kisebb a markolat felőli oldalon levő szél íves részének sugaránál.
A találmány szerinti készülék előnyösen úgy készül, hogy a kanál külső végén levő félkör alakú rész kerületének végei az íves szélekbe mennek át, az íves szélekben folytatódnak.
A találmányt részleteiben a rajzokon vázolt példaképpen! kiviteli alakjával és ennek vázolt használati módjával kapcsolatban ismertetjük.
Az 1. ábra a készülék alkalmazását abban az esetben mutatja, amikor az anyaméh összehúzódása közben a magzat feje nem, vagy alig látható.
A 2. ábra a készülék révén a magzat fejére átadott erőket akkor mutatja, amikor a magzat feje egyenes tartásban, azaz a gerincoszlop és a magzat fejének függőleges tengelye közel egy vonalban van.
A 3. ábra a készülék révén a magzat fejére átadott erőket akkor mutatja, amikor a magzat feje előrebillent állapotban van, tehát az áll a mellhez fekszik.
A 4. ábra a készülék alkalmazását abban az esetben mutatja, amikor az anyaméh összehúzódása közben a magzat feje már látható.
Az 5. ábra a két egymás tükörképét alkotó kanál közül a baloldalinak oldalnézete és a
6. ábra ugyanennek felülnézete.
A 7. ábra a 6. ábrán feltüntetett VII—VII vonal menti metszet, végül a 8. ábra a 6. ábrán feltüntetett VIII—VIII vonal menti metszet.
A magzatfej szülési folyamat közben két tengely körül, a gerincoszloppal közel egy vonalban levő tengely körül és egy erre merőleges síkban levő valamely tengely körül fordul el. Az utóbbi tengely a gerinc2 oszlopra merőleges síkban bármilyen szöghelyzetű lehet. Az említett sík a nyakszirtcsont és a mellette levő csigolya találkozásánál van.
A gerincoszlop nem a koponyaalap közepén ízesül, 5 hanem excentrikusán, ezért az anyaméh révén összehúzódáskor a magzat gerincoszlopára gyakorolt nyomás hatására a magzat feje előre-hátra és oldalirányban elfordul. Ha ezek az elfordulások az anyaméhben, medencében levő rendellenességek vagy egyéb okok 10 miatt nem mehetnek végbe megfelelő módon, a magzat fejének kellő elfordulását elő kell segíteni. Ez a találmány szerinti eljárás és készülék révén végezhető.
A magzatfej elfordítására mutat példát a 2. és 3. ábra. A 3. ábra fölső részén a magzat feje előre fordult 15 állapotban van, amely állapotban az áll a mellhez fekszik. A magzat fejének egyenes tartásba hozása céljából a készülék kanalát a fej tarkójához fektetjük úgy, hogy az 1 érintkezési pontban fekszik fel, amely a magzat fejének a gerincoszlop tengelyére merőleges 20 síkban levő forgástengelye fölött van. A tolófájások közben az anyaméh által kifejtett vagy kívülről a készülék révén kifejtett erőnek (R) egy P irányú és egy T irányú komponense van. Az erő P irányú komponense keresztülmegy a gerincoszlop meghosszabbítását ké25 pező O tengelyen, tehát e körül forgatónyomatékot nem fejt ki. A T irányú komponens a magzat fejét az óramutató járásával ellenkező irányban fordítja el az O tengely körül.
Ugyanekkor az R erő a magzat fejét úgy nyomja, 30 hogy — az ebben az esetben az anyaméh falához homlokrészével támaszkodó — fej egyenes tartásba, a 2. ábrán látható helyzetbe fordul. A magzat fejének ebben a helyzetében az 1 pont eltávolodott az O tengelytől és az O tengely körül az R erőnek nemcsak a T 35 irányú komponense fejt ki forgatónyomatékot, hanem a P irányú komponens is. A két forgatónyomaték ellenkező irányban igyekszik a magzat fejét elfordítani. Ha a két forgatónyomaték nagysága egyenlő, a magzat feje nem fordul el, egyenes tartásban marad. E helyzet 40 elérése után a készülék és a fej 1 pontban való érintkezését megszüntetjük.
Az 1 pont magzat fején levő helyzetét mindig úgy választjuk meg, hogy a magzat feje az O tengely körül a kívánt irányban forduljon el.
A találmány szerinti eljárással a magzat fejét mind kis mértékben látható állapotában, mind teljesen látható állapotában el lehet fordítani az anyaméh összehúzódása közben.
Az 1. ábrán vázolt esetben a magzat feje az anyaméh 50 összehúzódása közben alig látható. A magzat fejének arcrésze ekkor az anya medencéjének jobb oldala felé, tarkórésze az anya medencéjének bal oldala felé fordult állapotban van. A készülékkel a magzat fejének tarkórészére kell erővel hatni, ezért a készülék — anya 55 medencéje bal oldalának megfelelő — 2 bal oldali részét vezetjük be az anya testébe. A készülék 2 baloldali részének 3 markolatát jobb kézzel fogjuk, bal kézzel pedig lenyomjuk a gátat azért, hogy a magzat fejét jobban láthatóvá tegyük.
Ha a magzat feje 180°-kal elfordult állapotban van, tehát a tarkó az anya medencéjének jobb oldala felé van, akkor a készülék jobb oldali részét alkalmazzuk, amely az anya medencéje jobb oldalának alakjához illeszkedő alakú. Ekkor a markolatot bal kézzel fogjuk 65 és a gátat jobb kézzel húzzuk le.
-2179773
A készülék bal oldali részének és jobb oldali részének kanalát a 2. és 3. ábrával kapcsolatban ismertetett módon illesztjük a magzat fejéhez és használjuk.
A 4. ábra olyan esetet szemléltet, amelynél a magzat feje az anyaméh összehúzódása közben jól látható. Ekkor nincs szükség arra, hogy a gátat egyik kezünkkel lehúzzuk. A készülék 2 bal oldali részének 3 markolatát bal kézzel fogjuk és jobb kézzel a nyelet támasztva segítjük a kanálnak magzat fejéhez való megfelelő illesztését. Ha a magzat feje 180°-kal elfordult helyzetben van, a készülék jobb oldali részének 3 markolatát természetesen jobb kézzel fogjuk és a kanálnak magzat fejéhez illesztését bal kézzel segítjük elő.
A készüléknek anya medencéjébe, illetve magzat fejéhez illesztése után minden esetben megvárjuk, 15 hogy az anyaméh összehúzódjon és ekkor a behelyezett készülékkel mintegy segítünk az anyaméhnek a magzat fejét kellő helyzetbe fordítani. Ennek megtörténte után a készüléket kihúzzuk és a szülés természetes formájában folytatódhat.
A szülési folyamat során a készüléknek mindkét részét egyidejűleg is használhatjuk a magzat kivételének elősegítésére.
A készülék két egymástól független, egymással Össze nem erősített részből, a jobb oldali részből és a 25 bal oldali részből áll. Ezek alakja egymás tükörképének felel meg.
Az 5. és 6. ábra a készüléknek az anya medencéje bal oldalához illeszthető 2 bal oldali részét szemlélteti. A készülék 2 bal oldali része 3 markolatból, 4 nyélből 30 és 5 kanálból áll. A 3 markolat pisztolyagy alakú és középvonala a 4 nyél középvonalával 3 szöget zár be. A 3 markolatnak 4 nyélhez viszonyított ilyen hajlása a 3 markolat kényelmes és erős fogását teszi lehetővé, továbbá biztosítja az 5 kanálnak anyaméhben való 35 kellő, anyaméhre és magzatra nézve veszélytelen mozgatását.
Az 5 kanál tömör, lemezszerű idom, melynek szélei íveltek. A 3 markolattal ellenkező oldalon levő szél íves részének sugarát Rrgye1, a 3 markolat felőli szél 40 íves részének sugarát pedig R2-vel jelöltük (6. ábra). Az Rt kisebb, mint R2. Az 5 kanál felülete a 4 nyél középvonalának irányában is, az erre merőleges irányban is ívelt. A 4 nyél középvonalának irányában ívelt felület sugara R3 (5. ábra), amely sugár közel egyenlő az anya medencéje megfelelő felületi ívének sugarával. A keresztirányú ív sugara R4 (8. ábra), amely közel 5 egyenlő a magzat feje 5 kanálhoz csatlakozó felületrészének íveltségi sugarával. Az R3 sugár az R4 sugárnál nagyobb. Az R,—R4 sugarak kisebbek, mint az eddig ismert fogókon és hasonlókon található, felületgörbületet meghatározó sugarak.
Az 5 kanál külső vége félkör alakúra van kiképezve, amely félkör végei az Rt sugarú, illetve R2 sugarú vbe mennek át. A félkör alakú külső vég középvonala a 4 nyél középvonalával a szöget zár be.
A 7. ábra a 4 nyél keresztmetszeti alakját szemlélteti.
A találmány szerinti készülék fontosabb előnyös tulajdonságai a következők:
A magzat fejét szülés közben mindig a legkedvezőbb helyzetbe lehet fordítani anélkül, hogy az elfordítás következtében az anya vagy a magzat megsérülhetne. 20 A. készülék kezelése nagyon egyszerű, különleges gyakorlatot nem igényel. A kanál és markolat alakja, nyélhez viszonyított helyzete lehetővé teszi a gyors és pontos behelyezést, a kellő időben a megfelelő nagyságú és irányú erő kifejtését. A magzat fejének elfordulásán kívül a magzat kiemelésére is jól használható.

Claims (2)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Készülék a magzat fejének fordítására a szülés folyamán, azzal jellemezve, hogy pisztolyagyszerü markolata (3), ehhez csatlakozó, a markolat középvonalával 100—150 -os szöget (3) bezáró középvonalú nyele (4), és a nyél külső végén az anya medencéhez illeszkedő ívelt felületű sugara (R4) erre keresztirányban pedig a magzat fejéhez illeszkedő íveltségű sugara (R3), valamint a kanál külső végén körív alakú része van.
  2. 2. Az 1. igénypontban meghatározott készülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kanál (5) félkör alakú részének középvonala a nyél (4) középvonalával 90°-nál nagyobb és 180°-nál kisebb szöget (a) szöget zár be.
HU76ME1963A 1975-04-11 1976-04-01 Device for turning the head of baby during continement HU179773B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CU34249A CU34249A (es) 1975-04-11 1975-04-11 Procedimiento e instrumento para rotación de la cabeza fetal durante el parto

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU179773B true HU179773B (en) 1982-12-28

Family

ID=41087259

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU76ME1963A HU179773B (en) 1975-04-11 1976-04-01 Device for turning the head of baby during continement

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4136679A (hu)
JP (1) JPS51142895A (hu)
CU (1) CU34249A (hu)
DD (1) DD129519A5 (hu)
DE (1) DE2614657A1 (hu)
FR (1) FR2306667A1 (hu)
GB (1) GB1547292A (hu)
HU (1) HU179773B (hu)
SU (1) SU1050545A3 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4602623A (en) * 1983-12-30 1986-07-29 Michael Cherkassky Method of delivering a fetus
US4875482A (en) * 1988-06-21 1989-10-24 Neurodynamics, Inc. Flexible grasping device
CN101596123B (zh) * 2009-07-14 2011-02-02 李永强 剖宫产娩头器
CN103110448A (zh) * 2013-03-15 2013-05-22 董辉 剖宫产胎头取出器
USD826402S1 (en) * 2015-03-25 2018-08-21 Samuel George Fetal head disimpactor
CN105380704A (zh) * 2015-11-13 2016-03-09 徐金娥 一种剖宫产娩头器
FR3092487A1 (fr) 2019-02-13 2020-08-14 Olivier Ami Spatule obstetricale articulable

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR993416A (fr) * 1949-06-20 1951-10-31 Instrument servant à l'extraction des enfants lors d'un accouchement
FR1228043A (fr) * 1958-10-15 1960-08-26 Instrument obstétrical perfectionné
JPS426387Y1 (hu) * 1965-10-18 1967-03-27
US3776240A (en) * 1972-02-04 1973-12-04 E Woodson Obstetrical instrument
JP2573828Y2 (ja) * 1992-06-24 1998-06-04 アラコ株式会社 バーチカル機構付シート

Also Published As

Publication number Publication date
GB1547292A (en) 1979-06-06
DD129519A5 (de) 1978-01-25
FR2306667B1 (hu) 1981-04-10
JPS51142895A (en) 1976-12-08
SU1050545A3 (ru) 1983-10-23
FR2306667A1 (fr) 1976-11-05
CU34249A (es) 1981-01-10
DE2614657A1 (de) 1976-11-11
JPS564259B2 (hu) 1981-01-29
US4136679A (en) 1979-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5443479A (en) Surgical forceps
US5389099A (en) Keyhole rod bender
US4048987A (en) Surgical acid
AU4922493A (en) Tool and method for derotating scoliotic spine
US9655689B2 (en) Forceps for molar extraction
US5167222A (en) Instrument set for operating on the uterus
US5044954A (en) Forceps with inserts for removing a dental crown and bridge
HU179773B (en) Device for turning the head of baby during continement
US11439421B2 (en) Atraumatic tenaculum for facilitation of transcervical procedures
JP3950989B2 (ja) 下あご等の顔面骨の手術器具
EP2928396B1 (en) Device for treating shoulder dystocia
CN212066799U (zh) 一种下颌角截骨定位装置
US5849017A (en) Moulded plastic obstetric forceps
CN216652432U (zh) 一种用于骨折复位的手术器械
US5904482A (en) Tooth extraction device and method of using the same
CN213588674U (zh) 一种新型计划生育取环器
US10398472B2 (en) Subaxillary traction device to address shoulder dystocia during childbirth
CN202505410U (zh) 宫腔内固定举宫器
CN215606078U (zh) 一种小伤口宫颈扩张钳
CN111134819A (zh) 一种带有活动臂的寰枢椎脱位后路复位器
CN212699094U (zh) 一种骨折复位钳
RU1831325C (ru) Щипцы акушерские дл извлечени плечевого по са плода
CN106419978A (zh) 一种颞下颌关节深窄拉钩
US2842134A (en) Obstetrical delivery instrument
CN215960198U (zh) 一种可调节角度的助产钳