HU176736B - Előrajzoló készülék sík munkadarabokhoz - Google Patents

Előrajzoló készülék sík munkadarabokhoz Download PDF

Info

Publication number
HU176736B
HU176736B HUMA002731A HU176736B HU 176736 B HU176736 B HU 176736B HU MA002731 A HUMA002731 A HU MA002731A HU 176736 B HU176736 B HU 176736B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tool
measuring
tools
rollers
workpiece
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Mueller
Dieter Romberg
Original Assignee
Grimma Masch App Veb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grimma Masch App Veb filed Critical Grimma Masch App Veb
Publication of HU176736B publication Critical patent/HU176736B/hu

Links

Landscapes

  • Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)

Description

A találmány tárgya előrajzoló készülék egyenes vonalak felrajzolására sík, fém vagy nemfém munkadarabokra, különösen nagyméretű lemeztáblákra.
A hossz- és keresztvonalak felrajzolása nagyméretű lemeztáblákra főleg kézzel történik, mérőszalag, szalagmérték, körző, derékszög és egyenesvonalzó segítségével.
A fenti eljáráson kívül ismert még a BRD 1260 159 sz AS szerinti mérő- és rajzkészülék, amelynél a munkadarab felületének letapogatása pontonként történik kézzel vezetett speciális mérőujjal, és a mérőujjban keletkező vezetőimpulzusok vezérlik a vízszintes hosszantiés keresztszármozgásokat megfelelő meghajtómotorokon keresztül. Ezek a készülékek felépítésük, működésük és szerkezeti kialakításuk miatt nem alkalmasak egyenesvonalak folyamatos, önálló felrajzolására és elsősorban három koordinátájú jelölések munkadarabra történő felvitelére használják azokat, például présszerszámokhoz és karosszériákhoz.
Ismertek továbbá olyan rajz- és jelölő automaták, amelyeknél festék vagy szemcse segítségével a lemezen hajlított vonalakat tartalmazó specifikus lemezábrákat lehet ábrázolni. Ezek az automaták előre megadott program szerint önállóan dolgoznak, amely program a szükséges íemezkép programozott mozgásának megfelelően az egyes elemek ismertetőjeleit tartalmazza, előnyösen numerikus (normál-szám) NC-vezértőrendszerrel. . . - - . . .
Epén automaták hátránya, hogy a megfelelő prog’· ramvezérlések nem biztosítják a valóságos lemezhuJJá^ mosság figyelembevételét, ezért eltérések keletkeznek a szükséges lemezképtől. A gépek kapacitást igényelnek a program elkészítéséhez, amely azonban sik lemezfelületek egyenes vonalainak felvitelére nem gazdaságos. A továbbiakban vázolt hátrányok csatlakoznak még járulékosan az NC-rendszerrel vezérelt és pneumatikusan működtetett felrajzoló-szánok működéséhez.
Végül ismertek olyan autogén-vágó-berendezések, amelyeknél speciális pontozószánok elhelyezésével kihasználható az égetőportál mozgása, részben vagy egészben az égetési folyamat alatt a lemezvastagságtól függetlenül pontozókészülékkel történő jelölések végzésére, ehhez a vezérlőutasításokat szintén NC-rendszerek adják.
Az ily módon előállított jelölések a lemezek ütő- vagy görgőollóval történő leszélezésére kevésbé alkalmasak és a periodikus pontozás következtében, a folyamatos felrajzoíási folyamattal szemben · nem használhatók a lemez továbbfeldolgozásakor szabályozási és szerelési műveletek viszonyító bázisának. A pontozóütések következtében az ilyen jelölési eljárásoknál nem kerülhetők el a felszíni károsodások.
Vannak ezenkívül optikai módszerek, amelyeknél jelentős készüléktechnikai ráfordítással a lemezképet megjelenítik a lemeztáblán és a meghatározó jelöléseket pontozó segítségévei kézzel építik fel a lemezre. A pontozóval történő jelölés már említett hátrányai mellett a módszernél még ki kell emelni, hogy a felhasználási terület nem elég széles.
Ismertek továbbá a DDR—PS 95965 szabadalom szerinti vágóhidas gépek szánjai, amelyek távvezérelt emelőhenger segítségével a munkahelyzetből felső nyugalmi helyzetbe hozhatók. A szán alsó munkaállásában az emelőhenger nyomásnélküli állásban van. A munkadarabra így mindig csak egy állandó erő hat. A különböző munkaanyagok azonban igazodó megmunkálóerőt igényelnek. A találmány elé tűzött cél szempontjából ez hátrányos. Ez a kiviteli alak ezenkívül a szán munkaállásból történő kiemelésekor mindig munkaközegbevezetést igényel, ami azt jelenti, hogy energiakimaradáskor a szánra erősített szerszám nem emelhető a felső védett helyzetbe, továbbá nem tartható meg abban. Nem garantálható a szerszám védelme, ami nagyon fontos a kényes rajzszerszám-helyek pontossága és élettartama miatt.
Ismeretes még a számok távvezérlésének egy régebbi megoldása a BRD—PS 891.349 szabadalom szerint, amely azonban nem biztosít önálló szerszámvédelmet, mert szerszámmegfigyelést és maximális kezelést igényel. A több szerszámtartó vagy szán lehetőleg több portálon történő elhelyezése erősebben gépesített formában ki van zárva, mert egy kezelő, a szánok nagy száma és különböző elhelyezése miatti széles körű üzemmód, valamint a térbeli nagy távolságok miatt nem tud pontos megfigyelést végezni.
Ismeretes az is, hogy a felhasználó vállalatok üzemi gyakorlatában használt autogénvágógépek egy lengőemelőszánon több égővel dolgoznak.
Az autogénvágás céljára ez kielégítő, mert az egyes égők különböző csekélymértékű magassági mozgása az alattunk fekvő munkadarab felületének helyi megmunkálási pontjaira vonatkozik, és nem okoz jelentősebb minőségi befolyást. Felrajzolásnál ez az elrendezés különösen nagy lemezhullámosság esetében kedvezőtlen esetben a vonal kimaradását okozza, így a későbbi megmunkálás nem végezhető el.
Az egy szánra történő több szerszám szilárd elhelyezése nem hozható összhangba a feladattal.
A találmány elé tűzött cél olyan előrajzoló eljárás létrehozása sík munkadarabokhoz, különösen lemeztáblákhoz, amely az eddigi előrajzolási időtartamot előzetes szögjelölések nélkül a hossz- és keresztvonalak párhuzamos és gépesített felrajzolásával jelentősen csökkenti, megszünteti a deformálódott lemezek eddig szükséges egyengetési folyamatát, és az előállított jelölések az egész lemezfelületen egyenletesek, valamint a lemezfelület mindennemű károsítása nélkül nagy pontosságúak.
A találmány elé tűzött célt olyan megfelelő berendezéssel érjük el, amely több, de egyes hossz- és keresztvonalakat egyidejűleg vagy egymástól függetlenül rajzol elkülönített vonatkoztatóbázis önálló jelölései alapján, ami vezérelt különböző vonalkiképzést jelent, azonos vonalminőséggel. Az összes vonal megfelelő szerszámelrendezéssel készül nem közvetlenül ható szerszámvisszavezetéssel és szerszámmozgás-kapcsolással. Az előrajzolás közvetlenül egymásután több lemezen történik, függetlenül a fellépő lemezütközésektől és lemezhullámosságtól, a hullámosságból adódó hibák kiküszöbölésével. Az előrajzoló készülék kialakítása olyan, hogy a vonalhúzó szerszámok nem törnek el, nagy élettartamnak és az egyik lemezről a másikra történő áthaladásukkor megfelelően csekély ütközéskor nem kell kivenni és újra befogni azokat.
A kitűzött célt a találmány alapján úgy oldjuk meg, hogy két egymástól függetlenül felhasználható kereszttartót helyezünk el, sínen motorikusán mozgathatóan. A kereszttartók kocsikkal illetőleg keresztszánokkal rendelkeznek, amelyeken függőleges szánok vannak elhelyezve. A függőleges szánokon lengőemelő segítségével a munkahengeren keresztül ráfeszítő-nyomásbeállítással lefelé és párhuzamosan, húzórugók segítségével önműködően felfelé mozgó karcolófejek vannak felerősítve.
A passzív igazodásra a lemezhullámossághoz a karcolófejek gördülő távolságtartó elemekkel vannak felszerelve. Ezek az elemek védik a karcolófejet a lemezében történő áthaladásakor. Az egy karcolófejjel egyidőben történő több vonal húzására minden karcoló fej több szerszámtartóval rendelkezik. Mivel mindegyik szerszámtartó függőleges, vagy előnyösen a karcolási irányra hegyesszögben dőlt karcolószerszámot tart, a karcolófej több karcolószerszámmal van ellátva. A szerszámtartókat egyenként excenterrel lehet befogni.
A bázis-, ellenőrző- és méretvonalak különböző kialakítása miatt a karcolószerszámok a karcolószerszámhegy közelében ható nyomóelem felett rögzített híd és a szerszámtartóban egyedi rögzítés segítségével külön állíthatók be. Hogy minden karcolószerszám követhesse a helyi lemezhullámosságot, az egyes szerszámtartók egyedileg rugózóan mozgathatók. A szerszámtartón levő vezetősín és vezetőgörgők fölött történik az egyes karcolószerszámok illesztése a munkadarabfelületre. A karcolószerszámhegy tömegének meghatározásakor a vezetőgörgővel szemben rögzítjük, amelynek során a vezetőgörgő alsó pontja a munkafolyamatban megközelítően azonos síkba kerül a karcolóheggyel. A vezetősín a karcolószerszámhegy járulékos védelmére is szolgál, és a karcolószerszámmal párhuzamosan elhelyezett vezetőgörgők védik az elkülönítetten rugózó szerszámtartót a lemezütközésen történő áthaladásakor. Az egyes karcolószerszámok karcolóerőinek individuális differenciálhatóságának céljából minden szerszámtartó cserélhető nyomórugókkal és nyomógyűrűkkel van ellátva. A munkahenger utasításának céljából, hogy a munkafej felemelkedjen munkahelyzetéből, a karcolószerszámra érzékelő görgőpár van elhelyezve.
Ez az elrendezés a vonalrendszer szerint párhuzamosan vagy sorban helyezhető el a munkadarabon.
Az érzékelő görgőpárok ezenkívül az excentrikusán elhelyezett befogóemelőkkel kívánság szerint helyezhetők üzembe. Az érzékelő görgőpárok a szelepeken keresztül közvetlenül kapcsolják a munkahengert. Ennek ellenére a kézi vezérlés a rugókapcsolási pontokon külön is lehetséges.
A lemezhullámosság érzékelésére a rugózóan rögzített mérőgörgők portállal vannak összekötve. A mérőgörgők mérési értékeit az útmérőkészülék digitálisan a kijelzőbe továbbítja. Olyan mozgásoknál, amelyek nem mérési célt szolgálnak, a görgőket fel kell emelni és elhajlítani.
A mérési értékek közvetlen átvitele miatt a rajzkészülékre, a mérőgörgőknek mérési helyzetben a karcolószerszámheggyel közös alapvonalon kell feküdniük, illetve a mérőléc nuíl-pontjával kell azonosnak tenniük.
A találmány szerinti megoldás előnyei lehetővé teszik a kézi rajzolásnál nagyobb szög- és párhuzamosság pontossággal történő rajzolást, mivel iáiSzemárövezetés jobb minőségű.
A rajzfejekben a karcolószerszámok többszörös elrendezése és a szerszámfejek és portálok párhuzamos munkavégzése jelentős időmegtakarítást tesz lehetővé. A portálok párhuzamos munkavégzését az önműködő gépesített haladás, a rajzkocsik és a rajzportálok behatárolása és a rajzszám találmány szerinti kialakítása teszi lehetővé.
A rajzolófejekben levő rajzszerszámok párhuzamos munkavégzését a rajzolófejben levő szerszámtartó találmány szerinti kialakítása teszi lehetővé.
A rajzolómozgások önműködő korlátozása megtakarítja a folyamatos ellenőrzést. A dolgozó a rajzolás alatt a kezelés alól felszabadul.
Az önműködő rajzmozgás korlátozás a szerszámot kényszerűen a védő felső állásba vagy az új kiinduló állásba viszi.
Energiakimaradásnál sem érheti károsodás a szerszámokat, mert a szerszámfejek az ebben az esetben ható húzórugóerők miatt a szerszámot védő helyzetbe húzódnak vissza.
A kényes rajzszerszámok önműködő visszavezetése a védett állásba, az irányított vezetés a munkadarabon és a védő késleltetett ütközés teszi lehetővé az előrajzolás gazdaságos és automatizált felhasználását, különösen többszöri előrajzolásnál, mert a kocsi gépesített áthaladása hosszú szerszám-állásidő, illetőleg a szerszám védelme nélkül nem tesz gazdaságos üzemet lehetővé.
A munkahenger közepének nyomásbeállítása megfelelő erőszabályozással lehetővé teszi a szerszámot védő és az anyaghoz igazodó karcolást. A beállítás elsősorban az eltérő keménység és szilárdság következtében különböző anyagminőség miatt szükséges. Ez speciálisan érvényes a plattírozott anyagoknál és ezek megmunkálásának különleges követelményeinél.
A szerszám-állásidő növelése a karcolószerszámhegy lágy felfekvésével érhető el a munkadarabfelületre. A késleltetett felfekvés állandó közegnyomással történik, amely a megtett úttal arányosan növekvő rugóerő ellen hat. Az egyes karcolószerszámok elkülönített beállítása eltérő vonaljelölést tesz lehetővé. Az eltérő vonaljelölések kiküszöbölik a különböző karcolatok hibás bevágását. Az elkülönített beállítás azonban nemcsak a különböző vonaljelölések, hanem a különböző anyagjellemzők miatt is szükségesek. Szélsőséges anyagoknál a karcolatok a szerszámtartók egymásutáni elhelyezésével kiegészítőleg variálhatók, és így a karcolószerszámok is. A rajzolófej felszerelése egymástól függetlenül dolgozó szerszámtartókkal teszi először lehetővé technikai értelemben a minőségileg megfelelő többszörös előrajzolást, mert a szerszámtartók egyenként rendelkeznek a szabályozáshoz, a beállításhoz, a helyi lemezhullámosság követéséhez és a befogáshoz szükséges tagokkal.
A szerszámtartók gyors befogása következtében az excenterrel, rövid idő alatt ellenőrző karcolás végezhető a báziskarcolás jobb vagy bal oldalain.
Ez a mérőgörgőnek és a bázisvonal karcolószerszámának egyszeri szabályozását biztosítja. A lemezfelület közvetlen lemérése alapján mérőgörgővel, meghatározható a Iemezhullámosság a mérési értékek alakulásával, aminek következtében elmaradhat a lemez előzetes, technikai ráfordítást igénylő igazítása speciális egyengetőberendezésben. A numerikus mérő- és vezérlőrendszerekkel szemben, amelyek a munkadarab felületétől függetíeh, szilárd anyagmegjelenítéssel dolgoznak, a ηβϊη egyengetett lemezeknél megnő a felkarcolt lemezképek és az azt követő megmunkálás pontossága, ezáltal csökken a hulladék és a pótmunka. A leírt mérőrendszer a szerszámpozicionálással összekötve viszonylag alacsony ráfordítási költségek mellett jelentős gazdasági felhasználási területet biztosít.
A találmányt a következőkben kiviteli alakja alapján írjuk le, ahol az 1. ábra a teljes berendezés felülnézetét, a 2. ábra a hosszanti vonalhúzó portál elölnézetét, a 3. ábra a merőleges vonalhúzó portál elölnézetét. a 4. ábra a szán oldalnézetét, az 5. ábra a rajzolófej elölnézetét, a 6. ábra az 5. ábra A—A metszetének megfelelően a rajzszerszámokat, a 7. ábra az 5. ábra B—B metszetének megfelelően a rajzolófejeket ábrázolja.
A 7 portálok a párhuzamosan elhelyezett 36 vezetősíneken közösen vannak elhelyezve. A 37 hosszvonalzó portál a 36 vezetősíneket vezetőelemként használja az 1 hosszanti vonalak motorikus előállítására. A 36 vezetősínek a 38 merőleges vonalzó-portál számára csak pozicionálósegédeszközök. A 6 munkadarabokat a 39 alátámasztókra kell fektetni. Ekkor a 7 portálok előnyösen végállásban találhatók. Ezután a 6 munkadarabot a 41 leszorítóelemekkel, amelyeket a munkadarab méretei szerint lehet elhelyezni, a 40 berendezésre szorítjuk. Ezáltal a munkadarabok ki vannak egyenesítve, és rögzíthetők. A 7 portálok a 6 munkadarabon kiinduló állásba helyezkednek.
Elsőnek a 37 hosszvonalzó portált kell készenléti állásba hozni. E célból a 9 szánokat az 5. ábrának megfelelően a 11 oldalszánok mozgatószerkezetével a 44 noninsz és 33 mérőléc alapján a 6 munkadarabhoz szükséges merőleges helyzetbe kell hozni. Ezután a 9 szánok magassági beállítása következik a 10 függőleges szánok beállítószerkezetével a 4. ábrának megfelelően a 6 munkadarabok lemezvastagságának megfelelő magasságra. A rajz alapján a 6 munkadarab megkövetelt rögzítése a 3 bázisvonalként, 4 ellenőrzővonalként, vagy 5 mérővonalként húzandó 1 hosszanti vonal szerint az 5. és
6. ábrán látható módon a 24 felrajzolószerszámok mélységbeállításával történik speciális 45 mérőhasáb segítségével a 25 rajzszerszámhegyek és a 20 vezetőgörgők különböző beállításával. A 25 rajzszerszámhegyek differenciálása speciális 45 mérőhasábbal fontos a 17 szerszámtartók egymásutáni elhelyezésének beállításához is, és egyben a 24 felrajzolószerszámok részére is, különleges anyagok megmunkálásához. A 24 felrajzolószerszámok egymásutáni lépcsőzetes elrendezésével különleges jelölések végezhetők, és védhetők a szerszámok. Lehetséges a 24 felrajzolószerszámok függőleges, a 15 rajzolófejek szerinti felhasználása, de előnyös a vonalazási irányban a függőlegeshez képest hegyesszögű elhelyezésűek.
Mindegyik 24 fejrajzolőszerszám rögzítése a 26 egyedi feszítéssel történik elkülönített 17 szerszámtartóban a behatolási mélység beállítása céljából.
A 26 egyedi feszítés a rajzszerszámoldali konkáv kialakítású 50 nyomóidomra hat a rögzített 49 híd erőbevezetésétől kezdődően.
Ez az elrendezés garantálja a 24 felrajzolószerszám rezgésmentes működését, mivel a feszítés a 25 rajzszerszámhcgy közelében történik. A 24 felrajzolószerszám beállításával a 6. ábra szerint az előrajzoláshoz szükséges 17 szerszámtartókat a 21 excenter működtetésével kinyomjuk a 15 rajzolófejből. A lemezperem helyzetétől függően a 7. ábra szerint a szükséges 27 érzékelőgörgőt a 28 befogóemelő működtetésével üzemkészültségbe helyezzük. A 35 rugókapcsolópont kézi működtetésével működik a 34 szelep és a 4. ábra szerint a 13 munkahenger bevezetése szabaddá válik. Ezáltal a 12 lengőemelő vezeti a 15 rajzolófejet és munkahelyzetbe nyomja. A munkahelyzetbe történő kimozdulás a 14 húzórugók erőteljesebb feszítését okozza. Energiakimaradásnál a 13 munkahenger tehermentesülésekor a 14 húzórugók a 15 rajzolófejet önműködően újból felhúzzák. A 13 munkahenger nyomóközeghevezetésén kívül, ahol nyomáscsökkentőszelep van elhelyezve, a 10 függőleges szánok eltérő beállításával és ezzel a 14 húzórugók eltérő előfeszítésével változtatható a 15 rajzolófej felfeszítőnyomása a 6. ábra alapján a 16 távolságtartóelemeken keresztül.
Az egyes 24 felrajzolószerszámok és 20 vezetőgörgők felfeszitőnyomása a 6 munkadarabra egy 15 rajzolófejen belül, a különböző kicserélhető 23 nyomógyűrűkkel és 22 nyomórugókkal változtatható, amelyeket a 17 szerszámtartó rögzít.
A 17 szerszámtartók elkülönített rugózása és vezetése miatt mindegyik 24 felrajzolószerszám igazodik a 6 munkadarab összes helyi egyenetlenségéhez, és az 1. ábra szerint a mindenkori 1: 2 előírt vonalminőség egyenletesen elérhető a teljes vonalhosszúságban. A 46 kezelőpulton utasításadással elindítható a 37 hosszvonalzó portál.
A 6 munkadarabot ellátják a szükséges hosszanti vonalakkal gépi úton. A 24 felrajzolószerszámok és 25 rajzszerszámhegyek különböző beállítása következtében keletkeznek csekély karcolási mélységgel a munkadarab középterületén található 5 méretvonalak, és a munkadarab középpontjának szélén levő 4 ellenőrzővonalak.
A 2. ábra szerint, a munkadarab szélén több 17 szerszámtartóval haladó 15 rajzolófejek a 4 ellenőrzővonalakon kívül egyidejűleg kialakítják a mély 3 bázisvonalakat is. A következő 6 munkadarab lemezcsatlakozásának átlépésekor a 7. ábra szerint a 27 érzékelőgörgőpár még nem kapcsol be, mert a 6 munkadarabon még található érzékelőgörgő. A 6. ábra szerint a 17 szerszámtartók 18 vezetőelemekkel rendelkeznek, amelyek alsó élei vezetősínként vannak kialakítva, valamint kétoldalúan a 24 felrajzolószerszám mellé helyezett 20 vezetőgörgőkkel, így üzem közben a felrajzolószerszámok mindig védve vannak.
A 15 rajzolófej minden elemét járulékosan gördülő 16 távolságtartóelemek védik. A 7. ábra szerint, 2a a 27 érzékelőgörgőpár eléri a munkadarab végét és leesik, működteti a 34 szelepet és a 4, ábra szerint tehermentesíti a 13 munkahengert.
Ekkor a 14 húzórugók a 15 rajzolófejet felső állásba húzzák. A kényes 25 rajzszerszámhegyek és a 20 vezetőgörgők kikerülnek a munkadarab környékéből, és védve vannak. A 15 rajzolófej mozgása során a felső állásba a vezetőfelület speciális kialakítása miatt a 42 ütközőgomb lenyomódik.
Az ütközőgomb megfelelő idő elteltével leállíthatja a 37 hosszvonalzó portál haladását. A leállítást a 48 végálláskapcsolóval is elérjük. Ez az álláshelyzet megteremti az utána futó 38 merőleges vonalzó portálnak a szükséges szabad területet. A 15 rajzolófej felső állásának ellenőrzése a 42 ütközőgombbal, ezenkívül feltétele a 37 hosszvonalzó portál visszavezetésének kiinduló állásba.
A 37 hosszvonalzó portál munkavégzése alatt az 1. ábra szerint a 38 merőleges vonalzó portál munkakészültségbe kerül. Ekkor a munkavégzés irányában a portál az első 6 munkadarab elülső éle fölé kerül, miután a 37 hosszvonalzó portál ezt az állást már elhagyta. Ebben a kiindulóállásban történik a 38 merőleges vonalzó portál rögzítése. A 8 kocsi motorikusán a 47 kezelőpult felé fordított kiindulási állásba megy. A 8 kocsi a
3. ábra szerint az összes 9 szán és 15 rajzolófej hordozója.
A 9 szán nem feltételűül köveiéi meg 11 oldalszánt. A 15 rajzolófej legalább három 1Z szerszámtartóval kell, hogy ellátva legyen. Az egész elórajzoló berendezés azonos a 37 hosszvonalzó portállal. Sajátosságként itt csak azt kell figyelembe venni, hogy az 5. ábra szerint a középső 17 szerszámtartó hordja a 3 bázisvonal előállítására szolgáló 24 felrajzolószerszámot, és a jobbra és balra mellette elhelyezett 17 szerszámtartók hordják a 4 ellenőrzővonal előállítására szolgáló 24 felrajzolószerszámot.
Ezt mindig manuálisan kell a 17 szerszámtartón kiegészítőig a 21 excenterrel működésbe hozni, amely a 3 bázisvonal és a 6 munkadarab közepe között van. A 47 kezelőpulton adott utasításra az 1. és 3. ábrák szerint a 8 kocsi mozgásba lendül.
A haladás csak akkor kezdődik meg, ha a konzol a 29 mérőgörgő tartóelemeként működteti a 43 ellenőrzőkapcsolót.
Ez szükséges, hogy a 29 mérőgörgőket az elhaladó 9 szánok és a 15 rajzolófej ne sértsék meg. A 6 munkadarab széleinek áthaladásakor a munkafolyamat úgy fejeződik be, mint a 37 hosszvonalzó portálnál. A kocsi motorikusán újra kiinduló-állásba kerül. A rugózóan rögzített 29 mérőgörgő munkahelyzetbe, a 6 munkadarabra süllyed. A 29 mérőgörgő a 6 munkadarabot a 3 bázisvonal pontjában érinti.
A 31 mérőműszert egyeztetni kell a 33 mérőléc 32 nullpontjával. A rögzítés oldása után a 38 mérőműszer figyelése közben a megadott értékig halad. Ezalatt a 29 mérőgörgő követi a 6 munkadarab valódi hullámosságát. A mérőmozgás elvégzése után a 38 merőleges vonalzó portált újból rögzíteni kell. A rugózóan rögzített 29 mérőgörgő felemelkedik a 6 munkadarabról, és elfordul. A szükséges 17 szerszámtartó készenlétbe állítása után a 15 rajzolófej munkahelyzetfae kerül, és a 8 kocsi megkezdi haladását. A munkafolyamat befejezése és megismétlése az előzőekben leírt módon történik. A 38 merőleges vonalzó portál újbóli munkahelyzetbe haladásakor ügyelni kell, hogy a 29 mérőgörgő rendesen felül, és a 31 mérőműszer az előző pozícióváláskor kapott digitális értéket elérje. Ellenkező esetben a 31 mérőműszer értékét a 30 útmérőkészülék segítségével korrigálni kell. Az utolsó 2 keresztvonal elérésekor és a karcolás befejezésekor elérjük a végállást. A 6 munkadarabok cseréje új munkafolyamatot vezet be.

Claims (13)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Előrajzolókészülék hossz- és keresztvonalak gépesített felvitelére sík fém munkadarabokra, amely portálokból és az azokon elhelyezett kocsikból áll a felrajzolószerszámokkal ellátott szánok felvételére,-azzal jeöe4 mezve, hogy a merőlegesvonalzó portálra (38) és/vagy a hosszvonalzó portálra (37) erősített szánok (9) lengőemelőkön (12) keresztül munkahengerekkel (13) és húzórugókkal (14) vannak összekötve, és a szánok elasztikusán elhelyezett, a ráfeszítőnyomást szabályozó-, valamint távolságtartó elemekkel (15) vannak rögzítve, amelyek felveszik az egyenként vagy több, párhuzamosan és/vagy egymásután elhelyezett, rugózó, a kareolónyomásukat egymástól függetlenül beállítható szerszámtartókat (17), amelyek a szintén egymástól függetlenül szabályozható behatolási mélységű felrajzolószerszámokat tartalmazzák, és hogy a portálokon (7) található mérőgörgők (29) az útmérőkészülékkel és a mérőműszerrel (31) állnak összeköttetésben.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a felrajzolószerszámok (24) függőlegesek és/vagy előnyösen a függőlegeshez képest hegyesszögben dőlnek rajzolási irányban.
  3. 3. Az 1—2. igénypontok bármelyike szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a rajzolófejek (15) szerszámtartói (17) a bázis- (3), ellenőrző- (4), és méretvonalak (5) egyedi vagy egyidejű felvitelére excenterekkel (21) vannak összekötve.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szerszámtartók (17) legalsó pereménél található vezetőelemek (16) vezetősínnek (19) vannak kialakítva, és hogy a szerszámtartók (17) kiegészítőleg kismértékben előreálló, a felrajzolószerszámmai (24) párhuzamosan mindkét oldalon elhelyezett vezetőgörgőket (20) tartalmaznak.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vezetőgörgők (20) legalsó pontja a munkafolyamat alatt közel azonos síkban fekszik a rajzszerszámhegyekkel.
  6. 6. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szerszámtartók (17) a felrajzolószerszámok (24) behatolási mélységének beállítására egyedi feszítéssel (26) vannak ellátva.
  7. 7. Az 1—-6. igénypontok bármelyike szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az egyedi feszítés (26) összeköttetésben áll a rögzített híddal (49), amelynek egyik végén nyomóidom (50) van el5 helyezve, amely nyomóidom a felrajzolószerszám (24) oldalán konkáv kidomborodású, amely kidomborodás mellett a nyomóidom (50) a szerszámtartó (17) alsó végén a rajzszerszámhegy (25) közelében felfekszik.
  8. 8. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti előraj10 zolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a felrajzolószerszámok beállítására a szerszámtartók (17) cserélhető nyomórugókkal (22) és cserélhető nyomógyűrűkkel (23) rendelkeznek.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti előrajzolókészülék kiviteli
    15 alakja, azzal jellemezve, hogy a munkahelyzetben nyomás alatt levő, szabályozható munkahenger (13) egyik oldalán a lengőemelővel (12), másik oldalán a függőleges szánnal (
  10. 10) van összekötve, és a munkahengerrel (13) párhuzamosan húzórugók (14) vannak elhelyezve.
    20 10. A 9. igénypont szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a munkahenger vezérlésére választható érzékelőgörgőpár (27) van elhelyezve, amely excentrikus befogóemelővel (28) van összeköttetésben.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a portálokon elhelyezett, rugózóan rögzített, leemelhető és kihajlítható mérőgörgők (29) az útmérőkészüléken (30) keresztül digitális pneumatikus, elektromechanikus, vagy elektromos mérőműszerrel vannak összekötve.
  12. 12. Az 1—11. igénypontok bármelyike szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a leemelhető és kihajlítható mérőgörgők (29) mérőhelyzetben közös alapvonalon vannak elhelyezve a rajzszerszámhegyekkel (25).
  13. 13. A 11. igénypont szerinti előrajzolókészülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy mérőhelyzetben a mérőgörgők a mérőléc (33) nullpontjával (32) azonos helyzetben vannak.
    5 db rajz
HUMA002731 1974-12-30 1975-12-05 Előrajzoló készülék sík munkadarabokhoz HU176736B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD18342074A DD119155A1 (hu) 1974-12-30 1974-12-30

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176736B true HU176736B (hu) 1981-04-28

Family

ID=5498707

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUMA002731 HU176736B (hu) 1974-12-30 1975-12-05 Előrajzoló készülék sík munkadarabokhoz

Country Status (4)

Country Link
CS (1) CS199344B1 (hu)
DD (1) DD119155A1 (hu)
HU (1) HU176736B (hu)
RO (1) RO69851A (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104416560A (zh) * 2013-09-05 2015-03-18 鞍钢股份有限公司 一种高速拉伸试样标距的刻划方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104416560A (zh) * 2013-09-05 2015-03-18 鞍钢股份有限公司 一种高速拉伸试样标距的刻划方法
CN104416560B (zh) * 2013-09-05 2016-08-03 鞍钢股份有限公司 一种高速拉伸试样标距的刻划方法

Also Published As

Publication number Publication date
CS199344B1 (cs) 1980-07-31
DD119155A1 (hu) 1976-04-12
RO69851A (ro) 1980-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4098155A (en) Self-compensating scoring head
TWI510325B (zh) 整形裝置
US5009013A (en) Device in machines for the marking of workpieces
EP2110266B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Erzeugung eines Zeichens in einer Werkstückoberfläche durch Prägen
EP0835171A4 (hu)
CN106705861B (zh) 规格制品生产信息生成系统及生产方法
CN205466141U (zh) 全自动标距划线仪
CN111037092A (zh) 一种打码设备
US3874262A (en) Punching machine or the like
HU176736B (hu) Előrajzoló készülék sík munkadarabokhoz
CN218642633U (zh) 基板的切割装置
ATE249293T1 (de) Maschine für die bearbeitung von werkstücken, insbesondere von blechen, mit wenigstens einer biegestation sowie wenigstens einer fügevorrichtung
US3880029A (en) Method for ganged scoring of glass
JPH06206109A (ja) 形鋼加工機の寸法補正装置
KR19980063169A (ko) 강판의 곡면 가공 방법과 그 장치
US3859878A (en) Apparatus for ganged scoring of glass
CN214879915U (zh) 一种具有高度精确调节功能的举升机
TW200808631A (en) Tray locating-device
CN212577791U (zh) 一种标记装置
CN210966486U (zh) 一种电极片垂直折弯固定装置
JP2964291B2 (ja) 工作物の曲り検出装置付きプレス装置
CN109702706B (zh) 一种划线装置
CN210059413U (zh) 一种限位式折弯机
US4012976A (en) Punch press for duplicating workpieces
US3656390A (en) Locating table