HU176712B - Process for producing phosphono-acyl-prolines - Google Patents

Process for producing phosphono-acyl-prolines Download PDF

Info

Publication number
HU176712B
HU176712B HU78SU985A HUSU000985A HU176712B HU 176712 B HU176712 B HU 176712B HU 78SU985 A HU78SU985 A HU 78SU985A HU SU000985 A HUSU000985 A HU SU000985A HU 176712 B HU176712 B HU 176712B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkyl
proline
hydrogen
formula
ester
Prior art date
Application number
HU78SU985A
Other languages
English (en)
Inventor
Miguel A Ondetti
Edward W Petrillo
Original Assignee
Squibb & Sons Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Squibb & Sons Inc filed Critical Squibb & Sons Inc
Publication of HU176712B publication Critical patent/HU176712B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/547Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom
    • C07F9/553Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom having one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07F9/572Five-membered rings
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P9/00Drugs for disorders of the cardiovascular system
    • A61P9/12Antihypertensives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Cardiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Pyrrole Compounds (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás az I általános képletű, új foszfono-acil-prolin-származékok előállítására. Ebben a képletben
R] és R2 egymástól függetlenül hidrogénatomot, 1-6 szénatomos alkil-, 2—6 szénatomos alkenil-, fentiül- 2 szénatomos)-alkilcsoportot vagy egy fémiont jelentenek,
R3 hidrogénatomot vagy 1-6 szénatomos alkilcsoportot, 10
R4 hidrogénatomot, 1-6 szénatomos alkil-, fenil-(l—2 szénatomos)-alkilcsoportot vagy egy fémiont jelent, és n értéke 0 vagy 1.
Az I általános képletben az 1-6 szénatomos alkilcsoportok egyenes vagy elágazó szénláncú legfeljebb 6 szénatomot tartalmazó, alifás szénhidrogén-csoportok, például metil-, etil-, propil-, izopropil-, butil-, szek-butil-, terc-butil-csoportok stb. le- 20 hetnek. Előnyösek az 1-4 szénatomot, különösen az 1-2 szénatomot tartalmazó csoportok. A fenil(l—2 szénatomos)-alkilcsoportok hasonló jellegű aralkilcsoportok lehetnek, ezek közül különösen előnyös a fenilmetil- és fenil-etil-csoport. 25
A 2—6 szénatomos alkenilcsoportok hasonlóképpen mono-telítetlen, egyenes, vagy elágazó láncú, legfeljebb 6 szénatomot tartalmazó, alifás szénhidrogén-csoportok lehetnek. Előnyösek a legfeljebb 4 szénatomot tartalmazók, különösen az allilcsoport. 30
Az Rt, R2 és R4 jelű fémionok egy vegyértékű fémionok, előnyösen alkálifémionok lehetnek, különösen nátrium-, kálium- és lítiumiont jelenthetnek.
Előnyös vegyületek azok az I általános képletű vegyületek, amelyek képletében n értéke 0 vagy 1, különösen előnyösen 0, Rj és R2 hidrogénatomot, 1—6 szénatomos alkil-, különösen metil- vagy etilcsoportot vagy alkálifém-, különösen iítiumiont, R3 hidrogénatomot vagy 1-6 szénatomos alkil-, különösen metil-csoportot, és R4 hidrogénatomot vagy alkálifém-, különösen lítiumiont jelent. Különösen előnyösek azok az I általános képletű vegyületek, amelyek képletében Rj és R2 közül legalább az egyik hidrogénatomot képvisel.
A találmány szerint az I általános képletű vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogy prolint előnyösen olyan 1-6 szénatomos alkilészter vagy fenil-<l-— 2 szénatomos)-alkilészter alakjában, amelynek észtercsoportja könnyen eltávolítható, például terc-butil-észter, fenilmetil-észter stb. alakjában, egy II általános képletű foszfono-ecetsawal vagy foszfono-propionsawal, kondenzálószer, például Ι,Γ-karbonildiimidazol vagy diciklohexil-karbodiimid jelenlétében iners, szerves oldószerben, például acetonitrilben, diklórmetánban, dietiléterben, tetrahidrofuránban, dioxánban vagy más hasonló oldószerben reagáltatunk.
Ha Rj és/vagy R2 fenilmetil-, 2-propenil-csoportót vagy R4 fenilmetil-csoportot jelent, akkor eze176712 két például katalitikus hidrogénezéssel, például palládium-szénnel vagy palládium-báriumszulfáttal szokásos módszerek alkalmazásával hidrogénatommá alakíthatjuk.
Ha R4 könnyen eltávolítható észtercsoportot, például terc-butilcsoportot jelent, akkor az észtert trifluorecetsawal és anizollal reagáltatva, a szabad savat kapjuk, azaz a keletkezett vegyület képletében R4 hidrogénatomot jelent.
A savakat fémhidroxidokkal — például vizes oldatban - szokásos módon reagáltatva fémsókat, például alkálifémsókat kapunk.
A prolin-észtereket sokféleképpen, bármely olyan ismert észterezési eljárással előállíthatjuk, amelyben egy R40H általános képletű 1-6 szénatomos alkanolt vagy fenil-(l—2 szénatomos)-alkanolt használunk (különösen peptid-szintézisekben), amint a 4 046 889 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, a J. Org. Chem., 28, 176 (1963), Pettit, Synthetic Peptides, 3. kötet [Academic Press (1975) 17—24. old.], Bodanszky és munkatársai, Peptide Synthesis (2. kiadás, Wilev and Sons, 1976, 49-56. old,), Greenstein és munkatársai, Chemistry of the Amino Acids (2. kötet, Wiley and Sons, 1961, 782) J. Chromatogr., 44, 269 (1969) és az ezekben idézett szakirodalmi források ismertetik. Előnyösek azok a vegyületek, amelyekben a molekula prolinrésze L-alakban van. Ha K3 hidrogéntől eltérő jelentésű, akkor a hozzá kapcsolódó sz.énatom aszimmetrikus, és így a vegyület sztereoizomer alakban vagy ezek racém keverékeiként fordulhat elő. Az L-izomer alak itt szintén előnyös.
A II általános képletű kiindulási anyagokat különböző módszerekkel állíthatjuk elő. Abban az esetben például, ha Rj és R2 1-6 szénatomos alkil-, 2-6 szénatomos alkenilcsoportot vagy a fenilmetil-csoport kivételével fenil-(l— 2 szénatomos)-alkilcsoportot jelent, akkor a II általános képletű vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy trisz(2-propenil)-foszfitet a III általános képletű vegyület - ebben a képletben R5 1-6 szénatomos alkil-, előnyösen metil- vagy etilcsoportot jelent - brómészterével reagáitathatjuk, mire IV általános képletű vegyületet kapunk, ezután ezt a vegyületet lúggal elszappanosítva a II általános képletű vegyület keletkezik.
Azokat a II általános képletű vegyületeket, amelyek képletében R, és R2 fenilmetil-csoportokát jelentenek, úgy állítjuk elő, hogy egy IV általános képletű vegyületet például forrásban levő vizes sósavval hidrolizálunk, és így olyan IV általános képletű vegyületet kapunk, amelynek képletében Rj, R2 és Rs hidrogénatomokat jelentenek. Az így kapott vegyületet metanollal és hidrogénkloriddal reagáltatva, olyan IV általános képletű vegyületet kapunk, amelynek képletében Rj és R2 hidrogénatomokat és Rs metilcsoportot jelent. Az így kapott vegyületet például 1 -fenilmetil-3-(p-tolil)-triazinnal vagy a-diazotoluollal reagáltatva, olyan IV általános képletű vegyület keletkezik, amelynek képletében Rj és R2 fenilmetil-csoportot és Rs metilcsoportot jelent. Az így kapott vegyületet ezután a fent leírt módon II általános képletű vegyületté alakítjuk.
Azokat a II általános képletű vegyületeket, amelyek képletében R2 fenilmetil-csoportot és Rj 1—6 szénatomos alkil-, 2-6 szénatomos alkenilcsoportot vagy a fenilmetil-csoport kivételével fenil-(l—2 szénatomos)-alkilcsoportot jelent, úgy állíthatjuk elő, hogy egy olyan IV általános képletű vegyületet, amelynek képletében Rj és R2 1—6 szénatomos alkil-, 2-6 szénatomos alkenil-, vagy fenil-(l— 2 szénatomos)-alkilcsoportot jelent, foszforpentakloriddai reagáltatjuk, hogy V általános képletű vegyületet kapjunk, ezt azután bázis, például trietil-amin vagy más hasonló bázis jelenlétében benzilalkohollJ reagáltatjuk, és így olyan IV általános képletű vegyület keletkezik, amelynek képletében Rj 1-6 szénatomos alkil- 2-6 szénatomos alkenil- vagy fenil-(l-2 szénatomos)-alkilcsoportot és R2 fenilmetil-csoportot jelent. Az így kapott vegyületeket a fent leírt módon alakítjuk át II általános képletű vegyületekké.
Azokat a II általános képletű vegyületeket, amelyek képletében Rj 1—6 szénatomos alkil-, fenil-(l-2 szénatomos)-alkil-, vagy 2-6 szénatomos alkenilcsoportot és R2 szintén 1-6 szénatomos alkil-, fenil-(l-2 szénatomos)-alkil-, vagy 2-6 szénatomos alkenilcsoportot, de az Rt csoporttól eltérő csoportot jelent, úgy állíthatjuk elő, hogy egy olyan IV általános képletű vegyületet, amelynek képletében Rj és R2 szénatomos alkilcsoportot jelent, foszforpentakloriddal reagáltatunk, hogy VI általános képletű vegyületet kapjunk. Az így keletkezett vegyületet bázis, például trietilamin, dimetilanilin vagy más hasonló bázis jelenlétében egymásután Rj-OH, majd R2-0H általános képletű alkoholokkal reagáltatjuk, és így olyan IV általános képletű vegyületet kapunk, amelynek képletében Rj i-6 szénatomos alkil-, fenil-(l-2 szénatomos)-alkil-. vagy 2-6 szénatomos alkenilcsoportot és R2 szintén 1-6 szénatomos alkil-, fenil-(l—2 szénatomos)-alkil-, vagy 2-6 szénatomos alkenil-csoportot, de az Rj csoporttól különböző csoportot jelent.
Az így kapott vegyületeket a fent leírt módon alakítjuk át II általános képletű vegyületekké.
További kísérleti részleteket a példákban ismertetünk.
A találmány szerinti vegyületek gátolják az angiotenzint átalakító enzim működését, és vérnyomáscsökkentő szerekként, különösen az angiotenzin okozta magas vérnyomás csökkentésére használhatók. Ha az olyan gyógyszerkészítményt, amely a találmány szerinti egy vagy több angiotenzint átalakító enzim működését gátló szert tartalmazza, magas vémyomású emlősöknek beadjuk, akkor ez gátolja a renin—*angiotenzinogén—>angiotenzin I—^angiotenzin II folyamatokat, és így a magas vérnyomást csökkenti vagy enyhíti. A magas vérnyomás csökkentésére elegendőnek bizonyul, ha testsúly-kilogrammonként és naponként a találmány szerinti vegyületek 30—300 mg, előnyösen 10-100 mg/kg/nap mennyiségét egyetlen adagként vagy előnyösen 2-4 részre osztott adagként adjuk be. Az Engel módszere [Proc. Soc. Exp. Bioi. Med., 143, 483 (1973) ] szerint végrehajtott modell állatkísérletek értékes iránymutatóul szolgálnak.
A gyógyszerkészítményt előnyösen szubkután, intramuszkulárisan, intravénásán vagy intraperitoneálisan adhatjuk be, de testsúly-kilogrammonként és naponként 10-1000 mg adagmennyiségben perorálisan is beadhatjuk. Az I általános képletű vegyületet vagy vegyületeket a perorális beadás céljára tabletták, kapszulák, vagy elixírek alakjában készíthetjük el. Parenterális alkalmazásra steril oldatokat vagy szuszpenziókat használhatunk.
Az I általános képletű vegyület vagy vegyületek 100 500 mg mennyiségét fiziológiailag elfogadható vivőanyaggal, kötőanyaggal, töltőanyaggal, tartósító-, stabilizáló-, ízesítőszerekkel stb. keverhetjük, és az elfogadott gyógyszerészeti gyakorlat szokásos adagegységeiként készíthetjük el. A hatóanyag mennyiségét úgy választjuk meg, hogy a fent említett intervallum határai között legyen.
A következő példák a találmányt közelebbről szemléltetik. A hőmérsékleti adatokat Celsius-fokban adjuk meg.
1. példa
-(Foszfono-acetil)-L-prolin
a) [ Bisz(2-propeniloxi)-foszfinil ]-ecetsav-metilészter
20,2 g (0,01 mól) triallil-foszfit és 14,4 g (0,01 mól) metilbrómacetát keverékét 110°-on
2.5 óra hosszat lassú nitrogénáramban melegítjük. Ezután a reakciókeveréket vákuumban desztilláljuk, és a 0,05 Torr nyomáson 95 és 102° között átdesztilláló frakciót összegyűjtve, összesen 9,0 g (3 8%) [bisz(2-propenil-oxi)-foszfinil]-ecetsav-metilésztert kapunk.
b) [Bisz(2-propeniloxi)-foszfinilJ-
-ecetsav
Az a) szakasz szerint előállított 9,0 g (0,038 mól) észtert 40 ml, n káliumhidroxid-oldatban feloldjuk, és éjjelen át állni hagyjuk. A reakciókeveréket dietiléterrel extraháljuk, a vizes réteget megsavanyítjuk, és etilacetáttal extraháljuk. A savas kivonatokat sóoldattal mosva, magnéziumszulfáton szántva és vákuumban bepárolva, maradékként sűrűnfolyó olajat kapunk. A keletkezett [bisz(2-propeniloxi)-foszfinil]-ecetsav súlya 7,1 g (85%).
c) [Bisz(2-propeniloxi)-foszfmil-acetil-
-L-prolin-terc-butilészter
7,0 g (0,032 mól) [bisz(2-propeniloxi)-foszfinil]•ecetsavat 200 ml acetonitrilben oldunk, és az oldatot jégfürdöben szárítócső alatt keverjük, majd
5.5 g (0,032 mól) l.l’-karbonil-diimidazol hozzáadása után 45 percig tovább keverjük. Ezután 5,5 g (0,032 mól) L-propil-terc-butilésztert adunk hozzá, a jégfürdőt eltávolítjuk, és a reakciókeveréket éjjelen át keverjük.
Az oldatot vákuumban bepároljuk, a bepárlási maradékot etilacetátban oldjuk, 5%-os káliumhidro génszulfát-oldattal, majd telített nátriumhidrogénkarbonát-oldattal és végül nátriumkloridos vízzel mossuk. Magnéziumszulfáton szárítva és bepárolva sűrűnfolyó folyadékként 10,7g (89%) [bisz(2-pro5 peniloxi)-foszfinil]-acetil-L-prolin-terc-butilésztert kapunk. A termék lényegileg tiszta, amint azt vékonyrétegkromatográfiával megállapítottuk (Rf értéke 0,35, kovasavgélen, etilacetáttal, több, nyomokban jelenlevő szennyezést mutat).
d) 1 -(Foszfonoacetil)-L-prolin-terc-butilészter ml víz és 75 ml ecetsav elegyében szuszpen5 dálunk 200 g 5%-os palládium-báriumszulfátot, és a szuszpenziót atmoszférikus nyomású hidrogénnel telítjük. A c) szakasz szerint előállított 10,7 g (0,028 mól) prolinésztert 150 ml metanolban oldva hozzáadjuk, és a reakciókeveréket éjjelen át hidro0 génezzük. A gáztérfogat teljes változása -700 ml.
A reakciókeveréket celiten megszűrjük, és a szűredéket vákuumban bepárolva sűrűnfolyó maradékot kapunk. A maradékot etilacetáttal eldörzsölve, fehér szilárd termék válik ki, ezt szűréssel elválasztva 5 és etilacetáttal mosva, 5,4g (64%) l-(foszfonoacetil)-L-prolin-terc-butilésztert kapunk. Olvadáspontja 130° (élénk habzás közben bomlik). A terméket vékonyrétegkromatográfiával vizsgálva, homogénnek találtuk. Rf értéke 0,45, kovasavgélen, 3:1:1 ará0 nyú n-butanol-ecetsav-víz eleggyel.
e) l-(Foszfonoacetil)-L-prolin
A d) szakasz szerint előállított 1,2 g 5 (0,0041 mól) terc-butilésztert 36 ml trifluorecetsav és 4 ml anizol keverékében oldjuk, és az oldatot 1 óra hosszat állni hagyjuk, majd vákuumban bepároljuk, a maradékot vízben oldjuk, és a vizes oldatot dietiléterrel mossuk. Ezután a vizes oldat 3 kétharmad részét liofilizáljuk, mire fehér szilárd termék alakjában 480 mg (74%) l-(foszfonoacetil)-L-prolint kapunk, ezt nitrogén atmoszférában fiolákba töltjük.
Elemi összetétel (C7H12NOéP képlet alapján):
Számított: C = 35.45%, N = 5,91%, H = 5,10%, P =13,06% H = 5,47%,
Talált: 40°-on C =35,84%, N = 6,14%, állandó súlyig szárítva:
Talált: C =38,11%, N = 6,81%. H =5,61%,
A terméket nem lehet tökéletesen megszárítani bomlás nélkül.
2. példa l-(Foszfonoacetil)-L-prolin-lítiumsó
1,184 g (0,005 mól) 1-(foszfonoacetil)-L-prolin 90 ml kétszer desztillált vízzel készült oldatának pH-ját 148 ml 0,1 n litriumhidroxid oldattal 9,2-re állítjuk be. A keletkezett oldatot szűrőtégelyen szüljük, és liofilizáljuk. A liofilizátumként kapott l-(foszfonoacetil)-L-prolin-lítiumsó súlya 1,219 g (93%).
3. példa
1·( 1 -Oxo-3-foszfonopropil)-L-prolin
a) 3-[Bisz(2-propeniloxi)-foszfinil]-
-propionsav-metilészter g triallilfoszfit (0,01 mól) és 16,7 g (0,01 mól) metil-3-brómpropionát keverékét 6 óra hosszat 110°-on keverjük, és közben a reakciókeveréken át nitrogénáramot buborékoltatunk át. A reakciókeveréket vákuumban desztillálva főfrakcióként 8,4 g (44%) 3-[bisz(2-propeniloxi)-foszfinilJ-propionsav-metilésztert kapunk. Forráspontja 0,05 Torr nyomáson 124—130°.
b) 3-[ Bisz(2-rropeniloxi)-foszfinil]-
-propionsav
Az a) szakasz szerint előállított 4,2 g (0,016 mól) metilésztert 18 ml káliumhidroxid-oldattal 18 óra hosszat keverjük. Az oldatot dietiléterrel extraháljuk, a vizes réteget tömény sósavval megsavanyítjuk, nátriumkloriddal telítjük, és etilacetáttal extraháljuk. A savas kivonatot vízmentes nátriumszulfaton szárítva és bepárolva, víztiszta olajként 3,4 g (85%) 3-[bisz(2-propeniloxi)-foszfinil]-propionsavat kapunk.
c) 1 -/3-[ Bisz(2-propeniloxi)-foszfinilJ-
-1 -oxopropil/-L-prolin-terc-butilészter
3,4 g (0,014 mól) 3-[bisz(2-propeniloxi)-foszfinil]-propionsavat 75 ml acetonitrilben oldunk, és a reakciókeveréket jégfürdőben szárítófeltét alatt keverjük, majd 2,26 g (0,014 mól) 1 ,l’-karbonil-diimidazol 25 ml acetonitrillel készült oldatát adjuk hozzá, és 1 óra hosszat tovább keverjük. Ezután 2,38 g (0,014 mól) L-prolin-terc-butilésztert adunk hozzá, a jégfürdőt eltávolítjuk, és a keverést éjjelen át tovább folytatjuk. A kapott oldatot vákuumban bepároljuk, a maradékot etilacetátban oldjuk, 5%-os káliumhidrogénszulfát-oldattal, telített nátriumhidrogén-karbonát-oldattal és nátriumklorid-oldattal mossuk, vízmentes nátriumszulfáton szárítjuk, és bepároljuk. Sűríínfolyó maradékként 4,2 g (77%) l-/3-[bisz(2-propeniloxi)-foszfmil]-l-oxopropil/-L-prolin-terc-butilésztert kapunk.
d) 1 -(1 -Oxo-3-foszfonopropil)-L-prolin-terc-butüészter mg 5%-os palládium-báriumszulfát katalizátort 30 ml víz és 30 ml ecetsav elegyében szuszpendálunk, és a szuszpenziót atmoszférikus nyomáson hidrogénnel telítjük, majd a c) szakasz szerint előállított 3,0 g (0,008 mól) prolinésztert 40 ml metanollal készült oldatát adjuk hozzá, és a reakciókeveréket éjjelen át hidrogénezzük. A gáztér fogat teljes változása 340 ml. A reakciókeveréket celiten szűrjük, a szüredéket vákuumban bepároljuk, mire sűrűn folyó olajat kapunk. Ezt az olajat etilacetáttal eldörzsölve 460 ml (19%) kristályos 1 -(1 -oxo-3-foszfonopropil)-L-prolin-terc-butil észtert kapunk. Olvadáspontja 157—158°.
e) 1(1 -Oxo-3-foszfonopropil)-L-prolin
A d) szakasz szerint előállított 460 mg (0,0015 mól) terc-butilésztert 15 ml trifluorecetsav és 1,5 ml anizol keverékében feloldjuk, és az oldatot 1 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük, majd vákuumban bepároljuk, a kapott maradékot vízben oldjuk, és dietiléterrel mossuk. A 18 ml-nyi vizes réteget liofilizálva, amorf szilárd termékként kvantitatív kitermeléssel 395 mg l-(l-oxo-3-foszfonopropil)-L-prolint kapunk.
4. példa l-[-(Etoxihidroxi-foszfinil)-acetil]-L-prolin
a) Etil-(klóretoxi-foszfinil)-acetát ll,2g (0,05 mól) etil-(dietoxi-foszfinil)-acetát és
10,5 g (0,05 mól) foszforpentaklorid keverékét 200 ml benzolban oldjuk, és az oldatot visszafolytás közben éjjelen át forraljuk. Az oldószert vákuumban ledesztillálva, maradékként 11,5 g sárga, olajos etil-(etoxiklór-foszfinü)-acetátot kapunk.
b) /Etoxi-[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-ecetsav-etilészter
Az a) szakaszban kapott olajat 100 ml dietiléterben oldjuk, és 7,7 ml (0,055 mól) trietilamin és 6,0 ml (0,056 mól) benzüaíkohol 100 ml dietiléterrel készült oldatához adjuk hozzá. A reakciókeveréket éjjelen át keverjük, majd vízzel és nátriumklorid-oldattal mossuk, magnéziumszulfáton szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. A maradékként kapott olajat desztillálva, főfrakcióként 7,0 g (49%) /etoxi-{(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-ecetsavas etilésztert kapunk. Forráspontja 0,04 Torr nyomáson 126—140°.
c) /Etoxi -[ (fenilmetil)-oxi ]-foszfinil/-
-ecetsav
A b) szakasz szerint előállított 5,0 g (0,0175 mól) észtert 19,2 ml, n káliumhidroxi-oldattal éjjelen át keverjük, majd dietiléterrel extraháljuk, tömény sósavval megsavanyítjuk, és etilacetáttal extraháijuk. A savas kivonatokat nátriumklorid-oldattal mosva, nátriumszulfáton szárítva és bepárolva, olajos maradékként 5,1 g (91%) jetoxi-[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-ecetsavat kapunk.
d) |/[Etoxi-(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-acetill-L-prolin-fenilmetilészter
3,74 g (0,0155 mól) L-prolin-fenilmetilészter-hidrokloridot 35 ml kloroformban 0°-on oldunk, és
1,58 g (0,0155 mól) trietilaminnal reagáltatjuk. Ezután dietilétert adunk hozzá, és a keletkezett szuszpenziót szűréssel elválasztjuk. A szüredéket vákuumban bepárolva, maradékként 3,1 g (95%) olajat kapunk.
100 mi acetonirilben 0°-on 4,0 g (0,0155 mól) |etoxi-[(fenilmetil)-oxi]-foszíinil|-ecetsavat feloldunk, az oldathoz hozzáadunk 2,5 g (0,0155 mól) 1,1’-karbonil-diimidazolt, és lóra hosszat keverjük. A fenti olajat 30 ml acetonitrilben oldva, hozzáadjuk a reakciókeverékhez, és éjjelen át szobahőmérsékleten keverjük, majd vákuumban bepároljuk. A maradékot etilacetátban oldjuk, 5%-os káliumhidrogénszulfát-oldattal, telített nátriumhidrogénkarbonát-oldattal mossuk, vízmentes nátriumszulfáton szárítjuk, és bepároljuk.
A kapott maradékot 250 g kovasavgélen kromatografáljuk, és eluálószerként etilacetátot, majd hexán és etilacetát elegyét használjuk. Főfrakcióként 2,7 mg (40%) l-|/[etoxi-(fenilmetil)-oxi]-foszfmil/-acetil |-L-prolin-fenilmetilésztert kapunk. Rf értéke: 0,25 (kovasavgélen, etilacetáttai).
e) 1 -[(Etoxihidroxi-foszfinil)-acetil]-
-L-prolin mg, 10%-os palládium-szén katalizátort 50 ml metanolban szuszpendálunk, és a szuszpenziót hidrogénnel telítjük, majd a d) szakasz szerint előállított 2,0 g (0,0045 mól) észter 100 ml metanollal készült oldatát hozzáadjuk, és a reakciókeveréket 3 óra hosszat keverjük. A hidrogénfelvétel mennyisége 195 ml (0,0085 mól). Ezután a reakciókeveréket celiten szűrjük, a szüredéket bepároljuk, és a maradékot vízben oldjuk. Az oldatot mikropórusos szűrőtégelyen szűrve és liofilizálva és fiolákba töltve, rendkívül higroszkópos fehér habként 0,9 g (75%) l-{(etoxihidroxi-foszfinil)-acetil]-L-prolint kapunk.
5. példa
-[(Dimetoxi-foszfinil)-acetil ]-L-prolin
a) (Dimetoxi-foszfinil)-ecetsav
18,2 g (0,1 mól) dimetoxi-foszfinil-ecetsav-metilészter és 100 ml (0,1 mól), n nátriumhidroxid-oldat keverékét szobahőmérsékleten éjjelen át keverjük, majd a reakciókeveréket 200 ml AG50W-X2 kationcserélő gyantára öntjük, és kétszer desztillált vízzel eluáljuk. A savas frakciókat egyesítve, vákuumban bepároljuk. A maradékot diklórmetánban oldjuk, magnéziumszulfáton száríljuk, és vákuumban bepároljuk, mire kvantitatív kitermeléssel 16,8 g (dimetoxi-foszfinil)-ecetsavat kapunk.
b) 1 -{(Dimetoxi-foszfinil)-acetil]-L-prolin-fenilmetilészter
6,72 g (0,04 mól) (3imetoxi-foszfinil)-ecetsav és 6,49 g (0,04 mól) 1,1’-karbonil-diimidazol 250 ml vízmentes acetonitrillel készült oldatát egy óra hosszat 0°-on keverjük, majd hozzáadjuk 8,16 g (0,04 mól) L-prolin-fenilmetilészter 10 ml vízmentes acetonitrillel készült oldatát, a reakciókeveréket egy óra hosszat 0°-on keverjük, majd éjjelen át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. A reakciókeveréket ezután vákuumban bepároljuk, a kapott maradékot etilacetátban oldjuk, és 5%-os káliumhidrogén szulfát-oldattal és 5%-os nátriumhidrogénkarbonát-oldattal mossuk. Az etilacetátos réteget vízmentes nátriumszulfáton szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. A maradékot 1000 ml kovasavgélen kromatografáljuk, és 1. etilacetáttai 2. 2% metanolt tartalmazó etilacetáttai és 3. 5% metanolt tartalmazó etilacetáttai eluálva 12 g l-[(dimetoxi-foszfinil)-acetil]-L-prolin-fenilmetilésztert kapunk. Vékonyrétegkromatogramja kovasavgélen, 10% metanolt tartalmazó etilacetáttai futtatva, Rf = 0,2 értéket mutat, ultraibolya megvilágításban.
c) 1 -[(Dimetoxi-foszfinil)-acetil]-L-prolin
3,55 g (0,01 mól) l-[(dimetoxi-foszfinil)-acetilj-L-prolin-fenilmetilészter és 350 g 10%-os palládium-szén keverékét 200 ml vízmentes etanolban szuszpendálva, hidrogén atmoszférában 225 ml hidrogén felvételéig keverjük. Ezután a reakciókeveréket szűréssel elválasztjuk, és a szüredéket vákuumban bepároljuk. A maradékot kétszer desztillált vízben feloldjuk, és az oldatot 20 ml AG50W - X2 kationcserélő gyantán átszűrjük. A savas frakciókat egyesítve, mikropórusos szűrőtégelyen szűrve és liofilizálva, üveges termékként 2,3 g l-[(dimetoxi-foszfmi')-acetil]-L-prolint kapunk
6. példa
-(1 -Oxo-2 -foszfonopropil)-L-prolin
a) 2-(Dietoxi-foszfinil)-propionsav-etilészter g (0,5 mól) trietilfoszfitot 140°-on melegítünk, és 90 perc alatt hozzácsepegtetve 90,5 g (0,5 mól) 2-brómpropionsav-etilésztert, reagáltatjuk. Amint etilbromid desztillál le, a reakciókeverék hőmérséklete fokozatosan 160°-ra emelkedik. A hozzáadás befejezése után a hőmérsékletet 190°-ra emeljük, és a reakciókeveréket további 45 percig 190°-on melegítjük. A reakciókeveréket ezután vákuumban desztillálva, 105 g 2-(dietoxi-foszfinil)-propionsav-etilésztert kapunk. Forráspontja 2 Torr nyomáson 105-110°.
b) 2-Foszfonopropionsav g (0,63 mól) 2-(dietoxi-foszfinil)-propionsav-etilészter és 150 ml 6n sósav keverékét 2,5 óra hosszat visszafolyatás közben forraljuk, majd a reakciólombikot Dean-Stark feltéttel szereljük fel, és további 30 percig visszafolyatás közben forraljuk. A reakciókeveréket vákuumban bepárolva kvantitatív kitermelései 2-foszfonopropionsavat kapunk.
c) 2-Foszfonopropionsav-metilészter
11,2 g (0,073 mól) 2-foszfonopropionsav 150 mí metanollal készült oldatát visszafolyatás közben 18 óra hosszat forraljuk, majd a metanolt vákuumban ledesztilláljuk. Az elektroforézis (0,1 n ammóniumhidrogénkarbonát-oldat, 2000 V, 20 perc,
7,5 cm) azt mutatja, hogy az átalakulás a kívánt termékké, 2-foszfonopropionsav-metilészteré tökéletes. A kitermelés kvantitatív.
d) 2-/Bisz[(fenilmetil)-oxo]-foszfinil/-
-propionsav-metilészter
12,38 g (0,05 mól) 3-benzil-l-p-toliltriazin 150 ml vízmentes dietiléterrel készült oldatát jégfürdőben hűtve, 4,23 g (0,025 mól) 2-foszfonopropionsav-metilészter 5 ml etilacetáttal készült oldatával reagáltatjuk. A hozzáadás befejezése után a reakciókeveréket szobahőmérsékleten 4 óra hosszat keverjük, majd 10%-os sósavval, vízzel és nátriumklorid-oldattal mossuk, nátriumszulfáton szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. A maradékként kapott vörös olajat kovasavgélen (500 ml) kromatografáljuk, és az eluálásra 1. 1 liter. 10% etilacetátot tartalmazó hexánt, 2. 1 liter, 30% etilacetátot tartalmazó hexánt és 3. 50% etilacetátot tartalmazó hexánt használva, 2,8 g 2-/bisz[(fenilmetil)-oxi2foszfinil/-propionsav-metilésztert kapunk. Vékonyrétegkromatogramján (kovasavgélen 1 : 1 arányú hexán-etilacetát eleggyel) Rf értéke - 0,2, ultraibolya megvilágításban.
e) 2-/Bisz[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-
-propionsav
2,73 g (0,008 mól) 2-/bisz[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-propionsav-metilészter és 8,1 ml (0,008 mól) nátriumhidroxid-oldat metanollal készült oldatát szobahőmérsékleten három napig keverjük, majd a reakciókeveréket vákuumban bepároljuk. A kapott maradékot vízben oldjuk, és dietiléterrel mossuk. A vizes réteget 5% káliumhidrogénszulfát-oldattal megsavanyítjuk, és etilacetáttal többször extraháljuk. Az etiiacetátos kivonatokat egyesítve, nátriumszulfáton szárítva és vákuumban bepárolva, maradékként 2,7 g 2-/bisz[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-propionsavat kapunk. Kromatogramja vékonyréteg kovasavgélen, 7 : 1 arányú benzol-ecetsav eleggyel, ultraibolya fényben megvilágítva, Rf = 0,3 értéket mutat.
f) l-|2-/Bisz[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-propionill-L-prolin-fenilmetilészter
2,47 g (0,076 mól) 2-/bisz[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-propionsav és 1,24 g (0,076 mól) Ι,Γ-karbonil-diimidazol 100 ml vízmentes acetonitrillel készült oldatát 0°-on egy óra hosszat keveijük, majd hozzáadjuk 1,56 g (0,076 mól) L-prolin-fenilmetil-észter 5 ml acetonitrillel készült oldatát, és a reakciókeveréket egy óra hosszat 0°-on keveijük, majd szobahőmérsékleten éjjelen át állni hagyjuk. Ezután a reakciókeveréket vákuumban bepároljuk, a maradékot etilacetátban oldjuk, és 5%-os káliumhidro génszulfát-oldattal, majd 5%-os nátriumhidrogénkarbonát-oldattal mossuk. Az etiiacetátos oldatot nátriumszulfáton szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. A maradékot 500 ml kovasavgélen kromatografáljuk, és az eluálásra 1. 10%-os etilacetátot tartalmazó hexánt, 2. 25% etilacetátot tartalmazó hexánt és 3. etilacetátot használunk, és így 3,8 g 1- l2-/bisz[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-propionil l-L-prolin-fenilmetilésztert a két diasztereoizomer keverékeként kapjuk. Vékonyrétegkromatogramján (kovasavgélen, etilacetáttal) Rf értéke 0,35 és 0,40, ultraibolya megvilágításban.
g) 1 -(l-Oxo-2-foszfonopropiI)-L-prolin
3,48 g (0,067 mól) l-l2-/bisz[(fenilmetil)-oxi]-foszfinil/-propionilj- L-prolin-fenilmetilészter és 350 mg 10%-os palládiumszén keverékét 250 ml vízmentes etanolban szuszpendáljuk, és a szuszpenziót egy atmoszféra hidrogénnyomáson 450 ml hidrogén felvételéig keverjük. Ezután a reakciókeveréket szűréssel elválasztjuk, és a szüredéket vákuumban bepároljuk. Az elektroforézis [0,1 n ammóniumhidrogénkarbonát-oldat, 2000 V, 15 perc,
10,5 cm] csak egyetlen terméket jelez. A bepárlási maradékot kétszer desztillált vízben oldjuk, és mikropórusú szűrőtégelyen átszűrjük. A szüredék egy részét liofilizálva, rendkívül higroszkópos termékként 960 mg l-(l-oxo-2-foszfonopropil)-L-prolint kapunk.
7. példa
-(1 -Oxo-2-foszfonopropil)-L-prolin-trilitiumsó l-(l-oxo-2-foszfonopropil)-L-prolin kétszer desztillált vízzel készült oldatához (pH = 1,6) addig csepegtetünk 1 mólos lítiumhidroxid-oldatot, amíg a reakciókeverék pH-ja el nem éri a 9,2-t. Ekkor az oldatot mikropórusú szűrőtégelyen átszűtjük, és liofilizáljuk, mire 640 mg l-(l-oxo-2-foszfonopropil)-L-prolin-trilítiumsót kapunk. Olvadáspontja 330° alatt van.
Szabadalmi igénypont:

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont:
    Eljárás az I általános képletű új foszfono-acil-prolin-származékok előállítására — ebben a képletben
    Rí és R2 egymástól függetlenül hidrogénatomot, 1-6 szénatomos alkil-, 2-6 szénatomos alkenil-, fenil-(l—2 szénatomos)-alkilcsoportot vagy egy fémiont jelentenek,
    R3 hidrogénatomot vagy 1-6 szénatomos alkilcsoportot,
    R4 hidrogénatomot, 1—6 szénatomos alkil-, fenil-(l—2 szénatpmos)-alkilcsoportot vagy fémiont jelent, és n értéke 0 vagy 1 — azzal jellemezve, hogy prolin valamely észterét, előnyösen 1—6 szénatomos alkilészterét vagy fe nil-(l—2 szénatomos)-alkilészterét egy II általános képletű foszfono-alkánsawal — ebben a képletben R[, R2, R3 és n a fenti jelentésűek - reagáltatjuk, majd kívánt esetben olyan I általános képletű vegyület előállítására, amelynek képletében Rj és/vagy R2 és/vagy R4 hidrogénatomot jelent, az említett, hidrogéntől eltérő csoportokat lehasítjuk, kívánt esetben egy szabad savat sójává alakítunk, kívánt esetben egy helyen hidrogén atomot tartalmazó vegyületet egy Κ,ΟΗ általános képletű 5 alkohollal - ebben a képletben R4 a fenti jelentésű, - reagáitatunk.
    1 rajz, 6 képlet
    A kiadáséit felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója 814179 - Zrínyi Nyomda, Budapest
HU78SU985A 1977-08-11 1978-08-09 Process for producing phosphono-acyl-prolines HU176712B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US82381877A 1977-08-11 1977-08-11

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176712B true HU176712B (en) 1981-04-28

Family

ID=25239818

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78SU985A HU176712B (en) 1977-08-11 1978-08-09 Process for producing phosphono-acyl-prolines

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4151172A (hu)
EP (1) EP0000833B1 (hu)
JP (1) JPS5430158A (hu)
AU (1) AU523323B2 (hu)
CA (1) CA1109476A (hu)
DE (1) DE2860019D1 (hu)
DK (1) DK147422C (hu)
HU (1) HU176712B (hu)
IE (1) IE47170B1 (hu)
IT (1) IT1098006B (hu)
NO (1) NO149923C (hu)

Families Citing this family (60)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4316896A (en) * 1978-09-07 1982-02-23 Merck & Co., Inc. Aminoacid derivatives as antihypertensives
US4690937A (en) * 1979-08-14 1987-09-01 University Of Miami Anti-hypertensive agents
US4698356A (en) * 1979-08-14 1987-10-06 University Of Miami Anti-hypertensive agents
US4690940A (en) * 1979-08-14 1987-09-01 University Of Miami Anti-hypertensive agents
US4690939A (en) * 1979-08-14 1987-09-01 University Of Miami Anti-hypertensive agents
ZA794723B (en) * 1978-09-11 1980-08-27 Univ Miami Anti-hypertensive agents
US4698355A (en) * 1979-08-14 1987-10-06 University Of Miami Anti-hypertensive agents
US4690938A (en) * 1979-08-14 1987-09-01 University Of Miami Anti-hypertensive agents
US4695577A (en) * 1979-08-14 1987-09-22 University Of Miami Anti-hypertensive agents
US4168267A (en) * 1978-10-23 1979-09-18 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphinylalkanoyl prolines
US4734420A (en) * 1980-03-05 1988-03-29 University Of Miami Anti-hypertensive agents
US4690936A (en) * 1980-03-05 1987-09-01 University Of Miami Anti-hypertensive agents
US4337201A (en) * 1980-12-04 1982-06-29 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphinylalkanoyl substituted prolines
US4379146A (en) * 1981-02-17 1983-04-05 Merck & Co., Inc. Substituted phosphonamides as antihypertensives
US4416831A (en) * 1981-04-27 1983-11-22 E. R. Squibb & Sons, Inc. Amino and substituted amino phosphinylalkanoyl compounds
US4374131A (en) * 1981-04-27 1983-02-15 E. R. Squibb & Sons, Inc. Amino and substituted amino phosphinyl-alkanoyl compounds
US4416833A (en) * 1981-05-04 1983-11-22 E. R. Squibb & Sons, Inc. Substituted carbonyl phosphinyl-alkanoyl compounds
US4381297A (en) * 1981-05-04 1983-04-26 E. R. Squibb & Sons, Inc. Substituted carbonyl phosphinyl-alkanoyl compounds
EP0070131A1 (en) * 1981-07-09 1983-01-19 Analytical Research Pharmaceuticals Pty. Ltd. Phosphonoalkanoylamino acids
US4432971A (en) * 1981-08-03 1984-02-21 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphonamidate compounds
US4371526A (en) * 1981-08-21 1983-02-01 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphinylalkanoyl substituted 4,5-dihydropyrazole-5-carboxylic acid derivatives and hypotensive method and composition
US4555506A (en) * 1981-12-24 1985-11-26 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphorus containing compounds and use as hypotensives
US4560680A (en) * 1982-03-15 1985-12-24 E. R. Squibb & Sons, Inc. Aminoalkyl and related substituted phosphinic acid angiotensin converting enzyme inhibitors
US4452791A (en) * 1982-03-15 1984-06-05 E. R. Squibb & Sons, Inc. Aminoalkyl and related substituted phosphinic acid angiotensin converting enzyme inhibitors
EP0091525A3 (en) * 1982-04-08 1984-02-29 Analytical Research Pharmaceuticals Pty. Ltd. Phosphonoalkanoylamino acids
US4448772A (en) * 1982-04-22 1984-05-15 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphinylmethylaminocarbonyl imino acid compounds useful for treating hypertension
US4560681A (en) * 1982-04-22 1985-12-24 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphinylmethylaminocarbonyl imino acid compounds useful for treating hypertension
CA1258853A (en) * 1982-04-30 1989-08-29 Rudiger D. Haugwitz Substituted 4-phenoxy prolines
US4616005A (en) * 1982-06-23 1986-10-07 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphonyl hydroxyacyl amino acid derivatives as antihypertensives
US4703043A (en) * 1982-06-23 1987-10-27 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphonyl hydroxyacyl amino acid derivatives as antihypertensive
US4452790A (en) * 1982-06-23 1984-06-05 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phosphonyl hydroxyacyl amino acid derivatives as antihypertensives
US4567166A (en) * 1982-07-14 1986-01-28 E. R. Squibb & Sons, Inc. Amino and substituted amino phosphinylalkanoyl compounds useful for treating hypertension
US4552889A (en) * 1983-06-09 1985-11-12 Eli Lilly And Company 3-Mercaptomethyl-2-oxo-1-pyrrolidine acetic acids and use for hypertension
JPH0624706B2 (ja) * 1985-10-01 1994-04-06 ミネソタ マイニング アンド マニユフアクチユアリング コンパニ− 研磨パツド
CA2021409A1 (en) * 1989-08-21 1991-02-22 Donald S. Karanewsky Phosphonate substituted amino or imino acids useful as antihypertensives
DE3939142A1 (de) * 1989-11-27 1991-05-29 Hoechst Ag Verfahren zur oxidation von 2-hydroxy-aethylphosphonsaeuredialkylestern
US6011021A (en) * 1996-06-17 2000-01-04 Guilford Pharmaceuticals Inc. Methods of cancer treatment using naaladase inhibitors
US5795877A (en) * 1996-12-31 1998-08-18 Guilford Pharmaceuticals Inc. Inhibitors of NAALADase enzyme activity
US5863536A (en) * 1996-12-31 1999-01-26 Guilford Pharmaceuticals Inc. Phosphoramidate derivatives
US5902817A (en) * 1997-04-09 1999-05-11 Guilford Pharmaceuticals Inc. Certain sulfoxide and sulfone derivatives
US5977090A (en) * 1996-09-27 1999-11-02 Guilford Pharmaceuticals Inc. Pharmaceutical compositions and methods of treating compulsive disorders using NAALADase inhibitors
US5672592A (en) * 1996-06-17 1997-09-30 Guilford Pharmaceuticals Inc. Certain phosphonomethyl-pentanedioic acid derivatives thereof
US6054444A (en) 1997-04-24 2000-04-25 Guilford Pharmaceuticals Inc. Phosphonic acid derivatives
US6384022B1 (en) 1996-06-17 2002-05-07 Guilford Pharmaceuticals Inc. Prodrugs of NAALAdase inhibitors
US6046180A (en) * 1996-06-17 2000-04-04 Guilford Pharmaceuticals Inc. NAALADase inhibitors
TR199802638T2 (xx) 1996-06-17 1999-03-22 Guilford Pharmaceuticals, Inc. Kanser tedavisinde naaladase inhibit�rleri kullan�m�.
US6025344A (en) * 1996-06-17 2000-02-15 Guilford Pharmaceuticals Inc. Certain dioic acid derivatives useful as NAALADase inhibitors
US6025345A (en) * 1996-06-17 2000-02-15 Guilford Pharmaceuticals Inc. Inhibitors of NAALADase enzyme activity
US6071965A (en) * 1996-06-17 2000-06-06 Guilford Pharmaceuticals Inc. Phosphinic alkanoic acid derivatives
US5962521A (en) 1997-04-04 1999-10-05 Guilford Pharmaceuticals Inc. Hydroxamic acid derivatives
US5981209A (en) * 1997-12-04 1999-11-09 Guilford Pharmaceuticals Inc. Use of NAALADase activity to identify prostate cancer and benign prostatic hyperplasia
US6028216A (en) * 1997-12-31 2000-02-22 Guilford Pharmaceuticals Inc. Asymmetric syntheses and intermediates for preparing enantiomer-enriched hydroxyphosphinyl derivatives
US6121252A (en) * 1998-03-30 2000-09-19 Guilford Pharmaceuticals Inc. Phosphinic acid derivatives
CZ200113A3 (cs) 1998-07-06 2001-08-15 Guilford Pharmaceuticals Inc. Inhibitory NAALAdázy využitelné jako léčiva a farmaceutické kompozice, které je obsahují
US6265609B1 (en) 1998-07-06 2001-07-24 Guilford Pharmaceuticals Inc. Thio-substituted pentanedioic acid derivatives
US6395718B1 (en) 1998-07-06 2002-05-28 Guilford Pharmaceuticals Inc. Pharmaceutical compositions and methods of inhibiting angiogenesis using naaladase inhibitors
US6313159B1 (en) 1999-08-20 2001-11-06 Guilford Pharmaceuticals Inc. Metabotropic glutamate receptor ligand derivatives as naaladase inhibitors
ITMI20010395A1 (it) 2001-02-27 2002-08-27 Dompe Spa Omega-amminoalchilammidi di acidi r-2-aril-propionici come inibitori della chemiotassi di cellule polimorfonucleate e mononucleate
ES2312834T3 (es) 2002-12-10 2009-03-01 Dompe S.P.A. Arilcetonas quirales en el tratamiento de enfermedades inflamatorias dependientes de neutrofilos.
EP2519100B1 (en) 2009-12-29 2017-03-15 Mapi Pharma Limited Intermediate compounds and processes for the preparation of tapentadol and related compounds

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4048156A (en) * 1968-05-24 1977-09-13 E. I Du Pont De Nemours And Company Carbamoylphosphonates
US4025332A (en) * 1974-10-01 1977-05-24 Monsanto Company Increasing sucrose content of sugarcane plants with N-phosphonomethylglycinamides
US4046889A (en) * 1976-02-13 1977-09-06 E. R. Squibb & Sons, Inc. Azetidine-2-carboxylic acid derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
DK147422B (da) 1984-07-30
US4151172A (en) 1979-04-24
IE781619L (en) 1979-02-11
CA1109476A (en) 1981-09-22
NO149923C (no) 1984-07-18
DK353378A (da) 1979-02-12
EP0000833B1 (en) 1981-09-02
IT7826549A0 (it) 1978-08-07
EP0000833A1 (en) 1979-02-21
DK147422C (da) 1985-02-11
JPS5430158A (en) 1979-03-06
NO149923B (no) 1984-04-09
IT1098006B (it) 1985-08-31
DE2860019D1 (en) 1981-04-23
AU523323B2 (en) 1982-07-22
NO782724L (no) 1979-02-13
AU3843678A (en) 1980-01-31
IE47170B1 (en) 1984-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU176712B (en) Process for producing phosphono-acyl-prolines
US4168267A (en) Phosphinylalkanoyl prolines
US4337201A (en) Phosphinylalkanoyl substituted prolines
HU186011B (en) Process for producing amino- and substituted amino-phosphinyl-alkanoyl derivatives
US4849525A (en) Phosphinylcycloalkylcarbonyl and phosphinylcycloalkenylcarbonyl dipeptides
HU189207B (en) Process for the preparation of phosphor containing compounds
JPH07507046A (ja) 新規なホスホノコハク酸誘導体,それらの製造方法及びこれら化合物を含有する医薬品
JPH06199807A (ja) イミダゾール誘導体類の合成中間体
HU181087B (en) Process for producing mercapto-acyl-dipeptides
AU657018B2 (en) Guanidinoalkyl-1, 1-bisphosphonic acid derivatives, process for their preparation and their use
US4384123A (en) Phosphinylalkanoyl substituted prolines
US4206122A (en) Derivatives of pyrrolidinecarboxaldehyde and piperidinecarboxaldehyde and intermediates therefor
HU204278B (en) Processs for producingalkyl-phospho- and -phosphono-serine derivatives and pharmaceutical compositions containing them
US4396772A (en) Phosphinylalkanoyl amino acids
KR100297180B1 (ko) 인지질유도체및이의제조방법
CA2152919C (en) Prodrugs of antiinflammatory 3-acyl-2-oxindole-1-carboxamides
GB2040944A (en) Pyrrolidine and piperidine phosphonic acids and related compounds
CA1306749C (en) .alpha.-ACYLAMINO AMINOALKYL PHOSPHONATE ANGIOTENSIN CONVERTING ENZYME INHIBITORS
US5350743A (en) Bisphosphonic acid derivatives, as bone resorption inhibitors
EP0639197B1 (en) Excitatory amino acid antagonists
US5739373A (en) Optically active phosphono analogs of succinates and synthesis thereof
US5256814A (en) Excitatory amino acid antagonists