HU176636B - Eljárás N4 acil-1β-D-arabinofuranozil-citozin-foszfát-származékok előállítására - Google Patents

Eljárás N4 acil-1β-D-arabinofuranozil-citozin-foszfát-származékok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU176636B
HU176636B HUAA000828A HU176636B HU 176636 B HU176636 B HU 176636B HU AA000828 A HUAA000828 A HU AA000828A HU 176636 B HU176636 B HU 176636B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cytosine
acyl
arabinofuranosyl
phosphate
formula
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Torao Ishida
Minoru Akiyama
Yoshio Sakurai
Shigeru Tsukagoshi
Original Assignee
Asahi Chemical Ind
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Asahi Chemical Ind filed Critical Asahi Chemical Ind
Publication of HU176636B publication Critical patent/HU176636B/hu

Links

Landscapes

  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás új, nagy stabilitású, vízoldható, leukémia-ellenes hatóanyagként használható specifikus N4-acil-10-D-arabinofuranozií-citozin-5’-foszfátok és bázisokkal alkotott sóik előállítására.
A citozin-arabinozid egyike a leghatásosabb ismert antileukémiás szereknek. Mivel azonban biológiai félideje — elsősorban gyors kiválasztódása és metaholizmusa miatt, — igen rövid, bonyolult adagolási módszerek szükségesek ahhoz, hogy a gyógyszer a betegeknél megfeleló'en hasson. Ezenfelül, minthogy a dezoxi-citidin-dezamináz hatására könynyen átalakul leukémia-ellenes hatást nem mutató uracil-arabinoziddá, a gyógyszer hatástalan marad magas dezamináz-aktivitással rendelkező betegeknél.
A 2,2’anhidrocitozin-arabinozid a dezamináz-enzimmel szemben ellenállóbb citozm-arabinozíd-származék, Míg a vegyületnek magának nincs antileukémiás hatása, a szervezetben fokozatosan antileukémiás hatású citozin-arabinoziddá hidrolizál. A 2,2’-anhidrocitozin-arabinozid kiválasztása azonban olyan gyors, hogy a vegyület nagy része kiválasztódik, mielőtt a hatásos citozin-arabinoziddá átalakulna. Az anhidro-származék biológiai félideje ugyanolyan rövid, mint a citozin-arabinozidé, így egérnél gyógyszerként használva nagy napi mennyiségekben (például 700mg/kg) kell adagolni kielégítő hatás elérése érdekében.
Hatásosabb leukémia ellenes szerek felfedezése céljából korábban különböző vizsgálatokat végeztünk. L—1210 egérleukémiával megfertőzött egerek élettartamát meghosszabítani képes anyagokat sze5 lektáltunk a „Drugs Research + Development Department of the National Cancer Institute of the United States” emberi daganafgátló és leukémiaellenes szerek kiszűrésére kidolgozott módszerével (világszerte végzett vizsgálatok adatai bizonyítják. 10 hogy az L-1210 egérleukémiával szemben hatásos gyógyszerek azok, amelyek a legnagyobb valószínűséggel hatásosan használhatók emberi leukémia ke zelésére) és eredményképpen azt találtuk, hogy a, N4-aciI-citozin-arabinozid - ahol az acilcsoport 15 egyenes láncú telített vagy telítetlen alifás, legalább 14 szénatomos acilcsoport — hosszabb biológiai félidővel rendelkezik, mint a citozin-arabinozid és a 2,2’-anhidrocitozin-arabinozid.
A citozin-arabinozid acilszármazéka. melyben az 20 acilcsoport alifás vagy aromás, 12-nél kevesebb szénatomot tartalmazó acilcsoport, közel azonos yagy csak valamivel gyengébb antileukémiás hatású, mint a citozin-arabinozid, de az olyan acilszármazék, ahol az acilcsoport legalább 1.4 szénatomos 25 alifás acilcsoport, sokkal hosszabb biológiai félidővel rendelkezik és nagyobb stabilitást mutat, mint citozin-arabinozid és a 2,2'-anhidrocitozín-arabinozid.
így az acilszármazék egy vagy kétszeri alkalma30 zása jelentősen fokozza az L-1210 leukémiával megfertőzött egerek élettartamát. Mégis a megfelelően oleofil és az L-1210 leukémiával megfertőzött egerekre nézve hatásos N4-acil-citozin-arabinozid hátránya, hogy vízben nem oldódik.
Másfelől ismeretesek a citozin-arabmozid foszforsav-észterei és ciklusos foszforsav-észterei. A citozin-arabinozid foszforsav-észtereinek antileukémiás hatása azonban kisebb fokú a citozin-arabinozidénál. A citozm-arabinozid ciklusos foszfoisav-észtereinek vírusölő hatékonysága azonos a citozin-arabinozidéval vagy annál nagyobb is lehet, de az L—1210 egérleukémiával szembeni hatása sokkal gyengébb.
Az N4-acil-citozin-arabinozid 5’-foszforsav-észterei is ismertek, melyekben a 4-helyzetű aminocsoport acilcsoportja 1-12 szénatomszámú. Ilyenek a 3’,5’-ciklusos foszforsav-észterek, ahol a 4 helyzetű aminocsoport acilcsoportja 1-8 szénatomós. Mégis az acilszármazék olyan foszforsav-észterei, melyekben az acilcsoport 1-12 szénatómszámú és az acilszármazék olyan ciklusos foszforsav-észterei, melyekben az acilcsoport 1-18 szénatómszámú, nem rendelkeznek antileukémiás hatással, bár az utóbbiak vírusölő hatásúak lehetnek. Ezen felül az acilszármazék ciklusos foszforsav-észtere - összehasonlítva az acilszerármazék foszforsav-észterével - nagymértékben hidrofób és vízben oldhatatlan.
Ezért a találmány tárgya vízoldható, nagy stabilitású antileukémiás hatású szerek és ezek szintetizálásához közbenső termékek előállítása.
Közelebbről, a találmány tárgya vízben jól oldódó, igen stabil, antileukémiás hatású N4-acil-l-0-D-arabinofuranozil-citozin-5’- foszfát-származékok előállítása.
Azt találtuk, hogy az 1 általános képletű új N4 -acil-l-0-D- arabinofuranozil-citozin-5’-foszfát-származékok és bázisokkal alkotott sóik vízben oldhatók, egereknél nagyfokú antileukémiás hatékonyságot mutatnak, és igen stabilak. Ezen I általános képeletŰ vegyületekben
R 14-22 szénatomszámú alkanoil- vagy alkenoilcsoport vagy arachidoil-csoport.
Az R csoportok közül az oleofil acilcsoportok a legelőnyösebbek antileukémiás hatékonyságuk miatt. Az ilyen nagyfokú antileukémiás aktivitást mutató acilcsoportokra példa a palnútoil-, margaroil-, sztearoil-, nonadekanoil-, arachidoil-, heneikazanoil- és behenoilcsoport. E csoportok közül legelőnyösebb a behenoilcsoport, mivel mérgező hatása igen csekély.
Az I általános képletű vegyületek hatásosak lehetnek vírusokkal vagy szolid (tömör állományú) daganatokkal szemben, és az L-1210 leukémiával megfertőzött egerek életét jelentősen meghosszabbítják.
A találmány szerinti I általános képletű vegyületek vízoldhatóságának fokozása céljából a vegyületeket előnyösen mono- vagy dinátriumsók alakjában adagoljuk.
Az I általános képletű vegyületet úgy állítjuk elő, hogy valamely II általános képletű N4-acil-j3D-arabinofuranozil-citozint - ahol R a fenti foszforigtri)kloriddal és/vagy tri(l-4 szénatomos)-alkíl-foszfáttal reagáltatunk (előnyösen 1-10 mól foszfátozó reagens/mól II általános képletű vegyület) előnyösen atmoszférikus nyomáson, 0—30 °C-on, 5 perctől 4 óráig terjedő ideig, primer alifás alkohol és valamely tercier amin jelenlétében.
A kiindulóanyagként használt II általános képletű N4-acil-l-/3-D-arabinofuranozil-citozinokat úgy állítjuk elő, hogy az ismert 1-0-D-arabinofuranozil-citozint megfelelő acilezőszerrel reagáltatjuk a 18 482/75 számú japán szabadalmi leírás szerint.
Az 5’-helyzetű hidroxilcsoport szelektív foszfátozását valamely alifás egyértékű alkohol és tercier szerves amin jelenlétében, atmoszférikus nyomáson, 0-30°C-on, 5 perctől 4 óráig hajijuk végre. Alkoholként például metanolt, etanolt, 1-propanolt, propargil-alkoholt, allil-alkoholt, n-butanolt, tercier szerves aminként például piridint, trietil-amint, trimetil-amint, tri-n-propil-amint, tri-n-butil-amint, tri-n-oktil-amint, tripropargil-amint használhatunk. A nyerstermék és a reagensek előnyös aránya a következő:
a nyerstermék: foszfátozószer: tercier szerves amin mólaránya 0,8-1 :2:1:1. Ha az arány eltér a fenti értéktől, a tennék kitermelése csökken. Oldószereket nem feltétlenül használunk, elegendő a foszforil-(tri)klorid, az alkohol és a tercier szerves amin jelenléte.
A foszfátozási reakció hőmérsékletére nincs különösebb kikötés, de általában előnyben részesítjük az alacsonyabb hőmérsékleteket (szobahőmérséklettől 0°C-ig). Bár a foszfátozó rfeagens a reakcióban oldószerként is szolgálhat, mégis különösen előnyös erősen poláris szerves oldószert használnunk. Ilyen szerves oldószer például a piridin, dioxán, acetonitril, aceton, metanol, tetrahidiofurán, stb. Különösen előnyben részesítjük a piridin használatát, mivel ez megköti a reakcióban képződő hidrogén-kloridot.
A foszfátozó reakció lefolyása vékonyrétegkromatográfiával követhető (szilikagél és kloroform) metanol például 1:1 mólarányú elegye). A reakció befejezettnek tekinthető, amikor a kiindulóanyag vékonyrétegkromatográfiával már nem mutatható ki.
A reakció végbemenetele után a foszfátozószert 100—500 mól vízzel (1 mól foszfátozó reagensre számítva) vagy alkohollal, mint metanollal elbontjuk, légköri nyomáson, 0-5 °C-on, 5 perctől 20 óráig. A reakcióban és az elbontáskor képződött hidrogén-kloridot ekvivalens mennyiségű (a képződött hidrogén-kloridra számított mennyiségű) gyenge lúggal, mint nátrium-hidrogén-karbonáttal, kálium-hidrogén-karbonáttal, stb. semlegesíthetjük W· köri nyomáson, 0-5 °C-on, + -5. percig, de a semlegesítés nem mindig szükséges.
A nyers reakciótermék kicsapóctttta foszfátozószer elbontása és - ha a hidrogén-kloridot semlegesíteni kell - a. képződött hidrogénklorid semlegesítése folyamán. Ha a reakciótermék nem csapódik ki, a reakcióelegyhez még vizet adunk, vagy a reakcióelegyet csökkentett nyomáson (0,1-0,5 atm), 25-30 °C-on bepároljuk. A képződött csapadék szűréssel vagy centrifugálással a szokásos módon kinyerhető.
A kapott nyers reakcióterméket oszlopkromatográfiával [szilikagél és 1000 térfogat kloroform/metanol elegy a reakciótermék-súlyegységre vonatkozóan] vagy átkristályosítással [10-20 térfogat dioxán/víz elegy, etanol, stb. a nyerstermék súlyegységére vonatkozóan] tisztíthatjuk.
A reakciótermék elemzését ultraibolya és infravörös abszorpciós spektruma, mágneses magrezonancia spektruma és elemi analízise útján végezzük el. Az ultraibolya abszorpciós spektrum az N4-acil-citozin-rész jelenlétét és az infravörös abszorpciós spektrum az N4-acil-amid és a foszfát-észter abszorpcióját mutatja ki. Az 5’-foszfátcsoport jelenléte a mágneses magrezonancia spektrum útján mutatható ki annak a ténynek köszönhetően, hogy a kiindulóanyag 5’-metiléncsoportjának mágneses erőtéreltolása mintegy 0,5 ppm-mel alacsonyabb.
A fentiek szerint előállított I általános képletű vegyület foszfátcsoportja bázissal sót képez ami a találmány szerinti vegyületet vízoldhatóvá teszi és ezzel farmakológiai hasznosíthatósága növekszik. Közelebbről az I általános képletű vegyület könynyen átalakítható nem mérgező fémsókká, így nátrium-, kálium-, kalcium- vagy alumíniumsóvá, npm mérgező ammóniumsóvá, vagy nem mérgező szubsztituált ammóniumsókká, mint trialkil-amin, prokain, dibenzil-amin, N-benzil-jS-fenetil-amin, N,N ’-dibenzil-etilén-diamin, dehidroabietil-amin, N-kisszénatomszámú alkil-piperidin, arginin, lizin, kolin stb. sóivá.
Az I általános képletű vegyület nem toxikus sóit úgy állítjuk elő, hogy az I általános képletű vegyületet a fém, ammónium, vagy amin ekvimolekulárís mennyiségű hidrogén-karbonátjával, hidroxidjával vagy savaddíciós sójával reagáltatjuk vizes oldószerben, majd az oldószert eltávolítjuk.
Az I általános képletű vegyület említett fémsói, ammóniumsói és szubsztituált ammóniumsói vízben oldhatók.
így a találmány szerinti I általános képletű vegyület vizes oldatához szükség esetén izotóniás közeget,, fájdalomcsillapító, baktériumölő szert és/vagy gombásodásgátló anyagot adva a találmány szerinti I általános képletű vegyület injiciálásra alkalmas vizes készítményét állíthatjuk elő, amely például intravénás, szubkután, intramuszkuláris, intraperitoneális vagy intramedulláris injekció útján adagolható.
A találmányt részletesebben ismertetjük néhány, a találmány oltalmi körét n«® korlátozó példával. Más megjelölés hiányában a műveleteket légköri nyomáson hajtjuk végre.
1. példa
Jeges hűtés közben, egymás után 0,97 ml piridin,t és 0,49 ml metanolt adunk 2,20 ml foszforil-(tri)klorid 10 ml dioxánnal készült oldatához, majd a fenti hőmérsékleten 3,30 g N4-sztearofl-l-0-D-arabimrfuranozil-citozhrt adunk az oldathoz és az elegyít 4 óráig keverjük. A reakciőelegyet keverés közben 6g nátrium-hidrogén-karbonátot tartalmazó 100 ni jeges vízhez adjuk, és a képződött csapadékot centrifugálással (15 perc, 3000 fordulat/perc) tömörítjük. A csapadékot 100 ml vízhez adjuk, az elegyet keverjük és a csapadékot ismét centrifugálással összegyűjtjük. Ezt a műveletet még háromszor megismételjük, a kapott csapadékot leszűrjük, vízzel mossuk és vákuumban megszárítjuk.
5 A szilárd maradékot metanolból átkristályosítva
3,01 g N4-sztearoil-l-/3-D-arabinofuranozil-citozin-5’-foszfátot kapunk fehér amorf anyag alakjában.
Q Elemi analízis a C^H^OgNsP képlet alapján:
számított: C =54,99% H =8,21%,
N = 7,13%, talált: C =54,16%, H =8,42%, 5 N = 7,08%. '
UV abszorpciós spektrum (metanol)
Amax = 248 τημ és 299 τημ .
NMR-spektrum (prridin-ds): S0,86, 1,0-2,0 j [-(<%)» s-], 2,61 (-COCHS), 4,4-5,1 [cukorgyűrű proton (cp)], 6,90 (l’-CH), 7,60 (5-CH),
8,61 (6—CH) ppm'.
Olvadáspont: 215—218 °C-(bomlás), f .
A termék egy . részét (50 mg) £ nü yizés ammó..nta es 10 nff metanol elégychez adjuk,' és 1,68 g iKhriUmiridrogén^karbbnát hozzáadása után az elegyet élénken keverjük, amíg homogén kolloid oldat képződik. Az elegyet liofilizálva 1,14 g fehér szilárd N4 -sztearoil-l-j3-D-árbinofuranozil-citozin-5’j -foszfát-mononátriumsót kapunk.
A fenti vegyületet alkálifémsó formájában állíthatjuk elő, ha a fenti eljárásban víz és etanol helyett csak vizet használunk, például 1,10 g N4-sztearoil-l-j3-D-arabinofuranozil-citozin-5’-íószfátat ; 200 ml vízben szuszpendálunk és 0,16 g. nátem»-hídrogén-karbonátot adva a szuszpenzióhoz 30 percig 60 °C-on keverjük. Az oldatot leszűrve és liofití1zálva 118 g fehér, szilárd N4-sztearoil-l-Ő-D-arabinofuranozil-citozin-5’- foszfát-mononátriumsót kapunk, r' '
Elemi analízis a C27H470gN3PNa képlet alapján:
számított: C = 52,93%, H = 7,73%,
N = 6,86%, talált: C = 52,24%, H = 7,56%,
N = 6,33%
W abszorpciós spektrum (víz): Amax = 247 és 299 mp .
0,168 g nátrium-hidrogén-karbonát helyett
3,487 g 50%-os, vizes kolinoldatot vagy 0,122 g etanol-amint használva 1,2 g N4-sztearoil-í^-D-arabinofuranozil-citozin-monokolin-, illetve 1,15 g •etanol-amin-sót kapunk.
Hasonló módon 1,10 g N4-uztearoil-l-/3-D-arabtnofutanozil-citozin- 5’-foszfátot 70 ni víz és 36 ml etanol elegyéfeea szuszpendálunk» majd 0,336 g nátrium-lridrogén-karbonát hozzáadása után az. elegyet 50 °C-on 3 óráig élénken keverve homogén kolloid oldatot kapunk. Az oldatot liofilizálva 1,18 g fehér, szilárd N4-sztearoil-l-ú-D-aarabmoftirai3toal-citozta-S’-foszfát-dinátriumsót állítunk
Elemi analízis a C2TH46O9N3PNa2 képlet alapján:
számított: C =51,18%, H =7,32%,
N = 6,63%, talált: C =51,29%, H =7,11%,
N = 6,40%.
UV abszorpciós spektrum (víz): kmax = 246 és 299 mg . 10
2. példa
Az 1. példában leírt eljárást követjük, de 15 N4-sztearoil-l-j3-D- arabinofuranozil-citozin helyett egyéb N4-acil-l-0-D-arabinofuranozil-citozint használunk. A következő 5'-foszfátokat állítjuk elő:
N4-Palmitoil-1 -β-D arabinofuranozil-citozin-5’-foszfát. 20
Elemi analízis a C2SH4409N3P képlet alapján:
számított: C =53,46%, H =7,90%,
N = 7,48%, talált: C =53,22%, H =7,99%, 25
N = 7,39%.
NMR-spektrum(piridin-ds): Ő0,88(CH3), 1,0-2,0 [-(CH2)i3—I, 2,64 (-COCH2-), 4,5-5,2 (cp), 7,02 (l’-CH), 7,72 (5-CH), 8,70 (6-CH) ppm. 30 UV abszorpciós spektrum (metanol) Xmax=248 és 299 mg .
N4 -Margaroii-1 -3-D-arabinofuranozil-citozin-5’-foszfát.
Elemi analízis a C2 β H4 6 O9 N 3 P képlet alapján: 35 számított: C =54,25%, H =8,06%,
N = 7,30%, talált: C =54,01%, H =8,11%,
N = 7,18%. 40
NMR-spektrum (piridin-d5): δ 0,87 (-CH3), 1,0-2,0 [-(CH2)14-]5 2,62 (-COCH2-), 4,3-5,2 (cp), 7,01 (l’-CH), 7,68 (5-CH), 8,68 (6-CH) ppm. 45
UV abszorpciós spektrum (metanol): Xmax = 248 és 299 mg.
N4-01eoil-l-ű-D-arabinofuranozil-citozin-5’-foszfát.
Elemi analízis a C27H,6O,N3P képlet alapján: 50 számított: C =55,18%, H = 7.89%.
N -- 7,15%, talált: C = 54,93%, H = 7,94%,
N = 7,12%. . 55
UV abszorpciós spektrum (metanol): Xmax = 248 és 299 mg.
NMR-spektrum (piridin-d5 ): δ 0,90 (- CH3 ), 1,2- 2,5 60 [-(CH2)i3-j, 2,65 (-COCH2), 4,2-5,1 (cp), 5,30 (—CH=CH—), 7,01 (l’-CH), 7,68 (5-CH), 8,69 (6-CH) ppm.
N4 -Adamantoil-l-í?-D-arabinofuranozil-citozin-5 ’-fosz fát. 65
Elemi analízis a C2oH28O9N3P képlet alapján:
számított: C =49,49%, H =5,81%,
N = 8,66%, talált: C =49,29%, H=5,87%,
N = 8,53%.
NMR-spektrum (piridin-d5): δ 1,7-2,0 (adamantoil), 4,2-5,2 (cp), 6,88 (l’-CH), 7,68 (5-CH), 8,71 (6-CH) ppm.
UV abszorpciós spektrum (metanol): Xmax = 248 és 301 mg.
N4 -Pe n tadekanoil-1 -ú-D-arabinofuranozil-citozin-5’-foszfát.
Molekulasúly: 547.
Elemi analízis a C24H42O9N3P képlet alapján:
számított: C = 52,63%, H = 7,68%,
N = 7,68%, talált: C =52,60%, H =7,65%,
N = 7,65%.
UV abszorpciós spektrum: Xmax = 248 és 299 mg. N4-Behenoil-l-j3-D-arabinofuranozil-cnozin-5’-foszfát Molekulasúly: 645.
Elemi analízis a C3JH56O9N3P képlet alapján:
számított: C = 57,65%, H = 8,68%,
N = 6,51%, talált: C = 57,62%, H = 8,66%
N = 6,54%.
NMR-spektrum (piridin-d5): δ 0,90(-CH3), 1,0-2,0 [-(CH2)19-], 2,65 (-COCH2-), 4,4-5,2 (cp), 6,85 (Γ-CH), 7,60 (5-CH), 8,58 (6-CH) ppm.
UV abszorpciós spektrum: Xmax = 248 és 299 mg. N4 -M i r i s ztoil-1 -β-D-arab inofuranozil -citozin-5 '-foszfát.
Molekulasúly: 533.
Elemi analízis a C23H40C9N3P képlet alapján:
számított:
talált:
C =51,76%, N = 7,88%, C =51,32%, N = 7,55%.
H = 7,50%, H =7,68%,
NMR-spektrum (piridin-d5): δ 0,88 (-CH3),
1,0-2,0 |-(CH2),], 2,68 (-C0CH2-), 4,2-5,2 (cp), 7,00 (l’-CH), 7,74 (5-CH), 8,70 (6-CH), ppm.
UV abszorpciós spektrum: Xmax = 249 és 299 mg.
N 4 - El a idoil-1 -f3-D-arabinofuranozil-citozin-5'-foszfát. N4 -Linoleoil-1 -d-Darabinofnranozil-citozin-5’-faerfát. Molekulasúly: 585.
Elemi analízis a C27N44O9N5P képlet alapján:
számított: C = 55,36%, H = 7,52%,
N = 7,20%, talált: C =55,38%, H=7,52%,
N = 7,15%.
UV abszorpciós spektrum: Xmax = 248 és 299 mg.
N4 -Lin olenoil-1 -j3-D-arabinofuranozil-citozin-5 ’-foszfat. Molekulasúly: 583.
Elemi analízis a C2 7 H42O9N3P képlet alapján:
számított: C =55,55%, H =7,20%,
N = 7,20%, talált: C = 55,57%, H = 7,21%,
N = 7,20%.
UV abszorpciós spektrum: Ámax = 248 és 299 ιημ. N 4 - P al m i 1 ol e o i 1 -1 -f? - D -arabinofuranozil-citozin-5 -foszfát. Molekulasúly: 559.
Elemi analízis a C2SH42O9N3P képlet alapján:
számított: C = 53,64%, H=7,51%,
N = 7,51%, talált: C = 53,65%, H = 7,50%,
N = 7,50%.
UV abszmpciós spektrum: Xm;lx = 248 és 299 πιμ.
N 4 - A r a c í i i d ο n oi 1 -1 -0-D-arab inofuranozil-citozin-5 -foszfát. Molekulasúly: 609.
Elemi analízis C2 9 H4409N3P képlet alapján:
számított: C =57,12%, H=7.22%,
N = 6,90%, talált: C =57,10% H=7,24%,
N = 6,91%.
UV abszorpciós spektrum· Amax = 248 és 299 mg. 10 3. példa
Oldhatósági próba:
A fenti példákban a termékeket fehér, szilárd 15 alakban kapjuk.
A találmány szerinti N4-acil-i-j3-D-arabinofuranozil-citozin- 5’-foszfát monoalkálifém- és dialkálifémsója vízben jobban oldódik, mint a kiindulási N -acil-l-(3-D-arabinofuranozil-citozin, a következő' táblázat tanúsága szerint:
1. táblázat (Vízoldhatóság)
N4-acil-Ara-C N4-acil-5’-PNa N4-adl-5’-PNa2
N4 -Sztearoil < 0,01 mg/ml >10 mg/ml > 50 mg/ml
N4-Palmitoil 0,01 mg/ml > 30 mg/ml >150 mg/ml
N4 -Margaroil > 0,01 mg/ml >10 mg/ml > 50 mg/ml
N4-Montanoil 0,01 mg/ml 1 mg/ml > 5 mg/ml
N4-Oleoil 0,05 mg/ml > 50 mg/ml >250 mg/ml
N4-Adamantoil 0,01 mg/ml 2 mg/ml > 10 mg/ml
Az 1. táblázatban -Ara-C jelentése ,,-l-/?-D-arabinofuranozil-citozin” és -5’-PNa2 jelentése „-1-/3-D-arabinofuranozil-citozin-5’-foszfát-mononátriumsó”, illetve „-l-0-D-arabinofuranozil-citozin-5’-foszfát-di- 45 nátriumsó”.
Mint a fenti táblázatból látható, a montanoilszármazék és az adamantoilszármazék foszforsav-észtere rosszabbul oldódik vízben, mint a 14—22 szénato- 50 mos acilszármazékok foszforsav-észterei.
4. példa
Biológiai próba:
Az új vegyületek, azaz a találmány szerint előállított N4 -acil-l-0-D-arabinofuranozil-citozin-foszfát-mononátriumsók daganatellenes hatásának kipróbá- 60 lása céljából CDF-1 törzsű hím egerek több csoportját (1 csoport.= 3 egér) intraperitoneálisan L—1210 leukémiával oltunk be [100 000 sejt egerenként] és a beoltás után 2 nap és 6 nap múlva a vizsgált vegyületet fiziológiás konyhasó-oldatban old- 65 va intraperitoneális úton beadjuk az egereknek 100, 200 vagy 400 mg/kg mennyiségben, összehasonlításképpen L—1210 leukémiával megfertőzött egereket tesztanyagot nem tartalmazó fiziológiás konyhasó-oldattal is kezelünk.
A vizsgált anyag daganatellenes hatását a túlélési ráta, a T/C (%) hányados alapján állapítjuk meg (T = „treated” vagyis kezelt, C = „controll” vagyis kezeletlen állat), azaz a tesztanyaggal kezelt csoportok átlagos túlélési idejének 100-szorosát elosztjuk a tesztanyaggal nem kezelt kontroll csoport átlagos túlélési idejével.
A fenti biológiai próbát a következő anyagokkal is végrehajtjuk:
Ι-β-D-arabinofuranozil-citozin, l-B-D-arabinofuianozil-citozin-5’-foszfát,
N4-kis szénatomszámú acil-l-^-D-arabinofuranozil-citozin (ahol a kis szénatoinszámú acilcsoport 2—12 szénatomos egyenes láncú zsírsavból származó acilcsoport),
N4-kis szénatomszámú acil-l-0-D-arabinofuranozIl-citozin-5’-foszfát-mononátriumsó (ahol a kis szén5 atomszámú acilcsoport 2-12 szénatomos egyenes láncú zsírsavból származó acilcsoport),
N4-nagy szénatomszSmú acil-l-^-D-arabinofuranozil-citozin (ahol a nagy szénatomszámú acilcsoport legalább 14 szénatomos egyenes láncú zsírsavból származó acilcsoport).
Az eredményeket a következő táblázat ismerteti:
2. táblázat
(N4-acilcsop.) N4-acü-Ara-C-foszfát N4-acil-5’-PNa
100 (mg/kg) T/C (%) 100 (mg/kg) 100 (mg/kg) 100 (mg/kg) T/C (%) 100 (mg/kg) 100 (mg/kg)
Kis szénatomszámú adl:
Acetil 125 125 125 101 99 99
Propionil 131 131 135 99 100 101
Butiril 131 131 139 105 102 100
Valeril 133 171 191 101 99 101
Kaprod 125 133 150 103 105 101
Kaprilil 123 127 163 103 101 99
Kapni 159 188 >284 103 102 96
Lauroil 177 272 >296 110 115 115
Nagy szénatomszámú acil:
Mirisztoil 206 127 90 >219 >261 93
Bentadekanoil 302 287 91 >302 >287 86
Palmitoil >346 83 78 >349 >342 98
Margaroil >397 188 99 > 395 >382 101
Sztearoil >274 123 111 >363 > 338 104
NonadekanoiI 382 216 134 385 232 102
Arachidoil 313 128 105 320 130 106
Behenoil 313 260 256 316 280 270
Oleoil 261 135 94 270 156 103
Linoleoil 268 140 112 275 145 120
Arachidonoil 269 137 114 274 148 115
Ara-C 127 136 164 -
Ara-C-5’-foszfát - - - 119 131 143
A 2. táblázatban Ara-C jelentése β-D-arabino- 1 -0-D-arabinofuranozil-citozin-5 ’-foszfát. N4-acil-Ara-
furanozil-citozin, és Ara—C-5’-foszfát jelentése 65 C jelentése N4-acil-l-/3-D-arabinofuranozil-citozin és
N4-acil-Ara-C-5’-PNa jelentése N4-acil-1-0-D-arabinofuranozil-citozin-5’- foszfát-mononátriumsó.
A fenti táblázatban bemutatott eredményekből a következő következtetések vonhatók le:
1. A találmány szerinti N4 -nagyszénatomszámú acil-1 -/3-D-arabinofuranozil-citozin-5 foszfát-mononátriumsók (ahol a nagyszénatomszámú acilcsoport legalább 14 szénatomos, egyenes láncú zsírsavból származó acilcsoport) leukémia-ellenes hatás azonos vagy nagyobb a megfelelő N4-nagyszénatomszámú acil-1 -/3-D-arabinofuranozil-citozinokénál.
2. Az 59709/73 számú japán szabadalmi leírásban foglaltak értelmében, az N4-kisszénatomszámú acil-1 -β-D-arabinofuranozil-citozinok leukémiaellenes hatása gyengébb az N4-nagyszénatomszámú acil-1^3-D-arabinofuranozil-citozinokénál, de az N4-kisszénatomszámú, acil-1 -β -D-arabinofuranozil-5 ’-foszfát-mononátriumsók, melyek az N4-kisszénatomszámú acil-l-ő-D-arabinofuranozil-citozinok 5’-foszfát-származékai leukémia ellenes hatása gyengébb a megfelelő N4-kisszénatomszámú acil-l-/?-D-arabinofuranozil-citozinokénál.
3. Az l-j3-D-arabinofuranozil-5’-foszfát leukémia ellenes hatása gyengébb az Ι-β-D-arabinofuranozil-citozinénál.
4. Az N4-sztearoil-l-/3-D-arabinofuranozil-citozin foszfátszármazékai közül az N4-sztearoil-l-/3-D-arabinofuranozil-citozin-5’-foszfát leukémia ellenes hatása a legerősebb.
Az N4-nagyszénatomszámú acil-1-/3-D-arabinofuranozil-citozin-5’-foszfátok kiváló leukémia ellenes hatása teljesen váratlan volt.
Mint említettük, az N4-nagyszénatomszámú acil5 -1-0-D-arabinofuranozil-citozinok vizoldható származékait sikerült előállítanunk, amelyek az L-1210 egérleukémiával szemben kitűnő antileukémiás hatást fejtenek ki.
Bár a találmányt részletesen, specifikus kivitelű li formáira hivatkozva írtuk le, a szakember előtt nyilvánvaló, hogy benne különböző változtatások és módosítások eszközölhetők a találmány szellemétől és oltalmi körétől való eltérés nélkül.

Claims (1)

15 Szabadalmi igénypont:
Eljárás I általános képletű N4-acil-l-/3-D-arabinofuranozil-citozin- 5’-foszfát-származékok és ezek bázisokkal alkotott nemtoxikus sóinak előállítására,
20 melyekben
R 14—22 szénatomszámú alkanoil- vagy alkenoilcsoport vagy arachidoil-csoport, azzal jellemezve, hogy valamely II általános képletű 25 N4-acil-l-/J-D-arabinofuranozil-citozint - ahol R jelentése a fenti - foszforil-(tri)-kloriddal és/vagy valamely tri-(l— 4 szénatomosj-alkilfoszfáttal reagáltatunk, primer alifás alkohol és valamely tercier amin jelenlétében, és kívánt esetben egy kelet30 kezeit szabad vegyületet valamely bázissal reagáltatunk.
HUAA000828 1974-10-15 1975-10-14 Eljárás N4 acil-1β-D-arabinofuranozil-citozin-foszfát-származékok előállítására HU176636B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP11766474A JPS5148682A (ja) 1974-10-15 1974-10-15 Nukureochidojudotainoseiho

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176636B true HU176636B (hu) 1981-04-28

Family

ID=14717218

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUAA000828 HU176636B (hu) 1974-10-15 1975-10-14 Eljárás N4 acil-1β-D-arabinofuranozil-citozin-foszfát-származékok előállítására

Country Status (2)

Country Link
JP (1) JPS5148682A (hu)
HU (1) HU176636B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5652402Y2 (hu) * 1979-07-12 1981-12-07
JPS5925327A (ja) * 1982-07-31 1984-02-09 Hidematsu Hirai 抗腫瘍性複合体の製造方法
JPH0620910U (ja) * 1992-04-08 1994-03-18 有限会社ダンドリ製作所
CN104203969B (zh) * 2012-03-28 2016-08-31 富士胶片株式会社 1-(2-脱氧-2-氟-4-硫代-β-D-阿拉伯呋喃糖基)胞嘧啶的盐

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5337871B2 (hu) 1978-10-12
JPS5148682A (ja) 1976-04-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU671491B2 (en) N-oxycarbonyl substituted 5&#39;-deoxy-5-fluorcytidines
CA2001715C (en) Carbocyclic nucleosides and nucleotides
AU651835B2 (en) Phosphorous prodrugs
US4921951A (en) Nucleoside-phospholipid conjugate
EP0429681B1 (en) Intermediate for 2-alkynyladenosine synthesis, production of said intermediate, production of 2-alkynyladenosine from said intermediate, and stable 2-alkynyladenosine derivative
WO1996029336A1 (en) Chemical compounds
CN1332163A (zh) 具有抗肿瘤活性的半合成紫杉烷
US6114520A (en) 5&#39;-deoxy-cytidine derivatives
EP0193903B1 (en) Production of cytosine nucleosides
Rosenthal et al. Branched-chain sugar nucleosides. Synthesis of 3′-C-ethyl (and 3′-C-butyl) uridine
GB2066812A (en) 5&#39;-acyl-uridine derivatives and processes for the preparation thereof
US3872098A (en) 1,n{hu 6{b ethenoadenosine cyclophosphate compounds
EP0129984B1 (en) Novel 2&#39;-deoxy-5-substituted uridine derivatives, processes for preparing the same and antitumor agent containing the same
Hamamura et al. Reactions of 2-acyloxyisobutyryl halides with nucleosides. 8. Synthesis and biological evaluation of some 3'-acyl and 3', 5'-diacyl derivatives of 1-. beta.-D-arabinofuranosylcytosine
HU181839B (en) Process for producing diacyl-citosin-arabinosid derivatives
HU176636B (hu) Eljárás N4 acil-1β-D-arabinofuranozil-citozin-foszfát-származékok előállítására
CA2132303A1 (en) Antiviral phosphonic acid derivatives of purine analogues
Tsujihara et al. A new class of nitrosoureas. 4. Synthesis and antitumor activity of disaccharide derivatives of 3, 3-disubstituted 1-(2-chloroethyl)-1-nitrosoureas
GB2077725A (en) Adenosine derivatives production thereof and compositions containing them
CS216918B2 (en) Method of preparation of the nitrurea
US6518254B1 (en) Ribonucleoside-TRIBOSE
ES2556135T3 (es) Derivados de caprazeno-1&#39;&#39;&#39;-amida
EP0445258B1 (en) 5&#39;-alkylphosphonylnucleosides as antivirals
EP0301873B1 (en) 2&#39;-deoxy-5-fluorouridine derivatives
US5374626A (en) 5&#39;-alkylphosphonylnucleosides as antivirals