HU176050B - Process for preparing hydroxamic acid derivatives - Google Patents

Process for preparing hydroxamic acid derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU176050B
HU176050B HU77AO458A HUAO000458A HU176050B HU 176050 B HU176050 B HU 176050B HU 77AO458 A HU77AO458 A HU 77AO458A HU AO000458 A HUAO000458 A HU AO000458A HU 176050 B HU176050 B HU 176050B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
hydrogen
acid
group
alkyl
Prior art date
Application number
HU77AO458A
Other languages
English (en)
Inventor
Antonius H N M Bruins
Gerlof Vollema
Original Assignee
Akzo Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nv filed Critical Akzo Nv
Publication of HU176050B publication Critical patent/HU176050B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/185Acids; Anhydrides, halides or salts thereof, e.g. sulfur acids, imidic, hydrazonic or hydroximic acids
    • A61K31/19Carboxylic acids, e.g. valproic acid
    • A61K31/195Carboxylic acids, e.g. valproic acid having an amino group
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P7/00Drugs for disorders of the blood or the extracellular fluid
    • A61P7/02Antithrombotic agents; Anticoagulants; Platelet aggregation inhibitors

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás új, a fenil-gyűrön helyettesített fenil-alkil-karbohidroxámsav-származékok előállítására. Miután az új vegyületek biológiailag aktívak, az ezeket hatóanyagként tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására szolgáló eljárás szintén a találmány 5 tárgykörébe tartozik.
A technika állása szerint mái ismeretesek bizonyos helyettesített fenil-alkil-karbohidroxámsav származékok. így például legalább egy para-helyzetű szubsztituenst tartalmazó biológiailag aktív fenil-metil-karbo- 10 hidroxámsav származékok kerülnek ismertetésre a 648 892 és a 661 226 számú belga szabadalmi leírásokban. Helyettesített fenil-vinil-karbohidroxámsav-származékokat ismertet továbbá a 701 983 számú belga szabadalmi leírás. A hidroxámsav-származékokkal kapcsolatban megjelent igen nagyszámú közleményből — lásd például 211 Natúré, 752 (1966), 18 Arzneimittelforschung 1404 (1968), J. Med. Chem. /3, 211 (1970) — nyilvánvaló, hogy a vegyületek legjellemzőbb tulajdonsága a kifejezett gyulladásgátló hatás, amelyet bizonyos, a központi ideg rendszerre ható mellékhatások, így például nyugtató hatás, kísérhetnek. A szerkezet és a mutatott hatás közötti összefüggés tanulmányozása többek között azt mutatta, hogy a gyulladásgátló hatás a helyettesített feniíecetsav-származékokból származó és 25 kisebb mértékben a fahéjsavból származó hidroxámsavszármaizékokra szorítkozik. A 13 J. Med. Chem. 211 (1970) számában hangsúlyozottan szerepel az az állítás, hogy a helyettesített fenilpropionsav-származékokból levezethető hidroxámsav-származékok nem mutatnak gyulladásgátló hatást. Szükségessé vált olyan helyettesített hidroxámsav-származékok előállítása, amelyek
1. mentesek a gyulladásgátló hatástól;
2. nem mutatnak nyugtató hatást;
3. nem növelik a CNS (központi idegrendszeri) aktivitást ; és ezzel egyidejűleg
4. hasznosítható trombocita aggregáció gátló tulajdonsággal rendelkeznek.
A 18 Arzneimittelforschung 1404 (1968) folyóiratból az is kitűnik, hogy a hidroxilamin funkciós csoport blokkoló csoportjának eltávolítása a gyulladásgátló hatás nagymértékű csökkenését vonja maga után. Ezt a megállapítást többé-kevcsbé megerősíti a 3 190 800 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, 15 melynek kitanítása szerint a hidroxámsav-származékok egy nagy csoportja — beleértve a fenil-alkil-karbohidroxámsavakat is — depresszív hatást mutat; és az 1 332 352 számú francia szabadalmi leírás, amely szerint a 3,4,5-trialkoxi-helyettesített fahéjsavból leszármaztat20 ható hidroxámsav-származékok rövidszénláncú alkilészterei szedatív tulaj donságúak.
A fentiek alapján az átlagos szakember azt a következtetést vonhatja le, hogy az ismert hidroxámsavak, amelyek a helyettesített fenilecetsav és fahéjsav származékai, megfelelő éterré alakítása azzal jár, hogy a vegyületek elveszítik gyulladásgátló hatásukat és ugyanakkor jelentősen megnövekedett CNS hatást mutatnak.
Érdeklődésre tartanak még számot ezen a területen a 3 890 377 és a 3 972 934 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások. Mindkét említett sza176050 badalmi leírás bizonyos 3-fenoxi-fenilaIkilaminokkal és az ezekkel rokon amidokkal, alkoholokkal, tetrazolokkal és kaibamátokkal foglalkozik, amelyek gyulladásgátlókként hasznosíthatók és kedvező fájdalomcsillapító és lázcsillapító hatást mutatnak. A 3 479 396 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás helyettesített arilaceto-hidroxámsav-származékok előállítását ismerteti, hidroxilaminból és alkilacetátokból kiindulva, ahol a meta-helyzetben előnyösen szubsztituens kapcsolódik. Ez az amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás megfelel a korábban idézett belga szabadalmi leírásoknak. Végül a 3 383 407 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás 3,4,5-trimetoxibenzo-hidroxámsav-származékok előállításáról ad kitanítást. Ezek a vegyületek szedatív tulajdonságúak.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a legalább metahelyzetben helyettesített fenilpropionsav- és fenilvajsavszármazékok kifejezett trombocita aggregációs hatással rendelkeznek, mimellett jelentősen elősegítik a már kialakult trombocita aggregátumok szétesését is.
A találmány tárgya eljárás új I általános képletű vegyületek előállítására, ahol a képletben
R jelentése hidrogénatom, 1—6 szénatomos alkoxicsoport, 1—6 szénatomos alkilcsoport;
R ( és R2 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, 1—6 szénatomos alkoxi-, 2—6 szénatomos alkeniloxi-, benziloxi és 1—6 szénatomos alkilcsoport;
Rj és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1—6 szénatomos alkilcsoport;
R5 hidrogénatomot képvisel, vagy
R5 az Rj vagy R4 csoporttal együtt metiléncsoportot jelent;
n jelentése 0 vagy 1.
A vegyületek legalkalmasabban a trombusok kialakulásának megakadályozására, vagy a trombusok megszüntetésére használhatók.
A fentiekben definiált I általános képletű vegyületek nem mutatnak említésre méltó gyulladásgátló hatást, ami összhangban van a 13 J. Med. Chem. 211 (1970) cikk következtetésével, ahol az az állítás szerepel, hogy jó gyulladásgátló hatás elérése szempontjából alapvető, hogy a karbohidroxámsav funkciós részt a benzolgyűrűtől csak egy szénatom válassza el.
A találmány szerinti vegyületeket a hidroxámsavak előállítására általánosan használt eljárással állítjuk elő.
Közelebbről az I általános képletű vegyületek előállítása úgy történik, hogy valamely II általános képletű karbonsavat, ahol R, Rj, R2, R3, R4, Rj és n a fenti jelentésű, vagy annak valamely észterét, savhalogenidjét vagy anhidridjét hidroxilaminnal reagáltatjuk. Az eljárás közelebbről az 1. példával szemléltethető.
AII általános képletű szabad karbonsav és a hidroxílamin kondenzációs reakcióját előnyösen dehidratáló szer, például karbodiimid, így diciklohexil-karbodiimid jelenlétében hajtjuk végre.
A II általános képletű vegyületek észtereit és hidroxilamint kondenzálva általában 1—6 szénatomos rövidszénláncú alkilésztereket, így metil-, etil-, izopropil-, propil-, butil-, pentil- vagy hexilésztereket használunk. A reakcióknak ezt a típusát az 1. és 2. példákkal szemléltetjük.
A II általános képletű vegyületek észterei, halogenidjei és anhidridjei ismert vegyületek, amelyek a területen jártas átlagos szakember számára kézenfekvő, ismert módszerekkel állíthatók elő.
Például a II általános képletű savak, ahol n jelentése 0 és R3 és R4 hidrogénatomot jelent, úgy állíthatók elő, hogy a megfelelő fahéjsav-származékot katalitikusán hidrogénezzük. Azok a II általános képletű vegyületek, ahol n jelentése 0 vagy 1 és R3 és R4 közül legalább az egyik hidrogénatomot jelent Wittig-reakcióval állíthatók elő (körülbelül —20 °C és 80 °C közötti hőmérsékleten, 0,5—1,5 atm nyomáson), a megfelelő Wittig reagensből és a fenil-gyűrűn helyettesített benzaldehidből vagy fenil-alkil-ketonból kiindulva, amelyet a kapott telítetlen vegyület körülbelül —20—120 °C-on, 1—10 atm nyomáson végzett katalitikus redukciója követ. Azokat a II általános képletű vegyületeket, ahol R3 és R4 egyaránt alkilcsoportot jelent, például úgy állíthatjuk elő, hogy
a) valamely 1,1-dialkilbenzil-alkoholt, amely a fenil-gyűrűn alkalmasan szubsztituált (például a fenil-gyűrűn szubsztituált 2-fenil-izopropilalkoholt) halogénezünk;
b) az így kapott halogenidet kálium- vagy nátriumcianid segítségével a megfelelő nitrillé alakítjuk; c) majd ezt követően a nitrilt a megfelelő karbonsavvá hidrolizáljuk (miután a karbonsavat a megfelelő alkohollá redukáljuk, például lítium-alumínium-hidrid segítségével és az egész eljárás újabb egy vagy két ízben történő megismétlésével).
Azoknak a II általános képletű vegyületeknek az előállítása, ahol R3 és R5 együtt egy metiléncsoportot alkot, például úgy történhet, hogy a sztirol-származékot, amely a fenil-gyűrűn helyettesítve van, diazoacetáttal reagáltatjuk vagy a fahéjsav egy észterét vagy egy β-telítetlen vajsav észtert diazometánnal reagáltatunk.
Az R, R2, R3 és R4 definíciójában szereplő alkilcsoportok közelebbről lehetnek egyenes vagy elágazó szénláncú, 1—6 szénatomos alkilcsoportok, úgy mint metil-, etil-, propil-, izopropil-, butil-, izobutil-, terc-butil-, amil-, izoamil-, terc-amil-, hexil- vagy izohexilcsoportok.
Az R, Rj és R2 definíciójában szereplő alkoxicsoport alkilrésze ezzel megegyező definícióval rendelkezik.
Rj és R2 definíciójában alkeniloxicsoport alatt 2—6 szénatomos telítetlen szénhidrogéncsoportot értünk. Példaképpen a következő csoportokat említjük meg: vinil-, allil-, β-allil-, izoallil-, 1-butenil-, 2-butenil-, 3-butenil-, izobutenil-, 2-metil-allil-, 1-pentil- és 3,3-dimetil-allil-csoportok.
A találmány szerinti eljárással előállítható vegyületek adagolása történhet orális, rektális vagy parenterális úton egyaránt. Gyógyászati felhasználásnál a vegyületek gyógyászatilag hatásos mennyiségét adagolják. Az előnyös napi dózis körülbelül 0,01 és 100 mg/testsúly kg között van.
A találmány szerint előállított hatóanyagokat alkalmas vivőanyagokkal összekeverve szilárd kiszerelési formákba préselhetjük, amelyek lehetnek például pirulák, drazsék, tabletták vagy kúpok. Alkalmas vivőanyagok például a következők: laktóz, keményítő, magnézium-sztearát. A szokásos gyógyszerészeti vivőanyagok felhasználásával a vegyületek kapszulák formájában is kiszerelhet ők. Megfelelő folyadékok alkalmazása esetén a vegyületek kiszerelése történhet steril injekciós oldatok, emulziók vagy szuszpenziók formájában is.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek közül különösen előnyösek azok az I általános képletű vegyületek, ahol n jelentése 0 és
R alkoxi-, előnyösen metoxicsoportot képvisel.
Ezen csoporton belül azok a vegyületek különösen előnyösek, ahol
a) R3, R4 és R5 egyaránt hidrogénatomot jelent, vagy
b) R3 metilcsoportot, R4 és Rs hidrogénatomot jelent, vagy ej R3 és R5 metiléncsoportot és R4 hidrogénatomot jelent.
A felsorolt előnyös vegyületek közül azok különösen előnyösek, amelyek para-helyzetben egy további szubsztituenst hordoznak, amely különösen előnyösen alkoxi-, alkeniloxi- vagy benziloxicsoport. A legelőnyösebb vegyület a 3-(3,4-dimetoxÍ-fenil)-propiono-hidroxámsav.
Találmányunkat a következő példákkal szemléltetjük.
1. példa
3-(3,4-Dimetoxi-fenil)-propiono-hidroxámsav előállítása
8,44 g porított, 88%-os káliumhidroxid (132,6 mmól) 25 ml metanollal készült oldatát 6,15 g (88,4 mmól) hidroxilamin-HCl 40 ml metanollal készült oldatához adjuk, melyet előzetesen 50 °C-on készítettünk. A reakcióelegyet jégfürdőn 3 percen át állni hagyjuk és a kapott káliumkloridot kiszűrjük. A szűrletet 10,0 g 3-(3,4•dimetoxi-fenil)-propionsav-metilészterhez adjuk. Szobahőmérsékleten 20 órán át végzett keverés után az oldószert a hőmérséklet emelése nélkül lepárolással eltávolítjuk és a maradékot 6 n vizes sósav-oldattal semlegesítjük. Etilacetáttal végzett extrakció, az extraktum szárazra párlása és a maradék kloroform és hexán elegyéből végzett kristályosítása után 7,70 g 3-(3,4-dimetoxifenil)-propiono-hidroxámsavat kapunk. Kloroform és hexán elegyéből végzett ismételt kristályosítással analitikai tisztaságú termékhez jutunk, melynek olvadáspontja 105—106 aC.
Rf (toluol és etanol 8: 2 arányú elegyében)—0,45 (SiO2-on). Általában ez a kondenzációs reakció —20 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten és 0,5—5 atm nyomáson lejátszódik.
2. példa
3-(3-Metoxi-4-alliloxi-fenil)-propiono-hidroxámsav előállítása
a) 13,1 g (62,4 mmól) 3-(3-metoxi-4-hidroxi-fenil)-propionsav-metilésztert feloldunk 150 ml vízmentes Ν,Ν-dimetilforrnamidban (DMF). Az oldathoz 4,0 g (62,7 mmól) 88%-os káliumhidroxidot adunk és az elegyet 30 percen át keverjük, majd 120 ml DMF-ben feloldott 7,55 g (62,4 mmól) allilbromidot csepegtetünk hozzá, 30 perc alatt. 1,5 órás szobahőmérsékleten végzett keverés után a reakcióelegyet 1700 ml telített vizes nátriumklorid-oldatba öntjük. Etilacetáttal végzett extrakcióval az extraktum szárazra párlásával és ezt követő kromatografálással 150 g szilikagél-oszlopon, az eluálást toluol-etilacetát 95: 5 arányú elegyével végezve 12,4 g 3-(3-metoxi-4-alliloxi-fenil)-propionsav metilésztert kapunk olajos formában. Rf (toluol és etilacetát 85; 15arányúelegyében)=0,5(SiO2-on).
b) 12,4 g 3-(3-metoxi-4-alliloxi-fenil)-propionsav metilésztert az 1. példában leírt körülmények kozott hidroxilaminnal reagáltatunk. 11,5 g 3-(3-metoxi-4-alliIoxi-fenil)-propiono-hidroxámsavat kapunk. A vegyületet metanol és toluol elegyéből átkristályosítva kapott analitikai tisztaságú minta olvadáspontja: 94—95 C.
3. példa
A következő vegyületek szintén az 1. példában ismertetett eljárással analóg módon állíthatók elő: 3-(3,5-dimetoxi-fenil)-propiono-hidroxámsav, olvadáspont: 92—94 °C; kitermelés: 75%;
3-(3-metoxi-fenil)-propiono-hidroxámsav, olvadáspont :
76—77 °C; kitermelés: 70%;
3-(3,4-dimetil-fenil)-propiono-hidroxámsav, olvadáspont : 95—98 °C; kitermelés: 80%;
3-(3,4,5-trimetoxi-fenil)-propi ono-h i droxámsa v, olvadáspont: 122—123 °C; kitermelés: 72%;
3-(3-metoxi-4-butoxi-feniJ)-propjono-hidroxámsav, olvadáspont : 82—83 °C; kitermelés: 70%;
2,3-metilén-3-(3,4-dimetoxi-fenil)-propiono-hidroxámsav, olvadáspont: 138 °C; kitermelés: 58%;
3-(3-metoxi-4-benziloxi-fenil)-propiono-hidroxámsav, olvadáspont: 123—124 °C; kitermelés: 70%;
3- (3-benziloxi-4-metoxi-fenil)-propiono-hidroxámsav,
Rf (metilénklorid és metanol 85: 15 arányú elcgycben) = O,58 (SiO2-on); kitermelés: 65—75%;
4- (3,4-dimetoxi-fenil)-butiio-hidroxámsav, olvadáspont:
121—123 C; k itermelés: 65%;
3-(3,4-dimetoxi-fenil)-3-metil-propiono-hidroxámsav, olvadáspont: 125—127 °C; kitermelés: 60%.
4. példa
Az I általános képletű vegyületek által kifejtett trombocita aggregáció gátló hatás bemutatása céljából számos rokon hidroxámsav származék úgynevezett „in vivő sereen filtration” vizsgálatának eredményeit mutatjuk be ebben a példában. A vizsgálatokkal a vizsgálni kívánt vegyületek adenozin-5’-difoszfáttal (ADP) kiváltott trombocita aggregációra kifejtett hatását figyeltük meg. Normál patkányok az aortán átfolyó véráramát egy műanyag csövön keresztül kivezettük a test külső felületére. (A patkányokat előzetesen 5 napig a vizsgálni kívánt vegyülettel vagy placebo-val kezeltük.) A műanyag csövön egy heparint tartalmazó, 20 μ-os mikro-szűrő rendszerhez csatlakoztattuk. A vérnyomás a szűrő előtt és után bármely kívánt időben rögzíthető. Az ADP-oldatot közvetlenül a szűrő elé injektálva az adott ponton trombocita aggregációt váltunk ki. A vérrögök aggregátumai ezután részlegesen blokkolják a szűrőrendszert, ami a nyomás megváltozását okozza. Két változót mérünk: a) a szűrőn keresztüli nyomás változást (elnevezése: aggregációs index) és b) az eredeti nyomásgradiens visszaállításához szükséges időt (elnevezése: normalizálási idő).
Az aggregációs indexet és a normalizálási időt a placebo-val kezelt állatoknál kapott értékek százalékában fejezzük ki. Az 1—7. vegyületek a találmány szerint előállított hidroxámsav-származékok közé tartoznak.
Ί
Sorszám Ifi általános képlet Szűrővizsgálat
Dózis OTáíis I ” „-os változás
1 aggregációs indexben normalizálási időben
A I R R, R,
1. -ch2 -CH2 —OCHj —OCHj —H 5 x 50 mg/kg -23 -24
2. CH, CH2 -och3 —H -OCHj 5 x 50 mg/kg -21 -15
3. —ch2—ch2CHj —OCHj —H —H 5 x 50 mg/kg -6 -28
4. I —CH - CH2 -och3 —OCHj —H 5 x 50 mg/kg -10 -42
5. -ch2-ch2-ch2- -och3 -OCHj H 5 x 50 mg/kg -8 -19
6. —CH CH— \ / ch2 —och3 —OCHj —H 5 x 50 mg/kg -22 -37
7. -ch2—ch2 —och3 —och2— -C6Hj —H 5 x 50 mg/kg -24 -28
8. —ch2—ch2 —H -OCHj — H 5 x 50 mg/kg -1 +4
9. -ch2 ch2- -och3 -OH —H 5 x 50 mg/kg + 10 -3
10. -CH CH— -OCHj OCHj —H 5 x 100 mg/kg — 2 0
11. —ch2 -OCHj —OCHj —H 5 x 50 mg/kg + 3 —1
Szabadalmi Igénypontok

Claims (7)

1. Eljárás valamely I általános képletű hidroxámsavszármazék — ahol a képletben
R jelentése hidrogénatom 1—6 szénatomos alkil- vagy alkoxicsoporU
Rtés R2 jelentésű lehet azonos vagy különböző, és mindegyik jelenthet hidrogénatohiot vagy 1—6 szénatomos alkil- vagy alkoxiesoportot, 2—6 szénatomos alkeniloxi- vagy bcn/iloxicsoportot;
Rjés R4 lehet azonos vagy különböző és jelenthetnek hidrogénatomot vagy 1—6 szénatomos alkilcsoportot;
Rs hidrogénatomot képvisel vagy Rj-mal vagy Rpgycl együtt egy metiléncsoportot alkot; és n jelentése 0 vagy I— előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely II általános képletű karbonsavat — ahol R, Rp R2, R„ R4, R, és n a fenti jelentésű — vagy annak valamely észterét, haiogenidjét vagy savanhidridjét hidroxilaminnal rcagáltatjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a rcagáltatást valamely II általános képletű sav — ahol R, Rt, R2, R3, R4, Rs és n az 1. igénypontban megadott jelentésű — valamely 1—6 szénatomos alkilészterével végezzük.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy 1—6 szénatomos a I ki (észterként metilésztert használunk.
4. Az l. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja az I általános képletű vegyületek szőkébb körébe tartozó 1A általános képletű vegyületek előállítására — ahol n’ jelentése 0 és R’ valamely 1—6 szénatomos alkoxiesoportot jelent, míg Rf, R2, R3, R4, Rs az 1. igénypontban megadott jelentésű — azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan ΠΑ általános képletű vegyületet vagy annak valamely észterét, haiogenidjét vagy savanhidridjét használjuk,ahol n’, R’, R 1, Rj’ ^3’ R4és R, a fenti jelentésű.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja az I általános képletű vegyületek szűkebb körébe tartozó IB általános képletű vegyületek előállítására — ahol R,. Rj és R j jelentése hidrogénatom, vagy
R) metalcsoportot jelent és Rj és Rj jelentése hidrogénatom. vagy
R’, és Rj metiléncsoportot alkot és Rj jelentése hidrogénatom, míg R’ és n’ a 4. igénypontban megadott jelentésű — azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan I1B általános képletű vegyületet használunk, ahol Rj, Rj, R j. R p R2, R’ és n’ a fenti jelentésű.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja 3-(3,4-diinetoxi-fenil)-propiono-hidroxámsav előállítására, azzal jellemezve, hogy II általános képletű kiindulási anyagként 3-(3,4-dimetoxi-fenil>propionsavat vagy annak valamely észterét, haiogenidjét vagy savanhidridjét használjuk.
7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás továbbfejlesztése gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely I általános képletű hidroxámsav-származékot — ahol R, R,, R2, R3, R4, R5 és n az 1. igénypontban megadott jelentésű — egy vagy több gyógyászatiig elfogadható, szokásos vivőanyaggal összekeverve gyógyászati készítménnyé alakítunk.
HU77AO458A 1976-12-18 1977-12-16 Process for preparing hydroxamic acid derivatives HU176050B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL7614113A NL7614113A (nl) 1976-12-18 1976-12-18 Hydroxamzuren.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176050B true HU176050B (en) 1980-12-28

Family

ID=19827406

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77AO458A HU176050B (en) 1976-12-18 1977-12-16 Process for preparing hydroxamic acid derivatives

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4188338A (hu)
JP (1) JPS5384938A (hu)
AR (1) AR218279A1 (hu)
AT (1) AT351016B (hu)
AU (1) AU508902B2 (hu)
BE (1) BE861947A (hu)
CA (1) CA1095532A (hu)
DE (1) DE2756216A1 (hu)
DK (1) DK562277A (hu)
ES (1) ES465157A1 (hu)
FI (1) FI773801A (hu)
FR (1) FR2374301A1 (hu)
GB (1) GB1560176A (hu)
HU (1) HU176050B (hu)
IE (1) IE46006B1 (hu)
LU (1) LU78706A1 (hu)
NL (1) NL7614113A (hu)
PT (1) PT67390B (hu)
SE (1) SE7714349L (hu)
ZA (1) ZA777275B (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4497827A (en) * 1982-08-30 1985-02-05 Syntex (U.S.A.) Inc. Arachidonic acid analogues as anti-inflammatory and anti-allergic agents
US4792560A (en) * 1985-04-03 1988-12-20 Rorer Pharmaceutical Corporation Quinoline hydroxamates and their use as modulators of arachidonic acid metabolic pathways
US4604407A (en) * 1985-04-04 1986-08-05 E. R. Squibb & Sons, Inc. Hydroxamates
US5036157A (en) * 1986-03-11 1991-07-30 Burroughs Wellcome Co. Aryl derivatives
US4906667A (en) * 1986-07-30 1990-03-06 E. R. Squibb & Sons, Inc. Phenyl hydroxamic acids including a hetero-containing substituent
US4731382A (en) * 1986-12-29 1988-03-15 Bristol-Myers Company Lipoxygenase inhibitory phenylalkanohydroxamic acids
US4820828A (en) * 1987-03-04 1989-04-11 Ortho Pharmaceutical Corporation Cinnamohydroxamic acids
US4983567A (en) * 1987-03-16 1991-01-08 Biomeasure, Inc. Immunomodulators and methods of making same
US5804601A (en) * 1995-04-10 1998-09-08 Takeda Chemical Industries, Ltd. Aromatic hydroxamic acid compounds, their production and use
US7312247B2 (en) 2001-03-27 2007-12-25 Errant Gene Therapeutics, Llc Histone deacetylase inhibitors
US6495719B2 (en) * 2001-03-27 2002-12-17 Circagen Pharmaceutical Histone deacetylase inhibitors
US7842727B2 (en) * 2001-03-27 2010-11-30 Errant Gene Therapeutics, Llc Histone deacetylase inhibitors
US8026280B2 (en) 2001-03-27 2011-09-27 Errant Gene Therapeutics, Llc Histone deacetylase inhibitors
AU2003243272A1 (en) * 2002-05-22 2003-12-12 Errant Gene Therapeutics, Llc Histone deacetylase inhibitors based on alpha-ketoepoxide compounds
EP1567142A4 (en) * 2002-11-20 2005-12-14 Errant Gene Therapeutics Llc TREATMENT OF PULMONARY CELLS WITH HISTONE DEACETYLASE INHIBITORS
US7098241B2 (en) 2002-12-16 2006-08-29 Hoffmann-La Roche Inc. Thiophene hydroxamic acid derivatives
EP1817020A4 (en) * 2004-11-08 2012-11-21 Errant Gene Therapeutics Inc INHIBITORS OF HISTONATE ACETYLASE
US8022249B2 (en) * 2005-04-01 2011-09-20 Wellstat Therapeutics Corporation Compounds for the treatment of metabolic disorders

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL6406688A (hu) * 1964-06-05 1965-12-06
BE689347A (hu) * 1965-12-09 1967-04-14 Madan Ag
GB1171670A (en) * 1967-11-15 1969-11-26 Bdh Chemicals Ltd Derivatives of 4-Aryl-3-Hydroxybutyric Acid
US3600437A (en) * 1969-05-28 1971-08-17 Lilly Co Eli Substituted phenylalkanoic acids and derivatives thereof
US3890377A (en) * 1968-08-15 1975-06-17 Lilly Co Eli 3-Substituted phenylalkanohydroxamic acids
GB1437783A (en) * 1972-09-22 1976-06-03 Boots Co Ltd 2-substituted biphenylyl acetic acids and derivatives thereof

Also Published As

Publication number Publication date
ZA777275B (en) 1978-09-27
IE46006B1 (en) 1983-01-26
PT67390B (en) 1979-05-18
AR218279A1 (es) 1980-05-30
DE2756216A1 (de) 1978-06-22
GB1560176A (en) 1980-01-30
ES465157A1 (es) 1978-10-01
US4188338A (en) 1980-02-12
NL7614113A (nl) 1978-06-20
JPS5384938A (en) 1978-07-26
FI773801A (fi) 1978-06-19
AT351016B (de) 1979-07-10
AU508902B2 (en) 1980-04-03
LU78706A1 (hu) 1978-04-17
PT67390A (en) 1978-01-01
SE7714349L (sv) 1978-06-19
BE861947A (fr) 1978-06-16
DK562277A (da) 1978-06-19
CA1095532A (en) 1981-02-10
AU3140277A (en) 1979-06-14
FR2374301A1 (fr) 1978-07-13
IE46006L (en) 1978-06-18
ATA892877A (de) 1978-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU176050B (en) Process for preparing hydroxamic acid derivatives
US4460598A (en) Triphenylimidazolyloxyalkanoic acids and their derivatives and a process for the treatment of thromboembolic, inflammatory and/or atheriosclerotic diseases
HU215437B (hu) Gyulladáscsökkentő és vérlemezke-aggregációt gátló salétromsav-észterek és eljárás előállításukra
DE19638020A1 (de) Die gastrointestinale Durchblutung fördernde Arzneimittel
US4173652A (en) Pharmaceutical hydroxamic acid compositions and uses thereof
JPH01503786A (ja) プロスタグランジン誘導体,それらの製法及びそれらを含有する医薬組成物
FR2549476A1 (fr) Benzyl-phenyl-osides, procede de preparation et utilisation en therapeutique
EP0057881B1 (en) An anti-inflammatory, analgesic, and antipyretic pharmaceutical composition, and method for producing it
LU81676A1 (fr) Nouveaux derives d'aurones,leur procede de preparation et leur utilisation comme produits pharmaceutiques
HU180199B (en) Process for producing 4,5-dihydro-4-oxo-furane-2-carboxylic acid derivatives of hypolipemic activity
EP0093945B1 (en) 1,4-dihydropyridine derivatives
FR2532647A1 (fr) Thioesters d'acide acetylsalicylique, procede pour les preparer et compositions pharmaceutiques qui en renferment
DE2653635A1 (de) Alpha-aminoketonderivate
US4176194A (en) Oxyalkanoic acid derivatives
US4285935A (en) Dehydropeptide compounds, their production and their medical use
US4673692A (en) Diphenylmethylimine derivatives, their compositions and pharmaceutical uses
CH618177A5 (hu)
US4426392A (en) Chemical compounds
JPH02275846A (ja) カルボン酸誘導体
US4382959A (en) Naphthalene derivatives, a process for their preparation and their use in anti-inflammatory pharmaceutical compositions
JPS6360015B2 (hu)
US3931409A (en) Composition and method for treatment of hyperuricemia
US4735965A (en) 7-oxo-PGI2 -ephedrine salts and their pharmaceutical compositions and methods
ES480294A2 (es) Mejoras introducidas en el objeto de la patente principal por procedimiento para la produccion de hidroxilaminas o-al-quiladas.
US3660579A (en) Derivatives of acetic acid in compositions and methods for the alleviation of hyperlipemia