HRP930104A2 - Process of sodium oxalate elimination from sodium aluminate solutions through bayer cyclic process - Google Patents

Process of sodium oxalate elimination from sodium aluminate solutions through bayer cyclic process Download PDF

Info

Publication number
HRP930104A2
HRP930104A2 HR930104A HRP930104A HRP930104A2 HR P930104 A2 HRP930104 A2 HR P930104A2 HR 930104 A HR930104 A HR 930104A HR P930104 A HRP930104 A HR P930104A HR P930104 A2 HRP930104 A2 HR P930104A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
oxalate
sodium
solution
liquor
sodium oxalate
Prior art date
Application number
HR930104A
Other languages
English (en)
Inventor
Benoit Cristol
Yves Michel Perret
Original Assignee
Pechiney Aluminium
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pechiney Aluminium filed Critical Pechiney Aluminium
Publication of HRP930104A2 publication Critical patent/HRP930104A2/hr
Publication of HRP930104B1 publication Critical patent/HRP930104B1/xx

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/02Aluminium oxide; Aluminium hydroxide; Aluminates
    • C01F7/46Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates
    • C01F7/47Purification of aluminium oxide, aluminium hydroxide or aluminates of aluminates, e.g. removal of compounds of Si, Fe, Ga or of organic compounds from Bayer process liquors
    • C01F7/473Removal of organic compounds, e.g. sodium oxalate
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/02Aluminium oxide; Aluminium hydroxide; Aluminates
    • C01F7/04Preparation of alkali metal aluminates; Aluminium oxide or hydroxide therefrom
    • C01F7/06Preparation of alkali metal aluminates; Aluminium oxide or hydroxide therefrom by treating aluminous minerals or waste-like raw materials with alkali hydroxide, e.g. leaching of bauxite according to the Bayer process
    • C01F7/0606Making-up the alkali hydroxide solution from recycled spent liquor

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Description

Tehničko obilježje
Ovaj izum odnosi se na postupak eliminacije natrijevog oksalata koji je sadržan u otopinama natrijevog aluminata, a rezultira iz razgradnje alkalina u boksitima prema Bayerovu postupku.
Tehnički režim
Bayerov postupak, uveliko opisan u stručnoj literaturi, sastoji se od temeljne tehnike proizvodnje glinice namijenjene transformiranju u aluminij putem vrele elektrolize. Prema tom postupku ruda boksita se podvrgava vrućem tretmanu uz pomoć vodene otopine natrijevog hidroksida, uz odgovarajuću koncentraciju, te se tako izaziva topljenje glinice i dobiva jedna otopina prezasićena natrijevim aluminatom. Nakon separacije iz čvrste faze koja se sastoji od nerazgrađenog taloga rude (crvenih taloga), otopina prezasićena natrijevim aluminatom, nazvana također Bayerova otopina, dekomponira se prosijavanjem s česticama aluminijevog trihidroksida sa svrhom da se potakne separacija (precipitacija) u formi aluminijevog trihidroksida aluminija u otopini. Otopina natrijevog aluminata koji je siromašan glinicom se dakle reciklira do etape razgradnje nakon što je bila koncentrirana i punjena natrijevim hidroksidom kako bi se ponovno postigla odgovarajuća koncentracija pri razgradnji rude. Ali, u isto vrijeme dok se glinica boksita pretvara u natrijev aluminat, otopina prezasićena natrijevim aluminatom koja je rezultirala iz razgradnje, se progresivno zamućuje organskim spojevima koji su nastali nakon manje više potpune dekompozicije vlažnih tvari sadržanih u rudi. Ti organski spojevi koji se pojavljuju u obliku organskih soli natrija i prije svega u obliku natrijevog oksalata pokazuju se vrlo nezgodnima. Preciznije rečeno, te su nepovoljnosti vezane uz akumuliranje natrijevog oksalata u Bayerovoj otopini, a rezultiraju iz činjenice da se navedeni oksalat, koji je dostigao kritični nivo prezasićenosti, pojavljuje u obliku finih iglica na površini aluminijevog hidroksida. Fine iglice natrijevog oksalata djeluju poput pravih klica koje utječu na precipitaciju hidroksida aluminija provocirajući jedno povećanje broja finih čestica koje postaju do te mjere prekobrojne da se više ne mogu djelotvorno kontrolirati tokom razgradnje natrijevog aluminata.
Na taj način precipitacija natrijevog oksalata utječe na fizio-kemijske kakvoće aluminijevog trihidroksida koji je separiran, te tako dovodi do velikih varijacija u granulometriji tako proizvedene glinice, kao i do fragilnosti nastalih zrnaca što može predstavljati najnepovoljniju okolnost pri upotrebi takve glinice u proizvodnji aluminija putem elektrolize.
Stoga je neophodno da s u industrijskim postupcima proizvodnje glinice kontrolira ili još bolje izbjegava kontaminacija od samog početka aluminijevim trihidroksidom tokom etape dekompozicije putem separiranog natrijevog oksalata.
Predviđeni su razni postupci za limitiranje prisustva natrijevog oksalata u otopinama Bayerovoj otopini.
Postupci koji predviđaju uništavanje ili izravnu razgradnju vlažnih tvari sadržanih u rudi, primjerice putem pečenja, rijetko se koriste u industriji zbog njihove visoke cijene koštanja.
Poznatiji su postupci koji se sastoje u djelovanju na proizvode razgradnje prezasićene otopine putem ispiranja aluminijevog trihidroksida namijenjenog za proizvodnju ili jednog dijela aluminijevog trihidroksida recikliranog u početku etape razgradnje. Tako se selektivno eliminira natrijev oksalat otopljen u tekućinama ispiranja putem vrele separacije, te se formira kalcijev oksalat. U svakom slučaju, takvi postupci ne dozvoljavaju izvođenje etape separacije aluminijevog trihidroksida pod najboljim uvjetima produktivnosti. Naime znatna kontaminacija nataloženog oksalata na zrncima aluminijevog trihidroksida može uzrokovati krhkost zrnaca što se manifestira u fazi kalcinacije za vrijeme termičke razgradnje oksalata koji je sadržan u kristalnoj strukturi.
Da bi se izbjegle ove nepogodnosti potrebno je održavati koncentraciju natrijevog oksalata u otopini natrijeva aluminata za vrijeme razgradnje na vrijednosti koja je niža od kritične koncentracije prezasićenosti; a ovo bez da se reducira količina vlažnih tvari u otopini čiji je stabilizirajući učinak na otopinu već dobro poznat tako što omogućava reguliranje kritičnog praga prezasićenosti natrijevim oksalatom u otopini.
Predlaže se više postupaka za ograničavanje količine natrijeva oksalata u Bayerovoj otopini. U tu svrhu redovno se izaziva na jednom dijelu ili na cjelokupnoj razgrađenoj otopini, koja je već prezasićena natrijevim oksalatom, destabilizacija prezasićenosti kako bi se izdvojio i separirao natrijev oksalat iz tako prezasićene otopine.
Stoga se postupak, koji je opisan u patentu USP 3899571 (EP-A-0013407), sastoji u obradi prezasićene Bayerove otopine dok se ne postigne ravnoteža natrijeva oksalata (kao što su otopine siromašne natrijevim aluminatom koji nastaje nakon razgradnje, bilo da jesu ili nisu rekoncentrirani) tako da se dodaje spoj recikliranog natrijevog oksalata kako bi se izazvala precipitacija natrijeva oksalata u otopinii i postigla koncentracija ravnoteže otopljenosti dehidriranog natrijevog oksalata.
Nakon čvrsto-tekuće separacije koja je izvedena uz pomoć filtracije, pročišćena otopina se podvrgava Bayerovom kružnom procesu, a frakcija čvrste faze natrijeva oksalata se koristi za pripremanje suspenzije kristalnih čestica, dok se ostala frakcija eliminira iz postupka.
Iako se postupak dodavanja tekućine pokazao djelotvornim za provociranje precipitacije natrijeva oksalata, on je ipak nepogodan za industrijsku primjenu. Naime, kristali natrijeva oksalata koji se nalaze u tvari postaju naglo neaktivni zbog toga što njihova površina biva zagađena prisutnim organskim tvarima, te je stoga neophodno pristupiti ispiranju takvih čestica što je vrlo delikatan postupak. U slučaju kada ispiranje nije dovoljno, dolazi do smanjene aktivnosti tvari, te tako i do smanjene djelotvornosti separacije natrijeva oksalata. U slučaju kada je ispiranje prenaglo, dolazi do granulometrijske usitnjenosti tvari, što znatno otežava čvrsto-tekuću separaciju, a otuda i do smanjene učinkovitosti pročišćenja.
Umjesto da se izvodi destabilizacija Bayerove otopine prezasićene natrijevim oksalatom uz dodavanje tvari natrijeva oksalata, patent US 4597952 (EP-A-0173630) predviđa upotrebu tvari kalcijeva oksalata ili barijeva oksalata čije djelovanje neizravno dovodi do istog rezultata. Naime, kalcijev ili barijev oksalat, nestabilan u jakoj alkalinskoj Bayerovoj otopini, oslobađa ion oksalata da bi tvorio natrijev oksalat koji doprinosi povećanju koncentracije natrijeva oksalata u otopini iznad kritičnog praga prezasićenosti, potičući tako precipitaciju natrijeva oksalata. Dobivena količina oksalata dostiže tako granicu topivosti oksalata u uvjetima eksperimentiranja, što ovisi o temperaturi otopine i koncentraciji natrijeva hidroksida u otopini.
Ovim se postupkom istovremeno dobivaju separati natrijeva oksalata koji su fino disperzirani u Bayerovoj otopini, te stoga teško odvojivi postupkom dekantacije odnosno filtriranja bez pomoćnih sredstava. Stoga je potrebna reciklaža tvari, pa se jedan dio separiranog natrijevog oksalata mora reciklirati kako bi regenerirao talog kalcijevog ili barijevog oksalata nakon eliminacije prisutnih organskih tvari. Ova se regeneracija izvodi tako da se barem djelomice separirani natrijev oksalat stavi u tekuću otopinu, te da se tako dobivena suspenzija tretira uz pomoć vapna (CaO) ili barijevog aluminata (Al2O4Ba). Ovaj tretman dovodi do dobivanja separata kalcijeva oksalata ili barijeva oksalata koji se reciklira u precipitaciji natrijevog oksalata.
Postavljanje problema
Postupkom valja riješiti dvostruki problem: separaciju finih čestica natrijeva oksalata u Bayerovoj otopini i recikliranje taloga oksalata, sa ciljem da se sačuva djelotvornost i osobito selektivnost u postupcima precipitacije natrijeva oksalata uz dodavanje oksalatnih tvari, a kako je to i zacrtano u postupku iz ovog izuma.
Predmet ovog izuma
Ovaj se izum temelji na pretpostavci da je iz heterogene tvari na bazi fino usitnjenog vapna moguće potaknuti znatnu precipitaciju natrijeva oksalata u Bayerovoj otopini u formi jednog separata koji se lako odvaja putem filtracije a da se ne mora koristiti dodatna filtracija. Da bi se selektivno istaložio natrijev oksalat bez odvajanja grubih tvari i tako bez modificiranja na riskantan način praga kritične prezasićenosti natrijevog oksalata u Bayerovoj otopini, kao i svojstava filtriranosti te otopine, potrebno je pridržavati se operativnih uvjeta koji su čvrsto definirani osobito u pogledu temperature pri kojoj se ova precipitacija otopine odvija.
Preciznije rečeno izum se odnosi na postupak eliminacije natrijevog oksalata barem u jednom dijelu otopine ili otopine natrijevog aluminata izdvojenog tokom Bayerovog ciklusa proizvodnje glinice iz boksita kroz etapu dekompozicije i koncentracije navedene otopine namijenjene za recikliranje, kao što je otopina alkalina u drobljenoj rudi boksita, a što obuhvaća taloženje otopljenog natrijevog oksalata uz dodatak jednog faktora destabilizacije stanja prezasićenosti natrijevim oksalataom, zatim kroz separaciju putem filtriranja natrijevog oksalata tako istaloženog, a koji postupak je karakterističan po tome što faktor destabilizacije prezasićenosti natrijevim oksalatom predstavlja također i sredstvo dodatne filtracije. Ovaj se faktor ostavlja u kontaktu preko jedan sat sa otopinom natrijeva aluminata koji je rashlađen između 40°C i 60°C i koji je na bazi fino usitnjenog vapna. Ovo se vapno na koncu dodaje magneziju u proporciji koja ne prelazi 40% težine tako dobivene mješavine.
S iznenađenjem se može utvrditi da se vapno koje se ponekad koristi kao sredstvo filtracije za lakše separiranje nekih čvrstih nečistih tvari iz Bayerove otopine, može vrlo djelotvorno nadomjestiti pri temperaturi između 40°C i 60°C s tvarima natrijevog barijevog i kalcijevog oksalata kako je to potvrđeno u ranijoj praksi. Zbog snažno lužnatih svojstava Bayerove otopine nakon dekompozicije i koncentracije i do 60°C, ne može se koristiti mješavina vapna s elementima otopine u otopini, osobito ne s oksalatnim ionom C2O4-2 i s grubim tvarima koje ostaju u otopini. Valja naglasiti da vapno može doći u kontakt s otopinom natrijeva aluminata u formi živog vapna CaO ili u formi vapnenog mlijeka čija se koncentracija CaO kreće između 100 i 300 g/l, ali se ravnoteža topivosti natrijevog oksalata ni na koji način nije promijenila.
Valja napomenuti da vapno prije svega djeluje kao tvar koja potiče sedimentaciju oksalata u prezasićenoj otopini na način običnog mehaničkog kontakta tekućine/čvrste tvari što je u ovom slučaju značajno imajući u vidu veliku površinu koja se stvara u kontaktu između fine prašine vapna i otopine. Međutim, važno je napomenuti da se iznad 60°C taj efekt taloženja naglo gubi, a da se iznad 70°C taloženje više ne odvija.
Paralelno s rasponom temperature 40°C - 60°C, može se konstatirati da se nakon dovoljno duga kontakta koji omogućava taloženje sitnih čestica kristala natrijeva oksalata u otopini s česticama vapna, tako dobivena čvrsta tvar može lagano filtrirati. Iz toga slijedi, da nakon isušivanja netopiva kolača kako bi se izvukao maksimum otopine impregnacije, ovaj više ne sadrži vrijednih tvari i može se u cijelosti baciti. Ovo se razlikuje od postupaka u kojima se koristi talog oksalata da bi se prikupio barem jedan dio i regenerirao kroz kompleksne postupke.
Valja također napomenuti da kritični prag prezasićenja nakon kojega natrijev oksalat spontano sedimentira, opada sa smanjenjem temperature. Već od 40°C treba se pribojavati nepravilnih precipitacija finih čestica natrijeva oksalata na dijelovima koji nisu u postupku predviđeni, a te vrlo fine čestice se i vrlo teško filtriraju. Ako povećanje koncentracije kaustične sode u otopini (koncentracija slobodne sode plus spojene sode u AlO2Na izražena u Na2O g/l) ima također tendenciju da smanjuje kritični prag prezasićenja natrijevim oksalataom. To znači da na njega prije svega utječe prisustvo slabo razgrađenih čvrstih tvari u otopini. Taj će prag biti to veći što je u otopini više organskih tvari, te se stoga lako može zaključiti da će postupak prema ovome izumu biti to efikasniji što je taj prag viši i što količina nataloženog oksalata bude viša u odnosu na volumen otopine. To je razlog zbog čega ovaj izum svoju najbolju primjenu nalazi u obradi tropskih boksita trihidrata. Ovi boksiti na bazi hidragilita su bogati čvrstim tvarima i podvrgavaju se lužnatoj otopini pri prosječnoj temperaturi od ≤ 150°C na način da se otopina u razgradnji progresivno obogaćuje natrijevim oksalatom, a što je posljedica postepene razgradnje čvrstih tvari. Iz ovoga slijedi da se sadržaj topivog natrijevog oksalata može kretati između 0,3 do 0,6 % od težine oksaličnog ugljika u kaustičnoj sodi (slobodna soda plus soda u skupini AlO2Na) prije nego što nakon sedimentacije kroz postupak iz ovoga izuma dostigne vrijednosti od 0,15 do 0,25 %. Valja također napomenuti da u slučaju boksita monohidrata koji sadrži malo čvrstih tvari i koji uz to drobi pri visokoj temperaturi (≥200°C) kritični prag prezasićenja ne prelazi 0,15 do 0,25 % od težine oksaličnog ugljika prisutnog u kaustičnoj sodi obzirom na činjenicu da je u vrlo malim količinama prisutan u otopini čvrstih tvari. Ovaj se prag može na umjetan način povećati do 0,3 ili 0,5 % tako da se u otopina u bilo kom trenutku Bayerovog ciklusa, doda jedan anionski polielektrolit sinteze kao što je poliakrilamid, poliakrilina kiselina, a u skladu s elaboratom iz patenta EP 0173630 (US 4597952), na zahtjev naručitelja. Postupak usporavanja taloženja natrijevog oksalata uz korištenje faktora sinteze, koji je sličan onome za čvrste ili organske tvari koje su malo razgrađene i prirodno prisutne u Bayerovoj otopini, dozvoljava primjenu postupka iz ovoga izuma za sve boksite sa istom djelotvornošću kao i za tropske boksite trihidrata.
Općeniti postupak pročišćavanja oksalata iz Bayerovih otopina koji je razgrađen pa zatim koncentriran, da bi se postigla koncentracija kaustične sode izražene u Na20 u čemu je kaustična soda sadržana između 170 i 250 g/l i koncentracija natrijevog oksalata izražena u ugljičnom oksalatu prisutnom u kaustičnoj sodi u količini između 0,3 i 0,6 %, izvodi se samo na jednom dijelu (frakciji), koja predstavlja 3 do 20 % ukupne količine otopine nakon koncentracije, a pri temperaturi koja se kreće između 40°C i 60°C što znači da se zahtijeva rashlađivanje tog dijela Bayerove otopine. Živo vapno čijih je 2 % težine zrnaca manje od 10 mikrometara ili vapneno mlijeko čijih 20 % prosječne težine zrnaca je manje od 10 mikrometara, dodaju se redovno u rashlađena otopina koja se kontinuirano miješa kako bi se stvorila vrlo homogena suspenzija vapna u koncentraciji CaO između 2 i 20 g/l otopine. U tu svrhu, nakon dodavanja vapna suspenzija se i dalje kontinuirano miješa preko jedan sat. Čvrsta faza nastale otopine sastoji se od mješavine finih čestica vapna i natrijevog oksalata koji je kristaliziran i separiran putem dekantacije i filtracije ili izravne filtracije. Treba napomenuti da je separacija relativno lagana obzirom da se može prikupiti barem 36 kg suhog kolača na sat po m2 površine filtranta uz sadržaj slobodne sode izražene u Na20 do 3 % od neobrađenog sušenog kolača. Nakon separacije, čvrsta faza bez vrijednih materija može se dodati crvenom mulju ili talogu za odbacivanje, dok se otopina, čija je koncentracija topivog natrijevog oksalata smanjena, te je niža od 0,25 % oksalata ugljika prisutnog u kaustičnoj sodi, dodaje osnovnoj frakciji smjese nepročišćene oksalatom kako bi se formirala otopina koja je snažno lužnata, a koja se reciklira kao otopina razgradnjom boksita.
Praktična primjena izuma
Realizacija izuma pod povoljnim operativnim uvjetima biti će lakše shvatljiva iz opisa koji se temelji na općoj shemi postupka (S. 1).
Prema crtežu 1, Bayerova otopina Lo, u koju se eventualno dodaje prije faze dekompozicije jedan anionski polielektrolit 10, npr.: FLOERGER (R) tip AN 934SH u omjeru od 20 mg po litri otopine kako bi se, ako je potrebno, podigao prag kritičnog prezasićenja oksalatom u prosjeku na 0,5 % oksalata ugljika u odnosu na kaustičnu sodu koja je razgrađena i nakon separacije sedimentiranog aluminijskog trihidroksida, rezultanta otopina L1 se koncentrira evaporacijom na način da je koncentracija kaustične sode sadržana između 170 i 250 g Na2O/l i po mogućnosti između 190 i 210 g Na2O/l.
Frakcija L4 prisutna po mogućnosti s 4 do 6 % od volumena koncentrirane otopine L2 se izdvaja kako bi se podvrgla tretmanu deoksalatacije prema ovom izumu.
Značaj izdvojene frakcije L4 se određuje po količini natrijeva oksalata koji valja eliminirati iz svakog ciklusa kako bi se izbjeglo progresivno zasićenje Bayerove otopine s natrijevim oksalatom i svaki rizik od nepravilne precipitacije tog oksalata na zrncima aluminijevog trihidroksida u toku razgradnje. Treba napomenuti da je povećanje oksalata u Bayerovoj otopini, brže ili sporije što ovisi o prirodi i porijeklu boksita, uvjetovano prelaskom oksalata prisutnih u otopini u rudu boksita za vrijeme alkalne razgradnje, ali isto tako i progresivnom degradacijom u obliku natrijeva oksalata organskih tvari već otopljenih u recikliranoj Bayerovoj otopini.
Nakon rashlađivanja na temperaturu koja se kreće između 40°C i 60°C rashlađena otopina L5 čiji je prag kritične prezasićenosti dostignut, štoviše premašen, uz smanjenje temperature, dovodi se u kontakt u prvom pokretnom reaktoru R1 sa fino usitnjenim živim vapnom SO kako bi se formirala homogena suspenzija čija se koncentracija po mogućnosti kreće između 7 do 9 g CaO po litri otopine L5.
Tako dobivena suspenzija S1 se prebacuje u sekundarni pokretni reaktor, zatim u treći pokretni reaktor R3. Ukupni protok vremena koje je potrebno da bi se živo vapno dovelo u kontakt sa likerom u ovom slučaju kroz tri reaktora u seriji iznosi po mogućnosti između 3 i 5 sati. Suspenzija S3 koja izlazi iz reaktora R3 se filtrira. Ova filtracija kroz filtersku presu je vrlo brza i odvija se brzinom od 1,5 m3/sat po m2 površine filtriranja.
Nakon filtriranja i isušivanja netopivog kolača S4 čiji je sadržaj slobodnog Na2O niži od 3 %, se miješa s crvenim muljem za odbacivanje. otopina L6 siromašna natrijevim oksalatom uz koncentraciju između 0,15 i 0,25 % oksalata ugljika prisutnog u kaustičnoj sodi se miješa s principalnom frakcijom L3 otopine koja nije deoksalirana da bi se postigao lužnata otopina L7 koja se reciklira kao otopina iz razgradnje rude boksita.
Primjeri primjene
Primjer 1
Prema postupku iz ovoga izuma obrađeno je 40 m3/sat izdvojene industrijske otopine L4 tokom razgradnje otopine i koncentracije L2 čiji je protok 1000 m3/sat, a koji je u biti dobiven alkalnom razgradnjom tropskog boksita trihidrata pri temperaturi od 105°C. Dobivena otopina L4 imala je slijedeći sastav:
Na2O kaustični: 200 g/l
Na2O ugljični: 25 g/l
Al2O3: 120 g/l
Natrijev oksalat izražen u C oksalatu: 0,90 g/l
Visina oksalatnog C/kaustični Na2O: 0,45 %.
Nakon rashlađivanja na 40°C, rashlađena otopina L5 se miješa s 270 kg živog vapna čemu se dodaje 30 kg magnezija u prvom pokretnom reaktoru kako bi se stvorila homogena suspenzija koncentracije 8 g Cao + MgO/l. Tri sata nakon miješanja u reaktoru suspenzija koja ima volumen od 40 m3 filtrira se barem jedan sat na filtru od 30 m2. Nakon isušivanja netopivog kolača S4 tretira se s najmanje 3 % slobodne sode izražene s Na2O, te se otopina L6 ponovno ubacuje u Bayerov ciklus kako bi se miješao s 960 m3 otopine L3 koja nije deoksalinirana, te reciklirala kao otopina razgradnje koji sadrži samo 0,37 g oksalata ugljika po litri, tj. C ox/Na2O kaust.=0,18 %.
Za vrijeme ovoga postupka (0,88 - 0,37) 4.104 g, odnosno otprilike 20,4 kg oksalatnog ugljika koji odgovara 113,8 kg kristaliziranom natrijevom oksalatu, eliminirano je za vrijeme ciklusa.
Primjer 2
Prema uvjetima iz primjerka 1 obrađivano je 40 m3/h industrijske otopine L4 dobivene razgradnjom pri 250°C boksita monohidrata mediteranskog porijekla. Otopina L4 čiji je prag kritične prezasićenosti natrijevim oksalataom podignut na 0,68 g/l oksalatnog ugljika dodavanjem anionskog polielektrolita Floerger A N 934 SH, u omjeru od 20 mg/l, imao je slijedeći sastav:
Na2O kaustični: 195 g/l
Na2O karbonatni: 22 g/l
Al2O3: 120 g/l
Natrijev oksalat izražen sa C oksalatom: 0,58 g/l odgovara količini C ox./Na2O kaust. od 0,30 % što je osjetno niže od kritičnog praga prezasićenja od 0,68 g/l što odgovara količini od 0,35 %.
Nakon filtriranja u trajanju od najmanje jednog sata i isušivanja, netopivi kolač S4 tretira se s 3 % slobodne sode izražene s Na2O, te deoksalinirana otopina L6 sadrži samo 0,19 g oksalnog ugljika po litri, odnosno količinu C ox/Na2O kaustični od 0,1 %.
Tokom ovoga postupka (0,58 - 0,19) 4.104 g odnosno otprilike 15,6 kg oksalnog ugljika koji odgovara količini od 87 kg natrijevog kristaliziranog oksalata je eliminirano u toku ciklusa.
Primjer 3
Prema postupku iz ovoga izuma obrađeno je 40 m3/sat industrijske otopine L4 dobivene u postupku razgradnje i koncentracije L2 čiji je protok 1.000 m3/h i koji je u biti rezultat alkalne izgradnje tropskog boksita trihidrata pri temperaturi od 105°C. Dobiveni liker L4 ima slijedeći sastav:
Na2O kaustični 205 g/l
Na2O karbonatni: 24 g/l
Al2O2: 120 g/l
Natrijev oksalat izražen s C oksalatom: 0,88 g/l
Visina oksalatnog C/Na2O kaustični: 0,43 %
Nakon rashlađivanja na 40°C rashlađena otopina L5 se miješa s 270 kg živog vapna kojem se dodaje 30 kg magnezija u prvom pokretnom reaktoru kako bi se formirala homogena suspenzija koncentracije 8 g CaO + MgO/l. Nakon tri sata obrade u pokretnom reaktoru suspenzije volumena 40 m3, ona se filtrira barem jedan sat na filteru površine 30 m2. Nakon isušivanja netopivog kolača S4 koji sadrži manje od 3 % slobodne sode izražene s Na2O, te otopina L6 ubacuje se u
Bayerov ciklus da bi se miješali s 960 m3 otopine L3 koja je dezoksalinirana i reciklirana kao razgradna smjesa koja sadrži samo 0,37 g oksalnog ugljika po litri, odnosno C ox/Na2O caust. = 0,18 %. Za vrijeme ovog postupka (0,88 - 0,37) 4.104 g, odnosno oko 20, 4 kg oksaličnog ugljika koji odgovara težini od 113,8 kg natrijevog oksalata koji je kristaliziran, eliminira se u toku ciklusa.
Primjer 4
Postupku se podvrgava druga alikvotna količina L4 otopine L2 iz primjera 3 pod istim uvjetima precipitacije kao i ona iz primjera 3 uz izuzetak što se temperatura otopine održava na 80°C umjesto na 40°C. Utvrđeno je, neovisno o manje povoljnoj permeabilnosti netopivog čvrstog kolača da uz povećanje vremena filtracije pri konstantnom volumenu (1h10' za 40 m3 otopine za filtriranje) da dolazi do neznatnog smanjenja količine natrijeva oksalata izraženog s C oksalatom od 0,88 g/l u početnoj otopini na 0,86 g/l u filtriranoj otopini. Zauzvrat, sadržaj organskog ugljika koji je u početnoj otopini iznosio 7,2 g/l, u filtriranoj otopini iznosi 5,3 g/l potvrđujući da je kod grubih ili organskih tvari koje su blago degradirane došlo do djelomičnog pročišćenja, te da su sedimentirane ili vjerojatno netopive nakon miješanja s magnezijevim vapnom. Ovime se potvrđuje da dodavanje smjese na bazi vapna nema učinka na sadržaj oksalata u otopini.
Primjer 5
Postupku se podvrgava treća alikvotna količina L4 otopine L2 iz primjera 3 pod istim uvjetima precipitacije kao što su oni iz primjera 3 uz izuzetak što se temperatura održava na 60°C i što se smjesa od 300 kg faktora stabilizacije sastoji u ovome slučaju od mješavine koja sadrži 180 kg CaO i 120 kg MgO (60 % / 40 % težine). Utvrđena je dobra filtrabilnost netopivog kolača kao u primjeru 3, te znatno smanjenje količine od 0,88 g/l na 0,39 g/l što odgovara Coxal/Na2O kaust. = 0,19 %, kao i da je tokom ciklusa obrade 40 m3 otopine došlo do eliminacije (0,88 - 0,39) 4.104 g odnosno oko 19,6 kg oksalatnog ugljika što odgovara težini od 109,4 kg kristaliziranog natrijevog oksalata.
Istovremeno je utvrđeno i blago smanjenje sadržaja organskog ugljika od 7,2 g/l u početnoj otopini na 6,7 g/l u filtriranoj otopini nakon deoksalinacije, što upućuje na pretpostavku da se počelo s ne otapanjem blago degradiranih čvrstih ili organskih tvari.

Claims (15)

1. Postupak za uklanjanje natrijevog oksalata barem iz jednog dijela otopine ili luga natrijevog aluminata uzetog iz Bayerovog ciklusa proizvodnje aluminija iz boksita nakon stupnjeva razgradnje i zgušnjavanja spomenutog luga namijenjenog za recikliranje kao alkalijski lug za nagrizanje boksitne rudače, koji uključuje taloženje otopljenog natrijevog oksalata pomoću sredstva za destabilizaciju stanja prezasićenosti natrijevog oksalata, zatim odvajanje tako istaloženog natrijevog oksalata filtriracijom, naznačen time, da je sredstvo za destabilizaciju stanja prezasićenosti natrijevog oksalata, koje također djeluje kao dodatak za filtraciju, i koje se dovodi u dodir s natrijevim aluminatom ohlađenim na temperaturu između 40°C i 60°C, tijekom perioda duljeg od jednog sata, na osnovi fino usitnjenog vapna.
2. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, da je sredstvo za destabilizaciju vapno s dodatkom magnezijevog oksida udjelom koji ne prelazi 40 mas. % smjese nastale na taj način.
3. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, da je sredstvo za destabilizaciju živo vapno.
4. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, da je sredstvo za destabilizaciju vapneno mlijeko u kojem se koncentracija CaO se kreće između 100 i 300 g/litri.
5. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, da otopina ili lug natrijevog aluminata oduzet nakon razgradnje i zgušnjavanja ima koncentraciju natrijevog hidroksida izraženog kao Na2O između 170 i 250 g/l.
6. Postupak prema zahtjevu 5, naznačen time, da otopina ili lug natrijevog aluminata oduzet nakon razgradnje i zgušnjavanja ima koncentraciju natrijevog hidroksida izraženog kao Na2O između 190 i 210 g/l. %.
7. Postupak prema zahtjevu 1 ili zahtjevu 6, naznačen time, da otopina ili lug natrijevog aluminata oduzet nakon razgradnje i zgušnjavanja ima omjer natrijevog oksalata izražen kao maseni omjer oksalatnog ugljika i kaustičnog Na2O između 0,3% i 0,6%.
8. Postupak prema bilo kojem od zahtjeva 1, 5, 6, 7, naznačen time, da udio oduzetog koncentriranog luga predstavlja 3 do 20% od ukupnog volumena koncentriranog luga.
9. Postupak prema zahtjevu 8, naznačen time, da udio oduzetog koncentriranog luga predstavlja 4 do 6% od ukupnog volumena koncentriranog luga.
10. Postupak prema bilo kojem od zahtjeva 1 do 9, naznačen time, da homogena suspenzija vapna u ohlađenom lugu ima koncentraciju između 2 i 20 g po litri.
11. Postupak prema zahtjevu 10, naznačen time, da homogena suspenzija vapna u ohlađenom lugu ima koncentraciju između 7 i 9 CaO g po litri.
12. Postupak prema bilo kojem od zahtjeva 1 do 11, naznačen time, da vrijeme koje uključuje dodir vapna s ohlađenim lugom za tvorbu suspenzije koju se održava u nemirnom stanju je ponajprije između 3 i 5 sati.
13. Postupak prema bilo kojem od zahtjeva 1 do 8, naznačen time, da se po isteku vremena dodira CaO/luga od najmanje jednog sata krutu fazu suspenzije nakon filtracije i sušenja isprazni dok se tekuću fazu dobivenu od luga sa smanjenim sadržajem oksalata reciklira pomiješanu s glavnom frakcijom ne-dez-oksalatnog luga kao luga za nagrizanje boksitne rudače.
14. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, da se u otopinu ili lug natrijevog aluminata u bilo kojem stupnju Bayerovog ciklusa najprije doda anionski polielektrolit, a ponajprije prije razgradnje, ako prag kritične prezasićenosti s obzirom na natrijev oksalat u lugu kojeg se oduzima ne prelazi 0,15 - 0,25 mas. % od oksalatnog ugljika s obzirom na natrijev hidroksid.
15. Postupak prema zahtjevu 14, naznačen time, da je količina dodanog anionskog polielektrolita reda veličine od 20 mg na litru tekućine.
HR9201481A 1992-02-05 1993-02-03 Process for the removal of sodium oxalate from sodium aluminate solutions originating from the bayer-cycle HRP930104B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9201481A FR2686872B1 (fr) 1992-02-05 1992-02-05 Procede d'elimination de l'oxalate de sodium des solutions d'aluminate de sodium du cycle bayer.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HRP930104A2 true HRP930104A2 (en) 1994-08-31
HRP930104B1 HRP930104B1 (en) 1998-10-31

Family

ID=9426498

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR9201481A HRP930104B1 (en) 1992-02-05 1993-02-03 Process for the removal of sodium oxalate from sodium aluminate solutions originating from the bayer-cycle

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0555163B1 (hr)
CN (1) CN1033379C (hr)
AU (1) AU648215B2 (hr)
BR (1) BR9300494A (hr)
DE (1) DE69300121T2 (hr)
ES (1) ES2071533T3 (hr)
FR (1) FR2686872B1 (hr)
GR (1) GR3015945T3 (hr)
HR (1) HRP930104B1 (hr)
OA (1) OA09774A (hr)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113149048B (zh) * 2021-03-26 2022-08-26 马朝扬 一种氧化铝生产过程中草酸钠固体废渣的处理方法

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU669576B2 (en) * 1992-11-17 1996-06-13 Bhp Billiton Worsley Alumina Pty Ltd Hydrate precipitation and oxalate removal
FR2736908B1 (fr) * 1995-07-20 1997-08-29 Pechiney Aluminium Procede d'epuration des solutions d'aluminate de sodium contenant de l'oxalate de sodium
FR2785895B1 (fr) * 1998-11-16 2001-01-19 Pechiney Aluminium Procede d'epuration des liqueurs d'aluminate de sodium contenant de l'oxalate de sodium permettant d'augmenter la quantite d'hydrate d'alumine produit
AUPP933499A0 (en) 1999-03-19 1999-04-15 Worsley Alumina Pty Ltd Process for the removal of oxalate and/or sulphate from bayer liquors
AU768730B2 (en) * 1999-03-19 2004-01-08 South32 Worsley Alumina Pty Ltd Process for the removal of oxalate and/or sulphate from bayer liquors
FR2794449B1 (fr) * 1999-06-04 2001-10-19 Pechiney Aluminium Procede d'epuration des liqueurs d'aluminate de sodium contenant de l'oxalate de sodium permettant de valoriser les residus
AUPR437001A0 (en) 2001-04-11 2001-05-17 Worsley Alumina Pty Ltd Process for the removal of anionic impurities from caustic aluminate solutions
FR2860782B1 (fr) * 2003-10-10 2006-09-29 Pechiney Aluminium Procede pour reduire l'encrassement des echangeurs thermiques d'un circuit bayer
CN101462114B (zh) * 2007-12-17 2010-10-13 贵阳铝镁设计研究院 一种氧化铝生产中换热器中草酸钠结晶的处理方法
CN101734694B (zh) * 2008-11-17 2012-10-03 贵阳铝镁设计研究院有限公司 采用超浓缩法从拜尔法溶液中排除草酸钠和碳酸盐的方法
CN102489244A (zh) * 2011-11-24 2012-06-13 中国铝业股份有限公司 一种过滤铝酸盐溶液的助滤剂及其使用方法
CN102716616A (zh) * 2012-06-21 2012-10-10 中国铝业股份有限公司 一种铝酸钠溶液叶滤过程的助滤剂
CN103342377B (zh) * 2013-07-23 2015-08-05 山东南山铝业股份有限公司 一种铝酸钠溶液石灰苛化除草酸钠的方法
CN103818935A (zh) * 2014-01-13 2014-05-28 赵凿元 一种从含钾铝酸钠溶液中分离氧化钾的方法
CN105731511B (zh) * 2016-01-19 2017-10-20 中国铝业股份有限公司 一种从分解原液中脱除草酸钠的方法
CN107572570A (zh) * 2017-09-15 2018-01-12 臧海伟 一种从拜耳法洗液中脱除草酸盐的方法
CN110203954A (zh) * 2019-03-20 2019-09-06 昆明冶金研究院 一种氧化法脱除氧化铝母液有机物的方法
CN113912096B (zh) * 2021-10-22 2023-07-11 中铝矿业有限公司 拜耳法种分母液草酸盐脱除工艺

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3370017A (en) * 1963-07-30 1968-02-20 Du Pont Microcrystalline corundum powder, sols thereof, and processes for preparing both
HU166060B (hr) * 1973-04-09 1975-01-28
CA1285373C (fr) * 1984-06-25 1991-07-02 Jean Fabre Purification des solutions d'aluminate de sodium du cycle bayer par elimination d'oxalate de sodium
AT389884B (de) * 1986-10-03 1990-02-12 Treibacher Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung eines gesinterten schleifmaterials auf der basis von alpha-al2o3
JP2639121B2 (ja) * 1989-08-25 1997-08-06 三菱マテリアル株式会社 微細α―アルミナ粉末の製造方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113149048B (zh) * 2021-03-26 2022-08-26 马朝扬 一种氧化铝生产过程中草酸钠固体废渣的处理方法

Also Published As

Publication number Publication date
GR3015945T3 (en) 1995-07-31
HRP930104B1 (en) 1998-10-31
EP0555163B1 (fr) 1995-04-26
ES2071533T3 (es) 1995-06-16
BR9300494A (pt) 1993-08-10
DE69300121D1 (de) 1995-06-01
EP0555163A1 (fr) 1993-08-11
AU648215B2 (en) 1994-04-14
CN1076427A (zh) 1993-09-22
AU3219793A (en) 1993-08-12
CN1033379C (zh) 1996-11-27
FR2686872A1 (fr) 1993-08-06
OA09774A (fr) 1993-11-30
DE69300121T2 (de) 1995-08-31
FR2686872B1 (fr) 1994-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HRP930104A2 (en) Process of sodium oxalate elimination from sodium aluminate solutions through bayer cyclic process
CN1956925A (zh) 对通过碱性消化铝土矿生产三水合氧化铝的拜耳法的改进,所述方法包括预脱硅步骤
US2806766A (en) Process of purifying caustic aluminate liquors
US4101629A (en) Purification of solutions circulating in the bayer cycle
EP1846329A1 (en) Alumina recovery
US3832442A (en) Method for producing alumina hydrates
US4597952A (en) Purification of solutions of sodium aluminate in the Bayer cycle by the removal of sodium oxalate
US5628972A (en) Process for removing iron in sodium aluminate liquors obtained from alkaline attack of bauxite containing alumina monohydrate
US5888461A (en) Process for purifying sodium aluminate solutions containing sodium oxalate
CA1150517A (en) Method of decreasing the organic substance of alum earth production cycle performed according to the bayer technology
US5728180A (en) Adsorbent combinations for enhanced removal of sodium oxalate from bayer process spent liquor
HRP960126A2 (en) Method for processing trihydrate alumina bauxite with a low reactive silica content
US4519989A (en) Removal of organic contaminants from bauxite and other ores
CN112551564B (zh) 一种铝酸钠溶液的深度净化方法
US4443416A (en) Purification of bayer process liquors
US3099527A (en) Purification of leach liquor containing lithium values
AU760072B2 (en) Method for purifying sodium aluminate liquors containing sodium oxalate
RU2302995C1 (ru) Способ очистки алюминатных растворов от примесей
CA2182744C (fr) Procede d'elimination du fer dans les liqueurs d'aluminate de sodium issues de l'attaque alcaline de bauxite a monohydrate d'alumine
US2631923A (en) Purification of magnesia
AU2006212716B2 (en) Alumina recovery
RU2480413C2 (ru) Способ очистки от железа кислых растворов солей, содержащих нитрат алюминия
SU481543A1 (ru) Способ очистки алюминатных растворов
JPH032802B2 (hr)
JPS5951488B2 (ja) 有機物の除去方法

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
B1PR Patent granted
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 19990203

Year of fee payment: 7

PBON Lapse due to non-payment of renewal fee

Effective date: 20000204