HRP20100325A2 - Postupak proizvodnje silikatnih vrsta plino-betona na bazi solidifikata - Google Patents

Postupak proizvodnje silikatnih vrsta plino-betona na bazi solidifikata Download PDF

Info

Publication number
HRP20100325A2
HRP20100325A2 HR20100325A HRP20100325A HRP20100325A2 HR P20100325 A2 HRP20100325 A2 HR P20100325A2 HR 20100325 A HR20100325 A HR 20100325A HR P20100325 A HRP20100325 A HR P20100325A HR P20100325 A2 HRP20100325 A2 HR P20100325A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
concrete
mixture
solidified
types
additives
Prior art date
Application number
HR20100325A
Other languages
English (en)
Inventor
Španović Milli
Original Assignee
Španović Milli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Španović Milli filed Critical Španović Milli
Priority to HRP20100325AA priority Critical patent/HRPK20100325B3/hr
Priority to PCT/HR2010/000023 priority patent/WO2011151660A1/en
Publication of HRP20100325A2 publication Critical patent/HRP20100325A2/hr
Publication of HRPK20100325B3 publication Critical patent/HRPK20100325B3/hr

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B38/00Porous mortars, concrete, artificial stone or ceramic ware; Preparation thereof
    • C04B38/10Porous mortars, concrete, artificial stone or ceramic ware; Preparation thereof by using foaming agents or by using mechanical means, e.g. adding preformed foam

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Postupak prema ovom izumu dobivanje silikatnih plino-betonskih proizvoda na način domiješavanja i nekih drugih vrsta dodataka i punila u cementnu smjesu kod kojih se ostvaruju bolja fizikalna i mehanička svojstva, naročito u smislu sposobnosti oblikovanja (kaluparenje), smanjenje težine, poboljšanja vodo-nepropusnosti, hidro-, termo- i akusto-izolacije, vatrostalnosti i dr. važno je obavljati istodobno u vremenu dobivanja osnovnog solidifikata koji se dobiva izravno u toku osnovne obrade. Tada je iskorištena unutarnja toplinska energija smjese koja je potrebna za konačno oblikovanje plino-betonske vrste uz stvaranje kapsulanata i zračnih mjehura, a gotovi proizvodi imaju zahtijevana svojstva i karakteristike.

Description

Izum se odnosi na tehnološki postupak koji definira proizvodnju specijalnih vrsta betonskih proizvoda, koji nastaju iz obrade otpadnih vrsta materijala, naročito onih na bazi ugljikovodika, koji pored strukture C-H u likvidnom stanju sadrže i druge spojeve i elemente (Cl, P, S, N, teški metali itd.), zbog kojih takve tvari spadaju u otpadne vrste materijala, a mogu se solidificirati u svrhu dobivanja suhog hidrofobnog praha.
Konačni cilj dobivanja solidifikata u obradi otpadnih vrsta materijala nije u njegovom odbacivanju već u daljem iskorištavanju, a što se može postići nastavkom obrade i adekvatnom pripremom za višu fazu njegove obrade.
Prema međunarodnoj klasifikaciji patenata izum spada u područje:
B01B; B01D; B03B; B04B; B07B; F26B; F28F; te u područje; E04B (C03, C04); E04C; E04F; B29G kao i G21F; G21K.
Tehnički problem
Opće je poznato da danas postoje fizikalno-kemijski postupci obrade materijala kojima se obavlja solidifikacija materijala, a kojima dobiveni solidifikat može udovoljavati propisima ekološke kakvoće primjerene za odlaganje na komunalno odlagalište.
Problem se obično nalazi u načinima udovoljavanju kriterija fizikalnih svojstava takvih solidifikata, jer se prema propisima ne smiju topiti u vodi, raspršivati na zraku, te moraju biti uskladišteni ili pakirani u specijalne vrste vreća.
Autor ovog izuma dobro poznaje sadašnje stanje tehnike, a na temelju do sada ostvarenih patenata kao što su: P 940324., P 940325., EP 1109633 i drugi, autoru je poznato da solidifikati još uvijek predstavljaju problem, radi teškoća u njegovom daljem iskorištavanju.
Cementare zahtijevaju vrlo visok udjel suhih tvari, čak i više od 90%, a također i što manji udjel organskih tvari, čak i manje od 50 mg/kg (TOC), dok se radi fine zrnatosti solidifikata moraju instalirati specijalni uređaji za doziranje solidifikata u smjesu klinkera.
Autoru nije poznato da postoji bilo kakav postupak kojim bi se solidifikati prevodili u silikatne plino-betone, forme, ploče i blokove kojih svojstva i osobine čine posebnim vrstama betonskih proizvoda koji se odlikuju karakteristikama hidrofobnosti, malom specifičnom težinom, termo-izolacijskim svojstvima i visokom vatro-otpornosti.
Kemijsku ravnotežu za takav tehnološki postupak kojim bi se to uspješno ostvarilo, autoru ovog izuma poznato je na temelju dosadašnjih istraživanju da je to vrlo teško, jer ovakvi solidifikati ne reagiraju s vodom, ne tope se u vodi, plivaju na njezinoj površini, a njegovo miješanje u vodi, peletiranje, okrupnjavanje i lijevanje u kalupe još do danas nije riješeno na ekonomični način.
Stanje tehnike
Solidifikati dobiveni postupkom obrade (prema prijavi autora ovog izuma: P940323) imaju karakteristična fizikalno-kemijska svojstva koja ih bitno razlikuju od ostalih vrsta, a naročito zbog niske gustoće (χ = 735 - 975 kg/m3), hidrofobnosti (koeficijent vodo-nepropusnosti: κ = 1⋅ 10-9 m/s), gorenja i zapaljivosti (točka paljenja: Tp > 350 oC),
Posebno svojstvo solidifikata (prema prijavi autora ovog izuma: P940326), a koji podrazumijeva zaštitnu barijeru od opasnih, otrovnih, toksičnih i radioaktivnih materijala, smještenog u mobilni spremnik, iskorišteno je tek jedno od brojnih svojstava solidifikata.
Proizvodnja takvih vrsta solidifikata iziskuje posebni program obrade kod kojeg se tehnološki režim podvrgava principu reakcije s ulošcima koji mogu biti neutralni, kiseli ili lužnati, pa se u tom smislu solidifikati podređuju takvim zahtjevima.
Isto tako ispitivanja gorenja solidifikata (samog ili u smjesi s drugim materijalima) pokazala su da će se kod gorenja solidifikata s ugljenom prašinom koja ima povišeni sadržaj sumpora ostvariti jedan novi oblik smanjivanja sumpornih spojeva u dimnom plinu zbog spajanja s kalcijem i stvaranjem kalcijevih sulfata koji padaju na dno tvoreći novi sadržaj u pepelu. Provjere spaljivanja solidifikata u fluidizirajućem sloju (peći s fluidizirajućim gorenjem) pokazala su se uspješnim načinom iskorištavanja unutarnje kalorične vrijednosti solidifikata (donja ogrjevna vrijednost: Hd = 5–20 MJ/kg), jer je solidifikat koji se na taj način tehnološki dobio u procesu obrade, potpomogao gorenje, zadržao ogrjevnu moć kotla, te djelovao na očuvanje ziđa i oplošja unutrašnjosti peći.
Na području proizvodnje silikatnih plino-betona koji su dobiveni na bazi solidifikata, koliko je autoru ovog izuma poznato, ne postoje postupci u svijetu.
Izlaganje suštine izuma
Silikatni solidifikati i konglomerati koji se nalaze u betonskoj smjesi ostvaruju kontaktnu površinu kod koje se pojavljuje zarobljeni plinoviti kapsulant (suha para, zrak, CO2), pa se slobodna fizikalna voda vezana na cement učvršćuje oko stvorenih plinovitih formacija to brže i to bolje ukoliko je upotrijebljen brzo-vežući cement. Kad se tako dobivena smjesa, koja još ima toplinu stvorenu kod solidifikacije lijeva u kalup ili potiskuje kroz cijevni tunel, zračni mjehuri se zarobljavaju i ostaju u smjesi jer se njihove reaktivne sile brzo smanjuju zbog razlike u masi i pritiscima.
Dobro formiran silikatni plino-beton je karakterističan po tome što se kod sušenja ne pojavljuju mjehurići na površini, već jednolična glatka površina, a što potvrđuje da su odnosi dodataka bili dobro postavljeni.
Da bi miješanje solidifikata sa cementima uspjelo njegovo fizikalno stanje treba promijeniti u korist povećanja zrna i okrupnjavanja sa silikatima. Jedan od takvih načina iskorištavanja solidifikata predstavljen je patentnom prijavom autora ovog izuma (27.05.2010.).
Dobivanje silikatnih plino-betonskih proizvoda na način domiješavanja i nekih drugih vrsta dodataka i punila u cementnu smjesu kod kojih se ostvaruju bolja fizikalna i mehanička svojstva, naročito u smislu sposobnosti oblikovanja (kaluparenje), smanjenje težine, poboljšanja vodo-nepropusnosti, hidro-, termo- i akusto-izolacije, vatrostalnosti i dr. važno je obavljati istodobno u vremenu dobivanja osnovnog solidifikata koji se dobiva izravno u toku osnovne obrade.
Na taj način ostvaruje se visoka ekonomičnosti proizvodnje.
Kratak opis crteža
Izum će biti obrazložen crtežima i to:
Slika 1. Ilustrativni prikaz ostvarenja postupka u cjelini proizvodne linije
Slika 2. Karakteristični prikaz molekularne ravnoteže sila kod stvaranja plinovitog kapsulanta
Slika 3. Ilustrativni prikaz formiranja betonskog oblika kod kaluparenja
Slika 4. Ilustrativni prikaz formiranja betonskog oblika kod cijevnog prolaza smjese
Na slici 1. pozicijama je predstavljeno:
1. Trakasti transporter za dopremu solidifikata
2. Komora za formiranje smjese u prvoj fazi
3. Dozator za dodatak na bazi punila
4. Dozator silikatnog učvršćivača
5. Odvođenje vodene pare
6. Komora za formiranje smjese u drugoj fazi
7. Segmentni pužni transporter
8. Vrtložnik-inkapsulator
9. Regulator za odvođenje vodene pare druge faze
10. Kanal za odvođenje vodene pare
11. Kanal za filtriranje plinovitog sadržaja i čestica
12. Dozator cementa
13. Trakasti transporter za otpremu formirane smjese
14. Spremnik smjese za proizvodnju betonskih proizvoda (kaluparenje i formiranje oblika)
Na slici 2. pozicijama je predstavljeno:
I. Osnovna smjesa
II. Dio smjese između osnovnog i plinovitog kapsulanta (zračnog mjehura)
III. Zračni mjehur
Slike 3. i 4. pokazuju proizvodnju oblika kod kaluparenja i propuštanju kroz cijevni prolaz
Detaljan opis najmanje jednog od načina ostvarivanja izuma
Solidifikati koji se dobivaju postupkom obrade raznih vrsta ugljikovodika imaju specifična fizikalno-kemijska i mehanička svojstva koja kod izgradnje betonskih smjesa utječu na njegove bitne karakteristike.
Takve promjene važne su u smislu dobivanja betonskih smjesa kojima se postižu:
- ekološka kakvoća sadržaja,
- konzistentnost materijala,
- stabilnost smjese,
- trajnost sadržaja,
- izdržljivost svojstava,
- otpornost na atmosferske uvjete,
- otpornost na utjecaje drugih agresivnih materijala.
Takvi betonski proizvodi mogu sadržavati različite udjele solidifikata i silikatnih konglomerata u smjesi, a najpovoljniji udjeli se odabiru na temelju zahtjeva za konačnu njihovu primjenu.
U tom smislu postoji razlika između betonskih proizvoda posebnih namjena, pa se udio solidifikata podređuje svrsi njihovog konačnog iskorištavanja.
Kako je solidifikat različit po svojim svojstvima, a koji ovise o ulaznom materijalu obrade (sadržaj vlage u ulaznom materijalu, veća ili manja topivost, sadržaji teških metala, sadržaj na ugljiku, dušiku, fosforu, halogenima itd.), tada se dobivaju i različiti solidifikati, kojih razlika bitno utječe na udjel u betonskoj smjesi.
U velikom dijelu solidifikati se veoma teško sjedinjuju u betonskoj smjesi s višim sadržajima vode, jer isplivaju na njezinoj površini teško se miješajući u standardnim vrstama betonskih smjesa. Stoga je potrebno poznavati tehnologiju miješanja betona, dodavanja aditiva i dodataka, odrediti brzinu miješanja, temperaturu smjese, redoslijed dodavanja odabranih vrsta aditiva i punila, pjeskova (agregata), te količinu vode i cementa.
Ovim izumom pokazan je tehnološki postupak kod kojeg će se solidifikatima u tijeku dobivanja silikatnih konglomerata dodavati cementu (standardni ili brzo-vežući), te u uvjetima penetracije sadržaja vodene pare, zraka i CO2 u smjesu ostvariti plino-betonske vrste proizvoda.
Često se u smislu poboljšanja mehaničkih i fizikalnih svojstava gotovih proizvoda, silikatnom konglomeratu, pored brzo-vežućih vrsta cementa, dodavaju: pijesak, šljunak, solidifikati iz obrade azbesta i druge vrste punila, koje čvršće i bolje povezuju smjesu (tekstilne niti, poletilenske ili jutene mrežice, i slično).
Posebne značajke takvih betonskih proizvoda unaprjeđuju tehničko-tehnološke karakteristike uobičajenih betonskih vrsta kod čega se, pored ekoloških ostvaruju i druge izrazite vrijednosti, a naročito zbog:
- niske cijene gotovih proizvoda,
- manje jedinične težine proizvoda,
- povišenih hidro-izolacijskih svojstava,
- povišenih termo-izolacijskih svojstava,
- povišenih akusto-izolacijskih svojstava.
Često je miješanje solidifikata u betonskoj smjesi potpuno ograničeno po njegovom udjelu, pa se samo iskustvenim načinima dolazi do najpovoljnijih odnosa.
Da bi se ostvarila primjerena kakvoća takvih vrsta betona, a da se pritom postigne racionalnost proizvodnje i što niža cijena gotovog proizvoda nužno je izvršiti nekoliko pokusa.
Solidifikati u betonskoj smjesi značajnije smanjuju određena mehanička svojstva betona i takvi imaju manju čvrstoću, a time i manju nosivost, pa se ne mogu iskorištavati kod odgovornih vrsta (mosne grede, nosivi zidovi, stupovi, potpore i sl.).
Dobivanje većih nosivosti kod betonskih proizvoda zahtijevalo bi značajnije ugrađivanje armaturnih elemenata (polietilenske ili jutene mrežice) uobičajeno u vremenu kaluparenja.
Način primjene izuma
Kod dodavanja solidifikata betonskoj smjesi koriste se empirijski utvrđeni sastojci solidifikata, koji mogu biti u njoj, a da se postignu zahtijevana svojstva.
Kod manjih dodataka (< 5 %) beton će, nakon stvrdnjavanja imati približno ista svojstva kao da solidifikati nisu dodavani. Razliku će činiti u manjem dijelu sila prekida kod ispitivanja loma (epruveta ili etalonski blok 15x15 cm).
Kod većeg udjela solidifikata (> 12,5 %) beton će promijeniti boju uz znatnije smanjenje nosivosti i silu loma. S dodacima solidifikata od 12,5 – 23,5 %, a kod kojih će beton bez armature još uvijek imati dovoljnu čvrstoću za primjenu u određene svrhe u građevinarstvu (pregradni zid, međustijene, okućna ograda i dr.) u većem dijelu će porasti svojstva hidro- termo- i akusto-izolacije, pri čemu će jedinična težina betonskog proizvoda biti manja za oko 15%.
S dodacima solidifikata od 23,5 – 43,5 %, a kod kojih će beton i nadalje imati dovoljnu čvrstoću za primjenu u manje odgovorne svrhe u građevinarstvu (vrtne staze, popločenja, prekrivanja i sl.), solidifikati će utjecati na izrazito smanjenje jedinične gustoće (> 30 %), a hidro-, termo- i akusto-izolacija znatnije će biti povećana. Nosivost takvih betonskih proizvoda ograničava njihovu upotrebu ukoliko se istima ne ugrađuje armatura prema statičkom računu.
Za betonske proizvode kod kojih nije bitna nosivost, a koji će biti iskorišteni u manje odgovorne svrhe (oblikovani modeli, podloge kanala i sl.) udjel solidifikata u smjesi može biti i veoma visok (> 50 %). Ojačanje strukture takvih plino-betonskog formata uspješno se izvodi s dodacima na bazi armaturnih vlakana, umjetnih smola, solidifikata dobivenih obradom azbesta, koji također smanjuju težinu, poboljšavaju mehanička svojstva, te utječu na izdržljivost i trajnost betona.
Kakvoća betonskog proizvoda koji je izgrađen na bazi solidifikata iz obrade ugljikovodika ovisi o većem broju uzajamno povezanih tehničko-tehnoloških faktora od kojih naročito:
- vrsta solidifikata (izvor nastajanja, kemijski sastav, fizikalna svojstva),
- vrsta pijeska (izvor, granulacija, vlažnost, gustoća),
- vrsta cementa (izvor, marka betona MB),
- količina dodataka, pijeska i cementa (omjeri, redoslijed dodavanja),
- postotak vode,
- stabilizacija betonske smjese,
- vrsta armature za povezivanje betonske smjese,
- brzina proizvodnje betonskih proizvoda, itd.
U dodavanju aditiva i vode, nauštrb manjoj količini vode oblikovanja rezultira boljem ukalupljivanju i tečenju betonske smjese, obzirom na oštre rubove, točnijem obliku i zahtijevanom formatu proizvoda, ali što i ograničava dobivanje odgovornijih oblika betonskog proizvoda s obzirom na mehanička svojstva. Zato je potrebno u proizvodnji oblika dodavati vodu postupno i prskanjem, ali uvijek toliko koliko udovoljava smjesi na rubu suhog i mokrog stanja.
Kao i svaki proizvod tako će se i betonski proizvod dobiven na bazi solidifikata morati ispitati na kakvoću, svojstva, karakteristike i druge osobine, a naročito:
- ekološka ispitivanja (kemijski sastav),
- fizikalna svojstva (elektro-provodljivost, hidro-, termo-, akusto-izolacija),
- mehanička svojstva (čvrstoća, tvrdoća, nosivost),
- trajnost svojstava, stabilnost, itd.
Najjednostavniji oblik iskorištavanja betonskih proizvoda dobivenog na bazi solidifikata iz obrade muljeva je onaj kod kojeg ne dolazi do izražaja važnost odgovornih mehaničkih funkcija (nosivost, lomna čvrstoća, kutna naprezanja i sl.).
Kod betonskih proizvoda u kojima je sastav na dijelu solidifikata viši (> 35%), najbolja primjena će biti u smislu proizvodnje elemenata polegnutih na čvrstu osnovu (npr. podne vrtne ploče, staze, prekrivanja i oblaganja). Takvi betonski proizvodi ispitivati će se na:
- kemijski sastav (ekološka čistoća),
- mehanička svojstva (čvrstoća).
U tom smislu prikazuje se tabelarni pregled s podacima koji karakteriziraju uvjetne betonske smjese i najbolji način iskorištavanja dobivenih betonskih proizvoda.
Tablica podataka
[image]
Dodatak aditiva i vode podrazumijeva udjel na sadržaju posebnih vrsta dodataka (umjetna vlakna), molekularnu i potrebnu vodu za miješanje, koja ostaje kao uvjetna vlažnost proizvoda, prije sušenja na zraku, dok se konačna kemijska analiza dobiva na temelju laboratorijskih ispitivanja.
Prema načinu miješanja dodataka i primjeni konačnog proizvoda određuju su i realno potrebna mehanička svojstva betonskih proizvoda, pa se u tom smislu ispitivanja odnose na:
- brzinu sušenja (u procesu izrade),
- sušenje na zraku (u toku starenja i primjene),
- zadržavanje konzistentnosti (trajnost, stabilnost),
- habanje (izdržljivost u korištenju).
Konačna betonska smjesa s većim udjelom na solidifikatu pogodna je za prekrivanje i oblaganje, naročito u smislu dobivanja hidroizolacijskog sloja ili povišenih termo-izolacijskih i akusto-izolacijskih svojstava betoniranih površina.
U tom smislu pojedine vrste smjesa (siromašni betoni) kod kojih su solidifikati i aditivi u visokom sadržaju (> 45 %) ista će smjesa biti pogodna za izradu određenih vrsta maltera (žbuke) za vanjsku i unutrašnju zaštitu stijena i zidova. Radi povišenih sadržaja na kalciju takvi materijali imati će visoku sljepljivost i svojstvo ispunjavanja.

Claims (4)

1. Postupak proizvodnje silikatnih vrsta plino-betona na bazi solidifikata, naznačen time, što je ulazni materijal silikatni konglomerat A, kojemu se dodaju punila i aditivi (3) i (4), a tako dobivena smjesa B se dopunjuje dodacima cementa stvarajući gotovu smjesu C, pogodnu za iskorištavanje u svojstvu plino-betona.
2. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, što se još toplom silikatnom konglomeratu u komori (2) dodaju punila na bazi prirodnih agregata (3) kao i dodaci na bazi obrade postupkom solidifikacije otpadnih materijala (4).
3. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, što se u komori (6) dobivena smjesa transportira segmentnim pužnim transporterom (7) tako što se kapsulanti i zračni mjehuri stvaraju pomoću vrtložnika (8), a vodena para kontrolirano odvaja zasunom (9) u filtarski sustav (10).
4. Postupak prema zahtjevu 1, naznačen time, da se novo pripremljenoj smjesi dodaje cement (12) u komori (13) i tako ostvaruje gotova plino-betonska smjesa za konačno iskorištavanje (14).
HRP20100325AA 2010-06-05 2010-06-05 Postupak proizvodnje silikatnih vrsta plino-betona na bazi solidifikata HRPK20100325B3 (hr)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20100325AA HRPK20100325B3 (hr) 2010-06-05 2010-06-05 Postupak proizvodnje silikatnih vrsta plino-betona na bazi solidifikata
PCT/HR2010/000023 WO2011151660A1 (en) 2010-06-05 2010-07-12 Processing for production of gas-concrete from solidificate

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20100325AA HRPK20100325B3 (hr) 2010-06-05 2010-06-05 Postupak proizvodnje silikatnih vrsta plino-betona na bazi solidifikata

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HRP20100325A2 true HRP20100325A2 (hr) 2011-12-31
HRPK20100325B3 HRPK20100325B3 (hr) 2013-04-30

Family

ID=43304142

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20100325AA HRPK20100325B3 (hr) 2010-06-05 2010-06-05 Postupak proizvodnje silikatnih vrsta plino-betona na bazi solidifikata

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRPK20100325B3 (hr)
WO (1) WO2011151660A1 (hr)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3513885A1 (en) 2013-06-07 2019-07-24 Milli Spanovic Facility and procedure for treatment of a solidificate

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HRP940325A2 (en) 1987-11-23 1996-12-31 Milli Spanovic Energetic mixture of combustible and non combustible components with waist oils solidification product and special waists (hydrocarbon)
HRP940324A2 (en) 1988-05-16 1996-12-31 Milli Spanovic Process for the preparation of hydroinsulating and building material by means of waist oils solidification products and special waists
HRP980486B1 (hr) 1998-09-01 2007-03-31 �panovi� Milli Postupak i postrojenje za pripremu i preradbu komunalnih i industrijskih otpadaka u korisne produkte
CN101713229B (zh) * 2009-11-13 2012-08-29 浙江中厦新型建材有限公司 蒸压加气混凝土砌块

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3513885A1 (en) 2013-06-07 2019-07-24 Milli Spanovic Facility and procedure for treatment of a solidificate

Also Published As

Publication number Publication date
HRPK20100325B3 (hr) 2013-04-30
WO2011151660A1 (en) 2011-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Islam et al. Effectiveness of fly ash and cement for compressed stabilized earth block construction
Nawaz et al. Geopolymers in construction-recent developments
Chandra et al. Lightweight aggregate concrete
Shakir et al. Properties of bricks made using fly ash, quarry dust and billet scale
Dey et al. State of art review on self compacting concrete using mineral admixtures
WO2013070328A1 (en) Concrete mix composition, mortar mix composition and method of making and curing concrete or mortar and concrete or mortar objects and structures
CN103435313A (zh) 一种强度可控的粉煤灰基地质聚合物混凝土及其制备方法
WO2015104466A1 (fr) Ciments hydrauliques à base de ciment ou de clinker de ciment ou de la chaux, de sulfate de calcium, et d&#39;un composant pouzzolanique; leur procédé de fabrication et leurs utilisations
Xue et al. Cost‐Effective Treatment of Hemihydrate Phosphogypsum and Phosphorous Slag as Cemented Paste Backfill Material for Underground Mine
CN103553520A (zh) 一种适用于滩涂淤泥稳定层的固化土
Dey et al. An experimental study on strength and durability characteristics of self‐curing self‐compacting concrete
Kamal Recycling of fly ash as an energy efficient building material: a sustainable approach
HRP20100325A2 (hr) Postupak proizvodnje silikatnih vrsta plino-betona na bazi solidifikata
KR20060136325A (ko) 준설토 고화처리 방법
Hamood et al. Sustainability of sewage sludge in construction
Qomaruddin et al. Compressive Strength Analysis On Geopolymer Paving By Using Waste Substitution Of Carbide Waste And Fly Ash
CN103172326A (zh) 利用建筑废弃物制备mu5再生实心砖的方法
Singh et al. Utilization of coal and biomass ash
RU84372U1 (ru) Строительная конструкция из серобетонной смеси
KR20130087948A (ko) 유황 폴리머 바인더(spb)콘크리트 성형물 제조방법
Nooruddin et al. Strength of Nano Concrete using Nano Silica
Parhi Stabilization of expansive soils using alkali activated fly ash
ETIM INVESTIGATION OF WATER-CEMENT RATIOS ON CONCRETE INCORPORATING SAWDUST
Irfan et al. A Review Paper on Green Concrete
RU84407U1 (ru) Строительная конструкция из серного бетона

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AKOB Publication of a request for the grant of a patent not including a substantive examination of a patent application (a consensual patent)
PKB1 Consensual patent granted
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20190506

Year of fee payment: 10

PK10 Patent expired after termination of 10 years for consensual patent

Effective date: 20200605