FI93043C - Paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihtolaite ja menetelmä kaavinteränvaihdossa - Google Patents
Paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihtolaite ja menetelmä kaavinteränvaihdossa Download PDFInfo
- Publication number
- FI93043C FI93043C FI920950A FI920950A FI93043C FI 93043 C FI93043 C FI 93043C FI 920950 A FI920950 A FI 920950A FI 920950 A FI920950 A FI 920950A FI 93043 C FI93043 C FI 93043C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- blade
- blade holder
- pivot
- scraper
- replacement device
- Prior art date
Links
Landscapes
- Paper (AREA)
- Details Of Cutting Devices (AREA)
Description
93043
Paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihtolaite ja menetelmä kaavinterän vaihdossa
Utbytesanordning för skavarbladet av en skavare i en pappersmaskin och förfarande vid byte av skavarblad 5
Keksinnön kohteena on paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihtolaite ja menetelmä kaavinterän vaihdossa.
10
Paperikoneen puristimen keskitelan yhteydessä käytetään kaksoiskaavinta. Kaavinterät sijaitsevat terien vaihtoa ajatellen vaikeassa paikassa. Terien vaihto tapahtuu läpi-menoaukolla varustetun välipalan kautta. Välipalan etureunan kohdalta on matkaa kaavinterän teräpitimen kohdalle jopa 1,5 metriä. Näin ollen jopa 10-metrin pituisen 15 kaavinterän vienti teräpitimen sivusta teräpitimeen on erittäin hankala työvaihe ja vaatii paljon aikaa.
Tässä hakemuksessa on esitetty parannus edellä mainittuun kaavinterän vaihto-ongelmaan. Keksinnössä asetetaan kaavinterän teräpitimen sivulle erillinen kaavinterän 20 vaihdossa käytettävä vaihtolaite, jonka avulla terä ohjataan kaavinrungossa sijaitsevaan teräpitimeen. Ohjain asennoidaan ennen vanhan terän poistamista ja uuden terän paikal-leensaattamista. Vaihtolaite asennoidaan siten, että uusi terä on saatettavissa kaavinrun-gon teräpitimen hahloon työntämällä terää vaihtolaitteen teräpitimen terän ohjaushah-lossa sen myötäisesti.
25
Keksinnön mukaiselle menetelmällä kaavinterän vaihdossa on pääasiallisesti tunnusomaista, että kaapimen kaavinterän vaihdossa käytetään kaavinterän vaihtolaitetta, joka käsittää teräpitimen ja siinä uran, jonka myötäisesti uusi tai kunnostettu kaavinte-rä ohjataan kaapimen teräpitimeen sen päädystä.
30 2 93043
Keksinnön mukaiselle laitteelle kaapimen kaavinterän vaihtamiseksi on pääasiallisesti on tunnusomaista, että kaavinterän vaihtolaite käsittää teräpitimen ja siinä uran, jonka myötäisesti kaavinterä on vietävissä kaapimen teräpitimeen.
5 Keksintöä selostetaan seuraavassa viittaamalla oheisien piirustuksien kuvioissa esitettyihin keksinnön eräisiin edullisiin suoritusmuotoihin, joihin keksintöä ei ole tarkoitus kuitenkaan yksinomaan rajoittaa.
Kuviossa IA on esitetty periaatteellisesti paperikoneen puristimen keskitelan yhteydessä 10 oleva kaksoiskaavin.
Kuviossa IB on esitetty ja havainnollistettu tekniikan tason mukaista kaavinterän vaihdossa esiintyvää uuden terän asetusta vaikeuttavaa terän vapaata ohjausmatkaa. Kuvanto on konesuuntaan nähden sivulta.
15
Kuviossa 2 on havainnollistettu keksinnön mukaista kaavinterän vaihdossa käytettyä ratkaisua.
Kuviossa 3A on esitetty keksinnön mukainen kaavinterän vaihtolaite sivultapäin.
20
Kuviossa 3B on esitetty kuvion 3A laite päältäpäin. Teräpidin on esitetty osittaiskuvan-tona.
Kuviossa 3C on esitetty leikkaus I-I kuviosta 3B.
25
Kuviossa IA on esitetty kaksoiskaavin 10 paperikoneen keskitelan Tj yhteydessä. Välipala V käsittää vapaan tilan E, jonka kautta terät 11 ovat vaihdettavissa.
Kuviossa IB on esitetty tekniikan tason mukainen vapaavientimatka C, joka on n. 1500 30 mm välipalan V etureunasta V’ kaavinterän 11 teräpitimen 12 päätyyn P\ Tekniikan tason ratkaisuissa on siten jopa 10 metriä pitkä kaavinterä 11 tarvinnut ohjata vapaasti il 3 93043 1500 mm:n matkan teräpitimeensä 12. Teräpidin 12 käsittää päätyaukon A, josta terä 11 on viety sisään teräuraan U pitimessä 12.
Kuviossa 2 on esitetty kaavin 10, joka käsittää kaavinterän 11 pitimessään 12. 5 Keksinnön mukaisesti asetetaan kaavinrungon teräpitimen 12 sivulle keksinnön mukainen vaihtolaite 13, joka käsittää myös teräpitimen 14 ja siinä uran 15, jonka myötäi-sesti vanha terä 11 voidaan poistaa ja jonka myötäisesti uusi terä 11 on vietävissä kaapimen teräpitimeen 12 sivulta sen teräuraan. Kuviossa on nuolella D3 esitetty vanhan terän 11 ohjausta vaihtolaitteen 13 teräpitimen 14 teräuraan 15. Uusi terä 11 on 10 asetettavissa paikoilleen vaihtolaitteen 13 samoilla asetuksilla. Vaihtolaite 13 on asetettavissa välipalan V vapaaseen tilaan E. Vaihtolaite 13 soveltuu erityisesti paperikoneen puristimen keskitelan yhteydessä olevan kaksoiskaapimen terien 11 vaihtoon.
Kuviossa 3A on esitetty keksinnön mukainen kaapimen 10 kaavinterän 11 vaihtolaite 13 15 sivulta. Vaihtolaite 13 käsittää teräpitimen 14, jossa on ura 15, johon kaavinterä 11 on asetettavissa. Teräpidin 14 on lukittavissa vaihtolaitteen kääntörunkoon 16 lukitusruu-villa 17, joka on viety kääntörungon 16 korvakkeen 18 ruuvireiän 19 läpi kiinni teräpitimeen 14. Näin teräpidin 14 voidaan lukita haluttuun vaakasuuntaiseen asemaan kohtisuorassa suunnassa paperikoneen konesuuntaan nähden. Kääntörunko 16 on 20 nivelöity kääntymään akselitapin 20 varassa (nuoli Lj). Kääntörunko 16 on lukittavissa haluttuun kulma-asemaan ruuvilla 21, joka on viety kääntörungon 16 läpi ja kiinni perusrunkoon 22 sen pystypalkkiin 23. Kääntörunko 16 käsittää ohjainuran 24, joka on muotoiltu vastaamaan kääntörungon 16 kääntösädettä R. Ruuvi 21 on viety ohjainuran 24 kautta kiinni perusrungon 22 pystypalkkiin 23 sen reikään 25 ja on lukittu 25 mutterilla 25a.
Perusrungon 22 vaakasuuntainen runko-osa 26 käsittää rungon suuntaisen ohjaushahlon 27. Laite käsittää edelleen kiinnityspalat 28,29, joista laite on kiinni perustassa R. Kiinnityspalat 28,29 käsittävät pystysuuntaisen ohjaushahlon 30, jolloin ruuvi 31 on 30 vietävissä molempien ohjaushahlojen 27,30 kautta. Perusrunko 22 on siten asennoitavis-sa sekä vaakasuunnassa että pystysuunnassa ja säädettävissä haluttuun asemaan ja 4 93043 lukittavissa siihen ruuvin 31 mutteria 32 kiristämällä (kuviossa 3B). Kuvioon 3A on merkitty nuolin Lj, L? ja L3 säätösuuntia.
Vaihtolaitteen 13 teräpitimeen 14 on kiinnitetty vetonuppi 33, josta voidaan teräpidintä 5 14 liikuttaa. Vetonupista 33 asennoidaan teräpidin 14 teränvaihtoa varten kaapimen teräpitimen 12 yhteyteen ja lukitaan tarkkaan asemaan siinä vaiheessa, kun vanha terä 11 otetaan pois kaapimen 10 teräpitimestä 12. Mainittu asema säilytetään ja uusi terä 11 on ohjattavissa käänteisessä järjestyksessä paikalleen asettamalla uusi terä vaihto-laitteen 13 teräpitimeen 14 ja työntämällä se vaihtolaitteen 13 teräpitimen 14 teräuras-10 sa vaihtokohteeseensa kaapimessa 10. Kuviossa 3A esitetysti sijaitsee teräpidin 14 kääntörungon 16 päätylevyn 16a tukipintaa Ej sekä tukipintaa E2 vasten.
Kuviossa 3B on esitetty kuvion 3A laite päältäpäin. Lukitusruuvin 17 avulla teräpidin 14 on lukittavissa tarkkaan asemaan kääntörungon 16 suhteen. Laitteen kääntörunko 15 16 ja siinä oleva teräpidin 14 ovat taas käännettävissä akselin Xj ympäri ja lukitta vissa ruuvivälineen 25,25a tarkkaan asemaan perusrungon 22 suhteen. Perusrunko 22 ja sen mukana liikkuva kääntörunko 16 ovat liikutettavissa vaakasuuntaisesti ja pysty suuntaisesti. Perusrunko 22 on lukittavissa haluttuun vaakasuuntaiseen ja pystysuuntaiseen asemaan ruuvivälinein 31,32. Kuviossa 3B on nuolella Dj esitetty teräpitimen 14 20 asennointia ja nuolella D2 on esitetty uuden terän 11 ohjausta vaihtolaitteen 13 teräpitimeen 14.
Kuviossa 3C on esitetty leikkaus I-I kuviosta 3B. Teräpidin 14 sijaitsee alareunaltaan kääntörungon 16 runko-osuuden 16b urassa 16b’.
25
II
Claims (10)
1. Menetelmä paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihdossa, jossa menetelmässä johdetaan kaavinterä (11) sivulta kaavinterän teräpitimeen (14), tunnettu siitä, 5 että kaapimen (10) kaavinterän (11) vaihdossa käytetään kaavinterän (11) vaihtolaitetta (13), joka käsittää teräpitimen (14) ja siinä uran (15), jonka myötäisesti uusi tai kunnostettu kaavinterä (11) ohjataan kaapimen (10) teräpitimeen (12) sen päädystä CP’).
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen menetelmä, tunnettu siitä, että vanha terä (11) kaapimen (10) teräpitimestä (12) poistetaan vaihtolaitteen (13) teräpitimen (14) uraa (15) pitkin ja että vaihtolaite (13) lukitaan mainittuun poistoasemaan, jolloin uusi terä (11) asetetaan paikalleen edellä mainitussa lukitussa asemassa.
3. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen menetelmä, tunnettu siitä, että vaihtolaitteen (13) teräpitimen (14) uran (15) asema säädetään asennoimalla ja lukitsemalla vaihtolaitteen (13) kääntörunko (16), jonka varassa teräpidin (14) on haluttuun vaakasuuntaiseen ja pystysuuntaiseen asemaan sekä haluttuun kulma-asemaan, jolloin säädön jälkeen lukitaan teräpidin (14) säädettyyn asemaan. 20
4. Kaapimen (10) kaavinterän (11) vaihtolaite (13), tunnettu siitä, että kaavinterän (11) vaihtolaite (13) käsittää teräpitimen (14) ja siinä uran (15), jonka myötäisesti kaavinterä (11) on vietävissä kaapimen (10) teräpitimeen (12).
5. Edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen kaavinterän vaihtolaite, tunnettu siitä, että vaihtolaite (13) käsittää lukitusruuvin (17), jonka avulla teräpidin (14) on lukittavissa vaihtolaitteen kääntörunkoon (16) ja että on sellainen kääntörunko (16), jonka kulma-asema ja vaakasuuntainen ja pystysuuntainen asema on säädettävissä perusrungon (22) suhteen. 30 93043
6. Patenttivaatimuksen 4 tai 5 mukainen kaavinterän vaihtolaite, tunnettu siitä, että perusrungon (22) ja kääntörungon (16) välillä on akselitappi (20), jonka ympäri kääntörunko (16) on nivelöity kääntymään.
7. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen 4-6 mukainen kaavinterän vaihtolaite, tunnettu siitä, että on lukituslaite, edullisesti ruuvi (21), jonka avulla kääntörunko (16) on lukittavissa haluttuun kulma-asemaan, joka ruuvi (21) on viety kääntörungon (16) läpi ja kiinni perusrunkoon (22) sen pystypalkkiin (23).
8. Edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen kaavinterän vaihtolaite, tunnettu siitä, että kääntörunko (16) käsittää ohjainuran (24), joka on muotoiltu vastaamaan kääntörungon (16) kääntösädettä (R).
9. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen 4-8 mukainen kaavinterän vaihtolaite, 15 tunnettu siitä, että perusrunko (22) käsittää vaakasuuntaisen runko-osan (26) ja siinä rungon suuntaisen ohjaushahlon (27) ja että laite käsittää edelleen kiinnityspalat (28,29), joista laite on kiinni perustassa (R) ja että kiinnityspalat (28,29) käsittävät pystysuuntaiset ohjaushahlot (30), ja että on ruuvivälineet (31,32), joiden avulla on perusrunko (22) asennoitavissa ja lukittavissa haluttuun vaakasuuntaiseen sekä pys-20 tysuuntaiseen asemaan.
10. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen 4-9 mukainen kaavinterän vaihtolaite, tunnettu siitä, että on lukitusvälineet (17), edullisesti lukitusruuvi, jonka avulla teräpidin (14) on lukittavissa haluttuun vaakasuuntaiseen asemaan konesuuntaan nähden 25 kohtisuorassa suunnassa. li 93043
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI920950A FI93043C (fi) | 1992-03-03 | 1992-03-03 | Paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihtolaite ja menetelmä kaavinteränvaihdossa |
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI920950A FI93043C (fi) | 1992-03-03 | 1992-03-03 | Paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihtolaite ja menetelmä kaavinteränvaihdossa |
| FI920950 | 1992-03-03 |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI920950A0 FI920950A0 (fi) | 1992-03-03 |
| FI920950L FI920950L (fi) | 1993-09-04 |
| FI93043B FI93043B (fi) | 1994-10-31 |
| FI93043C true FI93043C (fi) | 1995-02-10 |
Family
ID=8534861
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI920950A FI93043C (fi) | 1992-03-03 | 1992-03-03 | Paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihtolaite ja menetelmä kaavinteränvaihdossa |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| FI (1) | FI93043C (fi) |
-
1992
- 1992-03-03 FI FI920950A patent/FI93043C/fi not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FI920950A0 (fi) | 1992-03-03 |
| FI93043B (fi) | 1994-10-31 |
| FI920950L (fi) | 1993-09-04 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US20030233921A1 (en) | Cutter with optical alignment system | |
| US3822625A (en) | Rotary cutter with quick change knife | |
| EP0493020A3 (en) | Machining apparatus provided with tool-position adjustment means | |
| US5373136A (en) | Laser machining installation | |
| CZ310194A3 (en) | Machine tool | |
| FI93043C (fi) | Paperikoneen kaapimen kaavinterän vaihtolaite ja menetelmä kaavinteränvaihdossa | |
| GB2165490A (en) | Ink metering device | |
| US4972552A (en) | Card flat segment having a dirt separator for carding machines | |
| EP0080447A2 (en) | Means for controlling the position and location of a stationary member acting on the paper web in a paper machine | |
| CN218423865U (zh) | 一种pet膜涂布机刮刀调节装置 | |
| GB2055313A (en) | Apparatus for cutting building material | |
| US4987704A (en) | Plunge jointer for planer knives | |
| JPH07241721A (ja) | フロントゲージ | |
| JPS62292214A (ja) | 棒鋼圧延機のガイド移動装置 | |
| CN222958753U (zh) | 一种纸张裁切尺寸定位机构 | |
| CN216069297U (zh) | 一种数字印刷机的自动裁切机构 | |
| US5888030A (en) | Circular insert tool holder assembly | |
| CN213499537U (zh) | 异型泡沫切割机 | |
| CN217941874U (zh) | 一种车床用可换向刀架 | |
| KR200155898Y1 (ko) | 사이드 트리머의 패스라인 자동조정장치 | |
| IT234940Y1 (it) | Macchina per la marchiatura del formaggio stagionato a crosta dura, come il parmigiano-reggiano | |
| US2129767A (en) | Photomechanical printing apparatus | |
| GB2103996A (en) | A guide system for guiding the movement of an article such as a router | |
| SU1421474A1 (ru) | Торцова фреза | |
| SU889387A1 (ru) | Автоматическа лини |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| BB | Publication of examined application | ||
| MA | Patent expired |