FI91053C - Pussiväline nestemäisten tai ainakin pääosin nestemäisten aineiden keräämistä ja/tai säilyttämistä varten - Google Patents

Pussiväline nestemäisten tai ainakin pääosin nestemäisten aineiden keräämistä ja/tai säilyttämistä varten Download PDF

Info

Publication number
FI91053C
FI91053C FI890513A FI890513A FI91053C FI 91053 C FI91053 C FI 91053C FI 890513 A FI890513 A FI 890513A FI 890513 A FI890513 A FI 890513A FI 91053 C FI91053 C FI 91053C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
bag
seams
liquid
zone
orifice
Prior art date
Application number
FI890513A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI91053B (fi
FI890513L (fi
FI890513A0 (fi
Inventor
Seppo Rantanen
Original Assignee
Seppo Rantanen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Seppo Rantanen filed Critical Seppo Rantanen
Priority to FI890513A priority Critical patent/FI91053C/fi
Publication of FI890513A0 publication Critical patent/FI890513A0/fi
Priority to EP90902258A priority patent/EP0456678A1/en
Priority to PCT/FI1990/000031 priority patent/WO1990008525A1/en
Priority to JP2502351A priority patent/JPH04503017A/ja
Priority to AU49534/90A priority patent/AU4953490A/en
Publication of FI890513L publication Critical patent/FI890513L/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI91053B publication Critical patent/FI91053B/fi
Publication of FI91053C publication Critical patent/FI91053C/fi

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F5/00Orthopaedic methods or devices for non-surgical treatment of bones or joints; Nursing devices ; Anti-rape devices
    • A61F5/44Devices worn by the patient for reception of urine, faeces, catamenial or other discharge; Colostomy devices
    • A61F5/451Genital or anal receptacles
    • A61F5/455Genital or anal receptacles for collecting urine or discharge from female member
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61GTRANSPORT, PERSONAL CONVEYANCES, OR ACCOMMODATION SPECIALLY ADAPTED FOR PATIENTS OR DISABLED PERSONS; OPERATING TABLES OR CHAIRS; CHAIRS FOR DENTISTRY; FUNERAL DEVICES
    • A61G9/00Bed-pans, urinals or other sanitary devices for bed-ridden persons; Cleaning devices therefor, e.g. combined with toilet-urinals
    • A61G9/006Urinals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61GTRANSPORT, PERSONAL CONVEYANCES, OR ACCOMMODATION SPECIALLY ADAPTED FOR PATIENTS OR DISABLED PERSONS; OPERATING TABLES OR CHAIRS; CHAIRS FOR DENTISTRY; FUNERAL DEVICES
    • A61G2200/00Information related to the kind of patient or his position
    • A61G2200/10Type of patient
    • A61G2200/12Women

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Nursing (AREA)
  • Orthopedic Medicine & Surgery (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Non-Flushing Toilets (AREA)
  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)

Description

i 91053
Pussivåline nestemåisten tai ainakin pååosin nestemåisten aineiden kerååmistå ja/tai såilyttåmistå vårten 5 Esillå olevan keksinnon kohteena on pussivåline nestemåisten tai ainakin pååosin nestemåisten aineiden kerååmistå ja/tai såilyttåmistå vårten.
Esillå olevan keksinnon yhtenå pååmåårånå on tuottaa uuden-10 lainen pussivåline korvaamaan etenkin sairaala-, vanhainko-ti- ja laboratoriokåyttoon tarkoitetut perinteiset veri- ja virtsanåytteenottoastiat sekå veren ja virtsan keruuastiat, kuten potat, ns. sorsat ja purkit. Keksinnon eråånå toisena pååmåårånå on tuottaa pyoråtuolipotilaille ja yleenså lii-15 kuntaesteisille sekå heikentyneen virtsanpidåtyskyvyn omaa-ville henkildille uudenlainen pussivåline virtsaamista vårten. Keksinndn kolmantena pååmåårånå on tuottaa uudenlainen, pitkåaikaisiin henkilokuljetuksiin, esim. sotilaskuljetuk-siin ja marsseille, kåyttåkelpoinen pussivåline virtsaamista 20 vårten. Keksinnon neljåntenå pååmåårånå on tuottaa poikkeus-olosuhteisiin, esim. våestosuojakåyttoon, soveltuva uudenlainen pussivåline virtsaamista vårten. Keksinndn viidentenå pååmåårånå on tuottaa pienveneisså ja -lentokoneissa kåytet-tåvå pussivåline virtsaamista vårten. Keksinnon kuudentena 25 pååmåårånå on tuottaa uudenlainen pussivåline, joka soveltuu mm. koti- ja maatalouskåytdsså erilaisten nesteiden ja osin nestemåisten aineiden såilontåån, varastointiin, pakastami-seen ja vastaavaan.
30 Tåmå pååmåårå on saavutettu keksinnon mukaisella pussivåli-neellå, jolle ominaiset erityispiirteet on esitetty oheisis-sa patenttivaatimuksissa.
Keksinnon pååasiallisimmista eduista laajojen kåyttdmahdol-35 lisuuksien lisåksi on mainittava, - ettå pussivåline on itseståån sulkeutuva ja erittåin help-pokåyttdinen, 2 - ettå pussivåline on hygieeninen ja kåyton jålkeen hajuton, joten pussivåline sopii erinomaisesti erilaisten aineiden såilytysvålineeksi, - ettå pussivåline mahdollistaa miespuolisten henkildiden 5 tyydyttåå virtsaamistarpeensa ilman lisåvålineitå olosuh- teissa, joissa kåymålåån pååsy on vaikeaa tai sitå ei ole olemassa, - ettå pussivåline mahdollistaa naispuolisten henkildiden tyydyttåå virtsaamistarpeensa, kun pussivåline liitetåån 10 erityiseen, edullisesti suomalaisen patenttihakemuksen 884085 mukaiseen, suppilovålineeseen olosuhteissa, joissa kåymålåån pååsy on vaikeaa tai sitå ei ole olemassa.
Keksintdå kuvataan seuraavassa esimerkinomaisesti sen eråån 15 edullisen toteutusmuodon avulla oheiseen piirustukseen viit-taamalla, jossa kuvio 1 esittåå sivulta påin miespuolisille henkildille tarkoitettua virtsan keruupussia ja kuvio 2 on leikkaus pitkin kuvion 1 linjaa II-II.
20
Kuvioissa esitetyn toteutusmuodon mukainen pussivåline on valmistettu ohuesta muovista, joka edullisimmin on paksuu-deltaan n. 30 /xm. Tåsså yhteydesså on syytå korostaa, ettå materiaalin vahvuus on riippuvainen kåyttdtarkoituksesta, 25 etenkin nestemåisen aineen ominaispainosta ja viskositeetis-ta. Virtsapussina materiaalin vahvuutta ei ole tarkoituksen-mukaista valita suuremmaksi kuin 50 /xm, sillå muutoin on olemassa vaara, ettei pussivåline 1 varmuudella sulkeudu.
30 Tåmån toteutusmuodon mukainen pussivåline 1 on kertakåyttdi-nen ja tilavuudeltaan n. 11, jolloin pussivåline 1 on ulko-muodoltaan edullisimmin suorakaiteen muotoinen ja dimensi-oiltaan 150x300 mm. Keksinndn mukaisesti pussivålineen 1 avoimessa pååsså on sisåånpåin kaksinkerroin kåånnetty suu-35 vydhyke 2, jonka pituus kuvion mukaisessa toteutusmuodossa on n. 120 mm. Kuten kuviosta 1 voidaan todeta, on kuvion mukaisessa esimerkkitapauksessa pussivålineen 1 suuvydhyk-keen 2 ulkopintaan suuvydhykkeen 2 avoimen påån vålittomåån il 91053 3 låheisyyteen kiinnitetty edullisinuuin elastinen suojanau-hallinen teippinauha, jolla pussivåline 1 voidaan kiriståå irrotettavasti esim. peniksen tai nestemåistå ainetta kul-jettavan putken påån ympårille.
5
Pussivålineen 1 sisålle johdetun nesteen vaikutuksesta it-seståån sulkeutuvan suuvyohykkeen 2 aikaansaamiseksi keksin-non mukainen pussivåline 1 on saumattu, edullisimmin kuuma-saumauksella, suuvyohykkeeståån 2 kahdella saumauksella 3, 4 10 siten, ettå suuvyohykkeeseen 2 on muodostettu alkaen suuvyo-hykkeen 2 suuaukosta osalle suuvyohykettå 2 ulottuva pussivålineen sisåpuolelle johtava nestetiehyt 5, jota rajaavat yhtååltå saumaukset 3, 4 ja toisaalta pussivålineen 1 sau-mausten 3, 4 våliset kaksinkertaiset suuvyohykkeen 2 osat.
15 Koska saumaukset 3, 4 ulottuvat vain osalle suuvyohykkeen 2 pituutta, ovat pussivålineen 1 sisåpuolelle taivutetut suu-vyohykkeen 2 reunat tai liepeet vapaat, jolloin mahdollistuu niiden takaiskuventtiilin kaltainen toiminta ja nestevirtaus on mahdollinen vain yhteen suuntaan. Keksinndn mukaisessa 20 pussivålineesså 1 sisållå olevan nesteen vaikutuksesta kåån-tyvåt vapaat reunat tai liepeet 6 nestetiheyden 5 eteen sul-kien sen, mikå eståå nesteen ulosvirtauksen pussivålineestå 1.
25 Kuten kuviosta 1 ilmenee, pussivålineen 1 suuvyåhyke 2 on saumattu siten, ettå pussivålineen 1 ollessa kasaanpainetus-sa tilassa saumausten 3 ja 4 våli on suuvydhykkeen 2 avoi-messa pååsså 50-100 mm, jolloin suuvyohykkeeseen 2 muodostuu suuaukkoa levittåmållå halkaisijaltaan n. 30-75 mm:n aukko 30 penistå (tai suom. patenttihakemuksen 884085 mukaisen suppi-lovålineen ulosvirtaussuukappaletta tai yleenså nesteen syottoputkea) vårten. Saumaukset 3 ja 4 konvergoivat alas-påin alkaen suuvy5hykkeen 2 avoimesta pååstå niin, ettå n.
60-100 mm:n, edullisesti 80 mm:n etåisyydellå avoimesta suu-35 aukosta suuvydhykkeesså 2 on kuroumavy6hyke, jossa saumausten 3 ja 4 etåisyys toisistaan on minimissåån, tålldin pussivålineen 1 ollessa kasaanpainetussa tilassa saumausten 3, 4 våli on n. 15-40 mm, joka vastaa nestetiehyen 5 halkaisi- 4 jaa η. 10-25 mm. Kuroumavyohykkeen jålkeen saumaukset 3, 4 kaareutuvat, edullisesti n. 10 mm:n kaarevuussåteellå toi-sistaan poispåin ja suuntautuvat kaareutumisen jålkeen vinos ti kohti pussivålineen 1 sivureunoja siten, ettå suuvyo-5 hykkeen 2 pussivålineen 1 sisålle taivutettu osuuden reunus 6 on n. puolta kuroumavyohykkeen halkaisijasta vastaavalta, edullisesti kuitenkin våhintåån 10 mm:n matkalta saumaamaton ja siten vapaa kååntymåån nesteen vaikutuksesta nestetiehyen 5 suluksi.
10
Pussivålineen 1 nesteen pidåtyskyvyn varmistairviseksi ja sau-mausten 3, 4 vaurioitumisen eliminoimiseksi on edullista, ettå saumausten 3, 4 leveys on η. 1 mm ja ettå saumausten 3 ja 4 koko leveydellå nelinkertainen muovi on sulatettu yhte-15 nåiseksi kokonaisuudeksi.
Kuvion mukaisessa toteutusmuodossa saumaukset 3, 4 ulottuvat aina pussivålineen 1 sivureunoihin asti, mikå ei keksinndn toimivuuden kannalta ole kuitenkaan vålttåmåtontå, vaan tyy-20 dyttåvåsti itseståån sisållon avulla sulkeutuva pussivåline 1 saavutetaan jo kuroumavyohykkeeseen pååttyvillå konvergoi-villa saumauksilla 3, 4. Sulkeutuvuuden varmistamiseksi on kuitenkin suotavaa, ettå kuroumavyohykkeen jålkeen saumaukset 3, 4 suunnataan toisistaan erilleen våhintåån siten, 25 ettå saumausten 3, 4 loppupååt ovat kohdakkain nestetiehyen 5 avointa suuaukkoa rajaavien saumausten 3, 4 alkupåiden kanssa.
Keksintoå on kuvattu edellå vain esimerkinomaisesti sen 30 eråån edullisen toteutusmuodon avulla. Tållå ei ole luonnol-lisestikaan haluttu rajata keksintdå, ja, kuten alan ammat-timiehelle on selvåå, moninaiset yhdistelmåt ja variaatiot sekå kåyttosovellutukset ovat mahdollisia oheisten patentti-vaatimusten puitteissa. Erityisesti on korostettava, ettå 35 materiaaliltaan ja dimensioiltaan keksinnon mukainen pussivåline on mahdollinen valmistaa erittåin laajoissa rajoissa.
II

Claims (3)

91053
1. Pussivåline nestemåisten tai ainakin pååosin nestemåis-ten aineiden kerååmistå ja/tai såilyttåmistå vårten, johon on muodostettu suuvyåhyke (2) kååntåmållå pussivålineen reu- 5 nusosa sisåånpåin ainakin kaksinkertaiseksi ja suuvyåhykkeen (2) nestetiehyt (5) on rajattu suuvyåhykkeen (2) kaikki ker-rokset litiståvillå saumauksilla (3, 4), jotka alkaen pussivålineen (1) avoimesta pååstå ensin låhenevåt toisiaan, sen jålkeen etååntyvåt toisistaan ja pååtyvåt olennaisesti pus-10 sivålineen sivureunoihin, tunnettu siitå, ettå saumaukset (3, 4) on tehty olennaisesti vain osalle suuvyohykkeen (2) korkeutta alkaen pussivålineen (1) avoimesta pååstå neste-tiehyen (5) muodostamiseksi ja siitå ettå pussivålineen (1) suuvyåhykkeesså (2) sisåpuolella oleva suuvyåhykkeen (2) 15 saumaamaton osuus muodostaa kehåmåisen liepeen (6), joka asettuu pussivålineen (1) sisållån vaikutuksesta nestetiehy-en (5) suluksi ja eståå sisållån pååsyn nestetiehyeen (5).
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen pussivåline, tunnettu 20 siitå, ettå nestetiehyen (5) leveimmån osan, so. suuaukko, suhde kapeimpaan osaan, so. kuroumavyåhyke, on vålillå 1,2 - 5,0, edullisesti vålillå 1,5 - 3,0, edullisimmin n. 2,0, ja ettå nestetiehyen suuaukon ja kuroumavyåhykkeen vålin suhde suuaukon leveyteen on vålillå 0,6 - 1,6, edullisesti 0,8 -25 1,33 ja edullisimmin n. 1,1, kun pussivåline (1) on kasaan- painetussa tilassa.
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen pussivåline, tunnettu siitå, ettå toisiaan kohti låhenevien saumausten (3,4) osien 30 jålkeen saumaukset kaartuvat toisistaan poispåin ja suuntau-tuvat vinossa kulmassa kohti pussivålineen (1) sivureunoja ja ettå saumaukset (3, 4) pååtyvåt sivureunoihin siten, ettå pussivålineen (l) sisåpuolisen kehåmåisen liepeen (6) leveys vastaa edullisesti n. puolta kuroumavyåhykkeen låpimitasta.
FI890513A 1989-02-02 1989-02-02 Pussiväline nestemäisten tai ainakin pääosin nestemäisten aineiden keräämistä ja/tai säilyttämistä varten FI91053C (fi)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI890513A FI91053C (fi) 1989-02-02 1989-02-02 Pussiväline nestemäisten tai ainakin pääosin nestemäisten aineiden keräämistä ja/tai säilyttämistä varten
EP90902258A EP0456678A1 (en) 1989-02-02 1990-01-29 Gathering and/or storing means for liquid or at least mainly liquid materials
PCT/FI1990/000031 WO1990008525A1 (en) 1989-02-02 1990-01-29 Gathering and/or storing means for liquid or at least mainly liquid materials
JP2502351A JPH04503017A (ja) 1989-02-02 1990-01-29 液体または少くとも主として液体の物質を収集および/または貯蔵する装置
AU49534/90A AU4953490A (en) 1989-02-02 1990-01-29 Gathering and/or storing means for liquid or at least mainly liquid materials

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI890513 1989-02-02
FI890513A FI91053C (fi) 1989-02-02 1989-02-02 Pussiväline nestemäisten tai ainakin pääosin nestemäisten aineiden keräämistä ja/tai säilyttämistä varten

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI890513A0 FI890513A0 (fi) 1989-02-02
FI890513L FI890513L (fi) 1990-08-03
FI91053B FI91053B (fi) 1994-01-31
FI91053C true FI91053C (fi) 1994-05-10

Family

ID=8527826

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI890513A FI91053C (fi) 1989-02-02 1989-02-02 Pussiväline nestemäisten tai ainakin pääosin nestemäisten aineiden keräämistä ja/tai säilyttämistä varten

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0456678A1 (fi)
JP (1) JPH04503017A (fi)
AU (1) AU4953490A (fi)
FI (1) FI91053C (fi)
WO (1) WO1990008525A1 (fi)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE112223T1 (de) * 1991-03-05 1994-10-15 Schur Consumer Prod Gefrierformbeutel.
DK38691D0 (da) * 1991-03-05 1991-03-05 Schur Consumer Prod Frysepose, navnlig til frysning af isklumper
US5368583A (en) * 1993-08-03 1994-11-29 Gkr Industries, Inc. Bodily fluid test kit
US5662630A (en) * 1994-02-22 1997-09-02 Peapod Systems, Inc. Biodegradable urine collection device
US9539158B2 (en) 2013-06-19 2017-01-10 American Innotek, Inc. Liquid sequestration bag with pinch closure
US20190021899A1 (en) * 2017-07-18 2019-01-24 Torfrieda Alma Vlet Urinary incontinence device

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3263903A (en) * 1964-05-21 1966-08-02 Waller Lindquist Inc Valved container
US3995329A (en) * 1975-10-10 1976-12-07 Williams Clyde E Female urinary device
DK227683A (da) * 1983-05-20 1984-12-07 Folkmar Jan Ventilarrangement ved en af to sammensvejste folier bestaaende pose

Also Published As

Publication number Publication date
EP0456678A1 (en) 1991-11-21
WO1990008525A1 (en) 1990-08-09
FI91053B (fi) 1994-01-31
AU4953490A (en) 1990-08-24
FI890513L (fi) 1990-08-03
JPH04503017A (ja) 1992-06-04
FI890513A0 (fi) 1989-02-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102421396B (zh) 尿液收集袋及其成套部件
US4533354A (en) Medical drainage bag and non-return valve assembly
US12233000B2 (en) Method and a receptacle for emptying a urinary bag
US6699174B1 (en) Female urinary incontinence device
AU2017290149B2 (en) Urinary catheter with sealed chamber and method
US11602453B2 (en) Dual-purpose urinary catheter drain line and collection bag
SE451300B (sv) Aseptiskt uretralkateteraggregat
KR870000940A (ko) 카테테르(catheter)
FI91053C (fi) Pussiväline nestemäisten tai ainakin pääosin nestemäisten aineiden keräämistä ja/tai säilyttämistä varten
RU2664151C2 (ru) Мочеприемный мешок с антирефлюксным клапаном
CA2383071C (en) A collecting bag having an accommodating means for a closure device
CN102481200B (zh) 具有止回阀的体液收集袋
JP3234453U (ja) 尿の逆流を防止する逆流ストッパー
AU2009282410B2 (en) Drainable pouch
CN215606624U (zh) 一种体内植入球囊系统的自封闭系统
CN205339119U (zh) 一种一次性使用洞巾
AT516163B1 (de) Getränkeverkostungsutensil
EP0108736A1 (en) A connecting tube for collector device for incontinent persons
JPS6214848Y2 (fi)
CN209827182U (zh) 男用方便接尿内裤
CN209285899U (zh) 一种防倒流小儿集尿袋
JPH0531333Y2 (fi)
CN217245638U (zh) 一种呕吐物收纳袋
US20230270582A1 (en) A male urinary incontinence device
WO2000016721A1 (en) Device for the collection of urine or other bodily fluids

Legal Events

Date Code Title Description
FG Patent granted

Owner name: RANTANEN, SEPPO

BB Publication of examined application
MM Patent lapsed
MM Patent lapsed

Owner name: RANTANEN, SEPPO