FI77286C - Press foer pappers- eller kartongmaskin. - Google Patents

Press foer pappers- eller kartongmaskin. Download PDF

Info

Publication number
FI77286C
FI77286C FI871892A FI871892A FI77286C FI 77286 C FI77286 C FI 77286C FI 871892 A FI871892 A FI 871892A FI 871892 A FI871892 A FI 871892A FI 77286 C FI77286 C FI 77286C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
press
shoe
layer
strip
ultrasonic sensors
Prior art date
Application number
FI871892A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI77286B (fi
FI871892A0 (fi
Inventor
Osmo Skyttae
Antti Lehtinen
Antti Palokangas
Original Assignee
Tampella Oy Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tampella Oy Ab filed Critical Tampella Oy Ab
Priority to FI871892A priority Critical patent/FI77286C/fi
Publication of FI871892A0 publication Critical patent/FI871892A0/fi
Publication of FI77286B publication Critical patent/FI77286B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI77286C publication Critical patent/FI77286C/fi

Links

Landscapes

  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Paper (AREA)

Description

1 77286
Paperi- tai kartonkikoneen puristin
Keksinnön kohteena on puristin veden poistamiseksi paperi- tai kartonkikoneen rainasta, johon puristimeen 5 kuuluu puristintela, sen kanssa pidennetyn puristusvyö-hykkeen muodostava puristinkenkä, joka on varustettu ultraääniantureilla ultraäänivärähtelyjen kohdistamiseksi puristusvyöhykkeelle, jolloin raina on johdettu puristin-telan ja puristinkengän välistä puristusvyöhykkeen läpi 10 ainakin yhden puristushuovan ja vettä läpäisemättömän nauhan kanssa siten, että nauha kulkee puristinkengän pintaa pitkin.
Tällainen puristin on tunnettu FI-patentista 62 692, jossa esitetyssä ratkaisussa ultraäänianturit on upotettu pu-15 ristinkengän pintaan tehtyihin uriin ja niiden ulkopinta on työstetty puristinkengän pinnan kanssa samalle tasolle sileän pinnan aikaansaamiseksi.
Tällaisen ratkaisun heikkoutena on, että antureihin on valmistettaessa jätettävä työstövara, jotta ne voitai-20 siin sovittaa puristinkengän pinnan kanssa samalle tasolle. Edelleen vaarana on, että muun puristinkengän ja antureiden kuluminen käytön yhteydessä tapahtuu eri tavoin, jolloin pinnasta muodostuu epätasainen, mikä huonontaa valmistettavan rainan laatua aiheuttaessaan värähtelyjä ja 25 toisaalta lisää muun laitteiston kulumista.
Mikäli anturit taas sijoitetaan siten, että antureiden ja puristusvyöhykkeen väliin jää puristuskengän muun materiaalin kanssa ominaisuuksiltaan samanlaista materiaalia, vaimenee anturista lähtevä värähtely merkittä-30 västi ja sen vaikutus puristusvyöhykkeessä heikkenee ratkaisevasti.
Keksinnön tarkoituksena on välttää edellä mainittuja epäkohtia ja saada aikaan puristin, jossa puristimen kuluminen on tasaista ja jossa ultraäänen läpäisykyky on 35 mahdollisimman suuri ja tämä on keksinnön mukaisesti saa- 2 77286 tu aikaan siten, että puristinkengässä olevien ultraäänianturien ja nauhan välissä on komposiittimateriaalista muodostettu kerros.
Komposiittimateriaalit ovat materiaaliseoksia, jos-5 sa niin sanottuun perusmassaan on liitetty mukaan suuren lujuuden omaavia komponentteja eli lujiteaineita, joiden ansiosta valmistettavan tuotteen lujuusominaisuudet voidaan saada halutunlaisiksi.
Komposiittimateriaaleja on useita erilaisia. Van-10 hin tunnettu komposiitti on lasikuituvahvisteinen muovi, jonka jälkeen on kehitetty hartsi-metalli- tai keramiik-kamatriisista muodostettuja komposiitteja, jotka on vahvistettu erittäin suuren vetolujuuden ja kimmomodulin omaavilla hiili-, aramidi-, boori- tai lasikuiduilla ja 15 tarvittaessa kerrostettu siten, että saadaan haluttua lujuusominaisuutta vastaava rakenne. Tällaiset komposiitit ja niiden valmistus ovat sinänsä tunnettuja, joten niitä ei sen yksityiskohtaisemmin tässä selitetä.
Valmistamalla anturin ja nauhan väliin kerros so-20 pivasta komposiitista, jonka tiheys on lähellä välttämättömän kontaktinesteen tiheyttä, ja jossa komposiitissa äänen nopeus on lähellä äänen nopeutta kontaktinesteessä, saadaan nesteen ja vaipan välisen rajapinnan akustinen impedanssi niin pieneksi, että värähtely läpäisee kerrok-25 sen käytännössä vaimentamatta, olletikin kun vaipan seinämän paksuus on sopivassa suhteessa värähtelyn aallonpituuteen, sopivimmin sen puolikas. Tällaisessa sovellutuksessa voidaan puhua kerroksen akustisesta sovittamisesta värähtelyyn.
30 Eräs edullinen tarkoitukseen sopiva komposiittima teriaali on boori- tai hiilikuiduilla vahvistettu alumii-nimatriisi ja toinen vaihtoehto on boorikuiduilla vahvistettu titaanimatriisi.
Keksintöä selostetaan lähemmin oheisissa kuvioissa, 35 joissa
II
3 77286 kuvio 1 esittää keksinnön erästä edullista sovel-lutusmuotoa ja kuvio 2 esittää keksinnön erästä toista sovellu-tusmuotoa.
5 Kuviossa 1 on esitetty puristin, jossa on puristin- tela 1 ja sitä kuormittava puristinkenkä 2, johon on asennettu ultraäänianturit 3. Puristintelan 1 ja puristinken-gän 2 välistä kulkevat puristinhuopa 4 ja vettäläpäise-mättömästä materiaalista valmistettu hihna 5, joiden vä-10 Iissä raina 6 kulkee puristinvyöhykkeen läpi. Puristintelan kannatus- ja pyörityskoneisto, huovan ja nauhan kuljetusmekanismi sekä kengän kuormitusvälineet ovat alalla yleisesti tunnettuja eikä niitä sen vuoksi tarkemmin selvitetä .
15 Ultraäänianturit 3 on asennettu kenkään 2 esimerkik si kenkään muodostettuihin uriin. Antureiden ja kengän päälle on komposiittimateriaalista muodostettu keksinnön mukaisesti kerros 7, joka tasoittaa kengän ja antureiden väliset pienet korkeuserot ja muodostaa sileän liukupin-20 nan nauhaa 5 varten. Kerroksen 7 paksuus on mitoitettu siten, että ultraääniantureista 3 lähtevä värähtely mahdollisimman hyvin läpäisee kerroksen ja siten mahdollisimman suuri värähtelyteho saadaan siirretyksi puristin-vyöhykkeelle. Mikäli eri antureiden värähtelytaajuus on 25 erilainen, voidaan kukin anturi tai anturirivi 3 asentaa kenkään 2 niin, että komposiittikerrosta muodostettaessa kullekin anturille saadaan sen taajuudelle mahdollisimman optimi kerrospaksuus.
Kuviossa 2 on esitetty ratkaisu, jossa komposiitti-30 materiaalikerros 7 on muodostettu pelkästään kunkin anturin tai anturirivin 3 kohdalle siten, että se on samassa tasossa puristinkengän muun pinnan kanssa. Tässä ratkaisussa voidaan komposiittimateriaali valita kengän lujuusominaisuuksien mukaisesti siten, että niiden kulumisomi-35 naisuudet ovat olennaisesti samat eikä haitallisia epäta- 4 77286 saisuuksia pääse muodostumaan. Samalla kunkin anturin kohdalle voidaan anturin asennusta mitoitettaessa mitoittaa kerroksen paksuus olennaisesti anturin ominaistaajuuden mukaan, jolloin eri antureiden kohdalla oleva kerros voi 5 olla eri paksuinen.
Keksinnön mukaisesti edelleen koko puristinkenkä on mahdollista valmistaa komposiittimateriaalista, jolloin anturit voidaan joko valaa komposiittimateriaalin sisään sopivalle korkeudelle kengän pinnasta asennettui-10 na tai komposiittimateriaalista valmistettuun runkoon voidaan ensin upottaa anturi ja sen jälkeen muodostaa antureiden päälle komposiittimateriaalikerros edellä esitettyjen periaatteiden mukaisesti.
Il

Claims (5)

5 77286
1. Puristin veden poistamiseksi paperi- tai kar-tonkirainasta (6), johon puristimeen kuuluu puristinte- 5 la (1), sen kanssa pidennetyn puristusvyöhykkeen muodostava puristinkenkä (2), joka on varustettu ultraääniantureilla (3) ultraäänivärähtelyjen kohdistamiseksi rai-naan (6), jolloin raina (6) on johdettu puristintelan (1) ja puristinkengän (2) välistä puristusvyöhykkeen läpi 10 ainakin yhden puristushuovan (4) ja vettäläpäisemättömän nauhan (5) kanssa siten, että nauha (5) kulkee puristin-kengän (2) pintaa pitkin, tunnettu siitä, että puristinkengässä (2) olevien ultraäänianturien (3) ja nauhan (5) välissä on komposiittimateriaalista muodostet-15 tu kerros (7).
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen puristin, tunnettu siitä, että komposiittimateriaalista muodostettu kerros (7) on akustisesti sovitettu lähetettävän ultraäänen taajuuteen.
3. Patenttivaatimuksen 1 tai 2 mukainen puristin, tunnettu siitä, että kerros (7) on muodostettu koko puristinkengän (2) pinnalle ainakin puristinvyöhyk-keen leveydeltä.
4. Jonkin edellisen patenttivaatimuksen mukainen 25 puristin, tunnettu siitä, että koko puristinkenkä (2) on muodostettu komposiittimateriaalista siten, että ultraääniantureiden (3) ja nauhan (5) väliin muodostuu kerros (7).
5. Patenttivaatimuksen 1 tai 2 mukainen puristin, 30 tunnettu siitä, että kerros (7) on muodostettu pelkästään ultraääniantureiden (3) pinnalle.
FI871892A 1987-04-29 1987-04-29 Press foer pappers- eller kartongmaskin. FI77286C (fi)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI871892A FI77286C (fi) 1987-04-29 1987-04-29 Press foer pappers- eller kartongmaskin.

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI871892 1987-04-29
FI871892A FI77286C (fi) 1987-04-29 1987-04-29 Press foer pappers- eller kartongmaskin.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI871892A0 FI871892A0 (fi) 1987-04-29
FI77286B FI77286B (fi) 1988-10-31
FI77286C true FI77286C (fi) 1990-07-15

Family

ID=8524405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI871892A FI77286C (fi) 1987-04-29 1987-04-29 Press foer pappers- eller kartongmaskin.

Country Status (1)

Country Link
FI (1) FI77286C (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI77286B (fi) 1988-10-31
FI871892A0 (fi) 1987-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI72289B (fi) Byggnadsplatta som omfattar haerdad gips eller cementerande maerial och foerfarande foer dess framstaellning
FI93088C (fi) Monikerroksinen puutuote
US4195713A (en) Sandwich structures with partial damping layers
EP0627306B2 (en) Enhanced crush strength construction multi-grade paperboard tubes
EP0922146B1 (en) Building board
FI98548B (fi) Monikerroksinen paperi ja menetelmä sen valmistamiseksi
JPS5916039B2 (ja) 伸張性紙の外面サイジング
SE8401622L (sv) Pressparti med slutet drag i pappersmaskin
FI77286C (fi) Press foer pappers- eller kartongmaskin.
US2206042A (en) Wallboard
US5167978A (en) Press for the continuous production of thin chipboard and fibreboard
NL8001635A (nl) Resonantiebodem.
FI92424C (fi) Muovattava kuitulevy, menetelmä puristamalla muovatun levyn valmistamiseksi sekä laite viiltojen leikkaamiseksi levyn pintaan
FI98142C (fi) Kohokuvioitu käärepaperi
KR101124959B1 (ko) 다공성 멤브레인의 표면구조를 갖는 종이산업공정벨트
CN1102377A (zh) 滚筒装置
FR2714397B1 (fr) Armature textile utilisable pour la réalisation de matériaux composites.
NO20021740L (no) Ikke abrasivt komposittavskraperblad
RU2390596C2 (ru) Удлиненная зона прессования на цилиндрическом формующем устройстве
RU227898U1 (ru) Поддон для вибропрессования
JP2983052B2 (ja) 建築用不燃ボードの製造法
US293785A (en) Manufacture of articles from wood pulp
Wikström et al. Calendering of coated paper and board in an extended soft nip
RU227824U1 (ru) Поддон для вибропрессования
RU2789269C1 (ru) Поддон для вибропрессования

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: OY TAMPELLA AB