FI76410C - Plattkil foer oeverfoering av roterande roerelsemellan tvao element med samma rotationsaxel samt anvaendning av plattkilen. - Google Patents

Plattkil foer oeverfoering av roterande roerelsemellan tvao element med samma rotationsaxel samt anvaendning av plattkilen. Download PDF

Info

Publication number
FI76410C
FI76410C FI851897A FI851897A FI76410C FI 76410 C FI76410 C FI 76410C FI 851897 A FI851897 A FI 851897A FI 851897 A FI851897 A FI 851897A FI 76410 C FI76410 C FI 76410C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
wedge
groove
plate
shaft
plates
Prior art date
Application number
FI851897A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI851897L (fi
FI851897A0 (fi
FI76410B (fi
Inventor
Sven Thrysin
Original Assignee
Sven Thrysin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from SE8402573A external-priority patent/SE8402573D0/xx
Application filed by Sven Thrysin filed Critical Sven Thrysin
Publication of FI851897A0 publication Critical patent/FI851897A0/fi
Publication of FI851897L publication Critical patent/FI851897L/fi
Publication of FI76410B publication Critical patent/FI76410B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI76410C publication Critical patent/FI76410C/fi

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D3/00Yielding couplings, i.e. with means permitting movement between the connected parts during the drive
    • F16D3/02Yielding couplings, i.e. with means permitting movement between the connected parts during the drive adapted to specific functions
    • F16D3/06Yielding couplings, i.e. with means permitting movement between the connected parts during the drive adapted to specific functions specially adapted to allow axial displacement

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)

Description

1 76410
Levykiila kiertoliikkeen siirtoa varten kahden saman kierto-akselin omaavan elementin välillä sekä levykiilan käyttö Tämä keksintö liittyy voimansiirtoelementtien alueeseen ja koskee levykiilaa patenttivaatimuksen 1 johdannon mukaisesti sekä patenttivaatimuksen 2 mukaista levykytkintä. Erityisesti kiila soveltuu käytettäväksi luistolevykytkimissa.
Voimansilrtoe1ementtien alue on laaja ja sisältörikas vaikkakin se rajoitettaisiin koskemaan saman kiertoakselin omaavien elementtien välisten kiertoliikkeiden siirtoa yhteisellä sisä-ulkokoeketuspinnalla. Klassisia ratkaisuja alueella ovat levykiila, Woodruff-kiila, puomiliitos, kitkaliitos, poikkipie-na jne.
Voimaasiirtäviä kone-elementtejä valittaessa huomiota on kiinnitettävä useihin erilaisiin vaatimuksiin. Siirrettävä vääntömomentti on suhteutettava elementin etäisyyteen pyöri-miskeskuksesta, elementin valmistuskustannuksia on arvioitava sen luistovastuksen varmuuteen nähden jne. Joskus vaaditaan esimerkiksi luistolevykytkimeltä, että elemenetti, jonka pyöriminen on lukittu käyttoelementtiin nähden voidaan vain kit-kalevyjen kitkavoimien avulla laakeroida käyttöakselin ulkosivua tai käyttävän hylsyn sisäpuolta vasten. Näissä tapauksissa levykiila on suureksi osaksi mahdutettava käyttölevyn sisään. Samalla saattaa olla toivottavaa, että kitkakäyttöi-set, akeelia/hylsyä vasten laakeroidut elementit olisivat eri paksuisia. Näissä tapauksissa on perinteellisesti vaadittu muita ratkaisuja kuin kiilaa ja kiilauria, kalliimpia siinä merkityksessä, että kytkimen valmistuskustannukset ovat olleet korkeita. Ura-akseli (puomiliitos) on tästä klassillinen esimerkki. Toinen toisinto perustuu siten viistettyyn sylin-terimäiseen akseliin, että se on saanut yhden tai useampia sileitä osapintoja, minkä ohessa käytetty elementti on saanut vastaavan sisäisen profiilin.
2 7641 0 Tämän keksinnön tarkoituksena on tarjota voimansiirtoliitoe ulkopuolisen sylinterimäisen elementin ja sisäpuolisen elementin välille, jonka valmistaminen on yhtä helppoa ja yhtä halpaa kuin perinteisen levykiilaliitoksen, samalla kun se sallii käyttävän elementin siirron käytettyyn nähden ilman että voimaasiirtävän kiilan koko on mainittavasti suurempi kuin kummastakin elementistä kapeamman.
Nämä ominaisuudet saavutetaan sillä, että voimansiirtotoimin-ta tapahtuu levykiilan työtövoimien omaksumisominaisuudella, samalla kun keksinnön mukaisessa kiilassa sen toista elementtiä kohden viettävä osa on joko varustettu yhdellä tai useammalla, pääasiallisesti säteen suuntaisilla ulkonemilla tai koloilla, jotka toimivat yhdessä mainitun elementin vastaavien kolojen tai ulkonemien kanssa tai kahdella ulkonemalla, jotka tarttuvat mainitun elementin ulkosivuun, kun taas sen toista elementtiä kohden viettävä osa liikkuu aksiaalisesta vapaasti mainitun elementin mainitussa urassa siten, että toisen elementin siirtyessä aksiaa1isesti toiseen nähden kiila pysyy samassa asennossa toiseen elementtiin nähden, työntövoimaa vastaanottavan pinnan pysyessä samana.
Kiila soveltuu erityisesti tarttuimeksi luistolevykytkimen käyttölevyä varten, jonka levykytkimen tunnusmerkit ilmenevät patenttivaatimuksesta 2.
Keksinnön mukaisen kiilan ominaisuuksia ilmenee oheistetuista patenttivaatimuksista sekä kahden suositun sovellutusmuodon seuraavasta selityksestä.
Seuraavassa kahden suositun sovellutusmuodon selityksessä viitataan oheistettuihin piirustuskuvioihin, joista 3 76410 kuvio 1 on poikkileikkaus levykytkimestä, jossa on keksinnön mukainen voimansiirtokiila, kuvio 2 on poikkileikkaus toisentyyppisestä levykytkimestä, jossa on keksinnön mukainen kiila, kuvio 3 on perspektiivikuva keksinnön mukaisesta kiilasta ja kuvio 4 on perspektiivikuva kuvion 1 mukaisesta kytkimen käyttö-levystä, jonka kanssa kiila on yhteistoiminnassa.
Kuviossa 1 esitetään poikkileikkauksena luistokytkintä ennalta säädeltyine luistomomentteineen käyttöakselin 1 ja käytetyn levyn 2 välistä voimansiirtoa varten. Laakerinholkkia on merkitty 22:11a. Luisto aikaansaadaan tunnetulla tavalla levyheloilla 3, 4, jotka tietyllä paineella puristetaan käyttölevyn 5, levyn 2 ja laipan 6 väliin. On ilmeistä, että levyn 2 paksuus vaikuttaa voimansiirtoelementin 7 haluttuun asentoon, joka elementti pääasiallisesti on paraleellipipedinen kiila, joka sopii levyssä 5 olevaan uraan 8 ja akselissa 1 olevaan uraan 9.
Käyttölevyn 5 siirtämisen mahdollistamiseksi sitä sovitettaessa levyn 2 eri paksuuksiin kiila 7 on varustettu ulkonemilla 10, 11, jotka sopivat levyn 5 kummallakin puolella oleviin pyöreisiin uriin 12, 13 siten, että levyä siirrettäessä kiila 7 seuraa mukana ja pysyy samassa asennossa levyyn 5 nähden riippumatta sen asennosta pitkin akselia 1. Kuviossa esitetään myös jousivälilevy 14, lukkovälilevy 15 ja säätömutteri 16. Akselin 1 päässä 17 on ulkopuolinen kierteitys 21 tätä säätömutteria varten. Normaalitapauksessa akseli 1 on hylsyssä, joka puolestaan on kiertolu-kittu käyttöakseliin. Tätä ei kuitenkaan esitetä, koska se ei ole olennaista sovellutusmuodon ymmärtämiseksi ja on tunnettua tekniikkaa.
Suositussa rakenteessa kiilan 7 pituus on eri paksuuksien mahdollistamiseksi levyjen välissä sijaitsevassa kone-elementissä sama kuin käyttölevyn 5 paksuus, kitkalevyjen maksimaalisen hyväksikäytön mahdollistamiseksi ilman kiilan päiden ja levyjen käyttämän levyn väliin järjestettyä kosketusta.
4 76410
Kiilan 7 rakenne selviää kuviosta 3 ja käyttölevyn 5 kuviota 4.
Kuviossa 2 esitetään poikkileikkausta sellaisesta levykytkimestä, jossa tartuinelementti 18 keksinnön mukaisesti sijaitsee kehällä pyörimiskeskukseen nähden. Tässä tapauksessa levy 19 jousivoiman avulla puristaa levyt yhteen ja sen asentoa ehkä täytyy muuttaa riippuen käytetyn laipan 20 erilaisista paksuuksista. Samaan kytkimeen voidaan tehdä kaksi levyä 19 vastaavaa levyä, yksi kitkalevypaketin kummallekin puolelle, joissa kummassakin siinä tapauksessa on keksinnön mukainen kiila. Tästäkin kuviosta puuttuu havainnollisuuden vuoksi useita komponentteja, jotka eivät ole olennaisia ymmärtämisen takia ja jotka ovat tunnettua tekniikkaa .
Kiiloja voidaan tietenkin sijoittaa useihin kohtiin pitkin akselin tai pyörän kehää. Tällä on se haitta, että on periaatteessa kalliimpaa tehdä akseliin/hylsyyn useampia kuin yksi ura, koska urien on tarkasti täsmättävä vastaaviin kulma-asentoihinsa.
Niiden ulkonemien geometrinen muoto, jotka akselin liikkuessa tarttuvat kiilaan ei myöskään ole rajoittunut kuvion 3 esimerkkiin. Tällä muodolla on kuitenkin se etu, että se sallii kiilan hyvin yksinkertaisen sekä vastaavan loven valmistamisen pyörään/ levyyn. Ellei levyheloja haluta hyödyntää maksimaalisesti voidaan kiila tietenkin tehdä pitemmäksi niin, että ulkonemat tarttuvat pyörän/levyn ulkopintaan, jolloin sitä ei tarvitse varustaa koloilla.
Lisäksi on mahdollista tehdä kiila pitemmäksi kuin mitä sen toiminta vaatii, esimerkiksi valmistusteknisistä syistä.
Keksinnön ydin on, että kiila seuraa liitoksen toista osaa sitä aksiaalisesti siirrettäessä.

Claims (3)

5 7 6 4 1 0
1. Levykiila (7) kiertoliikkeen siirtoa varten kahden, saman kiertoakselin ja yhteisen, pääasiallisesti sylinterimäisen kosketuspinnan omaavan elementin (1, 5) välillä, joka osittain sijaitsee toisessa elementissä (5) olevassa aksiaalisessa urassa (8) ja osittain toisessa elementissä (1) olevassa aksiaalisessa urassa (9), jolloin kiila pääasiallisesti täydellisesti täyttää mainitun uran, tunnettu siitä, että sen toista elementtiä (5) näin oleva osa on joko varustettu yhdellä tai useammalla, pääasiallisesti säteen suuntaisilla ulkonemilla (10, 11) tai koloilla, jotka toimivat yhdessä mainitun elementin vastaavien kolojen (12, 13) tai ulkonemien kanssa tai kahdella ulkonemalla, jotka tarttuvat mainitun elementin ulkosivuun, kun taas sen toista elementtiä (1) päin oleva osa liikkuu aksiaalisesti vapaasti mainitun elementin mainitussa urassa (9) siten, että toisen elementin siirtyessä aksiaalisesti toiseen nähden kiila pysyy samassa asennossa toiseen elementtiin nähden, työntövoimaa vastaanottavan pinnan pysyessä samana.
2. Levykytkin käyttöpyörän, hihnapyörän tai jonkin muun levymäisen elementin (5) ja akselin (1) tai navan välisen kiertoliikkeen siirtämiseksi, minkä ohessa joko mainittu levy tai mainittu akseli on käyttävä ja toinen elementti käytetty, kummallakin on sama kiertoakseli ja voima siirretään kitkalevyillä ja käyttö-levyllä sekä yhdellä tai useammalla levykiilaliitoksella, tunnettu siitä, että levymäinen elementti (5) on laakeroitu mainitun akselin ulkosivulle, minkä ohessa kukin tartuinkiila (7), joka osittain sijaitsee käyttölevyssä olevassa urassa, osittain akselissa olevassa urassa, on muodostettu patenttivaatimuksen 1 mukaan.
3. Patenttivaatimuksen 2 mukaisen levykytkimen muunnos kahden saman kiertoakselin omaavan elementin välisen kiertoliikkeen siirtämiseksi, joka käsittää laipalla varustetun akselin tai navan, jonka laippa (20) puristetaan kahden kitkalevyn väliin, jotka pyörimisen aikana tarttuvat siihen, joihin kitkalevyihin 6 76410 vuorostaan kaksi levyä tarttuvat ja puristavat ne yhteen, joista levyistä toinen (19) on kiertolukittu ulkopuoliseen hylsyyn ainakin yhdellä vastaavalla kiilalla (18) varustetulla kiilauralla, tunnettu siitä, että laippa on laakeroitu mainitun hylsyn sisäpuolelle, minkä ohessa jokainen tartuinkiila (18), joka sijaitsee osittain levyssä/levyissä olevassa urassa, osittain hylsyssä olevassa urassa on muodostettu patenttivaatimuksen 1 mukaisesti.
FI851897A 1984-05-14 1985-05-13 Plattkil foer oeverfoering av roterande roerelsemellan tvao element med samma rotationsaxel samt anvaendning av plattkilen. FI76410C (fi)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE8402573A SE8402573D0 (sv) 1984-05-14 1984-05-14 Anordning vid lamellkoppling
SE8402573 1984-05-14
SE8405610 1984-11-09
SE8405610A SE443420B (sv) 1984-05-14 1984-11-09 Kil-och lamellkoppling

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI851897A0 FI851897A0 (fi) 1985-05-13
FI851897L FI851897L (fi) 1985-11-15
FI76410B FI76410B (fi) 1988-06-30
FI76410C true FI76410C (fi) 1988-10-10

Family

ID=26658719

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI851897A FI76410C (fi) 1984-05-14 1985-05-13 Plattkil foer oeverfoering av roterande roerelsemellan tvao element med samma rotationsaxel samt anvaendning av plattkilen.

Country Status (2)

Country Link
FI (1) FI76410C (fi)
SE (1) SE8502027L (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
SE8502027D0 (sv) 1985-04-26
FI851897L (fi) 1985-11-15
SE8502027L (sv) 1985-11-15
FI851897A0 (fi) 1985-05-13
FI76410B (fi) 1988-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1158449A (en) Friction joint
EP0861992B1 (en) Constant velocity universal joint
US4629028A (en) Wheel assembly with universal joint drive
US20030075391A1 (en) Emergency brake for a motor vehicle
US4629044A (en) Clutch mechanism comprising a freewheeling unit disengageable in the driving direction
US4711605A (en) Key apparatus
JPS6165918A (ja) 液体摩擦クラツチ
US7150347B2 (en) Drum assembly for a coupling arrangement
EP0098841B1 (en) Synchronizer mechanism
FI76410C (fi) Plattkil foer oeverfoering av roterande roerelsemellan tvao element med samma rotationsaxel samt anvaendning av plattkilen.
WO1994027056A1 (en) Universal joints
US20060185124A1 (en) Joint assembly with centering flange
JPS6141038A (ja) 自動車用差動装置
KR20050045834A (ko) 마찰감소 웨브 위치결정구를 가진 등속 죠인트
JP3696664B2 (ja) 多板クラッチ構造
US6536560B1 (en) Single braking assembly for a drive axle
JPH0637645U (ja) 回転伝達装置
GB2142992A (en) Overrunning clutch
US6073742A (en) Self-centering dog clutch
US2359009A (en) Single disk shaft lock
KR100694629B1 (ko) 광각 유니버셜 조인트의 플레이트
JPH0527707Y2 (fi)
SU1283124A1 (ru) Дифференциал транспортного средства
KR20030011795A (ko) 반경방향 플레이트의 회전 및 병진 운동 방지 방법, 및 그방법에 의한 허브 및 반경방향 플레이트의 조립체
SE443420B (sv) Kil-och lamellkoppling

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed
MM Patent lapsed

Owner name: THRYSIN, SVEN