FI68569C - Doerrmekanism - Google Patents
Doerrmekanism Download PDFInfo
- Publication number
- FI68569C FI68569C FI821848A FI821848A FI68569C FI 68569 C FI68569 C FI 68569C FI 821848 A FI821848 A FI 821848A FI 821848 A FI821848 A FI 821848A FI 68569 C FI68569 C FI 68569C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- door
- opened
- closed
- parts
- flap
- Prior art date
Links
- 125000006850 spacer group Chemical group 0.000 claims 1
- 101001017827 Mus musculus Leucine-rich repeat flightless-interacting protein 1 Proteins 0.000 description 7
- 238000007789 sealing Methods 0.000 description 2
Landscapes
- Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
Description
68569
Ovimekanismi Dörrmekanism
Keksinnön kohteena on ovimekanismi, esimerkiksi rautatievaunun tai rekka-auton lastausoveksi, jossa ovimekanismissa ovi on muodostettu kaksiosaiseksi siten, että oven alaosa on saranoitu vaakasuuntaisella akselilla oviaukon läheisyyteen, ja oven yläosa on saranoitu vaaka-5 suuntaisella akselilla oviaukon yläreunan läheisyyteen, ja jotka oven alaosa ja oven yläosa on kytketty välielimen välityksellä toisiinsa siten, että oven molemmat osat on avattavissa ja suljettavissa pääasiallisesti samanaikaisesti ja sopivasti vaiheistettuna.
10 Tällainen ovimekanismi sopii erityisesti rautatievaunun päätyoveksi ro-ro-liikenteeseen sekä rekkaautoihin. Ovi sopii myös rautatievaunun tai rekkaauton sivuoveksi. Edellytyksenä on vain se, että lastaus- tai pur-kauslaituri on suunnilleen samalla tasolla rautatievaunun tai rekkaauton lastitilan lattian kanssa. Hankaluutena on kuitenkin se, että useinkaan 15 ei ole tilaa riittävästi avautuvalle ovelle. Oven yhteydessä on myös käy tettävä erillistä lastaussiltaa.
Eräs tunnettu ratkaisu rautatievaunun päätyoveksi on paljeovi. Käytännössä on tällaisen oven toiminnassa kuitenkin esiintynyt hankaluuksia, eten-20 kin talvella, kun lumi pakkautuu oven palkeiden väliin estäen oven avaamisen. Rautatievaunun sivuovissa käytetty liukuovi olisi käyttö-varmempi, mutta se ei sovellu käytettäväksi vaunun päätyovena. Liukuovenkin epäkohtana on se, että vaunun ja lastauslaiturin väliin jää rako, johon on sijoitettava erillinen ajosilta.
25 Tämän keksinnön tarkoituksena on poistaa edellä mainitut epäkohdat sekä aikaansaada tunnettuja ratkaisuja tehokkaampi ovimekanismi. Keksinnölle on pääasiallisesti tunnusomaista se, että oven akselit on sijoitettu oviaukosta sisäänpäin, että oven alaosa on muodostettu raskasrakentei-30 seksi ajoläpäksi, johon on kytketty ainakin yksi jousi ja oven osat toisiinsa liittävä yhdystanko siten, että oven molemmat osat ovat ' avattavissa ja suljettavissa oven alaosaa kääntämällä ja että jousi ja kevytrakenteisen oven yläosan paino pienentävät raskasrakenteisen ajo- 2 68569 T, ----- läpän eli oven alaosan sulkemiseen tarvittavaa voimaa, ja että ovime-kanismiin on liitetty oven suljettuun asentoon automaattisesti lukitseva lukituslaite.
5 Keksinnön mukaisen ovimekanismin etuna on se, että näin aikaansaadaan vähän tilaa vievä ovi, joka samalla muodostaa raskasrakenteisen ajoläpän, joka mahdollistaa autojen ajamisen esimerkiksi rautatievaunuun. Kuitenkin tällainen ovi on kevyt avata. Tämä johtuu siitä, että ajoläppä on kytketty yhdystangon avulla oven yläosaan, jonka paino keventää näin ajoläpän 10 painoa.
Aioläppään voidaan liittää vaikuttamaan myös ainakin yksi jousi, joka pienentää sen sulkemiseen tarvittavaa voimaa edelleen. Kuitenkin on tarkoituksenmukaista säätää ajoläpän paino sellaiseksi, että ajoläppä pysyy 15 omalla painollaan ala-asennossa.
On edullista mitoittaa vipumekanismi sellaiseksi, että oven yläosa saavuttaa aukiasentonsa ennen kuin ajoläppä ja että ajoläppä eli oven alaosa saavuttaa kiinniasentonsa ennen kuin oven yläosa. Tällä varmistetaan se, 20 että oven yläosa on kokonaan auki, vaikka ajoläppä jäisikin vinoon asentoon esim. sen vuoksi, että lastauslaituri ja vaunun lattia eivät ole samassa tasossa. Oven tiivistämisen kannalta on myös edullista, että oven yläosa sulkeutuu hieman oven alaosan jälkeen niin, että näiden reunat menevät osittain päällekkäin.
25
Erään edullisen sovellutusmuodon mukaan oven avaaminen ja sulkeminen on suoritettavissa oven kummaltakin puolelta esimerkiksi kiertämällä käsikam-mella ajoläpän akselia. Tällöin voidaan järjestää myös siten, että oven suljetun asennon lukituslaite on avattavissa oven kummallakin puolella, 30 käsikammen läheisyydessä sijaitsevasta irroituskahvasta.
Keksintöä selostetaan seuraavassa esimerkin avulla viittaamalla oheisiin piirustuksiin, joissa 35 Kuvio 1 esittää sivultapäin nähtynä autojen kuljetukseen tarkoitetun rautatievaunun toista päätyä, joka on varustettu keksinnön mukaisella ovimekanismilla.
3 68569
Kuvio 2 esittää kaaviollisesti kuvion 1 ovimekanismia oven ollessa avattuna.
Kuvio 3 vastaa kuviota 2 ja esittää ovimekanismia oven ollessa sul-5 jettuna.
Kuviossa 1 on esitetty junan vaunun päätyovi vain kaaviollisesti. Kuviosta nähdään, että oven alaosa 1 kääntyy ajoläpäksi ja oven yläosa 4 kääntyy ylös junan vaunun kattoa vasten. Kuviossa 2 on esitetty ovi-10 mekanismin rakenne tarkemmin. Oven alaosa eli ajoläppä 1 on saranoitu junan vaunun lattian 11 läheisyydessä sijaitsevalla akselilla 2 ja oven yläosa 4 on saranoitu laipasta 13 akselilla 5 vaunun sivuseinän pystypalkkiin 12. Ajoläppään 1 on liitetty läpän tasoa vasten kohtisuora uloke 14, johon on liitetty oven ylä ja alaosan välinen yhdys-15 tanko 15. Yläpäästään yhdystanko on liitetty oven yläosan 4 laippaan 13. Ajoläpän 1 ulokkeeseen 14 on vielä liitetty kevennysjousi 8, joka on vastakkaisesta päästään kiinnitetty vaunun seinän pystypalkkiin 16.
Jousi on mitoitettu niin, että se ainoastaan keventää raskasrakenteisen ajoläpän 1 kääntämistä suljettuun asentoon. Aukiasennossa alhaalla 20 ajoläppä 1 pysyy kuitenkin omalla painollaan. Ovimekanismi suljetaan ja avataan ajoläpän 1 akselille 2 liitetystä käsikammesta 9 kääntämällä. Käsikammen sijasta voidaan käyttää myös pneumaattista tai hydraulista sylinteriä.
25 Kampi voi olla irroitettava, jolloin ovea ei voi avata ilman kampea. Kämmen sijainti vaunun sivulla lisää myös työturvallisuutta. Oven lukitsemiseksi suljettuun asentoon on oveen liitetty lukituslaite 10. Lukituslaitteeseen kuuluu jousella 17 kuormitettu säppi 18, joka ovea suljettaessa lukitsee oven yläosaan 4 liitetyn kielekkeen 19 automaatti-30 sesti. Säppi avataan junan vaunun sivulla sijaitsevasta irrotuskahvasta 7 alaspäin vetämällä. Kahva on liitetty säppiin 18 vipumekanismin 20 välityksellä niin, että irrotuskahvasta 7 alaspäin vetämällä säpin 18 lukitseva pää nousee ylöspäin vapauttaen oven yläosan 4 kielekkeen 19. Vapautuminen on mahdollista vetämällä kahvasta vaunun kummalta puolen 35 tahansa ja riippumatta siitä, kummalta puolen edellinen avaaminen suoritettiin tai ovi suljettiin.
68569 «
Kuviossa 3 on esitetty kuvion 2 ovi suljetussa asennossa. Kuviosta nähdään, että oven alaosa eli ajoläppä 1 on sulkeutunut ensin, joten oven yläosan 4 reuna painaa ajoläpän 1 reunaa tiivistäen sen. Oven yläosa 4 taas on lukittu jousella 17 kuormitetulla säpillä 18, jonka 5 päässä oleva koukku tarttuu oven yläosaan 4 liitettyyn kielekkeeseen 19. Oven alaosa 1 lukittuu yhdystangon 15 välityksellä. Ovea avattaessa vedetään irrotuskahvasta 7 alaspäin, jolloin säpin 18 koukku nousee ylöspäin vapauttaen oven yläosaan 4 liitetyn kielekkeen 19. Tämän jälkeen ovi avataan kääntämällä ajoläpän 1 akselille 2 liitetystä 10 käsikammesta 9. Koska ajoläppä 1 on painavampi kuin yläosa 4, niin alas käännetty ajoläppä 1 pitää oven avatussa asennossa. Oven alaosan ja yläosan välinen vipumekanismi on mitoitettu siten, että oven yläosa 4 saavuttaa aukiasentonsa jo ennen kuin ajoläppä 1 on käännetty vaakasuoraan asentoon. Näin varmistetaan se, että ovi on täysin auki 15 myös siinä tapauksessa, että lastauslaituri on korkeammalla kuin vaunun lattiataso 11, jolloin ajoläppä 1 jää kaltevaan asentoon. Lukituslait-teen 10 vipumekanismilla 20 järjestetään irrotuskahva 7 vaunun sivulle käsikammen 9 läheisyyteen niin, että oven avaaminen ja sulkeminen voi tapahtua turvallisesti samasta paikasta junan vaunun sivulta. Koska 20 ajoläpän 1 akselille 2 voidaan liittää käsikampi 9 vaunun molemmille puolille, voidaan järjestää myös lukituslaitteen 10 irrotuskahva 7 vaunun molemmille puolille. Tällöin molempien sivujen lukituslaitteet täytyy kytkeä yhdystangolla toisiinsa toimimaan samanaikaisesti.
25 Alan ammattimiehelle on selvää, että keksinnön erilaiset sovellutus-muodot voivat vaihdella jäljempänä esitettävien patenttivaatimusten puitteissa. Niinpä keksinnön mukaista ovimekanismiä voidaan käyttää myös muualla kuin junan vaunun päätyovessa. Aivan yhtä hyvin keksinnön mukaista ovea voidaan käyttää myös junan vaunun sivuovena. Luon-30 nollisesti ovi sopii myös esim. rekkaauton takaoveksi tai sivuoveksi. Ajoläpän akselia voidaan kiertää käsikammen asemesta myös esimerkiksi pneumaattisella tai hydraulisella sylinterillä tai sähkömoottorilla.
Claims (3)
1. Ovimekanismi, esimerkiksi rautatievaunun tai rekka-auton lastausoveksi, jossa ovimekanismissa ovi (1,4) on muodostettu kaksiosaiseksi siten, että oven alaosa (1) on saranoitu vaakasuuntaisella akselilla (2) oviaukon (3) alareunan läheisyyteen, ja oven yläosa (4) on saranoitu vaakasuuntaisel- 5 la akselilla (5) oviaukon yläreunan läheisyyteen, ja jotka oven alaosa (1) ja oven yläosa (4) on kytketty välielimen (6) välityksellä toisiinsa siten, että oven molemmat osat (1,4) on avattavissa ja suljettavissa pääasiallisesti samanaikaisesti ja sopivasti vaiheistettuna, tunnettu siitä, että oven (1,4) akselit (2,5) on sijoitettu oviaukosta (3) sisään-10 päin, että oven alaosa (1) on muodostettu raskasrakenteiseksi ajoläpäk- si, johon on kytketty ainakin yksi jousi (8) ja oven osat toisiinsa liittävä yhdystanko (15) siten, että oven molemmat osat (1,4) ovat avattavissa ja suljettavissa oven alaosaa (1) kääntämällä ja että jousi (8) ja kevytrakenteisen oven yläosan (4) paino pienentävät raskasrakenteisen 15 ajoläpän (1) eli oven alaosan sulkemiseen tarvittavaa voimaa, ja että ovimekanismiin on liitetty oven (1,4) suljettuun asentoon automaattisesti lukitseva lukituslaite (10).
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen ovimekanismi, tunnettu siitä, 20 että ovi (1,4) on muodostettu rautatievaunun päätyoveksi, jossa oven alaosan (1) eli ajoläpän akseli (2) ulottuu oven molemmilla sivuilla rautatievaunun ulkopuolelle siten, että oven avaaminen ja sulkeminen on suoritettavissa rautatievaunun ulkopuolelta sen kummaltakin sivulta kiertämällä akselia käsikammella (9). 25
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen ovimekanismi, tunnettu siitä, että ovimekanismiin liitetty oven (1,4) suljetun asennon lukituslaite (10) on avattavissa ulkopuolelta rautatievaunun kummaltakin puolelta akselin (2) pään ja käsikammen (9) läheisyyteen sijoitetusta irrotus- 30 kahvasta (7).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI821848A FI68569C (fi) | 1982-05-24 | 1982-05-24 | Doerrmekanism |
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI821848 | 1982-05-24 | ||
| FI821848A FI68569C (fi) | 1982-05-24 | 1982-05-24 | Doerrmekanism |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI821848A0 FI821848A0 (fi) | 1982-05-24 |
| FI821848A7 FI821848A7 (fi) | 1983-11-25 |
| FI68569B FI68569B (fi) | 1985-06-28 |
| FI68569C true FI68569C (fi) | 1985-10-10 |
Family
ID=8515581
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI821848A FI68569C (fi) | 1982-05-24 | 1982-05-24 | Doerrmekanism |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| FI (1) | FI68569C (fi) |
-
1982
- 1982-05-24 FI FI821848A patent/FI68569C/fi not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FI821848A7 (fi) | 1983-11-25 |
| FI821848A0 (fi) | 1982-05-24 |
| FI68569B (fi) | 1985-06-28 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP6012023B2 (ja) | 車両の輸送のためのコンテナ | |
| US4856843A (en) | Side loading trailer body | |
| KR101351538B1 (ko) | 덮개 수단이 구비된 차량용 적재함 | |
| US4751883A (en) | Railway car for transport of grain or automobiles | |
| US3709152A (en) | Hopper car gate latching mechanism | |
| US20120087717A1 (en) | Locking arrangement | |
| US4263853A (en) | Rail car end door positioning keeper assembly | |
| FI68569B (fi) | Doerrmekanism | |
| KR20140101137A (ko) | 덤프형 적재함의 도어 자동개폐-잠금구조 | |
| US3951447A (en) | Trailer top with lifting and mounting means | |
| CN109484272B (zh) | 一种自卸车的后厢门辅助锁紧机构 | |
| US4635979A (en) | Latch device for railcar hatch covers | |
| CN103402894A (zh) | 具有锁紧装置的倾卸型周转箱 | |
| CN211309571U (zh) | 开盖结构及具有其的集装箱 | |
| CN110589260B (zh) | 开盖结构及具有其的集装箱 | |
| CN209534844U (zh) | 一种自卸车的后厢门辅助锁紧机构 | |
| US4927206A (en) | Pickup truck cap | |
| JP3946914B2 (ja) | 廃棄物鉄道輸送用コンテナ | |
| US4942971A (en) | Container | |
| CN221938109U (zh) | 高机动货运汽车液压尾板装置 | |
| CN216331663U (zh) | 一种自卸车 | |
| CN222005218U (zh) | 货车车厢和货车 | |
| US2070347A (en) | Container for container cars or automobile trucks | |
| SU870218A1 (ru) | Автомобиль-самопогрузчик | |
| RU1791261C (ru) | Транспортное средство |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM | Patent lapsed |
Owner name: VALMET OY |