FI68464B - Anordning foer indikering av att kuloerfaergen tar slut i en faergnyanseringsmaskin - Google Patents

Anordning foer indikering av att kuloerfaergen tar slut i en faergnyanseringsmaskin Download PDF

Info

Publication number
FI68464B
FI68464B FI820434A FI820434A FI68464B FI 68464 B FI68464 B FI 68464B FI 820434 A FI820434 A FI 820434A FI 820434 A FI820434 A FI 820434A FI 68464 B FI68464 B FI 68464B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
tinting
container
support
lever
color
Prior art date
Application number
FI820434A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI820434L (fi
FI68464C (fi
Inventor
Esko Hietanen
Original Assignee
Rosenlew Ab Oy W
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rosenlew Ab Oy W filed Critical Rosenlew Ab Oy W
Priority to FI820434A priority Critical patent/FI68464C/fi
Publication of FI820434L publication Critical patent/FI820434L/fi
Publication of FI68464B publication Critical patent/FI68464B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI68464C publication Critical patent/FI68464C/fi

Links

Landscapes

  • Measurement Of Levels Of Liquids Or Fluent Solid Materials (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)

Description

68464
Laite xnaalinsävytyskoneen sävytysvärin loppumisen ilmaisemiseksi Tämän keksinnön kohteena on laite maalinsävytysko-5 neen sävytysvärin loppumisen ilmaisemiseksi, jossa sävytys-koneessa on kannattimen tukema sävytysvärisäiliö kutakin sävytysväriä varten.
Esillä olevan keksinnön peruslähtökohtana on ratkaista mahdollisimman edullisella ja havainnollisella ta-10 valla ongelma, joka liittyy maalinsävytyskoneen useiden eri sävytysvärisäiliöiden täyttöasteen tarkkailuun ja tiedon saamiseen siitä, kun jonkin sävytysvärin määrä alittaa pienimmän sallitun arvon.
Tätä ongelmaa on pyritty ratkaisemaan useilla eri 15 tavoilla. Tunnetaan ratkaisuja, joissa sävytysvärisäiliöi-hin on sovitettu uimurityyppisiä laitteistoja, jotka antavat esim. sähköisen indikaation sävytysvärin pinnan alittaessa sallitun rajan. Tämän tyyppisiin laitteisiin liittyy kuitenkin useita, erityisesti sävytysväriaineen kui-20 vumis- ja sakkautumistaipumuksesta johtuvia ongelmia. Sävytysväriä täytyy ensiksikin sekoittaa aika ajoin, jotta sen raskaammat aineosat eivät pääse painumaan säiliön pohjalle. Tämä johtaa sekoittimen sijoittamiseen sävytysväri-säiliöön, minkä johdosta uimurityyppisen laitteen sovitta-25 minen samaan sävytysvärisäiliöön on hankalaa. Sävytysvä- reillä on lisäksi taipumus kuivua uimurilaitteen eri osiin, mikä saattaa johtaa sen mekanismien jäykistymiseen ja toisaalta virheellisen indikaation saamiseen uimurin kohoon kerrostuneen sävytysvärin johdosta. Lisäksi näissä raken-30 teissä kukin uimurilaite tarvitsee oman anturinsa, joka välittää uimurin asentotiedon eteenpäin näyttö- tai ohjauslaitteelle. Sävytyskoneen käyttäjän tulee lisäksi tulkita näyttö- tai ohjauslaitteen antama sähköinen indikaatio, jotta hän voi löytää täytön tarpeessa olevan sävytysvärisäi-35 liön.
68464
Tunnetaan myös ilmaisujärjestelmiä, joiden toiminta perustuu sävytysvärisäiliössä olevan sävytysvärin punnitsemiseen, esim. jousivaa'an avulla. Tällöin sävytysvärisäi-liöt on sovitettu esim. kierrejousien päälle, jotka nosta-5 vat säiliöitä ylöspäin niiden keventyessä. Kun säiliöt ovat riittävästi keventyneet ja nousseet jousen nostamina riittävän ylös, antavat kunkin säiliön yhteyteen sovitetut anturit tästä sähköisen indikaation. Vaikka tämä toimintaperiaate onkin edellä kuvattua periaatetta toimintavarmem-10 pi liittyy siihen kuitenkin osittain samoja sähköisten anturien käytöstä johtuvia haittoja.
Tämän keksinnön tarkoituksena on muodostaa ilmaisu-laite, johon ei liity edellä kuvattujen järjestelmien haittoja ja joka luotettavasti ja selkeästi ilmaisee täy-15 tön tarpeessa olevan sävytysvärisäiliön yksinkertaisten ja kustannuksiltaan edullisten välineiden avulla. Tämä on keksinnön mukaisesti toteutettu siten, että kukin sävytys-värisäiliö tukeutuu toisaalta kannattimeen ja toisaalta sävytysvärisäiliön punnitsevaan elimeen, joka aikaansaa 20 säiliön selvästi havaittavan kohoamisen kannattimen suhteen, kun sävytysvärin määrä alittaa ennalta määrätyn tason.
Keksinnön mukainen punnitseva elin on edullisesti muodostettu kierrejousesta, jonka jousivakio on suhteellisen 25 alhainen, jotta se pienehköllä kuormituksen muutoksella aikaansaa pitkähkön liikkeen.
Keksinnön mukaisen laitteen toiminta perustuu siihen, että sävytysvärisäiliöt on sovitettu sävytyskoneeseen siten, että koneen käyttäjä välittömästi havaitsee jonkin 30 säiliön kohoamisen. Tämä on voitu toteuttaa esim. sijoittamalla säiliöt kannen alle, johon muodostetuista aukoista säiliöt nousevat esiin, kun niiden sävytysvärisisältö laskee ennalta määrätyn määrän alle. Tällainen toiminta on hyvin havainnollinen ja käyttäjä pystyy heti sekä säiliön 35 sijainnin että säiliössä olevien merkintöjen avulla havait- 3 68464 semaan, mikä sävytysväri on kyseessä.
Keksinnön yksityiskohtaisempaa toimintaa ja sen tarjoamia etuja tarkastellaan seuraavassa oheisten piirustusten yhteydessä, joissa 5 kuvio 1 esittää yleiskuvaa maalinsävytyskoneesta, johon keksintöä on sovellettu, kuvio 2 on keksinnön periaatteellista toimintaa havainnollistava kuva, kuvio 3 esittää keksinnön yhtä suoritusmuotoesi-10 merkkiä, ja kuvio 4 esittää keksinnön toista suoritusmuoto-esimerkkiä .
Kuviossa 1 on esitetty maalinsävytyskone, jossa sävytysvärisäiliöt on sijoitettu koneen takaosassa olevan 15 kannen 6 alle. Tähän kanteen on muodostettu kunkin sävytys-värisäiliön kohdalle aukko 7.
Kuvion 2 avulla pyritään havainnollistamaan keksinnön mukaisen ilmaisulaitteen periaatteellista toimintaa. Siinä on kahden tuen 8 päälle sijoitettu vipu 9, jonka 20 toisen pään varaan on asetettu punnus 3 ja toisen pään varaan sävytysvärisäiliö 1. Kun sävytysvärisäiliö on täynnä, sen massa ylittää selvästi punnuksen 3 massan ja sävytysvärisäiliö 1 tukeutuu tukeen 8. Kun sävytysvärin määrä säiliössä 1 vähenee riittävästi, sen massa alittaa jossain 25 vaiheessa punnuksen 3 massan, jolloin vipu 9 keinulaudan tavoin vaihtaa asentoaan ja säiliö 1 nousee ylös. Kun jokaiseen säiliöön on muodostettu täten toimiva mekanismi, on käyttäjän hyvin helppo havaita täytön tarpeessa oleva säiliö. Säiliön 1 ja punnuksen 3 välissä sijaitsevan tuen 8 30 paikkaa tai punnuksen 3 kokoa muuttamalla voidaan määrätä se sävytysvärimäärä, jolla laite toimii. Tällainen yksinkertainen säätömahdollisuus on käytännössä hyvin edullinen, koska eri sävytysvärien ominaispainot saattavat vaihdella huomattavastikin.
35 Käytännössä keksinnönmukainen laite voidaan toteuttaa esimerkiksi kuvion 3 esittämän mekanismin avulla. Siinä säi- 4 68464 liöt 1 on asetettu kannattimen 5 varaan, mutta ne tukeutuvat myös kierrejousiin 4. Kun sävytysvärin määrä säiliössä alittaa ennalta määrätyn rajan, mitä tilannetta edustaa kuvion 3 oikeanpuoleinen säiliö, nousee säiliö 1 jousen 4 nostamana 5 ylös. Tämän liikkeen havaitsemisen helpottamiseksi on säiliöiden 1 yläpuolelle sijoitettu kansi 6, jossa on aukkoja 7. Kun säiliön 1 yläosa 2, joka on edullisesti muodostettu muuta säiliötä kapeammaksi, nousee kannen 6 aukon 7 läpi, on säiliön liike luotettavasti havaittavissa. Jotta mahdol-10 lisimman tarkoin noudatettaisiin kuvion 2 esittämää toimintaperiaatetta, on kierrejousi 4 muodostettu varsin pitkäksi, jolloin sen jousivakio saadaan pieneksi. Tämä johtaa siihen, että suhteellisen pienellä kuorman muutoksella, eli suhteellisen vähäisellä sävytysvärin määrän vähentymisellä, jousi 15 synnyttää suhteellisen pitkän liikkeen, kun jousen työntövoima ylittää sävytysvärin massaan kohdistuvan painovoiman. Jousen 4 mitoituksella saavutetaan, että edellä mainittu tasapainopisteen ylitys tapahtuu, kun sävytysväriä on vielä jonkin verran säiliössä, jotta ilman joutuminen sävytysvärin 20 annostelujärjestelmään estyy.
Kuviossa 4 on esitetty toinen mekanismi kuvion 2 mukaisen laitteen toimintaperiaatteen toteuttamiseksi käytännössä. Siinä on säiliön 1 ympärille sovitettu rengasmainen punnus 13, jonka massa voidaan valita säiliössä olevan sävy-25 tysvärin ominaispainoa vastaavasti. Tämä rengasmainen punnus 13 tukeutuu esim. neljään tasaisesti säiliön ympärille sovitettuun vipuun 19, jotka tukeutuvat tukiin 18 ja joiden toinen pää on säiliön 1 alla. Kun säiliön 1 massa alittaa punnuksen 13 massan nousee säiliö 1 ponnahdusmaisesti ylös 30 vipujen 19 nostamana.
Jos keksinnönmukainen ilmaisulaite halutaan sijoittaa automattiseen sävytyskoneeseen, on esim. kannen 6 yhteyteen helposti järjestettävissä järjestelmä, joka havaitsee jonkin säiliön kohoamisen ja tästä seurauksena auto-35 maattisesti pysäyttää koneen toiminnan.
5 6 8 4 6 4
Piirustukset ja niihin liittyvä selitys on tarkoitettu vain havainnollistamaan keksinnön ajatusta. Yksityiskohdiltaan voi keksinnönmukainen laite vaihdella huomattavastikin patenttivaatimusten puitteissa.

Claims (9)

1. Laite maalinsävytyskoneen sävytysvärin loppumisen ilmaisemiseksi, jossa sävytyskoneessa on kannattimen (5) 5 tukema sävytysvärisäiliö (1) kutakin sävytysväriä varten, tunnettu siitä, että kukin sävytysvärisäiliö (1) tukeutuu toisaalta kannattimeen (5) ja toisaalta sävytys-värisäiliön punnitsevaan elimeen (4; 13, 18, 19), joka aikaansaa säiliön selvästi havaittavan kohoamisen kannattimen (5) 10 suhteen, kun sävytysvärin määrä kyseisessä säiliössä (1) alittaa ennalta määrätyn tason.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen laite, tunnet-t u siitä, että punnitseva elin on jousi (4), jonka jousivakio on suhteellisen pieni, jolloin se synnyttää pitkähkön 15 liikkeen pienehköllä kuorman muutoksella.
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen laite, tunnet-t u siitä, että punnitseva elin on kierrejousi (4).
4. Jonkin edeltävän patenttivaatimuksen mukainen laite, tunnettu siitä, että useita säiliöitä (1) 20 on asetettu yhteisen kannattimen (5) varaan, jolloin kunkin säiliön alle on kannattimeen (5) muodostettu aukko, jonka läpi jousi (4) on sovitettu nousemaan.
5. Patenttivaatimuksen 1 mukainen laite, tunnet-t u siitä, että punnitseva elin on vipuvaaka (3, 8, 9; 13, 25 18, 19).
6. Patenttivaatimuksen 5 mukainen laite, tunnet-t u siitä, että vipuvaaka muodostuu punnuksesta (3; 13), vivusta (9; 19) ja vivun alle sovitetusta tuesta (87 18), jolloin vivun vapaa pää on sovitettu vaikuttamaan säiliöön (1).
7. Patenttivaatimuksen 6 mukainen laite, tunnet- t u siitä, että punnus (13) on rengasmainen ja se on sovitettu säiliön (1) ympärille.
8. Patenttivaatimuksen 1 mukainen laite, jolloin sävytyskoneessa on sävytysvärisäiliöt peittävä kansi (6), 35 tunnettu siitä, että kanteen (6) on kunkin sävytys-värisäiliön (1) kohdalle muodostettu aukko (7), jolloin sä- ^ 68464 vytysvärisäiliön (1) kohotessa punnitsevan elimen (4) vaikutuksesta sen yläosa (2) nousee kannen (6) aukon (7) läpi.
9. Patenttivaatimuksen 8 mukainen laite, tunnet-t u siitä, että kunkin sävytysvärisäiliön (1) yläosa (2) 5 on muodostettu säiliön muuta osaa kapeammaksi. Paten tkrav: 684 6 4
FI820434A 1982-02-10 1982-02-10 Anordning foer indikering av att kuloervaergen tar slut i en faergnyanseringsmaskin FI68464C (fi)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI820434A FI68464C (fi) 1982-02-10 1982-02-10 Anordning foer indikering av att kuloervaergen tar slut i en faergnyanseringsmaskin

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI820434 1982-02-10
FI820434A FI68464C (fi) 1982-02-10 1982-02-10 Anordning foer indikering av att kuloervaergen tar slut i en faergnyanseringsmaskin

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI820434L FI820434L (fi) 1983-08-11
FI68464B true FI68464B (fi) 1985-05-31
FI68464C FI68464C (fi) 1985-09-10

Family

ID=8515100

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI820434A FI68464C (fi) 1982-02-10 1982-02-10 Anordning foer indikering av att kuloervaergen tar slut i en faergnyanseringsmaskin

Country Status (1)

Country Link
FI (1) FI68464C (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI820434L (fi) 1983-08-11
FI68464C (fi) 1985-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3359799A (en) Indicating device and method of filling containers
CN110699928A (zh) 洗涤剂盒、自动投放装置、洗衣机及其自动投放方法
FI68464B (fi) Anordning foer indikering av att kuloerfaergen tar slut i en faergnyanseringsmaskin
US6719021B1 (en) Funnel with liquid level index
US6003366A (en) Liquid level indicating method and system
WO2007086873A1 (en) Liquid level and density measurement device
JPH01254960A (ja) 処理液槽への給水方法
US4327632A (en) Beverage maker
US2678060A (en) Float gauge
US3679600A (en) Container with means for defoaming foaming liquids
JPH01120353A (ja) インク残量検出装置
US2462216A (en) Hydraulic balance
US11543282B2 (en) Contamination resistant liquid level sensor
CN101522081A (zh) 用于制备咖啡、茶等的装置
US4071103A (en) Auxiliary dynamic compensation devices for gravimetric dispensers
JPS5812111Y2 (ja) 浮子式可変抵抗型液面計の液面検出装置
JPS6490473A (en) Developer replenishing device
JPS5990018A (ja) 流体レベルの測定方法およびその装置
EP0215430A3 (en) Dispenser for automatically metering liquids in response to liquid level
SU1198384A1 (ru) Дозатор жидкости
SE8703195L (sv) Anordning foer noggrann avkaenning av en vaetskeytas hoejdlaege
US2730123A (en) Tank float
DE19741067A1 (de) Anordnung zur Erfassung des Füllstandes in einem Flüssigkeitsbehälter
JPS5942664Y2 (ja) 液面検出装置
KR100234325B1 (ko) 용기내에 저수된 액체의 저수량 측정장치

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: OY W. ROSENLEW AB