FI67036C - Foer en autoklav eller ett liknande tryckkaerl avsedd lucka - Google Patents

Foer en autoklav eller ett liknande tryckkaerl avsedd lucka Download PDF

Info

Publication number
FI67036C
FI67036C FI791100A FI791100A FI67036C FI 67036 C FI67036 C FI 67036C FI 791100 A FI791100 A FI 791100A FI 791100 A FI791100 A FI 791100A FI 67036 C FI67036 C FI 67036C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
pressure vessel
hatch
members
opening
door
Prior art date
Application number
FI791100A
Other languages
English (en)
Other versions
FI67036B (fi
FI791100A7 (fi
Inventor
Arne Ingemar Johansson
Original Assignee
Arne Ingemar Johansson
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arne Ingemar Johansson filed Critical Arne Ingemar Johansson
Publication of FI791100A7 publication Critical patent/FI791100A7/fi
Publication of FI67036B publication Critical patent/FI67036B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI67036C publication Critical patent/FI67036C/fi

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16JPISTONS; CYLINDERS; SEALINGS
    • F16J13/00Covers or similar closure members for pressure vessels in general
    • F16J13/02Detachable closure members; Means for tightening closures

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)

Description

Ε35Ξ71 mi ««kuulutusjulkaisu α7Π·ζα
β| W (11) UTLÄGONINCSSKRIFT O/UOO
C (45) rit?ntii nycnru: tty 10 Cl 1995 ^ T ^ (51) Kv.lk.3/1nt.a.3 B 01 J 3/03, F 16 J 13/22 SUOMI—FINLAND (Μ) ΝΜηβΗΛ«Μ-Μ·ιιβ«·ΐΒ*ΐι 79iioo (22) HtkamhpUvt —Ametcnlneidai 03.04.79 ' (23) AlkupUvl—GHtl*h^t*d*| 03-04.79 (41) Tullut lulkiMkd — Bllrtt offendff 05.10.79
Patentti, ja rekistarihallltut . Nihtivfkslpwton {a luraLiulkaiMn pvm.— 28.09.84
PatentH och rtjirtentyrtliai AmMcan uttefd och utl^krlftan puMlearad (32)(33)(31) Pyydetty atuolkeua—Ba*»rd prior** 04.04.78
Ruotsi-Sverige(SE) 7803777“7 (71)(72) Arne Ingemar Johansson, Ängsvägen 7, S-840 70 Hammarstrand,
Ruotsi-Sverige(SE) (74) Berggren Oy Ab (54) Autoklaaviin tai sentapaiseen paineastiaan tarkoitettu luukku -För en autoklav eller ett liknande tryckkärl avsedd lucka
Autoklaaveihin tai sentapaisiin paineastioihin tarkoite.tijfct luukut ovat tavallisesti saranoilla varustettuja ja niin ollen käännettävissä edestakaisin paineastian aukkoon nähden. Tätä vasten ne useimmiten ovat puristettuina ja lukittuina luukkuun sovitetuilla säteen suuntaisilla lukitusmännillä, jotka sisäpäistään on niveltyvästi kiinnitetty luukun akselilla liikkuvaan hoikkiin, joka on kierrelomistuk-sessa käsipyörällä varustetun, pyöritettävän, luukun keskiössä sijaitsevan karan kanssa. Karan pyöriessä yhteen suuntaan holkki kulkee sisäänpäin karaa myöten ja työntää lukitusmäntiä säteen suunnassa ulospäin, lomistukseen paineastian aukon ympärillä olevien männänvasteiden kanssa. Karan pyörittäminen edelleen samaan suuntaan antaa luukulle suuremman nojapaineen sikäli kun männät, joiden korkeus jatkuvasti suurenee, työntyvät männänvasteisiln. Karan pyörittäminen vastakkaiseen suuntaan aiheuttaa nojapaineen vähittäisen pienenemisen ja luukun avautumisen sen jälkeen kun männät ovat siirtyneet irti lomistuk-sestaan paineastian aukon ympärillä olevien kiinteiden männänvasteiden kanssa.
Sarana- ja yhteisen puristus- ja lukitusjärjestelmänsä johdosta näihin tunnettuihin autoklaavi- ja sentapaisten paineastioiden luukkuihin 2 67036 liittyy useita merkitseviä haittoja. Kääntyvä luukku vaatii nimittäin liian suuren tilan kääntymisliikkeitään varten ja muodostaa usein esteen avoimessa asennossaan, jossa se lisäksi aiheuttaa palovahinkovaaroja erityisesti autoklaavia tyhjennettäessä ja panostettaessa. Lisäksi ne tiivisteet, jotka ovat tarpeen tunnettujen luukkujen ja paineastian välillä, joutuvat niin kovaan puristukseen, että ne tarpeettoman nopeasti kuluvat loppuun ja täytyy vaihtaa, mikä usein vaatii ammattimiehen panoksen sen johdosta, että kyseeseen tulevat tiivistysrenkaat usein ovat poikkileikkaukseltaan monimutkaiset, mihin liittyy hankalia kiinnitysmenettelyjä.
Saksalaisesta kuulutusjulkaisusta 2 140 880 tunnetaan tosin toinenkin luukkutyyppi. Tämä luukku on liikkuva kahdessa toisiaan seuraa-vassa ja ainakin olennaisesti suorassa kulmassa toisiinsa nähden olevassa suunnassa, joista yksi ainakin olennaisesti yhtenee astian aukon geometrisen keskiviivan kanssa ja toinen ainakin suurin piirtein on aukon tason suuntainen. Joskin tämä sinänsä merkitsee luukun liikkeen tilantarpeen pienenemistä, tämä tunnettu luukku ei ratkaise autoklaaveissa ja sentapaisissa paineastioissa tähän mennessä esiintyviä ongelmia. Kyseessä oleva luukku on nimittäin tarkoitettu ali-paineastioihin, eikä sen vuoksi, erilaisten tiivistys- ja lukitus-probleemiensa johdosta ilman muuta ole käyttökelpoinen autoklaaveissa ja muissa paineastioissa, jotka, päin vastoin kuin alipaineastiat, eivät toimi alipaineessa vaan sen sijaan ylipaineessa.
Esillä olevan keksinnön tarkoituksena on näin ollen saada aikaan autoklaaveja ja sentapaisia paineastioita varten uudenlainen ja entistä parempi luukku, jolta ennestään tunnettujen luukkujen varjopuolet puuttuvat, joka on paljon keveämpi avata ja sulkea ja jonka yhteydessä sitä paitsi voidaan käyttää yksinkertaisten O-renkaiden muotoisia tiivisteitä, jotka tarpeen vaatiessa ovat helposti maallikonkin vaihdettavissa.
Tämän tarkoituksen saavuttamiseksi keksintö lähtee autoklaavia tai sentapaista paineastiaa varten tarkoitetusta luukusta, joka voi liikkua lukitun aseman, jossa se tiivistää paineastiassa olevan aukon, ja avoimen aseman välillä, jossa se ainakin osaksi vapauttaa paineastian aukon ja tekee paineastian sisustan käsiksipäästä-väksi, joka luukku voi liikkua kahdessa perättäisessä ja ainakin 3 67036 olennaisesti suorassa kulmassa toisiinsa nähden olevassa suunnassa, joista ainakin yksi ainakin olennaisesti yhtenee paineastian aukon geometrisen keskiviivan kanssa ja toinen ainakin suurin piirtein on aukon tason suuntainen, minkä ohessa luukku liikkeitään varten mainituissa kahdessa toisiinsa nähden kulmassa olevassa suunnassa on varustettu joukolla epäkeskisesti laakeroituja elimiä, jotka on yhdistetty toisiinsa kahden ääriasennon välillä tapahtuvia yhteisiä kääntymisliikkeitä vasten luukun tasoon nähden kulmassa olevissa tasoissa, ovat lomistuksessa luukun eteen sovitetun, paineastian aukon toiselle puolelle ulottuvan ohjauslaitteen kanssa, ja ovat toisessa kääntymisääriasennoistaan luukkua kannattaen siirreltävissä edestakaisin yhdessä tämän kanssa mainitussa ohjauslaitteessa. Keksinnön mukaisesti ehdotetaan, että epäkeskisesti laakeroidut elimet ovat toisessa kääntymisääriasemistaan ohjauslaitteen tuella saatettavissa puristumaan luukkua vasten tämän viemiseksi paineastian aukkoon ja lukitsemiseksi siihen ja samoin ohjauslaitteen tuella siirtävät luukkua edestakaisin sen paineastian aukon geometrisen keskiviivan kanssa ainakin olennaisesti yhtenevässä suunnassa mainittujen kahden kääntymisääriasennon välisten kääntymisliikkeittensä aikana, sekä että elimet kannattavat kukin pyöriväksi niihin laakeroitua rullaansa, jotka elinten toisessa kääntymisääriasennossa muodostavat juoksupyörän ohjauslaitteessa ja toisen kääntymisääriasennon läheisyydessä muodostavat elinten nokkapintoja, mutta luukun lukitussa asennossa ovat siten kuormittamattomia, että paineastiassa vallitseva paine ei vaikuta rulliin, vaan elimet muodostavat sen vastavoiman. Tällainen keksinnön mukaan tehty luukku on suoritetuissa kokeissa osoittanut täyttävänsä keksinnön pohjana olevan päämäärän ja sitä paitsi olevansa yksinkertainen ja toiminnassa luotettava.
Epäkeskisesti laakeroidut elimet voivat koostua nokkalevyistä, jotka on kiinnitetty pyörimättömiksi akseleihin, jotka vuorostaan on laakeroitu pyöriviksi luukkuun sisältyvään kehykseen.
Tämän kautta saavutetaan yksinkertainen ja toiminnassa luotettava rakenne samalla kun luukulle voidaan antaa tarkoitukseen sopiva jäykkyys.
Keksinnön mukaisen luukun ohjauslaite voi sinänsä olla muodostettu useilla eri tavoilla, mutta koostuu sovellutusmuodosta, joka on osoittautunut yksinkertaiseksi ja käytännölliseksi, kahdesta pitkän- 4 67036 omaisesta, yhdensuuntaisesta, matkan päässä toisistaan olevasta U-profiilista, jotka on kiinnitetty kannattimilla tai sentapaisilla autoklaaviin tai paineastiaan siten, että niiden laipat on suunnattu toisiaan kohti, ohjainten muodostamiseksi epäkeskises-ti laakeroituja elimiä varten.
Jotta keksinnön mukainen luukku saataisiin helppokulkuiseksi ohjauslaitteessa, epäkeskisesti laakeroidut elimet eli nokkalevyt on kukin varustettu pyöriväksi laakeroidulla rullalla, jotka elinten eli levyjen yhdessä kääntymisääriasennossa muodostavat ohjauslaitteessa juoksevan pyörän ja toisen kääntymisääriasennon läheisyydessä muodostavat elinten eli levyjen nokkapinnan. Valitsemalla rullien läpimitta ja akselin sijainti sopivasti, rullilta voidaan luukun lukitussa asennossa poistaa kuormitus, niin että paineastiassa vallitseva ylipaine ei vaikuta niihin vaan sen sijaan sen ottavat vastaan nokkalevyjen muodossa epäkeskisesti laakeroidut mainitut elimet, jotka tätä tarkoitusta varten luukun lukitsevassa ääriasennossa ovat kääntyneinä hiukan ohi ohjauslaitteen kanssa tapahtuvan nojakosketuksensa kuolokohdan.
67036 5
Jotta keksinnön mukainen luukku olisi helposti yhdellä kädellä ohjailtavissa, ainakin sen toinen mutta mieluimmin molemmat yhteisiä kääntymisliikkeitä varten toisiinsa yhdistetyistä, epäkeskisesti laakeroiduista elimistä on jäykästi yhdistetty toiseen niiden mukana yhdessä kääntyvistä vipumaisista, luukun etusivulla olevista käsi-kahvoista, jonka avulla luukun avaaminen sekä sulkeminen ja lukitseminen voidaan suorittaa kukin omalla yksinkertaisella pyyhintäliik-keellään.
Keksintö selitetään seuraavassa lähemmin oheisen piirustuksen yhteydessä, joka esittää erästä keksinnön mukaan tehtyä autoklaavin pa-nostusaukkoon tarkoitettua luukkua. Piirustuksen kuvio 1 esittää täysin viivoin osaksi aukileikattuna, edestä päin nähtynä kuvantona luukkua sen suljetussa ja lukitussa asennossa autoklaavin panostus-aukossa, ja viiva-piste-viivoin luukkua sen avoimessa, panostusaukon vapaaksi jättävässä asennossa, kun taas kuvio 2 esittää täysin ja vastaavasti katkoviivoin luukkua ylhäältä nähtynä ja samoissa asennoissa kuin kuviossa 1, ja kuvio 3 vihdoin esittää kuvion 1 viivaa III-III myöten otettua leikkausta osasta luukun ohjailumekanismia.
Piirustuksessa esitetty keksinnön mukaisen luukun 1 sovellutusmuoto on muotoiltu sulkemaan lukittavasta ja tiiviisti autoklaavin ja sylinterin muotoisen paineastian 3 panostusaukko 2. Joskin tässä esitetty luukku on varustettu paineastian aukkoon sisääntyöntyvällä osalla 4, jonka ympäri on tehty uurre O-rengasta 5 varten, joka tiivistää luukun 1 paineastian aukon 2 kehää vasten ilman, että siihen vaikuttaa luukun nojapaine aukkoa vasten, on ymmärrettävä, että keksinnön mukaan tehty luukku voi myös olla muodostettu toimimaan yhdessä mielivaltaisella sopivalla tavalla muodostetun tiivistysrenkaan kanssa, joka on sovitettu siten joko itse luukkuun tai paineastian aukon ympärillä luukkuun päin olevaan pintaan, että siihen, päin vastoin kuin tässä esitetyssä luukun sovellutusmuodossa, välittömästi vaikuttaa luukun nojapaine aukkoa vasten.
Ollakseen siirrettävissä lukitusasennon, jossa se tiivistää paineastian aukon 2, ja avoimen asennon välillä, jossa se ainakin osaksi jättää paineastian aukon vapaaksi ja paineastian 3 sisustan käsiksi-päästäväksi, luukkua 1 voidaan keksinnön mukaan liikuttaa kahdessa perättäisessä ja ainakin osittain suorassa kulmassa toisiinsa nähden olevassa suunnassa. Yksi näistä suunnista yhtyy ainakin i 6 67036 olennaisesti paineastian aukon 2 geometriseen keskiviivaan, kun taas toinen suunnista ainakin suurin piirtein noudattaa paineastian aukon sivusuuntaa. Keksinnön mukaisen liikuntamallin luukku 1 saa sen kautta, että se on varustettu joukolla epäkeskisesti laakeroituja elimiä 6, jotka ovat nokkalevyjen muodossa. Nämä on yhdistetty pyörimättömiksi akseleihin 7, jotka on laakeroitu pyöriviksi luukkuun sisältyvään kehykseen 8. Tarkemmin sanottuna luukkuun kuuluu neljä kappaletta näitä epäkeskisesti laakeroituja elimiä eli nokka-levyjä 6, jotka on yhdistetty toisiinsa siten, että ne voivat kahden ääriasennon välillä suorittaa yhteiset kääntymisliikkeet luukun 1 tasoon nähden kulmassa olevissa tasoissa. Nokkalevyjen 6 yhteisten kääntymisliikkeiden aikaansaamiseksi tarpeellinen keskinäinen yhteys koostuu esitetyssä sovellutusmuodossa siitä, että nokkalevyt on jaettu kahdeksi, toisiinsa nähden yhdensuuntaiseksi pariksi, joissa levyt 6 sijaitsevat toistensa yläpuolella ja ovat kiertymättömästi yhdistettyinä toisiinsa niihin kuuluvilla kääntymisakseleilla 7, jotka on kohdassa 9 kytketty yhteen, toisiinsa nähden kääntymättömiksi. Nämä kaksi yhdensuuntaista nokkalevyparia on vuorostaan molemmista päistään kytketty yhteen kahdella toisiinsa nähden yhdensuuntaisella niveltangolla 10, jotka on laakeroitu kääntyviksi nokkalevyihin 6 nähden, sellaisen välimatkan päähän kääntymisakseleista 7 kiinnitettyjen akselitappien 11 ympäri, että täydellinen yhteiskääntyminen on varmistettu näiden kahden nokkalevyparin välille.
Kaikki nokkalevyt 6 on sovitettu luukun 1 kehälle sopivasti jaettuina ja ne on muotoiltu niin, että ne lomistumalla luukun eteen sovitettuun ohjauslaitteeseen 12 toimivat tämän kanssa yhdessä. Ohjauslaitteessa 12, joka ulottuu paineastian aukon 2 toiselle sivulle ja koostuu kahdesta pitkänomaisesta, yhdensuuntaisesta ja matkan päässä toisistaan olevasta U-profiilista 13, jotka on kannattimilla 14 tai sentapaisilla kiinnitetty autoklaaviin tai paineastiaan 3, niin että niiden laipat 15, 16 suuntautuvat toisiaan kohti muodostaen ohjaimet epäkeskisesti laakeroituja elimiä eli nokkalevyjä 6 varten, nämä elimet eli levyt 6 ovat toisessa kääntymisääriasennoistaan, nimittäin siinä, jossa levyjen pituuskeskiviivat ovat yhdensuuntaiset U-profiilien 13 pituuskeskiviivojen kanssa, siirrettävissä edestakaisin yhdessä luukun kanssa, jota ne tällöin kannattavat ohjauslaitteessa. Toisessa kääntymisääriasennoistaan, nimittäin siinä, joka näkyy kuviossa 2, ja jossa nokkalevyjen 6 pituuskeskiviivat ovat lähes poikittaisessa asennossa ohjauslaitteen 12 U-profiileiden pituus- 7 67036 akseleihin nähden, nokkalevyt 6 ovat saatettavissa puristumaan ohjauslaitteen 12 laippoihin 15 tukeutuen, luukkuun 1 kiinnitettyjä vasteita 17 vasten, luukun lukitsemiseksi paineastian aukkoa 2 vasten. Kääntymisliikkeittensä aikana mainitun kahden ääriasennon välillä epäkeskiset elimet eli nokkalevyt 6 vihdoin, ohjauslaitteen lähinnä aukkoa sijaitseviin laippoihin 16 tukeutuen, siirtävät luukkua 11 edestakaisin sen paineastian aukon 2 geometrisen keskiviivan kanssa ainakin olennaisesti yhtenevään liikesuuntaan.
Jotta luukku 1 saataisiin niin helposti liikkuvaksi kuin mahdollista epäkeskisesti laakeroidut elimet eli nokkalevyt 6 on varustettu kukin omalla pyöriväksi laakeroidulla rullallaan, joka levyjen yhdessä kääntymisääriasemassa muodostaa juoksupyörän ohjauslaitteen 12 U-profiilissa 13, ja toisen kääntymisääriasennon läheisyydessä muodostaa levyjen 6 nokkapinnan yhteistoimintaa varten ohjauslaitteen U-profiileihin 13 kuuluvien laippojen 15, 16 kanssa. Rullat 18 ovat sopivasti pallolaakereita, jotka on sovitettu pyöriviksi akselitapeil-la 19, jotka on hitsattu kiinni nokkalevyihin 6 niiden kääntymäakse-leiden 7 sivulle. Nämä akselitapit 19 ja nokkalevyparit yhdistävien niveltankojen 10 akselitapit 11 voi sopivasti olla tehty yhtenä kappaleena, jolloin viimeksimainittujen akselitappien on sijaittava epäkeskisesti ensiksi mainittujen akselitappien 19 vapaasti ulos pistävässä päässä.
Luukun 1 avaus- sekä sulkemis- ja lukitusliikkeiden aikaansaamiseksi vähintään yksi, mutta mieluummin kaksi yhteisiä kääntymisliikkeitä varten toisiinsa yhdistetyistä, epäkeskisesti laakeroiduista elimistä eli nokkalevyistä 6 on jäykästi yhdistetty niiden kanssa yhdessä kääntyvän, vipumaisen käsikahvan 20 kanssa. Kuviosta 3 näkyy, miten tämä kahva 20 voi olla hitsattu kiinni toisen nokkalevyparin nokkalevyihin 6.
Kun kuviossa 1 esitetyn luukun käsikahva 20 käännetään oikealle, saatetaan nokkalevyt 6 jättämään vasemmalla kuviossa 2 sekä kuviossa 3 esitetty asemansa ja asettumaan siihen asemaan, joka on esitetty viiva-piste-viivoilla oikealla kuvioissa 1 ja 2. Tämän yhteydessä luukku vapautuu paineastiasta ja siirtyy ulos sen aukosta ja oikealle ohjauslaitteessa 12. Kaikki tämä seuraa yhdestä ainoasta pyyhkivästä, 8 67036 tasaisesta käsikahvan 20 liikkeestä, joka kahva tällöin kääntyy sisään varsiensa niiltä osilta, jotka on hitsattu kiinni ohjauslaitteen 12 U-profiilien 13 välissä oleviin nokkalevyihin 6 ja joita pysytetään ohjatuissa asemissaan kahden ohjausrullan 21, 22 avulla, joista yksi 21 toimii ylisen U-profiilin 13 ulkoista laippaa 15 vasten ja toinen, 22, toimii mainitun laipan sisäsivua vasten. Viimeksimainitun rullan 22 sisään viemiseksi laipan 15 taakse tähän on tehty aukko 23, Tämän aukon läpi käsikahvan 20 ohjausrulla 22 menee sisään ohjauslaitteeseen ja tulee siitä ulos luukkua avattaessa ja vastaavasti suljettaessa.
Täysin avoimessa asennossaan luukku 1 on siirrettynä sivuun varsin vähän tilaa vaativalla ja kosketukselta suojatulla tavalla, joka on paljon edullisempi kuin tunnettujen käännettävien luukkujen sivuun-siirtämistapa.
Kun keksinnön mukainen luukku 1 on siirretty sivuun viiva-piste-vii-voilla oikealla kuvioissa 1 ja 2 esitettyyn asemaan, 0-renkaan 5 voi tarpeen vaatiessa vaihtaa jopa maallikko.
Jotta luukku ei poistuisi raiteiltaan kummassakaan siirtymissuun-nassaan, ohjauslaitteessa 12 U-profiilien 13 päihin on sopivasti sovitettu yksinkertaiset pysäytyslaitteet 24 ja vastaavasti 25.
Tässä esitetyssä sovellutusmuodossa U-profiilien vasemmalla kuvioissa sijaitsevissa päissä pysäytyslaitteet koostuvat profiilien sisään kiinni hitsatuista päätyseinistä, jotka sisäpuolelta on vuorattu pehmeällä, iskua vaimentavalla aineksella 26, kun taas pysäytyslaite 25 profiilien vastakkaisissa päissä yksinkertaisesti voi koostua profiilien molempien laippojen 15, 16 väliin ulottuvasta sokasta.
Keksintö ei ole rajoitettu edellä selitettyyn ja piirustuksessa esitettyyn sovellutusesimerkkiin, vaan sitä voidaan modifioida monella tavoin patenttivaatimusten puitteissa.

Claims (6)

  1. 9 67036
  2. 1. Autoklaavia tai sentapaista paineastiaa (3) varten tarkoi-tetu luukku (1), joka voi liikkua lukitun aseman, jossa se tiivistää paineastiassa olevan aukon (2), ja avoimen aseman välillä, jossa se ainakin osaksi vapauttaa paineastian aukon ja tekee paineastian sisustan käsiksipäästäväksi, joka luukku voi liikkua kahdessa perättäisessä ja ainakin olennaisesti suorassa kulmassa toisiinsa nähden olevassa suunnassa, joista ainakin yksi ainakin olennaisesti yhtenee paineastian aukon geometrisen keskiviivan kanssa ja toinen ainakin suurin piirtein on aukon tason suuntainen, minkä ohessa luukku liikkeitään varten mainituissa kahdessa toisiinsa nähden kulmassa olevassa suunnassa on varustettu joukolla epäkeskisesti laakeroituja elimiä (6), jotka on yhdistetty toisiinsa (7, 10, 11) kahden ääriasennon välillä tapahtuvia yhteisiä kääntymisliikkeitä vasten luukun tasoon nähden kulmassa olevissa tasoissa, ovat lomistuksessa luukun eteen sovitetun, paineastian aukon (2) toiselle puolelle ulottuvan ohjauslaitteen (12) kanssa, ja ovat toisessa kääntymisääriasennoistaan luukkua (1) kannattaen siirreltävissä edestakaisin yhdessä tämän kanssa mainitussa ohjauslaitteessa, tunnettu siitä, että epäkeskisesti laakeroidut elimet (6) ovat toisessa kääntymisääri-asemistaan ohjauslaitteen (12) tuella (15) saatettavissa puristumaan luukkua vasten tämän viemiseksi paineastian aukkoon (2) ja lukitsemiseksi siihen ja samoin ohjauslaitteen tuella (16) siirtävät luukkua edestakaisin sen paineastian aukon geometrisen keskiviivan kanssa ainakin olennaisesti yhtenevässä suunnassa mainittujen kahden kääntymisääriasennon välisten kääntymisliik-keittensä aikana, sekä että elimet (6) kannattavat kukin pyöriväksi niihin laakeroitua rullaansa (18), jotka elinten toisessa kääntymisääriasennossa muodostavat juoksupyörän ohjauslaitteessa (12) ja toisen kääntymisääriasennon läheisyydessä muodostavat elinten nokkapintoja, mutta luukun lukitussa asennossa ovat siten kuormittamattomia, että paineastiassa vallitseva paine ei vaikuta rulliin (18), vaan elimet (6) muodostavat sen vastavoiman.
  3. 2. Vaatimuksen 1 mukainen luukku, tunnettu siitä, että epäkeskisesti laakeroidut elimet (6) koostuvat nokkalevyistä, jotka on kiinnitetty pyörimättömiksi akseleihin (7), jotka on 10 67036 laakeroitu pyöriviksi luukkuun (1) sisältyvään kehykseen (8).
  4. 3. Vaatimuksen 1 tai 2 mukainen luukku, tunnettu siitä, että ohjauslaite (12) koostuu kahdesta pitkänomaisesta, yhdensuuntaisesta ja matkan päässä toisistaa olevasta U-profiilista (13), jotka on kiinnitetty kannattimilla (14) tai sentapaisilla autoklaaviin tai paineastiaan (3) niin, että niiden laipat (15, 16. ovat suunnattuina toisiaan kohti ohjainten muodostamiseksi epäkeskisesti laakeroituja elimiä (6) varten.
  5. 4. Jonkin edellä olevan vaatimuksen mukainen luukku, tunnettu siitä, että vähintään yksi, mutta mieluimmin kaksi yhteisiä kääntymisliikkeitä varten keskenään yhdistetyistä, epäkeskisesti laakeroiduista elimistä (6) sitä paitsi on jäykästi yhdistetty niiden kanssa yhdessä kääntyvän, vivun kaltaisen kahvan (20) kanssa luukun avaamista, sulkemista ja lukitsemista varten.
  6. 1. För en autoklav eller liknande tryckkärl (3) avsedd lucka (1), som är rörlig mellan ett last läge, i vilket den avtätar en öppning (2) i tryckkärlet, och ett Öppet läge, i vilket den ätminstone delvis frilägger tryckkärlsöppningen och gör det inre av tryckkärlet ätkomligt, vilken lucka är rörlig i tvä pä var-andra följande och i ätminstone väsentligen rät vinkel mot var-andra stäende riktningar, av vilka den ena ätminstone i allt väsentligt sammanfaller med tryckkärlsöppningens geometriska axel och den andra ätminstone i stort sett förlöper i öppningens sidled, varvid luokan för sinä rörelser i de tvä i vinkel mot varandra stäende riktningarna är försedd med ett antal excentriskt lagrade organ (6), vilka är inbördes förbundna (7, 10, 11) för mellan tvä ändlägen gemensamma svängningsrörelser i mot luck-planet vinkelställda pian, stär i ingrepp med en framför luckan anbragt, ät tryckkärlsöppningens (2) ena sida utsträckt styr-anordning (12) och är i det andra av sinä svängningsändlägen under uppbärande av luckan (1) förskjutbara fram och äter tillsammans med denna i nämnda styranordning, kännetecknad av att de excentriskt lagrade organen (6) är i det andra av sinä svängningsändlägen med stöd (15) i styranordningen (12) ansättbara
FI791100A 1978-04-04 1979-04-03 Foer en autoklav eller ett liknande tryckkaerl avsedd lucka FI67036C (fi)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7803777A SE410890B (sv) 1978-04-04 1978-04-04 Lucka for en antoklav eller ett liknande tryckkerl
SE7803777 1978-04-04

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI791100A7 FI791100A7 (fi) 1979-10-05
FI67036B FI67036B (fi) 1984-09-28
FI67036C true FI67036C (fi) 1985-01-10

Family

ID=20334491

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI791100A FI67036C (fi) 1978-04-04 1979-04-03 Foer en autoklav eller ett liknande tryckkaerl avsedd lucka

Country Status (3)

Country Link
FI (1) FI67036C (fi)
NO (1) NO154144C (fi)
SE (1) SE410890B (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI67036B (fi) 1984-09-28
SE7803777L (sv) 1979-10-05
NO154144B (no) 1986-04-14
SE410890B (sv) 1979-11-12
NO791104L (no) 1979-10-05
NO154144C (no) 1986-07-23
FI791100A7 (fi) 1979-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI86611C (fi) Vaendskjutdoerr foer persontransportfordon, speciellt foer raelsfordon.
US4797050A (en) Apparatus for lifting and tilting drums of flowable material
US4767152A (en) Trailer door actuating mechanism
CA1168514A (en) Swinging plug door
FI67036C (fi) Foer en autoklav eller ett liknande tryckkaerl avsedd lucka
FI66148C (fi) Anordning foer att styra fartygs daecksluckor eller liknandesammansatta av luckelement
US2893329A (en) Removable sectional cover for freight car
US2590256A (en) Dust cart
NO783066L (no) Betjeningsanordning for doerer o.l.
SU1030244A1 (ru) Судовое люковое закрытие
US1171521A (en) Rotary car-dumping mechanism.
SU1092087A1 (ru) Устройство дл задраивани секции закрыти
US656699A (en) Hydraulic door-shutting device.
RU182555U1 (ru) Механизм открывания и закрывания задвижной двери изотермического грузового вагона
NO300583B1 (no) Medbringersystem for dreiing av svivel
SU925742A1 (ru) Люковое закрытие
SU688114A3 (ru) Устройство дл открывани и закрывани разгрузо ных люков бункерного вагона
SU407771A1 (ru) Механизм открывания и закрывания двери изотермического вагона
RU2790896C1 (ru) Устройство для закрывания крышек люков полувагонов
SU713777A1 (ru) Устройство дл кантовани изделий
NO126213B (fi)
US114414A (en) Improvement in bridge-gates
US391041A (en) Burglar-proof safe
JPS6236610Y2 (fi)
SU939701A1 (ru) Поворотна дверь

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: JOHANSSON, ARNE INGEMAR