FI66053C - Styrning foer en borrstaong i en borrmaskin - Google Patents
Styrning foer en borrstaong i en borrmaskin Download PDFInfo
- Publication number
- FI66053C FI66053C FI821737A FI821737A FI66053C FI 66053 C FI66053 C FI 66053C FI 821737 A FI821737 A FI 821737A FI 821737 A FI821737 A FI 821737A FI 66053 C FI66053 C FI 66053C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- jaws
- jaw
- support rods
- pressure medium
- guide
- Prior art date
Links
- 238000005553 drilling Methods 0.000 claims description 10
- 230000008878 coupling Effects 0.000 claims description 5
- 238000010168 coupling process Methods 0.000 claims description 5
- 238000005859 coupling reaction Methods 0.000 claims description 5
- 230000005540 biological transmission Effects 0.000 description 2
- 238000005242 forging Methods 0.000 description 2
- 230000005484 gravity Effects 0.000 description 1
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E21—EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
- E21B—EARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
- E21B19/00—Handling rods, casings, tubes or the like outside the borehole, e.g. in the derrick; Apparatus for feeding the rods or cables
- E21B19/24—Guiding or centralising devices for drilling rods or pipes
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Geology (AREA)
- Mining & Mineral Resources (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Fluid Mechanics (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Geochemistry & Mineralogy (AREA)
- Earth Drilling (AREA)
- Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)
Description
65053
Poratangon ohjain porakonetta varten Tämän keksinnön kohteena on poratangon ohjain pora-konetta varten, johon ohjaimeen kuuluu runko, kaksi kanna-5 tinvarsilla runkoon liikkuvasti tuettua leukaa, joissa on kidat poratankoa varten, kytkentävälineet kannatinvarsien kytkemiseksi toisiinsa siten, että leuat liikkuvat vastakkaisiin suuntiin kitoja avattaessa ja suljettaessa, ja vähintään yksi käyttölaite leukojen liikuttelemista varten, joka 10 käyttölaite vaikuttaa ainakin toiseen leukaan.
Jatkotankoporauksessa käytetään yleisesti tämäntapaisia ohjaimia, jotka ovat välttämättömiä poratankojen (pora-kankien tai porausputkien) jatkamisen ja purkamisen kannalta. Ohjaimet lukitsevat poratankojen välisen muhvin paikoilleen 15 sekä toimivat porauksen aikana poraohjaimena. Nykyisin yleisesti käytössä olevat pidätinohjaimet eivät keskitä poratankoa porauskeskiöön tai ne ovat rakenteellisesti monimutkaisia sisältäen useita laakerointeja ja kuluvia niveliä ja ovat lukitusvoimaansa nähden painavia.
20 Ruotsalaisessa patenttijulkaisussa 215154 on esitetty ohjain, jossa toisen leuan molemmat kannatinvarret on liukuvasti laakeroitu ohjaimen runkoon ja yhdistetty toiseen leukaan kiinnitetyn paineväliainesylinterin männänvarteen siten, että molemmat leuat ovat liikuteltavissa toisiaan 25 kohti ja poispäin toisistaan. Paineväliainesylinteri voi liikkua kahden rungossa olevan ääriasentovasteen välillä. Leuat keskittävät poratangon vasta sylinterin koskettaessa toista ääriasentovastetta leukojen sulkeutuessa, koska leukojen, kannatinvarsien ja paineväliainesylinterin muodostama 30 yksikkö pääsee liikkumaan rungon suhteen leukojen väliasen-noissa.
Ruotsalaisessa kuulutusjulkaisussa 391769 on esitetty ohjain, johon kuuluu kaksi rungossa olevaa johteen varassa toisiaan kohti ja poispäin toisistaan liikkuvaa leukaa.
35 Leuat on yhdistetty paineväliainesylinteriin kumpaankin leukaan pallonivelellä laakeroidun työntövarren ja runkoon ___ - Γ 2 60053 laakeroitujen keinuvipujen välityksellä. Leuat eivät itsestään keskitä pöratankoa, koska leuat pääsevät liikkumaan samaan suuntaan rungon suhteen.
Suomalaisessa patenttijulkaisussa 41 525 ja saksa-5 laisessa kuulutusjulkaisussa 1 232 091 on esitetty ohjaimia, jotka käsittävät kaksi runkoon liukuvasti laakeroitua leukaa, jotka molemmat on varustettu omilla paineväliaine-sylintereillä, jotka on yhdistetty yhteiseen paineväliai-neen syöttökanavistoon. Leuat eivät itsestään keskitä pora-10 tankoa, koska toinen leuka voi liikkua ilman että toinen leuka liikkuu vastaavasti vastakkaiseen suuntaan.
DE-hakemusjulkaisu 2 319 032 koskee nopealiikkeistä taontapuristintä, jossa molemmat leuat on kytketty pakko-käyttöisesti toisiinsa kahden käyttötangolla yhdistetyn 15 hammaspyöräjärjestelmän avulla leukojen liikkeiden tahdista mista varten. Käyttövoima saadaan näin vaikuttamaan samanaikaisesti molempiin leukoihin. Erillisten hammaspyöräjärjestelmien käyttö ja mm. kartiohammaspyörien tarve tekee puristinrakenteen monimutkaiseksi.
20 DE-hakemusjulkaisu 2 914 933 koskee taontapuristinta, jossa molemmat leuat on yhdistetty toisiinsa köysijärjes-telmän avulla. Leuat saadaan näin liikkumaan tahdistetusti toisiaan kohti, mutta toisen leuan paluuliike tapahtuu painovoiman vaikutuksesta. Rakenne edellyttää siten aina olen-25 naisesti pystysuoraa käyttöasentoa.
Tämän keksinnön tarkoituksena on aikaansaada ohjain, joka välttää edellä mainitut epäkohdat ja joka mahdollistaa poratangon luotettavan keskittämisen porauskeskiöön. Tämä tarkoitus saavutetaan keksinnön mukaisella ohjaimella, jol-30 le on tunnusomaista se, että kytkentävälineet ovat runkoon laakeroituja välityspyöriä, jotka ovat otteessa leukojen kannatinvarsien kanssa siten, että toisen leuan liike rungon suhteen aikaansaa toisen leuan samansuuruisen vastakkaissuuntaisen liikkeen rungon suhteen.
35 Keksintö perustuu siihen ajatukseen, että leukojen liikkeet pakko-ohjataan siten, että toisen leuan liike rungon 3 66053 suhteen aina aikaansaa toisen leuan samansuuruisen liikkeen rungon suhteen mutta vastakkaiseen suuntaan. Tämä on toteutettavissa yksinkertaisella välitysmekanismilla, jossa runkoon laakeroidut välipyörät varmistavat leukojen pakkoliik-5 keet. Ohjaimella saadaan poratangon varma keskittyminen po-rauskeskiöön. Ohjain on kevyt puristusvoimaansa nähden, eikä siinä ole kuluvia niveliä, koska leuat ja niiden kannatinvar-ret suorittavat vain suoraviivaista liikettä. Ohjaimen rakenne muodostuu litteäksi ja hyvin lyhyeksi poraussuunnas-10 sa, mikä lyhentää syöttölaitteen kokonaispituutta.
Keksintöä selitetään lähemmin seuraavassa viitaten oheisiin piirustuksiin, joissa kuviot 1 ja 2 esittävät kaavamaisesti keksinnön mukaisen ohjaimen toimintaperiaatetta sivulta ja vastaavasti 15 päästä nähtynä, kuvio 3 esittää suuremmassa koossa osittaisena leikkauksena kuvioissa 1 ja 2 esitetyn ohjaimen yksityiskohtaista rakennetta päästä nähtynä, kuvio 4 esittää ohjainta sivulta nähtynä, 20 kuvio 5 esittää leikkausta pitkin kuviossa 3 olevaa viivaa V-V, ja kuviot 6-10 esittävät ohjaimen vaihtoehtoisia toteutusmuotoja.
Piirustusten kuvioissa 1 ja 2 on esitetty keksinnön 25 mukaisen ohjaimen eräs edullinen toteutusmuoto, jolloin ohjain 0 on asennettu kiinteästi porauslaitteiston syöttö-palkin S päähän, jota pitkin poratankoa käyttävä porakone on liikuteltavissa porauksen aikana.
Ohjaimeen 0 kuuluu levymäinen runko 1 sekä kaksi 30 toistensa suhteen liikuteltavissa olevaa leukaa 2 ja 3, joissa on lovimaiset kidat 2a, 3a (kuv. 3), joilla leuat tarttuvat poratangon muhviin poratangon jatkamisen ja purkamisen ajaksi ja keskittävät poratangon porauskeskiöön porauksen ajaksi.
35 Toinen leuka 2 on kiinnitetty kahteen yhdensuuntai seen lieriömäiseen kannatinvarteen 4, 5, jotka on liuku- _ - Γ 4 66053 vasti laakeroitu runkoon tehtyihin vastaaviin porauksiin 6, 7. Toinen leuka 3 on samoin kiinnitetty lieriömäiseen kannatinvarteen 8, joka on liukuvasti laakeroitu runkoon tehtyyn vastaavaan poraukseen 9. Rungossa on lisäksi leukaa 5 ohjaavat johdepinnat 10, jotka estävät kannatinvartta 8 kiertymästä porauksessa 9.
Leuan 3 kannatinvarsi 8 on kiinnitetty sen aksiaalisen jatkeen muodostavaan männänvarteen 11, jonka mäntä 12 liikkuu runkoon tehdyssä sylinterissä 13. Sylinteri on sullo jettu kannella 14. Viitenumerot 15 ja 16 esittävät liitän-täelimiä paineväliaineen syöttämiseksi sylinteriin ja poistamiseksi sylinteristä männän liikesuunnasta riippuen. Lii-täntäelimet on yhdistetty johdoilla paineväliainelähteeseen ohjausventtiilin kautta, jolla paineistettu väliaine saa-15 daan ohjatuksi valinnaisesti männän jommallekummalle puolelle.
Kannatinvarret on varustettu toisiaan päin suunnatuilla hammastuksilla, jolloin leuan 2 kummassakin kannatin-varressa 4, 5 on hammastukset 17 vast. 18 ja leuan 3 kanna-20 tinvarressa 8 on vastakkaisiin suuntiin osoittavat hammastukset 19 ja 20. Hammastukset ovat parittain otteessa kahden hammaspyörän 21 ja 22 kanssa, jotka on laakeroitu rungon kannattamisen akseleiden 23, 24 varaan, jotka ovat kohtisuorassa kannatinvarsien tasoa vastaan ja sijaitsevat toisaal-25 ta kannatinvarsien 4 ja 8 ja toisaalta kannatinvarsien 5 ja 8 välissä.
Leuat 2, 3 on esitetty kuviossa 3 väliasennossa. Kun paineväliainetta johdetaan sylinteriin 13 männän kansipuo-lelle, vetää männänvarsi kannatinvartta 8 ja leukaa 3 pois-30 päin toisesta leuasta 2, jolloin molemmat hammaspyörät kiertyvät akseleidensa ympäri kannatinvarren 8 hammastusten pakottamina. Hammaspyörien liike pakottaa leuan 2 kannatin-varsia 4, 5 liikkumaan samansuuruisen matkan verran vastakkaiseen suuntaan kannatinvarren 8 liikkeeseen nähden, niin 35 että leuat liikkuvat poispäin toisistaan avattuun ääriasentoon .
5 66053
Kun paineväliainetta johdetaan sylinteriin 13 männän vastakkaiselle puolelle, työntää männänvarsi kannatinvartta 8 ja leukaa 3 toista leukaa 2 kohti, jolloin molemmat hammaspyörät jälleen kiertyvät akseleidensa ympäri kannatinvar-5 ren 8 hammastusten pakottamina. Hammaspyörien liike pakottaa leuan 2 kannatinvarsia 4, 5 liikkumaan samansuuruisen matkan verran vastakkaiseen suuntaan kannatinvarren 8 liikkeen suuntaan nähden, niin että leuat liikkuvat toisiaan kohti suljettuun ääriasentoon.
10 Esitetyssä rakenteessa hammaspyörät säilyttävät pyö rimisliikkeistään huolimatta kiinteän sijaintinsa rungon suhteen. Tämän ansiosta tulee leukojen kitojen 2a, 3a välinen keskipiste A aina olemaan keskitettynä porakoneen po-rauskeskiöön PK, kuv. 1, vaikka leuat suorittavatkin keski-15 näistä liikettä. Poratanko saadaan näin luotettavasti keskitetyksi porauskeskiöön.
Kuvioissa 6-9 esitetyt sovellutusmuodot poikkeavat edellä selitetystä vain käyttölaitteen sijoituksen suhteen.
Kuviossa 6 on käyttölaitteeseen kuuluva paineväliaine-20 sylinteri 63 asennettu erillisenä yksikkönä rungon 1 varaan. Sylinterin männänvarsi on kiinnitetty sisäleuan 3 kannatin-varteen 8.
Kuviossa 7 koostuu käyttölaite kahdesta paineväliai-nesylinteristä 73, 73', jotka on asennettu erillisinä yksik-25 köinä rungon 1 varaan. Kummankin sylinterin männänvarsi on kiinnitetty ulkoleuan 2 toiseen kannatinvarteen 4 vast. 5.
Kuviossa 8 koostuu käyttölaite kahdesta paineväliai-nesylinteristä 83, 83', joiden sylinteriporaukset on tehty suoraan runkoon 1 kuviossa 3 esitetyn tapaisesti. Kummankin 30 sylinterin männänvarsi on kiinnitetty ulkoleuan 2 toiseen kannatinvarteen 4 vast. 5.
Kuviossa 9 on käyttölaitteeseen kuuluva paineväliai-nesylinteri 93 asennettu erillisenä yksikkönä rungon 1 varaan. Sylinterin männänvarsi on kiinnitetty suoraan ulko-35 leukaan 2.
On myös mahdollista haluttaessa sijoittaa käyttölait- 6 66053 teet vaikuttamaan kummankin leuan kannatinvarsiin esim. yhdistämällä kuvioiden 2 ja 8 esittämät ratkaisut samaan laitteeseen.
Kuviossa 10 esitetyssä ratkaisussa ei ole käytetty 5 erillistä mäntää, vaan kannatinvarsien 4, 5 ja 8 päät toimivat samalla mäntinä. Kannatinvarsiin on asennettu tiivisteet 104, 105 ja 108, jotka tiivistävät varret runkoon 1 tehtyihin vastaaviin porauksiin 103, 103' ja 103", jotka toimivat paineväliainesylintereinä.
10 Tässä ratkaisussa avataan leuat 2, 3 syöttämällä pai- neväliainetta porauksiin 103 ja 103", jolloin kannatinvar-ret 4 ja 5 työntyvät ulos. Vastaavasti leuat 2, 3 suljetaan syöttämällä paineväliainetta poraukseen 103', jolloin kan-natinvarsi 8 työntyy ulos.
15 Ratkaisu voidaan myös toteuttaa siten, että leukojen aukaisuun käytetään vain toista vartta 4 tai 5, sillä toisen varren liike välittyy hammaspyörärakenteen kautta myös toiseen varteen 5 tai 4 siirtäen sitä vastaavasti.
Piirustukset ja niihin liittyvä selitys on tarkoitet- 20 tu vain havainnollistamaan keksinnön ajatusta. Yksityiskohdiltaan voi keksinnön mukainen ohjain vaihdella huomattavastikin patenttivaatimusten puitteissa.
li
Claims (10)
1. Poratangon ohjain porakonetta varten, johon ohjaimeen (0) kuuluu 5. runko (1) , - kaksi kannatinvarsilla (4, 5, 8) runkoon liikkuvasti tuettua leukaa (2, 3), joissa on kidat (2a, 3a) pora-tankoa varten, - kytkentävälineet kannatinvarsien kytkemiseksi toi- 10 siinsa siten, että leuat liikkuvat vastakkaisiin suuntiin kitoja avattaessa ja suljettaessa, ja - vähintään yksi käyttölaite (11, 12, 13; 63; 73, 73': 83, 83'; 93; 103, 103', 103") leukojen liikuttelemista varten, joka käyttölaite vaikuttaa ainakin toiseen leukaan 15 (2 tai 3), tunnettu siitä, että kytkentävälineet ovat runkoon laakeroituja välityspyöriä (21, 22), jotka ovat otteessa leukojen (2, 3) kannatinvarsien (4, 5, 8) kanssa siten, että toisen leuan liike rungon suhteen aikaansaa toisen leuan samansuuruisen vastakkaisuuntaisen 20 liikkeen rungon suhteen.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen ohjain, tunnettu siitä, että välityspyörät (21, 22) ovat hammaspyöriä ja että kannatinvarret (4, 5, 8) ovat hammastankoja.
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen ohjain, t u n - 25. e t t u siitä, että kannatinvarret (4, 5, 8) ovat laakeroitu runkoon (1) muodostettuihin yhdensuuntaisiin porauksiin (6 , 7 , 9).
4. Jonkin patenttivaatimuksen 1-3 mukainen ohjain, tunnettu siitä, että käyttölaitteeseen (11, 12, 13) 30 kuuluu paineväliainesylinteri (13), jonka männänvarsi (11) on kiinnitetty toisen leuan (3) kannatinvarteen (8).
5. Jonkin patenttivaatimuksen 1-3 mukainen ohjain, tunnettu siitä, että käyttölaitteeseen (73, 73'; ____ - τ.~ 8 66053 83, 83') kuuluu kaksi paineväliainesylinteriä» joiden män-nänvarret on kiinnitetty toisen leuan (2) kannatinvarsiin (4, 5) .
6. Jonkin patenttivaatimuksen 1-3 mukainen ohjain, 5 tunnettu siitä, että käyttölaitteeseen (93) kuuluu paineväliainesylinteri, jonka roännänvarsi on kiinnitetty toiseen leukaan (2).
6 50 5 3 7
7. Jonkin patenttivaatimuksen 1-3 mukainen ohjain, tunnettu siitä, että käyttölaitteeseen (103, 103', 10 103") kuuluu kolme paineväliainesylinteriä, joiden männät on kytketty molempien leukojen kannatinvarsiin (4, 5, 8).
8. Patenttivaatimuksen 7 mukainen ohjain, tunnettu siitä, että leukojen kannatinvarret (4, 5, 8) toimivat mäntinä.
9. Jonkin patenttivaatimuksen 4-8 mukainen ohjain, tunnettu siitä, että sylinteri (13) vast, sylinterit (83, 83'; 103, 103', 103") on tehty runkoon (1).
10. Jonkin patenttivaatimuksen 4-8 mukainen ohjain, tunnettu siitä, että sylinteri (63; 93) vast, sy- 20 linterit (73, 73’) on kiinnitetty runkoon (1). 9 Patentkrav: ό O O 5 3
Priority Applications (12)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI821737A FI66053C (fi) | 1982-05-17 | 1982-05-17 | Styrning foer en borrstaong i en borrmaskin |
| GB08310899A GB2122237B (en) | 1982-05-17 | 1983-04-21 | Drill rod guide |
| ZA832869A ZA832869B (en) | 1982-05-17 | 1983-04-22 | Drill rod guide for a drilling machine |
| AU14236/83A AU1423683A (en) | 1982-05-17 | 1983-05-04 | Drill guide |
| CH2563/83A CH661562A5 (de) | 1982-05-17 | 1983-05-10 | Bohrstangenfuehrung fuer eine bohrmaschine. |
| SE8302729A SE8302729L (sv) | 1982-05-17 | 1983-05-13 | Styrorgan for en borrstang i en borrmaskin |
| FR8307982A FR2526852A1 (fr) | 1982-05-17 | 1983-05-13 | Guide-tige de forage pour machine de forage |
| IT21097/83A IT1163369B (it) | 1982-05-17 | 1983-05-13 | Guida per asta di perforazione di un apparato di perforazione |
| DE3317592A DE3317592C2 (de) | 1982-05-17 | 1983-05-14 | Bohrstangenführung für eine Bohrmaschine |
| JP58085661A JPS58207476A (ja) | 1982-05-17 | 1983-05-16 | ドリル機械のドリルロツド案内 |
| SU833590061A SU1268107A3 (ru) | 1982-05-17 | 1983-05-16 | Направл ющее приспособление дл буровой штанги бурильной машины |
| NO831745A NO831745L (no) | 1982-05-17 | 1983-05-16 | Styreorgan for en borstang i en bormaskin. |
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI821737A FI66053C (fi) | 1982-05-17 | 1982-05-17 | Styrning foer en borrstaong i en borrmaskin |
| FI821737 | 1982-05-17 |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI821737A0 FI821737A0 (fi) | 1982-05-17 |
| FI821737A7 FI821737A7 (fi) | 1983-11-18 |
| FI66053B FI66053B (fi) | 1984-04-30 |
| FI66053C true FI66053C (fi) | 1984-08-10 |
Family
ID=8515536
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI821737A FI66053C (fi) | 1982-05-17 | 1982-05-17 | Styrning foer en borrstaong i en borrmaskin |
Country Status (12)
| Country | Link |
|---|---|
| JP (1) | JPS58207476A (fi) |
| AU (1) | AU1423683A (fi) |
| CH (1) | CH661562A5 (fi) |
| DE (1) | DE3317592C2 (fi) |
| FI (1) | FI66053C (fi) |
| FR (1) | FR2526852A1 (fi) |
| GB (1) | GB2122237B (fi) |
| IT (1) | IT1163369B (fi) |
| NO (1) | NO831745L (fi) |
| SE (1) | SE8302729L (fi) |
| SU (1) | SU1268107A3 (fi) |
| ZA (1) | ZA832869B (fi) |
Families Citing this family (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US5306537A (en) * | 1991-12-20 | 1994-04-26 | The Standard Products Company | Wear resistant coating for glass run channel |
| AU2006219107B2 (en) * | 2005-03-02 | 2011-05-12 | Epiroc Rock Drills Aktiebolag | Drill rod support, and drill rod support half |
| FI123117B (fi) | 2011-02-18 | 2012-11-15 | Sandvik Mining & Constr Oy | Ohjauslaitteisto poraputken ohjaamiseksi |
| CN107100571B (zh) * | 2017-06-26 | 2018-09-28 | 上海海事大学 | 采油树下放导向工装的钻杆导向臂 |
Family Cites Families (6)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB191003755A (en) * | 1910-02-15 | 1910-07-07 | Jorgen Leonard Thomesen | An Improved Vice or Holder. |
| CH351818A (de) * | 1955-12-17 | 1961-01-31 | Witzig Karl Emil Dipl Ing | Rundschalttisch |
| US3231318A (en) * | 1962-06-12 | 1966-01-25 | Atlas Copco Ab | Drill steel centralizers |
| DE1232091B (de) * | 1965-06-25 | 1967-01-12 | Salzgitter Maschinen Ag | Vorrichtung zum Halten, Fuehren und Loesen der Bohrstangen des Bohrgestaenges einer Drehbohr-maschine |
| FR2118351A5 (fi) * | 1970-12-18 | 1972-07-28 | Porges | |
| SE391769B (sv) * | 1973-12-21 | 1977-02-28 | Atlas Copco Ab | Forfarande vid bergborrning medelst en streng av skarvade borrstenger som fores genom ett borrstod under bortsugning av kax ur detta och anordning for genomforande av forfarandet |
-
1982
- 1982-05-17 FI FI821737A patent/FI66053C/fi not_active IP Right Cessation
-
1983
- 1983-04-21 GB GB08310899A patent/GB2122237B/en not_active Expired
- 1983-04-22 ZA ZA832869A patent/ZA832869B/xx unknown
- 1983-05-04 AU AU14236/83A patent/AU1423683A/en not_active Abandoned
- 1983-05-10 CH CH2563/83A patent/CH661562A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-05-13 SE SE8302729A patent/SE8302729L/ not_active Application Discontinuation
- 1983-05-13 IT IT21097/83A patent/IT1163369B/it active
- 1983-05-13 FR FR8307982A patent/FR2526852A1/fr active Pending
- 1983-05-14 DE DE3317592A patent/DE3317592C2/de not_active Expired
- 1983-05-16 SU SU833590061A patent/SU1268107A3/ru active
- 1983-05-16 NO NO831745A patent/NO831745L/no unknown
- 1983-05-16 JP JP58085661A patent/JPS58207476A/ja active Granted
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| GB2122237A (en) | 1984-01-11 |
| SE8302729L (sv) | 1983-11-18 |
| CH661562A5 (de) | 1987-07-31 |
| SE8302729D0 (sv) | 1983-05-13 |
| JPS58207476A (ja) | 1983-12-02 |
| DE3317592A1 (de) | 1983-11-17 |
| AU1423683A (en) | 1983-11-24 |
| FR2526852A1 (fr) | 1983-11-18 |
| DE3317592C2 (de) | 1986-12-18 |
| GB2122237B (en) | 1985-09-25 |
| NO831745L (no) | 1983-11-18 |
| IT1163369B (it) | 1987-04-08 |
| JPS6229595B2 (fi) | 1987-06-26 |
| GB8310899D0 (en) | 1983-05-25 |
| FI821737A7 (fi) | 1983-11-18 |
| IT8321097A0 (it) | 1983-05-13 |
| SU1268107A3 (ru) | 1986-10-30 |
| FI66053B (fi) | 1984-04-30 |
| ZA832869B (en) | 1984-01-25 |
| FI821737A0 (fi) | 1982-05-17 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| FI73616C (fi) | Anordning vid robotmanipulator. | |
| DE19513739B4 (de) | Greifeinrichtung mit verbessertem Synchronisationsantrieb | |
| FI66053C (fi) | Styrning foer en borrstaong i en borrmaskin | |
| FI121483B (fi) | Menetelmä tankomaisten kappaleiden käsittelemiseksi, väliohjain sekä kallionporausyksikkö | |
| US3587294A (en) | Rotary tube-testing presses | |
| FI87831C (fi) | Vertikal borrningsbom | |
| SE8405368D0 (sv) | Med rotationsmaskineri forsedd tryckmediedriven slagborrmaskin | |
| EP3221083A1 (de) | Bearbeitungseinheit für eine werkzeugmaschine und werkzeugmaschine mit einer derartigen bearbeitungseinheit | |
| US5033555A (en) | Fluid cylinder powered tool | |
| DE2809169A1 (de) | Strahlrohr zum antrieb und zur steuerung von flugzeugen | |
| SU975380A1 (ru) | Рука манипул тора | |
| CN220566036U (zh) | 一种自动接杆系统钻杆抱紧机构 | |
| SU901046A1 (ru) | Манипул тор | |
| SU1446365A1 (ru) | Длинноходовой гидропневматический механизм | |
| WO2014153303A1 (en) | Machining system | |
| DE102011056198A1 (de) | Werkzeugmaschine | |
| SU878430A2 (ru) | Силова головка | |
| EP3978169A1 (de) | Spannvorrichtung, spindelanordnung sowie werkzeugmaschine | |
| DE102008058475B4 (de) | Vorrichtung zur Übertragung elektrischer und pneumatischer Energie auf Druckmaschinenzylinder | |
| CN210686490U (zh) | 带插销锁紧装置的液压油缸 | |
| RU2110368C1 (ru) | Нагрузочное устройство для ускоренных испытаний станков | |
| IT202200025317A1 (it) | Assieme comprendente una tavola a dividere e almeno un mandrino | |
| US1991915A (en) | Machine tool having fluid pressure feeds | |
| FI80112B (fi) | Stoedanordningsarrangemang foer verktyg, speciellt foer borste eller plog. | |
| KR910001918Y1 (ko) | 축심 가변 실린더 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM | Patent lapsed |
Owner name: OY TAMPELLA AB |