FI61346C - Anordning foer att reglera lufttillfoerseln vid en foerbraenningsugn - Google Patents
Anordning foer att reglera lufttillfoerseln vid en foerbraenningsugn Download PDFInfo
- Publication number
- FI61346C FI61346C FI752704A FI752704A FI61346C FI 61346 C FI61346 C FI 61346C FI 752704 A FI752704 A FI 752704A FI 752704 A FI752704 A FI 752704A FI 61346 C FI61346 C FI 61346C
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- sleeve
- air
- nose
- wall
- gate
- Prior art date
Links
- 238000004140 cleaning Methods 0.000 description 6
- 238000007789 sealing Methods 0.000 description 4
- 210000002445 nipple Anatomy 0.000 description 3
- 239000002699 waste material Substances 0.000 description 3
- 238000010411 cooking Methods 0.000 description 2
- 239000000446 fuel Substances 0.000 description 2
- 238000007689 inspection Methods 0.000 description 2
- 238000011084 recovery Methods 0.000 description 2
- 239000011324 bead Substances 0.000 description 1
- 238000005452 bending Methods 0.000 description 1
- 229920002678 cellulose Polymers 0.000 description 1
- 239000001913 cellulose Substances 0.000 description 1
- 238000002485 combustion reaction Methods 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 238000005516 engineering process Methods 0.000 description 1
- 238000000605 extraction Methods 0.000 description 1
- 238000007790 scraping Methods 0.000 description 1
- 238000003260 vortexing Methods 0.000 description 1
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F23—COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
- F23L—SUPPLYING AIR OR NON-COMBUSTIBLE LIQUIDS OR GASES TO COMBUSTION APPARATUS IN GENERAL ; VALVES OR DAMPERS SPECIALLY ADAPTED FOR CONTROLLING AIR SUPPLY OR DRAUGHT IN COMBUSTION APPARATUS; INDUCING DRAUGHT IN COMBUSTION APPARATUS; TOPS FOR CHIMNEYS OR VENTILATING SHAFTS; TERMINALS FOR FLUES
- F23L13/00—Construction of valves or dampers for controlling air supply or draught
- F23L13/06—Construction of valves or dampers for controlling air supply or draught slidable only
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F23—COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
- F23J—REMOVAL OR TREATMENT OF COMBUSTION PRODUCTS OR COMBUSTION RESIDUES; FLUES
- F23J3/00—Removing solid residues from passages or chambers beyond the fire, e.g. from flues by soot blowers
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F23—COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
- F23M—CASINGS, LININGS, WALLS OR DOORS SPECIALLY ADAPTED FOR COMBUSTION CHAMBERS, e.g. FIREBRIDGES; DEVICES FOR DEFLECTING AIR, FLAMES OR COMBUSTION PRODUCTS IN COMBUSTION CHAMBERS; SAFETY ARRANGEMENTS SPECIALLY ADAPTED FOR COMBUSTION APPARATUS; DETAILS OF COMBUSTION CHAMBERS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- F23M11/00—Safety arrangements
- F23M11/04—Means for supervising combustion, e.g. windows
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Combustion & Propulsion (AREA)
- Incineration Of Waste (AREA)
- Air Supply (AREA)
- Paper (AREA)
- Gasification And Melting Of Waste (AREA)
Description
ΓβΙ f11^UULUTUSJULKAI5U , . -, .
JBj lBJ (11) utlAogninosskript 6'3 4 6 c (45) Patentti ay2nnetty 12 07 1932 Patent meddelat " (51) Kv.ik.3/int.a.3 P 23 L 13/06 SUOMI—FINLAND (21) PKwttih.k.mw-p.Mottweknh., 75270*1 (22) H.k.miMWt-AnrtJki.lwpdH 29-09-75 * ' (23) Allaipilvt*»Gilcigktcadag 29.09-75 (41) Tullut JulklMlial — Bllvlt offuncHg 08.0*1.76
Patentti- ja rakiftarihallitu· ... _____________
Patent- och r«gist«r*tyralMn ^ Am«cm Jta£d"och utl.skrMnn puMlcurud 31 - 0 3 - 82 (32)(33)(31) Pjrydutty «uoiiwut —Begird priori*·* °7 · 10.7**
Ruotsi-Sverige(SE) 7^12568-3 (71) Götaverken Ängteknik Ab, Stjärngatan 9» Göteborg, Ruotsi-Sverige(SE) (72) Stig Jansson, Göteborg, Ruotsi-Sverige(SE) (7*0 Antti Impola (5*0 Laite ilmansyötön säätämiseksi polttouunissa - Anordning för att reglera lufttillförseln vid en förbränningsugn
Teknikkan eräillä aloilla esiintyy tarve tyydyttävällä tiiviillä tavalla voida erottaa kaksi ilma- tai kaasukammiota, jotka liikkuvat toisiinsa nähden, vaikka liike ei ole sama-akselinen (ei tapahdu yhteistä akselia pitkin).
Tämä tarve esiintyy esimerkiksi sen tyyppisessä ilmaporttisääti messä, joka alkaa voittaa jalansijaa selluloosateollisuuden takaisin-saantihöyrykattiloissa, ts. niissä höyrykattiloissa, joissa poltetaan massapuun keitosta saatua jätelipeää.
Tämä erikoinen polttoaine, ts. jätelipeä aiheuttaa sen, että ne kanavat, joiden kautta paiamisilmaa johdetaan tulipesään ja joita on suuri lukumäärä jokaisessa kattilassa, pyrkivät tukkeutumaan jähmettyvien kerrosten vaikutuksesta,jotka virtaavat tulipesän seiniä pitkin tai linkoutuvat kanavia vastaan kaasun pyörteilyn vaikutuksesta.
Edellä mainitun tyyppinen ilmaportinsäädin käsittää säätöholkin. joka on samanmuotoinen, mutta vähän pienempi kuin ilmaportin läpikulku. Portin läpikulku laajenee ulospäin (tulipesästä poispäin) ja säätö-holkki on liitetty ilmatiiviisti, mutta taipuisasti ilmakaapin ulkoseinään. Tämän sovituksen ansiosta ilmaportin haluttua avausmäärää sääde» tään siten, että säätöholkin tulipesän puoleinen pää viedään enemmän 2 61346 tai vähemmän pitkälle portin ulospäin laajenevaan läpikulkuun- Ilma pakotetaan siis virtaamaan tulipesään raon kautta, joka jää säätö-hoikin ja ilmaportin väliin.
Muunkinlainen toiminta voidaan aikaansaada mainitulla säätimen tyypillä. Säätöholkki voidaan johtaa jaksottaisesti niin pitkälle, että sen sisäpää ulottuu tulipesään, jolloin mahdolliset kerrokset irtoavat, minkä jälkeen säätöholkki automaattisesti palautetaan haluttuun säätöasemaan.
Tälle viimeksi mainitulle toiminnalle voidaan asettaa se vaatimus, että säätöholkki avautuu ilman läpivirtausta varten, kun sen etupää ohittaa pienimmän avausmäärän tiellään uunia kohti. Tämä merkitsee sitä varmuutta, että tulipesään johdetaan ilmaa, vaikka säätöholkki kiinnittyisi sisimpään asemmansa. Säätöholkin sisäosa tulee siis tavallisesti liikkeen (säätömatka) suurimmalla osalla olemaan erotettuna ympäröivässä ilmakaapissa olevasta ilmasta, sillä aikaa kun tulo sen sisäosaan avataan tiettyyn asemaan, jotta se sulkeutuisi takaisin säätöholkin takaisin viennin aikana.
Varusteiden tässä tyypissä asian luonteesta johtuu, että niitä ei voida valmistaa hienomekaanisella tarkkuudella. Niinpä ei ole varmaa, että säätöholkki liikkuu radalla, joka sijaitsee kohtisuorasti ilmakaapin ulkoseinää vastaan, vaikka tämä on pyrkimyksenä. Myöskään niitä ohjaimia, jotka valmistetaan säätöholkkia varten, ei voida valmistaa kohtuullisin välinein sellaisella tarkkuudella, että säätöholkin pituusakseli aina osuu yhteen sen ajatellun pituusakselin kanssa tai että säätöholkki "puhdistusiskurf jälkeen palautuu samaan pituus-akseliin, josta se poistui.
Tällöin on tärkeää muodostaa tiivistyselin niin, että se tiivistävän pään toiminnan lisäksi voi myöskin kompensoida edellä mainittua laatua olevat poikkeamat, mikä on tämän keksinnön tarkoituksena. Laite mahdollistaa osien liikuttamisen teleskooppimaisesti myös kul-mapoikkeamissa, jotta kaikissa asemissa säilytetään hyvä tiivistys ja myös että osat uudelleen saadaan kosketukseen, jos ne puhdistettaessa ovat joutuneet erilleen.
Niinpä tämä keksintö koskee laitetta ilman syötön säätämiseksi tulipesässä, joka ainakin pitkin yhtä sivuseinää on varustettu joukolla ilmaportteja, jotka liittyvät mainitun seinän ulkopuolella sijaitsevaan ilmalaatikkoon, jolloin ainakin jokin näistä aukoista on varustettu ilmalaatikkoon sovitetulla edestakaisin liikkuvalla hoikilla, joka tavallisesti on suljettu taaksepäin ilmalaatikkoon nähden vähintään yhden tämän takaseinästä ulkonevan putkinysän avulla, joka teles- 3 61346 kooppimaisesti yhteistoimii hoikin kanssa niin, että tämä sen ja portin väliin jättää ilman ulosvirtausta varten tarkoitetun raon, jonka suuruuden määrää hoikin siirtoasema portin aukon suuaukkoon nähden laatikkoa kohti. Keksintö tunnetaan siitä, että putkinysä työntyy hoikkiin tai tästä ulkonevaan putkiosaan ja on varustettu päällä, jolla on suunnassa nysästä poispäin suippeneva poikkileikkaus ja jonka vaippapinnalla on vähän holvimainen ulkomuoto hyvänä tiivistyksenä hoikkia vast, putkiosaa vastaan, joka pää on asennettu ohjaimiin put-kicsan sisään työntyvään päähän siten, että se voi liikkua nysän pituusakselia vasten kohtisuorassa tasossa sekä on yleensä siten muodostettu että holkki, joka puhtaaksikaavinnan tapahtuessa on työntynyt niin pitkälle ulos, että se ainakin osittain on vedetty ulos nysästä, helposti palautetaan pään yli.
Keksinnön erästä sovellutusmuotoa selitetään seuraavassa viitaten oheiseen piirustukseen, jossa kuvio 1 esittää leikkausta ilmaportjn vieressä olevasta ilma-kaapista ja kuvio 2 esittää suuremmassa koossa teleskooppimaisen laitteen yksityiskohtaa.
Kuviossa 1 esitetty laite on sovellettu takaisirsaantiuuniin, jossa poltetaan selluloosan keitosta saatua jätelipeää. Uunin seinät on rakennettu vettä johtavista putkista 10 ja seiniin on tehty tarpeellinen lukumäärä ilmaportteja taivuttamalla erilleen vierekkäisiä putkia. Jokaisen portin määrää suutinosa 11, jossa on suunnassa seinästä ulospäin vähän kasvava poikkileikkausala. Port.lt on liitetty seinän ulkopuolelle sovitettuun ilmalaatikkoon 12, jossa voi olla esittämättä jätetty elin ilmansyötön säätämiseksi jokaiseen porttiryhmään.
Ilman erikseen säätämiseksi ainakin joissakin porteissa 11 on edestakaisin liikkuva holkki 13. Tämän suuosa on samanmuotoinen suut-timen läpi kulkevan kanavan kanssa, mutta sen poikkileikkaus on suut-timen'ahtaimman osan poikkileikkausta pienempi niin, että muodostuu rengasmainen rako, jonka kautta ilmaa voi virrata laatikosta 12 uuniin. Sen ansiosta, että suutin laajenee ulospäin tulipesästä, hoikin siirtoasema tulee määräämään tämän raon tehollisen suuruuden.
Hoikin ohjaus tapahtuu ruuvin 14 avulla, joka toimii ilmakaapin ulkoseinään 16 asennetussa mutterissa ja joka on yhdistetty hoikin kanssa ohjaimella 17, joka kulkee hoikin kanssa yhdensuuntaista tankoa 18 pitkin.
Hoikin 13 rajoittaa ilmakaappiin nähden pääteseinä 19, niin, että mitään ilmaa ei voi tavallisesti kulkea hoikkiin.
4 61346
Nyt on kuitenkin välttämätöntä, että hoikin sisäosa tulee luok-sepäästävästi ilmakaapin ulkosivulta. Toisaalta täytyy tarkastusikku-nan 20 kautta läpi voida seurata palamista ja toisaalta automaattisesti suljettavan kanavan 21 kautta voida johtaa puhdistustyökalu hoikin läpi tulipesään.
Ikkuna ja puhdistusaukko on asennettu ilmakaapin seinässä 16 olevaan luukkuun 2? ja niihin kuuluu kaksi putkinysää 23, jotka toimivat teleskooppimaisesti yhdessäputkiosien 24 kanssa, jotka ulkonevat hoikin pääteseinästä 19.
Jokaiseen hoikkiin voi luonnollisesti olla sovitettu useampia kuin kaksj tällaista yhteysmahdollisuutta ja hyvin yksinkertaisessa tapauksessa tarkastusikkuna voidaan asentaa puhdistusaukon yhteyteen. Tällöin tarvitsee ainoastaan putkinysän 23 ja putkinaan 24 tulla muodostamaan hoikin 13 pääteosa.
Teleskooppimaisesti yhdessä toimivan putkinysän ja putkiosan pituusleikkaus on esitetty kuviossa 2. Putkinysän 23 läpimitta on seivästi putkiosan 24 läpimittaa pienempi ja tiivistys niiden välillä aikaansaadaan pään 25 avulla, jolla on määrätty aksiaalinen ulottuvuus ja jonka pääosan poikkileikkaus pienenee putkinysästä poispäin. Pään vaippaseinämän pituusleikkauksella on vähän holvimainen ulkomuoto, mikä merkitsee hyvää tiivistystä putkiosaa vastaan, vaikka tämä ja putkir.ysä eivät olisi aivan sama-akseliset.
Pää on varustettu sisäänpäin suunnatulla laipalla 26, joka on suunnattu nysän pituusakseliin nähden kohtisuoraan tasoon ja kiinnitetty laippaa vasten nysän vapaaseen päähän jousen 27 ja levyn 28 käsittävän joustavan elimen välityksellä. Laippa ja levy muodostavat ohjaimen, joka sallii tietyn liikkeen säteittäisessä suunnassa, joka siten voidaan saada esiir tyir.ään pään ja levyn välillä, samanaikaisesti, kun tiivistys säilyy nysän ja pään välillä.
On selvää, että pää tavallisesti tulee estämään ilman kulun hoikkiin putkiosan kautta. Kuten johdannossa on mainittu, on haluttua, että tämä tiivistävä toiminta lakkaa kokonaan tai osittain, kun hojkki ilmaport.in puhdistuksen yhteydessä viedään eniten uiostyönnet-tyyn asemaansa. Toisaalta voidaan haluta ylimääräistä ilmanpuhallusta juuri sillä hetkellä ja toisaalta varmistetaan se, että ilmansyöttö ei kokonaan sulkeudu, vaikka holkki sattumalta esiintyvien tekijöiden johdosta kiimi.i ttyisi portin suuttimeen.
Toisin sanoen hoikin iskunpa t.uus valitaan niin suureksi, että pää 25 ainakir osittain tulee putkiosasta 24 ulos, kun helkki viedään 5 61 346 uloimpaan ulkonemisasemaan. Pään ohenevan kartion muodon ansiosta ei esiinny mitään vaikeuksia palautettaessa holkki takaisin saada putkiosa kulkemaan nysän läpi.
Lipeän takaisinsaantiuunien lisäksi keksintöä voidaan soveltaa muihinkin tulipesiin, joissa poltetaan pölyrikasta polttoainetta ja joissa on toivottua yksilöllinen säädettävyys ja puhdistettavuus.
Claims (1)
- 6 PATENTTIVAATIMUS 61346 Laite ilman syötön säätämiseksi tulipesässä, joka ainakin pitkin yhtä sivuseinää on varustettu joukolla ilmaportteja (11), jotka liittyvät mainitun seinän ulkopuolella sijaitsevaan ilmalaa-tikkoon (12), jolloin ainakin jokin näistä aukoista on varustettu ilmalaatikkoon sovitetulla edestakaisin liikkuvalla hoikilla (13), joka tavallisesti on suljettu taaksepäin ilmalaatikkoon nähden vähintään yhden tämän takaseinästä (10) ulkonevan putkinysän (23) avulla, joka teleskooppimaisesti yhteistoimii hoikin (13) kanssa, niin että tämä sen ja portin väliin jättää ilman ulosvirtausta varten tarkoitetun raon, jonka suuruuden määrää hoikin siirtoasema portin aukon suuaukkoon nähden laatikkoa kohti, tunnettu siitä, että putkinysä (23) työntyy hoikkiin (13) tai tästä ulkonevaan putkiosaan (24) ja on varustettu päällä (25), jolla on suunnassa nysästä (23) poispäin suippeneva poikkileikkaus ja jonka vaippapinnalla on vähän holvimainen ulkomuoto hyvänä tiivistyksenä hoikkia (13) vast, putkiosaa (24) vastaan, joka pää on asennettu ohjaimiin (28) putkiosan sisään työntyvään päähän siten, että se voi liikkua nysän pituusakselia vasten kohtisuorassa tasossa sekä on y-leensä siten muodostettu, että holkki (13), joka puhtaaksikaavinnan tapahtuessa on työntynyt niin pitkälle ulos, että se ainakin osittain on vedetty ulos nysästä, helposti palautetaan pään yli.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE7412568A SE390755B (sv) | 1974-10-07 | 1974-10-07 | Anordning for att reglera lufttillforseln vid en eldstad |
| SE7412568 | 1974-10-07 |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI752704A7 FI752704A7 (fi) | 1976-04-08 |
| FI61346B FI61346B (fi) | 1982-03-31 |
| FI61346C true FI61346C (fi) | 1982-07-12 |
Family
ID=20322334
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI752704A FI61346C (fi) | 1974-10-07 | 1975-09-29 | Anordning foer att reglera lufttillfoerseln vid en foerbraenningsugn |
Country Status (9)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4027604A (fi) |
| JP (1) | JPS5813808B2 (fi) |
| BR (1) | BR7506324A (fi) |
| CA (1) | CA1036009A (fi) |
| ES (1) | ES441532A1 (fi) |
| FI (1) | FI61346C (fi) |
| FR (1) | FR2287652A1 (fi) |
| GB (1) | GB1512216A (fi) |
| SE (1) | SE390755B (fi) |
Families Citing this family (10)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| SE404046B (sv) * | 1975-11-24 | 1978-09-18 | Svenska Maskinverken Ab | Anordning for renhallning av luftdysor vid sodahusaggregat |
| FR2404674A1 (fr) * | 1977-09-30 | 1979-04-27 | Usinor | Dispositif de support d'une descente de vent de haut-fourneau |
| US4268977A (en) * | 1979-12-03 | 1981-05-26 | Exxon Research & Engineering Company | Sealing apparatus for ovens |
| SE8500668L (sv) * | 1985-02-13 | 1985-12-02 | Lt Produkter Skutsker Ab | Regler- och rensningsanordning vid luftportar anordnade i sidoveggen av en eldstad |
| US4940004A (en) * | 1989-07-07 | 1990-07-10 | J. H. Jansen Company, Inc. | High energy combustion air nozzle and method for improving combustion in chemical recovery boilers |
| FI100429B (fi) * | 1993-01-21 | 1997-11-28 | Kvaerner Power Oy | Soodakattilan ilmasuutin |
| US6164956A (en) * | 1997-02-11 | 2000-12-26 | Ge Energy & Environmental Research Corporation | System and method for removing ash deposits in a combustion device |
| SE514285C2 (sv) * | 2000-02-18 | 2001-02-05 | Kvaerner Pulping Tech | Arrangemang för rengöring, luftflödesstyrning samt smältabortstötning i luftportar till förbränningspannor |
| CN102734809A (zh) * | 2012-06-12 | 2012-10-17 | 武汉锅炉集团工程技术有限公司 | 组合式碱炉配风器 |
| CN116989331B (zh) * | 2023-07-12 | 2024-11-29 | 浙江无见农业科技有限公司 | 一种烟气内循环低氮燃烧器 |
Family Cites Families (5)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US2696979A (en) * | 1951-04-16 | 1954-12-14 | Kennecott Copper Corp | Automatic tuyere punching apparatus |
| US2831535A (en) * | 1953-12-28 | 1958-04-22 | Peabody Engineering Corp | Fuel burner |
| US2966209A (en) * | 1956-05-28 | 1960-12-27 | Babcock & Wilcox Ltd | Flame responsive means |
| SE349132B (fi) * | 1971-01-07 | 1972-09-18 | Goetaverken Angteknik Ab | |
| SE375848B (fi) * | 1973-05-25 | 1975-04-28 | Goetaverken Angteknik Ab |
-
1974
- 1974-10-07 SE SE7412568A patent/SE390755B/xx not_active IP Right Cessation
-
1975
- 1975-09-22 GB GB38751/75A patent/GB1512216A/en not_active Expired
- 1975-09-29 US US05/617,672 patent/US4027604A/en not_active Expired - Lifetime
- 1975-09-29 FI FI752704A patent/FI61346C/fi not_active IP Right Cessation
- 1975-09-30 BR BR7506324*A patent/BR7506324A/pt unknown
- 1975-10-03 FR FR7530433A patent/FR2287652A1/fr active Granted
- 1975-10-06 ES ES441532A patent/ES441532A1/es not_active Expired
- 1975-10-07 JP JP50121180A patent/JPS5813808B2/ja not_active Expired
- 1975-10-07 CA CA237,151A patent/CA1036009A/en not_active Expired
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| BR7506324A (pt) | 1976-08-10 |
| US4027604A (en) | 1977-06-07 |
| AU8513875A (en) | 1977-03-31 |
| GB1512216A (en) | 1978-05-24 |
| JPS5163575A (en) | 1976-06-02 |
| FI61346B (fi) | 1982-03-31 |
| FI752704A7 (fi) | 1976-04-08 |
| FR2287652B1 (fi) | 1982-01-22 |
| SE7412568L (sv) | 1976-04-08 |
| SE390755B (sv) | 1977-01-17 |
| ES441532A1 (es) | 1977-04-01 |
| FR2287652A1 (fr) | 1976-05-07 |
| CA1036009A (en) | 1978-08-08 |
| JPS5813808B2 (ja) | 1983-03-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| FI61346C (fi) | Anordning foer att reglera lufttillfoerseln vid en foerbraenningsugn | |
| US4541780A (en) | Water jet aerator for ganged operation | |
| US4099471A (en) | Apparatus for cleaning the air nozzles and regulating air flow thereto in chemical recovery boilers | |
| CN114183754B (zh) | 燃烧器的燃烧头 | |
| US20160047545A1 (en) | Dual outlet burner and method | |
| NO137564B (no) | Anordning for man¦vrering av luftreguleringsinnretninger ved avfallsforbrenningsovner | |
| JPS61246516A (ja) | 炉の壁の通路の調整・清掃装置 | |
| KR860008827A (ko) | 액화가스를 사용한 열가공 장치 | |
| US1826363A (en) | Automatic reversing apparatus for controlling the closure members of periodically operating gas producers | |
| RU2407937C1 (ru) | Газораспределительный клапан | |
| US10962223B2 (en) | Soot blower | |
| US3524592A (en) | Device for introducing cooling water into a conduit for superheated steam | |
| CN206369850U (zh) | 一种光缆生产用线缆表面水分吹干器 | |
| FI78777C (fi) | Munstycksanordning. | |
| ITBS20120086A1 (it) | Valvola di dosaggio e ricircolo di un fluido | |
| JP4804976B2 (ja) | ノズル内におけるガスストリームのための偏向システム | |
| US6672227B2 (en) | Arrangement for cleaning, airflow control and pushing away melt in air ports of incineration boilers | |
| RU2006112319A (ru) | Реактивное сопло двигателя летательного аппарата | |
| US2661794A (en) | Oil burner having pneumatic secondary air control | |
| CN113892831B (zh) | 一种内胆排气结构及烹饪装置 | |
| US866515A (en) | Automatic air-damper. | |
| US2988024A (en) | Soot blower and valve therefor | |
| CN215980858U (zh) | 一种具有调节功能的喷吹蝶阀 | |
| JPS57131913A (en) | Gun type burner | |
| US933676A (en) | Gas-burner. |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM | Patent lapsed |
Owner name: GOETAVERKEN ÅNGTEKNIK AB |