FI100388B - Kulutusta kestävä, sitkeä teräs - Google Patents

Kulutusta kestävä, sitkeä teräs Download PDF

Info

Publication number
FI100388B
FI100388B FI960299A FI960299A FI100388B FI 100388 B FI100388 B FI 100388B FI 960299 A FI960299 A FI 960299A FI 960299 A FI960299 A FI 960299A FI 100388 B FI100388 B FI 100388B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
powder
material according
iron
austenitic
weight
Prior art date
Application number
FI960299A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI960299L (fi
FI960299A0 (fi
Inventor
Jari Ilmari Liimatainen
Mikko Aimo Antero Kumpula
Original Assignee
Rauma Materials Tech Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rauma Materials Tech Oy filed Critical Rauma Materials Tech Oy
Publication of FI960299A0 publication Critical patent/FI960299A0/fi
Priority to FI960299A priority Critical patent/FI100388B/fi
Priority to TW086100030A priority patent/TW362117B/zh
Priority to AU10056/97A priority patent/AU708457B2/en
Priority to CA002194642A priority patent/CA2194642A1/en
Priority to ES97660004T priority patent/ES2160917T3/es
Priority to AT97660004T priority patent/ATE203783T1/de
Priority to EP97660004A priority patent/EP0785289B1/en
Priority to DK97660004T priority patent/DK0785289T3/da
Priority to DE69705870T priority patent/DE69705870T2/de
Priority to US08/782,640 priority patent/US5756909A/en
Priority to KR1019970001251A priority patent/KR970058830A/ko
Priority to NO970259A priority patent/NO970259L/no
Priority to CN97102307A priority patent/CN1074061C/zh
Priority to JP9023325A priority patent/JPH09217153A/ja
Publication of FI960299L publication Critical patent/FI960299L/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI100388B publication Critical patent/FI100388B/fi

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C33/00Making ferrous alloys
    • C22C33/02Making ferrous alloys by powder metallurgy
    • C22C33/0257Making ferrous alloys by powder metallurgy characterised by the range of the alloying elements
    • C22C33/0278Making ferrous alloys by powder metallurgy characterised by the range of the alloying elements with at least one alloying element having a minimum content above 5%
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C33/00Making ferrous alloys
    • C22C33/02Making ferrous alloys by powder metallurgy
    • C22C33/0207Using a mixture of prealloyed powders or a master alloy

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)
  • Heat Treatment Of Steel (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Manufacture Of Metal Powder And Suspensions Thereof (AREA)
  • Lubrication Of Internal Combustion Engines (AREA)
  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)
  • Spectrometry And Color Measurement (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)

Description

i 100388
KULUTUSTA KESTÄVÄ. SITKEÄ TERÄS TEKNIIKAN ALA
5 Esillä oleva keksintö kohdistuu pulverimetallurgian alaan sekä kulutusta kestäviin teräslaatuihin. Erityisesti keksintö koskee kivenmurskainten kulutusosien valmistukseen soveltuvaa terästä.
10 TEKNIIKAN TAUSTA
Kivenmurskainten kulutusosat joutuvat käytössä voimakkaan ab-raasiokulumisen sekä kiven murskauksen aiheuttamien dynaamisten pintapaineiden alaiseksi. Kivellä tarkoitetaan tässä yhteydessä malmia, mineraalia, kierrätettävää betonia tai is vastaavaa materiaalia sekä soraa. Kivenmurskaimilla tarkoite taan vastaavasti kartio-, kara-, leuka-, valssi- sekä vertikaalisia ja horisontaalisia iskupalkkimurskaimia ja vasara-murskaimia. Abraasiokuluminen aiheuttaa kulumista murskattavan kiven leikatessa materiaalin pinnasta mikroskooppisesti 20 „ materiaalia. Kulutusosan pintaan kohdistuu lisäksi kivenmurs- kauksen aiheuttamista pintapaineista johtuen mikroskooppista väsymistä ja murtumista aiheuttavia voimia, mitkä voivat johtaa voimakkaaseen materiaalihäviöön ja kulumiseen. Mikroskooppisen väsymisen ja murtumisen aiheuttama kuluminen on 25 merkittävää erityisesti silloin, kun kulutusosaan kohdistuvat voimat ovat suuret tai kulutusosien sitkeys on alhainen.
Hadfield-mangaaniteräkset ovat kulutusosamateriaaleja, joiden pinta lujittuu murskauksen aiheuttamien pintapaineiden vaiku-30 tuksesta. Lujittuneen pinnan kulutuskestävyys on parempi kuin lujittumattoman ja kulutusosan runko pysyy sitkeänä aus-teniittisen mikrorakenteen ansiosta. Hadfield-mangaaniteräk- 2 100388 set ovat sopivia kohteisiin joissa tarvitaan hyvää sitkeyttä ja kohtalaista abraasionkestävyyttä. Ne eivät sovellu kohteisiin, missä murskauksen aiheuttamat pintapaineet eivät aikaansaa pinnan lujittumista.
5
Runsaasti kromia sisältävät valuraudat, nk. valkoiset valuraudat, sisältävät runsaasti kromikarbideja pääasiassa mar-tensiittisessa tai austeniittisessa matriisissa. Niillä on erinomainen abraasiokulumisen kestävyys mutta johtuen alhai-lo sesta sitkeydestä niitä voidaan käyttää lähinnä kohteissa joissa kulutusosiin kohdistuvat kuormitukset ovat pieniä. Tietyissä murskaussovelluksissa, esimerkiksi murskattaessa suurta kiviainesta iskupalkkimurskaimilla, abraasionkestävän mutta riittävän sitkeän materiaalin puuttuminen johtaa 15 voimakkaaseen kulumiseen ja korkeisiin murskauskustannuksiin.
KEKSINNÖN KUVAUS Yleinen kuvaus
Nyt on keksitty patenttivaatimuksen 1 mukainen materiaali, 2o jolle on tunnusomaista että sillä on hyvä kulumiskestävyys mutta samanaikaisesti riittävä sitkeys estämään kulutusosien makroskooppinen halkeilu käytössä. Tämän keksinnön mukainen materiaali valmistetaan pulverimetallurgisesti tiivistämällä lämpötilan ja paineen avulla kaksi tai useampia erikseen 25 valmistettuja pulvereita tiiviiksi kulutusosamateriaaliksi. Hyvän sitkeyden ja kulumiskestävyyden yhdistelmä saavutetaan sekoittamalla keskenään ominaisuuksiltaan erilaisia pulveri-laatuja ja tuottamalla siten tiivistyksen jälkeen materiaali jolla olisi nimenomaisesti parempi yhdistelmä haluttuja 30 ominaisuuksia. Tiivistetyn materiaalin mikrorakenne koostuu parhaiten sitkeästä austeniittisestä teräksestä (pintakeski-nen kuutiollinen mikrorakenne) sekä pääasiassa martensiitti- 3 100388 sestä, runsaasti kovia erkaumia kuten karbideja, nitridejä ja karbonitridejä sisältävästä mikrorakenteesta.
Austeniittinen mikrorakenne on sitkeämpi kuin martensiittinen 5 ja kykenee parhaiten estämään ja pysäyttämään mikrosärön etenemisen, mikä johtaa paremmin murtumista kestävään rakenteeseen. Näin ollen keksinnön mukaista, paremmin kulutusta kestävää materiaalia voidaan käyttää ilman murtumisriskiä myös voimakkaalle kuormitukselle alttiiksi joutuvissa kulu-lo tusosissa. Tämä ei ollut mahdollista käytettäessä perinteisillä menetelmillä valmistettuja materiaaleja, kuten edellä mainittua valkoista valurautaa.
15 Yksityiskohtainen kuvaus
Piirustuksen selostus
Kuviossa 1 on esitetty esimerkki kiinteytetystä mikroraken-20 teestä. Materiaali kiinteytettiin kuumaisostaattisella puris tuksella lämpötilassa 1180 °C ja paineessa 110 MPa kolmen tunnin ajan ja lämpökäsiteltiin tämän jälkeen 1100 °C:ssa kolmen tunnin ajan minkä jälkeen suoritettiin vesisammutus. Pulverisekoituksessa oli 50 tilavuusprosenttia Hadfield-25 mangaaniteräspulveria (C 1,2 painoprosenttia, Mn 11,0 paino prosenttia, Cr 2,5 painoprosenttia ja V 0,4 painoprosenttia, loput rautaa ja jäännösepäpuhtauksia) sekä 50 tilavuusprosenttia pikateräspulveria (C 1,3 painoprosenttia, Cr 4,15 painoprosenttia, Mo 4,95 painoprosenttia, V 3,0 painoprosent-30 tia, W 6,4 ja Co 8,4, loput rautaa ja jäännösepäpuhtauksia).
Tämän keksinnön mukainen materiaali voi sisältää useampia 4 100388 kuin kahta erilaista pulveria mutta ainakin yhden käytetyistä pulvereista tulee olla rautapohjainen, olennaisesti aus-teniittinen pulveri sitkeyden parantamiseksi ja yhden rautapohjainen martensiittinen karbideja, nitridejä tai karbonit-5 ridejä sisältävä pulveri kulumiskestävyyden parantamiseksi.
Eri pulverien tilavuusosuuksien lisäksi on kontrolloitava pulverien kokojakaumia ominaisuuksien säätelemiseksi.
Keksinnön mukainen materiaali voi sisältää useampia eri ίο pulverisekoituksia tai pulverisekoituksen/pulverisekoituksien lisäksi yhtä tai useampaa erikseen valmistettua, yhtenäisen koostumuksen omaavaa pulveria sekä osittain tai täysin tiivistettyjä materiaaleja, jolloin voidaan muodostaa nk. yhdis-telmämateriaaleja. Tämä mahdollistaa materiaalien ja kom-25 ponenttien lujuuden ja murtumissitkeyden lisäparantamisen. Jos käytetään useampaa kuin yhtä pulverisekoitusta, on eri pulverisekoitukset erotettava toisistaan ohuiden levyjen tai kalvojen avulla. Käytettäessä tiivistettyä tai osittain tiivistettyä materiaalia sitä ei tarvitse erottaa pulve-2o risekoituksesta.
Rautapohjaisen martensiittisen karbideja, nitridejä ja karbonitridejä sisältävän pulverin tulisi sisältää riittävästi seosaineita kuten kromia ja molybdeeniä jotta saavutettai-25 siin riittävä karkenevuus ja pääasiassa martensiittinen mikrorakenne lämpökäsittelyn jälkeen.
Martensiitin ja erkaumien lisäksi pulveri saattaa sisältää hieman austeniittia. Seostamalla kyseiseen pulveriin riittävästi esimerkiksi kromia, molybdeeniä ja vanadiinia sopivassa 30 suhteessa hiilen ja typen kanssa saadaan mikrorakenteeseen kulutuskestävyyttä parantavia karbideja, nitridejä ja karbonitridejä. Martensiittisen, erkaumia sisältävän pulverin 5 100388 tulisi sisältää karbideja, nitridejä ja karbonitridejä muodostavia seosaineita vähintään 8 painoprosenttia, parhaiten 10-20 painoprosenttia sekä hiiltä ja typpeä vähintään 0,8 painoprosenttia, parhaiten 1,8-3,6 painoprosenttia. Typ-5 piseostus voidaan tehdä sulaan metalliin ennen atomisointia, kaasuatomisoinnin aikana käyttämällä typpeä atomisointikaasu-na tai kiinteässä tilassa typettämällä metallipulveria. Erkaumia muodostavien seosaineiden määrä tulisi valita kuhunkin kohteeseen vaadittavan kulumiskestävyyden perusteella.
10
Rautapohjaisen austeniittisen pulverin tulisi sisältää tarpeeksi tunnettuja seosaineita, joilla aikaansaadaan aus-teniittinen mikrorakenne huoneenlämpötilassa. Tällaisia seosaineita ovat mm. nikkeli, mangaani, typpi ja hiili. 15 Austeniittisen rautapohjaisen pulverin tulisi olla parhaiten Hadfield-mangaaniterästä, minkä tyypillinen koostumus on 0,5- 1,8 painoprosenttia hiiltä, 5-20 painoprosenttia mangaania sekä loppu rautaa ja jäännösepäpuhtauksia. Hadfield-man-gaaniteräspulveri voi sisältää myös karbideja, nitridejä ja 20 karbonitridejä muodostavia seosaineita kuten kromia, molybdeeniä ja vanadiinia, mutta ei kuitenkaan yli 10 paino-; prosenttia jotta estettäisiin sitkeyden heikkeneminen. Myös muita austeniittisia rautapohjaisia pulvereita, kuten nikke-liseosteisiä austeniittisia pulvereita, voidaan käyttää joko 25 yhdessä Hadfield-mangaaniteräspulverin kanssa tai yksin. Hadfield-mangaaniteräspulveri on kuitenkin suositeltava . vaihtoehto sen paremman kulumiskestävyyden vuoksi. Austeniit tisen rautapohjaisen pulverin tilavuusosuuden tulisi olla 15-70 painoprosenttia riittävän sitkeyden varmistamiseksi. Jos 30 tilavuusosuus on suurempi, heikkenee kulumiskestävyys liikaa ja jos tilavuusosuus on pienempi, ei saavuteta riittävää sitkeyttä.
6 100388
Pulverien partikkelikokojakaumat tulisi valita siten, että rautapohjainen austeniittinen mikrorakenne olennaisesti muodostaisi matriisin kovempien ja hauraampien martensiittis-ten erkaumia sisältävien mikrorakennealueiden ympärille ja 5 kykenisi siten estämään mikrosäröjen etenemistä. Martensiit-tisten erkaumia sisältävien mikrorakennealueiden koot eivät saisi olla liian suuria jotta niihin iskumaisissa kuormituksissa muodostuvat mikrosäröt eivät olisi liian suuria. Toisaalta, jos martensiittisen erkaumia sisältävän mikrorakenne-lo alueen koko on liian pieni, rajapinnan yli tapahtuva diffuusio valmistuksen aikana alentaa kovan martensiittisen mikrorakennealueen erkaumia muodostavien seosaineiden ja erkaumien määrää ja siten heikentää kulumiskestävyyttä.
is Keksinnön mukaisen materiaalin valmistus koostuu parhaiten seuraavista vaiheista: (i) erillisten pulverien valmistus kaasuatomisoinnilla sekä seulonta haluttuihin partikkelikokoihin 20 (ii) erillisten pulverien sekoittaminen keskenään sopi vassa suhteessa (iii) sekoitetun pulverin tai eri pulverisekoitusten täyttäminen ohutlevymuottiin (iv) kapselin evakuointi ja sulkeminen kaasutiivisti 25 (v) pulverin kompaktointi lämmön ja paineen avulla olennaisesti tiiviiksi materiaaliksi *. (vi) lämpökäsittely
Pulverisekoituksen kompaktointi voidaan tehdä hyvin tunne-30 tuilla menetelmillä kuten kuumaisostaattisella puristuksella, yksiaksiaalisella puristuksella tai muilla kuumamuokkaus-menetelmillä. Kompaktointi voi tapahtua myös eri menetelmien 7 100388 yhdistelmänä, esimerkiksi valmistamalla aluksi kuumaisostaat-tisella puristuksella aihio joka kuumamuokataan takomalla, valssaamalla tai pursotuksella haluttuun muotoon.
5 Valmistuksen aikana, prosessilämpötilan ja paineen tulee olla riittävät materiaalin tiivistämiseen mutta toisaalta ne eivät saa olla liian korkeita, jolloin ne aikaansaavat eri pulveri-laatujen välistä diffuusiota ja ominaisuuksien heikkenemistä. Käsittelylämpötilojen tulisi sekä kompaktoinnissa että lämpö-ίο käsittelyssä olla alle 1250 °C, parhaiten alle 1125 °C.
Tämän keksinnön mukaisen materiaalin ominaisuuksia voidaan säätää eri tarkoituksiin sopivaksi muuttamalla käytettyjen pulverien määrää, koostumusta ja partikkelikokojakaumaa. 25 Seuraavassa on esimerkein osoitettu, kuinka pulverilaatuja ja niiden määrää vaihtelemalla voidaan vaikuttaa materiaalin ominaisuuksiin. Esimerkissä 1 on esitetty, kuinka lisäämällä martensiittisen, karbideja sisältävän pulverin osuutta parannetaan kulutuskestävyyttä mutta samalla heikennetään sitkeyt-20 tä mitattuna loveamattomalla iskusitkeyskokeella. Esimerkissä 2 on esitetty, kuinka lisäämällä martensiittisen karbideja ” sisältävän pulverin hiilipitoisuutta sekä karbideja muodosta vien seosaineiden pitoisuutta parannetaan materiaalin kulumiskestävyyttä.
25 8 100388
Esimerkki 1
Eri pulveritilavuusosuuksien vaikutus iskusitkeyteen ja kulumiskestävyyteen 5 Hadfield- Pikateräs- Painohäviö Iskusitkeys mangaaniteräs- pulveri kulumis- ei lovea pulveri kokeessa ASTM G 65
tilavuus-% tilavuus-% g J
10 ----------------------------------------------------------- 100 0 1,10 150 65 35 0,92 56 50 50 0,83 23 15
Pulverien kompaktointi
Kuumaisostaattinen puristus lämpötilassa 1180 °C ja paineessa 110 MPa 3 tunnin ajan 20 Lämpökäsittely
Pito 1100 °C:ssä 3 tunnin ajan, minkä jälkeen vesisammutus Pulverien kemiallinen koostumus (painoprosenttia) 25
Hadfield-mangaaniteräspulveri
C Mn Cr V
1,2 11,0 2,5 0,4 30 loput rautaa ja jäännösepäpuhtauksia 9 100388
Pikateräspulveri
C Cr Mo W Co V
1,3 4,15 4,95 6,4 8,4 3,0 5 loput rautaa ja jäännösepäpuhtauksia
Esimerkki 2 10
Martensiittisen pulverin karbideja muodostavien seosaineiden määrän vaikutus kulumiskestävyyteen ja iskusitkeyteen
Hadfield- Pikateräs- Painohäviö Iskusitkeys 15 mangaaniteräs- pulveri kulumis- ei lovea pulveri kokeessa ASTM G 65
tilavuus-% tilavuus-% g J
20 65 35 tyyppiä A 0,92 56 65 35 tyyppiä B 0,47 18 50 50 tyyppiä A 0,83 23 50 50 tyyppiä B 0,43 23 25
Pulverien kompaktointi
Kuumaisostaattinen puristus lämpötilassa 1180 °C ja paineessa 110 MPa 3 tunnin ajan 30 Lämpökäsittely
Pito 1100 °C:ssa 3 tunnin ajan, minkä jälkeen vesisammutus 10 100388
Pulverien kemiallinen koostumus (painoprosenttia)
Hadfield-mangaaniteräspulveri
C Mn Cr V
51,2 11,0 2,5 0,4 loput rautaa ja jäännösepäpuhtauksia
Pikateräspulveri A
10
C Cr Mo W Co V
1.3 4,15 4,95 6,4 8,4 3,0 loput rautaa ja jäännösepäpuhtauksia
is Pikateräspulveri B
C Cr Mo W Co V
2.3 4,15 7,1 6,4 10,5 6,4 loput rautaa ja jäännösepäpuhtauksia 20

Claims (14)

1. Pulverimetallurginen kulutuskestävä materiaali joka on valmistettu sekoittamalla keskenään kaksi tai useampaa eri 5 pulverilaatua ja tiivistämällä paineen ja lämpötilan avulla tiiviiksi materiaaliksi, tunnettu siitä että ainakin yksi pulverilaatu on rautapohjainen pintakeskinen kuutiollinen (austeniittinen) ja yksi pulverilaatu rautapohjainen olennaisesti martensiittinen pulveri, viimeksi mainitun ίο pulverin sisältäessä vähintään yhteensä 0,8 painoprosenttia hiiltä ja typpeä sekä vähintään 8 painoprosenttia erkaumia (karbidit, nitridit, karbonitridit) muodostavia seosaineita kuten kromia, molybdeenia, titaania, niobia, tantaalia, volfrämiä ja vanadiinia. 15
2. Vaatimuksen 1 mukainen materiaali, tunnettu siitä että pintakeskinen kuutiollinen (austeniittinen) pulveri on Hadfield- mangaaniterästä (C 0,5 - 1,8 painoprosenttia, Mn 5-20 painoprosenttia, enintään 10 painoprosenttia erkaumia 20 'muodostavia seosaineita kuten Cr, Mo, Ti, Ta, Nb, W ja V, loput rautaa ja jäännösepäpuhtauksia) tai rautapohjainen pulveri sisältäen riittävästi Ni, Mn ja N aikaansaamaan austeniittinen mikrorakenne.
3. Jonkin vaatimuksista 1 tai 2 mukainen materiaali, tunnettu siitä että rautapohjainen, olennaisesti martensiittinen pulveri sisältää yhteensä 1,8 - 3,6 painoprosenttia hiiltä ja typpeä, 6-16 painoprosenttia vanadiinia ja enintään 12 painoprosenttia muita erkaumia muodostavia seosaineita kuten 30 kromia, molybdeenia, titaania, niobia, tantaalia ja volfrämiä, lopun ollessa rautaa ja jäännösepäpuhtauksia. 100388
4. Jonkin patenttivaatimuksista 1-3 mukainen materiaali, tunnettu siitä että rautapohjaisen, pintakeskisen kuutioilleen (austeniittisen) pulverin tilavuusosuus on 15-70 %.
5. Jonkin patenttivaatimuksista 1-4 mukainen materiaali, tunnettu siitä että rautapohjaisen, pintakeskisen kuutiolli-sen (austeniittisen) pulverin tilavuusosuus on 30-50 %.
6. Jonkin patenttivaatimuksista 1-5 mukainen materiaali, io tunnettu siitä että kaikkien pulverien, joiden tilavuusosuus on yli 15 %, partikkelien keskikoko on alle 1000 mikrometriä.
7. Jonkin patenttivaatimuksista 1-6 mukainen materiaali, tunnettu siitä että rautapohjaisen pintakeskisen kuutiollisen 15 (austeniittisen) pulverin partikkelien keskikoko on pienempi kuin rautapohjaisen, olennaisesti martensiittisen, erkaumia sisältävän pulverin keskikoko.
8. Jonkin patenttivaatimuksista 1-7 mukainen materiaali, 20 tunnettu siitä että siihen on käytetty useampaa kuin yhtä pulverisekoitusta tai vaihtoehtoisesti täysin tai osittain tiiviitä materiaaleja yhdessä yhden tai useamman pulve-risekoituksen kanssa, ja muodostettu näin tiivistyksen jälkeen yhdistelmärakenne. 25
9. Jonkin patenttivaatimuksista 1-8 mukainen materiaali, tunnettu siitä että yhden tai useamman pulverisekoituksen lisäksi käytetään vähintään yhtä yhtenäisen koostumuksen omaavaa, erikseen valmistettua pulveria, ja muodostetaan näin 30 tiivistyksen jälkeen yhdistelmärakenne. Il 100388
10. Jonkin patenttivaatimuksista 1-9 mukainen materiaali, tunnettu siitä että se on tiivistetty olennaisesti tiiviiksi materiaaliksi samanaikaisesti vaikuttavan paineen ja lämmön avulla, esimerkiksi kuumaisostaattisella puristuksella, 5 kuumamuokkauksella tai näiden yhdistelmällä.
11. Jonkin patenttivaatimuksista 1-10 mukainen materiaali, tunnettu siitä että pulverien tiivistyksessä ja lämpökäsittelyssä käytetyt lämpötilat ovat enintään 1250 °C, edullisesti ίο enintään 1125 °C.
12. Jonkin patenttivaatimuksista 1-11 mukaisen materiaalin käyttö kivenmurskainten kulutusosissa. is
13. Jonkin patenttivaatimuksista 1-11 mukaisen materiaalin käyttö iskupalkkimurskaimissa.
14 100388
FI960299A 1996-01-22 1996-01-22 Kulutusta kestävä, sitkeä teräs FI100388B (fi)

Priority Applications (14)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI960299A FI100388B (fi) 1996-01-22 1996-01-22 Kulutusta kestävä, sitkeä teräs
TW086100030A TW362117B (en) 1996-01-22 1997-01-03 Abrasion resistant, ductile steel
AU10056/97A AU708457B2 (en) 1996-01-22 1997-01-07 Abrasion resistant, ductile steel
CA002194642A CA2194642A1 (en) 1996-01-22 1997-01-08 Abrasion resistant, ductile steel
EP97660004A EP0785289B1 (en) 1996-01-22 1997-01-13 Abrasion resistant, ductile steel
AT97660004T ATE203783T1 (de) 1996-01-22 1997-01-13 Abriebfester duktiler stahl
ES97660004T ES2160917T3 (es) 1996-01-22 1997-01-13 Acero ductil, resistente a la abrasion.
DK97660004T DK0785289T3 (da) 1996-01-22 1997-01-13 Slidbestandigt, duktilt stål
DE69705870T DE69705870T2 (de) 1996-01-22 1997-01-13 Abriebfester duktiler Stahl
US08/782,640 US5756909A (en) 1996-01-22 1997-01-14 Abrasion resistant, ductile steel
KR1019970001251A KR970058830A (ko) 1996-01-22 1997-01-17 내마모성 연성 스틸
NO970259A NO970259L (no) 1996-01-22 1997-01-21 Abrasjonsbestandig, duktilt stål
CN97102307A CN1074061C (zh) 1996-01-22 1997-01-21 粉末冶金耐磨材料,其制备方法和用途
JP9023325A JPH09217153A (ja) 1996-01-22 1997-01-22 耐摩耗性延性鋼

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI960299A FI100388B (fi) 1996-01-22 1996-01-22 Kulutusta kestävä, sitkeä teräs
FI960299 1996-01-22

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI960299A0 FI960299A0 (fi) 1996-01-22
FI960299L FI960299L (fi) 1997-07-23
FI100388B true FI100388B (fi) 1997-11-28

Family

ID=8545010

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI960299A FI100388B (fi) 1996-01-22 1996-01-22 Kulutusta kestävä, sitkeä teräs

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5756909A (fi)
EP (1) EP0785289B1 (fi)
JP (1) JPH09217153A (fi)
KR (1) KR970058830A (fi)
CN (1) CN1074061C (fi)
AT (1) ATE203783T1 (fi)
AU (1) AU708457B2 (fi)
CA (1) CA2194642A1 (fi)
DE (1) DE69705870T2 (fi)
DK (1) DK0785289T3 (fi)
ES (1) ES2160917T3 (fi)
FI (1) FI100388B (fi)
NO (1) NO970259L (fi)
TW (1) TW362117B (fi)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5949003A (en) * 1996-04-15 1999-09-07 Nissan Motor Co., Ltd. High-temperature wear-resistant sintered alloy
JP3878355B2 (ja) * 1999-04-12 2007-02-07 日立粉末冶金株式会社 高温耐摩耗性焼結合金
JP2001098301A (ja) * 1999-09-29 2001-04-10 Daido Steel Co Ltd 高密度焼結体用造粒粉末及びこれを用いた焼結体
SE525181C2 (sv) * 2002-05-23 2004-12-21 Sandvik Ab För en kross avsedd slitdel samt sätt att framställa denna
US20060266207A1 (en) * 2003-12-15 2006-11-30 Jaroslav Cerny Multilayered steel armour
CA2567089C (en) * 2004-05-28 2010-04-20 Praxair S.T. Technology, Inc. Wear resistant alloy powders and coatings
FI118518B (fi) * 2006-01-25 2007-12-14 Metso Powdermet Oy Menetelmä monimateriaalikomponentin tai -rakenteen valmistamiseksi sekä monimateriaalikomponentin tai -rakenteen käyttö
CN100396405C (zh) * 2006-02-28 2008-06-25 天津大学 能够使熔覆层产生压缩应力的合金粉
CN102933731B (zh) * 2010-02-15 2016-02-03 费德罗-莫格尔公司 一种用于制造烧结硬化钢零件的中间合金以及该烧结硬化零件的制造工艺
KR101828288B1 (ko) * 2016-12-23 2018-02-12 주식회사 포스코 강도 및 내마모성이 우수한 쇼트볼 및 그 제조방법
CN110684933B (zh) * 2019-11-07 2020-12-18 燕山大学 一种复合马氏体钢及其制备方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2429066A1 (fr) * 1978-06-20 1980-01-18 Roulements Soc Nouvelle Produit, notamment pour la fabrication de garnitures de friction
US4491558A (en) * 1981-11-05 1985-01-01 Minnesota Mining And Manufacturing Company Austenitic manganese steel-containing composite article
JPS60190552A (ja) * 1984-03-12 1985-09-28 Sumitomo Metal Ind Ltd 焼結ステンレス鋼およびその製造方法
US4724000A (en) * 1986-10-29 1988-02-09 Eaton Corporation Powdered metal valve seat insert
US5108493A (en) * 1991-05-03 1992-04-28 Hoeganaes Corporation Steel powder admixture having distinct prealloyed powder of iron alloys
US5217683A (en) * 1991-05-03 1993-06-08 Hoeganaes Corporation Steel powder composition
FR2698808B1 (fr) * 1992-12-07 1995-01-20 Renault Matériau pour pièces de friction opérant en milieu lubrifié, et son procédé d'obtention.

Also Published As

Publication number Publication date
US5756909A (en) 1998-05-26
ATE203783T1 (de) 2001-08-15
AU1005697A (en) 1997-07-31
NO970259D0 (no) 1997-01-21
FI960299L (fi) 1997-07-23
EP0785289B1 (en) 2001-08-01
TW362117B (en) 1999-06-21
AU708457B2 (en) 1999-08-05
ES2160917T3 (es) 2001-11-16
CN1163943A (zh) 1997-11-05
CA2194642A1 (en) 1997-07-23
CN1074061C (zh) 2001-10-31
DE69705870D1 (de) 2001-09-06
DE69705870T2 (de) 2002-04-11
KR970058830A (ko) 1997-08-12
EP0785289A1 (en) 1997-07-23
FI960299A0 (fi) 1996-01-22
JPH09217153A (ja) 1997-08-19
NO970259L (no) 1997-07-23
DK0785289T3 (da) 2001-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Cao et al. Surface alloying of high-vanadium high-speed steel on ductile iron using plasma transferred arc technique: Microstructure and wear properties
EP0875588B1 (en) Wear resistant, powder metallurgy cold work tool steel articles having high impact toughness and a method for producing the same
KR102079612B1 (ko) 저합금 고강도 강을 위한 강 합금
Di Schino et al. Effect of Nb microalloying on the heat affected zone microstructure of girth welded joints
US5308408A (en) Austenitic wear resistant steel and method for heat treatment thereof
Hulka et al. Application of niobium in quenched and tempered high-strength steels
Najafabadi et al. Investigating the effect of titanium addition on the wearresistance of Hadfield steel
FI100388B (fi) Kulutusta kestävä, sitkeä teräs
KR100500772B1 (ko) 합금 강, 합금 강으로 제조된 공구 그리고 합금 강 및 공구를 제조하기 위한 통합 방법
CA2488793A1 (en) Cold work steel and cold work tool
MX2012008918A (es) Aleaciones de metal para aplicaciones de alto impacto.
AU2003224591C1 (en) Steel and mould tool for plastic materials made of the steel
US7297177B2 (en) Cold work steel
Huth et al. Development of wear and corrosion resistant cold-work tool steels produced by diffusion alloying
Pokusová et al. Abrasion wear behavior of high-chromium cast iron
Kumar et al. Wear mechanisms of PM-HIP tool steels under low and high-stress abrasion: Role of carbide type and content
CA2781048A1 (en) Steel with high tempering resistance
JP5348392B2 (ja) 耐磨耗鋼
Fedrizzi et al. Influence of particle size ratio on densification behaviour of AISI H13/AISI M3: 2 powder mixture
Jiang et al. Important factors affecting the gouging abrasion resistance of materials
Woguang et al. The influence of forging on the structure and properties of some manganese white cast irons
US20080053574A1 (en) Cold Work Steel
CN121241159A (zh) 低合金钢
Cao et al. Hard-yet-tough high-vanadium high-speed steel composite coating in-situ alloyed on ductile iron by atmospheric plasma arc
Nikitin et al. Improving the wear resistance of structural steels through the use of metallurgical production factors

Legal Events

Date Code Title Description
FG Patent granted

Owner name: RAUMA MATERIALS TECHNOLOGY OY

MA Patent expired