DK3115669T3 - Slange, navnlig haveslange - Google Patents
Slange, navnlig haveslange Download PDFInfo
- Publication number
- DK3115669T3 DK3115669T3 DK16173853.9T DK16173853T DK3115669T3 DK 3115669 T3 DK3115669 T3 DK 3115669T3 DK 16173853 T DK16173853 T DK 16173853T DK 3115669 T3 DK3115669 T3 DK 3115669T3
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- layer
- barrier layer
- hose
- use according
- barrier
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L—PIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L11/00—Hoses, i.e. flexible pipes
- F16L11/04—Hoses, i.e. flexible pipes made of rubber or flexible plastics
- F16L11/08—Hoses, i.e. flexible pipes made of rubber or flexible plastics with reinforcements embedded in the wall
- F16L11/085—Hoses, i.e. flexible pipes made of rubber or flexible plastics with reinforcements embedded in the wall comprising one or more braided layers
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L—PIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L11/00—Hoses, i.e. flexible pipes
- F16L11/04—Hoses, i.e. flexible pipes made of rubber or flexible plastics
- F16L11/08—Hoses, i.e. flexible pipes made of rubber or flexible plastics with reinforcements embedded in the wall
- F16L11/081—Hoses, i.e. flexible pipes made of rubber or flexible plastics with reinforcements embedded in the wall comprising one or more layers of a helically wound cord or wire
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L—PIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L11/00—Hoses, i.e. flexible pipes
- F16L11/04—Hoses, i.e. flexible pipes made of rubber or flexible plastics
- F16L2011/047—Hoses, i.e. flexible pipes made of rubber or flexible plastics with a diffusion barrier layer
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Rigid Pipes And Flexible Pipes (AREA)
- Laminated Bodies (AREA)
Description
Opfindelsen angår anvendelse af en slange til vanding af haver med - et på et PVC-materiale baseret bærelag, hvor der til PVC-materialet er tilsat et blød-gøringsmiddel til tilvejebringelse af den nødvendige fleksibilitet, samt - et armeringslag, som omgiver bærelaget.
En slange med de indledningsvis beskrevne kendetegn er kendt ifølge europæisk trykskrift EP 2 032 359 Bl. Sådanne slanger med et på polyvinylchlorid (PVC) baseret bærelag er navnlig sædvanlig kendte ved haveslanger til vanding af haver eller lignende. PVC udmærker sig ved en høj vejrbestandighed, stabilitet overfor knæk samt en sammenlignelsesvis gunstig pris.
Med henblik på at tilsikre den for en haveslange fordrede fleksibilitet skal der imidlertid til PVC-materialet regelmæssigt ske tilsætning af blødgøringsmiddel. Ifølge den kendte tekniks stade kommer i denne sammenhæng navnlig phthalatholdige blødgø-ringsmidler til anvendelse, hvilke ligeledes råder over en høj kemisk stabilitet og sammenlignelsesvis udviser gunstig pris.
Ifølge det allerede anførte europæiske patentskrift EP 2 032 359 Bl anføres som mangel, at phthalatholdige blødgøringsmidler ud fra bærelaget diffunderer indad og derved kan ende i det flydende medium, der transporteres, eksempelvis i drikkevand. Dette er fra et økologisk synspunkt ikke helt ubetænkeligt accepterbart. Derfor er det Ifølge den kendte tekniks stade foreslået at anvende phthalatfri blødgøringsmidler, som eksempelvis DINCH®, sojaolie eller lignende. Ved den ifølge dette skrift foreslåede haveslange foreligger der imidlertid fortsat uforandret det problem, at drikkevand, der skal transporteres, kommer i berøring med PVC, hvilket ligeledes økologisk set ikke er helt ubetænkeligt.
Ifølge europæisk patentskrift EP 2 032 352 Bl foreslås der en PVC-fri haveslange, som er fri for flydende blødgøringsmidler. Som materiale for bærelaget foreslås der anvendelse af termoplastiske elastomere, som uden anvendelse af blødgøringsmiddel-tilsætninger tilvejebringer den fordrede fleksibilitet. Termoplastiske elastomerer (TPE) er imidlertid sammenlignelsesvis dyre. I EP0099220 er beskrevet en slange, der udviser et PVC-spærrelag, men som kun finder anvendelse i bryggerisektoren, i biologiske og kemiske processer samt navnlig inden for det medicinske område. På baggrund heraf er det opfindelsens opgave til vanding af haver ifølge de indledningsvis beskrevne karaktertræk at angive en slange, som i økologisk henseende uden betænkelighed er økologisk anvendelig og samtidig er prisbillig at fremstille.
Denne opgave er ifølge opfindelsen løst derved, at der på indersiden af haveslangens bærelag er anordnet en diffusion af PVC-materiale fra bærelaget ind i det flydende medium, der skal transporteres, forhindrende polymert spærrelag, som er fri for PVC. Begrebet „diffusion af PVC-materiale“ som lære, følgeligt, er baseret på den overvejelse indadtil at bibringe bærelaget, der omgiver armering s-laget, og som tilvejebringer slangens skikkelse, en diffusionsspærring i form af et spærrelag. Dette spærrelag tjener som barriere i henseende til en diffusion af PVC-materiale ind i mediet, der skal transporteres. Samtidigt kan der ved hjælp af spærrelaget, for så vidt det eksempelvis drejer sig om overholdelse af særligt høje økologiske standarder, også undgås en diffusion af blødgøringsmiddel ud fra bærelaget ind i det flydende medium, der skal transporteres. Således kan eksempelvis spærrelaget besidde en generel spærrefunktion i den form, at det, med i bærelaget indeholdte substanser, forhindrer hvilken som helst mulig kontaminering af det flydende medium, der skal transporteres.
Ifølge en foretrukket udførelsesform ifølge opfindelsen danner spærrelaget slangens inderste lag. Fortrinsvis er der til spærrelagets polymermateriale ikke tilsat noget blødgøringsmiddel. I dette tilfælde kan der alene på grund af en indaddiffusion af i bærelaget indeholdt blødgøringsmiddel ind i spærrelaget dér optræde meget små koncentrationer af blødgøringsmidler. Det ligger også endvidere inden for opfindelsens rammer, at spærrelaget indeholder økologisk betænkningsfri blødgøringsmidler, som eksempelvis sojaolie. Ifølge en foretrukket udformning ifølge opfindelsen udviser spærrelaget ydermere også en diffusions-spærrefunktion i forhold til blødgøringsmidler. På denne måde kan der også undgås en kontamination af det flydende medium, der skal transporteres, med det i bærelaget indeholdte blødgøringsmiddel. Bærelagets blødgøringsmiddel består fortrinsvis af phthalatfri substanser, som eksempelvis sojaolie, adipinsyre, adipaten, eddikesyre, DINCH, DEHT, DOTP; citrater eller lignende. Ifølge en foretrukket udformning ifølge opfindelsen baserer spærrelaget sig på et EVA- eller PUR-materiale (EVA = ethylenvinylacetat, PUR = polyurethan). Som PUR-materiale egner sig navnlig en termoplastisk polyurethan (TPU). Som alternativ kan spærrelaget også være baseret på et PA-materiale (PA = polyamid). Det har vist sig, at disse materialer tilvejebringer særlig gode diffusionsspærringer i forhold til PVC-materialer. Endvidere råder disse materialer ved lille lagtykkelse over en tilstrækkelig egenfleksibilitet, således at der i spærrelaget ikke behøves noget yderli gere blødgøringsmiddel. Overraskende indebærer materialerne EVA, PUR og PA også en diffusionsbarrierevirkning, der er meget god, i forhold til blødgøringsmidler.
Det ligger endvidere inden for opfindelsens rammer, at spærrelagets materiale delvist eller fuldstændigt består af en recyclat. Ved denne recyclat kan det eksempelvis internt i produktionen dreje sig om genbrugsmateriale, hvilket eksempelvis ved virksomhedsinterne produktionsforløb fremkommer produceret som lavværdi- overskudsemne.
Fortrinsvis er armerings-laget tildannet af opviklede og/eller flettede tråde og/eller filamenter. Hensigtsmæssigt er armerings-laget omgivet af et polymert beskyttelseslag, som fortrinsvis udformer slangens yderlag.
Spærrelaget udviser hensigtsmæssigt en lagtykkelse andragende ra 50 til 500 μιτι, navnlig 100 til 400 μιτι. Herved er der navnlig på den ene side tilsikret en tilstrækkelig fleksibilitet af spærrelaget også uden tilsætning af blødgøringsmidler og på den anden side samtidigt en tilstrækkelig barrierefunktion i forhold til PVC, og såfremt ønsket respektivt påkrævet, også i forhold til det i bærelaget indeholdte blødgøringsmiddel. Spærrelagets indvendige diameter andrager fortrinsvis 5 til 40 mm, navnlig 10 til 20 mm.
Det ligger navnlig inden for opfindelsens ramme, at spærrelaget umiddelbart grænser an mod bærelaget. Det er navnlig foretrukket, at spærrelaget er sam-extruderet med bærelaget. I det efterfølgende beskrives opfindelsen nærmere ved hjælp af kun een eksempelvis udformning vist i tegningen, hvor skematiseret:
Fig. 1 set fra siden viser et udsnit af en slange ifølge opfindelsen, og
Fig. 2 viser et tværsnit igennem den ifølge Fig. 1 viste slange. I tegningens Fig. 1 er der vist en haveslange, der anvendes til transport af vand F med henblik på vanding af haver. Slangen udviser et bærelag 1 af PVC-materiale, hvor PVC-materialet til tilvejebringelse af den fornødne fleksibilitet er tilsat et blødgøringsmiddel. Bærelaget 1 er omgivet af et armerings-lag 2. Armerings-laget 2 består ved den viste eksempel vise udformning af flettede tråde 3. I den viste eksempelvis udformning er armerings-laget 2 vist åbent udformet, dvs. at der mellem de enkelte indbyrdes krydsende tråde 3 forbliver frirum 4 fri, således at haveslangen kan „ånde“ ved indre trykbelastning. Armering s-laget 2 er omgivet af et polymert beskyttelses-lag 5, som danner slangens yderlag 5. Ved den viste eksempelvise udformning er yderlaget 5 udformet transparent.
Som det navnlig fremgår af Fig. 2, er der på indersiden af bærelaget 1 anordnet et en diffusion af PVC-materiale fra bærelaget 1 ind i vandet F, der skal transporteres, forhindrende spærrelag 6, som er fri for PVC. Det fremgår endvidere ud fra Fig. 2, at spærrelaget 6 udgør slangens inderste lag. I den viste eksempelvise udformning er der ikke tilsat noget blødgøringsmiddel til spærrelaget 6. Som følge heraf udviser spærrelaget 6 i givet fald kun efter en vis brugstid for haveslangen ringe mængder af blødgø-ringsmidler, hvilke er diffunderet ind i spærrelaget 6 fra bærelaget 1. Alligevel udviser spærrelaget 6 også i forhold til blødgøringsmidlet i bærelaget 1 en meget god diffusions-spærringsfunktion, således at praktisk taget intet blødgøringsmiddel diffunderer igennem spærrelaget 6 og ankommer i vandet F, der skal transporteres. I den viste eksempel vise udformning består spærrelaget af EVA eller alternativt en PUR, eksempelvis en TPU. Alternativt kan spærrelaget 6 også bestå af PA. Spærrelaget 6 består i den viste eksempelvise udformning delvist af Recyclat i form af i produktionsforløbet forekommende genbrugsmateriale. Som helhed består således haveslangen af fire lag 1,2,5,6.
Spærrelaget 6 udviser i den viste eksempelvise udformning en lagtykkelse andragende fra 200 til 300 Lim og besidder et for haveslangens fri strømningstværsnit A en definerende indvendig diameter d;, der andrager fra 11,5 til 13 mm. Af Fig. 2 fremgår det, at spærrelaget 6 indadtil umiddelbart grænser an mod bærelaget 1. I den viste eksempelvise udformning er spærrelaget 6 sam-extruderet med bærelaget 1.
Claims (10)
1. Anvendelse af en slange til transport af et flydende medium (F) med - et på et PVC-materiale baseret bærelag (1), hvor der til PVC-materialet er tilsat et blødgøringsmiddel til tilvejebringelse af den nødvendige fleksibilitet, samt - et armeringslag (2), som omgiver bærelaget (1), - at der på indersiden af bærelaget (1) er anordnet et diffusion af PVC-materiale fra bærelaget (1) ind i det flydende medium (F), der skal transporteres, forhindrende polymert spærrelag (6), som er fri for PVC, til vanding af haver.
2. Anvendelse ifølge krav 1 kendetegnet ved, at spærrelaget (6) danner slangens inderste lag.
3. Anvendelse ifølge krav 1 eller 2 kendetegnet ved, at der til spærrelagets (6) polymermateriale ikke er tilsat noget blødgøringsmiddel.
4. Anvendelse ifølge krav 3 kendetegnet ved, at spærrelaget (6) yderligere også i forhold til blødgøringsmidler udviser en diffusions-spærrefunktion.
5. Anvendelse ifølge krav 1, 2, 3 eller 4 kendetegnet ved, at spærrelaget (6) er baseret på et EVA- eller PUR-materiale.
6. Anvendelse ifølge krav 1, 2, 3, 4 eller 5 kendetegnet ved, at spærrelagets (6) materiale delvist eller fuldstændigt består af en recyclat.
7. Anvendelse ifølge et hvilket som helst af kravene 1 til 6 kendetegnet ved, at arme-rings-laget (2) er omgivet af et polymert beskyttelses-lag, som fortrinsvis danner slangens yderlag.
8. Anvendelse ifølge et hvilket som helst af kravene 1 til 7 kendetegnet ved, at spærrelaget (6) udviser en lagtykkelse (s) andragende fra 50 til 500 pm, fortrinsvis 100 til 400 pm.
9. Anvendelse ifølge et hvilket som helst af kravene 1 til 8 kendetegnet ved, at spærrelaget (6) grænser umiddelbart an mod bærelaget (1).
10. Anvendelse ifølge krav 9 kendetegnet ved, at spærrelaget (6) er sam-extruderet med bærelaget (1).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE202015103579.9U DE202015103579U1 (de) | 2015-07-07 | 2015-07-07 | Schlauch, insbesondere Gartenschlauch |
DE102015113218.4A DE102015113218A1 (de) | 2015-08-11 | 2015-08-11 | Schlauch, insbesondere Gartenschlauch |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
DK3115669T3 true DK3115669T3 (da) | 2018-09-03 |
Family
ID=56131363
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
DK16173853.9T DK3115669T3 (da) | 2015-07-07 | 2016-06-10 | Slange, navnlig haveslange |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP3115669B1 (da) |
DK (1) | DK3115669T3 (da) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE102019129923A1 (de) * | 2019-11-06 | 2021-05-06 | Rehau Ag + Co | Verwendung einer flexiblen Schlauchleitung zum Transport eines Fluides |
DE102020118351A1 (de) | 2020-07-13 | 2022-01-13 | Rehau Ag + Co | Schlauchleitung für chemisch aggressive Transportmedien |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0099220A1 (en) * | 1982-07-05 | 1984-01-25 | Donald Bernard Longmore | Plastics tubing |
US6686012B1 (en) * | 2000-08-23 | 2004-02-03 | 3M Innovative Properties Company | Multi-layer articles including a fluoroplastic layer |
DE10251511A1 (de) * | 2002-11-04 | 2004-05-13 | Höppner, Frank | Flexibler Schlauch für Verbindungsschläuche, insbesondere im Sanitärbereich |
IT1368875B (it) | 2006-06-13 | 2009-12-30 | Fitt Spa | Tubo flessibile con additivi plastificanti non ftalici per il trasporto di liquidi alimentari |
ITVI20060185A1 (it) | 2006-06-16 | 2007-12-17 | Fitt Spa | Tubo flessibile in materiale termoplastico privo di agenti plastificanti liquidi |
EP2576203B1 (en) * | 2010-06-01 | 2014-07-09 | The Gates Corporation | Low-permeation flexible fuel hose |
-
2016
- 2016-06-10 DK DK16173853.9T patent/DK3115669T3/da active
- 2016-06-10 EP EP16173853.9A patent/EP3115669B1/de active Active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP3115669A1 (de) | 2017-01-11 |
EP3115669B1 (de) | 2018-06-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DK3115669T3 (da) | Slange, navnlig haveslange | |
US10646704B2 (en) | Method of forming a medical tube | |
JP5231362B2 (ja) | 供給側流路材、及びスパイラル型分離膜エレメント | |
RU2009101210A (ru) | Гибкий шланг из термопластичного материала, не содержащего жидких пластификаторов | |
JP2014061708A5 (da) | ||
WO2009135112A3 (en) | Multi-layered fuel tubing | |
JP2015515372A5 (da) | ||
US10350549B2 (en) | Hollow fiber membrane module and method for manufacturing hollow fiber membrane module | |
WO2012109249A2 (en) | A flexible article and method of forming the article | |
US20130186469A1 (en) | Multi-layered tubing | |
RU2695376C2 (ru) | Трубка для медицинского контейнера | |
JPWO2013146080A1 (ja) | 中空糸膜モジュールおよびその製造方法 | |
KR20170058911A (ko) | 스파이럴형 막 엘리먼트 | |
CN113785150A (zh) | 多层柔性管及其制造方法 | |
CA2882025C (en) | Multi-layered tubing | |
CA2938297C (en) | Coextruded plastic capillary tube | |
US20090169789A1 (en) | Resin pipe | |
CN111107998A (zh) | 具备气体阻隔性的墨液供给管 | |
JP2015142886A (ja) | カートリッジ式中空糸膜モジュールおよび中空糸膜カートリッジのポッティング部成形用治具およびカートリッジ式中空糸膜モジュールの製造方法 | |
EP3603775B1 (en) | Fluid separating element and telescoping prevention plate | |
JP2014180589A (ja) | 中空糸膜モジュール | |
JP2006327154A (ja) | ポリオレフィン樹脂管 | |
JP2022118329A (ja) | 多層チューブ | |
KR101543871B1 (ko) | 정화조 보강링 | |
EP3090777B1 (en) | Multi-layered tubing |