DK200600069U4 - Bestillingssystem, terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem - Google Patents

Bestillingssystem, terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem Download PDF

Info

Publication number
DK200600069U4
DK200600069U4 DK200600069U DKBA200600069U DK200600069U4 DK 200600069 U4 DK200600069 U4 DK 200600069U4 DK 200600069 U DK200600069 U DK 200600069U DK BA200600069 U DKBA200600069 U DK BA200600069U DK 200600069 U4 DK200600069 U4 DK 200600069U4
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
terminal unit
unit
terminal
new
computer server
Prior art date
Application number
DK200600069U
Other languages
English (en)
Inventor
Berno Claus
Original Assignee
Bestil Let Aps
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bestil Let Aps filed Critical Bestil Let Aps
Priority to DK200600069U priority Critical patent/DK200600069U4/da
Publication of DK200600069U1 publication Critical patent/DK200600069U1/da
Application granted granted Critical
Publication of DK200600069U4 publication Critical patent/DK200600069U4/da

Links

Landscapes

  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Description

i DK 2006 00069 U4
Bestillingssystem, terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem Frembringelsens baggrund
Frembringelsen angår et bestillingssystem så vel som en terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem.
Mange forskellige systemer er tidligere blevet forslået til afgivelse af bestillinger på forskellige slags artikler eller servicer, uden at være nødt til at være til stede på en bestemt lokation, så som en butik eller en restaurant.
Et velkendt bestillingssystem anvendes i forbindelse med take-away restauranter, så som pizzeriaer. Systemet kræver, at kunden har en computer med en Intemetforbindelse, hvorved han kan se restaurantens hjemmeside med en liste med forskellige slags måltider, Efter udvælgelse af et måltid sender kunden bestillingen til restauranten, hvor bestillingen automatisk printes ud på en fax-maskine.
En særlig fordel ved dette system er, at kunden ikke behøver at anvende telefonen, for at ringe om information angående menuen eller for at afgive en bestilling. Restaurantpersonalet behøver ikke bruge en masse tid på at svare telefonen, særligt på ubelejlige tidspunkter. Problemer med optagede telefonlinjer undgås også.
Systemet har dog også flere ulemper. Én ulempe er, selvfølgelig, at kunden ikke modtager bekræftelse på sin bestilling. Bestillingen kan blive overset eller ikke modtaget af restauranten. Dette betyder, at-kunden ofte ender med at ringe til restauranten alligevel for at fa bekræftelse af sin bestilling og herved ødelægger fordelene ved systemet. Alternativet er, at kunden dukker op i restauranten og forventer, at en bestilling er klar, når den ikke er, hvilket er uheldigt for restauranten, særligt idet kunden vil se dette som dårlig service fra restaurantens side, og hvis det sker flere gange kan det skade restaurantens omdømme alvorligt.
2 DK 2006 00069 U4
En anden ulempe er muligheden for, at en bestilling passerer ubemærket, da computeren enten anvendes til andre ting end at modtage bestilling eller er slukket.
En tredje ulempe er prisen på systemet, som er ganske høj, på grund af behovet for en fax-maskine sammen med anden hardware og software.
En ijerde ulempe er den tid, der bruges på at svare på en bestilling. Restaurantens medarbejdere skal skrive et svar i hånden eller på en computer og transmittere den tilbage til kunden. Hvis papir eller blyant ikke er ved hånden, eller computeren ikke er tændt, kan denne operation let tage flere minutter.
FR 2 562 295 beskriver et bestillingssystemet med et antal ordreterminaler. Ordreterminalerne omfatter et tastatur, display samt et stik, hvori en kunde kan indføre et hukommelseskort/identifier, der er programmeret kundespecifikt.
Systemet omfatter yderligere en central enhed, der igen er forbundet med et antal ordremodtagelsesenheder placeret de steder hvor ordren skal effektueres, eksempelvis i et køkken. En ulempe ved det nævnte system er at det er indrettet til lokal anvendelse, eksempelvis til anvendelse i en enkelt restaurant og at systemet ikke er velegnet til håndtering af eksterne ordrer.
Et formål med frembringelsen er at skabe et bestillingssystem, der er simpelt, pålideligt og let at anvende og installere.
Et yderligere formål med frembringelsen er at skabe et bestillingssystem, med et pålideligt svar, der skyldes en decentraliseret og distribueret struktur.
Frembringelsen 3 DK 2006 00069 U4
Frembringelsen angår en terminalenhed (15) til et bestillingssystem inklusiv mindst én central computerserver (12), nævnte enhed omfatter mindst ét display (34) til at vise en bestilling, mindst ét terminalenhedsidentifikationskendetegn, midler, til at tilvejebringe ét eller flere identifikationskendetegn for mindst én computerserver, midler, der er i stand til at sende en meddelelse til nævnte ene eller flere identifikationskendetegn som er ny ved at terminalenheden yderligere omfatter mindst én knap (40; 43) til at acceptere eller afvise en bestilling, der vises på nævnte display (34) til nævnte computerserver (12).
Herved er det muligt at skabe et teknisk simpelt og billigt bestillingssystem.
Dette er fordelagtigt for bestillings-/modtagelsesvirksomheder generelt, men særligt for en masse mindre butikker, hoteller, restauranter osv. Med systemet har de muligheden for at tilbyde servicer til kunder på en måde, der normalt indbefatter flere medarbejdere og avanceret og dyrt udstyr. Især er det muligt at transmittere et øjeblikkeligt svar fra terminalsystemet til en kunde gennem en server.
Desuden, når terminalenhedeme i de forskellige virksomheder svarer på kundebestillingeme, er decentralisering afbestillingssystemet blevet opnået. Decentraliseringen afbestillingssystemet kan også ses som distribuering af bestillingssvarene fra en central server til de decentrale terminalenheder.
4 DK 2006 00069 U4
Dette tillader skabelsen af to-vejskommunikation mellem personen, der afgiver bestillingen og en terminalenhed via den centrale computerserver.
Yderligere er det, ved decentralisering afbestillingssvarene, muligt at forbedre pålideligheden af svarene, idet svarpersonen typisk er den, der udfører bestillingen.
Endnu yderligere kan svarpersonen udføre andre opgaver, mens han besvarer bestillingen, for eksempel starte på udførelsen afbestillingen.
Anvendelsen af dedikerede forbindelser fra en central computerserver, så som en Intemetportal, til terminalsystememe sikrer, at kommunikationen altid vil blive modtaget. På samme tid sikrer det, at terminalsystemet kun modtager kommunikation fra serveren og ikke andre steder. Den dedikerede forbindelsen virker således som et slags kommunikationsfilter mellem terminalsystemet og serveren.
Det skal bemærkes, at de associerede sæt af tilbud altid har mindst én adresse på et terminalsystem. Adressen kan for eksempel være et telefonnummer eller en IP- adresse.
En dedikeret forbindelse kan væreen kredsløbskoblende forbindelse, er det muligt at etablere den dedikerede forbindelse på en foretrukken måde.
Kredsløbskobling er en type af forbindelse ved hjælp af hvilken en fysisk sti opnås til og dedikeret til en enkelt forbindelse mellem to endepunkter, primært mellem serveren og terminalenhedeme, i bestillingssystemet for varigheden af forbindelsen.
Den kredsløbskoblende forbindelse kan være enhver slags forbindelse, der er i stand til at overføre kommunikation, for eksempel forbindelser på land, over satellit eller mobil/cellulær telekommunikationsnetværkssystemer.
5 DK 2006 00069 U4
En dedikeret forbindelse kan være én eller flere B- eller D-kanaler fra en ISDN-forbindelse, er det muligt at skabe et bestillingssystem, der kan anvendes på verdensplan, ISDN-forbindelsen vil også være en hurtig og pålidelig forbindelse mellem en kunde og en udbyder, når kunden typisk har erhvervet retten til en forbindelse. Forbindelsen vil altid være til stede og have en defineret minimumshastighed.
Andre eksempler på hurtige forbindelser er ADSL- eller SDSL-forbindelser, der er velkendte for fagpersoner. Selvfølgelig kan der anvendes andre typer af hurtige forbindelser, så vel som normale analoge telefonlinjer sammen med analoge modems. Anvendelsen af analoge telefonlinjer/modems vil dog forøge svartiden for en bestilling betydeligt og herved reducere systemets tiltrækning.
Når terminalsystemet indbefatter en terminalenhed og/eller en printer og/eller en kreditkortlæser, er det muligt at skabe et meget kompakt system med et antal forskellige funktioner, der normalt er krævede af en virksomhed, så som en restaurant. Funktionerne indbefatter muligheden for at modtage bestillinger, bekræfte bestillinger, dokumentere bestillinger og endeligt modtage betaling fra kunden. Det er relevant at minimere størrelsen af terminalsystemet, idet plads på disken i for eksempel en restaurant normalt er meget begrænset.
Terminalsystemet vil være let at installere, idet det kun kræver en forbindelse mellem systemet og en telefonstikdåse.
Forbindelsen mellem elementerne i et terminalsystem vil også være lette at etablere ved hjælp af kabler eller stik i siden af hvert element.
Andre elementer kan være forbundet til eller indsat i terminalsystemet. Et eksempel er en bestillingsindikator, som underretter ejeren af systemet om, at en bestilling er 6 DK 2006 00069 U4 blevet modtaget. Indikatoren kunne være enhver slags apparat, der signalerer med lys eller lyd, så som en pære eller en højtaler.
Efter tilslutning af elementerne vil terminalsystemet være klar til anvendelse.
Nogle eller alle elementerne kan være integreret i det samme hus eller i separate huse, for eksempel kan en terminalenhed og en printer være integreret i det samme hus.
Nårterminalenheden betjenes manuelt, er det muligt at sikre et hurtigt og korrekt svar på en bestilling.
Svaret kan simpelthen være et "ja” eller "nej” til bestillingen. Normalt vil dette være når bestillingen indbefatter tiden for afhentning eller et interval, der specificerer tiden for afhentning afbestillingen, for eksempel fra butikken eller restauranten. Hvis bestillingen ikke har noget relateret tidsinterval, kan terminalenheden dog anvendes til at specificere tiden, hvor bestillingen kan afhentes.
Desuden kan terminalenheden specificere en senere tid for afhentning, hvis et foreslåede tidspunkt ikke er muligt, for eksempel ved at svare "Nej, men XX.XX er muligt" til afsenderen afbestillingen.
Mange andre typer af meddelelser kan transmitteres til afsenderen afbestillingen. Eksempler kan være "udgået for denne ret" eller "køkkenet er lukket”, hvilket kan være defineret i terminalenheden.
Muligheden for direkte to-vejkommunikation mellem terminalenheden og afsenderen af en bestilling er særligt fordelagtig.
Når nævnte bestillingssystem indbefatter en computer med muligheden for at etablere en Intemetforbindelse, er det muligt at skabe et bestillingssystem, der kan 7 DK 2006 00069 U4 anvendes på verdensplan. I dag er Internettet tilgængeligt med computere fra hele verden, hvilket sikrer bred anvendelse afbestillingssystemet.
Når nævnte opkald indbefatter én eller flere datapakker, er det muligt at etablere en hurtig dataoverførsel.
Når den mindst ene datapakke indbefatter ét eller flere identifikationskendetegn for nævnte centrale computerserver og bestillingsdata, kan terminalenheden let udtrække adressen, til hvilken den forventes at svare.
Når nævnte mindst ene identifikationskendetegn omfatter én eller flere adresser på nævnte mindst ene centrale computerserver, så som ét eller flere telefonnumre, er det muligt at sikre, at terminalenheden altid vil svare det rigtige serveridentifikationskendetegn. Dette er særligt fordelagtigt hvis serveren har behov for at ændre en adresse, hvilket kan udføres uden at involvere terminalenhedeme.
I en foretrukken udførelsesform indbefatter serveridentifikationskendetegnene mindst to forskellige kendetegn, for eksempel to telefonnumre, for at etablere en første forbindelse og i tilfælde af, at forbindelsen fejler eller afbrydes, er det muligt at etablere en anden forbindelse.
Det er muligt at skabe en enhed med den umiddelbare evne til at kommunikere med en given central computerserver, så som en Intemetportal.
Med terminalsystemet er det også muligt at fremme forskellige kendetegn for systemet. Ved at vælge et design, der gør terminalsystemet vand- eller støvtæt, er det på samme tid muligt at fremme letheden med hvilken overfladen af systemet kan rengøres.
8 DK 2006 00069 U4
Udtrykket "svare” betyder normalt, at enheden svarer på en måde med et datasignal. Intet signal kan indikere afvisning af en bestilling i en udførelsesform.
»
Terminalenheden kan også være en computer med et program, der sikrer, at en dedikeret forbindelse er etableret til adressen på Intemetportalen. Programmet skal også sikre, at computeren ikke modtager kommunikation fra andre steder end Intemetportalen.
Anvendelsen af en computer som terminalenhed er normalt mindre fordelagtig end en mindre, mere enkelt og billigere terminalenhed.
Når nævnte midler til tilvejebringelse af ét eller flere identifikationskendetegn indbefatter hukommelsesmidler til at opbevare ét eller flere identifikationskendetegn for nævnte mindst ene centrale computerserver, er det muligt at skabe et forprogrammeret system, der ikke kræver konfiguration fra brugeren inden anvendelse.
Når nævnte enhed indbefatter mindst et protokolmiddel, er en fordelagtig udførelsesform for frembringelsen blevet opnået. Især er det muligt at skabe merværdi lunktionalitet til terminalenhedeme.
Når derudtrækkes ét eller flere identifikationskendetegn fra nævnte mindst ene computerserver fra opkald, der transmitteres af nævnte mindst ene centrale computerserver, er det muligt at udtrække identifikationskendetegnet eller -kendetegn for en computerserver, for eksempel første og andet telefonnummer, til hvilke terminalenheden kan svare. Kendetegnene er ikke nødvendigvis kendetegnene for den centrale computerserver, der etablerer opkaldet til terminalenheden. Terminalenheden kan modtage et bestillingsopkald ffa én server og svare til en anden server, der er defineret af serveren, der etablerer opkaldet, for eksempel ved at tilføje de specifikke kendetegn for den modtagende server til hver datapakke.
9 DK 2006 00069 U4
Protokollen genkender konfigurationen af opkald, for eksempel konfigurationen af datapakkerne, fra den centrale computerserver og sikrer således, at opkald med forskellige konfigurationer afvises af terminalenheden.
Når nævnte protokolmidler udtrækker mindst én sikkerhedskode, så som et password eller en krypteringsnøgle fra opkald, der transmitteres af nævnte mindst ene centrale computerserver, er det muligt at forsyne opkaldene, for eksempel datapakker, med en kode, der kun tillader korrekt kodede opkald at forbinde med og komme ind i terminalenheden. Hvis et opkald ikke tilvejebringer det korrekte password ellen en krypteringsnøgle, vil opkaldet blive afbrudt fra terminalenheden.
Sikkerhedskoden for serveren kan sammenlignes med en referencekode i terminalenheden. Referencekoden kan være del af et softwareprogram i enheden, som udfører sammenligningen eller den kan være en separat hardwareløsning, for eksempel en ”dongle”.
Ved hjælp af en sikkerhedskode, der er indarbejdet i opkaldene til terminalenheden, er det også sikret, at ingen falske bestillinger kan sendes til enheden.
Når nævnte protokolmidler tilvejebringer mindst én sikkerhedskode, så som et password eller en krypteringsnøgle, til nævnte meddelelse, er det muligt at sikre, at kun korrekt kodet kommunikation fra terminalenheder til serveren faktisk kommer ind i den modtagende server.
Sikkerhedskoden der er tilvejebragt af terminalenheden kan sammenlignes med en referencekode i serveren. Referencekoden kan være del af et softwareprogram i serveren, der udfører sammenligningen eller den kan være en separat hardwareløsning, for eksempel en ”dongle”.
Når nævnte enhed betjenes manuelt sikres et hurtigt og korrekt svar på en bestilling.
10 DK 2006 00069 U4 Når nævnte enhed har mindst én knap til ændring af indholdet af nævnte mindst ene assortimentdatabase, er det muligt at ændre eller fjerne tilbud, der vises til kunderne på en let og direkte måde. I en foretrukken udførelsesform kan terminalenheden have direkte og øjeblikkelig adgang til stedet, hvor tilbuddene vises.
Særligt i en butik eller restaurant, hvor ejeren kan opdage, at han eller hun er ved at løbe tør for et produkt, er det fordelagtigt at være i stand til at fjerne produktet fra sættet af tilbud. Et andet eksempel kan være i en situation, hvor et produkt ikke sælger, og der er behov for en lavere pris. Med terminalsystemet vil det være muligt for eksempel at ændre prisen hurtigt, idet det er indenfor rækkevidde og klar til at blive anvendt. Et normalt system indbefattende en computer vil involvere trinnene til opstart af computeren, opstart af de nødvendige programmer og at finde den rigtige Intemetside inden ændringerne kan laves.
Generelt omfatter naturen af de ændringer der laves af terminalenheden fuldstændig fjernelse af et produkt eller indholdsændringer, der kun involverer nogle få trin, så som at hæve eller sænke priser. For mere væsentlige ændringer skal der anvendes en normal computer.
Når nævnte midler, der er i stand til at sende en meddelelse omfatter telefonmidler, så som mobiltelefonmidler, er det muligt at skabe en terminalenhed, der ikke kræver kabling for at kommunikere med den centrale computerserver.
Når nævnte enhed er en håndholdt enhed indbefattende en trådløs forbindelse, er det muligt at etablere et hurtigt svar.
Desuden er personen, der faktisk holder den håndholdte enhed, sædvanligvis også den person, der udfører bestillingen eller er i tæt nærhed af personen, der udfører bestillingen og kan således tilvejebringe et mere pålideligt svar til en bestilling sammen med leveringstidspunktet.
11 DK 2006 00069 U4
Desuden kan svartiden på en bestilling sænkes endnu mere.
Den trådløse forbindelse fra den håndholdte enhed til serveren kan etableres med mobil/cellulær telefon eller andre radiokommunikationsmidler i enheden.
Figurer
Frimbringelsen vil blive beskrevet i den efterfølgende tekst med henvisning til figurerne, hvor fig. 1 a viser et bestillingssystem ifølge frembringelsen, fig. Ib viser systemet med en anden kommunikationssti, fig. 2 viser en central computerserver, der skal anvendes af bestillingssystemet, fig. 2a viser en del af den centrale computerserver fra fig. 2 i detaljer, fig. 3 viser en terminalenhed og fig. 4 viser en terminalenhed, for eksempel til anvendelse af take-away restauranter.
Detaljeret beskrivelse
Figur la viser et bestillingssystem indbefattende en computer 10a; 10c, en intemetportal 12 og et antal af terminalsystemer 14a; 14g. Computeren betjenes af en person, der er interesseret i at bestille et objekt eller en service fra en udbyder, der har et terminalsystem. For at opnå viden om mulighederne, der tilbydes af forskellige udbydere og også andre informationer angående udbyderne, kan personen besøge 12 DK 2006 00069 U4
Intemetportalen via en forbindelse 11, der indbefatter Internettet 19.1 en foretrukken udførelsesform for frembringelsen er forbindelsen en telefonlinje. Fra Intemetportalen gøres individuelle forbindelser til et antal terminalsystemer tilgængelige og disse forbindelser kan også være telefonlinjer.
Computeren indbefatter normalt en central enhed 102 med en CPU, hukommelsesmoduler osv. og forskellige perifere enheder så som aflæsningsdrev. Den indbefatter også en monitor 103 og et tastatur 101, begge forbundet til den centrale enhed.
I figur la er en forbindelse 11 fra en bestillingsenhed 10b, så som en computer, etableret via Internettet 19 til Intemetportalen 12. På portalen 12 afgiver bestillingsenheden 10b en bestilling, som sendes til et terminal system 14a ved hjælp af en dedikeret forbindelse 13. Terminalsystemet 14a giver et svar på bestillingen til Intemetportalen 12. Svaret sendes tilbage til bestillingsenheden 10b.
I figur lb er den samme procedure vist, men med en anden bestillingsenhed 10c og et andet terminalsystem 14d.
I situationer fra det virkelige liv kontakter personen, der har en bestillingsenhed, der anvendes til at afgive en bestilling på et produkt eller en service hos en udbyder, Intemetportalen via en Intemetforbindelse. På portalen vil han registrere, om det er hans første besøg på portalen eller simpelthen indtaste sit personlige registreringsnummer for at tillade, at portalen identificerer ham. Efter at have fået adgang til assortimentdatabasen på portalen, vælger han det produkt eller den service han ønsker at opnå og specificerer en tidsramme indenfor hvilken han ønsker, at bestillingen skal være klar til afhentning. Portalen transmitterer bestillingen indbefattende tidsrammen til terminalsystemet for den udvalgte udbyder.
13 DK 2006 00069 U4 Når udbyderen modtager bestillingen kan han acceptere bestillingen uden indsigelser ved at sende et acceptanssignal tilbage til portalen. Portalen informerer så personen om, at bestillingen er blevet accepteret.
I figur 2 er Intemetportalen vist, og i figur 2a er der vist en del af portalen i detaljer.
Ved det første besøg på Intemetportalen, skal personen give personinformation til en registreringsdatabase 22.1 en simpel version er informationen en e-mailadresse på computeren, der anvendes.
Adresseinformationen vil dog sædvanligvis indbefatte det fulde navn og adresse på personen.
I forbindelse med registreringen modtager personen et kunderegistreringsnummer, der efterfølgende skal anvendes, når man kommer ind på Intemetportalen. Registreringsnummeret kunne for eksempel være e-mail adressen på personen, der anvender computeren eller et andet ord, der er valgt af den person.
Adresseinformationen i registreringsdatabasen 22 deles i sæt af adresseinformation omfattende første identifikationsdata 22a og yderligere identifikationsdata 22b for hver person. Når de første identifikationsdata 22a er registreringsnummeret for personen, så som en e-mailadresse, kan den yderligere information 22b være det fulde navn og adresse på personen sammen med information omkring personens køn, alder, smag osv. Også telefonnumre, indbefattende mobiltelefonnumre, kan indsættes og derved gøre det muligt for Intemetportalen at kontakte personen over telefonen, for eksempel ved at sende en SMS-besked.
Intemetportalen 12 indbefatter et antal assortimentdatabaser, hver omfattende adresseinformation 23a; 23c for en udbyder, der har et terminalsystem 14a; 14g.
14 DK 2006 00069 U4 I en basal udførelsesform for frembringelsen kan assortimentdatabaseme vises for personen på en ikke-redigeret måde og herved tilvejebringe muligheden for direkte at udvælge en foretrukken database blandt hvad der normalt er en stor mængde databaser, I en fordelagtig udførelsesform for frembringelsen, kan en central kontrolenhed 20 for Intemetportalen udvælge et antal databaser, der skal vises på basis af informationen om personen i registreringsdatabasen. Hvis personen kun har angivet byen eller området i hvilket han eller hun bor, kan dette anvendes til at vise et antal udbydere i den by eller det område.
Hvis personen har indgivet yderligere information, så som køn, alder, smag osv,, er det muligt at skabe en kollektion af databaser, der vil svare til personens præferencer med en høj grad af akkuratesse. Også, mængden af penge en person er villig til at bruge på et givent område kan hjælpe den centrale kontrolenhed 20, til at vise den rigtige kollektion af databaser.
Det er også muligt for Intemetportalen aktivt at rette information til personen, når den forsynes med viden om en persons præferencer. Dette kunne være reklamer eller lignende information fra udbyderne, der har et terminalsystem. Informationen kunne for eksempel være om en ny udbyder i den samme by som den pågældende person, når udbyderen matcher personens præferencer. Selvfølgelig er denne slags service valgfri i udføre] ses formen, men kunne forsyne personen med nogle fordele, så som rabatter i forbindelse med afgivelse af en bestilling hos udbyderen.
Informationen der er indeholdt i en assortimentdatabase kan være et sæt af tilbud 24a; 24c, så som produkter eller servicer, der tilvejebringes af udbyderen. Hvert sæt af tilbud 24a; 24c er koblet med adresseinformationen 23a; 23c på udbyderen på en liste.
15 DK 2006 00069 U4
Produkterne eller servicer kan udvælges af personen ved hjælp af en computer efter at have udført den nødvendige registrering. De udvalgte produkter skal bekræftes af personen for at sikre at, de udvalgte produkter faktisk svarer til dem, der er bestilt af personen fra udbyderen.
I en foretrukken udførelsesform for frembringelsen indbefatter visningen af produkter eller servicer et elektronisk bestillingskort. Det elektroniske bestillingskort er vist til kunden i det samme skærmbillede som produkterne eller servicer. Kunden kan herved direkte og øjeblikkeligt se den bestilling han afgiver i det elektroniske bestillingskort. Det vil også være muligt at "trække” tilbud til det elektroniske bestillingskort og fjerne bestillinger fra det elektroniske bestillingskort på en lignende måde. Konstruktionen med ét skærmbillede indbefattende alle træk til at udvælge og bestille et produkt eller service er meget fordelagtig, særligt fordi det reducerer antallet af handlinger, der er nødvendige for at afgive en bestilling på et produkt eller service. At man ikke behøver at besøge mere end én side forbedrer også brugervenligheden signifikant.
Assortimentdatabaseme vil fortrinsvis være Intemetsider, hvor udbyderne har adgang til deres egne sider. Herved er det muligt for udbyderne at sikre, at informationen og listerne af produkter og servicer er korrekte. De har også mulighed for at lave ændringer på siderne, det vil sige at ændre priser på visse produkter.
Sammen med kunderegistreringsnummeret transmitteres bestillingen af Internetportalen til det ønskede terminal system.
Terminalsystemet 14a; 14g indbefatter en terminalenhed 15, der er vist i figur 3, forbundet til en telefonlinje. I sin basale form har enheden evnen til at modtage, vise og transmittere information, når modtagelse og transmission af information til telefonlinjen finder sted gennem en indre input-/output-enhed, så som en adapter eller et modem. Adapteren vil normalt være en ISDN-adapter eller en lignende digital adapter, så som en ADSL-adapter.
16 DK 2006 00069 U4
Det Integrerede Servicer Digitalt Netværk, eller ISDN-system, er et sæt af standarder til digital transmission over telefonlinjer gennem en almindelig type af kobberkabel eller lignende kabeltyper. En ISDN-forbindelse omfatter et antal af B-kanaler og én D-kanal, hvor B-kanaleme bærer data, stemmer og andre servicer. D-kanalen bærer normalt kontrol- og signaleringsinformation. En normal ISDN-forbindelse består af 2 B-kanaler og én D-kanal, men kan om nødvendigt have flere B-kanaler.
Bestillingssystemet vil anvende én eller flere af ISDN B-kanaleme for at lette kommunikation mellem Intemetportalen og en computer eller terminalsystememe. Kanalerne vil være dedikerede til bestillingssystemet, hvilket sikrer en sikker og hurtig forbindelse.
I en foretrukken udførelsesform for frembringelsen anvendes ISDN D-kanalen til at kommunikere med. På grund af sin status som kontrol- og signalinformationsbærer, er denne kanal altid åben.
Terminal enheden 15 omfatter en kontrolenhed 31, der kontrollerer modtagelse og transmission af kommunikation gennem input/output-enheden 30, det vil sige ISDN-adapteren og gennem én eller flere I/O-porte 32, til potentielt perifert udstyr, så som en printer 17 eller en kortlæser 18. Kontrolenheden 31 kontrollerer også et display 34, hvor displayet anvendes til at vise kommunikation fra Intemetportalen. Displayet 34 kan også anvendes til at vise kommunikation fra terminalenheden til Intemetportalen 12, hvor man kommer ind ved hjælp af et tastatur 33 foran på terminalenheden.
Det er også muligt at forbinde et analogt modem til telefonlinjen. I sin foreliggende udførelsesform har det analoge modem dog en alvorlig ulempe, idet forbindelsen til telefonlinjen tager for lang tid til at være fordelagtig.
17 DK 2006 00069 U4 I en anden udførelsesform for frembringelsen er computeren erstattet af en WAP-telefon, der anvender sin evne til at tilgå Internettet og Intemetportalen på en normal trådløs måde. Det skal forstås, at andre typer af udstyr kan anvendes i stedet for en computer eller en WAP-telefon, så længe de har evnen til at tilgå Internettet.
Som beskrevet ovenfor, er forbindelsen mellem Internettet og en computer eller et terminalsystem normalt en telefonlinje, men kunne også være en anden slags kablet eller trådløs forbindelse. Dette betyder dog, at computeren eller terminalsystemet kræver forskellige slags udstyr, i stedet for et normalt telefonlinjemodem eller en adapter.
Bestillingssystemet kan anvendes af en lang række virksomheder og restauranter og særligt af take-away-restauranter, Særligt bordreservationer og bestillinger fra menuer i restauranter kan være fordelagtige.
Andre anvendelsesområder kan være som bookningssystemer på hoteller, biografer, teatre, biludlejninger og lufthavne. Også bookningssystemer til autoværksteder eller blomsterbutikker eller lignende steder er mulige områder for anvendelse.
Dette er fordelagtigt, idet det er muligt at transmittere bekræftelse på en bookning eller en billetreservation til kunden og især til kundens printer. Den tid, der anvendes til registrering eller til opnåelse af et produkt på en given lokation, kan minimeres eller reduceres signifikant.
Et andet anvendelsesområde kan desuden være som et bestillingssystem i supermarkeder og butikker generelt, hvor systemet vil blive kombineret med manuel eller automatisk lokalisering af produkterne, der er bestilt af kunden.
Intemetportalen kan også optegne forskellige data, der angår for eksempel arten af trafik til de individuelle terminalsystemer. Dette vil tilvejebringe værdifuld information om kunderne, så som arten af deres bestilling og deres lokalisering. På 18 DK 2006 00069 U4 basis af denne information kan den rette kombination af butikker eller restauranter tilbydes til kunderne i et bestemt område.
På samme tid vil det være muligt for ejeren af et terminalsystem at tilbyde forskellige slags rabatter til sine kunder fra Intemetportalen eller til en gruppe af kunder i et bestemt område.
Rabatten kan også tilbydes af ejeren af Intemetportalen til nogle af ejerne af terminalsystememe, for eksempel for at belønne regelmæssig anvendelse af terminalsystemet.
Generelt vil ethvert indkøb eller bestilling, der arrangeres over Intemetportalen, inkludere et gebyr til ejeren af portalen.
I figur 4 er der vist en muligt udførelsesform for en terminalenhed 15 og er tiltænkt til anvendelse i for eksempel en take-away restaurant i dette særlige eksempel.
Forsiden af enheden har et display 34, der er inddelt i to dele, hvor den første del 47 er dedikeret til visning af modtagen kommunikation fra en Intemetportal 12, og den anden del 46 er dedikeret til visning af kommunikationen, der kommer ind ved hjælp af et antal knapper 40; 44, der også er anbragt foran på terminalenheden,
To knapper 42,43 er dedikeret til enten at acceptere, afvise eller foreslå forskellige leveringstider for en bestilling. Andre to knapper 40, 41 er dedikeret til at indtaste et tidsminimum og et tidsmaksimum, hvis en bestilling accepteres, det vil sige et tidsinterval indenfor hvilket en bestilling vil være klar.
Desuden kan knapperne 40,41 anvendes til at foreslå et andet tidspunkt eller tidsinterval for levering, hvis en bestilling ikke kan leveres på det ønskede tidspunkt. Kunden der afgiver den initiale bestilling kan svare for eksempel ved at bekræfte det foreslåede tidspunkt eller tidsinterval for levering.
19 DK 2006 00069 U4
En femte knap 44 er dedikeret til at redigere indholdet af Intemetsiden, der viser tilbudene for restauranten. Tilbuddene kan være vist i displayet 34 af terminalenheden 15 og ændringer kan laves ved hjælp af den femte knap 44, sammen 5 med resten af knapperne 40; 43, for eksempel med maksimum- og minimumknapperne 40,41.
Et eksempel kan være prisen på et måltid, der skal reduceres eller øges. Ved anvendelse af den femte knap 44 og maksimum- eller minimumknappen 40,41, er 10 det muligt at ændre prisen på Intemetsiden fra terminalenheden.
Mange andre udførelsesformer og anvendelser er, selvfølgelig, indenfor beskyttelsesomfanget for frembringelsen.
20 DK 2006 00069 U4
Liste for referencenumre til figurerne 10a; 10c 101 102. 103. 11 12. 13. 14a; 14g. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23a; 23c. 24a; 24c. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 40. 41. 42. 43. 44.
bestillingsenhed, så som en computer tastatur centralenhed monitor forbindelse
Intemetportal forbindelse terminalsystem terminalenhed forbindelse printer kortlæser
Internet central kontrol assortimentdatabase registreringsdatabase adresse på terminalsystem sæt af tilbud input/output kontrolenhed Ι/0-porte tastatur display hukommelsesmidter minimumknap maksimumknap acceptknap afvisningsknap redigeringsknap DK 2006 00069 U4 21 45. modtagen meddelelse display 46. sendt meddelelse display

Claims (11)

1. Terminalenhed (15) til et bestillingssystem inklusiv mindst én central computerserver (12), nævnte enhed omfatter mindst ét display (34) til at vise en bestilling, mindst ét terminalenhedsidentifikationskendetegn, midler, til at tilvejebringe ét eller flere identifikationskendetegn for mindst én computerserver, midler, der er i stand til at sende en meddelelse til nævnte ene eller flere identifikationskendetegn som er ny ved at terminalenheden yderligere omfatter mindst én knap (40; 43) til at acceptere eller afvise en bestilling, der vises på nævnte display (34) ved kommunikation til nævnte computerserver (12).
2. Terminalenhed (15) ifølge krav 1 som er ny ved, at nævnte midler til at tilvejebringe ét eller flere identifikationskendetegn inkludere hukommelsesmidler (35) til opbevaring af ét eller flere identifikationskendetegn for mindst én computerserver, så som nævnte centrale computerserver (12).
3. Terminalenhed (15) ifølge krav 1 som er ny ved, at nævnte enhed omfatter mindst ét protokolmiddel. 23 DK 2006 00069 U4
4. Terminalenhed (15) ifølge krav 3 som er ny ved, at nævnte protokolmidler udtrækker ét eller flere identifikationskendetegn af mindst en computerserver, så som nævnte centrale computerserver (12), fra opkald der transmitteres af nævnte mindst ene centrale computerserver (12).
5. Terminalenhed (15) ifølge krav 3 eller 4 som er ny ved, at nævnte protokolmidler udtrækker mindst én sikkerhedskode, så som et password eller en krypteringsnøgle, fra opkald der transmitteres af nævnte mindst ene centrale computerserver (12).
6. Terminalenhed (15) ifølge et hvilket som helst af kravene 3 til 5 som er ny ved, at nævnte protokolmidler tilvejebringer mindst én sikkerhedskode, så som et password eller en krypteringsnøgle, til nævnte meddelelse.
7. Terminalenhed (15) ifølge et hvilket som helst af kravene 1 til 6 som er ny ved, at nævnte enhed betjenes manuelt.
8. Terminalenhed (15) ifølge et hvilket som helst af kravene 1 til 7 som er ny ved, at nævnte enhed har mindst én knap (44) til ændring af indholdet af nævnte mindst ene assortimentdatabase (21).
9. Terminalenhed (15) ifølge et hvilket som helst af kravene 1 til 8 som er ny ved, at nævnte middel, der er i stand til at sende en meddelelse omfatter telefonmidler, så som mobiltelefonmidler.
10. Terminalenhed (15) ifølge et hvilket som helst af kravene 1 til 9 som er ny ved, at enheden er en håndholdt enhed inklusiv en trådløs forbindelse.
11. Anvendelse af et terminalsystem ifølge et hvilket som helst af kravene 1 til 10 i forbindelse med restauranter, så som take-away restauranter.
DK200600069U 2000-11-02 2006-03-09 Bestillingssystem, terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem DK200600069U4 (da)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK200600069U DK200600069U4 (da) 2000-11-02 2006-03-09 Bestillingssystem, terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKPA200001645 2000-11-02
DK200600069U DK200600069U4 (da) 2000-11-02 2006-03-09 Bestillingssystem, terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
DK200600069U1 DK200600069U1 (da) 2006-04-28
DK200600069U4 true DK200600069U4 (da) 2007-02-23

Family

ID=36263698

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK200600069U DK200600069U4 (da) 2000-11-02 2006-03-09 Bestillingssystem, terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem

Country Status (1)

Country Link
DK (1) DK200600069U4 (da)

Also Published As

Publication number Publication date
DK200600069U1 (da) 2006-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20070106565A1 (en) Method For Using A Communications Network To Define A Product, And The Ordering Thereof By A Consumer
US20030182209A1 (en) Electronic restaurant service management system
US20010035459A1 (en) Data output device and information-gathering system using the same
CA2213338A1 (en) Method and apparatus for handling a complaint
KR102026576B1 (ko) 스마트기기의 앱을 이용한 주점 운영시스템
JP2003316909A (ja) 端末接続サービスシステム、通信端末、およびローカルサーバ、端末接続サービス方法および通信端末接続方法、ならびにコンピュータプログラム
CN100514996C (zh) 通话系统及其使用的服务器和接收中继装置
US7925515B2 (en) Method, system and device for enabling the public to access organizations' directories
US7099456B2 (en) Call center system
KR20020029850A (ko) 실시간 온라인 예약 및/또는 주문 시스템 및 방법
DK200600069U4 (da) Bestillingssystem, terminalenhed og anvendelse af et bestillingssystem
JP2002157268A (ja) 商品情報通知方法および商品情報通知システム
JPH1198253A (ja) 電話注文受付システムと受付方法
CN109918168A (zh) 显示图形码的方法、电子设备和计算机可读介质
JP2002175474A (ja) 商品情報案内装置およびそのプログラム記録媒体
JP2002024476A (ja) 景品応募管理方法およびシステム
EP1337948A1 (en) Ordering system, terminal unit, method of ordering and use of an ordering system
KR20110066678A (ko) 서비스 인증번호를 통한 조리 영상과 광고 콘텐츠 전송 장치 및 그 방법
AU2013297337A1 (en) Membership processing method performed according to franchise registration request of customer, and device and system therefor
JP2002157376A (ja) 通信回線を用いたクローズド懸賞管理システム
JP2004179742A (ja) 宅配受付システムおよび宅配受付方法
JP3097457U (ja) 顧客情報獲得管理システム
JP2010020736A (ja) 神社仏閣のおみくじ及び情報提供システム
WO2001098897A2 (en) Method and apparatus for remote man-machine interface configuration
KR20020021955A (ko) 웹 사이트의 게시판 운용 제어방법

Legal Events

Date Code Title Description
UYM Decision on examination: utility model maintained as unamended
UYA Request for examination filed (utility model)
UYA Request for examination filed (utility model)
UDV Utility model ceased