DK155137B - Roerformet samlestykke - Google Patents

Roerformet samlestykke Download PDF

Info

Publication number
DK155137B
DK155137B DK271982A DK271982A DK155137B DK 155137 B DK155137 B DK 155137B DK 271982 A DK271982 A DK 271982A DK 271982 A DK271982 A DK 271982A DK 155137 B DK155137 B DK 155137B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
connector
edges
overlapping ends
fixed
ear
Prior art date
Application number
DK271982A
Other languages
English (en)
Other versions
DK271982A (da
DK155137C (da
Inventor
Lars Goeran Lennart Andersson
Original Assignee
Lindab Ventilation Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lindab Ventilation Ab filed Critical Lindab Ventilation Ab
Publication of DK271982A publication Critical patent/DK271982A/da
Publication of DK155137B publication Critical patent/DK155137B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK155137C publication Critical patent/DK155137C/da

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L21/00Joints with sleeve or socket
    • F16L21/06Joints with sleeve or socket with a divided sleeve or ring clamping around the pipe ends
    • F16L21/065Joints with sleeve or socket with a divided sleeve or ring clamping around the pipe ends tightened by tangentially-arranged threaded pins
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F13/00Details common to, or for air-conditioning, air-humidification, ventilation or use of air currents for screening
    • F24F13/02Ducting arrangements
    • F24F13/0209Ducting arrangements characterised by their connecting means, e.g. flanges

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Joints With Sleeves (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)
  • Vehicle Interior And Exterior Ornaments, Soundproofing, And Insulation (AREA)
  • Magnetically Actuated Valves (AREA)
  • Branch Pipes, Bends, And The Like (AREA)
  • Ignition Installations For Internal Combustion Engines (AREA)
  • Axle Suspensions And Sidecars For Cycles (AREA)
  • Joints Allowing Movement (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)

Description

DK 155137 B
Den foreliggende opfindelse angår et rørformet saml estykke, som er indrettet til at kunne indstikkes i to rør, især ventilationsrør, og ved ekspansion forbinde disse tæt med hinanden, hvilket samlestykke består af et til rørform bukket pladeemne med hinanden 05 overlappende ender eller kanter, som, med henblik på forøgelse og formindskelse af samlestykkets diameter, er forskydelige i forhold til hinanden ved hjælp af en på samlestykket fastgjort spændeme-kanisme, samt tætninger på samlestykkets yderside og imellem de hinanden overlappende ender eller kanter, idet der rundt om samle-10 stykket over overlapningsfugen er lagt tætnende ringe.
Ventilationsledninger med rør og tilbehør, såsom rørbøjninger, T-stykker etc., der i det følgende blot benævnes som ventilationsrør for enkeltheds skyld, kan forbindes med hinanden enten ved hjælp af samlestykker eller ved, at den ene rørende udformes med 15 mindre diameter end den anden, således at den mindste rørende kan indstikkes i den største rørende på et andet rørstykke, og en tætning sker eksempelvis ved tætninger rundt om ind stiks rørets periferi. Ved større rørdiamtre, eksempelvis mere end 400 mm, er dette besværligt og tidskrævende, og utætheder kan let opstå. Der er 20 fremkommet ekspanderbare samlestykker til dette formål, men disse er forholdsvis komplicerede, og fugetætheden bliver ikke altid den ønskede med disse kendte konstruktioner, idet navnlig den aksiale tætning volder problemer.
Formålet for den foreliggende opfindelse er at løse det aktuelle 25 problem ved hjælp af en enkel og pålidelig konstruktion, som sikrer tætte fuger. Ifølge opfindelsen opnås dette ved, at tætningen mellem de hinanden overlappende ender eller kanter består af en dug eller et bånd af elastisk materiale tæt forbundet med i det mindste den ene af de hinanden overlappende ender eller kanter over dennes hele 30 aksiale længde og således sluttet til den anden af de overlappende ender eller kanter, at disse er bevægelige i forhold til hinanden ved hjælp af spændemekanismen under bibeholdelse af indbyrdes tætning.
Under en ekspansion sikrer dugen eller båndet af elastisk materiale fuldstændig tætning mellem samlestykkets hinanden overlappen-35 de endekanter, og alt i alt opnås der meget tætte fuger.
Ifølge en hensigtsmæssig udførelsesform omfatter spændemekanismen et øre ved hver af samlestykkets endekanter og en derimel-
DK 155137 B
2 lem spændbar skrue som nærmere angivet 1 krav 4. Herved opnås en lettelse af monteringen, idet ørerne tjener som stop under indstikning af samlestykket i en rørende.
I det følgende skal opfindelsen beskrives nærmere under hen-05 visning til tegningen, der viser en udførelsesform og hvor figur 1 viser et samlestykke ifølge opfindelsen i perspektiv, figur 2 et snit i større målestok og taget langs linien 11-I I i figur 1, figur 3 en tætning i tværsnit, som holdes pi plads ved hjælp 10 af et stålbånd, figur 4a og 4b tætningen set fra siden og med formstabiliserende stålbånd udført med en svækkelse beregnet til at briste, når samlestykket ekspanderes, og figur 5 en anden type svækkelse af stålbåndet.
15 På tegningen viser figur 1 et rørformet samlestykke ifølge op findelsen set i perspektiv, og som er indrettet til at kunne indstik-kes i de mod hinanden vendende ender af to rør, der skal samles.
Som tidligere påpeget kan rørene bestå såvel af rette rørstykker, som af rørbøjninger, T-stykker osv. Samlestykket består af et 20 pladeemne 10, som er bukket til rørform og har hinanden overlappende ender 10a og 10b som vist i figur 2. Ved kanten af enden 10a er der fastgjort et øre 11, og i nogen afstand fra kanten af en-ξ den 10b er der fastgjort et andet øre 11. Som vist i figurerne 1 og 2 har disse ører 11 en del, som er forbundet med ydersiden af rør-25 - stykket 10, en fra denne radialt udragende del 12 samt forstærk ninger, der forløber imellem disse dele. En skrue 13 forløber igennem ud for hinanden anbragte åbninger i ørenes 11 radiale del 12. Skruen 13 har et forreste parti 13a med mindre diameter, som forløber igennem åbningen i det med rørenden 10b forbundne øre, så-30 ledes at en ansats 14 mellem skruen 13 og skruepartiet 13a ligger an mod den ene side af delen 12, mens en skive 15 er fastgjort på partiet 13a på den modsatte side af delen 12, hvorved skruen er forbundet frit drejeligt, men aksialt uforskydeligt med dette øre 11.
Det andet øre 11 har i sin flange 12 en dermed fast forbundet mø-35 trik 16, der har et indvendigt gevind, som går i indgreb med gevindet på skruen 13. Den modsat endepartiet 13a liggende ende af skruen 13 har et sekskanthoved 17. Som det vil fremgå, kan man
DK 155137 B
3 ved at dreje skruen 13 forskyde ørene 11 og dermed de hermed forbundne ørepartier 10a og 10b imod og bort fra hinanden, således at diameteren for samlestykket 20 bliver forandret.
Som tidligere påpeget er det meget vigtigt, at et samlestykke 05 af denne type forbindes tæt med de rør, som samles. Af denne årsag er en dug 18 af gummi eller et andet eftergivende materiale fastgjort på samlestykkets 10 ende 10a ved hjælp af en liste 19, som er forbundet med enden 10a langs endekanten ved punktsvejsning. Dugen 18 strækker sig over hele samlestykkets aksiale længde, og ifølge 10 figur 2 er dugens anden ende forbundet med samlestykkets 10 ende 10b ved hjælp af en liste 19', der også er fastgjort ved punktsvejsning, i en anselig afstand fra endens 10b endekant. Dugen 18 har en sådan længde i periferi retningen, at der i normalstillingen dannes en bugt 18', som tillader en betydelig ekspansion af samlestykket.
15 Enderne 10a og 10b kan også tættes mod hinanden ved hjælp af en dug 18, som er fastgjort på endens 10a underside i afstand fra endekanten og forløber noget forbi denne endekant. Imod dugens 18 bort fra enden 10a vendte side ligger enden 10b slides frit bevægeligt an i forhold til dugen 18, således at enderne 10a, 10b kan for-20 skydes med bibeholdt tætning.
Rundt om samlestykkets periferi er der fastgjort tætningsringe 20, som således forløber over buen imellem de hinanden overlappende ender 10a, 10b. I den viste udførelsesform har tætningerne 20 U-form med radialt udragende tætningslæber 21 samt en perifer flan-25 ge 22, der forbinder disse. Disse tætninger holdes på plads fortrinsvis i hertil beregnede fordybninger og rundt langs samlestykkets periferi ved hjælp af stålbånd 23, som er spændt rundt om samlestykket og er fastgjort ved punktsvejsning som vist ved 24. Disse stålbånd 23 giver samlestykket med de hinanden overlappende ender 50 stabilitet, men forhindrer også ekspansion af samlestykket. Af denne årsag har stålbåndet en svækket punktsvejsning 24a på det sted, hvor stålbåndets 23 ender overlapper hinanden, således at denne punktsvejsning kan slippe, når samlestykket ekspanderes ved drejning af skruen 13. I stedet for en sådan svækket punktsvejsning 35 kan båndet have en normal punktsvejsning 24, der forbinder de hinanden overlappende båndender med hinanden, samt en ved dette forbindelsessted liggende brudanvisning 25.
DK 155137 B
4
Det beskrevne samlestykke anvendes på følgende måde til samling af to rør. Samlestykket leveres på den i figur 1 viste måde med ørerne 11 placeret ganske tæt ved hinanden ved hjælp af skruen 13 og med stålbåndene 23 spændt til omkring samlestykkets yderperiferi 05 og forbundet med pladeemnet 10 ved punktsvejsning således som vist ved 24. Stålbåndene 23 har enten den i figur 4a, 4b eller den i figur 5 viste svækkelse. I denne tilstand har samlestykket mindre diameter end de rør, som skal samles, og samlestykket kan let stikkes ind i det ene rør, hvorefter det andet rør skydes ind på den ud af 10 det første rør ragende del af samlestykket.
Ifølge en foretrukket udførelsesform for opfindelsen er ørerne 11 placeret på steder på rørets yderperiferi midt over samlestykkets længdemidte. Disse ører 11 tjener som stop under indstikning af samlestykket i en rørende, hhv. under påstikning af en rørende. På 15 grund af stålbåndene 23 kan samlestykket således håndteres som en stabil enhed og let bringes på plads. Derefter drejes skruen 13 ved hjælp af en boremaskine, som har en fatning, der stikkes på skruens 13 hoved 17. Ørerne 11 forskydes nu bort fra hinanden og samlestykket ekspanderes med en sådan kraft, at den svækkede punktsvejsning 20 24a ifølge figurerne 4a og 4b eller brudanvisningen 25 ifølge figur 5 brister, og tætningerne 20 klemmes sammen imellem samlestykkets 10 yderside og de samlede rørs indersider. At stålbåndene nu har sluppet, har ingen betydning ud fra et tætningssynspunkt, eftersom det tryk, som frembringes ved ekspansionen af samlestykket, presser 25 tætningerne hårdt an mod ovennævnte flader. Under ekspanderingen forskydes enderne 10a, 10b bort fra hinanden, og bugten 18' rettes ud i en grad, som beror på ekspansionen, og den aksiale tætning bliver også meget god.
Efter at samlestykket er bragt på plads og er ekspanderet til 30 tæt indgreb med de samlede rør, fikseres samlestykket ved hjælp af pladeskruer, der skrues igennem de samlede rør og samlestykkets vægge. Ifølge en foretrukket udførelsesform for opfindelsen har skruens 13 hoved 17 samme form og dimensioner som de skruer, der anvendes til at fiksere samlestykket, hvorved samme værktøj kan an-35 vendes til dreje skruerne og til at inddrive pladeskruerne, hvilket er rationelt på en byggeplads.

Claims (4)

1. Rørformet samlestykke, som er indrettet til at kunne ind-15 stikkes i to rør, især ventilationsrør, og ved ekspansion forbinde disse tæt med hinanden, hvilket samlestykke består af et til rørform bukket pladeemne (10) med hinanden overlappende ender eller kanter (10a, 10b), som, med henblik på forøgelse og formindskelse af samlestykkets diameter, er forskydelige i forhold til hinanden ved 20 hjælp af en på samlestykket fastgjort spændemekanisme (11-17), samt tætninger (18, 20) på samlestykkets rundtgående yderside og imellem de hinanden overlappende ender eller kanter (10a, 10b), idet der rundt om samlestykket over overlapningsfugen er lagt tætnende ringe (20, 21, 22), KENDETEGNET ved, AT tætningen mellem de 25 hinanden overlappende ender eller kanter (10a, 10b) består af en dug (18) eller et bånd af elastisk materiale tæt forbundet med i det mindste den ene (10a) af de hinanden overlappende ender eller kanter (10a, 10b) over dennes hele aksiale længde og således tilsluttet til den anden af de overlappende ender eller kanter (10a, 10b), at 30 disse er bevægelige i forhold til hinanden ved hjælp af spændemeka-nismen (11-17) under bibeholdelse af indbyrdes tætning.
2. Samlestykke ifølge krav 1, KENDETEGNET ved, AT dugen (18) er fastgjort langs den ene endes (10a) kant ved hjælp af en fastgø reises I iste (19) og er fastgjort i afstand fra den anden endes 35 (10b) kant ved hjælp af en fastgørelsesliste (19'), og AT dugen er lagt i læg (18') for at tillade ekspansion af samlestykket. DK 155137 B
3. Samlestykke ifølge krav 1, KENDETEGNET ved, AT dugen (18) er fastgjort på undersiden af den ene ende (10a) i afstand fra endekanten, og AT den anden ende (10b) ligger frit bevægeligt an mod dugens (18) bort fra den første ende (10a) vendte side.
4. Samlestykke ifølge ethvert af kravene 1-3, KENDETEGNET ved, AT spændemekanismen (11-17) har et første øre (11), som er fastgjort ved samlestykkets ene endekant, og et andet øre (11), som er fastgjort i afstand fra samlestykkets anden endekant, samt en skrue (13), som er frit drejeligt, men aksialt uforskydeligt lejret i 10 det ene øre (11), og er i indgreb med en gevindboring i det andet øre (11), således at ørerne (11), og dermed samlestykkeenderne er forskydelige imod og bort fra hinanden ved drejning af skruen (13). 15 20 25 30 35
DK271982A 1981-06-18 1982-06-17 Roerformet samlestykke DK155137C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE8103837 1981-06-18
SE8103837A SE8103837L (sv) 1981-06-18 1981-06-18 Rorformigt skarvstycke

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK271982A DK271982A (da) 1982-12-19
DK155137B true DK155137B (da) 1989-02-13
DK155137C DK155137C (da) 1989-07-17

Family

ID=20344092

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK271982A DK155137C (da) 1981-06-18 1982-06-17 Roerformet samlestykke

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0069098B1 (da)
AT (1) ATE29570T1 (da)
DE (2) DE3277229D1 (da)
DK (1) DK155137C (da)
FI (1) FI71403C (da)
NO (1) NO156623C (da)
SE (1) SE8103837L (da)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2602569A1 (fr) * 1986-08-06 1988-02-12 Geru Claude Systeme d'assemblage d'elements de conduits circulaires par manchon a expansion
US4927189A (en) * 1989-04-10 1990-05-22 Burkit John W Internal expansion coupling device
US5874903A (en) * 1997-06-06 1999-02-23 Abb Power T & D Company Inc. RF repeater for automatic meter reading system
US5923269A (en) * 1997-06-06 1999-07-13 Abb Power T&D Company Inc. Energy meter with multiple protocols for communication with local and wide area networks
US6106030A (en) * 1998-02-23 2000-08-22 Ford Motor Co. Tubular coupling
ES2162539B1 (es) * 1998-10-02 2002-07-01 Lorenzo Pousa Dolores Sistema modular de conduccion y distribucion de aire.
US6709021B2 (en) 2001-10-16 2004-03-23 D.J. Mielke, Inc. Tubular member coupling device
US6832786B2 (en) 2001-10-16 2004-12-21 D.J. Mielke, Inc. Tubular member coupling device
FR3004505B1 (fr) * 2013-04-11 2015-05-08 Caillau Ets Dispositif de serrage pour l'accouplement etanche de tubes lisses
CN109210280A (zh) * 2018-11-06 2019-01-15 郝百顺 钢带增强管连接件及钢带增强管的连接方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1726006A (en) * 1928-02-27 1929-08-27 Benjamin A Tetzlaff Clamp
US3474832A (en) * 1967-01-30 1969-10-28 James H Broadhead Apparatus for sealing pipe from within
CA900525A (en) * 1970-01-21 1972-05-16 Domtar Limited Pipe coupling
GB1343602A (en) * 1970-11-23 1974-01-16 Press W & Son Ltd Sealing pipe joints
DE2814497C2 (de) * 1978-03-31 1982-03-25 Wilhelm Dipl.-Ing. 1000 Berlin Fischer Muffeninnendichtung für Rohrstöße bei Rohrleitungen
GB2038976A (en) * 1979-01-08 1980-07-30 Alh Syst Ltd Sleeves for joints in ducts

Also Published As

Publication number Publication date
DE3277229D1 (en) 1987-10-15
EP0069098A3 (en) 1984-07-18
FI822208L (fi) 1982-12-19
EP0069098B1 (en) 1987-09-09
DE69098T1 (de) 1984-05-24
NO156623C (no) 1987-10-21
SE8103837L (sv) 1982-12-19
FI71403B (fi) 1986-09-09
NO822018L (no) 1982-12-20
NO156623B (no) 1987-07-13
EP0069098A2 (en) 1983-01-05
FI71403C (fi) 1986-12-19
DK271982A (da) 1982-12-19
FI822208A0 (fi) 1982-06-18
DK155137C (da) 1989-07-17
ATE29570T1 (de) 1987-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0194034B1 (en) Pipe repair clamp
US6030005A (en) Method and device for coupling pipes
JPS62194085A (ja) 管結合器
DK155137B (da) Roerformet samlestykke
US5282654A (en) Pipe coupling sleeve
JP3144918U (ja) 空調室内機のドレンホース継手
US3533650A (en) Pipe clamp for plastic or thin walled pipe
US3474832A (en) Apparatus for sealing pipe from within
BR0116118A (pt) Junção de tubos revestidos
WO2019195079A1 (en) Fitting device for making connection tube
JP2021520472A (ja) チューブの微細な位置調整が可能な接続チューブを作製するための継手装置
KR101515841B1 (ko) 부시를 포함하는 관이음 장치
JP2008121898A (ja) 空調室内機のドレンホース継手及びドレン配管設置方法
US3603620A (en) Tube joint coupling
KR200251682Y1 (ko) 강관 연결장치
JPH09105482A (ja) 管継手
US4428601A (en) Y-Connection for flexible conduit
KR101435576B1 (ko) 부시 및 이를 포함하는 관이음 장치
JP4135111B2 (ja) 自在継手管
US2462504A (en) Pipe clamp
KR101430400B1 (ko) 부시 및 이를 포함하는 관이음 연결장치
US2164471A (en) Flexible coupling for tubes
JP4157200B2 (ja) 壁面配管構造
KR200204995Y1 (ko) 덕트조인트
KR20190001284U (ko) 보일러용 관 연결 구조

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed