DK153277B - Apparat til oparbejdning af endnu flydende chokolademasse - Google Patents

Apparat til oparbejdning af endnu flydende chokolademasse Download PDF

Info

Publication number
DK153277B
DK153277B DK171573AA DK171573A DK153277B DK 153277 B DK153277 B DK 153277B DK 171573A A DK171573A A DK 171573AA DK 171573 A DK171573 A DK 171573A DK 153277 B DK153277 B DK 153277B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
rotor
housing
plates
pins
ribs
Prior art date
Application number
DK171573AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK153277C (da
Inventor
Rudolf Raths
Original Assignee
Lindt & Spruengli Schokolade
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lindt & Spruengli Schokolade filed Critical Lindt & Spruengli Schokolade
Publication of DK153277B publication Critical patent/DK153277B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK153277C publication Critical patent/DK153277C/da

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23GCOCOA; COCOA PRODUCTS, e.g. CHOCOLATE; SUBSTITUTES FOR COCOA OR COCOA PRODUCTS; CONFECTIONERY; CHEWING GUM; ICE-CREAM; PREPARATION THEREOF
    • A23G1/00Cocoa; Cocoa products, e.g. chocolate; Substitutes therefor
    • A23G1/04Apparatus specially adapted for manufacture or treatment of cocoa or cocoa products
    • A23G1/18Apparatus for conditioning chocolate masses for moulding
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F19/00Preventing the formation of deposits or corrosion, e.g. by using filters or scrapers
    • F28F19/008Preventing the formation of deposits or corrosion, e.g. by using filters or scrapers by using scrapers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S165/00Heat exchange
    • Y10S165/076Heat exchange with scraper for removing product from heat transfer surface
    • Y10S165/081Rotary heat exchange scraper or scraper for rotary heat exchange surface
    • Y10S165/084Scraper within annular space formed by concentric cylinders or concentric conical surfaces

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)

Description

DK 153277 B
Opfindelsen angår et apparat til oparbejdning af endnu flydende chokolademasse og med et af en køle- eller varmekappe omgivet hulcylindrisk hus og en i dette roterende rotor, og ved hvilket der mellem rotoren og indersiden af huset er dannet et 5 ringrum for massen, der skal behandles, og der på rotoren er lejret afstrygere, der under fjederkraft er bevægelige radialt udad i ringrummet og forløber parallelt med rotorens tangentplaner og med deres i omløbsretningen forreste længdekant stryger mod indersiden af huset.
10 Ved sådanne apparater, der kendes fra CH-patentskriftet nr. 5 02 569 eller fra det tyske offentliggørelsesskrift nr. 19 02 070 anvendes som afstrygere fjedrende forholdsvis fleksible skrabeknive, der ved deres ene side er indspændt i radialt udad forskydelige bæreelementer og kun med et enkelt skær ligger an mod indervæggen 15 af det hulcylindriske hus. Dette medfører, at skrabeknivenes fastholdelse er ustabil, og at skrabeknivene derfor kun kan trykkes mod indersiden med et lille anlægstryk, hvilket forringer afskrabningen af massen fra husets væg og dermed varmeudvekslingen. Dertil kommer, at skrabernes holdere belastes kraftigt på bøjning, hvilket 20 meget nemt kan medføre klemning og dermed tidskrævende driftsforstyrrelser.
Formålet med opfindelsen er at afhjælpe sådanne mangler og at tilvejebringe et apparat til oparbejdning af endnu flydende chokolademasse, ved hvilket der sikres et forstyrrelsesfrit gennemløb 25 af massen under intensiv gennemblanding og effektiv køling af massen. Denne opgave løses ifølge opfindelsen ved, at afstrygerene udgøres af stive plader, der også med deres i omløbsretningen bageste iængdekant ligger an mod indersiden af huset. De i sig selv stive afstrygere styres forholdsvis nemt bevægeligt i radial retning, 30 og kipmomenter i føringerne, der især afhænger af den radiale anlægskraft, er elimineret.
Fortrinsvis føres de stive plader ved mindst to steder og har længdekanter, der er affasede fra den mod rotoren vendende side. Rotoren er affladet ud for hver afstryger.
35 Yderligere ejendommeligheder ved apparatet ifølge opfindel sen er angivet i under kravene.
På tegningen er udførelsesformer for apparatet ifølge opfindelsen anskueliggjort, og her viser: fig. 1 et længdesnit gennem et apparat ifølge opfindel-
DK 153277 B
2 sen efter linien 1-1 i fig. 2, fig. 2 et tværsnit efter linien 11-11 i fig. 1 gennem det i fig. 1 viste apparat, fig. 3 et tværsnit efter linien lll-lll i fig. 1, 5 fig. 4 en detalje i større målestok af det i fig. 2 viste tværsnit, fig. 5 et tværsnit som det i fig. 4 viste gennem en variant af den i fig. 1-4 viste udførelsesform, og 10 fig. 6 i større målestok et tværsnit svarende til den øverste halvdel af det i fig. 1 viste tværsnit gennem yderligere en variant af apparatet ifølge opfindelsen.
Det i fig. 1-4 viste apparat har et cylindrisk hus 1, der 15 består af tre dobbeltvæggede afsnit 1a, 1b og 1c og er lukket ved hver ende af et endedæksel 4.
Huscylinderafsnittene 1a, 1b og 1c er ved deres ender forsynede med flanger 5, hvormed de ved hjælp af skruer 5a er forbundne henholdsvis med hinanden og med endedæksler 4. Deres 20 indre og ydre vægge 6 henholdsvis 7 afgrænser et kapperum 8, der ved hjælp af tilførseis-og afløbsledninger 2, 3 valgfrit kan fyldes med et køle- eller opvarmningsmiddel, f.eks. med koldt eller varmt vand, for henholdsvis at lede varme bort fra husets inderflade 9 eller at tilføre denne varme. Denne inderflade 9 danner apparatets 25 varmeudvekslingsflade.
I de to endedæks ler 4 er der lejret en rotoraksel 10, som på ikke vist mide drives med lavt omdrejningstal. Denne aksel 10 bærer en i det væsentlige cylindriske men dog f.eks. på tre steder 11 langs dens omkreds over hele dens længde med flade områder 30 forsynet rotor 12, hvis diameter i de mellem de flade områder 11 beliggende cylindriske partier 13 er noget mindre end diameteren af husets varmeudvekslingsflade 9. i disse områder begrænser rotorkap-pefladen 13 og varmeudvekslingsfladen 9 over hele deres længde et temmeligt snævert ringspalterum 14, der er bestemt til at optage en 35 flydende masse, der skal behandles, og som på tegningen er vist punkteret.
For at forhindre vedhængning af denne masses partikler pi husets varmeudvekslingsflade 9 er der på rotoren 12 i hvert af huset 1's afsnit 1a, 1b, 1c oven over hver af rotorkappefladens flade
DK 153277 B
3 områder 11 anbragt en firkantet pladeformet afskraber 15/ hvis to længdekanter 18 er skråslebne, således at de danner skærekanter 17.
I den i fig. 1, 2 og 4 viste udførelsesform føres de plade-5 formede skrabere 15 hver på to tappe 18, der ved hjælp af møtrikker 19 er fastgjorte i fordybninger 20 pi en sådan måde, at de står vinkelret på skraberens akse. Mellem bunden af hver fordybning 20 og den respektive skraber 15 er der indlagt en skruefjeder 21, som omgiver tappen 18, og som trykker skraberen udad og mod varme-10 udvekslingsfladen 9 i det pågældende husafsnit 1a, 1b, 1c, således at skraberen ligger an mod denne flade med sine skærekanter 17.
Hver af tappene 18 er ved sin bort fra rotoren vendende ende forsynet med en ringnot, hvori en fjederring 26 indgriber og på denne måde fastholder skraberen 15 på rotoren 12, før denne monte-15 res i huset 1.
Mellem husets op mod hinanden grænsende afsnit 1a, 1b, 1c er der indsat metalringe 22, der med deres ydre kant er centrerede i uddrejninger 23 i de cylindriske husafsnits endeflader og med deres indre kant 24 over størstedelen af dennes længde når helt ind 20 til rotoren 12's cylindriske yderflade 14. Hver ring er i ens vinkelafstande fra hinanden forsynet med udsparinger 25, der har en længde, der er lidt større end en skraber 15‘s bredde, og som når ned under huset 1*s varmeudvekslingsflade 9, De enkelte ringe 22's udsparinger og de enkelte skrabere 15 flugter aksialt med hinanden, 25 således at rotoren 12 i en egnet drejestilling med påsatte skrabere 15, efter at et af endedækslerne 4 er fjernet fra den ene ende af huset 1, kan skydes ind i denne, hvorefter rotoren med skraberne kan skydes gennem udsparingerne 25 fra et hulcylinderafsnit 1a, 1b, 1c og ind i det næste.
30 I den i fig. 5 viste udførelsesform er der i stedet for de på rotoren siddende tappe 18 på hver skraber 15 anbragt to med denne fast forbundne stifter 27, som gennem boringer 28 når ind bag indersiden af rotoren 12‘s væg. Hver stift 27 er bag indersiden af denne væg forsynet med en krave 29, som er i indgreb med en 35 trykfjeder 30, Trykfjederen 30 understøttes ved sin anden ende på bunden af et fjederhus 31, som er fastgjort på rotorvæggen. Over kraven 29 og stiften 27 trykker fjederen 30 skraberen mod varmeudvekslingsfladen.
Ved den i fig. 8 viste udførelsesform er der på hvert af
DK 153277 B
4 rotorens flade områder 11 mellem de to fordybninger 20, I hver af hvilke der sidder en af tappene 18 til føring af skraberen 15, påskruet eller pinittet en bladfjeder 32. Bladfjederen 33's to ender er bøjet opad mod skraberen 15 og trykker sammen med skruefjedrene 5 21 skraberen mod huset 1's varmeudvekslingsflade 9.
Under driften af apparatet, f.eks. til forkrystallisering af en smeitemasse af fedt henholdsvis chokolade, føres denne kontinuerligt i fuldstændig smeltet tilstand f.eks. gennem det ved det ene endedæksel 4 tilsluttede tilførselsrør 35 ind i ringspalten 4 mellem 10 varmeovergangsf laden 9 og rotor kappef laden 13. I denne ringspalte medtages massen under rotorens omdrejning på grund af friktion mod rotorfladerne 11 og 13 og mod indersiden af de med roterende skrabere 15, medens den mellem skraberne bremses mod den ubevægelige varmeovergangsflade 9 og derved sættes i en hvirvlende bevægelse.
15 Eftersom ringspalten 14 kun har lille højde i radial retning, opstår der talrige små hvirvler, hvorved alle massens partikler stadig føres hen til varmeovergangsf laden og atter bort fra denne. Det er derfor muligt selv ved ringe temperaturforskel mellem massen i ringspalten 14 og kølemidlet i kapperummet 8 at bortlede store varmemængder.
20 På grund af den flade platteformede udformning af skærene 17 forhindres desuden, at partikler, der er størknede under afkølingen, bliver siddende på varmeudvekslingsfladen 9 eller samles og opstemmes foran skraberne 15, men derimod så længe de endnu er små føres tilbage til den flydende masse.
25 Den masse, som er behandlet på denne måde i et af huset 1's afsnit, f.eks. i afsnittet 1c, føres ved et tilstrækkeligt højt tilførselstryk efterhånden gennem udsparingerne 25 i den ring 22, der afslutter dette afsnit, og ind i det næste afsnit, f.eks. 1b, og derfra videre ned tilden ikke viste modsatte ende af huset 1. Her 30 udtages den fint krystalliserede masse, som lige netop endnu er flydende, gennem et til endedækslet af cylinderen 1 tilsluttet rørog føres videre til yderligere forarbejdning.
Det har vist sig, at masser, der er behandlet på denne måde, krystalliserer i form af meget fine partikler og i særlig ener-35 gifattig form, d.v.s. med et lavt varmeindhold, således at de selv ved kraftig bortledning af varme forbliver forholdsvis flydedygtige.
Efter at de har forladt apparatet, størkner de ved yderligere bortledning af varme til produkter med hårdt knækkende brud og en tiltalende glans, hvilket er ønskeligt ikke blot ved mange choko- 5
DK 153277B
ladeprodukter men også ved andre levnedsmiddelprodukter.
5 10 15 20 25 30 35

Claims (11)

1. Apparat til oparbejdning af endnu smelteflydende chokolademasse og med et af en køle- eller varmekappe omgivet hulcylin- 5 drisk hus og en i dette roterende rotor, og ved hvilket der mellem rotoren og indersiden af huset er dannet et ringspafterum for massen, der skal behandles, og der på rotoren er lejret af strygere, der under fjederkraft er bevægelige radialt udad i ringspalterummet og forløber paraifeit med rotorens tangentpianer og med deres i omløbs- 10 retningen forreste længdekant stryger mod indersiden af huset, kendetegnet ved, at afstrygerne udgøres af stive plader (15), der med deres i omløbsretningen bageste længdekant ligger an mod indersiden af huset (1).
2. Apparat ifølge krav 1, kendetegnet ved, at 15 de stive plader (15) føres radialt ved mindst to steder.
3. Apparat ifølge krav 1 og 2, kendetegnet ved, at rotoren (12) er affladet i området ud for hver afstryger (15).
4. Apparat ifølge krav 1, kendetegnet ved, at pladerne (15) ved deres længdekanter (16) er affasede på den mod 20 rotoren (12) vendende side.
5. Apparat ifølge krav 1-4, kendetegnet ved, at hver plade (15) kun strækker sig over en del af rotorens (12) længde, der af en zone er adskilt fra den aksialt følgende del af rotorens længde, i hvilken zone ribber (24), der strækker sig over 25 en del af husets (1) undvendige omkreds rager radialt indad mod rotoren (12).
6. Apparat ifølge krav 5, kendetegnet ved, at ribberne (24) er adskilte fra hinanden af mellemrum (25), der er større end bredden af en plade (15).
7. Apparat ifølge krav 5 eller 6, kendetegnet ved, at det hulcylindriske hus (1) er sammensat af ffere afsnit (1a, 1b, 1c), og at ribberne udgøres af fremspring (24) pi ringe (22), som er indsat mellem op mod hinanden stødende afsnit.
8. Apparat ifølge krav 1-7, kendetegnet ved, at 35 skraberne (15) føres på med rotoren (12) fast forbundne radiale tappe (18).
9. Apparat ifølge krav 1-7, kendetegnet ved, at pladerne (15) er forbundne med stifter (27), der føres længdeforskydeligt i radiale boringer (28) i rotoren (12). DK 153277E
10. Apparat ifølge krav 8, kendetegnet ved, at der mellem rotoren (12) og pladerne (15) er anbragt med tappene (18) eller stifterne (27) koaksiale skruetrykfjedre (21,30).
11. Apparat ifølge krav 1-10, kendetegnet ved, 5 at der mellem rotoren (12) og hver plade (15) desuden er anbragt en bladfjeder (32). 10 15 20 25 30 35
DK171573A 1972-03-30 1973-03-29 Apparat til oparbejdning af endnu flydende chokolademasse DK153277C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2215536 1972-03-30
DE2215536A DE2215536C2 (de) 1972-03-30 1972-03-30 Vorrichtung zur Aufbereitung von noch fließfähiger Schokolademasse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
DK153277B true DK153277B (da) 1988-07-04
DK153277C DK153277C (da) 1988-11-14

Family

ID=5840622

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK171573A DK153277C (da) 1972-03-30 1973-03-29 Apparat til oparbejdning af endnu flydende chokolademasse

Country Status (7)

Country Link
US (1) US3835922A (da)
JP (1) JPS497841A (da)
CH (1) CH551605A (da)
DE (1) DE2215536C2 (da)
DK (1) DK153277C (da)
GB (1) GB1378996A (da)
IT (1) IT980450B (da)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4538428A (en) * 1984-04-02 1985-09-03 Wilkerson Kenneth L Ice-making machine
IT201800003695A1 (it) * 2018-03-16 2019-09-16 Mts Srl Macchina per trattamento termico di prodotti sfusi, termolabili, in particolare alimentari
PL243377B1 (pl) 2021-06-28 2023-08-14 Borawski Marek Bilab Zespół wymiennika ciepła
CN113624055B (zh) * 2021-08-18 2022-08-26 郑州轻工业大学 一种被动式协同振动强化蒸发换热管
CN115111603B (zh) * 2022-05-31 2023-09-29 哈尔滨工程大学 带有冷却结构的微型燃气轮机双层壁结构燃烧室火焰筒

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2549310A (en) * 1948-07-03 1951-04-17 Deran Confectionery Co Inc Rotor and stationary-chamber machine for crushing, mixing, or refining of liquids orsemiliquids
DK94596C (da) * 1957-08-13 1962-10-22 Gerias As Skraber til fjernelse af en flydende eller plastisk masse fra indersiden af en rørformet gennemstrømningskanal for vedkommende masse.
DE1180233B (de) * 1962-10-10 1964-10-22 Ernst Filges Druckkuehler zum Kuehlen von kristallisierbaren Fetten

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2449012A (en) * 1945-07-19 1948-09-07 Socony Vacuum Oil Co Inc Pipe exchanger scraper
DE1114838B (de) * 1957-08-13 1961-10-12 Aage Gerstenberg Schabegeraet, bestehend aus einer in einem Hohlkoerper drehbaren Welle und an dieser verstellbar angeordneten Schabern
US3035420A (en) * 1959-08-14 1962-05-22 Stoelting Bros Co Auger construction for frozen products freezer
US3395419A (en) * 1966-07-21 1968-08-06 Ritter Pfaudler Corp Wiper blade assembly
DE1794098A1 (de) * 1968-09-06 1971-11-18 Escher Wyss Gmbh Doppelmanteliger,rohrfoermiger Waermeaustauscher,insbesondere Kristallisationskuehler
DE1902070A1 (de) * 1969-01-16 1970-08-13 L J Gilchrist & Co Engineers L Waermeaustauschvorrichtung

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2549310A (en) * 1948-07-03 1951-04-17 Deran Confectionery Co Inc Rotor and stationary-chamber machine for crushing, mixing, or refining of liquids orsemiliquids
DK94596C (da) * 1957-08-13 1962-10-22 Gerias As Skraber til fjernelse af en flydende eller plastisk masse fra indersiden af en rørformet gennemstrømningskanal for vedkommende masse.
DE1180233B (de) * 1962-10-10 1964-10-22 Ernst Filges Druckkuehler zum Kuehlen von kristallisierbaren Fetten

Also Published As

Publication number Publication date
GB1378996A (en) 1975-01-02
US3835922A (en) 1974-09-17
DE2215536A1 (de) 1973-10-04
DK153277C (da) 1988-11-14
CH551605A (de) 1974-07-15
DE2215536C2 (de) 1982-07-01
IT980450B (it) 1974-09-30
JPS497841A (da) 1974-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2073986C1 (ru) Смесительное устройство для машины по производству мороженого
EP3050616B1 (en) Rotatable mixing member for batch-freezer machines
CN106574819B (zh) 用于烹饪和干燥有机材料的装置
US3563710A (en) Polymerization apparatus
DK153277B (da) Apparat til oparbejdning af endnu flydende chokolademasse
US3348600A (en) Thin-film-type fluid processing apparatus
CN112704893B (zh) 一种具有刮板的分子蒸馏器
US2023607A (en) Processing apparatus
DK166405B1 (da) Rotor-statormaskine
CN119304147B (zh) 一种多工位法兰铸造机械装置
US3181840A (en) Mixing apparatus
US3587729A (en) Double-walled tubular heat exchanger
CN111644272B (zh) 一种石墨烯复合散热涂料制备方法及其离心机
SU1015237A1 (ru) Теплообменник
US3180399A (en) Thin film thermal processor
CN208130530U (zh) 一种工业废液脱水罐
CN204428859U (zh) 离心浓缩装置
US7207376B2 (en) Dual scraped, thin film, heat exchanger for viscous fluid
US2374587A (en) Machine for cooking, dehydrating, and/or cooling foodstuffs
US2549310A (en) Rotor and stationary-chamber machine for crushing, mixing, or refining of liquids orsemiliquids
CN119972750B (zh) 一种有机硅生产的废料处理设备
CN104689586B (zh) 栅式进料浓缩装置
US1765315A (en) Freezing mechanism
CN115502130B (zh) 一种铝锭铸造机的清洁装置
CN120965061B (zh) 一种石油开采污泥处理装置