DK145271B - Varmeisolerende skab eller lignende rumomsluttende genstand,isaer brandsikkert skab - Google Patents

Varmeisolerende skab eller lignende rumomsluttende genstand,isaer brandsikkert skab Download PDF

Info

Publication number
DK145271B
DK145271B DK111476AA DK111476A DK145271B DK 145271 B DK145271 B DK 145271B DK 111476A A DK111476A A DK 111476AA DK 111476 A DK111476 A DK 111476A DK 145271 B DK145271 B DK 145271B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
cabinet
protective cabinet
heat
space
wall elements
Prior art date
Application number
DK111476AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK111476A (da
DK145271C (da
Inventor
H J Jessen
Original Assignee
Maskinfabriken Rannie A S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maskinfabriken Rannie A S filed Critical Maskinfabriken Rannie A S
Priority to DK111476A priority Critical patent/DK145271C/da
Priority to DE7707664U priority patent/DE7707664U1/de
Priority to SE7702834A priority patent/SE7702834L/xx
Publication of DK111476A publication Critical patent/DK111476A/da
Publication of DK145271B publication Critical patent/DK145271B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK145271C publication Critical patent/DK145271C/da

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/62Insulation or other protection; Elements or use of specified material therefor
    • E04B1/92Protection against other undesired influences or dangers
    • E04B1/94Protection against other undesired influences or dangers against fire

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Refrigerator Housings (AREA)
  • Building Environments (AREA)

Description

Oåt
(19) DANMARK
|j| (12) FREMLÆGGELSESSKRIFT od 145271 B
Dl REKTORATET FOR PATENT- OG VAREMÆRKEVÆSENET
(21) Ansøgning nr. 1114/76 (51) Int.CI.3 E 05 G 1/024 (22) Indleveringsdag 15· msr. 1976 E 04 B 1/94 (24) Løbedag 15· raar. 1976 (41) Aim. tilgængelig 1 6. sep. 1977 (44) Fremlagt 18. okt. 1982 (86) International ansøgning nr.
(86) International indleveringsdag -(85) Videreførelsesdag -(62) Stamansøgning nr. -(30) Prioritet - (71) Ansøger A/S MASKINFABRIKEN RANRIE, 2620 Albertslund, DK.
(72) Opfinder Henning John Jessen, DK.
(74) Fuldmægtig Firmaet Chas. Hude.
(54) Varmeisolerende skab eller lig= nende rumomsluttende genstand,
Især brandsikkert skab.
Opfindelsen angår et varmeisoleret skab eller lignende rumomsluttende genstand, især brandsikkert skab, med en ydre og en indre kappe af forholdsvis tynd metalplade og et mellemliggende lag af et .. stift, selvbærende og på pladerne hæftende varmeisolerende materiale.
q*H Ved kendte brandsikre skabe af den omhandlede art er den ydre og r- den indre metalkappe forbundet med hinanden ved hjælp af organer, ^ der tjener til at fastholde den ydre og den indre metalkappe i for- S) hold til hinanden og opretholde det nødvendige hulrum til det var- ^ meisolerende materiale. Disse forbindelsesorganer er af metal, som oftest stål, idet de for det første skal have den fornødne styrke *
O
2 U5271 og for det andet skal kunne modstå en høj temperatur, og derved dannes der varmebroer, som overfører varme direkte fra den ene metalkappe til den anden, således at der kræves en meget tyk isolation for at opnå den tilstræbte isolering. Derved får skabet et meget stort ydre volumen i forhold til dets indre rumfang.
Fra finsk fremlæggelsesskrift nr. 49,652 er det kendt at undgå kuldebroer i samlinger mellem tilstødende vægge i skabe af den omhandlede art. De isolerede vægelementer er åbne i siderne og er forsynet med aftrappede endeflader på fyldningsmaterialet. De yderste trappetrin er beklædt med ombukket materiale, der danner en fortsættelse af vægelementets yderbeklædning. Disse ombukninger er komplicerede, og tilsyneladende kan samlingen kun foregå før indføringen af fyldningsmaterialet .
Skabet ifølge opfindelsen er ejendommeligt ved, at det er sammenbygget af kasseformede vægelementer af stålplade med rektangulært tværsnit, hvis imod hinanden anliggende metalpladedele har således anbragte slidser langs kanterne, at slidserne i to til hinanden stødende vægelementer ligger ud for hinanden, og at vægelementerne er forbundet med hinanden ved hjælp af svejsesømme langs kanterne ud for slidserne.
Ved denne udformning er skabet opbygget af et antal færdigfremstillede, stive vægelementer, som hvert har en ydre skal af metalplade, der danner det færdige skabs indre og ydre metalvægge, og en stiv, selvbærende mellemvæg af varmeisolerende materiale, som hæfter på metalskallen og holder sammen på vægelementet, således at der ikke kræves metalliske forbindelser imellem skabets ydre og indre metalkappe. Slidserne i metalskallen ligger ud for hinanden i det sammenbyggede skab, således at der overalt er isoleringsmateriale imellem skabets indre vægge og dets ydre vægge, og vægelementerne holdes på plads ved hjælp af svejsesømme, der forløber langs elementernes hjørnekanter.
På grund af den fuldstændige udelukkelse af varmebroer vil isolationen være meget effektiv, således at den kan have forholdsvis ringe bredde, hvorved skabet får et forholdsvis lille ydre volumen.
3 145271 I det følgende forklares opfindelsen under henvisning til tegningen, hvor fig. 1 viser et snit igennem et skab ifølge opfindelsen i skematisk fremstilling, fig. 2 et snit igennem et vægeiement, fig. 3 et snit igennem en anden udførelsesform for et vægelement, fig. 4 et snit igennem en tredie udførelsesform for et vægelement og fig. 5 et snit igennem en del af et skab ifølge opfindelsen i større målestok.
Fig. 1 viser et snit igennem et kassqformet skab, der har et rektangulært tværsnit, hvis modstående lange og koripe sider er dannet af fire vægelementer 1, 2, spm hvert bestå** af en udvendig skal 3 af forholdsvis tynd metalplade pg en deri anbragt fyldning 4 af et isolationsmateriale, f.eks. sammenpressede sten- eller glasuldsfibre sammenholdt ved hjælp af et hærdet 'bindemiddel, som holder fyldningen i form som en stiv pladp, der er hæftet på metalskallen ved hjælp af et klæbemiddel.
På fig. 2, 3 og 4 ses forskellige udførelsesformer for sådanne vægelementer. Vægelementet ifølge fig. 2 har i kantfladerne brede slidser 5, som blotter isolationsmaterialet 4 på en strimmelformet pladedel.
Vægelementet ifølge fig. 3 har tilsvarende brede slidser, der forløber langs periferien i en afstand fra denne, der svarer til bredden af de mod hinanden vendende flanger 6, som slidserne 5 danner i vægelementet ifølge fig. 2.
Vægelementet ifølge fig. 4 har en slids 5 langs en eller tre side-kanter og en slids 5 i den pne sideflade.
4 14527 1
Ved hjælp af vægelementer som vist i fig. 2-4 kan der opbygges skabe, hvori der ikke er nogen metallisk forbindelse imellem de indre metalvægge og de ydre metalvægge, således som det er vist på fig.
1. Det ses her, at de nævnte slidser 5 danner isolerende mellemrum imellem den ydre og den indre kappe, således at der ikke findes nogen metallisk forbindelse mellem disse, hvilket vil sige, at der ikke findes nogen varmebroer.
Et særlig velegnet isolationsmateriale til fremstilling af vægelementer ifølge opfindelsen er mineraluld, f.eks. stenuld og glasuld, som ved hjælp af et passende bindemiddel er fremstillet som en stiv plade, der er limet til metalpladeskallen.
Vægelementerne i sig selv danner stive, selvbærende enheder på grund af isolationsmaterialets særlige karakter og holdes i indbyrdes stilling til dannelse af det færdige skab ved hjælp af svejsesømme, som anbringes ved de sammenstødende hjørnekanter, der i fig. 1 er betegnet med 7.
Et skab ifølge opfindelsen kan sammenbygges af forskellige antal vægelementer af forskellig form, og slidserne kan anbringes på varierende måder, så længe de tjener til at opretholde de nødvendige mellemrum mellem metaldelene.
Et skab ifølge opfindelsen kan således være sammenbygget af vægelementer, der har slidser i den mod skabets indre vendende overflade ' og/eller i en eller flere af de derpå vinkelret stående kantflanger.
Sædvanligvis skal skabet være forsynet med en påhængslet dør, der ofte danner den ene af skabets sidevægge, og i så fald kan dørens imod skabet vendende fladedele have en slids, hvori der er fastgjort en tætningsliste af eftergiveligt, varmeisolerende materiale, som i dørens lukkede stilling er optaget i slidser og presses imod fyldmaterialet i de døråbningen dannede kantflader.
DK111476A 1976-03-15 1976-03-15 Varmeisolerende skab eller lignende rumomsluttende genstand,isaer brandsikkert skab DK145271C (da)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK111476A DK145271C (da) 1976-03-15 1976-03-15 Varmeisolerende skab eller lignende rumomsluttende genstand,isaer brandsikkert skab
DE7707664U DE7707664U1 (de) 1976-03-15 1977-03-12 Waermeisolierter schrank oder aehnlicher raumumschliessender gegenstand, insbesondere feuerfester schrank
SE7702834A SE7702834L (sv) 1976-03-15 1977-03-14 Vermeisolerat skap eller liknande foremal serskilt brandsekert skap

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK111476 1976-03-15
DK111476A DK145271C (da) 1976-03-15 1976-03-15 Varmeisolerende skab eller lignende rumomsluttende genstand,isaer brandsikkert skab

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK111476A DK111476A (da) 1977-09-16
DK145271B true DK145271B (da) 1982-10-18
DK145271C DK145271C (da) 1983-03-21

Family

ID=8101163

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK111476A DK145271C (da) 1976-03-15 1976-03-15 Varmeisolerende skab eller lignende rumomsluttende genstand,isaer brandsikkert skab

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE7707664U1 (da)
DK (1) DK145271C (da)
SE (1) SE7702834L (da)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH630696A5 (de) * 1978-04-17 1982-06-30 Sistemco Nv Feuerschutzschrank.
DE4410214A1 (de) * 1994-03-24 1995-09-28 Msg Gmbh I Gr Gefahrstoffaufnahme, insbesondere Gefahrstoffschrank

Also Published As

Publication number Publication date
DE7707664U1 (de) 1977-06-30
SE7702834L (sv) 1977-09-16
DK111476A (da) 1977-09-16
DK145271C (da) 1983-03-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU712036A3 (ru) Стенова панель
US4936069A (en) Modular building panel having an improved offset thermal barrier joint
US4099355A (en) Paneling of fireproof insulating elements for walls, floors and ceilings
RU2723076C1 (ru) Система для предоставления противопожарного уплотнения в проеме в стене, потолке или полу здания, элемент для системы противопожарного уплотнения и перемычка для противопожарного уплотнения в проеме
US2047154A (en) Insulating panel
DK156277B (da) Fremgangsmaade og indretning til brandtaetning af en gennemfoering for et kabel eller en ledning igennem et bygningselement
DK145271B (da) Varmeisolerende skab eller lignende rumomsluttende genstand,isaer brandsikkert skab
US2576296A (en) Joint construction for panels
PL91751B1 (da)
BR8100564A (pt) Isolamento termico de metal intergral, consistindo de elementos isolantes termicos ensamblaveis
US1697189A (en) Heat-insulating structural element
US2303844A (en) Mullion construction
FR2228916A1 (en) Soundproof composite building panel - has voids through expanded polystyrene core filled with insulation
US1831281A (en) Insulating wall structure
US2028997A (en) Building block
US1339601A (en) Sectional oven
JP3345742B2 (ja) 耐火断熱板材
US1312663A (en) young
US2263354A (en) Construction of walls
US1695298A (en) Casing
US2867007A (en) Building structures
US2168287A (en) Glass slab for the construction of walls and illuminated covers
US1943701A (en) Insulation and means embodying the same
ES445553A1 (es) Perfeccionamientos en placas de construccion aislantes para paredes y techos.
US2447916A (en) Building wall

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed