CZ9903263A3 - Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů - Google Patents

Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů Download PDF

Info

Publication number
CZ9903263A3
CZ9903263A3 CZ19993263A CZ326399A CZ9903263A3 CZ 9903263 A3 CZ9903263 A3 CZ 9903263A3 CZ 19993263 A CZ19993263 A CZ 19993263A CZ 326399 A CZ326399 A CZ 326399A CZ 9903263 A3 CZ9903263 A3 CZ 9903263A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chain
links
power transmission
drive
chain links
Prior art date
Application number
CZ19993263A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Spies
Astrid Fasel
Original Assignee
Dbt Deutsche Bergbau-Technik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Deutsche Bergbau-Technik Gmbh filed Critical Dbt Deutsche Bergbau-Technik Gmbh
Priority to CZ19993263A priority Critical patent/CZ9903263A3/cs
Publication of CZ9903263A3 publication Critical patent/CZ9903263A3/cs

Links

Landscapes

  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)

Abstract

Řetěz sestává ze symetrických řetězových článků (1,2) kloubovitě do sebe zavěšených, přičemž je tvořen ve střídavém sledu řetězovými články (1) přenášejícími výkon a spojovacími články (2), které je spojují. Čelní části (7) řetězových článků (1) přenášejících výkon jsou opatřeny vnějšími čelními plochami, probíhajícími přímočaře kolmo k ose (A) řetězu a čelními zesíleními na obou stranách svého sektoru (8) výkyvu. Kloubové místo řetězu je symetricky uspořádané vůči podélné ose řetězového článku (1) a kuželovité se rozšiřuje od vnitřního otvoru (4) řetězového článku (1) přenášejícího výkon k jeho vnější čelní ploše. Vnitřní otvory (4) řetězových článků (1) přenášejících výkon mají na obou stranách svého sektoru (8) výkyvu opěrné plochý (16), probíhající kolmo k podélné ose (A). Zavěšené spojovací články (2) mají šířku (b) průřezu a jejich čelní části (7)je větší než šířka rozevření sektorů (8) u vnitřního otvoru (4) řetězových článků (1) přenášejících výkon.

Description

Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů
Oblast techniky
Vynález se týká hnacího řetězu, zejména pro použití u dobývacích strojů, jako jsou především řetězové dopravníky nebo dobývací stroje tažené řetězem, který sestává ze symetrických řetězových článků kloubovitě do sebe zavěšených, přičemž hnací řetěz je tvořen ve střídavém sledu řetězovými články přenášejícími výkon a spojovacími články, které je spojují, a přičemž čelní části řetězových článků přenášejících výkon jsou opatřeny vnějšími čelními plochami, probíhajícími přímočaře kolmo k ose řetězu, a čelními zesíleními na obou stranách svého sektoru výkyvu, tvořícího kloubové místo řetězu, symetricky uspořádaného vůči podélné ose řetězového článku a kuželovité se rozšiřujícího od vnitřního otvoru řetězového článku přenášejícího výkon k jeho vnější čelní ploše.
Dosavadní stav techniky
Pří hlubinném dobývání se používají pro vysoce výkonné pracovní stroje, jako jsou především hřeblové dopravníky a dobývací stroje tažené řetězem, jako jsou především uhelné pluhy nebo také brázdící stroje, řetězové pohony, které jsou určeny pro dobývací provozy s vysokým výkonem. Zatímco v minulosti se jako řetězy na tažení uhelných pluhů a jako řetězy hřeblových dopravníku používaly článkové řetězy normovaných velikostí, vyrobené z kruhového drátu, přešlo se již před časem u dobývacích strojů na používání hnacích řetězů ve formě článkových řetězů se zvláštním tvarovým provedením řetězových článků, aby byly uspokojeny stále vzrůstající požadavky z • · • · · · » « · <
I · · ι ·· · *·<
hlediska přenášených sil a činnosti hnacích řetězů. Aby bylo možno u již existujících hřeblových dopravníků použít silnějších řetězů, které by odpovídaly požadavkům na zvýšený výkon, bylo již navrženo zploštit svislé řetězové články na jejich rovnoběžných podélných ramenech a tím zmenšit jejich konstrukční výšku bez zmenšení průřezu na takovou hodnotu, která odpovídá normovanému řetězu z kruhových článků menší pevnosti, viz spisy DE 32 34 137 C3 a DE 36 15 734 C2.
Dále bylo vynaloženo značné úsilí na to, aby se zlepšila jak funkce, tak i možnost zatížení hnacích řetězů, které jsou při použití velmi zatěžovány, zejména s ohledem na jejich roztažitelnost a na jejich spolupráci s hnacími řetězovými koly.
Je například známé použití speciálních článků pro vodorovné řetězové články vysoce namáhaných článkových řetězů, jejichž čelní části jsou rozšířeny tak, že měrný tlak se při průběhu řetězů kolem řetězových kol zmenší, čímž se rovněž zmenší opotřebení navzájem spolupracujících ploch vodorovných řetězových článků a zubů řetězových kol, viz spis DE 32 35 474 C2. U těchto hnacích řetězů se jako svislé řetězové články používají běžné řetězové články z kruhového drátu ve svařovaném provedení.
Vynález vychází z hnacího řetězu vytvořeného jako článkový řetěz, který je známý z uvedeného spisu DE 32 35 474 C2, a u něhož řetězové články, spolupracující s řetězovým pohonem, většinou s hnaným řetězovým kolem, na které působí hnací síly řetězového pohonu, sestávají jako řetězové články přenášející výkon z plochých článků, za tímto účelem speciálně tvarovaných, které jsou pevně spojeny spojovacími články kloubovitě do nich zavěšenými.
9 9
99 ···
Úkolem vynálezu tedy především je vytvořit tento hnací řetěz tak, aby byl i bez nadměrného zvětšení rozměrů svých řetězových článků zvlášť vhodný i pro přenos vysokých hnacích sil, a tudíž i pro přenos vysokých tažných sil.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol splňuje hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů, jako jsou především řetězové dopravníky nebo dobývací stroje tažené řetězem, který sestává ze symetrických řetězových článků kloubovitě do sebe zavěšených, přičemž hnací řetěz je tvořen ve střídavém sledu řetězovými články přenášejícími výkon a spojovacími články, které je spojují, a přičemž čelní části řetězových článků přenášejících výkon jsou opatřeny vnějšími čelními plochami, probíhajícími přímočaře kolmo k ose řetězu, a čelními zesíleními na obou stranách svého sektoru výkyvu, tvořícího kloubové místo řetězu, symetricky uspořádaného vůči podélné ose řetězového článku a kuželovité se rozšiřujícího od vnitřního otvoru řetězového článku přenášejícího výkon k jeho vnější čelní ploše, podle vynálezu, jehož podstatou je, že vnitřní otvory řetězových článků přenášejících výkon mají na obou stranách svého sektoru výkyvu opěrné plochy, probíhající kolmo k podélné ose, pro zavěšené spojovací články, šířka jejichž čelní části je větší než šířka rozevření sektorů výkyvu u vnitřního otvoru řetězových článků přenášejících výkon.
Hnací řetěz podle vynálezu tedy používá jako řetězové články, které spolupracují s řetězovým pohonem, většinou ve formě hnacího řetězového kola, a kterými se proto přenášejí na řetěz hnací síly, a které v podstatě tvoří vodorovné články hnacího řetězu, z hlediska své pevnosti, svých rozměrů a své spolupráce s hnacím řetězovým kolem nebo podobně, optimalizované řetězové články, které z hlediska své • · · · · · · · · ·· ·· • ·· · ♦ · · · · · · • · ·· ···· · · · · • · · · · ··« · ··· ··· • · · · · · · ······ ·· ·· ·♦ · · pevnosti nemusí mít větší délkové a šířkové rozměry než kruhové řetězové články normovaného řetězu menší pevnosti. Přitom hnací řetěz podle vynálezu spojuje výhody, které má známý hnací řetěz podle spisu DE 32 36 474 C2, pokud se týká zatížení a spolupráce s řetězovým pohonem (hnacím řetězovým kolem), s přídavnými výhodami, které vyplývají jednak z tvarového provedení čelních částí (vodorovných) řetězových článků přenášejících výkon a jednak rovněž z toho, že spojovací články ve tvaru ok, které jsou zavěšeny do vnitřních otvorů řetězových článků přenášejících výkon, mají na svých čelních částech poměrně velkoplošnou opěru na vnitřních plochách zesílené čelní části řetězových článků přenášejících výkon, a sice po obou stranách sektorů výkyvu tvořených vydutými zaobleními průřezu čelních částí řetězových článků přenášejících výkon, čímž při zaručení dostatečné volnosti natáčení řetězových článků vůči sobě je možno dosáhnout poměrně velkoplošného přenosu hnacích a tažných sil.
Proto se u řetězových článků přenášejících výkon použijí nahromadění materiálu dané zesíleními jejich čelních částí jednak je zlepšení přenosu hnacích sil z hnacího řetězového kola nebo podobně na řetěz a jednak pro zlepšení přenosu tažných sil mezi kloubovitě do sebe zavěšenými řetězovými články, a to s tím výsledkem, že hnací řetěz může být použit pro vysokovýkonné provozy s ohledem na možnost svého chování při zvlášť vysokém zatížení. Aby bylo možno zaručit dostatečnou pohyblivost při otáčení kloubovitě do sebe zavěšených řetězových článků v bočním směru, jsou čelní části, popřípadě sektory výkyvu, řetězových článků přenášejících výkon s výhodou provedeny tak, že se rozkládají na oblouku v úhlu přibližně 40°-50°, například 45°. Přitom střed sektorů výkyvu leží uvnitř vnitřního otvoru řetězových článků přenášejících výkon na jejich podélné ose. S výhodou mají řetězové články přenášející výkon přibližně obrys tvaru obdélníku. Jsou s výhodou provedeny symetricky
4
4
4
4 4
444 4
44
4 4 4 4
4 4 4 4
4 444 4
4 4
44 44 • 44 ke všem třem k sobě navzájem kolmým osám, popřípadě odpovídajícím rovinám. Tloušťka ramen řetězových článků přenášejících výkon se s výhodou provede tak, že se od střední části ramen směrem k čelním zesílením čelních částí článkových řetězů zvětšuje. Dále se doporučuje provést uvedená čelní zesílení na obou stranách sektoru výkyvu tak, že se směrem ke koncům čelních zesílení zvětšují, načež přecházejí do ramen řetězových článků přenášejících výkon. Všechna tato provedení přispívají ke zvýšení pevnosti řetězových článků přenášejících výkon a ke zlepšení jejich vlastnosti z hlediska přenášení hnacích sil. Současně vznikne příznivý poměr hmotnosti k rozměrům těchto řetězových článků s příznivějším rozložením materiálu s ohledem na přenos sil.
Je zřejmé, že spojovací články ve tvaru ok, které spojují řetězové články přenášející výkon a jsou do nich kloubovitě zavěšeny, musí mít přizpůsobenou svoji pevnost v tahu, a to na požadovanou tažnou sílu řetězu, a proto i vůči pevnosti řetězových článků přenášejících výkon. Přitom mohou mít tyto spojovací články různý tvar průřezu, například mohou mít oválný průřez, jehož delší osa probíhá kolmo k podélné ose řetězových článků přenášejících výkon. Přitom mohou mít tyto spojovací články ve tvaru ok všude konstantní průřez, avšak ve svých čelních částech musí být jejich průřez zesílen.
Řetězové články přenášející výkon, které při použití většinou tvoří vodorovný řetězový článek hnacího řetězu, mohou mít v oblasti svých sektorů výkyvu, nacházejících se uprostřed čelních částí, různé průřezy, zejména kruhový, oválný nebo eliptický průřez, jehož delší osa leží v podélné ose řetězového článku. Podle dalšího výhodného provedení jsou řetězové články přenášející výkon provedeny tak, že jejich čelní Části jsou na vnějších stranách svých zesílení, vždy po obou stranách osy procházející středem čelní části a uprostřed mezi rameny, opatřeny vydutými zaobleními. Přitom zesílení řetězových
3.2.^2
4444 • 44
44
4 9 9 · · 9
9 9 9 9
4 4
9 99
3049 44 • 4 4 9 4 4 9 9
944 444 4 4
44 článků přenášejících výkon mají ve vnější části přecházející do ramen při pohledu zepředu vždy tvar písmene T.
Tvarovým provedením řetězových článků přenášejících výkon podle vynálezu se při provozu hnacích řetězů rovněž podstatně sníží i škodlivá prodloužení těchto řetězových článků přenášejících výkon způsobená jejich plastickou deformací, takže je možno vytvořit hnací řetězy, které se prakticky neprodlužují. Přizpůsobení protilehlých dosedacích ploch mezi řetězovými články přenášejícími výkon a spojovacími články do nich zavěšenými znamená velkoplošný přenos sil do těchto řetězových článků, čímž se proto při použití takových hnacích řetězů zmenšují i třecí a deformační síly na řetězových článcích.
Výsledkem je, že vynálezem je vytvořen hnací řetěz, který bez nadměrných rozměrů a hmotnosti řetězových článků je vhodný pro přenos vysokých hnacích výkonů při příznivém chování při provozu, a který se vyznačuje rovněž vysokou životností.
Další výhodná provedení hnacího řetězu podle vynálezu jsou uvedena ve vedlejších patentových nárocích a vyplývají kromě toho z následujícího popisu příkladných provedení znázorněných na výkresech.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje v půdorysu část délky hnacího řetězu podle vynálezu, obr. 2 v bokorysu hnací řetěz z obr. 1, »444 »4 99 44 44
4 4··· 4444 • 444 4 44 · 4···
4444 444 4 444 4·4 _ 44444 44 y 444 4·· 44 44 4· 44 obr. 3 v půdorysu jeden řetězový článek přenášející výkon hnacího řetězu, znázorněného na obr. 1 a 2, obr. 4 řetězový článek z obr. 3 v bočním pohledu ve směru šipky IV na obr. 3, přičemž jedna z obou čelních částí je znázorněna ve svislém řezu podélnou osou řetězového článku, obr. 4A mírně pozměněné provedení řetězového článku přenášejícího výkon ve vyobrazení jako na obr. 4, obr. 5 řetězový článek přenášející výkon při pohledu na jeho čelní část ve směru šipky V na obr. 3, obr. 6 svislý řez VI-VI z obr. 3 oběma rameny tohoto řetězového článku, a sice středem těchto ramen, obr. 7 ve zvětšeném měřítku část řetězového článku přenášejícího výkon z obr. 3 se zavěšeným spojovacím článkem, obr. 8 v bokorysu spojovací článek ve tvaru oka, který může být použit u hnacího řetězu podle vynálezu a obr. 9 ve zvětšeném měřítku, stejně jako obr. 7, přenos sil z řetězového článku přenášejícího výkon na spojovací článek do něj zavěšený.
Příklady provedení vynálezu
Pro porozumění vynálezu se uvádí odkaz na v úvodu citovaný spis DE 32 36 474 C2, jehož obsah tvoří základ popisu předloženého vynálezu. Jak již bylo uvedeno, je hnací řetěz podle vynálezu určen zejména pro použití u řetězových dopravníků, zejména hřeblových dopravníků a u dobývacích strojů tažených řetězem, jako jsou především uhelné pluhy, u nichž se pohon nekonečného řetězu provádí v
hnacími řetězovými koly nebo podobně. Řetězové články hnacího řetězu, kterými se provádí přenos hnací síly, respektive hnacího kroutícího momentu, z řetězového pohonu, respektive jeho řetězového kola, na řetěz, jsou označeny jako řetězové články přenášející výkon,
4444 ·» ·· tt 44
4 4444 4444 ···· 4 44 4 4 44 4
4444 444 4 444 444 Λ 44444 44 g 444 444 44 44 «4 44 zatímco články řetězu ve tvaru ok, které tyto řetězové články spojují, budou dále označeny jako spojovací články. Všeobecně jsou řetězové články přenášející výkon vodorovnými řetězovými články hnacího řetězu a v důsledku toho jsou spojovací články jeho svislými články.
Hnací řetěz, znázorněný na obr. 1 a 2 jen z části, sestává ve střídavém sledu z řetězových článků J_ přenášejících výkon, dále uváděných jako řetězové články 1, a ze spojovacích článků 2 ve tvaru oka do nich kloubovitě zavěšených. Řetězové články 1_, spolupracující s hnacím řetězovým kolem a přenášející hnací sílu, respektive hnací kroutící moment, jako tažnou sílu na hnací řetěz, jsou provedeny jako ploché články a mají přibližně tvar obdélníku se zaoblenými rohovými částmi 3_, jak vyplývá rovněž z obr. 3. Řetězové články 1_ spolupracující pro přenos sil s hnacím řetězovým kolem, respektive jeho ozubenou hvězdicí, jsou vodorovnými články a jejich spojovací články jsou svislými články hnacího řetězu, jehož osa A je znázorněna na obr. 1 a 2. Řetězové články 1 určují svými vnitřními otvory 4 rozteč tl a spojovací články 2. určují svými vnitřními otvory 5. rozteč t2. Tyto rozteče 11. t2 mohou být stejně velké, avšak mohou se od sebe lišit, a to tak, že rozteč tl je větší než rozteč t2_. Podrobnosti z hlediska tvaru řetězových článků 1 vyplývají především z obr. 3 až 7.
Řetězové články _L mají čelní části 7 spojující na koncích jejich navzájem rovnoběžná ramena 6. a rozkládající se po celé šířce řetězových článků L Každý řetězový článek 1_ má podélnou osu L, kolmo k ní ve směru šířky řetězového článku 1_ probíhající příčnou osu B a osu C. (obr. 5) probíhající kolmo k uvedeným dvěma osám L a Β, která definuje středovou rovinu řetězového článku 1_. Řetězové články JLjsou, jak vyplývá z vyobrazení, vytvořeny symetricky vůči všem třem osám L, B, C., to znamená vůči všem třem kolmo k sobě uspořádaným rovinám řetězového článku L Na každém řetězovém článku ljsou obě
000 0 00 00 00 00
000 0000 0000
000 0 00 0 0 00 0 • « · 0 0 000 0 000 000 ~ 0 0 0 0 0 0 0
000 ··· ·· ·· ·* ·· koncové čelní části ]_ vytvořeny navzájem stejně a jsou zesíleny zesíleními 11. Výška H čelních částí 7 v oblasti jejich vnějších konců, na které navazují ramena 6, je znázorněna na obr. 5.
Na každé čelní části 7 je uprostřed a symetricky vůči podélné ose L vytvořen sektor 8. výkyvu tvořený vydutým zaoblením průřezu čelní části 7., který se rozkládá od vnitřního otvoru 4 řetězového článku 1_ k vnější čelní ploše 14 příslušné čelní části Ί_, a který se od vnitřního otvoru 4. k vnější čelní ploše 14 čelní části 7 kuželovité rozšiřuje, přičemž sektory 8. výkyvu, které tvoří místa zavěšení pro spojovací články 2, jsou bočně ohraničeny ohraničovacími čarami 9, které se od sebe směrem ven rozbíhají, a které se sbíhají uvnitř vnitřního otvoru 4 v myšleném středu M. Sektory £ výkyvu na každé čelní části 7 proto svírají mezi oběma ohraničovacími čarami 9 úhel a, který určuje míru vykývnutí řetězového článku 1_ a spojovacího článku 2., kloubovitě do sebe zavěšených, do stran. Úhel α má s výhodou hodnotu přibližně 40°-50°, s výhodou přibližně 45°, jak je znázorněno. Myšlené středy M sektorů 8. výkyvu leží na podélné ose L řetězového článku £. Sektory 8. výkyvu tvoří na řetězových článcích J_ kloubová místa řetězu pro zavěšené spojovací články 2.
Čelní části 7 mají v oblasti sektorů 8. výkyvu kruhový průřez nebo oválný průřez nebo přibližně eliptický průřez 10. jak je naznačeno šrafováním na obr. 4, jehož obloukový obrys 10' ležící na straně vnitřního otvoru 4 má větší poloměr zakřivení než jeho obloukový obrys 10 uspořádaný na vnější čelní ploše 14 čelní části 7. Delší osa eliptického průřezu 10 Čelní části 7 na obloukové části sektorů 8. výkyvu leží v podélné ose L řetězových článků L
Každá čelní část Ί_ obsahuje na obou stranách obloukovitého sektoru 8. výkyvu zesílení 11. přičemž tato zesílení 11 se rozšiřují ··· · ·· Α· AA AA
AA A AAAA AAAA
AAAA A AA A A AA A
A AAAA AAA A AAA AAA ! Λ AAAAA AA
AAA AAA AAAA AA AA směrem ke svým vnějším koncům, v nichž přecházejí do ramen 6 řetězového článku J_. Jak znázorňují především obr. 3, 5 a 7, jsou na čelních částech 7 řetězových článků JL na jejich zesíleních 11 na vnější straně vytvořeny vyduté části, které na vnější čelní ploše 14 čelních částí 7 tvoří vydutá zaoblení 12. která jsou uspořádána symetricky vůči ose C (obr. 5) a na zadní straně vybíhají do ramen 6 (obr. 3 a 7). Vytvořením těchto vydutých zaoblení 12 mají zesílení 11 ve vnější oblasti svých ramen 6 v čelním pohledu vždy část 1 3 tvaru písmene T, jak lze seznat z obr. 5, přičemž výška této části 13 tvaru písmene T definuje výšku H čelních částí 7, respektive jejich zesílení 11. Vnější plochy těchto částí 13 tvaru písmene T tvoří společně s vnější plochou čelních částí 7 na střední části jejich sektorů 1 výkyvu vnější čelní plochy 14 řetězových článků 1_, tvořících dosedací plochy pro hnací řetězové kolo. Jak je možno seznat zejména z obr. 4, jsou tyto vnější čelní plochy 14 směrem ven obloukovitě konvexně zaobleny po celé výšce H. Na střední části sektorů 8. výkyvu probíhají jejich vnější obloukovitě ohraničovací čáry 9 na obloukovém obrysu 10 v rovině vnějších čelních ploch 14, uspořádaných po obou stranách sektoru 8. výkyvu.
V každém řetězovém článku 1_ mají obě navzájem rovnoběžná ramena 6 uprostřed, to znamená v oblasti příčné osy B, nejmenší průřez, který, jak je znázorněno na obr. 6, může být proveden jako přibližně čtvercový průřez 6' s rohovými zaobleními 6 , přičemž s výhodou jsou plochy 6', ležící na vnější straně a na vnitřní straně ramen 6., mírně konvexně vyklenuty. Tloušťka ramen 6 řetězového článku 1_ se směrem od tohoto středového čtvercového průřezu 6' k zesílením 11 zvětšuje, takže na horní a dolní straně ramen 6 vznikne obloukový průběh 15. znázorněný na obr. 4. Na každém řetězovém článku JL vybíhají proto obě ramena 6 se stále se zvětšujícím průřezem až do zesílení 11 a do částí 13 tvaru písmene T, které se zde nacházejí.
33^763 • 9999 ·· 99 99 ·· • 9 · 9 9 9 9 999· ··· 9 ·· · · · · 9
999· ··· 9 999 999 Ί -, 9 9 9 9 9 9 9
1 9·· ··· ·· ♦ · 99 99
Na obr. 4Α je znázorněno mírně obměněné provedení, u něhož obloukový průběh 15 ramen 6 přechází v bočním odstupu od středového čtvercového průřezu 6' do přímého průběhu 15/ který na koncích ramen 6 vybíhá do zesílení 11.
Výše popsaným provedením řetězových článků 1_ vznikne na těchto řetězových článcích j_ nahromadění materiálu v oblasti čelní části Z Ρθ obou stranách sektoru 8. výkyvu, přičemž výška H zesílení 11. popřípadě částí 13 tvaru T, které je tvoří, může odpovídat alespoň přibližně polovině délky čelní části 7. Z toho vyplývá vysoká pevnost řetězového článku JL, aniž by bylo nutno vnější rozměry řetězových článků i, to znamená jejich délku a šířku, vůči standardním kruhovým řetězovým článkům zvětšovat. Navíc vzniknou tímto tvarovým provedením řetězových článků JL velké dosedací plochy mezi jejich čelními částmi Ί_ a spolupracujícími plochami na bocích zubů ozubených hnacích řetězových kol, takže mohou být přenášeny vysoké hnací výkony řetězového pohonu bez nadměrných měrných tlaků na řetězových článcích 1_. Škodlivé deformace řetězových článků JL se při provozu proto prakticky potlačí, stejně jako nadměrné opotřebení řetězových článků 1 při spolupráci s hnacím řetězovým kolem.
Spojovací články 2, které jsou zavěšeny do řetězových článků JL v jejich sektorech 8. výkyvu pohyblivě ve vodorovném a svislém směru na způsob kloubu, a které mohou být provedeny obvyklým způsobem jako svařované řetězové články, mohou mít různé průřezy. Mohou mít všude konstantní průřez, avšak, jak je znázorněno na obr. 8, mohou mít v oblasti svých obou obloukovitých čelních částí 2' průřez zvětšený. U provedení podle obr. 1 až 7 mají spojovací články 2 přibližně oválný průřez 2JJ, který má šířku b tvořenou delší osou, přičemž tato šířka b je menší než vnitřní šířka bj_ vnitřního otvoru 4 řetězových článků 1 jen o vůli potřebnou k natáčení, jak lze seznat • 0000 00
0 · · *
000 0 · ·
0 0 0 ·
0 · 0 0 0 0
000000 00 00 00 ·0 ·♦· ·· · *·· rovněž z obr. 7. To znamená, že spojovací články 2, zavěšené na způsob kloubu do vnitřních otvorů 4 řetězových článků i., se opírají na obou stranách sektoru 8. výkyvu vybíhajícího do vnitřního otvoru 4 o opěrné plochy 16 probíhající kolmo k podélné ose L, které jsou ve znázorněném příkladu provedení tvořeny zaoblenými přechodovými plochami do vnitřních stran ramen 6. Je zřejmé, že opěrné plochy 16 a spojovací články 2, které se o tyto opěrné plochy 16 obloukovitých čelních částí 7 opírají, mají navzájem přizpůsobený tvar, aby se zde dosáhlo výhodných poměrů při přenosu tažných sil mezi řetězovými články 1_. Nezávisle na tvaru průřezu spojovacích článků 2 je tedy jejich šířka b větší než šířka rozevření sektorů 8. výkyvu u vnitřního otvoru 4 řetězového článku 1.
Na obr. 9 je schematicky znázorněn přenos sil mezi řetězovými články 1_ a spojovacími Články 2 při provozu hnacího řetězu podle vynálezu. Hnací síla Fk, přenášená při provozu řetězového pohonu z řetězového kola na vnější čelní plochu 14 řetězového článku I_, se zesíleními 11 řetězového článku 1 přenáší přímo do jeho ramen 6.. Přitom se tažné síly hnacího řetězu přenášejí na řetězové články 1 opřením spojovacích článků 2 o opěrné plochy 16 řetězových článků 1, a sice na obou stranách sektoru 8. výkyvu vybíhajícího do vnitřního otvoru 4, tedy rovněž v oblasti zvětšení průřezu způsobeného zesíleními 11 řetězových článků J_. Přitom pro tažnou sílu působící ve směru osy A hnacího řetězu vznikají její podélné komponenty Fy ve směru osy A a pouze poměrně malé její příčné komponenty Εχ. působící kolmo k ose A, takže vznikají příznivé poměry pro přenos sil. Je tím zamezeno škodlivým namáháním v ohybu řetězových článků 1_ příčnými komponentami Fx tažných sil.
Zejména tehdy, když mají být spojovací články 2 opatřeny zesílenými čelními částmi, jak je znázorněno na obr. 8, doporučuje se r φφφφ ·· φφ ·· ·*
ΦΦ 9 9 9 9 9 9 9 9 9
99» 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 999 Φ 999 999
9 9 9 9 9 9
999 ΦΦΦ »« ·· *· ΦΦ zvolit rozteč 11 řetězových článků i. větší než rozteč t2 spojovacích článků 2. Z obr. 7 rovněž vyplývá, že spojovací články 2 mají šířku b průřezu, která odpovídá přibližně vnější šířce sektoru 8. výkyvu, respektive vnitřní šířce bj. vnitřního otvoru 4 řetězových článků J_. Od radiálních ohraničovacích čar 9, ohraničujících na obou stranách podélné osy L sektor 8. výkyvu, se každá čelní část 7 ve směru šipky S. na obr. 7 v oblasti vydutých zaoblení 12 rozšiřuje k zesílením 11 na obou koncích čelní části 7, přičemž poměry jsou zvoleny tak, aby spojovací článek 2_, zavěšený do řetězového článku 1_, měl dostatečnou volnost pohybu kolmo k ose A hnacího řetězu. Obloukovým průběhem 15 ramen 6 řetězových článků 1_ vznikne výhodné nahromadění materiálu ve vnějších částech čelních částí 7, které proto v těchto částech mohou obsahovat zesílení 11 s částmi 13 ve tvaru písmene T, které jsou ohraničeny vůči sektoru 8 výkyvu vydutými zaobleními 12. Ramena 6 řetězových článků 1 mají s výhodou zaoblené vnější plochy. Zmíněná vydutá zaoblení 12 vybíhají do sektoru 8. výkyvu a uvnitř do opěrných ploch 16 pro zavěšené spojovací články 2.
Všeobecně jsou řetězové články 1_ provedeny jako jednotlivé řetězové články, například jako vykované řetězové články. S výhodou jsou řetězové články JL provedeny z vysoce otěruvzdorné nesvařitelné ocelí, například z vysoce pevné zušlechtěné oceli, z dvoufázové oceli nebo z nerezavějící oceli. Existuje však rovněž možnost vytvořit řetězové články i. jako vícedílné, to znamená z několika dílů spojených navzájem například svařením. Řetězové články 1. mohou být při použití hnacího řetězu podle vynálezu u hřeblového dopravníku vytvořeny jako nosiče hřebel. Řetězové články 1_ a/nebo spojovací články 2 mohou být rovněž vytvořeny na způsob zámků řetězů, které se mohou pro zavěšení do řetězu otevřít. Řetězové články J_ a spojovací články 2 mohou být rovněž indukčně zušlechtěny. Existuje rovněž možnost navzájem spolupracující plochy řetězových článků 1 a spojovacích ···· ··· • 4 ·· • · · · • · · · • · ··· · ·· ·· • · · · • > · · ··· ··· • · ·· článků 2. a/nebo řetězových článků 1 a řetězového pohonu, respektive řetězového kola, částečně zakalit indukčně nebo plamenem. Spolupracující páry materiálů kloubovitě do sebe zavěšených řetězových článků X a spojovacích článků 2 na bocích zubů řetězového kola a/nebo na čelních plochách řetězových článků 1 mohou mít různou tvrdost, čímž se zamezí střídání zadírání a odtrhávání spolupracujících ploch. Rovněž existuje možnost z ploch spolupracujících navzájem v kloubových místech provést vytvrzení alespoň ploch řetězových článků X přenášejících výkon a/nebo ploch řetězového kola přenášejících výkon nanesením vrstev z velmi tvrdého materiálu, například nitridováním nebo horováním v plazmě.
Je zřejmé, že vynález není omezen na výše popsané příklady provedení, a že je možno provádět změny, aniž by se vybočilo z rámce vynálezu.

Claims (28)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů, jako jsou především řetězové dopravníky nebo dobývací stroje tažené řetězem, který sestává ze symetrických řetězových článků kloubovitě do sebe zavěšených, přičemž hnací řetěz je tvořen ve střídavém sledu řetězovými články přenášejícími výkon a spojovacími články, které je spojují, a přičemž čelní části řetězových článků přenášejících výkon jsou opatřeny vnějšími čelními plochami, probíhajícími přímočaře kolmo k ose řetězu, a čelními zesíleními na obou stranách svého sektoru výkyvu, tvořícího kloubové místo řetězu, symetricky uspořádaného vůči podélné ose řetězového článku a kuželovité se rozšiřujícího od vnitřního otvoru řetězového článku přenášejícího výkon k jeho vnější čelní ploše, vyznačující se tím, že vnitřní otvory (4) řetězových článků (1) přenášejících výkon mají na obou stranách svého sektoru (8) výkyvu opěrné plochy (16), probíhající kolmo k podélné ose (A), pro zavěšené spojovací články (2), šířka (b) jejichž/ čelní části (7) je větší než šířka rozevření sektorů (8) výkyvu u vnitřního otvoru (4) řetězových článků (1) přenášejících výkon.
  2. 2. Hnací řetěz podle nároku 1, vyznačující se tím, že sektory (8) výkyvu se na čelních částech (7) řetězových článků (1) přenášejících výkon rozkládají na oblouku asi 40°-50°, zejména asi 45°.
  3. 3. Hnací řetěz podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že myšlený střed (M) sektorů (8) výkyvu leží ve vnitřním otvoru (4) řetězových článků (1) přenášejících výkon na jejich podélné ose (L).
  4. 4. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že spojovací články (2) mají přibližně oválný průřez, jehož delší • · • · • · • · · · ·· • · · • · · ·· · ··· • · • · · · osa probíhá kolmo k podélné ose (L) řetězových článků (1) přenášejících výkon.
  5. 5. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že řetězové články (1) přenášející výkon mají přibližně obdélníkový obrys se zaoblenými rohovými částmi (3).
  6. 6. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že řetězové články (1) přenášející výkon jsou symetricky provedeny vůči všem třem kolmo vůči sobě uspořádaným osám (L, B, C) řetězových článků (1).
  7. 7. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že zesílení (11) čelních částí (7) se na obou stranách sektoru (8) výkyvu zvětšují směrem k vnějším koncům čelních částí (7), kde přecházejí do ramen (6) řetězových článků (1) přenášejících výkon.
  8. 8. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že tloušťka ramen (6) řetězových článků (1) přenášejících výkon se zvětšuje od středové části ramen (6) k zesílením (11) čelních částí (7).
  9. 9. Hnací řetěz podle nároku 8, vyznačující se tím, že ramena (6) řetězových článků (1) přenášejících výkon mají na obou navzájem protilehlých stranách vždy vydutý obloukový průběh (15), který, popřípadě přes krátký přímý průběh (15'), vybíhá do zesílení (11) na koncích čelních částí (7).
  10. 10. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že čelní části (7) řetězových článků (1) přenášejících výkon mají na části svého středového sektoru (8) výkyvu kruhový, oválný nebo • · » · » · • · · • · · · eliptický průřez, jehož delší osa leží v podélné ose (L) řetězového článku (1) přenášejícího výkon.
  11. 11. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že čelní části (7) jsou na vnějších stranách svých zesílení (11) opatřeny vždy vydutými zaobleními (12) po obou stranách osy (L) procházející středem čelních částí (7) a mezi rameny (6).
  12. 12. Hnací řetěz podle nároku 11, vyznačující se tím, že vydutá zaoblení (12) vybíhají do sektoru (8) výkyvu a na vnitřní straně do opěrných ploch (16) pro spojovací články (2), uspořádaných po obou stranách sektorů (8) výkyvu.
  13. 13. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že zesílení (11) čelních částí (7) řetězových článků (1) přenášejících výkon mají ve vnější oblasti svých ramen (6) při čelním pohledu vždy část (13) tvaru písmene T.
  14. 14. Hnací řetěz podle nároku 13, vyznačující se tím, že části (13) tvaru písmene T jsou na vnější straně čelních částí (7) řetězových článků (1) přenášejících výkon ohraničeny na vnitřní straně vydutými zaobleními (12).
  15. 15. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že spojovací články (2) tvaru ok mají všude konstantní průřez.
  16. 16. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že spojovací články (2) tvaru ok jsou opatřeny čelními částmi (2') zesílenými oproti svým ramenům.
    • ·
  17. 17. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 16, vyznačující se tím, že rozteč (tl) řetězových článků (1) přenášejících výkon se rovná rozteči (t2) spojovacích článků (2) nebo je větší než rozteč (t2) spojovacích článků (2).
  18. 18. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že ramena (6) řetězových článků (1) přenášejících výkon mají ve své střední části přibližně čtvercový průřez (6') s rohovými zaobleními (6) a s vyklenutými plochami (6') na navzájem protilehlých stranách průřezu.
  19. 19. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že alespoň řetězové články (1) přenášející výkon jsou provedeny jako vícedílné.
  20. 20. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že alespoň řetězové články (1) přenášející výkon jsou provedeny z otěruvzdorné nesvařitelné ocelí.
  21. 21. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 20, vyznačující se tím, že řetězové články (1) přenášející výkon jsou provedeny z vysoce pevné zušlechtěné oceli, ze dvoufázové oceli nebo z nerezavějící oceli.
  22. 22. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 21, vyznačující se tím, že spolupracující páry materiálů kloubovitě do sebe zavěšených řetězových článků (1, 2) na bocích zubů pohonu a/nebo na čelních plochách řetězových článků (1) přenášejících výkon mají různou tvrdost pro zamezení střídání zadírání a odtrhávání spolupracujících ploch.
    • · · · • ··
  23. 23. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 22, vyznačující se tím, že řetězové články (1, 2) jsou indukčně zušlechtěny.
  24. 24. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 23, vyznačující se tím, že navzájem spolupracující plochy řetězových článků (1, 2) a/nebo řetězových článků a řetězového pohonu jsou částečně zakaleny indukčně nebo plamenem.
  25. 25. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 24, vyznačující se tím, že z ploch spolupracujících navzájem v kloubových místech jsou vytvrzeny alespoň plochy řetězových článků (1) přenášejících výkon a/nebo plochy řetězového pohonu přenášející výkon nanesením vrstev z velmi tvrdého materiálu, například nitridováním nebo horováním v plazmě.
  26. 26. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 25, vyznačující se tím, že u hřeblového dopravníku jsou unašeče uspořádány na řetězových článcích (1) přenášejících výkon.
  27. 27. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 26, vyznačující se tím, že řetězové články (1) přenášející výkon a/nebo spojovací články (2) jsou vytvořeny jako zámky řetězu.
  28. 28. Hnací řetěz podle jednoho z nároků 1 až 27, vyznačující se tím, že boky zubů hnacího řetězového kola s vnějšími plochami zesílení (11) čelních částí (7) jsou opatřeny přizpůsobenými smykovými plochami ve smyslu přímkového nebo plošného dosednutí.
CZ19993263A 1998-02-28 1998-02-28 Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů CZ9903263A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993263A CZ9903263A3 (cs) 1998-02-28 1998-02-28 Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993263A CZ9903263A3 (cs) 1998-02-28 1998-02-28 Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9903263A3 true CZ9903263A3 (cs) 2001-04-11

Family

ID=5466425

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993263A CZ9903263A3 (cs) 1998-02-28 1998-02-28 Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9903263A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204382B1 (pl) Łańcuch ogniwowy
US10604347B2 (en) Drive shaft and sprockets for chain conveyor
EP2385923B9 (en) Link chain for chain conveyors and horizontal chain links therefor
CZ2006513A3 (cs) Usporádání retezového pohonu nebo vratné usporádání pro retezem tazená dobývací zarízení nebo dopravní zarízení, retezový pás a retezové kolo
US6925794B2 (en) Chain, chain wheel and chain transmission for lifting gear
CN110799410B (zh) 用于履带链条的履带板几何形状
CN110831843B (zh) 用于履带链条的弯曲履带块肋
US6062374A (en) Link chain for chain conveyors
US6079552A (en) Conveyor chain
CZ9903263A3 (cs) Hnací řetěz, zejména pro použití u dobývacích strojů
AU771157B2 (en) Hoist arrangement for a dragline rigging
AU752307B2 (en) Elongated chain link
CN110573412B (zh) 用于履带链条的销保持设计
EP3619098B1 (en) Roller path of a track pad for a track chain
US6170248B1 (en) Dog bone chain link
DE19806719A1 (de) Antriebskette, insbesondere zur Verwendung bei Bergbaumaschinen
US4786273A (en) Cogged belt with reinforcing members
GB2334081A (en) Drive chain, especially for use in mining machines
CN110582442B (zh) 用于履带链条的轮廓式双通道滚轮路径
US3826150A (en) Link configuration for distribution of transverse loads on drive and drag chain
CN212956671U (zh) 一种装载机的动臂
CN118140073A (zh) 链块锁
KR102147766B1 (ko) 체인 콘베어의 슬림형 체인
AU752834B2 (en) Dog bone chain link
EP4308441A1 (en) Track shoe with large cavities on ground engaging surfaces having a protruding sidewall or an oval perimeter

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic