CZ9903117A3 - Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče a infrazářič k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče a infrazářič k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ9903117A3
CZ9903117A3 CZ19993117A CZ311799A CZ9903117A3 CZ 9903117 A3 CZ9903117 A3 CZ 9903117A3 CZ 19993117 A CZ19993117 A CZ 19993117A CZ 311799 A CZ311799 A CZ 311799A CZ 9903117 A3 CZ9903117 A3 CZ 9903117A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
radiator
hollow
reflector
closed collecting
infrared heater
Prior art date
Application number
CZ19993117A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ287907B6 (cs
Inventor
Vladimír Malena
Original Assignee
Vladimír Malena
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimír Malena filed Critical Vladimír Malena
Priority to CZ19993117A priority Critical patent/CZ287907B6/cs
Publication of CZ9903117A3 publication Critical patent/CZ9903117A3/cs
Publication of CZ287907B6 publication Critical patent/CZ287907B6/cs

Links

Landscapes

  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Resistance Heating (AREA)

Description

Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče a infrazářič k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zlepšení tepelného výkonu infrazářiče, používaného k vytápění vnitřních prostorů tepelným sáláním z infrazářiče a dále konstrukce tepelného infrazářiče, tvořeného dutým radiačním tělesem, kterému je jednak· předřazen tepelný zdroj a ke kterému je -jednakpřisazen reflektor pro nasměrování tepelného sálání od dutého radiačního tělesa.
Dosavadní stav techniky
V oblasti vytápění infrazářiči se v současné době používají vysokoteplotní infrazářiče, středněteplotní infrazářiče a nízkoteplotní infrazářiče.
Vysokoteplotní infrazářiče se vyznačují relativně malou plochou, avšak mají vysokou teplotu svého povrchu, pohybující se v oblasti 1000 °C. Tyto infrazářiče pracují jako přímotopná zařízení bez výměníku tepla a jsou také označovány jako infrazářiče světlé.
Středněteplotní infrazářiče pracují s nižšími teplotami, pohybujícími se od cca 100 °C do cca 700 °C. Pracují rovněž jako přímotopná zařízení a jsou v praxi označovány jako infrazářiče tmavé. Pro dosažení potřebného množství vysálané tepelné energie mají tyto infrazářiče s výhodou s klesající teplotou radiačního tělesa zvětšenou směnnou plochu.
Nízkoteplotní infrazářiče pracují s teplotami do cca 120 UC a obvykle nejsou přímotopné. Jedná se většinou o vodní či parní
... 2 radiátory.
Předmětem řešení podle vynálezu jsou zejména tmavé infrazářiče.
Infrazářiče slouží k vytápění především průmyslových objektů či jako zdroj technologického tepla pro různá zařízení. Instalují se zejména na stropy hal nebo na stěny a jsou potom skloněny pod určitým (nastavitelným) úhlem.
Radiační těleso infrazářiče je obvykle trubice různé délky, např. 3 až 300 metrů, různých průměrů, obvykle 90 až 300 mm/ a různého materiálového složení, zejména z kovu. Trubice mohou mít tvar U nebo I, případně jsou tvary radiačních těles přizpůsobeny při instalaci provozním podmínkám.
Reflektor je instalován nad radiačním tělesem, resp. radiačními tělesy, a slouží k odrazu a směrování vysálaného tepla. Pro zvýšení účinnosti sálání a snížení problémů /s kondenzací u dlouhých radiačních těles se provádí tepelná izolace reflektoru infrazářiče.
Na vstupu radiačního tělesa je instalován zdroj tepla, obvykle hořák na plynná nebo kapalná paliva či elektrický tepelný zdroj. Zdroj tepla je ovládán a řízen elektronikou. Plamen hořáku hoří ve spalovací komoře a zasahuje zpravidla do vnitřního prostoru radiačního tělesa. Dále je infrazářič vybaven ventilátorem, který je umístěn bud' před zdrojem tepla (hořákem), takže slouží k promíchávání hořlavé směsi a také k vytváření přetlaku ve spalovací komoře a současně v radiační trubici, nebo je umístěn za zdrojem tepla (hořákem), čímž dochází k vytvoření podtlaku jednak ve spalovací komoře,a jednak v radiační trubici. Zpravidla bývá ventilátor umístěn na konci radiační trubice s napojením na odtah spalin z radiační trubice do exteriéru. Do exteriéru odcházejí vychlazené spaliny se zbytkovou částí tepla v nich obsaženém. Teplota odcházejících spalin nesmí být příliš nízká, aby '
nedocházelo k jejich kondenzaci v radiační trubici. Je proto žádoucí, aby teplota spalin na konci radiační trubice se pohybovala okolo 150 °C.
zabudován systém recirkulace obifíka prostřednictvím 'by-passu je radiační trubice a jejich
U některých, zejména dlouhých tmavých infrazářičů je spalin, spočívající v tom, že část spalin vrácena zpět do zbytek je dále odváděn do exteriéru. Recirkulace spalin přináší snížení problémů s kondenzací a zlepšuje hodnoty spalin.
Účelem vynálezu je zlešit tepelné výkony infrazářičů/ tvořených dutými radiačními tělesy s reflektory, aniž by bylo nutno zvyšovat příkon těchto zařízení. Toho je možno dosáhnout lepším využitím tepla, tj. zvýšením účinnosti infrazářiče.
Podstata vynálezu
Požadovaného účelu bylo dosaženo způsobem zlepšeneho vytápěn-i -pnTmtf.í infrazářiče, přičemž podstata způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že k dutému radiačnímu tělesu infrazářiče se přiřadí uzavřený sběrný kanál, do kterého se vstupními otvory nasává horký vzduch ohřátý v okolí t dutého radiačního tělesa a tento horký vzduch se přiv^^ do vnitřního prostoru radiačního tělesa bud' přímo a/nebo přes tepelný zdroj, tj. spalovací komoru či elektrické topné těleso.
Horký vzduch je možno přidat do vnitřního prostoru radiačního tělesa ve zvoleném místě -a^podélee radiačního tělesa, čímž dojde k jeho smísení se spalinami či horkým vzduchem, obsaženým ve vnitřním prostoru radiačního tělesa. Volba místa vstupu horkého okolního vzduchu do vnitřního prostoru raáiaěnílw tělesa gáleší riá požadovaných technických parametrech infrazářiče, část tepla, obsaženého v horkém okolním vzduchu, se následně předává konvekcí radiačnímu tělesu.
Alternativně je možno horký vzduch z okolí dutého radiačního tělesa přivést do vnitřního prostoru radiačního tělesa přes spalovací komoru či elektrické topné (těleso. Průchodem horkého vzduchu přes tepelný zdroj získá/®1*7tento horký vzduch řcprCriaí ^ne.r9r»'^ další tepelnou energii/X jfrjýž ^nnsah· ee/částečně, s danou účinností, následně konvekcí předájradiačnímu tělesu, čímž dojde ke zvýšení jeho teploty.
Infrazářič k provádění způsobu zlepšeni© /^ý-ytápěsá podle vynálezu je charakterizován tím, že k dutému radiačnímu tělesu infrazářiče je přiřazen uzavřený sběrný kanál, opatřený vstupními otvory přivrácenými k dutému radiačnímu tělesu^ a vnitřní prostor uzavřeného sběrného kanálu je propojen s vnitřním prostorem radiačního tělesa. Propojení vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu s vnitřním prostorem radiačního tělesa může být provedeno dvojím způsobem, přičemž oba způsoby je možno vzájemně kombinovat.
Prvým způsobem propojení vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu s vnitřním prostorem radiačního tělesa je provedení 7\přestepelný zdroj, který je předřazen dutému > radiačnímu tělesu. Druhou možností propojení je provedeniYve7 zvoleném místě podél dutého radiačního tělesa.
Uzavřený sběrný kanál může být v blízkosti dutého radiačního tělesa vytvořen zcela samostatně nebo je s výhodou k jeho konstrukci využito reflektoru. Potom může být uzavřený sběrný kanál umístěn bud' nad nebo pod reflektorem infrazářiče nebo tvoří součást reflektoru. V případě, že uzavřený sběrný kanál je umístěn nad reflektorem, tvoří s výhodou část reflektoru dolní část uzavřeného sběrného kanálu se vstupními otvory horkého vzduchu. V případě, že uzavřený sběrný kanál je umí§těn PQ3 refleKtorem, tvoří s výhodou část reflektoru horní část uzavřeného sběrného kanálu.
Výhodou řešení podle vynálezu je zvýšení účinnosti infrazářiče, projevující se zvýšením předaného tepla dutým radiačním tělesem do jeho okolí v rozmezí 20 až 25 %. To znamená, že v případě snížení výkonu tepelného zdroje u infrazářiče podle vynálezu až o jednu čtvrtinu se dosahuje shodné účinnosti s infrazářičem v klasickém provedení.
Přehled obrázků na výkresech
Provedení infrazářiče podle vynálezu jsou schematicky ukázána na výkresech příkladných provedení, na nichž značí obr. 1 boční pohled na infrazářič v klasickém provedení, obr. 2 pohled shora na infrazářič z obr. 1, obr. 3 příčný řez infrazářičem v klasickém provedení, obr. 4 boční pohled na podélný řez infrazářičem podle vynálezu, kdy horký vzduch z uzavřeného sběrného kanálu je přiváděn ke spalovací komoře, obr. 5 pohled shora na infrazářič z obr. 4, obr. 6 boční pohled na infrazářič podle vynálezu v jiném provedení, kdy horký vzduch z uzavřeného sběrného kanálu je přiváděn přímo do vnitřního prostoru radiačního tělesa, obr. 7 pohled shora na infrazářič z obr. 6, obr. 8 a 9 příčný řez infrazářičem podle vynálezu pro horizontální instalaci a obr. 10 a 11 příčný řez infrazářičem podle vynálezu pro instalaci pod zvoleným úhlem sklopení.
Příklady provedení vynálezu
Klasické dosavadní provedení infrazářiče 1 je ukázáno na obr. 1 až 3, podle kterých je infrazářič 1 tvořen dutým radiačním tělesem 2., tvarově upraveným do U, přičemž u vstupu do dutého radiačního tělesa 2 je instalován tepelný zdroj 1JL, obsahující v tomto konkrétním znázorněném provedení infragářiěe 1 try§Ky 4 ů hořáky 5. Podle obr. 1 a 2 zasahuje plamen až do vnitřního prostoru radiačního tělesa 2, k jehož konci je přisazen odtahový spalinový ventilátor 6 s vyústěním — 6 prostřednictvím odtahu 7 do volného prostoru.
Nad radiačním tělesem 2 je upraven reflektor 3, který jednak odráží a jednak usměrňuje vysálané teplo dutým radiačním tělesem 2, jak naznačuje šestice dlouhých šipek podle obr. 3. Čtyři krátké šipky obr. 3 značí konvekční ohřívání okolního vzduchu nad reflektorem 3 dutého radiačního tělesa 2, který stoupá vzhůru. V okolí dutého radiačního tělesa 2 (obr. 3) jsou tmavým vybarvením naznačeny teplotní zóny s vyšší teplotou okolního vzduchu, zatímco v oblasti pod reflektorem 2a na jeho stranách je světlejším vybarvením naznačena teplotní zóna s nižší teplotou vzduchu.
Na obr. 4 a 5 je zobrazena prvá varianta provedení infrazářiče 1 podle vynálezu. Pro ukázku tohoto uspořádání je opět použito dutého radiačního tělesa 2 ve tvaru velkého písmena U. Na vstupu do dutého radiačního tělesa 2 jsou instalovány hořáky 5, kterým jsou předřazeny plynové trysky 4.
Nad dutým radiačním tělesem 2 infrazářiče 1 je umístěn uzavřený sběrný kanál 9, opatřený vstupními otvory 10, které jsou přivráceny k dutému radiačnímu tělesu 2. Vstupní otvory 10 mohou být v alternativním provedení uzavřeného sběrného kanálu 9 realizovány např. vstupními kanálky 19, jak je ukázáno na obr. 9. Vstupními otvory 10 je do vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu 9 s postranními stěnami a stropem nasáván horký vzduch ve směru prvých šipek 15 z blízkého okolí dutého radiačního tělesa 2, a to prostřednictvím podtlaku vytvořeného ve vnitřním prostoru uzavřeného sběrného kanálu 9 ventilátorem 6. Horký vzduch je z dutiny uzavřeného sběrného kanálu 9 přiváděn spojovacím otvorem 8 jednak k tepelnému zdroji a jednak do spalovací komory, tvořené počáteční částí vnitřního prostoru radiačního ttle§a 2 a Qdtud ve fermě spalin do celého vnitřního prostoru radiačního tělesa 2, které je těmito spalinami rovněž vyhříváno. Uzavřený sběrný kanál 9 je v tomto provedení s
Ί -, výhodou přiřazen k reflektoru 3 infrazářiče 1 a vytváří s ním kompaktní celek.
Druhá varianta provedení infrazářiče 1 podle vynálezu je zobrazena na obr. 6a 7. Nad dutým radiačním tělesem 2 je upraven zcela obdobně uzavřený sběrný kanál 9, opatřený vstupními otvory 10 horkého vzduchu z blízkého okolí dutého radiačního tělesa 2. Horký vzduch je do vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu 9 nasáván ve směru druhých šipek a odváděn propojovacím otvorem 14 přímo do vnitřního prostoru dutého radiačního tělesa 2, kde se smísí se spalinami obsaženými v dutém radiačním tělesu 2. O část tepla, obsaženého v horkém vzduchu se zvětší výhřevnost dutého radiačního tělesa 2. Uzavřený sběrný kanál 9 je umístěn s výhodou v blízkosti resp. v sousedství reflektoru 3 infrazářiče 1.
Na obr. 6 a 7 byl horký vzduch zaveden do vnitřního prostoru radiačního tělesa 2 v polovině jeho délky, přičemž propojovací otvor 14, spojující vnitřní prostory uzavřeného sběrného kanálu 9 a radiačního tělesa 2, je možno volitelně umístit podél radiačního tělesa 2 a to v závislosti na požadovaných konstrukčních a technických parametrech infrazářiče 1, výkonu tepelného zdroje 11 a v závislosti na délce dutého radiačního tělesa 2.
Podle obr. 8 je uzavřený sběrný kanál 9 vytvořen v prostoru pod reflektorem 3 infrazářiče 1 a to prostřednictvím přepážky přichycené k reflektoru 3.· V přepážce 17 jsou vytvořeny vstupní otvory 10 horkého vzduchu, vstupujícího ve směru prvých šipek 15 z blízkého okolí dutého radiačního tělesa 2 do vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu 9. V tomto provedení infrazářiče 1 tvoří část reflektoru 3_ horní část 13 uzavřeného sběrného kanálu 9.
Podle obr. 9 je uzavřený sběrný kanál 9 vytvořen v prostoru
--8nad reflektorem 3. infrazářiče 1 a to prostřednictvím překrytu 18, neseného příkladně reflektorem 3. Mezi reflektorem 2 a překrytém 18 jsou upraveny vstupní kanálky 19, kterými proudí horký vzduch z blízkého okolí dutého radiačního tělesa 2 ve směru prvých šipek 15 do vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu 9 a odtud do dutého radiačního tělesa 2. V tomto případě provedení infrazářiče 1 tvoří část reflektoru 3 dolní část 12 uzavřeného sběrného kanálu 9 se vstupními kanálky 19 či vstupními otvory 10 horkého vzduchu.
Variantní provedení infrazářiče 1 je ukázáno na obr. 10 a 11, u něhož je tvar uzavřeného sběrného kanálu 9 trojúhelníkového průřezu a to v důsledku instalace infrazářiče 1 ve skloněné poloze. Uzavřený sběrný kanál 9 je vytvořen z překrytu 18 nad částí reflektoru 2· Tato část reflektoru 3. současně tvoří dolní část 12 uzavřeného sběrného kanálu 9, v níž jsou provedeny vstupní otvory 10 horkého vzduchu, který je jimi nasáván ve směru prvých šipek 15 z blízkého okolí dutého radiačního tělesa 2 do vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu 9.
Je zcela analogické, že uzavřený sběrný kanál 9 může být vytvořen v blízkosti dutého radiačního tělesa 2 zcela samostatně, to znamená bez využití vazby na reflektor 3. Zakomponování instalovaného reflektoru 3 u infrazářiče 1 do vytvoření uzavřeného sběrného kanálu 9 se však jeví jako výhodnější řešení.
Příklad
V příkladu jsou specifikovány konkrétní parametry infrazářiče podle vynálezu, který pracuje na principu, že te^lo, které vzniká ohřátím vzduchu od dutého radiačního tělesáTa jinak by ___9 tmavého tělesa je přitom dána třemi veličinami a to barvou tělesa, plochou a jeho teplotou, přičemž o barvě tělesa platí, že čím je tmavší, tím jsou jeho vlastnosti lepší.
Tmavý infrazářič~^tvaru U s dutými radiačními tělesy^^např. trubicemi^ o délce 12 metrů a průměru 100 mm má plochu vyzařování 3,768 m2 při poměrné povrchové teplotě 400 °c, která je dosažena zdrojem/tepla o výkonu 40 kW. Z praxe lze stanovit, že cca 55 % tepla, dodaného tepelným zdrojem—yjje přeměněno na sálání, cca 35 % tepla je odpadní a je odvedeno konvekcí ohřátím vzduchu a cca 10 % odchází do exteriéru se spalinami, aby nedocházelo ke kondenzaci v dutině radiačního tělesal·?
Řešení podle vynálezu umožňuje vrátit do procesu větší část z cca 35 % jinak odpadního tepla a tím snížit výkon hořáku tepelného zdroje 20 až 25 %. To vše při zachování stejné původní průměrné povrchové teploty radiačních trubic. To ve svém důsledku znamená, že hodnota vysálanďho tepla infrazářičem nemění, avšak jeho tepelný zdro j-/může mít nižší výkon, čímž dochází k energetickým úsporám.

Claims (9)

1. Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče, zejména tmavého infrazářiče, opatřeného reflektorem pro směrování vysálaného tepla radiačním tělesem, při kterém se dutina radiačního tělesa infrazářiče vyhřívá bud' hořením plynného či kapalného paliva v hořáku za současného přístupu proudu vzduchu nebo odporově elektricky za současného přístupu proudu vzduchu, vyznačený tím, že horký vzduch ohřátý dutým radiačním tělesem se nasává vstupními otvory přivrácenými k dutému radiačnímu tělesu do uzavřeného sběrného kanálu přisazeného k di/té/nu radiačnímu puci*tělesu a tento horký vzduch se přivfeda do vnitřního prostoru radiačního tělesa bud' přímo a to ve zvoleném místě podél dutého radiačního tělesa a/nebo přes spalj^apí., komoru či elektrické topné těleso, kde -dáTe- získáZ/tepelnou pnČJĚ^Z' csies* >> ’ energii, jejíž f^g/h/sp následně konvekcí předává dutému radiačnímu tělesu.
2. Infrazářič k provádění způsobu ,7l npř*»n4výkornx— podle nároku 1, tvořený dutým radiačním tělesem, kterému je jednak předřazen tepelný zdroj, Mpříkiadně plynný, kapalnýx^elektrický, a ke kterému je jednak přisazen reflektor pro nasměrování tepelného sálání od dutého radiačního tělesa, vyznačující se tím, že k dutému radiačnímu tělesu (2) je přiřazen uzavřený sběrný kanál (9), opatřený vstupními otvory (10 )z přivrácenými k dutému radiačnímu tělesu (2), přičemž vnitřní prostor uzavřeného sběrného kanálu (9) je propojen s vnitřním prostorem radiačního tělesa (2).
3. Infrazářič podle nároku 2, vyznačující se tím, Šě propojení vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu (9) s vnitřním prostorem radiačního tělesa (2) je provedeno ve zvoleném místě podél dutého radiačního — 11 tělesa (2).
4. Infrazářič podle nároku 2, vyznačující se tím, že propojení vnitřního prostoru uzavřeného sběrného kanálu (9) s vnitřním prostorem radiačního tělesa (2) je provedeno přes tepelný zdroj (11), předřazený dutému radiačnímu tělesu (2).
5. Infrazářič podle nároku 2, vyznačující se tím, že uzavřený sběrný kanál (9) spoluvytváří reflektor (3).
6. Infrazářič podle nároku 5, vyznačující se tím, že uzavřený sběrný kanál (9) je umístěn nad reflektorem (3).
7. Infrazářič podle nároku 5, vyznačující se tím, že uzavřený sběrný kanál (9) je umístěn pod reflektorem (3).
8. Infrazářič podle nároku 6, vyznačující se tím, že část reflektoru (3) tvoří dolní část (12) uzavřeného sběrného kanálu (9), v níž jsou vytvořeny vstupní otvory (10) horkého vzduchu.
9. Infrazářič podle nároku 7, vyznačující se tím, že část reflektoru (3) tvoří horní část (13) uzavřeného sběrného kanálu (9).
CZ19993117A 1999-09-01 1999-09-01 Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče a infrazářič k provádění tohoto způsobu CZ287907B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993117A CZ287907B6 (cs) 1999-09-01 1999-09-01 Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče a infrazářič k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993117A CZ287907B6 (cs) 1999-09-01 1999-09-01 Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče a infrazářič k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ9903117A3 true CZ9903117A3 (cs) 2001-03-14
CZ287907B6 CZ287907B6 (cs) 2001-03-14

Family

ID=5466175

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993117A CZ287907B6 (cs) 1999-09-01 1999-09-01 Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče a infrazářič k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ287907B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ287907B6 (cs) 2001-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3862180B2 (ja) ヒータ
KR20160112837A (ko) 벽난로와 구들난방을 겸하는 난방장치
CZ9903117A3 (cs) Způsob zlepšení tepelného výkonu infrazářiče a infrazářič k provádění tohoto způsobu
KR102186291B1 (ko) 양방향 난방장치
KR20100019836A (ko) 온풍기능을 구비한 화목형 벽난로
JP4618930B2 (ja) 温水用熱交換器を有する暖房装置
US4951649A (en) Method and apparatus for heating and generating infrared rays
KR200393657Y1 (ko) 열통기실이 구성된 나무 보일러
KR200197967Y1 (ko) 원적외선 방사난로
RU208840U1 (ru) Печь-теплообменник
KR101325663B1 (ko) 화목보일러용 연소구
JP2705275B2 (ja) 温水熱交換器内蔵型ストーブ
KR101674598B1 (ko) 화목용 온풍기
RU2599878C1 (ru) Водогрейный котел
KR200183576Y1 (ko) 사우나용 방열 장치
RU2157486C1 (ru) Способ воздушного отопления и устройство для его осуществления
KR200312235Y1 (ko) 상하부토출 가스용 자립형난방기
KR20020001033A (ko) 확산연소통 및 이를 이용한 온풍난방기
JPH08219553A (ja) 輻射変換及び放射装置
JP2022159888A (ja) 輻射暖房機能付きボイラー装置
KR200254347Y1 (ko) 다중 열흡수 온풍기
FI109871B (fi) Kiertoilmakiuas
KR200277352Y1 (ko) 공기 조화기
RU2159900C2 (ru) Термолучевая система отопления и обогрева
FI62723C (fi) Anordning vid uppvaermning av utrymme

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100901