CZ9901909A3 - Způsob snížení vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů - Google Patents

Způsob snížení vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů Download PDF

Info

Publication number
CZ9901909A3
CZ9901909A3 CZ19991909A CZ190999A CZ9901909A3 CZ 9901909 A3 CZ9901909 A3 CZ 9901909A3 CZ 19991909 A CZ19991909 A CZ 19991909A CZ 190999 A CZ190999 A CZ 190999A CZ 9901909 A3 CZ9901909 A3 CZ 9901909A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
main shaft
mechanisms
function
angular velocity
shed
Prior art date
Application number
CZ19991909A
Other languages
English (en)
Inventor
Pavel Ing. Csc. Šidlof
Josef Ing. Csc. Dvořák
Zdeněk Ing. Csc. Koloc
Jiří Ing. Mlynář
Bohumír Ing. Csc. Plaček
Petr Ing. Csc. Škop
Original Assignee
Vúts Liberec A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vúts Liberec A. S. filed Critical Vúts Liberec A. S.
Priority to CZ19991909A priority Critical patent/CZ9901909A3/cs
Priority to EP00111144A priority patent/EP1061284A3/en
Publication of CZ9901909A3 publication Critical patent/CZ9901909A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D51/00Driving, starting, or stopping arrangements; Automatic stop motions
    • D03D51/02General arrangements of driving mechanism

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Gears, Cams (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu snižování vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů obsahujících vačkový mechanismu.
Dosavadní stav techniky
U prošlupních i jiných mechanismů tkacích strojů, zvláště širokých, se běžně vyskytují vibrace, které zvyšují zatížení mechanismu, způsobují zvětšování vůlí, snižují životnost a zvyšují hluk. Významnou příčinou těchto vibrací je nerovnoměrné otáčení hlavního hřídele tkacího stroje, k němuž je prošlupní nebo jiný mechanismus tkacího stroje připojen. Zdvihové závislosti těchto mechanismů jsou obvykle navrhovány moderními metodami tak, aby zajišťovaly co nejlepší dynamické chování mechanismu. Přitom se však nepočítá s tím, že úhlová rychlost hnacího hřídele mechanismu není konstantní.
Hlavní příčinou nerovnoměrného otáčení hlavního hřídele tkacích strojů je bidlový mechanismus a u jehlových strojů i mechanismus prohozní. Redukované momenty setrvačnosti těchto mechanismů jako funkce úhlu pootočení hlavního hřídele nejsou konstantní. Ve špičkových hodnotách mívá bidlový mechanismus ze všech mechanismů stroje největší redukovaný moment setrvačnosti. To způsobuje, že část kinetické energie se během jednoho cyklu stroje přelévá z hlavního hřídele do bidlového mechanismu a zpět. V přírazu a v zadní úvrati bidla mívá maximální energii hlavní hřídel, v místě maximální rychlosti bidla mívá hlavní hřídel minimální energii a tím i minimální rychlost. Tyto rozdíly v úhlových rychlostech hlavního hřídele jsou značné zvláště u širokých stavů s výdržovým mechanismem bidla. Protože hlavní příčinou nerovnoměrného otáčení hlavního hřídele je přelévání energie z hlavního hřídele do jednotlivých mechanismů stroje a zpět a protékající energie je úměrná druhé mocnině rychlosti, která má kladné i záporné znaménko, vzniká efekt podobný dvojcestnému usměrnění střídavého
4444
444 44 •PS3214CZ signálu a dochází ke vzniku harmonických složek rychlosti a zrychlení s dvojnásobnou frekvencí. Tyto harmonické složky zrychlení mívají významné amplitudy v blízkosti rezonanční frekvence prošlupního mechanismu a vybuzují proto kmity prošlupního mechanismu se značnými amplitudami.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je taková úprava zdvihové závislosti prošlupního nebo jiného mechanismu tkacího stroje dané tvarem hnací vačky nebo dvojvačky mechanismu, která eliminuje nerovnoměrnost otáčení hnacího hřídele mechanismu a způsobí, že se mechanismus pohybuje tak, jak bylo navrženo pro konstantní rychlost otáčení hnacího hřídele mechanismu.
Výhodou vynálezu je podstatné snížení vibrací a sil prošlupního nebo jiného mechanismu tkacího stroje, což vede ke zlepšení funkce mechanismu, zvýšení jeho životnosti a snížení hluku. Při použití vynálezu je však třeba přihlédnout i k následujícím omezením: a) eliminace vlivu nerovnoměrného otáčení hnacího hřídele funguje jen v určitém avšak relativně širokém rozmezí provozních otáček, b) hnací vačka nebo dvojvačka prošlupního nebo jiného mechanismu tkacího stroje musí být nastavena do správné úhlové polohy vůči hlavnímu hřídeli stroje.
Některé základní příklady provedení vynálezu:
Výpočet úpravy zdvihové závislosti prošlupního nebo jiného mechanismu tkacího stroje podle vynálezu lze provést s uvažováním vlivů různé významnosti působících na tkací stroj a s použitím různě složitého výpočetního aparátu, který je k disposici v dynamice mechanismů. Obecný způsob vede na řešení diferenciálních rovnic. Zde se jako příklady uvádějí pouze jednoduché způsoby řešení, které zanedbávají některé vlivy, ale vedou k výraznému uplatnění výhod vynálezu.
• · φφφφ φ φ ·· φφφ ··· φφφφ • φ · · · ·· · φ φ φ • · φ · · φφ φφφφφφ φφφ φφ φ · · β φφ φφφ φφ φφφ φφ φφ
PS3214CZ
Příklad Α:
Při návrhu upravené zdvihové závislosti prošlupního mechanismu se vychází z následujících předpokladů:
• při provozních otáčkách, kdy tkací stroj pracuje v ustáleném režimu se střední úhlovou rychlostí hlavního hřídele ω$ , je změřen průběh úhlu pootočení hlavního hřídele φ v jednom cyklu jako funkce času t </> = <$) (1) • požadovaný zdvih prošlupního mechanismu vypočtený pro úhlovou rychlost hlavního hřídele ω = a>s = konst. je zadán jako funkce
T = (2) kde úhel (3)
Hledá se taková zdvihová funkce prošlupního mechanismu z = z(<p), aby platilo X/) = X<y/). (4)
Za těchto podmínek se mechanismus při použití zdvihové funkce z pohybuje při nekonstantní úhlové rychlosti hlavního hřídele ω stejně jako původní mechanismus se zdvihovou funkcí y při konstantní úhlové rychlosti hlavního hřídele ag Rovnicí (4) je funkce z zadána obecně jako funkce času. Za předpokladu, že • použitím upravené zdvihové funkce z prošlupního mechanismu se nezmění průběh úhlové rychlosti ω hlavního hřídele, je úhel φ pootočení hlavního hřídele dán rovnicí (1) a lze vypočíst inverzní funkci f = <(f>). (5)
Potom (θ) ·· ·
PS3214CZ kde
P=VW· (7)
Tím je funkce ζ(φ) pro požadovaný zdvih prošlupního mechanismu definována.
Příklad B:
Tento příklad je podobný příkladu A a vychází ze stejných předpokladů s tím rozdílem, že místo úhlu pootočení hlavního hřídele jako funkce času (rov. (1)) je změřena úhlová rychlost hlavního hřídele ω jako funkce jeho úhlu pootočení ω = <y(y>).
Potom dy _ dy dq> _ dy dt dp dt dp dz _ dz d(p _ dz dt d<p dt άφ (8) (9) (10)
Z požadované rovnosti — = —, která vyjadřuje, že se mechanismus se dt dt zdvihovou funkcí z pohybuje při nekonstantní úhlové rychlosti hlavního hřídele ω stejně jako původní mechanismus se zdvihovou funkcí y při konstantní úhlové rychlosti hlavního hřídele a>s a z rovnic (9) a (10) vychází = % άφ dp ω
Rovnice (11) umožňuje velmi jednoduchý přibližný výpočet funkce z pokud kolísání úhlové rychlosti hlavního hřídele ω není příliš velké. Potom lze položit
Φ_~Φ_ (12) άφ άφ a z rovnice (11) plyne hledaná funkce • · • · • ···
PS3214CZ dy 1
(13)
Příklad C:
Způsob dle vynálezu lze použít i při výpočtu korigované zdvihové funkce bidlového mechanismu. V tomto příkladu je jako způsob použití vynálezu uveden jednoduchý výpočet upravené zdvihové funkce. Zdvihová funkce bidlového mechanismu (/0), kde ψ je úhel pootočení bidla, je podobně jako v příkladu A zadána pro konstantní úhlovou rychlost 6% hlavního hřídele, kdy úhel pootočení hlavního hřídele φ je dán rovnicí (3). Hledá se taková zdvihová funkce bidlového mechanismu ψ(φ) pro nekonstantní úhlovou rychlost hlavního hřídele ω, aby platilo (14)
Za těchto podmínek se bidlový mechanismus při použití zdvihové funkce ψ pohybuje při nekonstantní úhlové rychlosti hlavního hřídele ω stejně jako původní mechanismus se zdvihovou funkcí ψ při konstantní úhlové rychlosti hlavního hřídele ο*. Při výpočtu se vychází z následujících předpokladů:
zanedbává se proměnlivost redukovaných momentů setrvačnosti všech mechanismů tkacího stroje mimo bidlového mechanismu hnací elektromotor dodává pouze kroutící moment ke krytí pasivních odporů a ztrát a nemá regulační účinek pasivní odpory a ztráty nejsou funkcí úhlové rychlosti hlavního hřídele.
Proměnlivost úhlové rychlosti hlavního hřídele je za těchto podmínek způsobena pouze mechanismem bidla. Potom lze napsat rovnici vyjadřující zachování energie ve tvaru
kde /h je celkový redukovaný moment setrvačnosti hlavního hřídele, do kterého je zahrnuta hnací soustava s elektromotorem a střední redukované momenty • ·
PS3214CZ všech mechanismů mimo bidlového, ω je úhlová rychlost hlavního hřídele, která není předem známa, /b je moment setrvačnosti bidla, ψ je úhlová rychlost bidla (tečkou se značí derivaci podle času), /s je konstantní střední redukovaný moment setrvačnosti celého tkacího stroje při střední úhlové rychlosti hlavního hřídele 6¾ (výraz na pravé straně rovnice (15) je celková kinetická energie tkacího stroje, která je za uvedených předpokladů konstantní).
Funkce ψ je podle rovnice (14) rovna άψ άψ Ψ = -4- = -4ξdt άφ (16)
Po dosazení do rovnice (15) je možno vypočíst úhlovou rychlost hlavního hřídele 'τ (17) ze které lze po dosazení za φ-α>ά vypočíst integrací funkci <?(/) = fa>dt.
Další postup je stejný jako v příkladu A pouze s tím rozdílem, že pro zadanou funkci se hledá upravená funkce y/(y>).
Průmyslová využitelnost
Způsob snižování vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů dle vynálezu je využitelný na všech typech tkacích strojů u mechanismů, které jsou poháněny vačkami. Zvláště významné je jeho použití u širokých tkacích strojů s výdržovým mechanismem bidla, kde vlastní frekvence kmitů prošlupního mechanismu je relativně nízká a budicí frekvence způsobená nerovnoměrným otáčením hlavního hřídele je relativně vysoká a je blízká rezonanční frekvenci prošlupního mechanismu.
Způsob dle vynálezu je však využitelný i na jiných typech strojů, kde se vyskytuje periodické kolísání úhlové rychlosti hnacího hřídele a používají se vačkové mechanismy. Příkladem může být rozvodový mechanismus spalovacích motorů.

Claims (1)

  1. PATENTOVÁNÁROKY
    Způsob snižování vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů obsahujících vačkový mechanismus, vyznačující se tím, že zdvihová funkce vaček mechanismu se upraví tak, aby při nekonstantní úhlové rychlosti hnacího hřídele vačkového mechanismu se mechanismus pohyboval tak, jak bylo navrženo pro konstantní úhlovou rychlost hnacího hřídele mechanismu.
CZ19991909A 1999-05-31 1999-05-31 Způsob snížení vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů CZ9901909A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991909A CZ9901909A3 (cs) 1999-05-31 1999-05-31 Způsob snížení vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů
EP00111144A EP1061284A3 (en) 1999-05-31 2000-05-24 A method of reducing vibrations and forces in shed and other mechanisms of weaving looms

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991909A CZ9901909A3 (cs) 1999-05-31 1999-05-31 Způsob snížení vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9901909A3 true CZ9901909A3 (cs) 2001-01-17

Family

ID=5464024

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991909A CZ9901909A3 (cs) 1999-05-31 1999-05-31 Způsob snížení vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP1061284A3 (cs)
CZ (1) CZ9901909A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306815B6 (cs) * 2016-08-04 2017-07-19 VĂšTS, a.s. Způsob tlumení vibrací u hnacího zařízení a zařízení k provádění tohoto způsobu

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH416486A (de) * 1963-04-11 1966-06-30 Sulzer Ag Vorrichtung zum Lösen der Wirkungsverbindung zwischen einem Getriebeteil und einem Abstützteil einer Webmaschine
US3322158A (en) * 1964-04-08 1967-05-30 Sulzer Ag Method and means for actuating an element of a weaving machine
CH558435A (de) * 1972-11-17 1975-01-31 Grob & Co Ag Webeschaftantrieb.
IT1099402B (it) * 1978-10-20 1985-09-18 Michelin Vincenzo Compensatore inerziale rotante
DE59607360D1 (de) * 1996-04-04 2001-08-30 Sulzer Textil Ag Rueti Jacquardwebmaschine und Verfahren zum Betrieb derselben
EP0870856A1 (de) * 1997-04-09 1998-10-14 Sulzer Rüti Ag Webschafttrieb und Webmaschine mit einem Webschafttrieb

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306815B6 (cs) * 2016-08-04 2017-07-19 VĂšTS, a.s. Způsob tlumení vibrací u hnacího zařízení a zařízení k provádění tohoto způsobu

Also Published As

Publication number Publication date
EP1061284A2 (en) 2000-12-20
EP1061284A3 (en) 2003-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5934231A (en) Method of initiating motion of a cylinder valve actuated by an electromagnetic actuator
US5743221A (en) Method for a throttle-free load control of an internal combustion engine by means of variably controllable cylinder valves
US6196172B1 (en) Method for controlling the movement of an armature of an electromagnetic actuator
US5419301A (en) Adaptive control of camless valvetrain
US4955334A (en) Control apparatus for valve driven by electromagnetic force
US5691680A (en) Method of recognizing the impingement of a reciprocating armature in an electromagnetic actuator
JP5161456B2 (ja) 内燃エンジンのオイル流れ制御バルブ
CN101680368B (zh) 可变气门正时机构的控制装置及控制方法
JP2005233038A (ja) 内燃機関の制御装置
CN101550851A (zh) 具有基于时间和事件的控制的内燃机气门机构控制系统
JP2002276445A (ja) 燃料供給装置
CN101550852B (zh) 具有多个升程模式的内燃机气门机构控制系统
JP2002054486A5 (cs)
EP0384663B1 (en) Electromagnetic force valve driving apparatus
CN108442991A (zh) 电动移相器启动控制方法
TW505730B (en) Valve operation controller
Xu et al. Effects of electromagnetic intake valve train on gasoline engine intake charging
EP1065349A3 (en) Method and system for controlling internal combustion engine
CN107893706B (zh) 一种连续可变气门系统及其控制方法
CZ9901909A3 (cs) Způsob snížení vibrací a sil v prošlupních a jiných mechanismech tkacích strojů
Seethaler et al. Closed loop electromagnetic valve actuation motion control on a single cylinder engine
US20020157641A1 (en) Engine control system with cam sensor
JP2005180285A (ja) 過給機付エンジンの制御装置
Henry et al. A novel, fully flexible, electro-mechanical engine valve actuation system
US7779802B2 (en) Simulated cam position for a V-type engine

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic