CZ9802237A3 - Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ9802237A3
CZ9802237A3 CZ19982237A CZ223798A CZ9802237A3 CZ 9802237 A3 CZ9802237 A3 CZ 9802237A3 CZ 19982237 A CZ19982237 A CZ 19982237A CZ 223798 A CZ223798 A CZ 223798A CZ 9802237 A3 CZ9802237 A3 CZ 9802237A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
building material
components
conveying
mixing
water
Prior art date
Application number
CZ19982237A
Other languages
English (en)
Inventor
Anton Wachter
Nikolaus Graff
Original Assignee
Bayosan Wachter Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayosan Wachter Gmbh & Co. Kg filed Critical Bayosan Wachter Gmbh & Co. Kg
Priority to CZ19982237A priority Critical patent/CZ9802237A3/cs
Publication of CZ9802237A3 publication Critical patent/CZ9802237A3/cs

Links

Landscapes

  • Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)

Abstract

Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, sestávajících převážně z hlavních komponent, jako vody (A), pojivá (B) a přísad (C), zejména pisku a popřípadě dalších přísad, se provádí tak, ře dávkování, svádění a míšení tří nebo více komponent se provádí přímo na staveništi. Předběžnou volbu požadované kvality stavebního materiálu a potom elektronickým řízením/regulací dopravních a/nebo dávkovačích ústrojí (4, 7, 8) se vytvářejí různá složení stavebního materiálu. Nejprve se odděleným zpracováním disperze nebo suspenze provede v prvním kroku smíchání komponent dvoustupňové z alespoň dvou komponent, zejména vody (a) a pojivá (B) nebo vody (A) a směsi pojiv, potom v druhém kroku přimíchání přísad (C). V zařízení k provádění tohoto způsobu první dopravní jednotka zahrnuje míchací zařízení (9) pro komponenty a druhá dopravní jednotka zahrnující míchací zařízení (10) pro směs stavebního materiálu.

Description

Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, sestávajících převážně z hlavních komponent, jako vody, pojivá a přísad, zejména písku a popřípadě dalších přísad, přičemž dávkování, svádění a míšení všech tří nebo více komponent se provádí přímo na staveništi, a přičemž předběžnou volbou požadované kvality stavebního materiálu a potom elektronickým řízením/regulací dopravních a/nebo dávkovačích ústrojí se vytvářejí různá složení stavebního materiálu. Vynález se dále týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Při výrobě tekutých mazanin a druhově příbuzných stavebních materiálů, jako je omítka nebo malta, se v podstatě prášková hotová směs, sestávající z pojivá a přísad, v přepravních nádobách nebo zásobnících dopraví na staveniště, kde se zpracuje pomocí vody na stavební materiál. Tento způsob je popsán například ve spise DE-OS 38 06 854. U tohoto způsobu výroby mazaniny zralé pro pokládání, při němž se rozdělá hmota tekuté mazaniny ze semihydrátu síranu vápenatého jako jediného pojivá, inertní přísady, vody a popřípadě ještě plastifikátoru/zpomalovače jako další přísady, rozleje a po ztuhnutí až do zralosti pro pokládání se nechá vyschnout, se před rozděláním vody z použité přísady, zejména vápencového písku a
anhydridového pojivá, smíchá suchá malta. Smíchání těchto obou práškových komponent je však velmi nákladné a dochází při něm k opotřebení materiálu. Navíc vyžaduje řádné promíchání této suché malty s vodou značného úsilí, přičemž intenzivní promíchávání není v důsledku nebezpečí vzniku hrudek zcela možné. Kromě toho dochází u za tím účelem používaných trubkových míchaček v důsledku odstředivé síly k efektu odměšování neboli segregace a v důsledku nedostatečných smykových sil dochází i k malému zpracování. V důsledku toho se zmenší dosažitelná pevnost tekuté mazaniny, zejména její pevnost v tlaku.
Dále je u tohoto způsobu s předem smíchanou suchou maltou z přísady a pojivá nevýhodné to, že receptura se může stěží měnit, zejména vůbec ne na staveništi, protože obvyklé složení z asi 30 % anhydridu a 60 % písku s příslušnými přísadami vyžaduje přesné určení přidávané vody. Na staveništi, dokonce uvnitř jediného bytu, může být však zapotřebí pro určité vysoce namáhané místnosti zajistit vyšší pevnost mazaniny v tlaku. Rovněž může být potřebná změna tekutosti a/nebo čerpatelnosti tekuté směsi mazaniny podle příslušných čerpacích výšek, teplot venkovního vzduchu a podobně. Takové přizpůsobení je však na základě předepsaného poměru vody vůči pevným látkám, který je asi 1:4 (rozdělávací voda:suchá maltová směs), sotva možné, kromě toho, že by mohly být negativně ovlivněny další vlastnosti, jako schopnost vysušení.
Dále může použití takové suché maltové směsi při odběru z dopravních zásobníků v důsledku dílčího odměšování při přepravě a v důsledku různých postupů při odběru jednotlivých komponent a zrnitostí způsobovat měnící se kvalitu stavebního materiálu. Výchylky kvality, které lze stěží vyloučit, představují zejména za zpřísněných požadavků na výrobu značné podnikatelské riziko. Navíc lze
• · • · · • · · · ·
Ί · * «5 ······ krátkodobým požadavkům na změnu kvality na staveništi vyhovět pouze výměnou dopravního zásobníku za jiný s příslušně změněnou suchou maltovou směsí. S tím jsou však spojeny značné logistické náklady, jako je skladování, výměna zásobníků s častými příjezdy a odjezdy, a proto opět se zvýšenými náklady.
Úkolem vynálezu proto je vytvořit způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekuté mazaniny, při němž se kvalita stavebního materiálu v podstatě zlepší a navíc je proměnná v širokém rozsahu, přičemž výrobní náklady se celkově sníží. Úkolem vynálezu dále je vytvořit zařízení k provádění tohoto způsobu.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol splňuje způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, sestávajících převážně z hlavních komponent, jako vody, pojívá a přísad, zejména písku a popřípadě dalších přísad, přičemž dávkování, svádění a míšení všech tří nebo více komponent se provádí přímo na staveništi, a přičemž předběžnou volbou požadované kvality stavebního materiálu a potom elektronickým řízením/regulací dopravních a/nebo dávkovačích ústrojí se vytvářejí různá složení stavebního materiálu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že nejprve se odděleným zpracováním disperze nebo suspenze provede v prvním kroku smíchání komponent dvoustupňové z alespoň dvou komponent, zejména vody a pojivá nebo vody a směsi pojiv, a potom v druhém kroku přimíchání přísad.
Dávkováním, sváděním a smícháním všech tří nebo více komponent tekutého a/nebo čerpatelného stavebního materiálu přímo
♦ · · · • · ·· • · · · · ·
9 9 • · · · před použitím na staveništi se poslední dílčí krok výroby stavebního materiálu z více komponent v souvislosti s přepravitelnými míchacími zařízeními řídí přesně podle požadavků. Tím jsou podle výrobních požadavků výrobní kroky dokumentovatelné dostatečně přesně až po položení stavebního materiálu. Navíc se minimalizují logistické náklady při pokládání mazanin různé kvality, například v koupelně, obývacích pokojích nebo garážích, protože se stejnými zásobníky je možno jednoduše vyrábět bez podstatné přestavby míchacího zařízení pouze zmáčknutím tlačítek rychle a nekomplikovaně stavební hmoty různé kvality, zejména s různou pevností, a to změnou jedné nebo několika komponent. Jednoduchým způsobem je přitom možno v elektronické řídicí jednotce mít obsaženy naprogramované některé standardní kvality stavebních materiálů, které se potom mohou zvolit, přičemž potřebný mísící poměr se může přesně řídit a kontrolovat.
Dále se tím značně zredukují vedlejší prostoje, které by jinak byly způsobeny montáží, demontáží a potřebným čištěním mísícího a dopravního zařízení. Převážně kontinuálním způsobem činnosti dopravních a/nebo dávkovačích ústrojí je možno dále minimalizovat předem stanovené množství hotově rozdělaného stavebního materiálu, takže při delších prodlevách a/nebo potřebných pracovních přestávkách je nebezpečí ztuhnutí stavebního materiálu v dopravních zařízeních menší, takže vznikají pouze malé ztráty materiálu. To má zvláštní význam pro zamezení zanechávání zbytků materiálu na staveništi.
Zvláštní význam má dále to, že smíchání komponent se provádí dvoustupňové, a to nejprve v prvním kroku řízeném počítačem, kdy se navzájem mísí požadovaná množství vody a pojivá. Tímto smícháváním vody a pojivá, zejména do formy suspenze, dojde ke zvlášť intenzivnímu promíchání a k homogenizaci směsi vody a pojivá, do níž se potom v druhém kroku přidává přísada. Přidáním přísady do suspenze dojde k optimálnímu smáčení suspenze, takže se může vycházet z toho, že písek, popřípadě přísada, se směsí vody a pojivá zcela smáčí. Tím vznikne zvlášť vysoká pevnost ztvrdlého stavebního materiálu, respektive při stejné pevnosti menší spotřeba pojivá. Na rozdíl od známých způsobů z dosavadního stavu techniky se suchou maltovou směsí proto nastane při vysoké pevnosti zvlášť malá potřeba pojivá při zmenšené energii míchání. Zejména je tím vyloučen rovněž problém tvoření hrudek.
Elektronické řízení a/nebo regulace požadované kvality stavebního materiálu se provádí odpovídajícími řídicími/regulačními zásahy v kontinuálních, popřípadě diskontinuálních transportních a/nebo dopravních zařízení, jako jsou turniketové uzávěry, dopravní pásy, dávkovači váhy, vibrační dopravníky, proporcionální nebo škrticí ventily nebo dopravní šneky. Regulace přitom porovnává změřenou skutečnou hodnotu veličin specifických pro daný materiál a podle příslušného naprogramování elektronické jednotky, zejména programovatelné jednotky s pamětí, vypočítá odpovídající požadované hodnoty, jako jsou frekvence otáčení, průtočný průřez, dopravní frekvence a jiné akční veličiny výše uvedených dopravních a dávkovačích ústrojí k dávkování jednotlivých komponent stavebního materiálu.
Takto dosažené údaje o kvalitě potom mohou být automaticky nastaveny na staveništi jednoduchým zadáním odpovídající směsi, vyzkoušené dodavatelem stavebního materiálu například v laboratoři, na obslužném pultu řídicí jednotky. Vnější vlivy, jako jsou teplota vzduchu, vlhkost vzduchu a podobně, mohou být zohledněny měřením a změnou přidávaných jednotlivých komponent. Proto se řídí a/nebo reguluje stálost, zpracovatelnost a kvalita stavebního materiálu
sladěním a vyvážením jednotlivých komponent, přičemž snímače měřených hodnot přiřazené jednotlivým výrobním krokům, jako dávkování, svádění a smíchávání, slouží pro stálé nanášení stavebního materiálu, odpovídající požadavkům na kvalitu.
Pro kontinuální monitorování stejnoměrnosti vydávaného stavebního materiálu nebo smíchávání jednotlivých komponent se může zejména provádět porovnávání rozdílů vodivosti stavebního materiálu měřením na elektrodách upravených s odstupem od sebe. Tyto pro materiál specifické změřené veličiny mohou proto sloužit pro výpočet nových akčních veličin v elektronické řídicí jednotce nebo mohou být rovněž použity pro monitorování celého zařízení nebo jeho jednotlivých agregátů.
Další výhodná provedení způsobu podle vynálezu jsou uvedena ve vedlejších patentových nárocích.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení způsobu výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů na příkladu tekuté mazaniny podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje schematicky celý systém, obr. 2 příkladné provedení sestavené do více komorového zásobníku a obr. 3 rozšíření provedení podle obr. 1 se základním řídicím schématem.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je schematicky znázorněno základní uspořádání celého systému, použitého k provádění způsobu podle vynálezu. Tento systém sestává v podstatě ze tří (nebo více) zásobníků I, 2 a 3 pro jednotlivé komponenty, to jest vodu A, pojivo B a přísadu C.. Je nutno poukázat na tu skutečnost, že místo zásobníku 1 vody může být tato komponenta stavebního materiálu rovněž odebírána z napájecích potrubí. Výhoda zásobníku 1. i pro vodu na rozdělávání tekuté mazaniny však spočívá v tom, že je přitom možno přimíchávat různá aditiva nebo přísady, které mohou být rozhodující pro kvalitu vyrobeného stavebního materiálu. Navíc slouží zásobník J_ jako vyrovnávací zásobník pro špičková zatížení při odběru vody, zejména při slabém průtoku vodní sítě. Další aditiva mohou však být přimíchávána i do pojivá B v zásobníku 2, přičemž pod pojmem pojivo B je nutno chápat všeobecně pojivá k dosažení pevnosti a popřípadě ke zvýšení pevnosti hotového stavebního materiálu.
Zásobníkům 1_, 2 a 3. je vždy s výhodou přiřazeno jedno dávkovači ústrojí 4, 7 a 8, uspořádané s výhodou přímo pod nimi a určené k dopravě volným pádem, popřípadě na principu přitažlivosti, přičemž před dávkovacími ústrojími 7 a 8. jsou zařazeny vždy uzavírací hradítko nebo uzavírací klapka 5. a 6. Tyto funkce je možno rovněž integrovat odpovídajícím dimenzováním dávkovacího ústrojí 7 a 8, jak je naznačeno u dávkovacího ústrojí 4 ve formě regulovaného škrticího ventilu. Navíc může toto regulované dávkovači ústrojí 4 převzít funkci nejen odpojování a připojování této komponenty, v tomto případě vody, nýbrž může převzít i funkci dávkováni. Dále jsou dávkovači ústrojí 4, 7 a 8 opatřena vždy jedním průtokoměrem, který zde není zvlášť znázorněn, avšak je dimenzován pro příslušnou komponentu a je spojen datovými vedeními s elektronickou řídicí jednotkou 20.
znázorněnou na obr. 3. Tím se zjišťují příslušné skutečné hodnoty průtoku komponent A, B a C.
Dávkovači ústrojí 7 je zde provedeno například jako turniketový uzávěr, pomocí něhož je možno nastavit dávkované množství pojivá B. Řízení tohoto dávkovacího ústrojí 7 přitom může být provedeno na volumetrické nebo gravimetrické bázi, jak je známé z oblasti dopravy nebo vážení. Dávkování dávkovacího ústrojí 7 je možno měnit změnou frekvence otáčení pomocí jen schematicky znázorněného přestavovacího motoru, například elektromotoru řízeného frekvencí. Totéž platí pro dávkovači ústrojí 8. pro dávkování přísady C. V důsledku abrazivního chování přísady C se však jako dávkovači ústrojí 8. místo turniketového uzávěru používají uzavřené neboli zapouzdřené dávkovači pásové váhy. Jejich dávkování se reguluje rovněž pomocí jen schematicky znázorněného přestavovacího motoru, který je spojen s vysílačem impulsů frekvence otáčení nebo s tachogenerátorem s elektronickou řídicí jednotkou 20 pro vkládání skutečných hodnot pro regulační účely.
Výstup dávkovačích ústrojí 4, 7 a 8. je spojen přívodními vedeními 13 se dvěma míchacími zařízeními 9 a 10. Podstatné přitom je, že míchací zařízení 9 je spojeno s vodou A (popřípadě s aditivy) a pojivém Β. V tomto předřazeném míchacím zařízení 9 se ještě před přimícháním přísady C_ vytvoří suspenze A + B. Je-li pojivo B převážně částečně kapalné, vznikne v podstatě disperze. Přitom je důležité, že přimícháním pojivá B do vody A se vytvoří nejprve homogenní koloidálně rozložená suspenze (popřípadě disperze), která se potom společně s přísadou C v míchacím zařízení 10 dokonale smísí tak, že zajistí dokonalé smáčení přísady C a tím intenzivní promíchání stavebního materiálu.
··· · • 4 4 4
4 4 • 4 *·
Po opuštění míchacího zařízení 10. které je s výhodou vytvořeno jako míchací dopravní šnek s dopravním účinkem, dospěje již hotově smíchaný stavební materiál, složený z komponent A + B + C, do dopravního čerpadla 11. s výhodou ve formě hadicového čerpadla. Dopravní čerpadlo 11 dopravuje hotově promíchaný stavební materiál dopravním potrubím 14 ve formě hadice do výstupní hubice 12. pomocí níž se stavební materiál vydává. Dopravní potrubí 14 je přitom vytvořeno jako ohebná hadice, přičemž přívodní vedení 13 jsou s výhodou vytvořena jako potrubí. Dopravní čerpadlo 11 dále obsahuje vypouštěcí otvor 15. z něhož se při delším odstavení zařízení může odebírat stavební materiál. S výhodou se přitom doba odstavení popřípadě rovněž zjišťuje elektronickou řídicí jednotkou 20, která popřípadě vydává řídicí povely, takže odběr stavebního materiálu je řízen programem, načež se provádí alespoň jedno smáčení nebo oplachování pro zabránění vzniku usazenin stavebního materiálu. Podobný vypouštěcí otvor 15 může být upraven i v míchacích zařízeních 9. a 10. takže i v nich se zabrání vzniku usazenin komponent směsi stavebního materiálu.
Na výstupní hubici 12, tedy přímo na místě pokládání mazaniny nebo podobně a v oblasti dosahu obsluhující osoby může být dále upraveno dálkové ovládání 16. pomocí něhož je možno prostřednictvím kabelu nebo bezdrátově vysílat do elektronické řídicí jednotky 20 řídicí povely, viz obr. 3, jako například „zvýšit průtok“ nebo „vypouštěcí otvor 15 otevřít“.
Na obr. 2 je znázorněno sdružené zařízení ve formě vícekomorového zásobníkového systému 30. Přitom je opět podstatné, že nejprve se smíchá v předepsané posloupnosti voda A a pojivo B a teprve potom se do této předmíchané suspenze přidává přísada C a v míchacím zařízení 10 promíchá. Jak je znázorněno, je přitom výpust 3 1 ftft · • ·· • · • ·
« • ftftft • « • · ft ft ftftft · • ftftft ft • · · ftft ftft vícekomorového zásobního systému 30 vytvořena jako skluz, takže je možno upustit od dopravních ústrojí.
Jak vyplývá z rozdělení vícekomorového zásobního systému 30, je poměr komponent různý. Například je zapotřebí na 1000 litrů tekuté mazaniny přibližně 200 litrů vody a pojivá a přibližně 600 litrů přísad (poměr hmotností A;B:C = asi 200:500:1600 kg). Výkony míchacích zařízení 9 a 10 jsou samozřejmě přizpůsobeny této příkladné receptuře, tedy jedno míchací zařízení 9 je přizpůsobeno suspenzi z komponent A a B. (kalu vyrobeného z vody A a pojivá B_), přičemž pro celé zařízení jsou možná všeobecně dopravovaná množství několika tisíc litrů za hodinu pro dosažení vysokého výkonu nanášení mazaniny nebo malty.
Na obr. 3 je znázorněno rozšířené provedení podle obr. 1 se základním schématem řízení. Přitom jsou použity stejné vztahové značky pro stejné součásti jako na obr. 1. Na obr. 3 je znázorněna vazba jednotlivých dopravních ústrojí, jako je dopravní čerpadlo 11 a výstupní hubice 12 a/nebo dávkovačích ústrojí 4, 7 a 8., s elektronickou řídicí jednotkou 20, která je s nimi řídicími vedeními 21 spojena. Tato řídicí vedení 21 přenášejí změřená data pro zjišťování skutečné hodnoty, například u dávkovacího ústrojí 4 tvořeného škrticím ventilem pro dávkování vody se současně zjišťuje průtok vody a po vyhodnocení, s výhodou v regulátoru PID v elektronické řídicí jednotce 20, se přenáší příslušný povel do škrticího ventilu. Tato obousměrná řídicí vedení 21 jsou za tím účelem provedená jako vícežilová. Je však možno upravit i multiplexní provoz nebo bezdrátový přenos dat. Mezi oběma míchacími zařízeními 9, 10 je dále upraven druhý škrticí ventil 4'. kterým se zjišťuje a nastavuje konstantní dopravované množství kalu, respektive suspenze vytvořené z vody A a pojivá B. Tím se podstatně zjednoduší regulace míchacího zařízení 10, protože je možno dosáhnout konstantního průtoku kalu
A + B. Jak je naznačeno řídicími vedeními 21, je možno v obou míchacích zařízeních 9 a 10 zjišťovat i stav naplnění. Je rovněž možno zjišťovat veličiny specifické pro příslušný materiál, jako jsou viskozita, teplota míšení nebo podobně. Je například možno pomocí měřicích míst na dopravním čerpadle 11. například zjišťováním jeho frekvence otáčení, zjišťovat viskozitu stavebního materiálu. Pomocí vhodných měřicích míst na dopravním potrubí 14 a ve výstupní hubici 12 uspořádané na konci dopravního potrubí 14 je možno rovněž zjišťovat rozdíl vodivosti, a proto kvalitu vyrobeného stavebního materiálu. Všechna tato změřená, řídicí, popřípadě regulační data se zjišťují, zpracují a vyhodnocují elektronickou řídicí jednotkou 20. Řídicí data pro standardní kvalitu stavebního materiálu jsou přitom s výhodou uložena v paměti EPROM, takže je možno vyvolat více hodnot kvality stavebního materiálu a jeho složení. Tato naprogramovaná složení stavebního materiálu byla dodavatelem stavebního materiálu, popřípadě jednotlivých komponent, přezkoušena laboratorně, takže je zaručena přídavná jistota z hlediska kvality stavebního materiálu. Tato složení stavebního materiálu však mohou uživatelé podle existující teploty vzduchu, vlhkosti vzduchu a podobně do jisté míry měnit, avšak pouze v jistých mezích, které jsou uloženy v programu v elektronické řídicí jednotce 20. Tím jsou vyloučeny nepřípustné změny kvality stavebního materiálu. Zjišťování teploty vzduchu, vlhkosti vzduchu a podobně je možno přitom provádět automaticky pomocí čidel.
Umístěním elektronické řídicí jednotky 20 u vícekomorového zásobníkového systému 3 0 ve formě dopravní jednotky se tato elektronická řídicí jednotka 20. a tudíž zjištěná data, dopraví zpět k výrobci. Přitom mohou být data převzata a provedeno přídavné monitorování kvality stavebního materiálu. Taková výměna dat však může být prováděna pouze oprávněným personálem při doplnění • · (vhánění) zásobníků 2., 3., stejně jako přenos dat, který může být prováděn pouze s oprávněním pro přístup, uloženým v elektronické řídicí jednotce 20.. Při návratu vícekomorového zásobníkového systému 30 nebo jednotlivých zásobníků L 2 a 3 s dopravními a/nebo dávkovacími ústrojími 4, 7 a 8. k nim připojenými je možno provést i jejich přezkoušení, údržbu a kalibraci. Tím se dosáhne celkově zvlášť vysoké jistoty, pokud se týká kvality stavebního materiálu.

Claims (16)

1. Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, sestávajících převážně z hlavních komponent, jako vody, pojivá a přísad, zejména písku a popřípadě dalších přísad, přičemž dávkování, svádění a míšení všech tří nebo více komponent (A, B, C atd.) se provádí přímo na staveništi, a přičemž předběžnou volbou požadované kvality stavebního materiálu a potom elektronickým řízením/regulací dopravních a/nebo dávkovačích ústrojí (4, 7, 8) se vytvářejí různá složení stavebního materiálu, vyznačující se tím, že nejprve se odděleným zpracováním disperze nebo suspenze provede v prvním kroku smíchání komponent dvoustupňové z alespoň dvou komponent (A + B), zejména vody a pojivá nebo vody a směsi pojiv, a potom v druhém kroku přimíchání přísad (C).
2. Způsob podle nároku l, vyznačující se tím, že dávkovači poměr komponent (A, B, C atd.) se monitoruje měřením veličin specifických pro daný materiál, zejména rozdílů vodivosti, rozdílů hmotnosti, viskozit, teplot, odporů ve smyku a tečení nebo barev.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že kvalita a složení vytvořeného stavebního materiálu se měří při zohlednění alespoň jednoho dopravního ústrojí (11, 12) v dopravních potrubích (13, 14) a diskontinuálně nebo kontinuálně se řídí/regulují veličiny specifické pro daný materiál.
4. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že komponenty se odebírají z přepravitelných zásobníků (1, 2, 3).
» · ► ·
I Φ • · · • · φ · • · · · ··φ · ·
5. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že komponenty (A, B, C atd.) se v příslušné výpusti (3 1) svádějí z vícekomorového zásobníkového systému (30) v pořadí voda (A) a popřípadě příměsi, pojivo (B) a potom přísady (C) a mísí.
6. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že alespoň jedna z komponent (např. A) stavebního materiálu se odebírá z napájecích potrubí.
7. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že v alespoň jednom škrticím místě (4, 4') se udržuje statický a/nebo dynamický dopravní tlak alespoň v oblasti objemového proudu na konstantní hodnotě.
8. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že na začátku výroby stavebního materiálu se pro smáčení a mazání míchacích a dopravních zařízení (9-12) předběžně přivádí voda a/nebo směs vody a pojivá.
9. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že neustále se zjišťují spotřebovaná množství jednotlivých komponent (A, B, C atd.) a změřené hodnoty spotřeby se ukládají do paměti a/nebo dokumentují.
10. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že se monitoruje funkce dopravních a/nebo dávkovačích ústrojí (4-12) a při případných poruchách se provede zobrazení poruchy pro obslužný personál a/nebo vypnutí zařízení.
11. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že stavební materiál nacházející se v dopravním potrubí (14) a/nebo v dopravních a/nebo míchacích zařízeních (9-12) se alespoň jedním vypouštěcím otvorem (15) vyčerpá a/nebo vypláchne.
12. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že při delším odstavení hotového nebo částečně promíchaného stavebního materiálu se provede programem řízený odběr stavebního materiálu a potom alespoň jeden smáčecí nebo oplachovací postup pro zabránění tvorby usazenin zbytků stavebního materiálu.
13. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že pro přimíchávání alespoň jedné komponenty (A, B, C atd.) je upraveno více dopravních a/nebo dávkovačích ústrojí (4-10) paralelně nebo v sérii.
14. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že pro výrobu druhově příbuzných stavebních materiálů, jako je omítka nebo malta, je upravena výměna řídicí logiky ve formě výměny řídicí skříně nebo výměny programu pro elektronickou řídicí jednotku (20).
15. Zařízení k provádění způsobu podle jednoho z nároků 1 až 14, přičemž dopravní a/nebo dávkovači ústrojí (4, 7, 8) přiřazené vždy jedné komponentě (A, B, C atd.) je sdruženo s příslušným zásobníkem (1, 2, 3) do dopravní jednotky, vyznačující se tím, že první dopravní jednotka zahrnuje míchací zařízení (9) pro komponenty (A + B) a druhá dopravní jednotka zahrnují míchací zařízení (10) pro směs stavebního materiálu (A + B + C).
16. Zařízení na výrobu tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, sestávající převážně z hlavních komponent, jako vody, pojivá a přísad, zejména písku a popřípadě dalších přísad, přičemž dávkování, svádění a míšení všech tří nebo více • · • · « ♦ · · • · · · • · · · komponent (A, B, C atd.) se provádí přímo na staveništi, a přičemž předběžnou volbou požadované kvality stavebního materiálu a potom elektronickým řízením/regulací dopravních a/nebo dávkovačích ústrojí (4, 7, 8) se vytvářejí různá složení stavebního materiálu, vyznačující se tím, že v místě použití vyrobeného stavebního materiálu je v oblasti dosahu obslužné osoby, s výhodou na výstupní hubici (12), upraveno dálkové ovládání (16) k řízení elektronické řídicí jednotky (20).
CZ19982237A 1997-01-20 1997-01-20 Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ9802237A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982237A CZ9802237A3 (cs) 1997-01-20 1997-01-20 Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982237A CZ9802237A3 (cs) 1997-01-20 1997-01-20 Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9802237A3 true CZ9802237A3 (cs) 2000-10-11

Family

ID=5464603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982237A CZ9802237A3 (cs) 1997-01-20 1997-01-20 Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9802237A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6876904B2 (en) Portable concrete plant dispensing system
US9180605B2 (en) Volumetric concrete mixing method and apparatus
US20070257392A1 (en) Apparatus and Method for Manufacturing Concrete
CZ288384B6 (en) Gravimetric dosing and mixing process of at least two components and apparatus for making the same
JP2010508180A (ja) 繊維強化された構造用セメントパネル用のセメントスラリを湿式混合するための装置及び方法
KR101897965B1 (ko) 자동 경량 기포 콘크리트 공급 장치
EP0394785B1 (en) Means and process for automatic coloring of concrete
CN215389219U (zh) 分批生产和连续上料设备
US20200261864A1 (en) System and method for continuous manufacture of joint compound
CZ9802237A3 (cs) Způsob výroby tekutých a/nebo čerpatelných stavebních materiálů, zejména tekutých mazanin, a zařízení k provádění tohoto způsobu
JP2014505603A (ja) 現場で建築材料のための混和材ブレンドを製造するための方法、及び該方法を実施するためのマイクロプラント
CN207825211U (zh) 高效加气混凝土铝粉液自动添加设备
CN111702961B (zh) 智能化自动投料系统
EP1640061A1 (en) Process for obtaining a compound to be used for making concrete screed and relevant mixing device
CN208167448U (zh) 一种间歇式厂拌沥青冷再生设备
CN209552125U (zh) 胶凝砂砾石或混凝土的连续式制备设备
CN108247850A (zh) 高效加气混凝土铝粉液自动添加设备
CN202399406U (zh) 无机建材胶凝材料连续精确配料系统
CN109397537A (zh) 胶凝砂砾石或混凝土的连续式制备设备及其使用方法
CN110394900A (zh) Alc生产线计量装置及其计量方法、alc生产设备
JPH10315220A (ja) バッチャープラントへのスラリー添加装置
WO2004003672A1 (en) Cement slurry mixing system
KR20090123273A (ko) 계량식 표면수 측정 시스템
CN116816092A (zh) 基于双混泵的建筑3d打印自动供料的打印施工方法
JPS596355B2 (ja) 不定形耐火物自動計量吹付装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic