CZ9734U1 - Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení - Google Patents

Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení Download PDF

Info

Publication number
CZ9734U1
CZ9734U1 CZ200010360U CZ200010360U CZ9734U1 CZ 9734 U1 CZ9734 U1 CZ 9734U1 CZ 200010360 U CZ200010360 U CZ 200010360U CZ 200010360 U CZ200010360 U CZ 200010360U CZ 9734 U1 CZ9734 U1 CZ 9734U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
terminal sequence
peptide
synthetic
protected
tyr
Prior art date
Application number
CZ200010360U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Rndr Csc Jezek
Jiri Ing Csc Velek
Tomislav Rndr Drsc Barth
Vlasta Rndr Velkova
Alena Mudr Csc Machova
Linda Rndr Csc Hauzerova
Jana Doc Rndr Csc Barthova
Nevena Doc Dr Pencheva
Hans Prof Dr Vilhardt
Jana Mgr Suchankova
Vaclav Rndr Csc Kasicka
Karel Ing Csc Ubik
Original Assignee
Stav Organick Chemie A Biochem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stav Organick Chemie A Biochem filed Critical Stav Organick Chemie A Biochem
Priority to CZ200010360U priority Critical patent/CZ9734U1/cs
Publication of CZ9734U1 publication Critical patent/CZ9734U1/cs

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

Technické řešení se týká synthetických analogů Desmopressinu vzorce I 5 Mpa-Tyr-Phe-Gln-Asn-Gln-Asn-Cys-Pro-[D-Arg]-GlyNH2 (I) chráněných v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení.
Dosavadní stav techniky
Desmopressin (INN), synthetický analog peptidového hormonu vasopresinu, přirozené látky nacházející se v zadním laloku hypofyzy (přívěsku mozkového), je využíván v substituční léčbě Diabetes insipidus. Jeho účinek je závislý na farmaceutické formě, ve které je podáván. Při perorálním podání v tabletách je využita k biologickému účinku jen nepatrná část léčiva a to zřejmě z více důvodů, jako jsou biodostupnost látky k ledvinným receptorům přes intestinální stěnu a potenciální inaktivace především v gastrointestinálním traktu. Synthetické obměny provedené v molekule peptidu (náhrada cysteinu kyselinou merkaptopropionovou a záměna L-formy argininu D-stereoisomerem) zvýšily jak lipofilitu látky tak její metabolickou stabilitu. Byly eliminovány účinky aminopeptidasového působení (cysteinaminopeptidasa) a trypsinu resp. trypsinu podobných enzymů. Obměna struktury peptidu však zpřístupnila peptidové vazby N-terminální oblasti endopeptidasám, které byly v této oblasti u vasopresinu, a to díky přítom20 nosti N-koncové aminoskupiny na cysteinu, neaktivní. Jedním z příkladů může být chymotrypsin hydrolyzující peptidové vazby tvořené aromatickými aminokyselinami. Produkty chymotryptického štěpení Desmopressinu jsou látky neúčinné na renálních receptorech ale mající účinek v centrálním nervovém systému. Pro některé látky, fragmenty Desmopressinu, byla získána právní ochrana (CZ užitný vzor č. 5976: Rozvětvené linearisované analogy vasopresinu).
Stabilizaci inkriminovaných peptidových vazeb lze řešit na různých úrovních. K ochraně byla použita substituce dusíku peptidové vazby methylovou skupinou (náhrada vodíku methylem). Z definice chymotryptického účinku je zřejmá jeho neúčinnost v dané oblasti peptidového řetězce.
Podstata technického řešení
Předmětem technického řešení jsou synthetické analogy Desmopressinu, chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení, které mají v N-terminální sekvenci methylovaný dusík peptidové vazby mezi Mpa a Tyr, vzorce I
Mpa-N(CH3)Tyr-Phe-Gln-Asn-Cys-Pro-[D-Arg]-GlyNH2 (I) nebo mají methylovaný dusík peptidové vazby mezi Tyr a Phe, vzorce II
Mpa-Tyr-N(CH3)Phe-Gln-Asn-Cys-Pro-[D-Arg]-GlyNH2 (II)
Sloučeniny vzorce I a II se připraví výstavbou peptidového řetězce na pevné fázi a oxidací cyklické části. Oba peptidy jsou chráněny proti hydrolytickému působení enzymů v modifikova40 ných peptidových vazbách.
-1 CZ 9734 U1
Příklady provedení
Vysvětlení zkratek
Mpa
MBHA
Boc Acm
Tyr(Cl2-Bzl)
Trt
DIEA
DCM
HOBt ester DCC DMF DMAP
TFA
RP - HPLC
Kyselina β-merkaptopropionová,
Methoxybenzhydrylamin, t-Butoxycarbonyl,
Acetamidomethyl,
Dichlorbenzyl-tyrosin,
Trityl,
Diisopropylethylamin,
Dichlormetan,
Hydroxybenztriazolový ester,
Dicyklohexyl karbodiimid,
Dmethylformamid,
Dimethylaminopyridin,
Kyselina trifluoroctová,
Vysokoúčinná kapalinová chromatografie na reversní fázi.
Příklad 1
Látka I byla synthetisována metodou na pevné fázi dle Merrifíelda. K synthese byla použita MBHA pryskyřice (substituce 0,57 mmol/g). Jako semipermanentní chránění byla použita tertbutyloxykarbonylová skupina (Boc). Postranní řetězce byly chráněny takto: Mpa aCys skupinou Acm, N(CH3)Tyr měl hydroxyl chráněný skupinou Cl2-Bzl, Asn(Trt) a D-Arg skupinou tosylovou. Synthesa byla prováděna v 0,3 mmol měřítku. Byl použit následující protokol synthesy:
1. Neutralizace pryskyřice 10 % DIEA v DCM, dvakrát po pěti minutách.
2. Promytí pryskyřice DCM, třikrát po jedné minutě.
3. Kondensace funkční skupiny piyskyřice s trojnásobným molámím přebytkem HOBt esterem chráněné (Boc) příslušné aminokyseliny po jednu hodinu. (Ester byl připraven z příslušné chráněné (Boc) aminokyseliny a HOBt působením DCC ve směsi DCM-DMF (poměr 9 : 1) při teplotě 0 °C a dobu třiceti minut. Od vzniklého esteru byla odfiltrována dicyklohexylmočovina, která byla promyta DCM a filtrát zahuštěn za laboratorní teploty a poté byl přidán DMF do výsledné koncentrace cca 0,1 M. Výjimkou byla kondensace N(CH3) aminokyseliny (tyrosinu), kdy byla kondensace prováděna PyBrop/DMAP). Průběh reakce byl monitorován kvalitativním Kaiserovým testem (s výjimkou průběhů kondensací aminokyselin na N(CH3) zakončení). Pokud byl Kaiserův test negativní, následoval další reakční krok (viz 4). Pokud byl Kaiserův test positivní, byl přidán DMAP, popřípadě byla pryskyřice promyta DCM a kondensace opakována s nově připraveným aktivním esterem.
4. Odstranění Boc skupiny bylo dosaženo působením 50 % TFA v DCM po dobu 30 minut. Poté byla pryskyřice promyta 4 x 50 ml (1 minutové působení) DCM.
Po ukončení synthesy byla pryskyřice se zakotveným peptidem vysušena do konstantní váhy.
Odštěpení peptidu z pryskyřice spolu s odštěpením chránících skupin bylo provedeno kapalným fluorovodíkem ve směsi s anisolem (poměr 9 : 1) při 0 °C. Fluorovodík byl vyfoukán dusíkem při 0 °C, a anisol extrahován studeným diethyletherem (4 x 50 ml). Peptid byl rozpuštěn ve 20% kyselině octové (5 x 50 ml), pryskyřice odfiltrována a roztok peptidu lyofilisován. Cyklisace peptidu: Lyofilisát peptidu byl rozpuštěn v 100 ml roztoku 20% kyseliny octové a za intensivní45 ho míchání a při laboratorní teplotě byl přidán 0,1 M jodu v methanolu tak, aby na jednu S-Acm funkci přišlo 5 ekvivalentů jodu. Průběh reakce byl sledován RP-HPLC. Reakce byla zastavena přidáním 100 ml H2O po dosažení maximální tvorby produktu. Jod byl odstraněn vytřepáním do tetrachlormetanu a vodná fáze lyofilisována. Čistota peptidu byla analysována RP HPLC a
-2CZ 9734 U1 určením hmotového spektra. Peptid byl isolován preparativní RP HPLC na přístroji fy Knauer a koloně 250 x 16 mm plněné Sepharonem SG X 08 (změní 10 pm). Peptid byl na kolonu nastříknut v množství 50 mg a z kolony eluován roztokem metanol-voda o lineárně stoupající koncentraci (1 % za minutu, rychlostí 8,5 ml/min.) v 0,1% TFA. Analytická RP-HPLC byla provedena na přístroji firmy Spectra Physics, použitá kolona 250 x 4 mm byla naplněná Sepharonem SG X 08 (změní 10 pm), průtok 1 ml/min.
Příklad 2
Látka II byla synthetisována stejným způsobem: Postranní skupiny aminokyselin byly chráněny jako v případě případu 1 s výjimkou tyrosinu, kde ochrana hydroxylu byla provedena 2-Brío benzylem. Synthetický protokol sledoval postup udaný v příkladu 1, s výjimkou připojení tyrosinu na Boc N(CH3)Phe, kdy kondensace byla provedena PyBrop/DMAP. Cyklisace, čištění a analytika isolovaného peptidu byly provedeny jako v příkladu 1.
Příklad 3
Kapilární zonová elektroforesa (CZE): Analysa čistoty připravených peptidů byla prováděna metodou CZE se zdrojem vysokého napětí 0-15 kV. Separačním prostorem byla křemenná kapilára s vnějším polyimidovým povlakem o vnitřním průměru 0,056 mm, vnějším průměrem 0,200 mm, celkové délce 315 mm a efektivní délce (od startu k detektoru) 200 mm. Peptidy byly analysovány v 0,5 M kyseliny octové, nebo v roztoku o složení 0,04 M Tris a 0,04 M Tricinu pH 8,1. Vzorek byl nanášen manuálně a měření bylo prováděno při laboratorní teplotě. Separace probíhala v režimu konstantního napětí 10,0 kV a proud dosahoval hodnot 9,5-10,8 μΑ. Detekce byla prováděna spektrofotometricky při 206 nm.
Příklad 4
Hmotová spektrometrie jednotlivých peptidů byla prováděna metodou FAB, která spočívá v ionisaci testovaných vzorků pomocí urychlených atomů xenonu. Vzorek byl umístěn na glycerinovou matrici. Snímání spekter bylo prováděno vícekanálovou analysou při nízké rozlišovací schopnosti. Byl použit třísektorový hmotový spektrometr YAB-EQ s geometrií BEQQ vyrobený firmou VG Analytical Manchester. Iontový zdroj pracoval při urychlovacím napětí 8 kV.
Příklad 5
Aminokyselinové složení peptidů: Peptidy byly hydrolysovány v 6 M HC1 při teplotě 110 °C po dobu 20 hodin ajednotlivé aminokyseliny separovány na přístroji D-500 (Durrum corp.). Zastoupení prolinu a cystinu nebylo vyhodnocováno.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení, mající v N-terminální sekvenci methylovaný dusík peptidové vazby mezi Mpa
    5 a Tyr, vzorce I
    Mj>a-N(CH3)Tyr-Phe-Gln-Asn-Cy^-Pro-[D-Arg]-GlyNH2 (I), nebo mající methylovaný dusík peptidové vazby mezi Tyr a Phe, vzorce II Mpa-Tyr-N(CH3)Phe-Gln-Asn-Cys-Pro-[D-Arg]-GlyNH2 (II).
CZ200010360U 2000-02-03 2000-02-03 Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení CZ9734U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200010360U CZ9734U1 (cs) 2000-02-03 2000-02-03 Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200010360U CZ9734U1 (cs) 2000-02-03 2000-02-03 Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9734U1 true CZ9734U1 (cs) 2000-03-10

Family

ID=5473774

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200010360U CZ9734U1 (cs) 2000-02-03 2000-02-03 Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9734U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Carpino et al. [(9-Fluorenylmethyl) oxy] carbonyl (Fmoc) amino acid chlorides in solid-phase peptide synthesis
Akaji et al. Disulfide bond formation using the silyl chloride-sulfoxide system for the synthesis of a cystine peptide
Beyermann et al. Rapid continuous peptide synthesis via FMOC amino acid chloride coupling and 4-(aminomethyl) piperidine deblocking
AU611850B2 (en) Oligopeptidyl nitrile derivatives, agents containing them, a process for their preparation, and their use
Schiller et al. Structure-activity relationships of cyclic opioid peptide analogs containing a phenylalanine residue in the 3-position
De Marco et al. A new non-natural arginine-like amino acid derivative with a sulfamoyl group in the side-chain
AU664855B2 (en) Lanthionine bridged peptides
EP0082568B1 (en) Retro-inverso analogues of c-terminal penta and hexapeptides of substance p.
EP3257864A1 (en) Metabolically stable spexin peptide analogs
Hu et al. Protection of 3, 4-dihydroxyphenylalanine (DOPA) for Fmoc solid-phase peptide synthesis
PT95486A (pt) Processo para a preparacao de derivados peptidicos anticoagulantes
Manning et al. Design of peptide oxytocin antagonists with strikingly higher affinities and selectivities for the human oxytocin receptor than atosiban
CA2709881A1 (en) Methods of peptide modification
AU2013277637A1 (en) Synthesis of beta-turn peptidomimetic cyclic compounds
CZ9734U1 (cs) Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v N-terminální sekvenci proti endopeptidasovému štěpení
WO1993000359A1 (en) Modified peptides transportable into the central nervous system
Cordeau et al. Selenazolidine: a selenium containing proline surrogate in peptide science
RU2394836C2 (ru) Пептид, обладающий нейротропной активностью
CZ292131B6 (cs) Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v C-terminální sekvenci proti karboxyamidasovému štěpení
CZ9803U1 (cs) Synthetické analogy Desmopressinu chráněné v C-terminální sekvenci proti karboxyamidasovému štěpení
EP0636146B1 (en) Tachykinin antagonist tricyclic compounds, preparation of same and pharmaceutical compositions containing such compounds
Caporale et al. Characterization of synthetic parathyroid hormone analogs and of synthetic by-products
Procházka et al. The 1-and 2-naphthylalanine analogs of oxytocin and vasopressin
CN105189465A (zh) 合成含有乙内酰脲的肽产物
Žertová et al. Amino and deamino analogs of 8-D-homoarginin-vasopressin with modified tyrosine in position 2: synthesis and some biological properties