CZ86499A3 - Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazivní látky pomocí tekutiny - Google Patents

Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazivní látky pomocí tekutiny Download PDF

Info

Publication number
CZ86499A3
CZ86499A3 CZ1999864A CZ86499A CZ86499A3 CZ 86499 A3 CZ86499 A3 CZ 86499A3 CZ 1999864 A CZ1999864 A CZ 1999864A CZ 86499 A CZ86499 A CZ 86499A CZ 86499 A3 CZ86499 A3 CZ 86499A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
burner
fluid
melter gasifier
measuring
feed system
Prior art date
Application number
CZ1999864A
Other languages
English (en)
Inventor
Hado Dr.-Ing. Heckmann
Josef Stockinger
Original Assignee
Voest-Alpine Industrieanlagenbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Voest-Alpine Industrieanlagenbau Gmbh filed Critical Voest-Alpine Industrieanlagenbau Gmbh
Priority to CZ1999864A priority Critical patent/CZ86499A3/cs
Publication of CZ86499A3 publication Critical patent/CZ86499A3/cs

Links

Landscapes

  • Regulation And Control Of Combustion (AREA)

Abstract

Předložené řešení se týká způsobu sledování činnosti systému pro přívod abrazivní látky pomocí tekutinyjako nosné látky pro nejménějeden hořák zařízení fůzního zplynovače. Prach odloučený z odtahu ze zařízení fuzního zplynovače nebo redukční vysoké pece se pomocí tekutiny přes potrubní trasu a přes nejménějeden prachový hořák přivádíjako přídavný zdroj uhlíku zpět do zařízení fuzního zplynovače. Způsob lze použít i vjiných tavících nebo spalovacích zařízeních,jatými jsou například reaktory s fluidním ložem. Cílem řešeníje lychlé zjišťování zpětného proudění horkých plynů nebo nespáleného kyslíku do systému recyklace prachu měřením směru toku v potrubní trase přívodního systému za hořákem nebo hořáky, přičemž při zjištění zpětného toku proudu tekutiny, případně průniku kyslíku do přívodního systému, se přívodní systém odstaví.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu sledování činnosti zařízení pro přívod abrazívní látky, zvláště v systémech recyklace prachu, do tavícího zplynovače. Prach odloučený z odtahu z tavícího zplynovače nebo redukční vysoké pece se pomocí tekutiny přes přívodní trasu prachu a přes nejméně jeden prachový hořák přivádí jako přídavný zdroj uhlíku zpět do tavícího zplynovače. ' Způsob lze samozřejmě použít pro přívod abrazivních látek pomocí tekutiny i v jiných tavících nebo spalovacích zařízení, jakými jsou například reaktory s fluidním ložem.
Dosavadní stav techniky
Patentová přihláška DE 40 41 936 Cl popisuje způsob přívodu plynů z usazeného horkého prachu, které opouští tavící zplynovač nebo redukční vysokou pec, zpět do procesu tavícího zplynovače. V tomto způsobu se využívá injektoru, který vrací prach, který se má recyklovat, přes přívodní trasu prachu a nejméně jeden prachový hořák zpět do tavícího zplynovače.
Při provozu, za známých obtížných podmínek, které v tavícím zplynovači panují, mohou do systému recyklace prachu zpětně pronikat horké plyny a nespálený kyslík. V takovém případě existuje reálné nebezpečí, že dojde k výbuchu, který by mohl části zařízení poškodit nebo zcela zničit.
4 · • · 4
• · • · 4 4 *
Vynález si klade za cíl takový stav co možná nejdříve a spolehlivě zjistit a předejít tak hrozbám, které ze zpětného toku v recyklačním systému prachu vyplývají.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu se dosáhne rysy popsanými v patentovém nároku 1. Výhodná provedení a rozšíření vynálezu popisují další závislé nároky.
Prostřednictvím zjišťování směru toku v potrubní trase systému recyklace prachu, kde recyklovaným prachem je abrazivní látka, která se používá jako přídavný zdroj uhlíku v tavícím zplynovači, lze snadno a spolehlivě určovat, zda nedochází k nežádoucímu zpětnému toku plynů. V případě, že se takový stav zjistí, může se spustit odpovídající procedura, která spolehlivě zabrání výše uvedeným nebezpečím, jako je případný výbuch.
Přednostní způsob zjišťování směru toku spočívá v současném sledování a porovnávání tlaku v tavicím zplynovači a v přívodní trase prachu. Pokud se zjistí nárůst tlaku v přívodní trase prachu, aniž by však došlo k odpovídajícímu stoupnutí tlaku v tavicím zplynovači, lze z takové situace snadno usoudit, že došlo k nežádoucímu provoznímu stavu, který může systém ohrozit. Jinak řečeno, takové měření ukazuje, že horký plyn nebo kyslík pronikl do přívodní trasy systému recyklace prachu a je tedy nutné přijmout odpovídající opatření k překonání tohoto nebezpečného stavu.
Přednostní způsob určování směru toku v přívodní trase prachu spočívá v použití dvou měřicích kanálů procházejících stěnou přívodní trasy, kde úhly sklonu těchto měřicích kanálů jsou vzhledem k podélné ose přívodní trasy v měřicí rovině »9 ·* «99« 99 • 9 9 0 9
90090 9
9 9 9 € 9 9 99 «·
09 «99«
9 9
90 09 různé. První měřicí kanál může být k podélné ose přívodní trasy prachu kolmý a druhý měřicí kanál může s touto osou svírat ostrý úhel.
Stejně jako v jiných měřicích metodách založených na principech dynamiky tekutin je výhodné, kvůli předcházení zanesení ústí měřicích otvorů, aby se do hlavního přepravovaného proudu ústími měřicích kanálů přiváděla tekutina.
Vhodnou měřicí tekutinou je například dusík, neboť, jak je známo, je to inertní plyn, který nezvyšuje provozní rizika systému recyklace prachu.
Důsledkem různého sklonu měřicích kanálů vzhledem k podélné ose přívodní trasy je to, že se tlaky v obou měřicích kanálech vždy - s výjimkou jediného provozního bodu, ve kterém se pracovní křivky obou měřicích kanálů protínají (nulový průsečík, nulové vyvážení) - liší. Rozdíl tlaků mezi oběma měřicími kanály je - za jinak shodných podmínek měřítkem rychlosti proudění v přívodní trase prachu. Pokud za normálního provozního stavu dojde k přechodu stavu nulového rozdílu tlaků, lze ze změny znaménka tlakového rozdílu přímo usuzovat na změnu směru toku v přívodní trase, který je nutnou podmínkou k tomu, aby mohlo dojít k obávanému případu proniknutí horkých plynů nebo kyslíku do přívodní trasy prachu. Navrhované uspořádání měřicích kanálů, jejichž tlakové údaje se mají navzájem porovnávat, lze zejména volbou úhlů sklonu přizpůsobit různým podmínkám.
Další možný způsob sledování zpětného toku kyslíku do systému recyklace prachu spočívá v instal-aci plamenového čidla do stěny přívodní trasy prachu. Při použití tohoto ·· 99
9 9 9 9 9
9 9 9 9
999 99 9
9 9 9
9999 99 99
4· ·»···
99 »999 τίτ-.4^.:
• · 9 9
99 99 způsobu je třeba uvažovat s možnými usazeninami prachu a také s negativními vlivy působení agresivních složek (jako je H2S) v proudu přepravovaném přívodní trasou prachu. Plamenové čidlo je zařízení, které má vlastní přívod spalitelného plynu a zapalovací zařízení, jakým je například tepelný zdroj nebo jiskrový generátor. Pokud kyslík pronikne ústím prachového hořáku do přívodní trasy prachu a dosáhne až k plamenovému čidlu, směs spalitelného plynu a kyslíku se vznítí a to lze snadno zjistit buď akustickými či optickými čidly nebo jednoduše měřením teploty.
Vynález je dále podrobně popsán na přednostních provedeních s odkazy na doprovodné výkresy.
Přehled obrázků
Na obr. 1 je blokový diagram zapojení využívajícího dynamiky tekutin se dvěma měřicími kanály;
Na obr. 2 j sou varianty možného uspořádání měřicích
20 kanálů; a
Na obr. 3 je plamenové čidlo instalované ve stěně
přívodní trasy prachu.
Příklady provedení vynálezu
Podstatou měření tlakového rozdílu dle obr. 1 je snímání tlaku ve dvou měřicích kanálech 1 a 2. Měřicí kanály 1. a 2 mají v naznačeném příkladě tvar vývrtů, které prochází stěnou přívodní trasy 3. Měřicí kanál 1_ je kolmý k podélné ose přívodní trasy 3 a měřicí kanál 2 s touto osou svírá ostrý úhel. Šipka Vc na obr. 1 ukazuje směr, ve kterém mohou horké plyny nebo kyslík zpětně proudit do systému. V zásadě lze
použít, vzhledem ke směru toku v potrubí, i obrácené uspořádání sond.
Dusík se do měřicích kanálů 1 a 2 přivádí přes přívodní 5 vedení ý. Objemový průtok dusíku, který se do měřicích kanálů 1 a 2 přivádí, se udržuje pomocí řídicího systému konstantní. Tento systérr. zahrnuje snímače 5 a 6 průtoku s regulačními ventily a V přívodním vedení měřicí tekutiny (dusíku) je další ventil 9 a snímač 10 tlaku.
Navíc ke snímání tlakového rozdílu mezi oběma měřicími kanály 1 a 2 sleduje snímač 11 tlaku také absolutní tlak v přívodní trase (3 prachu.
Tlakový rozdíl mezi měřicími kanály JL a 2_ se měří pomocí snímače 12 tlaku. Zjištěný tlakový rozdíl je mírou rychlosti proudu v přívodní trase prachu. Pokud za normálního provozního stavu dojde k dosažení nulového vyvážení (tj . tlaky v obou měřicích kanálech jsou stejné), je možné pomocí změny znaménka tlakového rozdílu zjistit, že v přívodní trase (3 došlo ke zpětnému proudění. Následně lze generovat odpovídající signál, který způsobí uzavření přívodu kyslíku. Pro tento účel vhodný uzavírací mechanismus není na obr. 1 zobrazen.
Díky skutečnosti, že parametry obou měřicích proudů v kanálech _1 a 2 lze vzhledem k požadované citlivosti měření a měřicímu rozsahu zvolit v širokém rozmezí, nečiní nastavení optimální oblasti vhodné pro měření v konkrétní aplikaci větší problémy. Nastavením podílu průtoků měřicích proudů lze dále nastavit nulové vyvážení tlakového rozdílu.
Paralelní vstřikování měřicí látky oběma měřicími kanály _1 a 2 a snímání tlakového rozdílu mezi těmito měřicími kanály znamená, že měřená hodnota je prakticky nezávislá na statickém tlaku a závisí především na hustotě použitého plynu. Mírný příčný (vzhledem ke směru toku - vývrtu ve stěně přívodní trasy 3) sklon měřicích kanálů způsobuje, že neplatí ideální Bernouilliova rovnice payn = Ptotai _ Pstat a měřicí soustava se musí kalibrovat.
Na obr. 2 je znázorněno celkem šest možných uspořádání obou měřicích kanálů. Ústí měřicích kanálů v uspořádáních v horní řadě na obr. 2 se nachází ve stejném místě přívodní trase 3.
Zároveň je však možné uspořádání, kdy se ústí měřicích kanálů nachází v místech různých, jak je ukázáno v dolní řadě na obr. 2. V tomto druhém uspořádání je při přímém měření tlakového rozdílu mezi měřicími kanály třeba počítat s delší časovou konstantou, která je dána vzdáleností mezi oběma ústími měřicích kanálů 1 a 2 v přívodní trase 3.
Navíc, ve variantách, ve kterých oba měřicí kanály ústí do stejného místa, je možné za určitých podmínek dosáhnout významně větší citlivosti měření, než ve variantách se vzdálenými měřicími body.
Na obr. 3 je další příklad provedení systému sledování, který používá plamenové čidlo 13.
Plamenové čidlo 13 prochází alespoň z části stěnou přívodní trasy 3 a jeho aktivní oblast je tak spojena s vnitřním prostorem přívodní trasy 3. V případě zpětného toku z tavícího zplynovače přes prachový hořák, který v uvažovaném • · 4 · • · · 4
4
4
•: 4τ-’^ο· případě nelze jinak rozeznat, se kyslík může dostat až do oblasti plamenového čidla 13. Přívodním vedením 14 a přes ústí plamenového čidla 13 se do přívodní trasy 3 prachu přivádí spalitelný plyn, směr proudění spalitelného plynu označují na obr. 3 šipky.
Dále je součástí plamenového čidla 13 zapalovací zařízení 15, například tepelný zdroj nebo jiskrový generátor. Pokud kyslík pronikne až do oblasti plamenového čidla 13, zapalovací zařízení 15 spalitelný plyn zažehne. Plamen se v zobrazeném příkladě zjistí optickým sledovacím systémem 16. Před soustavou čoček 18, které usměrňují vzniklé světlo na fotočlánek 19, se může umístit ochranné sklo 17. Tímto způsobem lze snadno zjišťovat přítomnost kyslíku v přívodní trase 3.
Namísto optického způsobu sledování plamenového čidla _lý> je možné použít také odpovídajícího akustického nebo teplotního čidla.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazívní látky pomocí tekutiny jako nosné látky přes nejméně jeden
    5 hořák do tavícího zplynovače, ve kterém se v potrubní trase přívodního systému, za nejméně jedním hořákem, viděno ve směru od tavícího zplynovače, měří směr toku tekutiny pro zjištění přítomnosti horkých plynů nebo kyslíku proudících do přívodního systému z tavícího zplynovače, kde při zjištění
    10 průniku kyslíku se přívod uzavře, vyznačující se tím, že se měří tlak plynu v tavícím zplynovači a v potrubní trase (3) za nejméně jedním hořákem, viděno od tavícího zplynovače, a pokud se zjistí nárůst tlaku v potrubní trase (3) bez současného zjištění nárůstu tlaku v tavícím zplynovači,
    15 generuje se přepínací signál.
  2. 2. Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazívní látky pomocí tekutiny jako nosné látky přes nejméně jeden hořák do tavicího zplynovače, ve kterém se v potrubní trase
    20 přívodního systému měří směr toku tekutiny za nejméně jedním hořákem, viděno ve směru od tavicího zplynovače, pro zjištění přítomnosti horkých plynů nebo kyslíku přitékajících do přívodního systému z tavicího zplynovače, kde při zjištění průniku kyslíku se přívod uzavře, vyznačující se tím, že se
    25 provádí měření tlaku v nejméně dvou měřicích kanálech (1, 2), které mají vzhledem k axiálnímu směru potrubní trasy (3) různé úhly sklonu.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že do proudu
    30 nosné látky se v množství relativně malém vzhledem k proudu nosné látky měřicími kanály (1, 2) vstřikuje měřicí látka.
    φ · ··· · -- -• · · φ φφφφ ··· · · Άτ-4 0 *···*··· • · · · · · ·
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že objemový průtok měřicí látky se v obou měřicích kanálech (1, 2) udržuje konstantní.
  5. 5 5. Způsob podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že jako měřicí látky se použije inertní plyn.
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že se použije dusík.
  7. 7. Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazívní látky pomocí tekutiny jako nosné látky přes nejméně jeden hořák do tavícího zplynovače, ve kterém se v potrubní trase přívodního systému měří směr toku tekutiny za nejméně jedním
    15 hořákem, viděno ve směru od zařízení fúzního zplynovače, pro zjištění přítomnosti horkých plynů nebo kyslíku přitékajících do přívodního systému z tavícího zplynovače, kde při zjištění průniku kyslíku se přívod uzavře, vyznačující se tím, že plamenové čidlo (13), které se nachází v potrubní trase (3),
    20 se sleduje opticky nebo akusticky.
CZ1999864A 1997-09-02 1997-09-02 Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazivní látky pomocí tekutiny CZ86499A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1999864A CZ86499A3 (cs) 1997-09-02 1997-09-02 Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazivní látky pomocí tekutiny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1999864A CZ86499A3 (cs) 1997-09-02 1997-09-02 Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazivní látky pomocí tekutiny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ86499A3 true CZ86499A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5462371

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1999864A CZ86499A3 (cs) 1997-09-02 1997-09-02 Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazivní látky pomocí tekutiny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ86499A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5048761A (en) Pulverized coal flow monitor and control system and method
AU2009248720B2 (en) Method for feeding pulverised coal into a blast furnace
US5040972A (en) Pyrolyzer-kiln system
KR900018632A (ko) 무효화에 의한 질소산화물 방출 제어방법 및 장치
JP2004522129A (ja) 空気比の設定方法および装置
CZ86499A3 (cs) Způsob sledování činnosti zařízení pro přívod abrazivní látky pomocí tekutiny
CN100402925C (zh) 焚烧固体材料的方法和装置
SK35799A3 (en) Process for monitoring the operation of a device for feeding an abrasive medium by means of a fluid
JP5962611B2 (ja) 高炉の微粉炭吹き込み方法、及び吹き込み異常検出装置
MXPA99002487A (en) Process for monitoring the operation of a device for feeding an abrasive medium by means of a fluid
JPS6144778B2 (cs)
JPS5881907A (ja) 微粉炭の吹込み制御方法
JP7315747B1 (ja) 工業用炉の排ガスダクト設備
CN117070255A (zh) 气化炉系统
CN107557508A (zh) 高炉煤枪的测堵装置
JPH10160601A (ja) 圧力検出方法
KR101948798B1 (ko) 연소실 내벽에 생성되는 슬래그 제거를 위해 별도의 유체 저장부를 포함하는 슬래그 제거 장치
CN114571029A (zh) 自动逆火恢复装置
JP5949125B2 (ja) 高炉の微粉炭吹き込み方法、及び支燃性ガスの吹き込み異常検出装置
JPH07187387A (ja) 流量制御装置を有する塗料自動供給装置
JPS60196515A (ja) 流動床ボイラにおける給炭管閉塞検知方法
JP2000266341A (ja) 燃焼制御装置
JPH0791646A (ja) 燃料供給装置
JPH03279703A (ja) 焼却用廃棄物の供給量計測方法
JPS61153218A (ja) 高炉内粉体吹込み用ランスの冷却方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic