CZ8327U1 - Zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže trolejového vedení - Google Patents
Zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže trolejového vedení Download PDFInfo
- Publication number
- CZ8327U1 CZ8327U1 CZ19988361U CZ836198U CZ8327U1 CZ 8327 U1 CZ8327 U1 CZ 8327U1 CZ 19988361 U CZ19988361 U CZ 19988361U CZ 836198 U CZ836198 U CZ 836198U CZ 8327 U1 CZ8327 U1 CZ 8327U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- electric motor
- adjustable tongue
- tongue
- adjustable
- switch
- Prior art date
Links
Landscapes
- Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
Description
Trolejové vedení slouží k přenosu elektrické energie od napájecích měníren k trakčnímu motoru vozidla pomocí dvou trolejí, se stejnosměrným napětím 600, resp. 750 V. Po troleji kluzně pojíždí botka, například trolejbusu, opatřená uhlíkem.
Křižovatky a výhybky u trolejbusového trolejového vedení jsou izolované, protože se křižují troleje různých polarit a trolejbusy je přejíždějí setrvačností. Pokud se trolejbusová trať rozděluje nebo kříží, slouží pro rozbočení trolejí elektrické trolejové výhybky a kříže s přestavitelným jazykem, obvykle s jedním nebo dvěma. Tento jazyk určuje směr průjezdu trolejbusové botky výhybkou či křížem. Elektrické trolejové výhybky a kříže se vyrábějí ve dvou základních verzích, jednak pro tahová provedení, kdy je trolej ukotvena v tělese výhybky nebo kříže, přičemž těleso přenáší tah troleje, a dále pro podvěsná provedení, kde trolej není ukončena ve výhybce či kříži, ale prochází nad tělesem výhybky nebo kříže a těleso je zavěšeno na troleji, přičemž nepřenáší tah troleje. Bez ohledu na typ výhybky a kříže je přestavitelný jazyk v současné době ovládán elektromagnety. Pro výhybky a kříže s předkontaktem a zejména pro výhybky a kříže s dálkovým ovládáním, se obvykle používají elektromagnety dva. Nevýhodou tohoto systému je, že pro pohyb přestavitelného jazyka je potřeba značná síla a v důsledku toho vznikají při přestavování směru výhybky nebo kříže mechanické rázy. Přítomnost těchto mechanických rázů, resp. nutnost jejich kompenzace, ovlivňuje konstrukci výhybky a kříže a zejména pak konstrukci ovládacího mechanizmu pro přestavování přestavitelného jazyka výhybky a kříže. Rázy ovlivňují negativně životnost celého zařízení. Podobnými nevýhodami se však vyznačuje i zařízení, které využívá pro přestavování jazyka elektrického motoru, který pohání pohybový šroub s maticí, jenž je kyvné spojena s přestavitelným jazykem. Takovéto zařízení je známé například z československého patentového spisu č. 78 625. Nevýhodou zařízení je zde rovněž jeho složitost, vyplývající z nutnosti reverzace chodu motoru při navracení přestavitelného jazyka do původní polohy.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže trolejového vedení podle předloženého technického řešení. Zařízení je tvořeno přestavitelným jazykem, uloženým u svého prvního konce tak, že se může pomocí elektrického motoru natáčet v rovině trolejového vedení o určitý úhel. Podstata technického řešení spočívá vtom, že přestavitelný jazyk je v oblasti svého druhého konce opatřen čepem, který je spojen s vratným převodem, spojeným s elektrickým motorem. Vratný převod působí na přestavitelný jazyk tak, že tento zaujme plynule a bez rázu požadovanou polohu. Při dalším otáčení se tento vratný převod vrací do své výchozí polohy, bez nutnosti reverzace chodu motoru.
Je výhodné, je-li vratný převod tvořen klikovým mechanizmem, jehož ojnice je svým ojničním okem uložena na čepu přestavitelného jazyka. Klikový mechanizmus zde zajišťuje plynulé přestavení přestavitelného jazyka, bez jakýchkoliv mechanických rázů. Je konstrukčně jednoduchý, bez velkých nároků na údržbu.
Konstrukčně velice jednoduchým a spolehlivým je vratný převod, tvořený vačkou, jejíž palec je představován čepem přestavitelného jazyka. Výhodou tohoto zařízení je, že obsahuje pouze
- 1 CZ 8327 Ul rotační konstrukční prvek, z čehož vyplývá jeho výrobní jednoduchost, dlouhodobá spolehlivost a nenáročnost na údržbu.
Pro zajištění bezpečnosti z hlediska platných elektrotechnických norem je nutné zajistit mezi motorem a kostrou výhybky dostatečnou izolaci. Toto je s výhodou zajištěno tak, že elektrický motor je uložen na izolační podložce, popřípadě alespoň část vratného převodu je z izolační hmoty, nebo mezi elektrický motor s převodovkou a vratný převod je vložena izolační část.
Je nutné, aby poloha přestavitelného jazyka byla v přestavené poloze fixována. Je proto výhodné, aby elektrický motor byl spojen s převodovkou, která je samosvomá.
Společnou výhodou všech popisovaných alternativních provedení zařízení je výrazné snížení hlučnosti při přestavování výhybky nebo kříže. U kříže i výhybky může být s výhodou používán zdvojený přestavitelný jazyk, který může mít oproti jednoduchému jazyku kratší ramena, lépe definuje koncové polohy nájezdu a výjezdu z výhybky nebo kříže a má kratší dobu přestavení.
Přehled obrázků na výkrese
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresů, na kterých jsou schematicky znázorněna různá provedení zařízení. Obr. 1 znázorňuje zařízení pro přestavování přestavitelného jazyka nebo kříže s vratným převodem, tvořeným klikovým mechanizmem. Na obrázku 2 je zobrazeno použití vačky jako vratného převodu.
Příklady provedení
Na obr. 1 je znázorněno zařízení, u něhož jako vratného převodu je použit klikový mechanizmus. Jeho klikový hřídel 3 je spojen s hřídelí elektrického motoru 2 přes převodovkou, zatímco ojnice 4 je svým ojniěním okem kyvně uložena na čepu 5, spojeným s přestavitelným jazykem L Před průjezdem trolejbusu křižovatkou jeho řidič stisknutím tlačítka vyšle signál do bloku automatiky kompletu výhybky, která dále vyšle impuls k přestavení přestavitelného jazyka 1 výhybky trolejového vedení pomocí elektrického motoru 2 a klikového mechanizmu. Po přestavení přestavitelného jazyka i do požadované krajní polohy koncové spínače odpojí elektrický motor 2 od napájecího zdroje. Vzhledem ktomu, že elektrický motor 2 je spojen se samosvomou převodovkou, je přestavitelný jazyk X ve své nastavené poloze dostatečně fixován a nemůže samovolně změnit svoji polohu v důsledku bočních sil, které na něho působí při průjezdu trolejbusu. Elektrický motor 2 může být stejnosměrný nebo střídavý, přičemž z hlediska dálkového ovládání je výhodné, aby pracoval s nízkým jmenovitým napětím. Jako motoru 2 lze zde s výhodou použít běžně vyráběného stejnosměrného dvanáctivoltového automobilového stěračového motorku, který je dodáván včetně převodu aje určen do podmínek blízkým klimatickým podmínkám, kterým jsou vystaveny výhybky trolejových vedení. Přestavení přestavitelného jazyka X je plynulé a bez rázů. Doba, za kterou proběhne přestavení přestavitelného jazyka X, je nanejvýše 0,8 sekundy, což je doba plně postačující pro všechny druhy používaných přestavitelných jazyků X výhybek trolejových vedení.
Další konstrukční varianta zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže je uvedena na obr. 2. Vačka 6 zde vede ve své drážce Čep 5, spojený s přestavitelným jazykem X tak, že tento při otáčení vačky 6 plynule, bez rázů, zaujme požadovanou polohu. Pro navrácení přestavitelného jazyka X do výchozí polohy není nutné měnit smysl otáčení elektrického motoru 2. Elektrický motor 2 musí být odizolován od rámu výhybky, na kterém je uložen, například pomocí izolační podložky. Je výhodné, je-li alespoň jedna spojovací část mezi elektrickým motorem 2 a přestavitelným jazykem X vytvořena z elektricky izolační hmoty, nebo je-li z izolační hmoty vytvořena alespoň část vratného převodu.
Claims (7)
- Zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže, podle technického řešení, je vhodné především pro dálkové ovládání nebo pro ovládání s předkontaktem, kde je dostatečně dlouhá doba pro přestavení polohy přestavitelného jazyka L Zařízení není možné použít pro ovládání odebíraným proudem trakčního motoru trolejbusu přímo v místě zavěšení výhybky.NÁROKY NA OCHRANU1. Zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže trolejového vedení, tvořené alespoň jedním jednoduchým nebo zdvojeným přestavitelným jazykem (1), uloženým u svého prvního konce s možností natočení v rovině trolejového vedení pomocí elektrického motoru (2), vyznačující se tím, že v oblasti svého druhého konce je přestavitelný jazyk (1) opatřen čepem (5), který je v záběru s vratným převodem, spojeným s elektrickým motorem (2).
- 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vratným převodem je klikový mechanizmus, jehož ojnice (4) je svým ojničním okem spojena s čepem (5) přestavitelného jazyka (1).
- 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vratným převodem je vačka (6), jejíž palec je tvořen čepem (5), spojeným s přestavitelným jazykem (1).
- 4. Zařízení podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že elektrický motor (2) je umístěn na izolační podložce.
- 5. Zařízení podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že alespoň část vratného převodu a/nebo spojovací část, vložená mezi elektrickým motorem (2) a vratný převod, je z izolační hmoty.
- 6. Zařízení podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že elektrický motor (2) je opatřen převodovkou.
- 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že převodovka elektrického motoru (2) je samosvomá.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19988361U CZ8327U1 (cs) | 1998-08-10 | 1998-08-10 | Zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže trolejového vedení |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19988361U CZ8327U1 (cs) | 1998-08-10 | 1998-08-10 | Zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže trolejového vedení |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ8327U1 true CZ8327U1 (cs) | 1999-03-03 |
Family
ID=38886040
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19988361U CZ8327U1 (cs) | 1998-08-10 | 1998-08-10 | Zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže trolejového vedení |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ8327U1 (cs) |
-
1998
- 1998-08-10 CZ CZ19988361U patent/CZ8327U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2732497C2 (ru) | Устройство позиционирования и способ образования контакта | |
EP3544843A1 (de) | Positioniereinheit und verfahren zur kontaktierung | |
US8356700B2 (en) | Electro-mechanical actuator equipped with a mechanical brake of coil spring type | |
EP2551148B1 (en) | Suspension arrangement for an overhead line | |
JP7359946B2 (ja) | 位置決めユニットと接触方法 | |
CA2189410A1 (en) | Current Collector for Transmitting Energy Between a Contact Wire and a Motor Coach | |
KR20020016778A (ko) | 관상 선형 유도모터를 이용한 컨베이어 시스템 스위치 | |
CZ291421B6 (cs) | Výhybkový uzávěr pro jazyky výhybky | |
CZ8327U1 (cs) | Zařízení pro přestavování výhybky nebo kříže trolejového vedení | |
ES1015215U (es) | Disposiyivo de estribo movil para facilitar el acceso a un recinto de pasajeros de un vehiculo. | |
EP0436993A1 (en) | Pantograph for variable-inclination trains | |
RU2346830C2 (ru) | Управляемый токоприемник троллейбуса и контактная сеть | |
CN113581025B (zh) | 一种轨道车辆试验台用摆臂式接触网系统 | |
US20020096011A1 (en) | Adjustable pedal system with pedal step over retention | |
JP2558597B2 (ja) | 折り戸装置 | |
CN220035074U (zh) | 悬挂式单轨道岔导向轨锁定装置和悬挂式单轨道岔 | |
RU2192513C2 (ru) | Безостряковый стрелочный перевод | |
JPS6274202A (ja) | トラクタヒツチ制御装置 | |
DE102006034818B3 (de) | Kontaktsystem einer elektrischen Schaltanordnung | |
GB2053344A (en) | Door or gate actuating means | |
SU1692927A1 (ru) | Ограничитель перекоса опор крана | |
CN2408564Y (zh) | 一种断路器动导电杆传动机构 | |
SU570119A2 (ru) | Выключатель высокого напр жени | |
CN116406336A (zh) | 用于能量传输的集电器和方法 | |
SU1130914A1 (ru) | Пружинный привод коммутационного аппарата |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20020810 |