CZ7928U1 - Automaticky ovládané lineární okno - Google Patents

Automaticky ovládané lineární okno Download PDF

Info

Publication number
CZ7928U1
CZ7928U1 CZ19988152U CZ815298U CZ7928U1 CZ 7928 U1 CZ7928 U1 CZ 7928U1 CZ 19988152 U CZ19988152 U CZ 19988152U CZ 815298 U CZ815298 U CZ 815298U CZ 7928 U1 CZ7928 U1 CZ 7928U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
window
frame
sash
linear window
drive
Prior art date
Application number
CZ19988152U
Other languages
English (en)
Inventor
Šimon Zemek
Original Assignee
Šimon Zemek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Šimon Zemek filed Critical Šimon Zemek
Priority to CZ19988152U priority Critical patent/CZ7928U1/cs
Publication of CZ7928U1 publication Critical patent/CZ7928U1/cs

Links

Landscapes

  • Special Wing (AREA)
  • Wing Frames And Configurations (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká automaticky ovládaného lineárního okna zasouvajícího se do dutiny vytvořené v ostění stavby, přičemž zasouvání okna se děje prostřednictvím pohonné soustavy umístěné v těsné blízkosti okna a nebo přímo v dutinách okenního rámu.
Dosavadní stav techniky
A
Doposud používané výplně otvorů staveb jsou převážně ovládané manuálně. Při funkčním otevření okna zasahují křídla do vnitřního nebo vnějšího prostoru stavby, nebo v případě posuvných oken jsou posuvná křídla předsazena a při otevření jsou uspořádána v zákrytu za sebou. Takováto řešení výrazně snižují otvíraný prostor, protože jedna část křídla musí být řešena jako fixní panel, přičemž vodící dráha pro posuvné křídlo je vytvořena mimo rám okna a výrazně omezuje možnosti architektonického řešení interiéru nebo exteriéru stavby. Známá řešení posuvných či sklápěných oken s pohonem ovšem svými parametry a funkčním uspořádáním zase zasahují do interiéru či exteriéru tím, že se pohybují po vnější či vnitřní straně zdi, případně také vyžadují minimálně polovinu okna fixní bez možnosti otvírání. Tento typ oken otvíraných pohonem se běžně uplatňuje např. jako okno výdejní nebo tam, kde se neklade důraz na tepelně izolační vlastnosti staveb. Nevýhodou takového řešení je vysoký únik tepla zapříčiněný konstrukčním uspořádáním vodící dráhy as tím související velká energetická náročnost. Hlavní nevýhodou tohoto řešení posuvných oken jejichž rám a křídlo je vyrobeno z hliníkových profilů jsou špatné tepelněizolační vlastnosti v důsledku vznikajících tepelných mostů.
Do nedávné doby se z hlediska tepelných vlastností kladl důraz zejména na izolační vlastnosti skla, protože plošně zabírá mnohonásobně větší část. Dle nových požadavků na tepelnou ochranu budov se začaly více uplatňovat také požadavky na tepelné vlastnosti rámu, mimo jiné i z hlediska možného rosení interiérových částí profilů.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje řešení automaticky ovládaného lineárního okna podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že toto okno sestávající z okenního rámu 5 a křídla 4 je vsazeno do otvoru stavby I tak, že prostřednictvím pohonné jednotky 9 a podvozku J_6 s pojezdovými kolečky 17 je křídlo 4 suvně uloženo na vedení 14 umístěném také uvnitř okenního rámu 5 tvořeného dvěma asymetrickými profily 51 a 52 spojenými izolačním páskem 15 nebo profilem bez přerušených tepelných mostů, přičemž v ostění 2 otvoru stavby 1 je v místě uložení okenního rámu 5 vytvořena dutina 3, vůči které je orientována štěrbina 32 vytvořená v rámu pro průchod posuvného křídla. Ve štěrbině okenního rámu jsou uspořádány těsnící profily 26 dosedající na výplň 20 uloženou v rámu křídla 21.
Na technickém řešení je podstatné i to, že podvozek křídla je opatřen unášecím prvkem 19 uloženém v unášeči 18 a tvořící pohonnou soustavu spolu s pohonnou jednotkou 9. Jako pohonná jednotka je s výhodou použit elektromotor. Výhodou tohoto řešení s napájením z baterií je nezávislost chodu na elektrické síti. V případě krátkodobých výpadků dodávky elektrické energie systém spolehlivě funguje. Druh použitého pohonu ovšem nemá vliv na funkci řešení, stejně jako jeho umístění a způsob přenosu pohybu od pohonné jednotky k posunu křídla. V příkladných provedeních je pohonná jednotka umístěna v parapetu (obr. 1), může být umístěna v pravém či levém ostění, případně uvnitř dutin okenního rámu (obr. 2).
Technické řešení představuje okno splňující vysoké požadavky kladené na jeho funkci, a to jak po stránce bezpečnostní, tak i tepelněizolační. Proto se předpokládá použití takového typu rámu,
- 1 CZ 7928 Ul který by nedegradoval tepelněizolační účinky celé soustavy a naopak je podpořil, tzn. že bude splňovat izolační vlastností vyjádřené koeficientem tepelného prostupu rámu kR na úrovni hodnot kR < 2,8 W m'2K'', což v praxi znamená, že jde o rám při jehož konstrukci již byla řešena otázka tepelných mostů. Pro izolační schopnosti soustavy je právě rozhodující přerušení tepelných mostů. Vzniku tepelných mostů v řešení podle vynálezu je zamezeno izolačními pásky umístěnými tam, kde by docházelo ke kovovému styku interiérových a exteriérových částí rámu.
Vyřešen je i odvod případného kondenzátu vyvrtáním otvorů v exteriérové části rámu. Řešení podle vynálezu obsahuje i variantu konstrukce automaticky ovládaného lineárního okna určeného do prostředí, kde nejsou kladeny požadavky na jeho izolační schopnosti (interiéry, instalace v zemích s příznivými klimatickými podmínkami). Tato varianta počítá se zjednodušeným rámem, jehož profil nemá přerušeny tepelné mosty.
Na technickém řešení je podstatné i zapojení pro pohon automaticky ovládaného lineárního okna sestávající ze tří základních modulů. Modulu zdroje napájení, modulu logiky pohonu t a vyhodnocení tahu a modulu pohonu motoru. Okno může být ovládáno přímo na okenním rámu pomocí tlačítek nebo dálkovým ovladačem, případně z velínu. Okno je vybaveno zařízením pro naprogramování automatických cyklů, snímači povětrnostních podmínek, požárními snímači apod. Tyto systémy pak vyšlou signál do vlastní vyhodnocovací elektronické jednotky a okno vykoná požadovanou činnost. Funkce elektrického ovládání spočívá v tom, že ze síťového napětí je odebírán proud pro napájení zdroje I.
Vlastní zdroj tvoří akumulátory II, trvale dobíjené malým dobíjecím proudem ze síťového zdroje
I. Takto je zaručena nezávislost v případě výpadku napětí v síti a současně i bezpečnost proti úrazu el. proudem. Ze zdroje je napětí přiváděno do obvodu logického ovládání ΠΙ, který zajišťuje vyhodnocování signálů ovladačů IV, senzorových snímačů polohy a dráhy V, ochranných prvků VI a pohonné jednotky VII. Obvod logického ovládání III umožňuje připojení interního rozhraní VIII pro zpracování externích signálů z řídícího dispečinku. Vzhledem k minimalizování energetické náročnosti systému na akumulátory, obsahuje logická jednotka III obvod minimalizující příkon v klidovém stavu systému. V nouzovém bateriovém režimu aplikován speciální režim úplného odpojení akumulátoru od systému.
Přehled obrázků na výkrese
Technické řešení bude blíže představeno pomocí obrázků, kde na obr. 1 je znázorněno schematické uspořádání automaticky ovládaného lineárního okna s pohonnou jednotkou vně rámu a na obr. 2 s pohonnou jednotkou umístěnou v prostoru dutin okenního rámu. Na obr. 3 je axonometrický pohled na uspořádání otvoru stavby pro uložení automaticky ovládaného lineárního okna, obr. 4 znázorňuje řez uložení lineárního okna v rámu v místě uložení unášeče, obr. 5 znázorňuje řez uložení lineárního okna v rámu v kombinaci s izolační hmotou, obr. 6, t.j. detail uložení lineárního okna na vodící liště, obr. 7 představuje řez rámem v místě zasouvání lineárního okna a na obr. 8 je zobrazeno blokové schéma automaticky ovládaného lineárního okna.
Vyšší přehlednost popisovaných řešení se použitých vztahových značek;
- otvor stavby
- ostění
- dutina
- křídlo
- rám
- exteriérový profil
- interiérový profil
- parapet
- nadpraží dosáhne pomocí kompletního přehledu na obrázcích
- skříňka pohonu
- pohonnájednotka
- hnací řemenice
- ozubený řemen
- směrová kladka
- vratná kladka
- kolejnice
- izolační pásek
- podvozek
-2CZ 7928 Ul
- kolečko
- unášeč
- unášečí prvek
- dvojsklo
- rám křídla
- neobsazeno
- neobsazeno
- zasklívací profil
Příkladné provedení technického řeš
- neobsazeno
- těsnící profil
- izolace
- vodicí lišta
- vodící kostka
- osazení pro umístění pohonu
- těsnící deska
- štěrbina
Příklad č. 1
Automaticky ovládané lineární okno umístěné do otvoru stavby, má v ostění stavby vytvořenu dutinu 3 pro zasunutí křídla 4. Dále je v místě ostění 2 vytvořeno osazení pro umístění skříňky pohonu 8.
Samotné okno je tvořeno křídlem 4 a okenním rámem 5, který se skládá ze dvou asymetrických profilů 51 a 52, vzájemně spojených speciálním polyamidovým páskem 15, který zajišťuje přerušení tepelného mostu. Jako výplň 20 rámu křídla je použito dvojsklo utěsněné proti povětrnostním vlivům celoobvodovými těsnícími profily s nanesenou vrstvou terylenových floků (chloupků) pro snížení koeficientu tření.
Pohon automaticky ovládaného lineárního okna je odvozen od otáčivého pohybu výstupního hřídele šnekové převodovky, která tvoří s hnacím elektromotorem nedílný celek pohonné jednotky 9, na němž je nalisována hnací řemenice 10, která unáší ozubený řemen JJ. Řemen pak přes soustavu směrových kladek 12 a vratné kladky 13, uděluje křídlu pohyb pomocí unášeče 18 mezi podvozkem a řemenem.
Automaticky ovládané lineární okno může být ovládáno přímo na rámu okna pomocí tlačítek otevřít, uzavřít, krok, atd. nebo dálkovým ovladačem, nebo z centrálního dispečinku. Dále je možno vybavit okno zařízením pro naprogramování automatických cyklů, snímači povětrnostních podmínek, požárními snímači atd. Tyto systémy pak vyšlou signál do vlastní vyhodnocovací elektronické jednotky a okno vykoná požadovanou činnost. Funkce elektrického ovládání spočívá v tom, že ze síťového napětí je odebírán proud pro napájení zdroje I. Vlastní zdroj tvoří akumulátory II, trvale dobíjené malým dobíjecím proudem ze síťového zdroje I. Tím je zaručena nezávislost v případě výpadku sítě a zároveň bezpečnost, neboť zařízení již pracuje s nízkým napětím akumulátorů. Ze zdroje je napětí přiváděno do obvodu logického ovládání III, který zajišťuje vyhodnocování signálů z ovladačů IV, senzorových snímačů polohy a dráhy V, ochranných prvků VI a pohonné jednotky VII. Obvod logického ovládání III umožňuje připojení interního rozhraní VIII pro zpracování externích signálů z řídícího dispečinku IX přes blok řízení skupiny oken X. Vzhledem k minimalizování energetické náročnosti systému na akumulátory obsahuje logická jednotka III obvod minimalizující příkon v klidovém stavu systému. V nouzovém bateriovém režimu je aplikován speciální režim úplného odpojení akumulátoru od systému ve stavu klidu.
Průmyslová využitelnost
Automaticky ovládané lineární okno podle technického řešení je průmyslově opakovatelně vyrobitelné a najde uplatnění všude, kde je kladen vysoký požadavek na ovládání oken bez přímé účasti člověka, požadavek tepelněizolačních schopností soustavy, t.j. jak v bytových jednotkách, tak především v průmyslových prostorách jak výrobních, tak administrativních. Všude tam kde je okno podle technického řešení schopno nahradit dosavadní klasické okno, všude tam přináší s sebou vyšší uživatelský standard.

Claims (7)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Automaticky ovládané lineární okno opatřené pohonnou jednotkou (9) posuvu křídla (4) a sestávající z křídla (4) a rámu (5) uloženého v otvoru stavby (1), vyznačující se tím, že křídlo (4) je uspořádáno uvnitř rámu (5) a prostřednictvím podvozku (16) s pojezdovými kolečky (17) suvně uloženo na vedení (14) umístěném také uvnitř okenního rámu (5) tvořeného dvěma asymetrickými profily (51, 52) spojenými izolačním páskem (15) nebo tvořeného profilem bez přerušených tepelných mostů, přičemž vostění (2) otvoru stavby (1) je vmiste uložení okenního rámu (5) vytvořena dutina (3), vůči které je orientována štěrbina (32) v rámu (5) a v ní jsou umístěny těsnící profily (26) dosedající na výplň (20) uloženou v rámu křídla (21).
  2. 2. Automaticky ovládané lineární okno podle nároku 1, vyznačující se tím, že podvozek (16) křídla (4) je opatřen unášecím prvkem (19) uloženým v unašeči (18) tvořící pohonnou soustavu spolu s pohonnou jednotkou (9).
  3. 3. Automaticky ovládané lineární okno podle nároků la2, vyznačující se tím, že vstupní hrana dutiny (3) je opatřena těsnící deskou (31).
  4. 4. Automaticky ovládané lineární okno podle nároků laž3, vyznačující se tím, že pohonná soustava je umístěna v těsné blízkosti okenního rámu (5), případně přímo v okenním rámu samotném.
  5. 5. Automaticky ovládané lineární okno podle nároků laž4, vyznačující se tím, že pro jeho pohon je využit elektromotor napájený z baterií dobíjených ze sítě.
  6. 6. Automaticky ovládané lineární okno podle nároků laž5, vyznačující se tím, že funkce spojené sjeho posuvem zabezpečuje elektronické zapojení ovládané mechanicky či elektronicky v místě okna či dálkově a to současně i pro více oken.
  7. 7. Automaticky ovládané lineární okno podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že funkce spojené sjeho posuvem zabezpečuje elektronické zapojení sestávající z modulu zdroje, modulu logiky pohonu a modulu pohonné jednotky.
CZ19988152U 1998-06-11 1998-06-11 Automaticky ovládané lineární okno CZ7928U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19988152U CZ7928U1 (cs) 1998-06-11 1998-06-11 Automaticky ovládané lineární okno

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19988152U CZ7928U1 (cs) 1998-06-11 1998-06-11 Automaticky ovládané lineární okno

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ7928U1 true CZ7928U1 (cs) 1998-10-13

Family

ID=38885651

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19988152U CZ7928U1 (cs) 1998-06-11 1998-06-11 Automaticky ovládané lineární okno

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ7928U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN206205693U (zh) 一种多功能自动推拉窗
CA3058099A1 (en) System and method for retrofitting glazing systems of buildings
ES2260048T3 (es) Instalacion automatica de puerta o ventana.
KR101162274B1 (ko) 건축물의 투입구 겸용 자연채광이 가능한 도어
CZ182198A3 (cs) Automaticky ovládané lineární okno
CN2828281Y (zh) 自动开合门
AU2004231046A1 (en) Automatic sliding door
CZ7928U1 (cs) Automaticky ovládané lineární okno
CN213234808U (zh) 一种自动折叠式防火门
KR20100052238A (ko) 경보기능이 마련된 블라인드 및 이를 포함하는 방범창
KR102044100B1 (ko) 일체형 자동문 어셈블리
US20130091769A1 (en) Automated glazing assembly
CN109944470A (zh) 一种智能阳光房
KR101427108B1 (ko) 자동창호 개폐장치
CN201024848Y (zh) 一种保温窗
CN215369446U (zh) 高气密性电动移门
CN201723126U (zh) 快速堆积门
CN112031601A (zh) 防水防撞推拉门窗以及复合门窗
US4722325A (en) Solar shutter arrangement
CN217269598U (zh) 一种手动自动均可开启的窗户开关控制装置
CN221277614U (zh) 一种防火卷帘复合装配式门窗
CN221236627U (zh) 一种可遥控的智能窗
CN211776788U (zh) 一种自动开关窗
CN220599848U (zh) 一种自动风门与电机车架线自动分段装置
CN109838175B (zh) 一种隐藏式排水结构的铝包木门窗

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20020611