CZ7119U1 - Lyžina sběrače proudu elektricky poháněných vozidel, napájených z vrchního vedení - Google Patents

Lyžina sběrače proudu elektricky poháněných vozidel, napájených z vrchního vedení Download PDF

Info

Publication number
CZ7119U1
CZ7119U1 CZ19977409U CZ740997U CZ7119U1 CZ 7119 U1 CZ7119 U1 CZ 7119U1 CZ 19977409 U CZ19977409 U CZ 19977409U CZ 740997 U CZ740997 U CZ 740997U CZ 7119 U1 CZ7119 U1 CZ 7119U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
shaft
skid
beams
spring bar
skid according
Prior art date
Application number
CZ19977409U
Other languages
English (en)
Inventor
Ulrich Wilpsbäumer
Original Assignee
Stemmann-Technik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stemmann-Technik Gmbh filed Critical Stemmann-Technik Gmbh
Publication of CZ7119U1 publication Critical patent/CZ7119U1/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L5/00Current collectors for power supply lines of electrically-propelled vehicles
    • B60L5/18Current collectors for power supply lines of electrically-propelled vehicles using bow-type collectors in contact with trolley wire
    • B60L5/22Supporting means for the contact bow

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká lyžiny sběrače proudu elektricky poháněných vozidel, napájených z vrchního vedení.
Dosavadní stav techniky r Pro bezporuchový provoz s malým opotřebováním sběračů proudu elektricky poháněných vozidel je důležité, aby přítlak kluzných i lišt sběračů proudu na trolejový drát byl vždy v předem určeném rozmezí. U jedoucího vozidla dochází ke změnám přítlaku v důsledku statických a dynamických změn výšky vrchního vedení, jakož i v důsledku vertikálních pohybů samého vozidla a na něm namontovaného sběrače proudu. Tyto změny mohou nabýt značné velikosti. Obecně je známo, že malé hmotnosti zrychlovaných těles zlepšují vlastnosti pružení. Je proto snaha vyrábět lyžiny sběračů pokud možno nejmenší hmotnosti.
Dalším provozním problémem, projevujícím se zejména v sítích vrchního vedení tramvají, jsou poruchová místa v průběhu trolejového drátu, např. vadné úsekové oddělovače nebo poškozené závěsy trolejového vodiče. Při projíždění takového místa dochází často k poškození kluzných lišt, celých sběračů proudu, nebo dokonce soustavy vrchního vedení. Odvrácení, nebo alespoň zmenšení škod tohoto druhu lze dosáhnout přidáním dalšího stupně volnosti lyžíně sběrače proudu, zejména v podélném směru vozidla.
Lyžina sběrače proudu, jenž tyto podmínky splňuje, je známá ze spisu DE 42 19 112 AI. Tato lyžina má kluzné lišty upevněny na koncích přítlačné tyče, kterou drží dva elastické tažné prvky na nosiči, přičemž tažné prvky jsou zpravidla uspořádány ve směru působení sil proudícího vzduchu. Tažnými prvky mohou být zejména šroubové pružiny, zvlněné ploché pružiny, pružné přítlačné tyče, nebo tuhé tyče s pružným uložením. Lyžina má zde vedle své pohyblivosti ve svislém směru a v podélném směru vozidla také horizontální volnost pohybu příčně ke směru pojezdu vozidla. Tato příčná pohyblivost je v mnoha případech použití sběračů proudu * spíš nežádoucí, jelikož v extrémních případech může způsobit boční úlet lyžiny z troleje, především tehdy, když jako u této známé lyžiny tuhost pružin horizontálně v příčném směru vozidla není < z konstrukčních důvodů obzvláště vysoká.
Další lyžina sběrače proudu je známá ze spisu DE 31 38 264 C2. Tato známá lyžina má ve směru jízdy za sebou umístěny dva nosiče kluzných lišt, které jsou upevněny na vrcholové trubce pomocí sad rovnoběžně vedených a nad sebou umístěných pružin. Vrcholová trubka je součástí sběrače proudu a pružiny jsou na ní pevně napnuty. Dále jsou pružiny mezi nosiči a vrcholovou trubkou alespoň zdola podepřeny. Alespoň část pružin je tyčového tvaru, přednostně kruhového, čtvercového nebo obdélníkového průřezu. Jelikož všechny pružiny probíhají v podélném směru vozidla, nemá lyžina v tomto směru žádnou možnost volného pružení, což je zvlášť výrazným provozním problémem. Další nevýhoda této známé lyžiny spočívá v tom, že k dosažení potřebných délek pružin musí
-1CZ 7119 Ul mít nosiče a tím i kluzné lišty relativně velkou rozteč, což je pro některé aplikace, především pro lyžiny sběračů proudu tramvají, nežádoucí. Jako podstatné je u této známé lyžiny zdůrazněno, že každý nosič je vzhledem k jinému nezávisle zavěšen. U velmi přesně namontovaných trakčních vedení s malými výškovými výkyvy je takové zavěšení samozřejmě výhodné, avšak u sítí trakčních vedení nepřesné nebo silně proměnlivé výšky se tato vlastnost obrací v nevýhodu. Ta spočívá v tom, že při stoupání nebo klesání troleje, relativně vůči vozidlu již neleží třecí plochy obou kluzných lišt ve stejné rovině. Kluzné lišty jsou vůči vedení relativně zešikmeny, což urychluje opotřebení kluzných lišt a zhoršuje spolehlivost kontaktu. Konečně je nutno konstatovat, že známá lyžina je v příčném směru k troleji jen tehdy dostatečně stabilní a tuhá, když pružiny jsou provedeny ve tvaru listových t pružin obdélníkového průřezu. Takové listové pružiny jsou na druhé straně aerodynamicky spíš nepříznivé, neboť: v závislosti na rychlosti jízdy vozidla způsobují silné změny přítlaku kluzných lišt na trolej.
Úkolem předloženého technického řešení je vytvořit lyžinu pro účel uvedený v úvodu, která při malé hmotnosti a při zachování dosažených předností se skládá pokud možno z malého počtu dílců, je snadno vyrobítelná, má vhodné charakteristiky pružení a volnost v požadovaných směrech, přičemž je zamezeno volnosti lyžiny v nežádoucím směru.
Podstata technického řešení
Vytyčený úkol je splněn lyžinou podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že pružné spojovací prvky jsou vytvořeny ze dvou pružných prutů, ohnutých do tvaru písmene U, že přímé větve každého pružného prutu jsou uloženy příčně ke směru jízdy vozidla a spojovací oblouk každého pružného prutu je umístěn ve směru jízdy vozidla, a že pružné pruty jsou vždy na jedné straně uchyceny v držáku, spojeném s vrcholovou hřídelí a na druhé straně jsou spojeny s jedním z nosníků.
Provedení a uspořádání pružných spojovacích prvků podle technického řešení výhodně dává lyžině relativně, vzhledem k ostatním částem sběrače proudu volnost pohybu ve svislém směru, to znamená ve směru přítlaku, ve směru podél vozidla a ve směru výkyvu kolem vrcholové hřídele, přičemž současně vylučuje nežá- < doučí volnost vodorovně, ve směru příčném k podélné ose vozidla. Každému pohybovému stupni volnosti je současně přiřazena požadovaná charakteristika pružení, a to bez speciálních opatření, jenom provedením spojovacích prvků jako pružných prutů ve tvaru písmene U, relativně měkké pérování ve svislém směru a relativně k tomu tvrdší pružení ve směru podél vozidla, jakož i ve výkyvném pohybu kolem vrcholové hřídele. Lyžina zároveň potřebuje pouze velmi málo stavebních prvků, tudíž všechny výhody z malé hmotnosti zůstávají zachovány. Navíc jsou pružné vlastnosti pružných prutů snadno vypočítatelné, což lze využít ke konstrukční optimalizaci pro každý případ použití.
Pružné pruty mohou být vyrobeny buď z jednoho kusu ohnutím, nebo mohou být sestaveny z více dílů. Provedení z jednoho kusu poskytuje zejména výhodu jednoduché výroby. Provedení pružného prutu jako vxcedílného prvku mu dává možnost ovlivnit vlastnosti
-2CZ 7119 Ul jednotlivých částí pružného prutu podle požadavků.
Další výhodou je, že pružné pruty jsou na volných koncích větví spojeny s držáky a v oblouku jsou spojeny s nosníkem. Toto provedení pružných prutů činí montáž lyžiny velmi jednoduchou, nebot je lze vložit z vnější strany, bez překážek způsobených jinými dílci. Další výhodou je, že v úseku nosníků, které během provozu vozidla jsou relativně blízko vrchního vedení, nemohou konce větví vyčnívat, což by při nesprávné montáži mohlo způsobit nežádoucí kontakt s trolejí.
Další rozpracování popsaného provedení počítá s tím, že spojení mezi volnými konci větví pružných prutů s držáky je svěrné
I a je rozpojítelné a přestavitelné podél větví. Toto spojení se na jedné straně dá velmi rychle pořídit a na druhé straně skýtá výhodu tím, že přestavením může být změněna délka větví až k oblouku, čímž se dosáhne odpovídající změna pružnosti.
Z hlediska spojení mezi úsekem oblouku pružného prutu a nosníku je výhodné, když se jedná o bezsvěrkové zásuvné spojení. Takové spojení je mimo jiné rychle proveditelné, což usnadňuje montáž lyžiny a zmenšuje možnost chyby při její kompletaci.
K umožnění zmíněného zásuvného spojení jsou výhodně na každém nosníku provedeny dva otvory ve vzdálenosti větví pružného prutu, kterými se pružný prut provlékne až na doraz, vytvořený obloukem. Zhotovení těchto otvorů je snadno proveditelné, což přispívá k získání lyžiny při nízkých pořizovacích nákladech. Doraz tvořený obloukem navíc minimalizuje nežádoucí příčné pohyby vůči ostatním částem sběrače proudu. Pokud je žádána jistá příčná pohyblivost, může být úsek oblouku pružného prutu opatřen přídavným ohybem nebo zaoblením, opačným vůči nosníku. Tím je dosaženo jisté příčné pohyblivosti, spojené s vyžadovanou tvrdou charakteristikou pružení.
Další rozpracování řešení vychází z toho, že držáky jsou posuvné po vrcholové hřídeli v jejím axiálním směru a v žádané poloze jsou aretovatelné. Tato posouvatelnost držáků po vrcholové hřídeli dává možnost výroby lyžin různé šířky, při použití jednotných držáků a pružných prutů. Použít lze i nosníky, pouze kluzné lišty budou mít různé délky.
* Aby se vyloučilo přetížení a tím poškození pružných prutů při provozu lyžiny, vrcholová hřídel svými konci zasahuje pod nosníky, které při čistě statickém zatížení lyžiny, přitlačené na vrchní vedení, mají odstup od vrcholové hřídele. Touto konstrukcí je dosaženo, že nosník při nadměrném zatížení silami shora dopruží maximálně na vrcholovou hřídel, která je tak dorazem pro pružení ve svislém směru. Vrcholová hřídel může mít předem určenou tuhost v ohybu a tím předurčenou charakteristiku pružení, takže po dosednutí nosníku na doraz se k pružícímu účinku pružného prutu přidává také podstatně tvrdší pružící účinek vrcholové hřídele. Aby bylo nejen umožněno omezení pružné dráhy ve svislém směru dolů a aby se také zajistilo omezení jiných případných relativních pohybů mezi lyžinou a ostatními částmi sběrače proudu, jsou nosníky a/nebo konce vrcholové hřídele opatřeny dorazy. Možné provedení těchto dorazů spočívá v tom, že každý nosník je zespodu opatřen otevřeným rámem, do kterého volně zasahují konce
-3CZ 7119 Ul vrcholové hřídele. Výška rámu stanovuje vůli pohybu lyžiny v příslušném směru.
Aby při dosednutí na doraz nedocházelo k tvrdým nárazům, mohou být spodní strany nosníků a/nebo konce vrcholové hřídele a/nebo dorazy obloženy tlumícím materiálem. Takovým materiálem může být guma nebo umělá hmota, výhodně s uzavřeným obvodem. Přehled obrázků na výkrese
Příklad provedení technického řešení lyžiny podává přiložený výkres, který znázorňuje lyžinu v pohledu šikmo shora.
Příklad provedení technického řešení
Lyžina 1 podle technického řešení je umístěna na vrcholové hřídeli 4 zde nezobrazeného sběrače proudu, pomocí dvou pružných prutů 2. tvaru písmene U a dvou držáků 2· Vrcholová hřídel 4. je otočně uložena v ložiskách 5 horního rámu sběrače proudu.
Dvě kluzné lišty 6a 7 jsou pevně sešroubovány s nosníky 8 a tvoří s nimi tuhý rám. Nosníky 8 jsou většinou vyrobeny z umělé hmoty nebo z lehkého kovu, např. z hliníku, aby byly pokud možno lehké.
Každý z pružných prutů 2 je zvenčí provléknut dvěma otvory v nosníku 8 a na svých volných koncích je svěracími šrouby 9. upevněn v držáku 3. Otvory v držácích 3 jsou mírně šikmé vůči horizontále, důsledkem čeho pružné pruty 2 zlehka stoupají směrem ven, čímž získávají předpětí.
Při silových účincích nebo nárazech ve směru A, podmíněných přítlakem vrchního vedení na lyžinu 1, se pružné pruty 2 chovají jako ohybové pružiny s jednostranným vetknutím, tudíž relativně měkce.
Při silách nebo nárazech, vyvolaných např. vadnými místy na troleji, ze směrů B a C, odpovídajících směru jízdy vozidla vybaveného sběračem proudu, chovají se pružné pruty 2 jako ohybové pružiny s oboustranným pevným vetknutím, tudíž jsou výrazně tvrdší.
Při kývavých pohybech kolem vrcholové hřídele 4 ve směru D, jsou pružné pruty 2 vystaveny kombinovanému torsnímu a ohybovému zatížení. Pružení je relativně tvrdé.
Relativní pohyby lyžiny 1 k ostatním částem sběrače proudu ve směrech A, B, C jsou omezeny tím, že nosníky 8 mají zespodu rám s otevřenými stěnami, přičemž v každém z nich je zaveden jeden konec vrcholové hřídele 4.. Při čistě statickém zatížení lyžiny 1, mají konce vrcholové hřídele 4. z každé strany odstup od nosníků 8. Při silném dynamickém zatížení lyžiny 1 působí rámy jako dorazy, zamezující nadměrnému zatížení pružných prutů 2. Pro zmírnění tvrdých nárazů lyžiny 1 jsou konce vrcholové hřídele 4 olemované prstencem 11 z měkkého materiálu, tlumícího nárazy, např. z pryže.
Uvolněním svěracích šroubů 9, 10 a posunutím držáků 3 po
-4CZ 7119 Ul vrcholové hřídeli 4 dovnitř nebo ven, je možno podle potřeby měnit konstantu pružení pružných prutů 2. Pouhým uvolněním svěracích šroubů 10 a posunutím držáků 3. je možno přizpůsobit vzdálenost pružných prutů 2 různým délkám kluzných lišt 6, 7a tím i různým šířkám lyžiny 1.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Lyžina sběrače proudu elektricky poháněných vozidel, napájených z vrchního vedení, provedená jako rámová s dvěma rovnoběžnými kluznými lištami, křížem uspořádanými k podélné ose vozidla a umístěnými na nosníky, orientované v podélném směru vozidla, která je umístěna na vrcholovou hřídel spojenou s horním rámem nebo horní vidlicí sběrače proudu a která je opatřena pružnými spojovacími prvky vrcholové hřídele s nosníky, vyznačující se tím, že pružné spojovací prvky jsou vytvořeny ze dvou pružných prutů (2) tvaru písmene U, kde přímé větve každého pružného prutu (2) jsou uspořádány příčně k podélnému směru vozidla a oblouk každého pružného prutu (2) je orientován po délce vozidla, přičemž pružné pruty (2) jsou vždy na jedné straně spojeny s držákem (3), umístěným na vrcholové hřídeli (4) a na druhé straně jsou spojeny s jedním z nosníků (8).
  2. 2. Lyžina podle nároku 1, vyznačující se tím, že každý pružný prut (2) je zhotoven buď z jednoho kusu jeho ohnutím a nebo je sestaven z více prvků.
  3. 3. Lyžina podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že každý pružný prut (2) je koncem přímé větve spojen s držákem (3) a v oblasti oblouku je spojen s nosníkem (8).
  4. 4. Lyžina podle nároku 3, vyznačující se tím, že spojení mezi konci pružného prutu (2) a držákem (3) je rozpoj itelné, svěrné a přestavitelné ve směru přímé větve.
  5. 5. Lyžina podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že spojení mezi obloukovou částí pružného prutu (2) a nosníkem (8) je provedeno jako bezsvěrkové a zásuvné.
  6. 6. Lyžina podle nároku 5, vyznačující se tím, že v každém nosníku (8) jsou provedeny dva otvory s roztečí na vzdálenost přímých větví pružného prutu (2), přičemž pružný prut (2) je provléknut těmito otvory na doraz v obloukové části .
  7. 7. Lyžina podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že držáky (3) jsou jednak provedeny jako posuvné v axiálním směru po vrcholové hřídeli (4) a jednak jako aretovatelné v požadované poloze na vrcholové hřídeli (4).
  8. 8. Lyžina podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vrcholová hřídel (4) svými konci
    -5CZ 7119 Ul zasahuje pod nosníky (8), které při statickém zatížení lyžiny (1) a přitlačení na vrchní vedení, mají odstup od vrcholové hřídele (4).
  9. 9. Lyžina podle nároku 8, vyznačující se tím, že nosníky (8) a/nebo konce vrcholové hřídele (4) jsou opatřeny dorazy vzájemného pohybu.
  10. 10. Lyžina podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že spodní strany nosníků (8) a/nebo konce vrcholové hřídele (4) a/nebo dorazy jsou obloženy tlumícím materiálem. ,
CZ19977409U 1996-11-25 1997-11-24 Lyžina sběrače proudu elektricky poháněných vozidel, napájených z vrchního vedení CZ7119U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19648787A DE19648787C1 (de) 1996-11-25 1996-11-25 Wippe für Stromabnehmer elektrisch angetriebener Fahrzeuge mit Oberleitungsversorgung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ7119U1 true CZ7119U1 (cs) 1998-02-23

Family

ID=7812708

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19977409U CZ7119U1 (cs) 1996-11-25 1997-11-24 Lyžina sběrače proudu elektricky poháněných vozidel, napájených z vrchního vedení

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0844131B1 (cs)
AT (1) ATE256574T1 (cs)
CZ (1) CZ7119U1 (cs)
DE (2) DE19648787C1 (cs)
PL (1) PL59246Y1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10124045C2 (de) * 2001-05-16 2003-04-30 Schunk Bahntechnik Gmbh Berghe Wippe
EP1361103B1 (de) * 2002-04-26 2012-10-10 Schunk Bahntechnik GmbH Wippe für einen Stromabnehmer
AT523329B1 (de) 2019-12-17 2021-10-15 Siemens Mobility Austria Gmbh Wippe für einen Stromabnehmer eines Fahrzeugs
CN114801753B (zh) * 2022-06-23 2022-10-11 成都永贵东洋轨道交通装备有限公司 一种适用于有轨电车的受电弓弓头结构

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT368957B (de) * 1980-09-26 1982-11-25 Verlassenschaft Nach Wilhelm B Wippe fuer stromabnehmer
FR2657570B1 (fr) * 1990-01-26 1992-10-02 Faiveley Transport Pantographe a deux tetes conjuguees pour motrices ferroviaires.
IT1240794B (it) * 1990-03-09 1993-12-17 Ansaldo Trasporti S.P.A. Organo di presa a pantografo a due archetti portastriscianti con sospensioni indipendenti articolate.
AT400696B (de) * 1991-02-18 1996-02-26 Siemens Ag Oesterreich Massearme wippe mit einzelgefederten vertikalgeführten schleifstücken
DE4219112B4 (de) * 1992-06-11 2006-04-13 Stemmann-Technik Gmbh Rahmenwippe

Also Published As

Publication number Publication date
DE59711133D1 (de) 2004-01-29
DE19648787C1 (de) 1998-06-18
ATE256574T1 (de) 2004-01-15
PL107321U1 (en) 1998-06-08
EP0844131A1 (de) 1998-05-27
PL59246Y1 (en) 2002-07-31
EP0844131B1 (de) 2003-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4208969A (en) Suspended rail structure especially for monorail vehicles
CN1071671C (zh) 两脚载荷支承架
USRE38124E1 (en) Snowmobile suspension
KR102087454B1 (ko) 자기 부상 트랙용 이송 수단
KR101666628B1 (ko) 사람들과 물건들을 운반하기 위한 케이블웨이 시스템
KR20140056293A (ko) 스프링용 홀더
CA2189624C (en) Current collector for transmitting energy between a contact wire and a motor coach
EP0503121A1 (en) Suspension system for a vehicle
US20030051981A1 (en) Conveyor system
US3964764A (en) Air spring axle assembly for spring suspension and sway restraining of vehicle chassis
CZ7119U1 (cs) Lyžina sběrače proudu elektricky poháněných vozidel, napájených z vrchního vedení
CA2104143C (en) Method and apparatus for supporting a mine roof
KR20210044715A (ko) 연신 시스템의 컨베이어 체인 장치용 텐터 클립 캐리지 및 관련 연신 시스템
HRP970695A2 (en) Twistable bogie for a railway vehcle
RU2593170C2 (ru) Канатная система транспортировки по меньшей мере с одним тяговым канатом и тележкой и соответствующий способ работы
US2768002A (en) Independent wheel suspension for the steerable wheels of automotive vehicles
US11565560B2 (en) System for conducting cables in a vehicle having vehicle parts movably connected to one another
JP2622036B2 (ja) 電動軌道車用の連結2ヘッド付きパンタグラフ
WO2000012332A1 (en) Rigid axle mounting for a vehicle
JPS643702B2 (cs)
US5542511A (en) Apparatus for suspending at least one current-carrying contact wire for current collectors of overhead line buses or trams
CN114164972A (zh) 一种吊挂式玻璃幕墙及其安装方法
CN216301138U (zh) 一种用于空心稳定杆总成的运输装置
US6513646B1 (en) Conveyor systems, stabilizer assemblies and methods for stabilizing conveyor carriers
CN218858217U (zh) 长距离智能侧移式柔性移动接触网

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20040921

MK1K Utility model expired

Effective date: 20071124