CZ63994A3 - Derivát heterocyklického sulfonamídu a farmaceutický prostředek, který ho obsahuje - Google Patents

Derivát heterocyklického sulfonamídu a farmaceutický prostředek, který ho obsahuje Download PDF

Info

Publication number
CZ63994A3
CZ63994A3 CZ94639A CZ63994A CZ63994A3 CZ 63994 A3 CZ63994 A3 CZ 63994A3 CZ 94639 A CZ94639 A CZ 94639A CZ 63994 A CZ63994 A CZ 63994A CZ 63994 A3 CZ63994 A3 CZ 63994A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
salt
trifluoroacetate
butyl
methyl
prolinamide
Prior art date
Application number
CZ94639A
Other languages
English (en)
Inventor
D Kimball Spencer
Das Jagabandhu
Fang Lau Wan
Original Assignee
Bristol Myers Squibb Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bristol Myers Squibb Co filed Critical Bristol Myers Squibb Co
Priority to CZ94639A priority Critical patent/CZ63994A3/cs
Publication of CZ63994A3 publication Critical patent/CZ63994A3/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Abstract

Derivát heterocyklického sulfonamídu obecného vzorce I kde znamená G skupinu obecného vzorce Gl nebo G2 a jeho stereoisomery a farmaceuticky vhodné soli, jsou užitečné pro inhibici nebo prevenci vytváření krevních shluků.

Description

Vynález se týká derivátu heterocyklického sulfonamidu a navazuje na vynález podle přihlášky vynálezu číslo 112153, podané 26. srpna 1993, která sama navazuje na přihlášku vynálezu číslo 984640, podanou 2. prosince 1992. Deriváty heterocyk1ického sulfonamidu jsou inhibitory thrombinu a jsou proto, popřípadě ve formě farmaceutických prostředků, vhodné pro inhibici vytváření thrombů.
Dosavadní stav techniky
Jakkoliv jsou známy četné sloučeniny, bránící vytváření thrombů, hledají se stále nové a účinnější látky.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu jsou tudíž deriváty fonamidu, které jsou inhibitory thrombinu a heterocyklického sulmají obecný vzorec I
Η H 0
I i
R3-S-N-C-C i
R
kde znamená
G amidový podíl obecného vzorce
0=C
NH
NH
CH2 (CH2 )p
CH2
Y
I
C = NH nh2 (Gl) <G2)
R atom vodíku, skupinu hydroxyalkylovou, aminoalkylovou, amidoalkylovou, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, arylalkylovou, alkenylovou, alkinylovou nebo arylalkoxyalkylovou skupinu nebo popřípadě chráněný aminokyselinový postranní řetězec,
R1 a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, nižší alkylovou skupinu, skupinu cykloalkylovou, arylovou, hydroxyskupinu, alkoxyskupinu, ketoskupinu, skupinu thioketalovou, thioalkylovou, thioarylovou, aminoskupinu nebo alkylaminoskupinu nebo R1 a R2 spolu s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí cykloalkylový, arylový nebo heteroary1ový kruh,
R3 skupinu nižší alkylovou, ary laikylovou, arylovou, heteroary lovou, chino1inylovou nebo tetrahydrochinolinylovou, n 0, 1 nebo 2, m 0,1,2 nebo 3,
Ρ O, 1 nebo 2,
Y skupinu NH nebo S,'
Q jednoduchou vazbu nebo skupinu vzorce
I
C = O
A skupinu arylovou, cykloalkylovou nebo azacykloalkylový kruh A se 4 až 8 atomy uhlíku v kruhu nebo azaheteroalkýlový kruh A se 4 až 8 atomy uhlíku v kruhu vzorce
Ϊ
— w ~4 kde znamená
X skupinu CH2 , O, S. nebo NH, q 0, 1, 2, 3 nebo 4, jestliže znamená X skupinu CH2 q 2, 3 nebo 4, jestliže znamená X skupinu O, S nebo
NH,
Y1 a Y2 na sobě nezávisle atom vodíku, nižší alkylovou skupinu, atom halogenu nebo ketoskupinu a
R4 skupinu guanidinovou, amidinovou nebo aminomethylovou, jestliže znamená A arylovou nebo cykloalkylovou skupinu, znamená R4 skupinu guanidinovou, amidinovou nebo aminomethylovou, jestliže znamená A azacykloalkylovou nebo azaheteroalkylovou skupinu, znamená R4 skupinu amidinovou, za podmínky, že v případě, kdy X znamená heteroatom, to znamená za podmínky, kdy A znamená azaheteroa1kylovou skupinu, musí být alespoň dvouuhlíkový řetězec mezi X a každým atomem dusíku v kruhu a nebo mimo kruh A a za podmínky, že v případě. kdy 6 znamená G1, pak R3, pokud znamená alkylovou skupinu, musí taková alkylová skupina obsahovat alespoň 3 atomy uhlíku, a jejich všechny stereoisomery a farmaceuticky vhodné soli.
Jakožto příklady použitelného kruhu A <azacykloalkylově nebo azaheterocykloalkylově skupiny), se uvádějí
a podobné skupiny.
Výrazem nižší alkylová skupina nebo “alkyl“ jakožto takovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní skupiny s přímým nebo s rozvětveným řetězcem až do 18 atomů uhlíku, s výhodou s 1 až 8 atomy uhlíku, jako jsou například skupina methylová. ethylová, propylová. isopropylová, butylová. terč.-butylová. isobutylová. pentylová. hexylová, isoheptylová, 4.4-dimethylpentylová, oktylová. 2.2.4-trimethy1pentylová, nonylová, decylová. undecylová, dodecylová a jejich různé rozvětvené isoraery a podobné skupiny jakož také skupiny substituované jedním, dvěma nebo třemi atomy halogenu Cnapříklad skupina trifluormethylová. nebo trifluorethylová CCF3CH2 )a/nebo jedním nebo dvěma substituenty ze souboru zahrnujícího skupinu arylovou, například benzylovou nebo fenethylovou, skupinu alkylarylovou, halogenarylovou, cykloalkylovou, alkylcykloalkylovou, alkenylovou, alkinylovou, hydroxyskupinu a karboxyskupinu. Připomíná se, že některé alkyly Jsou substituovány jedním nebo několika substituenty shora uvedenými.
Výrazem cykloalkylová skupina jako takovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní nasycené cyklické uhlovodíkové skupiny se 3 až 12 atomy uhlíku, s výhodou se 3 až 8 atomy uhlíku jako jsou například skupina cyklopropylová, cyklobutylová, cyklopentylová, cyklohexylová, cykloheptylová, cyklooktylová, cyklodecylová a cyklododecylová, přičemž kterákoliv z těchto skupin může být ještě substituována skupinami ze souboru zahrnujícího například atom halogenu, nižší alkylovou skupinu, alkoxyskupinu a/nebo hydroxyskup i nu.
Výrazem arylová skupina“ nebo Ar“ jako takovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní monocyklické nebo bicyklické aromatické skupiny obsahující 6 až 10 atomů uhlíku v jádru, jako je například skupina fenylová a naftylová- Arylová skupina (nebo skupina Ar), jako fenylová nebo naftylová skupina, mohou být popřípadě substituovány, přičemž mohou obsahovat jeden nebo dva substituenty skupiny Ar, feny love nebo nafty love skupiny ze souboru zahrnujícího nižší alkylovou skupinu, kyanoskupinu, nitroskupinu, alkylaminoskupinu, dialkylaminoskupinu, nitroskupinu, karboxyskupinu, karboalkoxyskupinu, trifluormethylovou skupinu, atom halogenu (chloru, bromu, jodu, fluoru), nižší alkoxyskupinu, aryloxyskupinu, hydroxyskupinu, alkylthioskupinu, alkylsulfinylovou skupinu, alky 1sulfenylovou skupinu, arylthioskupinu, arylsulfinylovou skupinu a/nebo ary 1sulfonylovou skupinu.
Výrazem aralkylová skupina nebo “arylaikylová skupina jako takovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní nižší alkylolvé skuiny shora charakterizované mající jakožto substituent arylovou například benzylovou skupinu.
Výrazem “nižší a 1koxyskupina, “alkoxyskupina nebo aralkoxyskupina jako takovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní nižší alkylová, alkylová nebo aralkylová skupina, vázaná na atom kyslíku.
Výrazem halogen jako 'takovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní atom chloru, bromu, fluoru nebo jodu, zvláště pak atom chloru.
Výrazem “nižší alkenylové skupina, nebo alkenylové skupina jako takovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní uhlovodíková skupina s až 16 atomy uhlíku, s výhodou se 3 až 10 atomy uhlíku, mající dvojnou vazbu, která je oddělena od atomu dusíku alespoň jedním nasyceným uhlovodíkovým podílem, například skupinou -CCH2>ci-, přičemž q znamená 1 až 14, jako je například skupina 2-propenylová. 2-butenylová. 3-butenylová. 2-penLenylová a 4-pentenylová, přičemž tyto skupiny mohou mít jakožto substituent atom halogenu, například jodu. chloru nebo fluoru.
Výrazem nižší alkinylová skupina, nebo alkinylová skupina jako Lakovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní uhlovodíková skupina s až 16 atomy uhlíku, s výhodou se 3 až 10 atomy uhlíku, mající trojnou vazbu, která je oddělena od atomu dusíku alespoň jedním nasyceným uhlovodíkovým podílem, například skupinou -CCHsjq-, přičemž q znamená 1 až 14, jako je například skupina 2-propinylová, 2-butinylová a 3-butinylová skupina.
Výrazem heteroarylová skupina”, nebo heberoaromatická skupina jako takovým nebo jako podílem jiné skupiny se zde vždy míní pětičlenný nebo šestičlenný aromatický kruh s jedním nebo se dvěma heberoatorny ze souboru zahrnujícího atom dusíku, kyslíku a síry, jako jsou například skupina
a podobné skupiny. Heteroarylové kruhy mohou být popřípadě kondenzované na shora charakterizované arylové skupiny. Heteroarylové kruhy mohou obsahovat jeden nebo dva substituenty, jako jsou například atomy halogenu jako chloru, bromu, fluoru, trifluormethylová skupina, nižší alkylová skupina. nižší aIkoxyskupina, karboxyskupina, aminoskupina, nižší alkylaminoskupina a dinižší alkylaminoskupina.
Výrazem aminokyselinový postranní řetězec se zde vždy míní kterákoliv ze známých α-aminokyselin, jako jsou například arginin, histidin, alanin, glycin, lysin, glutamin, leucin, valin, šeřin, homoserin, allothreonin, naftylalanin, isoleucin a fenylalanin.
Výhodnými jsou sloučeniny obecného vzorce I, kde znamená 6 skupinu vzorce = C I
NH ί
CCHz ί
U i
A kde znamená 0 jednoduchou vazbu, A azacykloalkylový kruh
kde znamená q O nebo 1.
R4 amidinoskupinu,
R3 nižší alkylovou nebo arylovou skupinu,
R aralkylovou nebo hydroxyalky1ovou skupinu,
R1 a R2 vždy atom vodíku, n 0 nebo 1.
Ještě výhodnějšími heterocyklickými inhibitory thrombinu podle vynálezu jsou sloučeniny obecného vzorce IA
nebo |
C6H5CH2) 9®a
H,N
HH kde znamená R aralkylovou s výhodou benzylovou skupinu, arylovou s výhodou fenylovou skupinu nebo arylalkoxyalkylovou s výhodou benzyloxymethy1ovou skupinu a alkylovou s výhodou methylovou, ethylovou nebo propylovou skupinu, včetně jejich všech stereoisomerů.
Jinými výhodnými jsou sloučeniny obecného vzorce I, kde znamená G skupinu Gl, n 0 nebo 1, m 2. R3 arylovou nebo alkylovou skupinu, R ary laikylovou nebo hydroxyalkylovou například hydroxymethylovou skupinu, R1 atom vodíku nebo nižší alkylovou například methylovou nebo ethylovou skupinnu, R2 atom vodíku a Y skupinu
-NH- a sloučeniny obecného vzorce IB σΒ)
r . HOCH,-, HOCH(alkyl)Sloučeniny skupinu
CHjOCBj- , HjHČCHjCHj. nebo
CHa(CH,)*
HH ^HH
R3-aryl, alkyl neb arylaiky1 obecného vzorce I podle vynálezu, kde znamená G
O=
HH
CH, (CH,)
-/8
CH,—Y”
KH3 a Y skupinu NH, se mohou připravovat sledem reakcí I. Reakčni sled I
(P«t-butoxykarbonyl (BOC), karbobanzyloxy (CBz)) kopulačni reakce
-*- IV
WSC
BOBT
CO,alkyl vytvářeni í. j Ifonamidu
1) CFjCOOH
2)
-Cl
IV
VI
Hydrolyze -- VII o
s N
II o
VII
B h2m-ch3-(CHaí.-CHa-N-p* 1 2 {P1«k<rbobanzyloxy, tbutoxykarbony1, phthalixaido)
VIII wsc
BOBT
O
II s
I
KB redukce
1) b2, Pd/c -IX
2) amidinsulfonová kyselina
X
KE
PX
Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu, kde znamená G skupinu
KH // (CH,)» CHS—Y —
HHa a Y skupinu NH, se mohou také připravovat sledem reakcí II. Reakční sled II
IIA
H
H2N-CH2-(CBa)b-CB2-N-P1 (P1-karbobanzyloxy, tbutoxykacbosy1, pbtbalimldo)
VIII
---- IXA wsc
HOBT
NH
ΙΧλ I (CH3),
I
CH,
I
NH
i.
deprot-ekce
TFA ( P-BOC) nebo
Hj-Pd/C ( P-CBz)
---ta XXB
kopulační reakce ,—-wsc
HOBT
IXC (P>boc neb CBz)
III
I
Γ <CH2),
I
CH,
A,
i.
H2-Pd/C (.
P1- CBz)
XXD
2) amidinsulfcínová kyselina
CH2
I (CH2)B
I
CHa
I
NH
I η,/ deprotekce
TFA (· řt H2-Pd/C (
BOC) nebo PS CBz)
IB
2)
RJS—Cl
II o
Jak je zřejmé ze shora uvedeného reakčního sledu I. připravují se sloučeniny obecného vzorce I. kde znamená Y skupinu -NH-, tímto způsobem. Ester II se podrobuje karbodiimidové kopulační reakci s chráněnou aminokyselinou III v přítomnosti ethyl-3-C314 dimethylamino)propylkarbodiimidhydrochloridu (VSC) nebo dicyklohexylkarbodiimidu (DCC) a 1-hydroxybenzotriazolmonohydrátu (HOBT) a N-methylmorfolinu (NMM) a v přítomnosti inertního organického rozpouštědla, jako jsou například dimethy1formámid (DMF), tetrahydrofuran (THF) nebo N-methylpyrrolidon za získání amidu IV. Z amidu IV se odstraňuje chránící skupina zpracováním trifluoroctovou kyselinou v přítomnosti nebo v nepřítomnosti suchého inertního organického rozpouštědla, jako je dichlormethan, chloroform nebo tetrahydrofuran za teploty přibližně -15 až přibližně 20 °C. Přidá se sulfonylchlorid a následně se přidá organická zásada, například triethylamin, pyridin nebo N,N-diisopropylethylamin za získání sulfonamidu VI. Sulfonamid VI se hydrolyžuje zpracováním zásadou alkalického kovu, jako jsou například hydroxid sodný a lithný v přítomnosti alkoholického rozpouštědla například methanolu nebo ethanolu. Reakční směs se okyselí kyselinou chlorovodíkovou, hydrogensÍránem draselným nebo kyselinou sírovou za získání kyselinové formy VII. Kyselina VII se pak podrobuje karbodiimidové kopulační reakci, přičemž se kyselina VII zpracovává aminem VIII s odstraněnou chránící skupinou v přítoraosti ethyl-3(3-dimethylamino)propylkarbodiimidhydrochloridu (VSC) nebo dicyklohexylkarbodiimidu (DCC) a 1- hydroxybenzotriazolmonohydrátu (HOBT) a W-methylmorfolinu (NMM) v přítomnosti inertního organického rozpouštědla, jako jsou dimethy1formamid, tetrahydrofuran nebo N-methylpyrrolidon za získání sulfonamidu IX. Sulfonamid IX se pak rozpustí v alkoholovém rozpouštědle, jako je například ethanol nebo methanol, do kterého se přidá chlorovodík a směs se hydrogenuje na paladiu na uhlí nebo na hydroxidu palladnatém na uhlí v případě, kdy P1 znamená karbobenzyloxyskupinu. Surový materiál se oddělí o sobě známými způsoby a žádané isomery se zpracovávají amidlnsulfonovou kyselinou X v přítomnosti alkoholového rozpouštědla, jako je například ethanol, za získání sloučeniny podle vynálezu IB.
Podle reakčního sledu II se připravují sloučeniny obecného vzorce I, kde znamená Y skupinu -NH-. Chráněná kyselina IIA se podrobuje karbodiimidové kopulační reakci s chráněnou aminokyse15 linou VIII v přítomnosti ethyl-3-(3-dimethylamino)propylkarbodiimidhydrochloridu (VSC) nebo dicyklohexyIkarbodiimidu (DCC) a 1hydroxybenzotriazolmonohydrátu (HOBT) a N-methylmorfo1 inu (NMM) a v přítomnosti inertního organického rozpouštědla,jako jsou například dimethylformamid (DMF), tetrahydrofuran (THF) nebo N-methy lpyrrol idon za získání amidu IXA. Z amidu IXA se odstraňuje chránící skupina zpracováním trifluoroctovou kyselinou (TFA) v případě, kdy P znamená terč.-butoxykarbonylovou skupinu (BOC) nebo vodíkem v přítomnosti palladia na uhlí v případě, kdy P znamená karbobenzyloxyskupinu (CBz), v přítomnosti nebo v nepřítomnosti suchého inertního organického rozpouštědla, jako je dichlormethan, chloroform nebo tetrahydrofuran za teploty přibližně -15 až přibližně 20 C za získání amidu IXB. Amid IXB se pak podrobuje karbodiimidové kopulační reakci, přičemž se amid IXB zpracovává aminem III s odstraněnou chránící skupinou v přítomnosti ethy1-3-(3-dimethylamino)propyIkarbodi ímidhydroch1ořidu (VSC) nebo dicyklohexyIkarbodiimidu (DCC) a 1-hydroxybenzotriazolmonohydrátu (HOBT) a N-methylmorfolinu CNMM) v přítomnosti inertního organického rozpouštědla, jako jsou dimethylformamid, tetrahydrofuran nebo N-methylpyrrolidon za získání amidu IXB. Amid IXB se pak rozpustí v alkoholovém rozpouštědle, jako je například ethanol nebo methanol, do kterého se přidá chlorovodík a směs se hydrogenuje na paladiu na uhlí nebo na hydroxidu palladnatém na uhlí v případě, kdy P1 znamená karbobenzyloxyskupinu (CBz) nebo se zpracovává trifluoroctovou kyselinou v případě, kdy P1 znamená terč.-butoxykarbonylovou skupinu (BOC). Surový materiál se oddělí o sobě známými způsoby a žádané isomery se zpracovávají amidinsulfonovou kyselinou X v přítomnosti alkoholového rozpouštědla, jako je například ethanol, za získání sloučeniny IXD. Ze sloučeniny IXD se pak odstraní chránící skupina zpracováním trifluoroctovou kyselinou v případě, kdy P1 znamená terč.-butoxykarbonylovou skupinu (BOC) nebo vodík· m v přítomnosti palladia na uhlí v případě, kdy P1 znamená karbobenzyloxyskupinu (CBz), jak shora popsáno a přidá se sulfonylchlorid V a následně organická zásada, jako například triethylamin, pyridin nebo N,N-diisopropylethyla16 min za získání sulfonamidu IB.
Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu, kde znamená G skupinu
0=C-—NH—CHj—(CHa)
NH
CHj-Y—
NHa a Y atom síry, se mohou také připravovat sledem reakcí III. Reakční sled III
VII
HaNCH3(CH2)bCH2OH
XI o
3 II r3—sH
-N·
XII
COjNHCHj (CHj) bCH3OH
TeCl pyridin
XIII
CONBCHj (CHj) „CHjOTe
A.
DMF
Η,Ν HH
IC
Podle reakčního sledu III se připravují sloučeniny obecného vzorce I, kde znamená Y atom síry. Kyselina VII se podrobuje karbodi imidové kopulační reakci, přičemž se kyselina VII zpracovává aminoalkoholem XI v přítomnosti ethy1-3-C3-dimethylaminojpropy1karbodiimidhydrochloridu CWSC) nebo dicyklohexylkarbodiimidu CDCC) a l-hydroxybenzotriazolroonohydrátu tHOBT) a N-methylmorfo1 inu CNMM) a v přítomnosti inertního organického rozpouštědla, jako jsou například dimethylformamid CDMF), tetrahydrofuran CTHF) nebo N-methy1pyrrolidon za získání sulfonamidalkoholu XII. Sulfonamidalkohol XII se nechává reagovat s ρ-toluensulfonylchloridem CTsCl) v pyridinu nebo v rozpouštědle, jako je methylenchlorid nebo chloroform, s N,N-dimethylamínopyridinem za získání toluensulfonátu XIII. Sloučenina IC CY znamená atom síry) se připravuje zpracováním XIII thiomočovinou v rozpouštědle, jako jsou dimethylf ormamid nebo dimethylsulfoxid při teplotě přibližně 25 až při b1 i žně 100 ’ C.
Sloučeniny obecného vzorce IA podle vynálezu, kde znamená G skupinu
O=C—NH-(CHj)p—Q—á-~R‘
A azacykloalkýlovou nebo azaheteroalkýlovou skupinu a Ft4 amidino18 vou skupinu, se mohou, připravovat sledem reakcí IV. Reakční sled IV
R1 +
XV l__^X\
Bj»—(CHa)p—Q-j- (CBa)q
Lz /
XVI /v-»'
P1 /P =chránící skupině Bapř. BOC něho CBz kopu1ačn í reakce wsc or dcc BOBT
NXX
R1
NH (CH2)p
Q
Ys v \ |\ /X pl ^(CHa)q
XVII deprotekce p·1 ( hydrogenace
B2ZPd-c CBz)
R1
NH
P1^
Ai1’ <ch2>p
Q
XVII
N4
XVIII amidinsulfonová kyselina
XVIII _
KB
XIX (CH2)p
Q
Yl r /
Κ χ / \ / /C. X(CHj)
HjíT XEH ’
XIX deprotekce
I
KB (CHa)p
Q
B,N
KB
XX /\ /X
sulfonace
XX ---r3SO2C1
II o
HH
I (CHj)p
ID |
Q yl r—I—v τ-y
Λχ«ώχ.
Hjh ^*hh
Jak je zřejmé z reakčního sledu IV, sloučeniny obecného vzorce I, kde znamená G skupinu obecného vzorce
0=C—HH-(CHj)p—Q—A — R4 a ft azacykloalkylovou nebo azaheteroalkylovou skupinu se připravují tímto způsobem. Chráněná kyselina XV se podrobuje karbodiimidové kopulační reakci s aminem XVI v přítomnosti ethyl-3-C3dimethylamino)propylkarbodiimidhydrochloridu CWSC) nebo dicyklohexylkarbodiimidu CDCC) a 1-hydroxybenzotriazolmonohydrátu (HOBT) a N-methylmorfolinu CNMM) a v přítomnosti inertního organického rozpouštědla, jako jsou například dimethylformamid CDMFj, tetrahydrofuran (THF) nebo N-methy1pyrroli don za získání amidu XVII. Z amidu XVII se odstraňuje chránící skupina zpracováním například vodíkem v přítomnosti palladia na uhlí v případě, kdy P1 znamená karbobenzyloxyskupinu CCBz) za získání aminu XVIII. Amin XVIII se pak zpracovává amidinsulfonovou kyselinou X v přítomnosti alkoholového rozpouštědla, například ethanolu. za získání aminu XIX. Z aminu XIX se odstraňuje chránící skupina zpracováním trifluoroctovou kyselinou <v případě, kdy P1 znamená terč --butoxykarbonylovou skupinu <BOC)) v přítomnosti nebo v nepřítomnosti suchého organického rozpouštědla, jako je například dichlormethan. chloroform nebo tetrahydrofuran, při teplotě přibližně -15 až přib© ližně 20 C. Přidá se sulfonylchlorid V a pak organická zásada, jako je například triethylamin. pyridin nebo N,N-diisopropylethyl amin. za vytvoření sulfonamidu ID podle vynálezu.
Výchozí látky XVI jsou o sobě známy nebo je pracovník v oboru může snadno připravit o sobě známými způsoby.
Sloučeniny obecného vzorce I a IA podle vynálezu. kde znamená G skupinu
kde znamená A skupinu arylovou nebo cykloalkylovou a R4 skupinu amidinovou nebo guanidinovou, se mohou připravovat sledem reakcí V Reakční sled V
XV + HjN—(CH2)p—Q — Al-R<· kopu lační reakce
XVIIX
XVIÁ wsc neb dcc (Á1- aryl
BOBT moc cykloalkyl R4'- amid i n guaniú*
NH
R1
NH
XVIIA (CH2)p
Q
i.
i.·
XVIIIA (CHaJp
Q
i.
!<·
XVIIIA sulfonace
R3-SO2C1 v
NH
IE <CH2)p
Q h
A.·
Jak je zřejmé z reakčního sledu V, sloučeniny obecného vzorce I a IA, kde znamená G skupinu obecného vzorce
0=C—NH (CHj)p—Q—A1-R4’ se připravují tímto způsobem. Chráněná kyselina XV se podrobuje karbodiimidové kopulační reakci zpracováním chráněným aminem XVIA v přítomnosti ethyl-3- (3-dimethylamino)propylkarbodiimidhydrochloridu (VSC) nebo dicyklohexylkarbodiimidu (DCC) a 1-hydroxybenzotriazolmonohydrátu (HOBT) a N-methyImorfo 1 inu (NMM) a v přítomnosti inertního organického rozpouštědla, jako jsou například dimethy1formámid (DMF), tetrahydrofuran (THF) nebo N-methylpyrrolidon za získání amidu XVIIA. Amidu XVIIA se pak rozpustí v alkoholovém rozpouštědle, jako je například ethanol nebo methanol, do kterého se přidá chlorovodík a směs se hydrogenuje zpracováním například vodíkem v přítomnosti palladia na uhlí nebo hydroxidu palladnatého na uhlí v případe, kdy P znamená karbobenzyloxyskupinu (CBz) za získání amidu XVIIIA. Amid XVIIIA se pak zpracovává sulfony 1chloridem V a následně zásadou za vytvoření sloučeniny IE podle vynálezu.
Výchozí látky XVIA jsou o sobě známy nebo je pracovník v obo ru mflže snadno připravit o sobě známými způsoby.
Sloučeniny obecného vzorce I a IA podle vynálezu, kde znamená G skupinu o=c—HH—(CHa)p—Q— kde znamená A skupinu arylovou nebo cykloalkylovou (tedy A1) a R4 skupinu aminomethylovou ( tedy R4”), se mohou připravovat sledem reakcí VI.
Reakční sled VI
XV + —(CHa)p—Q—λ1-CHjSHP1
XVIB kopulační reakce wsc neb dcc ΗΟΒΤ
NKX
XVIIB (CKjll,
Q h
CHj-KHP1
XVIIB xvxixb deprobekce ι
R1
XVXXXB
KB
I (CH2)P
Q l·
I
CBjHHP1 sulfontce,
R3 SOjCl
II B -8—H
II o
Rl
I
KB (CHa)p
Σ* Q
L
I cb2kb2
Jak je zřejmé z reakčního sledu VI, sloučeniny obecného vzorce I a 1A, kde znamená G skupinu obecného vzorce =SC—KB—(CBj)p—Q—λ1—CBjNEj se připravují Limbo způsobem. Chráněná kyselina XV se podrobuje karbodiimidové kopulační reakci s chráněnou aminokyselinou XVIB v příbomnosbi ebhyl-3- (3-dimebhylaminojpropylkarbodiimidhydrochloridu (VSC) nebo dicyk1ohexy1karbodiimidu (DCC) a 1-hydroxybenzobriazolmonohydrábu (HOBT) a N-mebhylmorfolinu (NMM) a v příbomnosbi inerbního organického rozpousbědla, jako jsou například dimebhylformamid (DMF), bebrahydrofuran CTHF) nebo N-mebhylpyrrolidon za získání amidu XVIIB. Z amidu XVIIB se odsbraňuje chránící skupina zpracováním brifluorocbovou kyselinou (TFA) v přípa- PS dě. kdy P znaaená terč. -butoxykarbony lovou skupinu <BOC) nebo vodíkem v přítomnosti palladia na uhlí v případě, kdy P znamená karbobenzyloxyskupinu (CBz) v přítomnosti nebo nepřítomností suchého organického rozpouštědla, jako je například dichlormethan, chloroform nebo tetrahydrofuran při teplotě přibližně -15 až přibližně 20 ’C za získání amidu XVIIIB. Amid XVTITD se pak zpracovává sulfonační reakcí, přičemž se nechává reagovat se sulfonylchl oridem V v přítomnosti organické zásady, jako je například triethylamin, pyridin nebo N,N-diisopropylethylamín. za vytvoření sulfonamidu IF podle vynálezu.
Výchozí látky XVIB jsou o sobě známy nebo je pracovník v oboru může snadno připravit o sobě známými způsoby.
Výchozí kyšelina XV se může připravovat, z esteru IV hydrolyzou esteru IV zpracováním zásadou, například hydroxidem sodným, draselným nebo lithným a pak neutralizací získané soli s alkalickým kovem silnou kyselinou, například kyselinou chlorovodíkovou nebo kyše11nou štave1ovou.
Sloučeniny obecného vzorce I se mohou převádět na farmaceuticky vhodné adiční soli s kyselinou reakcí volné zásady s kyselinou, jako je například kyselina chlorovodíková, broraovodi'ková, jodovodiková. dusičná sírová, fosforečná, octová, citrónová, nateinová, jantarová, mléčná, vinná, glukonová. benzoová, methansulfonová, ethansu1fonová, knzensulfonová a p-toluensulfonová kyselina.
Sloučeniny podle vynálezu obecného vzorce I jsou inhibitory proteasy šeřin a zvláště jsou schopny inhibovat throrabin, faktor Xa a/nebo trypsin. Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu Isou užitečné pro ošetřováni nebo profylaxi stavů, které zahrnují produkci a/nebo působení thrcimbinu. To zahrnuje četné thrombot i c ke a prothrombotlcké stavy, při kaskáda. což zahrnuje avšak, thrombosu hloubkových žil ( deep Senou intravasku1árni koagulop coagu 1 opat hy - BIO, Kusabach M bolism, infark myokardu, mrtvíc kterych se aktivuje k-sn ! a>’n í l-ez úmyslu lakéhokoliv omezeni . vern i-hrorobos is - ΠVI . r e 'troník i j < ,11 ssem i nated í nt.r.iv.v;cu I ar -ri r i t.i.ův sy n* iron . pn l mon<i i n i *-*m i , t hroBíboemboi ické chirurgické
- ze komplikace (například náhrada kyčelního kloubu a endarterektomie) a periferní arteriální oklůse. Kromě svého působení na koagulační proces aktivuje thrombín četné buňky (například neutrophily, fibroblasty, endotheliální buňky, buňky krátkých svlft). Sloučeniny obecného vzorce i podle vynálezu mohou být, proto také užitečné pro ošetřování nebo profylaxi syndromu dechových obtíží, septickcho soku, scpticemia, zánět 1 rve odezvy a t-ez záměru o jakékoliv omezení otoku, akutní nebo chronické atheiosklerosy a reperfusního poškození.
Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu mohou být také užitečné pro ošetřováni neoplasia/netastasis (zvláště v případě využívání fibrinu) a neurodegenerativních onemocnění, jako jsou například ftlzheimerova nemoc a Parkinsonova nemoc. Kromě toho sloučeniny obecného vzorce 1 podle vynálezu mohou být také užitečné pro předcházení restenosis po arteriálním poškození navozeném endogenně (zlomeni atherosklerotické destičky) nebo exogenriě (i nvazní kardio 1ogi cký proces).
Sloučeniny obecného vzorce 1 podle vynálezu se mohou také používat jako antikoagulanty při mimotělním krevním oběhu, například při. dialyze. a v chirurgii (například při chirurgickém bypasu v případe koronární arterie).
Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu se mohou také používat spolu s thrombolytickýmí činidly, jako jsou například aktivátor tkáňového plasminogenu (přírodní nebo rekombinantní, streprokinasa, úrokinasa, prourokinasa, anisolováný aktivátorový komplex tkáňového plasminogenu, aktivátory plasminogenu živočišné slínné žlázy. Sloučeniny obecného vzorce I podle vynálezu mohou synergicky působit při předcházení reokluse po úspěšné thromboíytické terapii a/nebo mohou snižovat dobu reperfuse. Sloučeniny podle vynálezu obecného vzorce I mohou také umožňovat snížení dávky thrombolytických činidel a tak minimalizovat možné hemorhag i c k é v e · 11 e j š i a č i n ky
Sloučenin obecného vzorce I podle vynálezu se může také používat, ve směsi s jinými ant 1 thrombot,ickýrai nebo ant. t koagu l aen fra i účinnými látkami, jako jsou například antagonisty thromboxanového ’27 receptoru, prostacykllnová roimetika, Inhibitory ť osf od i es terasy a antagonisty fibrinogenu.
Sloučeniny obecného vzorce 1 podle vynálezu, které inhibují tryps i n se mohou také používat při ošetřován í pankreati t i s Sloučeniny obecného vzorce 1' podle vynálezu se mohou podávat, orálně nebo parenterálně různým savcům, kteří trpí shora uvedenými nemocemi, včetně například lidí, koček a psŮ v dávce přibližně 0,1 až přibližně 1OO mg/kv tělesné hmotnosti, s výhodou přibližně 0,2 aá přibližně 50 mg/kg, výhodněji přibližně 0,5 až přibližně 25 (nebo přibližně 1 až přibližně 2000 ag, s výhodou přibližně 5 až přibližně 2000 ng) ve formě ledně dávky nebo 2 až dílčích denn ích dávek.
Účinné látky obecného vzorce 1 se může používat ve formě farmaceutického prostředku, jako jsou například tablety, kapsle, roztolry nebo suspenze, obsahující přibližně 5 až přibližně 500 mg na jednotkovou dávku sloučeniny obecného vzorce I nebo jejich směsi. Sloučeniny obecného vzorce I se nohou zpracovávat, na ťaroaceutický prostředek o sobě známým způsoben za použití farmaceuticky vhodných látak ze souboru zahrnujic i 'ho například pojidlo, nosič. excípienfc. fconservařní prostředek, stabilizátor a vonné př í sady.
Následující příklady praktického provedeni vynález blíže objasňují, nijak jej však neomezují- Pokud není uvedeno jinak, jsou teploty míněny vždy ve CPříklady provedeni. vy ná lezu
Příklad 1
Trif 1 uoracetátová (1 - 1) sůl ί 1 (S) ,2«,4fd-ÍJ-E4-1 (aminoimi nonet hy 1 lam i no] buky l ] - 1 -1 ů-hydroxy-2-t (2-naf ta lény 1 sulf ony 1 lamino] - 1 oxopropyI]-4-methyl-2-piper i d inkarboxamidu
A Cthy1 ester (2R-trans>-1- i (f enylmethoxy >kerbony 1J-4-methy1 - 2 pi peridinkarboxylové kyše l iny
A(l) 4-Methy1-2-piperidinkarbonitri 1
Do 500 g roztoku chlornanu sodného (5 % v Cl, Aldrieh), ochlazeného v ledové lázni, se přidá po kapkách 33,6 g <340 mmol, Aldrieh) 4-methylpiperidinu v průběhu 40 minut. Reakčni směs se míchá po dobu 20 minut, vlije se do dělicí nálevky a extrahuje se dvěma 400 ml podíly etheru- Extrakty se spojí, vysuší se (síranem sodným) a zkoncentrují se ve vakuu, čímž se získá přibližně 44 g N-chlorovaného meziproduktu ve formě žluté kapaliny.
Do roztoku 19,1 g (340 mmol) hydroxidu draselného ve 140 ml 95¾ ethanolu, zahřátého na teplotu 80 C, se přidá po kapkách v průběhu 40 minut roztok surového N-chlorpiperídinu. shora připraveného, ve 20 ml 95¾ ethanolu. Přidávání je mírně exotermické a vytvoří se sraženina. Reakčni směs se míchá po dobu 10 minut, ochladí se na teplotu místnosti, zkoncentruje se ve vakuu a do zbytku se přidá 85 ml IN vodného roztoku hydroxidu sodného. Získaná reakčni směs se extrahuje 75 ml třemi podíly etheru. Extrakty se spojí, vysuší se (síranem sodným) a zkoncentrují se ve vakuu, čímž se získá surový imin ve formě viskozního žlutého oleje.
Do roztoku 110 g (1,7 mol, Mal1inckrodt) kyanidu draselného ve 400 ml vody, ochlazeného v ledové lázni, se přidá v průběhu přibližně jedné hodiny 183 ml <2,2 mol) koncentrované kyseliny chlorovodíkové a pak shora připravený surový imin. Reakčni směs se míchá při teplotě přibližně 10 až 20 C po dobu čtyř hodin, ochladí se v ledové lázni a alkalizuje se na hodnotu pH 12 přidáním přibližně 30 g hydroxidu draselného ve formě pelet. Získaný roztok se vlije do dělicí nálevky a extrahuje se třemi 300 ml podíly etheru- Extrakty se spojí, vysuší se (síranem sodným) a zkoncentrují se ve vakuu, čímž se získá žlutý olej. Surový produkt se čistí jednoduchou destilací za sníženého tlaku, čímž se získá 13,2 g (106 mmol, 31 ť teorie) 4-methy 1-2-piperidinkarbonit.rilu ve formě čiré kapaliny o teplotě varu 72 až 74 C/O,4 kPa
A<2) Ethylester 4-methyi-2-piperidinkarboxylove kyseliny
Do 250 ml 6N vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové se přidá 13.0 g ¢105 bhoD podle odstavce ft<l) připraveného 4-methy 1-2-plperidlnkarboni tri lu při teplotě místnosti. Reakční směs se zahříváním udržuje na teplotě zpětného toku <teplota lázně 145
C> po dobu šesti hodin, ochladí se na teplotu místnosti a zkoncentruie se ve vakuu, čímž se získá surový hydrochlorid kyseliny ve formě pevné látky.
Do 250 ml absolutního ethanolu, ochlazeného v ledové lázni, se přidá po kapkách 40 ml <550 mmol) thionyIchloridu v průběhu 30 minut. Roztok se míchá po dobu dalších 15 minut a vnese se do shora připraveného surového hydrochloridu kyseliny. Získaná suspenze se zahříváním udržuje na teplotě zpětného toku po čtyi- hodin, ochladí se na teplotu místnosti a zfiltruje se k odstranění pevných podílů. Filtrát se zkoncent.ruje ve vakuu, čímž se získá surový esterarainhydrochlorid ve formě hnědého oleje. Olej se rozdělí mezi 150 ml nasyceného vodného roztoku uhličitanu draselného a 15»O ml chloroformu. Vodná vrstva se oddělí a extrahuje se dvěma 100 ml podíly chlorofomu. Organické extrakty se spojí, vysuší se <sÍránem soinýe) a zkoncent.ru jí se. čímž se získá surový ethy i ester 4-methy1-2-piperIdinkarboxylové kyseliny ve formě hnědého oleje. Tento surový produkt se čistí destilací přes 10 cra plněný sloupec <skleněné kuličky, 3 mm) za sníženého tlaku, čímž se získá 11,0 g <64,3 mmol, 61 %' teorie) žádaného produktu ve formě bezbarvé kapaliny o teplotě věru 3? až 40 C/0,53 kPa - Poměr trans/cis stanoven jako přibližně 6 1 270 MHz *H NMR.
A<3> Ethylester (2R-trans)-l-f<fenylmethoxy)karbony 11-4-raethy1-2P i per i d i nkarboxy1ové kyše1 i ny
Do roztoku 10,0 g <53,5 mmol) podle odstavce A<2) připraveného aminu ve lOO ml methylenchloridu, ochlazeného na teplotu 0 C, se přidá 9,3 ml <70 mmol, destilování z hydridu vápenatého) triethylaminu najednou a pak po kapkách 11,9 g <70 mmol. Aldrich) benzylehloroforraátu v průběhu 20 minut. Reakční směs se míchá po dobu 30 minut, promyje se 1OO ml IN vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové, 100 ml nasyceného roztoku hydrogenuhličitanu sodného, 50 ml solanky, vysuší se (sírane· hořečnatým) a zkoncent.ru30
Je se ve vakuu, čímž se získá oleí- Surový olei se čistí bleskovou chromatografií (oxid křemičitý Merck. 30 x lOocm. 600 g, systém 1 ϊ 9 ethyl acetát,/hexan), čímž se získá 12,7 g (41.6 mmol, 71 teorie) ethylesteru <2R-trans)-l-[(fenylmethoxy)karbony13-4methyl-2- piperidinkarboxylové kyseliny (trans isoaer) ve formě bezbarvého oleje. Kromě toho se získá 2,95g (9.67 mmol, 17 % teorie) směsi přibližně 1 - 1 trans/cis isonetů ve formě bezbarvéhio oleje.
B. Ethylester (2R~trans)-4-raethylpiperidinkarboxylové kyseliny
Racemický karhobenzyloxyester, připravený podle odstavce A, (2,36 g. 7,73 mmol) se rozpustí v absolutním ethanolu (50 ml) a hydrogenuie se v přítomnosti palladia na uhlí jakožto katalyzátoru (10¾. 250 mg) při teplotě místnosti za tlaku 0,1 MPa. Po šesti hodinách se přidá další katalyzátor <50 mg) reakce se nechá probíhat po dobu dalších dvou hodin, zf11truje se a odpaří se ve vakuu, čímž se získá ethylester (2R-trans)-4-methylpiperidinkarboxy lové kyseliny (1,22 g, 7,13 mmol. 92 % teorie).
C. Ethylester <2R-trans )-1-(Η-<1,1-dimethy1ethoxy)karbony11-O(fenyImethyl)-L-sery11-4-methy1-2-piperidínkarboxylove kyseliny
Ester pipekolové kyseliny, připravený podle odstavce B, <1,22 g, 8,0 mmol) se rozpustí v dimethy1formámidu <15 ml) pří teplotě místností a přidá se 1-hydroxybenzotriazolmonohydrát <HOBT) <1,03 g, 8,0 mmol). ethy1-3-(3-dimethy1amino>propylkarbodiímidhydrochiorid (VSC) (1,54 g. 8,0 mmol) a N-methylmorfolin (NMM) (0,88 ml, 8,0 mmol). Hodnota pH je přibližně 8,5. Reakčni směs se míchá po dobu 90 minut, rozdělí se mezi ethylacetát a 10¾ roztok hydrogensíranu draselného, vodná vrstva se zpět extrahuje a organické vrsty se spojí. Spojené organické extrakty se promyjí nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného (dvakrát), nasyceným roztokem chloridu sodného, vysuší se (síranem hořečnatým) a stripují se ve vakuu, čímž se získá ethylester <2R-trans)-l-lN-(l.l-dimethylethoxy ) kar bony 11-0-(fenyImethy1)-L-sery11-4-methyl- 2-piperidínkarboxy lové kyseliny ve formě oleje (2,99 g, 6.67 mmo t , 93 ¾ teorie).
D. Ethylester (2R-trans)-l-[N-(2-naf taleny lsulfony 1 )-0-(feny lmethy 1)-L-sery 1J -4-methy 1-2-pl per idinkarboxy lové kyseliny
Ester, připravený podle odstavce C, (2.80 g, 6,25 mmol) se rozo pustí ve trifluoroctové kyselině (TFA) při teplotě O Ca nechá se ohřát na teplotu místnosti v průběhu 60 minut. Roztok v trifluoroctové kyselině se odpaří ve vakuu v průběhu dvou hodin. Čímž se získá sůl trifluoroctové kyseliny ve formě oleje (4,2 g). Tato surová sůl se rozpustí v dichlormethanu (15 ml) a přidá se 2-naftylsulfonylchlorld (Aldrich, 1,58 g, 7,0 mmol) a pak triethylamin (3 ml. 25 mmol). Dojde k intensivni exotermní reakcí, reakční směs se vlije do ledové lázně v průběhu 10 minut a nechá se ohřát na teplotu místnosti. Po šesti hodinách se dichlořmethan odpaří. reakční směs se rozdělí mezi ethylacetát a 10¾ roztok hydrogensíranu draselného (dvakrát), promyje se nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného (dvakrát), vysuší se síranem hořečnatým a odpaří se, čímž se získá surový ethylester <2R-trans>1-1H-(2-nafta lénylsu1fonyl)-O-(fenylmethy1)-L-sery11-4-methy1- 2piperidinkarboxylové kyseliny. Surový produkt, se chromatografuje na silikagelu (1 - 3 ==> 1 - 2 systém ethylacetát/hexany), čímž se získají dva stereomery ve formě oleje (2,29 g, 4,25 mmol, 68 t teorie ve dvou stupních).
E. (2R-trans)-l-ίN-(2-Nafta lény tsulfony1)-O-(fenylmethy1)-L-sery11
4-methyl-2-píperidinkarboxylová kyselina
Ester, připravený podle odstavce D, se rozpustí v methanolu (30 ml) a zpracovává se IN roztokem hydroxidu sodného <10 ml, 10 mmol). Reakční směs se zpracovává po dobu 12 hodin a přidá se další roztok hydroxidu sodného <5 cil). Po 24 hodinách se reakční směs okyselí kyselinou chlorovodíkovou (50 ml, IN), extrahuje se et hy lacetátem (2 krát.) a vysuší se ve vakuu, čímž se získá volná kysel ina (2R-trans ) -1-[N-<2-naftalenylsu 1 ť ony 1 ) -O-(feny í -oethy t ) L- séry 11 -4-methy 1 -2-pi per idinkarboxy lová (1,99 g, 3,90 mm/ i . 99 % teorie).
F. Fenylmethylester (4-aminobuty 1 )karbaraové kyseliny
Rozpustí se 1,4-butandiaminhydrochlorid <5,96 g, 37 mraol) ve vodě <15 ml) a přidá se dimethy 1 formám i d <50 ml). Za rychlého míchání se přidá po kapkách v prfiběhu dvou minut karbobenzyloxychlorid (CBz-Cl) <1, O ml, 7,0 mmol). Kalný roztok má hodnotu pH přibližně 2,9. Hodnota pH se nastaví na 9,0 5N roztokem hydroxidu sodného <roztok se vyčeři) a reakční směs se míchá po dobu dvou hodin. Reakční směs se okyselí na hodnotu pH 1,25, extrahuje se etherem <dvakrát), aíkalizuje se (na hodnotu pH větší než ΙΟ) 5N roztokem hydroxidu sodného a extrahuje se dichlorraethanem (dvakrát) Dichlormethanové frakce se spojí, promyjí se vodou (dvakrát), vysuší se a odpaří se ve vakuu. Čímž se získá surový feny1methytester <4-aminobuty1)karbamové kyseliny <0,72 g, 3,24 mmol, 46 %' teorie), kterého se používá v dalším stupni).
G. <2R-trans)-l-í N-<2-NaftalényIsulfony1)-O-(fenylmethy1)-L-seryl)-N-E4-f[ (feny lme t-hoxy) karbony 11 amino] buty 1 ] -4-methy 1 -2-piper i d i n ka rboxami d
Do roztoku feny1methytesteru (4-arainobuty1íkarbamové kyseliny (400 mg, 1,8 mmol), získaného podle odstavce F, a <2R-trans)1-[N- (2-nafta1enyIsu1fonyl)-0-(fenylmethy1)-L-sery11-4-methy1-2piperidinkarboxylové kyseliny (640 g, 1,25 mmol> v dimethylformamidu (5 ml) se přidá 1-hydroxybenzotriazolmonohydrát (HOBT) (170 mg, 1,25 mmol), ethy1 -3-(3-dimethylamino)propylkarbodiimidhydrochlorid (VSC) (0,25 g, 1,3 mmol) a N-methyimorfoliη (NMM) (138 μΐ. 1,3 mmol). Hodnota pH je přibližně 3,5, Reakční směs se míchá po dobu dvou hodin (ukončeno HPLC), rozdělí se mezi ethylacetát a 10¾ roztok hydrogesíranu draselného, vodná vrstva se zpět extrahuje a organické vrsty se spojí. Spojené organické extrakty se promyjí 10¾ roztokem hydrogensíranu draselného, nasyceným roztokem hydrogenuh1 ičitanu sodného (dvakrát), nasyceným roztokem chloridu sodného a odpaří se, čímž se získá surový produkt ve kvantitativním výtěžku Surový produkt se chromatografuje na silikagelu (2 1 syst ém ethylaeetát/hexany), čímž se získá směs dvou d i ast-ereomerfi ( 2R- trans )-l~ÍN-< 2-naf fa 1 eny Isu i f ony l ) -O- < f e33 ny lmethy 1 )-L-sery11 -Ν-14-Γ1 ( feny 1methoxy) karbony Hanino] buty L 1 -4methyl-2-plpertdlnkarboxamldu (671 mg. 0,94 mmol, 75 % teorie).
H. Trifluoracetátová (1 - 1) sfil Γ 1(S> ,2«,4íí] -N-14-1 (amlnoíminomethyl )arainolbuty1J -1-13~hydroxy-2-í (2-naftalonylsulfonyl )amino! 1-oxopropv 11 -4-methy l - 2-pi per i o tnkarboxarai du
Rozpustí se (2R-trans)-1-1H-(2-naftalény 1sulfony1)-0-( feny 1methyl)- L-seryll-řl- Γ4- í f (fenyímethoxy >karbony UaminoJ butyl J-4raethy1-2-píperidinkarhoxamíd, připravený podle odstavce G. v ethanolu (20 ml), do kterého se přidá acetylehiorid (0,71 ml, 10 mmol, 0,5 M roztok kyseliny chlorovodíkové) a směs se hydrogenuje v přítomnosti palladia na uhlí (1O %, 150 mg) iakožto katalyzátoru ža tlaku 0,1 MPa a při teplotě zpětného toku. Po pěti hodinách se reakční směs zfiltruie. stripuie se a přidá se čerstvý ethanol a katalyzátor. Zíištuie se, že reakce proběhla přibližně z '30 po dalších dvou hodinách, načež se reakční směs zfiltruie, stripuie se a tak se získá surový amin (412 aa). Surový produkt se čistí preparativní HPLC (OO - 20 => 50 50),čímž se získali «les benzyl. deskarbobenzyloxy diastereomery <281 mg, 0,56 mmol, 71 % teorie) a O-benzyl. deskarbobenzy1oxy sloučeniny <69 mg, 0,12 mmol, 15 teorie).
Shora získaný des-benzyl, deskarbobenzyloxyprodukt (201 mg, 0,46 mmol) se rozpustí v ethanolu (5 ml) a přidá se amldinsulfonová kyselina (78 mg, 0,65 mmol) a triethylamin (176 ul, 1,26 mmol). Po 20 hodinách se rozpouštědlo odpaří a produkt se čistí preparativní HPLC (00 : 20 => 50 · 50). Frakce, obsahuiici dvě hlavní složky, se spolí a lyofílizují se, čímž se získá trifluoracetátová (1 ;3) sfil f 1(S) ,2<x,4p»l-N-14-1 (aminoiminomethy 1 )amínojbuty11 -1-[3-hydroxy-2-t < 2-naf ba lénylsu1f ony 1iaraino1-1-oxopropy»1 4-methy1-2-piperidinkarboxaraidu ve formě 40 - B (225 mg, 70 teorie 1) o čistotě - 98¾. f«lt> (c = 1.0, methanol) = -11,7
Analýza pro 1.30 FTA + 0,0 H,>O směsí isomerfi A vypočteno - O 47.60 H nalezeno C 47,60 H
5,64 5.34
12,09 11,97 r 10.66 F lil, 03
Příklad 2
Trifluoracetátová <1 1) sůl f 1(S) ,2<χ,4β] -H-[4-( (aninoinincwtethy1)amino]buty1]-1-Í2-Í(2-naftalenylsulfony1>araino]-l-oxo-3-<feny lmethoxy)propyl] -2-piperidinkarbaxaraidu
Rozpustí se O-benzyl, deskarbobenzyloxy sloučeniny, popsané v přikladu 1, odstavec H. <69 mg, 0,099 mmol) v ethanolu <2 ml), do kterého se přidá amidínsulfonová kyselina <22 mg, 0,18 mmol), Cpřipravená způsobem popsaným v Synthesis, 1986, str, 777 až 779) a triethylamin <50 pl. 0,36 mmol). Po 20 hodinách se rozpouštědlo odpaří a produkt se Čistí preparativní HPLC <80 20 “> 50 - 50).
Freakce, obsahující dvě hlavní složky se spojí a lyofilizují se. čímž se získá trifluoracetátová <1 - 1) sůl [ 1<S) ,2«,4β.] ~N-{4íCaminoiminomethyi)amino]butyl!-1-C2- [<2-naftalényIsulfony1)araino] -l-oxo-3-<feny lmethcrxy )propy 1 J-2-piperidinkarboxamidu ve formě 1 3 směsi isomerů A - 8 <76 mg, 100 % teorie) o čistotě > 98¾.
[a] o <c — 1 ,0, methano1; ) = -5,6
Analýza pro 1,30 TFA + t 0 30 Ha O
vypočteno · C 54,51 H 5,84 N 11,15 F 8,32
nalezeno: C 54,19 tí 5,84 N 11,04 F 8,29
Příklad 3
Trif luoracetátová <1 : 1) sůl CXR- [ 1<S*) ,2α ,4β]-Ν-14-Γ Caminctiminomethy1)amino!buty1]-l~E3-hydroxy-2-f<2-naftalényIsulfony 1)amino! -1-oxopropy1!-4-methy1-2-piperidinkarboxamidu
Rozpustí s& triíluoracetátová <1 : 1) sfil Γ KS) . 2α . 4β] - N-(4Γ <aminoiminomethy 1 )araino] buty 1]-1- [3-hydroxy-2- f <2-nafbalenyl sulfony1)amino3- 1-oxopropy11 - 4-methy1- 2-piperidinkarboxamidu. sloučenina podle příkladu 1. <přibližně 220 mg) ve vodě <15 ml) a chromátograiuje se na YMC S-10 20 mm x 500 mm ODS sloupci za použití 80 20 -=> 50 50 gradientu. Po lyofilízaci první pík k eluátu Cisomer A) představuje 95 mg. Stereochemie <2R, 4R) potvrzena porovnáním se vzorkem. připraveným z neracemické výchozí látky.
[«Id <c — 1,0. methanol) = -»-11,0 Analýza pro 1.07 TFA 1,16 H2O C 48,25 H 5,88
C 48,25 H 5,61 vypočteno:
nalezeno:
N 12.44
F 9.03 F 9,25
S 4,75 S 5,19 použití 80
Příklad 4
Trif luoracetátová ti 1) sůl [ 25-11<R* ) , 2« ,4<λ3 -M-[4-[ t aminoimi nomethy1 lamino]butyl]-1-í3-hydroxy-2-[<2-naftalényIsulfony 1 lamino] -1-oxopropyl]-4-methy1-2-píperidinkarboxamidu
Rozpustí se trif luoracetátová <1 · 1) sůl [l<S),2«.4ři)-N-[4[<aminoirainomethy1 lamino]butyl]- 1- f3-hydroxy-2- Γ<2-naftalenylsulfony1 lamino]- 1-oxopropyl)- 4- methyl- 2-piperidinkarboxamidu, sloučenina podle příkladu 1. fpřibližně 220 mil ve vodě <15 ml) a chromatografuje se na YMC S-10 20 mm x 500 mm ODS sloupci za 50 gradientu <acetonitriS/voda). Po iyofilizací druhý pík k eluátu < isoiaer B) představuje. 108 mg. Stereocnemie '25 ··
[.Jíle. <c. - 1 o, l4 potvrzena porovnáním dvou ísomerú. methanol) = -29.0
Analýza pro 1,17 TFA * 1.39 řisO vypočteno nalezeno:
5,88 5.. 49 řl
N
12. 16 11,96
F 9,65 F 9.60
4,64
5.25
Příklad 5
Trif luoracetátová <1 i) sůl <2S-trans) -N-[4~[ (ami noími nomethy i ) amino)buty1)-4-methy1-1-[[[<1,2,3,4-tetrahydro-3-methy1-8-chi noli ny1Isuifony1)ami no)acety1)-2 -piperidinkarboxamidu
A. Ethylester <2S-trans)-4-methy1-2-piperidlnkarboxylově kyseliny
Do roztoků suchého ethanolu <65 ml) a acetyleh1oriin <6 52 © ml přidaného po kapkách při teplotě 0 C) se přidá <2S,4S)-4-methy lpipekolová kyselina <2.8 g. 19.6 mmol? při teplotě místnosti. Reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 16 hodin a pak se zkoncentruje ve vakuu, čímž se získá ethylester <2S-trans) 4-methy1-2-piperidinkarboxylově kyseliny <3,01 g, 90 % teorie).
B- Ethylester <2S-trans)-l-[ Γ t <1,1-dimethy 1 ethoxy) karbony l lam i nol acetyl1-4-methy1-2-piperidinkarboxylově kyše1lny
Do roztoku L-Boc-gyleinu <0,4 g, 2,25 mmol) a 1-hydroxybenzotriazolraonohydrátu <HOBT) <0.31 g, 2,25 mmol) v 7 ml dimethy1formamidu se přidá ethy1-3-<3-dimethylamino)propylkarbodiimidhydrochlorid <VSC) g. 2,25 mmol) a ethylester <2S-trans)-4-raethyl-2piperidinkarhoxylově kyseliny <0,35 g, 2,04 mmol), připravený podle odstavce A. načež se přidá N-methylmorfolin <NMM) <240 pl, 2,25 mmol) k nastavení hodnoty pH roztoku na 8. Reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 16 hodin a zpracuje se promytím nasyceným roztokem hydrogenuh1ičitanu sodného a nasyceeným roztokem hydrogensíranu draselného, solankou, vysuší se síranem sodným a odpaří se. čímž se získá ethylester <2S-trans)-l[C t <1,1-dimethy1ethoxy)karbony11amino]acety1]-4-methy1-2-piperi dinkarboxylové kyseliny <0,60 g, 89 % teorie).
<M+H) + ©329
C- <23-trans)-l-[[t<l,l-Dimethylethoxy)karbony 11aminolacety11-4methy1-2-piperidinkarboxylová kyselina
Do roztoku ethy1esteru <23-trans)-l-t(f<l,l-dimethy1ethoxy)karbony1laminolacety1]-4-methy1-2-piperidinkarboxylové kyseliny, připraveného podle odstavce B, <560 mg, 1,71 mmol) v 6,5 ml ethanolu se přidá IN roztok hydroxidu sodného <6,5 ml) při teplotě O o
C. Reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 16 hodin a zkoncentruje se ve vakuu. Reakční směs se okyselí IN kyselinou chlorovodíkovou r,a hodnotu pH 2 a extrahuje se ethylacetátem. Ethy lacetátový roztek se promyle nasyceným roztokem hydrogensíranu draselného, solankou, vysuší se síranem sodným a zkoncentruje se, čímž se získá <23-trans )-1-11 ( < 1,1-dimethy lethoxy )karbony 1 ]aminolacety11-4-methy1-2-piperidinkarboxylová kyselina <512 mg. kvantitativní výtěžek) <H*H) - ©329
D. Fenylmethylester <4-asiinohuty 1 )karbanové kyseliny
Do roztoku 1-4-diaminopentanu <25 g. 155 mmol) ve 100 ml systému dimethylformamid/voda <1 - 1) se přidá 5N roztok hydroxidu sodného k nastavení hodnoty pH 9- Najednou se přidá karbobenzyloxychlorid (CBz-01) (3,7 ml, 26 mmol) a reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 16 hodin. Reakční směs se okyselí na hodnotu pH 1,25 a promyje se ethyletherem. Hodnota pH reakční směsi se nastaví na 9.6 a reakčni <e extrahuje ethy 1 ac^t-átem. Organická vrstva se promyje se 'postupně vodou a solankou, vysuší se síranem sodným a odpaří se, čímž se získá fenylmethy1ester (4-ami nobut.y 1 )karbanové kyseliny (1,5? g, 30 % teorie).
E. (2S-trans)-l-í f ř(1.1-Dimethylethoxyikarbony1laminolacetyl] -4methyl-N-£4-[£(f enylmethoxy ) karbony11 am i no]buty1 ] -2-piperi d i nkarboxamid
Do roztoku fenylmethy1esteru (4-aminobutyl)karbanové kyseliny, připraveného podle odstavce 0(516 mg, 1,72 mmol? a 1-hydroxybenzotriazolmonohydrátu (HOBT) (256 mg. 1.09 mmol) v 10 ml dimethylf ormamidu se přidá et hyl-3-(3-dimet.hyl am inojpropy lkarbodi iaídhydroch 1 ori d (VSC) (.363 ng, 1,89 mmol? a feny lmethy 1 ester (4-aminobut.y 1 )karbanové kyseliny, připravený podle odstavce í>, (381 mg,
1,72 mmol) a N-methy lmorfol i η (NMM) (198 jíl , 1.89 mmol) až do nastavení hodnoty pH reakční směsi na 8. Reakčni směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 16 hodin. Reakční směs se zpracuje vlitím do nasyceného roztoku hydrogenuh 1 ičtt.anu sodného a extrahuje se ethylacetátem. Ethylacetátová vrstva se promyje nasyceným roztokem hydrogensíranu draselného, solankou, vysuší se síranem sodným a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá (2S-trans)-1~íiff 1 1-dimethylethoxy)karbony 11 arainol acet.y II - 4-methy1-Ν-14- tf (fenylmethoxy ) karbony 1 ] amino] butyl1 -2-piperidi nkarboxam i «1 (900 mg , kvantitativní výtěžek).
F. (25-trans)-l-(Ami noacety1)-4-methyl-N-r4-f[ff enylmethoxy)karbonyllaminol butyl 1 -2-piperidinkarboxamidhydrochlorid
Do roztoku (25-trans)-l-f[f(1.1-dimethy1ethoxy)karbonyIJaminol acet.y 1 ] -4-methy 1 -N-( 4-f f (feny líiet.hoxy 'karbony 1 ] amino! buty 1 1 -2piperidinkarboxamidu, připraveného podle odstavce E, (0,76 g,
1,51 mmol) v 5 ml methanolu se přidá 4.5 ml systému 4N kyselina chlorovodíková/dioxan při teplotě O *C. Po dvou hodinách při teplotě místnosti se reakční směs zpracuje přidáním ethyletheru k vy srážení <2S-trans)-l-<aminoacety 1 )-4-raethy1-N-Í4-1 [ (fenylmethoxy )karbony 11 aminol buty 13 -2-plperidinkarboxamidhydrochloridu (0.7 g. kvantitativní výtěžek).
G. (2S-trans>-4-Methy l-l-í [ [ (3-methy 1-8-chinoliny 1 )sulfony Hanino] acety 13-N-f4-11 (feny 1 methoxy ) karbony 1 3 ami no] buty 13 -2-piperi d i nkarboxam i d
Do roztoku (2S-trans)-l-(aminoacety 1 )-4-raethy l-N-14-1 Γ (feny 1methoxy )karbony 13aminol butyl3 -2-piperidinkarboxamidhydrochloridu, připraveného podle odstavce F, (500 mg, 1,13 mmol) v 11 ml chloroformu se přidá triethylamin (475 ml, 3,39 mmol) při teplotě O «»
C- Po 5 minutách se přidá 6-raethy1-8-chinolinsulfonylchlorid (273 mg, 1,13 mmol). Reakční směs se míchá při teplotě O C po dobu dalších pěti minut a pak při teplotě místnosti po dobu tří hodin. Reakční směs se promyje nasyceným roztokem hydrogenuhličítánu sodného, nasyceným roztokem hydrogensíranu draselného, solankou, vysuší se síranem sodným a odpaří se, čímž se získá surový produkt, který se čistí na si1Ikagelovém sloupci za použití systému methylenchlorid : methanol jakožto elučního činidla, čímž se získá (2S-trans)-4-methy1-1- [t[(3-methy1-8-chinoliny1)sulfony11aminolacety13-N-Í4- tf(fenylmethoxy)karbony11 aminolbuty11 - 2piperidinkarboxamid (150 mg, 22 % teorie).
H. (2S-trans)~N-(4-Aminobuty1)-4-methyl-1-tf[(1,2,3,4-tetrahydro3-methyl-8-chinoliny1)sulfonylJ aminolacety11 -2-piperidinkarboxam i dhydroch1or i d
Roztok (2S-trans)-4-methy1-1-1l1(3-methy1-8-chinolinyl)sulfony1]aminolacety13-N-14-1((fenylmethoxy)karbony11aminolbuty13-2Piperidinkarboxamidu, připraveného podle odstavce G, (140 mg, 0,23 mmol) a 230 μΐ IN kyseliny chlorovodíkové v 4 ml ethanolu se hydrogenuje v přítomnosti palladia na uhlí (1O %, 40 mg) jakožto katalyzátoru za tlaku 0,1 MPa. Po 16 hodinách se suspenze zfi 1 39 tru je přes celíte a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá (2Strans)-N-(4- arainobuty1 )-4-net.hy 1 — 1 — C f [ < 1 , 2,3.4-tetΓahydro-3-raet,hy 1-8-chinol iny1)suIfony l lamino]acety i 1-2-piperidinkarbaxaraidhydrochlorid jakožto voly amin (130 mg. kvantitativní výtěžek).
I. (2S-trans>-N-14-f (Aminoiminomefhyl)ani no)bufy i)-4-methy1-1f. ί ί ί 1,2,3.4-t.et.rahydro-3 -methy 1 -8-chi no 1 i ny ϊ )su 1 f onyl I amino] řt<-et.y 1 ] -2-pi per idi nkarboxam i «1
Do roztoku (2S-trans)-N-(4- arainobutyi)-4-methy1-1-1Γf<1,23.4- ťetrahydro-3-methy1-8-chinoliny1)sulfony 11aminoJ acetyll-2-ριperidinkarboxamidhydrochiořidu, připraveného podle odstavce H, <80 mg. 0.145 mmol) v 0,8 ml ethanoiu se přidá triethylamin <60 ml, 0,43 mmol) a pak araidinsulfonová kyselina (27 mg, 0,22 romol). Po 16 hodinách při teplotě místnosti se reakční směs zkoncentruje ve vakuu a podrobí se preparátivní HPLC za použití 80 20 až 50 = 50 gradientu <voda/methy1 kyanid) po dobu 50 minut, čímž se získá (2S-trans) H-Í4-f (aminoiminomethy1 lamino]buty11 -4-methy1-1-1f l (12.3.4- tetrahydro-3-methy1-8-chinoli nv’ >suΐ f ony iI anino]acety1 i-2piperidinharbuxamid (40 mg, 50 feoriel.
<H~H? * 0 522
í <í] o tc - 0,51, methano1) *= -6,7
Analýza pro Cž^jHay NzO^S - 1,2 TFA . 1 ,1 HaO
vypočteno C 43,54 H 6,04 N 13,46 F 9.39
nalezeno· C 43.87 H 5,72 N 13,09 F 9,33
Přiklad 6
Trif1uoracetátová sůl trans-Ν-14-Γ(aminoiminomethy1)aminolbutylI 4-(methy1thio)-1-í t(2-naftalény1sulfonyl)ami no1acet y11-L-pro1 inámi du
A. Methy les ter .cis-4-hydroxý-l-C (feny Iraet.hoxy ) kar bony i 1 -L~proí inu Rozpustí se N-karbobenzyloxy-L-ketopro1in v methanoiu <150 ml), ochladí se na teplotu 0 až 5 C a zpracuje se po kapkách roztokem natřiumborhydridu (2,875 g) ve vodě <1O sil). Směs se udržuje na teplotě O až 5 C po dobu 19 hodin. Methanol se odstraní ve vakuu a zbytek se zpracovává 75 Bil 3N roztoku hydroxidu sodného a míchá se při teplotě místnosti po dobu 40 minut. Po ochlazení v ledové lázni se směs okyselí koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou. Produkt se extrahuje do ethylacetátu <3 x 50 ml). Extrakty se spojí, promyjí se solankou (2 x 40 ml), vysuší se (síranem hořečnatým) a koncentruji se ve vakuu, čímž se získá cis-hydroxykysel i na . Tato cis-hydroxy kysel i na se převádí na methy lester rozpuštěním v methanolu (75 mi), zpracováním acetylchloridem (7,5 al) a mícháním přes noc při teplotě místnosti. Rozpouštědlo se odstraní. Zbytek se rozpustí v ethylacetátu <75 ml), promyje se roztokem hydrogenuhličitanu sodného <2 x 25 ml), vysuší se síranem hořečnatým a zbaví se rozpouštědla ve vakuu, čímž se získá ve formě viskozního oleje methylester cis-4-hydroxy-lf(feny 1methoxy)karbony13-L-prolinu (4,315 g, 81 % teorie).
B. Methylester cis-4-T ((4-methylfeny1)sulfony 11oxyj-1-1(feny1methoxy tkarbony11-L-proli nu
Methylester cis-4-hydroxy-l-[(fenyImethoxy)karbony i 3-L-prolinn, připravený podle odstavce A, (4,315 g, 16,84 mmol) se rozpustí v suchém pyridinu (23 ml), ochladí se v ledové lázni a zpracovává se tosylchloridem <6,3 g>. Směs se pomalu nechá ohřát na teplotu místnosti a míchá se po dobu 60 hodin. Po ochlazení se přidá studená 2N kyselina chlorovodíková a směs se udržuje na teplotě O až 5 C po dobu 4 hodin. Pevná látka se oddělí filtrací a rozpustí se v dichlormethanu. Tento roztok se promyje IN roztokem kyseliny chlorovodíkové a solankou, vysuší se (síranem horečnatým) a zbaví se rozpouštědla ve vakuu, čímž se získá methylester cis-4-Ε E <4-methyIf enyl>s«ifony 13oxy1 1-E(fenylwethoxy)karbony 11 - í. -prolinu ve íorně krysta i i c ke 1átky.
C Methylester 4-(methy1thio)-1-l(feny 1methoxy)karbony 13oxy1 L-prolinu
Methy 1 ester cis-4-f E (4-met hy31 eny 1 > su1f ony 13oxy 3 -1 -f (feny 1 methoxy)karbony13-L-prolinu, připravený podle odstavce B,(2,O9 g.
4,8 mmol) se rozpustí v absolutním ethanolu (20 ml) a acetonu (20 ral) v prostředí argonu a zpracuje se thiomethoxidem sodným (1,39 g, 19,9 mmol). Směs se zahříváním udržuje na teplotě zpětného toku po dobu jedné hodiny, ochladí se a většina rozpouštědla se odstraní ve vakuu. Zbytek se rozdělí mezi IN kyselinu chlorovodíkovou a ethylacetát- Pt hy I acetá tový extrakt. se promyje vodou, vysuší se (síranem hořečnatým) a -koncentruje se ve vakuu. NMR a TLC naznačují, že je produkt ve velké míře prost volné kyseliny. Produkt je převeden na methylester rozpuštěním v methanolu (20 ml), přidáním acetylehloridu <2 mi) a mícháním při teplotě místnosti po dobu dvou hodin. Po odstranění rozpouštědla se produkt čistí chromatografií na silikagelu za eluování systémem (1 - 2) ethylacetát/hexan, čímž se získá methylester 4-(raethylthio)-l( (feny Imethoxy) karbony 1 loxy]-L-prol inu (1,364 g, 99 %. teorie).
D. Methylesterhydrobroroid 4-(methy1thio)-L-proli nu
Methylester 4- < methy i th 1 o ) -1 -! <í(eny 1 met hoxy ifc.irl.ony i 1 oxy 1 -Lprolinu. r-ři praveného podl o ··?..·· t. .<_<;-· mg, 3,3 mnoi) se zpracovává 30% bromovodíkera v kyselině octové (8 ul) po dobu jedné hodiny a zkonr.ent.ruie se ve vakuu. Triturováníra zbytku s etherem se získá pevná látka, která se odfiltruje a přenyie se etherem, čímž se získá methy1esterhydrobromid 4-(methyIthio)-Lprolinu zbavený chránících skupin (749 mg, 89 % teorie).
E. Methylester trans-l-tíf <1,1-dimethylethoxyíkarbony11aminoIacety] 1-4-(methy1thio i-L-pro 1 inu a
F. Methylester cis-l-( < 1,1-dimethy lethoxy )karb< »ny l )glycy 11 - 4(raet.hy 1 th i o ) - L. - pro l i nn
Methylesterhydrobroroid 4 -(methy1thio)-L-pro1 lnu. připr avény podle odstavce D, (1,012 g, 3,95 mmol) a terč.-but. oxy karbony ! glycin (BOC-glycin) se rozpustí v dimethy1 forman idu <20 ml) t-2 teplotě místnosti. Přidá se 1 -hydroxybenzotriazolraonohydr.it (HOBT) (688 mg, 5,1 mmol). ethyl-3-(3-dimethylamíno)propylkarbodiiratdhydrochlorid (VSC) (974 mg, 5,1 mmol) «a N-methy lmorf ol i n (NMM) <1,0 ml, 9,1 mmol). Reakční směs se míchá pc» dobu 16 hodin, rozdělí se mezi ethyl acetát, <50 ml) a ÍO 3ř roztok hydrogensÍránu sodného CíOO ml). Vodná vrstva se extrahuje ebhylacebábem <2 x 50 ml) a organické vrstvy se spojí. Spojené organické vrstvy se promyjí nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, nasyceným roztokem chloridu sodného, vysuší se síranem hořečnatým a zkoncentruji se ve vakuu, čímž se získá olej. Chromatografií v tenké vrstvě zjištěny dva hlavní produkty. Surový materiál se čistí chromatografií na silikagelu. Eluováním sysbéraem ebhylácetát/hexany <1 ' 2, načež 1 - 1) se získá hlavní produkt (předběžně stanovena trans .konfigurace připravované sloučeniny) <603 mg, 46 % teorie) a produkt v menším množství (předběžně stanovena cis konfigurace připravované sloučeniny) <204 mg, 16 teorie) a něco směsných frakcí <433 mg, 33 % teorie).
G. Methylester trans-4-(methylthio)-l-[[<2-na£balenylsuliony 1 jatu inolacety13 -L-prolinu
Rozpustí se ozpustí se methylester trans-1-(Cί<1.1-diraethyΙοί hoxy)karbonyi lamino1acety11-4<methylthio)-L-prolinu <600 mg, 1,8 mmol), produkt podle odstavce E, ve trifluoroctové kyselině (TFA) <15 ml) a míchá se při teplotě místnosti po dobu jedné hodiny- TrifIuoroctová kyselina se odstraní destilací za sníženého tlaku a za současného odpaření s toluenem- Surová trifiuoroctová sůl se rozpustí v dichlorraethanu <20 ml). ochladí se v ledové lázni a přidá se 2-naftylsulfonylchlorid (Aldrich. 450 rag, 2,0 mmol) a triechy lamin <1.5 ml). Roztok se ohřeje na teplotu místnosti a míchá se po dobu jedné a půl hodiny před zředěním dichloraethanem <75 mi). Tento roztok se proisyie roztokem hydrogensíranu draselného <2 x 40 ml) a nasyceným roztokem hydrogenuhli čitanu sodného <2 x 40 ml), vysuší se síranem hořečnatým a odpaří se, čímž se získá surový produkt. Surový produkt se chromatograiúje na silikagelu a eluuje se 50 ethylacetátu v hexanech, čímž se získá methylester trans-4-(methy lthio)-l-l 1 <2-na£t,a lény 1 sulfonyi)aminolacety13 -L-prolinu ve íormě pěny <700 mg, 92 % teorie <340 mmol celkem ve dvou stupních.).
H. trans-4-<řlet,hy lt,hio)-l- [ [ <2-naftalénylsulf ony 1 larainolacety1J L-prolin
Roztok methyl esteru trans-4-<raethy lthioi-1-f f <2-naftalenyIsulfony1lamino!acety13-L-prolinu. připraveného podle odstavce G, <700 ®q, 1,65 smol) v methanolu <20 ral> se zpracovává 1H roztokem hydroxidu sodného <0 ml) a míchá se pří teplotě místnosti po dobu tří hodin. Po okyselení líí roztokem kyseliny chlorovodíkové se produkt extrahuje do dichlormethanu <2 x 50 ml), vysuší se síranem sodným a zbaví se rozpouštědla ve vakuu, čímž se získá trans4-<methyithio)-1-[(<2-naftalénylsulfony1)aminoacety13-L-prolin ve formě bílé pěny <670 ran, 100 *£ teorie).
I. trans-4-CMethylt,hio)-l-ff <2-naftalénylsulfony1lamino]acety11 -N-[4-11 <fenylmethoxy)karbony 13 amino] butyl 3 - L-prol inamid
Do roztoku monokarhobenzyloxybutyIdiaminu <484 mg, 2,18 mmol) a trans-4-<methyIthio)-1-fC <2-nafta lénylsuIřony1larainoacety11-Lprolinu. připraveného podle odstavce H. <687 mg, 1.7 bboD v dinet hv 1 fomámídu <25 ní ‘ se prodá 1-hydroxybenzotriazolmcnohydrát <KOBT) <230 mg. 1-7 mnol ). ethy1-3-<3-dimethylaminolpropy1karbodi imidhydrorhlori d <VSC) <325 mg, 1,7 mmol) a N-methyImorfolin <NMM) <373 .ul, 3,4 mmol). Reakění směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 20 hodin, rozdělí se mezi ethylacetát <50 ml) a roztok hydrogensíranu draselného <50 ml), ext.rahuie se zpět ethylacetátem < 2 x 50 ml) a spoíené organické extrakty se promytí nasyceným roztokem hydrogenuh1ičitanu sodného a solankou, vysuší se <síranem hořeěnatýra), zfiltruíí se a zkoncentrují se Surový produkt se chromatografuje na silikagelu a eluuie se 50 až 67 % ethy1acetátu v hexanech a pak ethylacetátem, čímž se získá trans4-<raethyIthio)-1-ff <2-naftalénylsu1fonyl)aninolacetyl3-N-£4-íf<feny lmethoxy) karbony 11 ani nol buty 1 )-L-prol inamid <577 mg. 58 v teorie) .
J. trans-N-<4-Arainobuty11-4-<raethyIthio)-1 - f V <2-na£ balenylsu i foliy 1 lamino!acety13-L-pro1inaaidhydrobrora i d
Karbobenzy1oxy <CBz) skupina se odstraní z trans-4-<methy144 thio)-l-[ [ <2-naftalenylsulfony i )aminol acety i 1 -N-14-1 í (fenyImethoxy Ikarbony 11 am inol buty i 1 -L-prol i naci i du , připraveného podle odstavce I, <577 mg, U,96 mmol) zpracováním 30% bromovodíkem v kyselině octové <10 ml) po dobu 1.5 hodin a pak zkoncentrovánim ve vakuu. Triturováním zbytku s etherem se získá pevná látka, která se oddělí filtrací a promyje se větším množstvím etheru čuz se získá trans -N- (4-ammobutyl) -4-(methy lthioj-1-l 1 ( 2-nať ta i eny 1 sul fonyllaminoJacety1J-L-prolinamidhydrobromid s odstraněnou chránící skupinou < 100% výtěžek).
K. Trif1uoracetatová sůl trans-N-1'4-1(aminoirninonethyi Jaminolbuty11-4-(methy1thio)-1-ít(2-naftalénylsulfonyi lamino!acety11-Εργο 1 i nam i du
Rozpustí se trans-N-(4-aminofouty1)-4-(methy1thio)-l-5í <2naf t.a 1 eny 1 su 1 f ony 1 ) am i no 1 acety 11 -L- pro i i nam i dhydrobrom i d, př i pravený podle odstavce J. (0,96 mmol) v ethanolu (20 ml), do kterého se přidala am id í nsu 1 f onová kyselina (173 mg, 1,4 mmol) t.riethy lamin (375 jal, 2,7 mmol). Po čtyřech hodinách se směs zlil tru je přes vrstvu cel i tu. promyje se ethanolem a filtrát se odpaří ve vakuu k suchu. Surový materiál se čistí preparativni HPLC (YKC ΒΙΟ ODS 50 x 500 mm sloupec, za eluování systémem 54 % methanolu ve vodě, obsahujícím 0,1 % triiluoroctové kyseliny). Frakce, obsahující čistou trifluoracetátová sůl trans-N-14-ffaminoiminomethy 1 lamino]buty11-4-ímethylthio)-l-[ [ ( 2 - naf ta íeny1sulfony 1 Jaminol acety11-L-pro1 inamidu se spojí a lyoíilizuji se. čími bílá pevná látka (279 ma. 44 % teorie) o čistotě z 93%. lofJo <c = 0.7, methanol) = -12,7
Analýza pro 1,1 TFA +· 0,90 H?0
C 45,70 H 5,31 N 12.69 F 9.63
45.65 H 5.09 N 12.51 F 0,74 , s ka vypočteno nalezenoPříklad 7
Hemihydrat trií luoracetatove soii N-14-1(amínoimmomethyllanjno 1 butylJ-l-[N-(2-naf ta 1enylsulf ony 1)-D-feny1alany1J — L-pro1 i namidu
A- N-C.4-C C <1,1 -Dí. methy lethoxy ) karbony 11 am i no! auty 11 -Lpro I i namidhydrochlori d
Α<1) 1,1 - D i methy 1 ester <4 - am i nobuty í ) ka rbaa i; sově .ky s e i i ny
197 mí dioxanu se v pr os t.ře-d í argonu dá po kapkách roztok d»-terc - bul mmol) ve 195 ml dioxanu v průběhu 2 se objeví něco l»i *sraženiny - bí-jes . ti po dobu 22 hodin a skoncentrine s 320 ml vody a sraženina se odři Krůt methylenchloridem <3 x 300 ml). Spojené methylenchloridové extrakty se promyjí vodou <2 x 200 ml) a solankou <1 x 290 aP (sí raném h» 'třeš; natým ) - zf i 1 tru ie čímž se z: t> 9.79 1,1-dinethy lesteru
«_.? t.. l i V» < 50 o. 567 w
v-r: *· O··' zi<ie < — *- i
ď i ?-<'» £ i :...:1,,1 U f j.5 l *i .
hod i n - V průběhu Př íd
íd 1 < *'i ..i při teplotě ra í s
V *? V o 1 kuu. Zbxytek se
v {.«my filtrát re
f,r.os ganická vrstva zkonr ent ru je s»· ?e vysusi vakuu
Orse a < 4 - am i n o b u t y l ) k a r · ha m i n ov é kv s <? i i r. y < Ohrom a t yar/if i ? v Uaká vrstvě· šili ’ ? 1 f! *?-' τη -*-γ .H. 4 t. ’.· j > /7-í*Ί u\' 1 ‘ -P 1 <'V 3 { Γ* <
: teoriab ! 2 5 v·:, ;u no
A<2) N - f 4- F í d . 1 - Pí methy i et-hoxy) karbony 1 I amtnol buty 1 1 - 1-í-t lesy 1 methoxy ) kari -ony 13 - L- pro 1 i n.:-.m i d
f)o m í c haného roztoku K - kar bobenzy I oxy - L- pro 1 i n u < i 2 . 7 g .
50,9 mmol). 1 - -hydrcxy benzotr -iazoiraonohydr átu <<>,49 g, 50.9 mmol) a 1,1-dlmethy1esteru <:4-aminotuty 1)kartaminové kyseliny, připravené podle odstavce Ad) <9.57 π, 50.9 mmol) ve 250 ml dimethy1obě 4 -methy 1 mor £ o lín <11.2 ml, 102 ano! > a
formámIdu s o přidá
ethyl-3 -<3- di methy’
50.° miiiol)- Reak č ni
22 hodin a zkoncen
V 'Zbytek se zředí
p i et o ra í st .nos t i po dobu chlorovodíkovou <2 x 250 el>. n- sycenyr tanu sodného <2 x 250 ml) a sol alkou <1 :
ydr> .loenul·; ličiEthv 1 acetat. ová ozt,ok.K. n
250 n i » vrstva se vysuší (síranem horečnatým), zdi hru v? se a zkoncent rule se ve vakuu, čímž se získ.« 20,7 g -97 T teorie) řl-í4-fl<i.ldimethy lethoxy>karbony 1 iaminoibuty11 - 1-l<íenylmethoxy?karbony! I 46
L-pro1 i nami du.
Chromatografie v tenké vrstvě: silikagel, 4 % methanolu/methylenchlorid, Rf 0,44, IJV, Ce<S04>2
A(31 N-[4-[[(l,1-Dimethylethoxy1karbony11amino]buty1]-L-prolinámi dhydrochl oři d
Do míchaného roztoku N-[4-C[(1,1-dimethylethoxyIkarbony1]aniino) buty 1 ] -l-[ (fenylmethoxyIkarbony1] - L-prol inamidu, připraveného podle odstavce A(21,(20,2 g, 48,2 mmoll ve 250 ml methanolu se v prostředí argonu vnese 20¾ hydroxid palladnatý na uhlí <4,04 g, hmotnostně 20 % vztaženo na sloučeninu podle odstavce A<211. Prostředí se nahradí vodíkem za několika cyklů vakua a plnění. Reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 21 hodin. Katalyzátor se odfiltruje pres 4 μΜ pólykarbonátový film a propláchne se methanolem ( 3 x 50 mil.Filtrát se zkoncentruje ve vakuu. Olejovitý zbytek se rozpustí ve 200 ml etheru (53,0 ml, 53,0 mmoll. Roztok se zkoncentruje ve vakuu. Zbytek se smísí s 200 ml toluenu a 30 ml methanolu a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá N-C4[[(1,1-dimethylethoxy1karbony 1]amino]buty1]-L-prolinamidhydrochlorid ve kvantitativním výtěžku (15,5 gl ve formě oleje.
B. N-[4-[[(l,1-Dimethylethoxy1karbony 1]amino]butyl]-l-[N-[(fenylmethoxy1karbony 1]-D-fenylalany1]-L-prolinamid
Do míchaného roztoku N-cc-karbobenzy loxy-D-f eny la laninu (0,56 g, 1,9 mmoll v 6,5 ml dimethylformamidu se při teplotě místnosti v prostředí argonu přidá 1-hydroxybenzotriazol (0,29 g, 1,9 mmoll a ethy1-3-<3-dimethylaminoIpropylkarbodiimidhydrochlorid (0,36 g,
1,9 mmoll. Po 20 minutách se přidá N-[4-[[(1,1-dimethylethoxy1karbony1]amino]buty1]-L-prolinamidhydrochlořid (0,50 g,l,6 mmoll, produkt podle odstavce A, a v míchání se pokračuje po dobu dalších 16 hodin. Reakce se ukončí přidáním 75 ml 0.25M roztoku hydrogensíranu draselného. Suspenze se promyje ethylacetátem (2 x 40 mil, spojené organické ethylacetátové vrstvy se promyjí 0.25M roztokem hydrogensíranu draselného (2 x 40 mil, nasyceným vodným roztokem hydrogenuh1ičitanu draselného (2 x 40 mil a solankou,
Λ7 vysuš í se (síranem sodným) a zkoncent.ru j í se, čímž se získá 1,07 g bílé mléčné hmoty, která podle chromát, oar af i o v tenké vrstvě obsahu je nezreagovaný N -.ϊ-kar bobenzy I oxy-D-f eny lalanin. Surový produkt se rozpustí v 60 al ethylacetátu, promyje se nasyceným vodným roztokem hydrogenuhličitanu draselného (3 x 40 ml) a solankou, vysuší se (síranem sodným), zkoncentru to se a ϊΊό'Ρο»! i krát se odigíl s C-r-;. eo le-xanou .·, . .· s ti i hexanu, čímž se získá 0,78 g <88 % teorie) N-[4 — C CC 1 .. 1 -diroethy 1 .ethoxy)karbonv 11 aro i nol buty 1 1 -1. - l N- [ ( í eny Imethoxy ) kartony 1 3 -D-í eny 1 « 1 any 13 - Εριο li námi du ve formě bílé pevne látky.
C. N~Í4-C[(1,1-Dimethy1ethoxy)karbony 1]ami no]buty1]-1-D-f enylalany 1 ] -L-prolinamid
Roztok N-[4-[[<1,1-dimethy1ethoxy)karbony 13 ami no]bufy 1]-1 (N-[(fenyImethoxy)karbony 1]-D-feny1 a lany 1]-L-prolinamidu, produktu podle odstavce B. (0,58 g, 1,0 mmol) se hydrogenuje v přítomnosti 0,12 g hydroxidu pa l ladnatého na uhlí v 5,0 ml met. hano lu za
t.l aku 0,1 MPa po dobu 3,7 porézní reméránu (Vhatroan
Katalyzátor se onl·' i 1 t ),2 u nylon Autoví a 1 ) a f i Itrát se zkoncentruie. čímž se získá N-íé-L[(1,1-dimethy1ethoxy)karbony 11 amino3buty13-1-D-fenylalany13-L-prolinamid (0,39 g, 88 % teorie) ve formě bílé hygroskopické pevné látky.
D. N-Í4-Íf(l,1-DimethylethoxyJkarbony11amino3buty13-1-íN-(2-nafta1eny1su1f onyI)-1-D-f eny i a 1any1]-L-pr o1 inarai d
Triethylamin (0,25 ml, 1,8 mmol) se přidá po kapkách do mí-
draného roztoku N-[4-[[(1,1-d im i -1 hy ] ethoxy ) ka r!«my 1 1 um i no] b uty ! i -
1-D-í'eny lal any i 1 -L-prol inamidu < (1.3 9 '4 , 9.99 mmol). produkt u pod-
le odstavce C, o teplotě O C a 2-nuf ta ! f η t:, u ! f oriy 1 c Ir 1 o t i du (9,21
g, 0,95 miu-l) v 79 ml methylene h1ori du, be dr/o Co !l‘-s hévá pr !· i -
hat při teplotě místnosti po d ebu 45 m. i a '' 1 C h ’· i· sir íhs s .O- od-
straní v.··· vakuu .. zbyt k • ob·: ; . 9 p,. i..,· i ' ' f 1 i ' i
0,25M vodný roztok hydrogensíra nu sodné!. SS 1. ti [3 ] ) . 9 hylai t tdeo
vrstva se promy re (Ι.2ΓιΜ vodným if izi.okeiii hy :i -e;! ; ann .o-dn t. C.<
X 15 ml) a solankou, vysuší s e (sírurir >m sodným) a zki <nce lit i U K?
se, čímž se získá 0,61 g bezbarvého skla. Triturováním s 50 ml hexanu se získá N-[4-1 [ C 1 , 1-dimethy lethoxy )karbony 11 amino] buty υ1 - i N- ( 2-riaf ta lény 1 su 1 f ony 1 ') 1 -D-f eny 1 a 1 any 11 -L-pro 1 iriam id (0,52 g, 93 % teorie.) ve formě bílé pevné látky.
E- Triíluoracetátová sůl N-(4-aminobuty1)-1-fN-(2-nafta lénylsulr i my 1 ) -D-f eny 1 a } any 1 i -L-pro 1 i riam i du
Trifluoroctová kyselina (5,0 ml) se přidá do N-14-1[(1,1-dimethy 1 ethoxy ) karbony 1 ] ani i no] bufy 1 ] 1 - [ N- (2-naf ha 1 eny lsu 1 f ony 1) -1D-£enylalany1]-L-prolinamidu (0,48 g, 0,77 mmol), produktu podle odstavce D. Reakční roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu 45 minut. Trifluoroctová kyselina se odstraní ve vakuu a produkt se několikrát odpaří spolu s etherem, až se získá trifluoracetátová sůl N-(4-aminobuty 1 ) -1 - [ N - <2-riaf ta lény lsu 1 f ony 1 ) - D-f eny lalany 1 ]-L-prol iriam i du ve formě bélé pevné látky (0,51 g, 100 %' teorie) .
F. Herní hydrát trifIuoracetátové sol i N-[4~[(aminoiminomethy1)ami nolbuty11 -1 -ί N-(2-naf ta lény 1su1 feny 1)-D-feny1 a 1anyI]-L-pro1 i nami du
Roztok trif 1 uoracetátové soli N-(4-aminobutyl)~l-[N-(2-riaftalenylsulfony1)- D-fenyla1any1]- L-prolinamidu (0,49 g, 0,77 mmol), produktu podle odstavce E, v 6,0 ml absolutního ethanolu se nechává reagovat s amidinsulionovou kyselinou (0,14 g, 1,2 mmol) a s triethylam inem <3,2 ml, 2,3 mmol). V průběhu několika minut se objeví sraženina. Po 5 hodinách se reakční směs zkouší chromatografií v tenké vrstvě (oxid křemičitý, systém 3 - 1 : 1 n-butanol/kyše 1 ina octová/voda), přičemž se zjistí ještě malé množství nespotřebované sloučeniny podle odstavce E. Zavede se další podíl amidinsulfoné kyseliny (0,05 g) a triethylamí nu (0,53 ml) a reakce se nechává probíhat po dobu dalších 16 hodin. Chromatograf ií v t dokoná 1 é spiotře zkonoait. u i; . s .·.- i t . η í neiabr.ii· i k ě v i s t v ě z jist, ě n · > d o k on a 1 é
..vám produkt,i.i puch.· odstaví opustí se ve 25 mí nethanut r ο. i m a η Λ i' rud ί . s c L R 1 ’ Ϊ 1 1.. í L proběhnutí reakce a E- Reakční snes se .« zf i 1 tru je .'·.(? přes 15 (ib) Propal a b i vn í chromatografií HPLC zfi 1trovaného roztoku (25 % B až 100 % B, gradient 30 minut) a následnou lyofilizací shromážděných frakcí se získá hemihydrát trif luoracetátcivé soli Ν-Ε4-Γ (aminoiminoniefhy1)ami no]-buty1]— 1— [ N~(2-naf ta 1eny1su1f ony 1)-D-fenylalany1j- Lproiinanidu (258 mg, 4.8 ?£ teorie) ve formě bezbarvé pevné látky o teplotě tání 120 C za pěnění.
ί «11> = + 19,4 (c - o,5, methane; )
TLC: Rf = 0,7 (oxid křemičitý, 3 - 1 1 nbufanol /kysel ina octová /voda )
Λι 1 i ci l y í£<d p £ i J > C:i i Ha v N& Os F3 S . 1.1 C? Hi' < O2 .0,50 H? 0
vypočteno: C 53,60 H 5,49 N 12,02 F 8,97
nalezeno; C 53,61 H 5,50 N 11,81 F 9,03
S 4,59 S 4,36
Příklad 8
N - f 4 - [ ( Am i no i ra i nonet hy 1 )am i no] buty 13—1 — CN — (2-naf ta 1 eny 1 su 1 f ony 1 ) D-ul u Laminy 1 J -i.-prol inam i d
A. Ν-ί 4-Γ t(1,1-0imethy i ethoxy)karbony 1]. a i no]buty13 — 1 — IN—(íenylmethoxy)karbony 1í-D-g 1utam i ny ij-L-proi inamid
Bo m í cLaného rozt oku N-(4-í((1.1-di me t hy1ethoxy)karbony'1 amino] buty 1 1 -L-pr-ol i narar diiydroch loi i .du , produktu podle příkladu 7, odstavec (0,29 g, mmo1 ) v
A, (0,56 g, 1,74 mmol), 1-hydroxybenzotriazolmonohydrátu 1,74 mmol) a N-karbobenzyloxy-D-g]ufaminu (0,49 g, 1,74 15 ml diraethy1 formám idu se přidá 4-methyImorfolin (0,57 ml, 5,23 mmol), nočež se přidá ethyi-3-(3-dimethylamino)prnpy1 kar bod i i m i diiydroch i er i d (0,33 g, 1,74 mmol). Reakční roztoč se míchá při teplotě místnosti po dobu 19 hodin a zbytek se zs. dí 160 ml ethy lacetái-u a promyje se IN roztokem kyseliny chlorovcd. í kové (2 χ 60 mi), nasyceným roztokem kydrogeriuh 1 ičitanu soikn-hu (2 x 60 ml) a solankou <1 x 60 i·, L ) - sfhz ’ acefátová vrst-va se vysuš í e ·?·ζ lii./eřiiai yrč . zf i H ze a · se a zk.onceni.ru ie se ve vakuu, čímž se zisk·,. O.75 g (77 9 fen; ze) Ν - ί 4 - f Γ < 1 , 1-d i «>..·!. lny ' '.Lovy ) karbony 1 1 am i no ] bufy i 1 -1 - ! Η — < í» ny 1 m. -t I h íxy ) ka r bony 1 i - D - g 1 uf am i ny i 1 -L-pr o 1 i riam i du .
- 5 Ο TLC: Rf = 0,22 (silikagel, systém 6 %' methanolu/methy1enchlorid, síran cesnatý
B- N-[4-[[(l,l-Di methy 1 ethoxy ) karbony 1 ] am i no J buty 13-l-(N-(2naf ta 1 eny 1 su 1 f ony I ) -D-g] «tami ny 1 ] -L-pro I i riamid
Do m í c hariého roztoku N-[4-[((l.l~di methy 1 etlmxy ) kar bony 1 ] a mino] buty 13-1-CN- (fenyImethoxy ) karbony 1 ] - D-gíutam i ny 1 1 -l.-pr-o 1 i namidu <0,73 g, 1,33 mmol), produktu podle odstavce A, ve 12 ml methanolu se v prostředí argonu přidá hydroxid polladnatý na uhlí <146 mg, 20 % se zřetelem na sloučeninu podle odstavce A).
Atmosféra se nahradí vodíkem za několika cyklů vakům - plnění. Reakční roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu 22 hodin, katalyzátor se odfiltruje přes 4 μη pólykarbonátový film. Pevná látka se propláchne methanolem (2 x 20 ml). Filtrát se zkoncentruje ve vakuu, čímž se získá 0,54 g aminu jakožto mezi produktu Do míchaného roztoku tohoto aminu <0,44 g, 1,07 mmol) a 2-naftaleriy lsul f ony leh lor i du <0,27 g. 1,13 mmol) v 10 ml suchého methyo lenchloridu se v prostředí argoru při teplotě 0 0 přidá triethylamin <0,33 ml, 2,34 mmol). Reakční roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu dvou hodin a zředí se 130 ml ethylacetátu- Získaný roztok se promyje IN roztokem kyseliny chlorovodíkové <2 x 60 ml), nasyceným roztokem hydrogenuh1iči tanu sodného <1 x 60 ml) a solankou <1 x 60 ml). Organická vrstva ce vysuší (síranem horečnatým), zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu. Produkt se čistí bleskovou chromatografií na 30 g silikagelu Merck 60 za použití 240 ml systému 4 % methane1u/methylench1orid a 430 ml systému 6 % methanolu/methylenchlorid jakožto elučního činidla, čímž se získá čistý N-C4-1[(1,1-dimethylethoxy)karbony 13amino]buty13 1-1N-(2-nafta 1eny1su1f ony 1 )-D-glut am i ny11 -L-proli nam i d (310 mg, 43 % teorie).
TLC: Rf = 0,20 (sil i kácel, 4 Stoethano 1 /methy 1 ench 1 oř i d , 11V . J2
C . N - [ 4 - [ < Am iiioi m i nomet hy ! ) am i no 1 buty 11 -1-1 N- < 2-naf ta 1 eny 1 s« ! f ony! )-D-g1utam i ny1I-L-pro1 i nami d
Do iii lehaného roztoku N-14-ÍI (1 , 1 -d i methy 1 ethoxy ) kin bony 1 la51 mino] buty 13 — 1 — f N- <2-naf ta lény lsu 1 f ony 1 ) -D-glutaminy 1 ] -L-prol inamidu <310 mg, 0,51 mmol), produktu podle odstavce B, v 5 ml suchého methylenchloridu se přidá při teplotě O C 4N kyselina chlorovodíková v dioxanu <6,00 ml, 24,0 mmol). Roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu dvou hodin a zředí se 120 ml etheru. Pevná látka se odfiltruje a promyje se etherem <2 x 30ral). Pevná látka se rozpustí v 60 ml methanolu a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá aminhydroch1orid jakožto meziprodukt. Do míchané si:'.ěsi tohoto aminhydroch1ořidu a tri ethy 1 am i nu <0,39 ml, 2,31 mmol) v 5 ml absolutního ethanolu se v prostředí argonu přidá aminoiminomethansulfonová kyselina <204 mg, 1,64 mmol). Směs se míchá při teplotě místnosti po dobu pěti hodin a zkoncntruje se ve vakuu. Reakční směs se čistí p.reparativní chromatografií HPLC, eluuje se isokraticky 37¾ systémem methane1/voda <90 : 10 a 10 - 90) obsahujícím 0,2 % kyseliny *'osíorečné. Frakce se zkoncentrují ve vakuu a lyofilizují se, čímž se získá 260 mg <93 teorie) N-f4-f<am inoiminomethy1)arai ne]butyU-l-OL <2-nafta 1eny1 ani re až: t su1 feny 1)-D-glutaminy11-L-proli námidu fep 1 ot.a
1 a 1 o = -1- 5,30 c o = 0.6 9 . m (3L h a η o 1 . ’
Analýza pro L> sHibNví feS . 1.6 TFA . 1.0 Hž 0
vypočteno; C 45.40 H 5,21 h 13.14 F 12,22 S 4
na 1ezeno- C 45,45 13 4,90 N 12,95 F 11,90 5 4
se připraví sloučeniny podle
Způsobem podle příkladu 1 až nás 1eduii o íoh při k3 adů.
Příklad 9
Trif1uorac ei á t. o v á
2R2a.4/,·!
!<auΪneini nomethy 1 ) am i ne 1 proi ·' 11-1-141 — hydrozy -3-f < 2- nafta 3 eny 3u 1 f ony 1 ) am i no ) -1, 2-d i ex obuta’ 3 1 - 2- p i per i d inka rbexaK i du <c
1.09 ro. thano í )
Ana lýza ρι ο f; Π , 2.,. f i* ,y.
ii,·· 0
47.1O
II . )Z
Příklad ΙΟ
N- [4- [ C Aminoimi nomethy 1 )am i no] buty 11-1-( N-(2-nafta 1 eny 1 sulf ony 1 ) L-sery1]-L-prolinanid ta]o = -70,2 Cc = 0,5 methanol)
Analýza pro C23 H32 NeOsS . 1,15 TFA . 0,5 H2O
vypočteno: 0 47,13 H 5,34 N 13,03 S 4,97 F 10,17
nalezeno: 2 47.83 H 5,28 H 12,84 S 5,14 F 10,43
Příklad 11
Trifluoracetátová (1 : 1) sůl Ν-14-Γ(aminoiminomethy1)aminojbuty 1]-[N-(2-naftalény 1sulfony 1)-L-sery11-D-prolinamidu
( «11> = - 14 ,8 Cc = 0,5 methanol)
Analýza pro C23 H3 2 N& O5 S . 1,15 TFA . 1,6 H2 0
vypočteno: i 2 4 5,73 Π 5,51 N 12,65 S 4,82 F 9,86
nalezeno: 1 2 4 5.58 H 5,19 N 12.41 5 5,14 r 10,01
Příklad 12
Hydrát, trif luoracetátové soli <2R-trans>- N-[4-[Carainoiminoraethy1)am i no]buty1]-4-methy1 -1-Γ[(2-nafta 1eny1su1f ony 1)am i no]acety1]-2-piperidinkarboxami du
1«1d = + 33,0 Cc = 1,08 methanol) Analýza pro C2-4H3-4N6O4S - 1.35 TFA vypočteno: C 47,73 H 5.56 N nalezeno: 2 45.73 H 5.51 N
0.85 H?0 12.51 12,13
4,77 4,95
1' 11. 15
P 11.42
Příklad 13
Hydrát trif luoracetátové sol i Γ2R-(1<3*).2«,4c)1-N-[4-[<aminoimi nonethyi)am i no]buty11 -1 -ί 3 -hydroxy-2-í <2-na;ta 1enyIsu1f ony I )am i no] - 1 -oxoproyjy 11-4 -met hy 1 -2-p i 1 'eri d i nkarhox.’>n '5 dro i i námi di 1 1 ,x ! 1 · = -» 18,8 Ce --· 1,06 methanol)
Analýza pro C21> H3e Ne0t>5 . 1,36 TFA . 1,00 H2O *13 vypočteno: C 47,93 H 5,79 N 11,68 S 4,45 F 10,77 nalezeno: C 47,92 H 5,66 N 11,53 S 4,89 F 10,75
Příklad 14
A n a 1 y z a p r o Gz s Hz a N& O5 S vypočteno: C 50,37 H na 1ezeno 0 50,31 H
Hydrát tr i f 1 uoracetátové soli [ K S ) - N - [ 4 - [ C am i rso i ra i nomethy 1 ) am i ne I bufy 11 - 1,2,3,4-tetrahydro-2-[3-hvdroxy-2-[ <2-naf fa 1 ony 1 sn 1 fony 1 lamino] )-l-oxopropy1]-3-isochinolinkarboxamidu, isomer A [«3n = - 30,9 íc = 0,5 methanol)
1,25 TFA . 1,0 Hz 0
5,16 N 11,56 5 4,41 F 9,80
5,05 N 11,58 S 4,44 F 9,65
Příklad 15
Hydrát trifluoracetátové soli [KS)- N-[4-[(aminoiminomethy1)ami no] buty 1 3 -1.2,3,4 -tetrahydro-2- ( 3- hydroxy-2- [ í 2-naf ta 1 eny lsulforiyl)aminoj > - 1 - o;., <1,, , i;.,y 1 ] -3- i soch i nol i nka i Ε,οχοη i du , jsomer Ei [«Id = - 22,8 Cg = 0,6 methanol) . 1,25 TFA
H 5,13 N
H 5,95 N
Anály za p r o 17.2 ε Hs 4 Ns 0& S vypočteno: C 50,15 nalezeno: C 50,04
I, 0 H2O
II, 47 11,36
4,37
4,51
F 10,11 F 10,17
Příklad 16
Tr i f 1 uoracetátová ť 1 : 1 ) sů 1 <4S* >-N-f4-[ í am i no i ni i nomethy 1 ) ara i no]buty11-4-hydroxy-1-[N-í2-nafta 1eny1su1fony i)-L-sery11-L-pro]i nami du [«Id = - 29,0 ío = 0.6 methanol)
1,15 TFA . 1,0 H20
5,31 N 12,51 S 4.77 F 9.76
Analýza pro CzsHzzNsO&S vypočí.eno: 1' 45,25 H nalezen·,: ' 45,28 ’’
Příklad 17
Trifluoracetátová (1 - 1) sul C4S*)-N-[4-fCaminoiminomethy1)ami no]buty1]-4-mefhoxy-1-1N - <2-naf ta 1enyIsulf ony 1)-L-seiy 13-L-prolínám idu
[ « ] D = - 24,5 (c = 0,6 methano!)
Analýza pro 1,9 -1 113 u N& Oc 5 . 1.1 TFA 1,3 Hz 0
vypočteno'· C 46,04 H 5,56 N 12,30 S 4,69 F
nalezeno: 0 46,04 H 5.48 N 12,16 S 4,78 F
Příklad 18
Trifluoracetátová Cl : 1) sůl N-[4-[Caminoiminomethy1)amino]buty 1 ] -l-[ N-(2-nafta 1enyIsulfony 1)-L-fenylalany 1]-L-prolinamidu Teplota tání 172 až 178 C za pěnění [<z]d = - 27,0 (c = 0,5 methanol)
Analýza pro l C31 H37N6O6F3S . 1,2 C2HF3O2 - 0,3 : HzO
vypočteno: C 52,68 H 5,46 N 11,74 S 4,48 F 9,55
nalezeno: C 52,71 H 5,35 N 11,50 S 4,26 F 9,33
Příklad 19 (2S-trans)- N-[4-[Caminoiminomethy1)ami no]bufy 1]-4-methy1 nafta lénylsu1feny 1)amino]acety1]-2-piperidinkarboxamid
1-C [ <2
t«]p = - 36 ,4 Cc = 0,98 methanol)
Analýza pro CzcH 3 5 Ne 0β 5 . 0.25 TFA . 1,2 Hz 0
vypočteno: l 2 47 , 74 11 5,69 N 1 2,60 5 4,81
nalezeno; ( i: 47 .75 H 5,51 N 2 2 r 2 2 -2.95
Příklad 20
T r i f 1 u o í a c e t .á t o v á (1 ) sůl N- 1 4-! C an i m «i m i nonet hy 1 ) ara i no 1 buty 1]-1-(N-(2-nafta 1enyIsulf ony 1)-L-ni ufaniny11-L-prn1 inam;du <i I π = - 48,1 'ruly;·,! |u<- O, vypořt cno ; ! ' í ’
Cc — O. <.>8 methano1 ) H ‘i 9·.2. . 1 . 27 TFA (-· . 02 •16.02 !! > O , -1 f · ť Ϊ í ‘i. . <.·<.*
Příklad 21
Trifluoracetáfová <1 : 1) sul N-14-t (anii noifninoiněthy I lamino] bufy 13—1 — ΓΝ — <2-naf La1 ony isulf ony 1 ) - í -fhreouy1J-L- pro1 i namidu Teplota tání 68 až 78 C
( a '1D = - 72,6 · < e = 0 , 60 pud. hano 1 )
Anály za p r o Cs 4 H3 4 Ne f '·, y 1 .. 25 Ti A - 1 20 H..· 0
vypočteno: 0 46,62 i! 5.5<, n 12,3 1 5 4.70 1' 1 0,42
nalezeno^ C 46,75 H 5,50 N 12,08 S 4,82 F 10,40
Příklad 22
Trifluoracetáfová Cl : 1 ) s 1j 1 N - [ 4 - [ C am i noi m i nomethy i ) am i no ] bu-
fy 1]-1 —[ N-C2-nafta 1enylsu1feny i)-L-a11othreony1]-L-pioli namidu
Teplota tání 85 až 96 C [«Id = - 70,8 ° (c = 0,76 methanol)
Anály za pro C2 4 Ha 4 Ne 0b S . 1,16 TF A . 9.97 Hyb I
vypočteno - 0 47 230 H 5,59 N 1 2,57 S 4,80 F 9 89
nalezeno: 0 47.30 H 5,16 N 12,39 5 5.19 <5 4 8
Příklad 23
Trif luoracetáfová íl -· 3 '· u 1 5 : _ ‘ ! 4- í 1 ar: m «om i nonet Hej)am i n oj Id;-
ty 1]-4-Cmethy1th í 0)-1- ( N -C2-nafta 1 · ;;· 1 : !1 1 í . . · 1 1 ) a 1ycy31 -L-pr el i nam i d
[«]d = + 13,4 “ . = 0.6 methane 3 )
Ana lyza pro Cs3 H3 2 N& O5Sz . 1,1 Ί F A . 1,0 h2 0
vypočteno: C 45.5;: H 5,33 N 12,65 S 0,44 F 9, 66
na 1ezeno: 0 45.52 H 5.11 N 12.46 5 0,49 F 9 , 65
Příklad 24
Tr i f 1 uorar;ed.át < ivá <1 - 1 ) sul (P) - N - i i 4-1 j n 1 i m i m íBi-t í /- id i H • 1 1 -
butyl 1 -4-Cmel.hyl L’iio)-1- [N-C2-naf I zí 3 usy i sil I f 0 ny ί In 1 y< y I ’! · ! - i · ! -
1 í nam i du
ι «χ .1 0 “ 1 . / , c — í *.. / i.· .-9
Analysu^ pm Cy 3 ÍÍ33 NeďMOy . 1.1 12 Λ . 9.9 8.9 )
vyj 7'L,: 9 45,70 i! 5 31 N 1 2,60 3 9.47 F 9 . 6::
nalezeno: O 45.65 H 5.09 N V ‘ i 1 5 9.37 F 1 4 74
- 56 Příklad 25
N - (4 - [ C Ani i no i ni i noroethy 1 lam inol buty 11-1-11( 2-naf fa 1 eriy J su 1 í ony 1 lani i no J a c e ty ί ] - 2 - p i pe r i d i n k a r box a m i 11
Vysoce rozlišovací hmotové spektrum:· CM+H)*' - 489-2287
Příklad 26
Trif1uoracetátová (1 : 1) sůl N-14-[(aminoiminomefhy1 lami no] bufy II -1-1 N-(2-naf ta 1eny i sulfony 11-D-trypfofy11-L-pro1 inami du
Teplota tání 100 až 160 L. ze pěněn i a rozkladu
[ a 1 d = + 44,4 (. c = 0,5 methano11
Analýza pro C31H37N7O4S . 1,06 C2 HF3 02 - 1,35 HzO
vypočteno: 0 53,12 H 5,49 N 13,09 S 4,28 F 8,07
na1ezeno: 0 55,51 H 5,35 N 12,73 S 4,28 F 8.10
Příklad 27
Trifluoracetátová sůl C2S-transl-N-14-Í tani i no i m i nomefhy 1 lamino! buty 11 -4-methy1-1-11 1 (3-methy1-8-chinoliny1 Isu 1 f ony 1 ] ani i no] acety 11-2-píperi dinkarboxam i du [«Ic- = - 24,1 ° Cc = 0,99 methanol1
1,37 TFA . 1,00 H20
H 5,59 N 14,17 S 4,63 F 11,29
H 5,32 N 14,06 S 4,55 F 11,28
Analýza pro OzuHirNvOat vypočteno: C 46,42 nalezeno: C 46,51
Příklad 28
Trifluoracetátová sůl N-14-ί<ami noininomefhy11ami no]buty1]-1[[(8-chinolinylIsulfonyllami no]acety13-2-piperidinkarboxamidn Analýza pro C?H31 NvOf,S . 2 !‘*ťHF;Ož - 2,20 112 0 ií 5.04 N '2,84 5 4.20 F 1
H 4,69 N 12.39 vypočteno: C 41,21 na 1 r-zeno - 0 41,34
F 14,91
Příklad 23a
Tr i f 1 uoracetátová Cl : 1) sůl N-[ 4-[ (am i noi mi nomethy 1 )am i rio] buty 1 ]-l-[N-( 2-naf ta 1 eriy 1 su 1 f ony 1 ) -D-«-g 1 utamy 1 ] -L-pro 1 i nara i du
t«]D = Analýza prc (c = 0,6 methanol) jNfdVé·. . 1.35 TPA . 1,13 h2 o
vyρočkemj: C 46,42 H 5,31 N 12, 16 5 4,35 F 10,43
na 1 ezerio Příklad 29 0 46,42 II 5,33 N 11,34 S 4,66 F 10,50
Trif 1 uoracetátová Cl 1) sůl N-[4-t (aminoiminomethyl )amiriol buty 11-1-1N-(methylsulfony11-D-fenylalany 1]-L-prolinamidu
A. Trifluoracetátová sůl N-14-1(aminoiminomethyllamino]buty 13 -1-D-fenylalany1]-L-proli namidu
A(l) Trifluoracetátová sůl N-[4-1(aminobuty1]-1-1N-1(fenylmethoxylkarbonyl]-D-f enyla]any1]-L-prolinamidu
N- [ 4- { [ C , 1 - D i methy 1 ethoxy ) karbony i ] am i no J bu ty 1 ] -1- 1 tí- 1 ( f eriy lmethoxy ) karbony 1 ] - D-f 'eny 1 a 1 any 11- L-pro 1 i nam i d ( 0,78g mm o 1 ) produkt podle příkladu 7,-odstavce B, se rozpustí ve trif 1 u o r o c t, o v é k y s e Li n ě rn1 1 Po trecD hodinách se rozpouštědlo odpaří a pak se pět krát společně odpaří se systémem hexan/ether a vysuší se v průběhu 16 hodin ve vakuu, čímž se získá měkká mléčná hmota, které se použi je v následu jícím stupni.
A(2) Trif luoracetátová sůl N-[4-[(aninoiminomethy1 lamino] buty 1 ]1-1Ν-Γ (f eny 1 met,hoxy 1 kar bony 1 1 -D-f eny 1 a 1 any 1 ]-L-pro 1 inamidu
Trif1uoracetátová sůl N - f 4-[C am i nobuty1]-1 -[N-i C feny Lme kho1.33 Eool).
m e t :o nelu
xy )karbony 1.1 -D-feny la lany 11-L- pro 1 1nami du (0,30 g,
produkt podle odstav i · e A ( 1 ) . r· izpus t í V .·'·:· O i !, r.
(10,9 ml ) a zpracnv.iv a se ar i i Π S li . fc.novou kys, ; : n O i i
ekv 1 a i. τ i ethylaminem , di.‘O ί - .1 : 3 fkv 1 . Míchá s e
i i od i n, í •fíZpoušl. ěd 1 o s o odpaří »’i s urový pí odukt se č
i ázovou i lir- ora a t, o a r a f i í. čímž s e 2: í ská trif 1 ut i care t. át.
ř ’ L Lf, po Lobu čistí reverzní (tvou ((aminoiminomethy15amino]bufy 1]-1- [N-Γ(fenylmethoxy)karbony 1]-Df eny lalany 11-L-prol i riamidu ve formě bezbarvé pevně látky (414 mg, 45 % teorie).
A-(3) Trif luoraretátová sůl N-C4-Í (ara i noim i nonet hy 1 lamino] buty 11 .1 - D-f eny 1 a 1 any 1 1 -L-pro 1 i na ni i du
Tr i f1noracetďtová sů! N - [ 4 - [(am i no im i nomethy1)am i no]buty13l-(N-[(fenylmethoxy)kar bony 1]-D-f eny1a 1any1]-L-pro1 i nami du (0,20 g, 0,30 mmol), produktu podle odstavce A(2), se rozpustí v methanolu (1.5 ml) a hydrogenuje se v přítomnosti hydroxidu palladriatého na uhlí <40 mg 20%' katalyzátoru) za tlaku 0,1 MPa při teplotě místnosti po dobu tří hodin. Katalyzátor se odfiltruje a rozpouštědlo se stripuje za získání oleje. Olej se rozpustí v methanolu, okyselí se trifluoroctovou kyselinou (0,2 ml) a odpaří se k suchu, pak se rozpustí ve vodě a lyofilizuje se, čímž stí získá trif1uoracetátova sůl N-Í4-Í(aminoiminomefhy1 lamino]buty13-1-Df eny 1 a 3 any 1 1 - L - pn > 1 i n am i d u ( 1 52 m g ) .
Opt ická i ní ace : ! a3 rj =
Ana 1 y za pro O i 9 Ha o Ne O2 vypočteno: C 44,35 nalezeno: C 44,52 (c = 0.3
C2HF3O2 .
13,26
0,00 i ·;· 0 41 F 13,82
F 18,52
3. Trifluoracetátová Cl
1) sůl N-[4-[(aminoiroinomethy3 lamino]bufy 11 -1-[N-(methy1 sulfony 1)-D-fenylalany 13-L-prolinami du
Do míchaného roztoku trifluoracetátové soli N-Í4-Í(aminoiroinomethy1)arai no]bufy13-1 -D- f eny la 1 ariy 11-L- prolinamidu (550 13,4 .
0,80 mmol), produktu podle odstavce A, v 1.5 ml suchého raethy len••bloridu a 15 ral suchého tetrahydrof uranu v prostředí argonu se přidá v uvedeném sledu triethylamin (0,44 ml, 3.20 mmol) a metharisu 1 f ony 1 ch 5 or i d (68.0 ul, 0,88 mmol). Získaná zakalená směs se míchá při teplotě místnosti me dobu tří hodin a zředí se 0,50 ml
zřed í s e 0 a 50 ml
dobu 10 r. . ! i U f O
80 ml HH d l i ano 1U,
vody. . r zkoncerit r u i»zkousaní r u j< ·
1181.18 Frakce se tečna 5· ve \ d O !!!:,* rest. 1 d'.bl!
ν,-ikun. zbyl,·-k se zřed í v..· vakuu a čisti se prepami ivní chroraafograřιí zkoncerit 1 tul í ve vakuu a lyofilizují se, čímž se ef získá 300 mg (75 % teorie tr if 1 um-acei-átové (1 :1) soli N-(4-t<arai noim inomethy 1 lani no] buty 13 — 1 — E N-(methy1sulfony 1)-D-f eny la lany 1 ] - L-pro 1 i riarai du
Optická rotace: Γ«3ο — -68,7 ( e = 1,0, methanol)
Ana 1yza
Vy {’·<»<; · t. f-ftf' : ' 4/) 1.1 *9-» N 13.no F 14,65 5 4,99
nalezeno'· C 43,59 H 5.38 N 13,08 F 14,69 S 4,80
Příklad 30
N — Γ C1 — < Ar.ii noim inomethy 1) -4-pi per idi ny 1 ] methy 11-1-( N- (methy 1 su 1 feny 1 ) - Π-f eny 1 a ] any 1 ) -Ι.-ρτο 1 i námi d
A. Ν-Γ4-1(aminomethyl)-N.N -bisE(1,1-dimethylethoxy)karbony 11-1P i per i d i n ka rbox i ra i dam i d
Do míchaného roztoku 4-aminomethylpiperidinu (0,72 g, 6,31 mmol) ve 40 ml toluenu se přidá benzaldehyd <0,78 ml. 6.04 mno}). Reakční roztok se vaří pod zpětným chladičem po dobu 18 hodin a voda se odstraňuje v Dean Stárkově odlučovači- Reakční roztok se ochladí’ na teplotu místnosti a přidá se bis terc.-butoxykarbonylaraidinopyrazol (1,96 g, 6,31 mmol). Reakční roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu 48 hodin a zkoncentruie se ve vakuu. 0leiovitý zbytek se zředí 19 ml 1M (vodného) roztoku hydrogensÍránu draselného a míchá se při teplotě místnosti po dobu pěti hodin Vodný roztok se promyje etherem (2 x 20 ml) a a lkal i zuje se na hodnotu pH 12 přidáním IN roztoku hydroxidu sodnéh •nto zas a ditý roztok se nasytí chloridem sodným a extrahujn se dichlornei.· honem (3 x 60 ml).
( - Íránem hořečnat.ým )
Spojené dich1ormethanové extrakty se vysuší zfiit.rují se a xkoncentrují se ve vakuu. Čímž se získá 2,10 y (93 Z teorie) N-E4-E(aminomethyt)-«,H'-bisf f 1 , 1 -d i methy 1 ethoxy ) kar liony 1 1 - 1 -p i perid i nkar box i m i dam i du . kl erého se v dalším stupni η.· ’· b>.
hy
CJ*)-N-[ íl-l l l (1,1-Dimethy1ethoxy)karbony 11ami no]11(1,1-dimetet hoxy)karbony 11 i m i no 1methy11-4-pi per i di ny11 methy11- 1-11(1,1- 60 d i methy 1 ethoxy ) karbony 1 1 am i no] -2-f eny l ethy 1 ] -L-pro 1 i tiaia i d
Do míchaného roztoku N-terc.-butoxykarbony1-D-Phe-L-Pro-OH <0,73 g, 2,02 mmol), N-[4-[<aminomethy1)-N,N -bis-[<1,1-dimethy1ethoxy ) karbony 1 ] -1 -pí per idi nkarbox i m i dam i du < 0,72 g, 2, 02 ramo i ) , produktu podle odstavce A, a 1-hydroxybenzotriazolmonohydrátu <0,34 g, 2,02 mmol) ve 30 ml dimethylformamidu se přidá v uvedeném sledu 4-methylmorfolin <0,66 ml, 6,05 mmol) a et,hyl-3-<3-diraethy lami rio)propy 1 karbodi imidhydroch lorid <0,39 g 1,02 mmol). Reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 19 hodin a zkoncentruje se ve vakuu vodní vývěvy při teplotě 45 O. Zbytek se zředí 100 ml nasyceného roztoku hydrogenuhliči tanu sodného a extrahuje se dich1ormethanem <4 x 100 ml). Spojené dichJormethanové extrakty se vysuší síranem horečnatým, zfiltrují se a zkoncentrují se ve vakuu. Produkt se chromatografuje na silikagelu, čímž se získá 0,70 g <50 % teorie) <Sx )-N-t 11-[ ί ί < 1.1-dimethy lethoxy )karbony 1) am i no] f(<1,1-dimethylethoxy)karbony 1]irainojmethy!]4-piperid1ny i]methy11- 1-[[<1,1-dimethylethoxy)karbony 11am i no]-2t enyi ethy1]- L-pro1 i nami d . N - Γ ί 1 - < Am i π o i m i n om e t-h y 1 ) - 4 - p i p e r i d i n y 11 ra e t h y 1 ] — 1 - L)—f e ny 1 a lany 1-L-pro 1 j námi d
Do míchaného roztoku (S*)-N-[[l-[[((1, 1-dimethy1et hoxy)karbony 1 ] am irio] [ [ < 1,1-dimethy lethoxy ) karbony 1 ] i m i nol methy I 1 -4 - pi peridiny1]methy11- 1 - [ [ <1,1-d imethy1et hoxy)karbony 11am i no]-2-feny1ethy1]-L-pro1 i námidu <0,69 g, 0,97 mmol), produktu podle od’ stávce B. v 6,0 ml d i ch 1 oraothanu se přidá triřluoroctová kyselina <TFA) <6,00 ml, 77,9 mmol). Reakční roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu tří hodin a zkoncentruje se ve vakuu. Produkt se čistí preparativní chromatografií HPLC, čímž se získá 310 mg <45 % teorie) N-Γ l 1 - < am i n< s i m i nomethy 1 )-4-pi per id i ny 1 3methy 11 1-D-feny 1 a 1any1-L-pro1 i nam i du.
P . N - 5' t 1 - < Am i no i m i m >m» «Lby 1 ) - 4-p i per i d i ny 1 i methy 1 1 -1 — l N — <met.by I snlfuny 1 ) - D-f < ·ηy 1.< ί any 1 1 - 1. - ρ r; · i uí.iíu·.!
Do míchaného roztoku N-[f1 -<aminoíminomethy1)-4-pi perjdiny11methy1]-1-D-fenyla1any1-L-prolinamidu <275 mg, 0,68 mol) ve 4 ral dichlormethanu a 2 ral hetrahydrofuranu se v prostředí argonu při teplotě O C přidá triethylamin <0,38 ml, 2,74 mmol) a mehhansu1fony 1ch1orid <69 μΐ) v uvedeném sledu- Reakční směs se míchá při teplotě- místnosti po dobu 2,5 hodin a zředí se 2,0 ml vody. Směs se zkoncent.ru je ve vakuu a čistí se preparát ivní chromatograf i í HPLC, čímž se získá 160 mg <37’ %' teorie) N-lfl-<aminoiminoraethy1)-4-piperidiny 11methy11-1-1N-(methy1sulfony 1 ) - Dfenylalany 11-L-prolinaraidu.
Příklad 31
N-C1l-(Aminoiminomethy1)-3-piperidi ny11methy11-1-1N-(methylsulfony1)-D-f eny1 a lany 11-L-pro 1 i nam id
A. N-terč.-Butoxykarbony1-3-hydroxymethy1pi peri d i n
Do míchaného roztoku 3-hydroxyraethy1piperidinu <15,1 g, 131 mmol) a triethylaminu <21,9 ml. 158 mmol) ve 100 ml d i ch 1 oi -methanu se přidá po kapkách roztok di-terč.-buty1dikarboxylátu (31,5 g, 144 mmol) ve 100 ml dichlormethanu v průběhu jedné hodiny. Reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 18 hodin a pak se zředí 200 ml dichlormethanu. Získaný roztok se promyje IN roztokem kyseliny chlorovodíkové <3 x 100 ml), nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného <2 x 100 ml) a solankou Cl x 100 ml). Organická vrstva se vysuší (síranem hořečnatým), zfiltruje se a zkoneentru je se ve vakuu, čímž se získá N-terc.-butoxykarboriyl-3hydroxyraethylpiperidin <27,0 g, 96 % teorie).
B. 1,1-Dimethylethylester 3-(azidomethy1)-1-piperidinkarboxy1ové kysel lny
Do míchaného roztoku N-terc.-butoxykarbony1-3-hydroxymethy1 pyperidinu <27,0 g, 126 mmol), produktu podle odstavce A, ve 150 ml suchého d i ch 1 omiethano se v j .-r ostři ’.cf argonu a při teplotě 0 C přidá v uvedeném sledu triethy1amin <22,7 ml, 163 mmol) a roetharisu 1 f ony leh lor i d <11,7 ml, 151 mmol). Reakční směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 1,5 hodin a zředí se 450 ral dichlorraethanu. Reakčni snes se promyje při teplotě 0 C IN roztokem kyseliny chlorovodíkové (2 x 100 ml) a solankou. Dich1ormethanová vrstva se vysuší (síranem sodným), zfiltruje a zkoncentruje ve vakuu. Zbytek se rozpustí ve 200 ml dimethy1formámidu a spojí se s azidem sodným (24,5 g, 377 mmol). Směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 33 hodin a pevná látka se odfiltruje. Filtrát, se zkoncentruje ve vakuu vodní vývěvy při teplotě 45 C. Zbytek se rozdělí mezi 400 ml ethylacetátu a 10% roztokem thiosulfátu sodného (2 x 100 ml) a solankou (1 x 100 ml). Ethylacetátová vrstva se vysuší (síranem hořečnatým), zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu. Čištění se provádí bleskovou sloupcovou chromatograf i í na silikagelu, čímž se získá 19,5 g (65 % teorie) 1,1-dimethylethyl ester 3-(az i domet, hy 1) - 1-pi per idinkarboxy lové kysel iny .
C. 1,1-D imethy1ethy1ester 3-(am i noroethy1)-1-p i per i d in karboxy 1ové kyseliny
Do míchaného roztoku 1.1-di methy1ethy1 esteru 3-(az i doroethy1)1-piperidinkarboxylové kyseliny (19,0 g, 72,2 mmol), produktu podle odstavce B, ve 250 ml methanolu se v prostředí argonu přidá 10% palladium na uhlí (3,80 g, 20 % vztaženo na hmotnost azidu podle odstavce B). Prostředí se nahradí vodíkem při několika cyklech vakua a plnění. Směs se míchá při teplotě místnosti po dobu 15 hodin. Katalyzátor se odfiltruje přes 4 pro polykarbonátový film a propláchne se methanolem (4 x 30 ml). Filtrát se zkoncentruje ve vakuu, čímž se získá 16,3 g (96 % teorie) 1,1-dimethy1 ethylesteru 3-<aminomethy1>-1-piperidinkarboxy1ové kyseliny,
D. N-[tl-[<l,1-Dimethy1ethoxy)karbony 1]-3-piperi di ny1j methy1]1-(N-[(fenylmethoxy)karbony 1]-D-f eny1 a 1any11-L-pro1 inam id
Do míchaného roztoku 1,1-dimethy1ethy1esteru 3-(aminomethyΟΙ -pi per id i nkarboxy lové kyseliny (2.00 g, 9.35 mmol), produktu podle odstavce N-karbobenzy loxy-D-Phe-L-Pro (3,70 g, 9,35 mmol), 1-hydroxyhenzobriazoimonohydrátu (1,58 g. 9,35 mmol) a 4-roethylmor-folinu <3.07 mlg. 28,0 mmol) se přidá .-thy 1 -3-< 3-d i mel hy lam i q ·γ i kar bopd i i ra i dhydroch lor i d
g.
9,35 mmol).
Reakčni roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu 17 hodin a zkoncenCi
t.ruje se ve vakuu vodní vývěvy při teplotě 45 C. Zbytek se rozpustí ve 360 ml ethylacetátu, promyje se IN roztokem kyseliny chlorovodíkové (2 x 120 ml), nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného <1 x 120 ml) a solankou (1 x 120 ml). Ethylacetátová vrstva se vysuší (síranem hořečnatým), zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu. Chromatografuie se na silikagelu, čímž se získá 1,30 g (23 % teorie) N-[[1-1(1,1-dimethylethoxy)karbony11-3-pipeří d i ny11methy11-1-fN-[(fenyImethoxy)karbony 11 - D- feny 1a lany 11-Lpro1 i nam idu.
E- N~[[l-(Ami noiminomethyl)-3-piperidiny1]methy13—1 — (N—E(feny 1methoxy)karbony 11-D-fenylalany 11 -L-pro1 inam id
Do míchaného roztoku N-[[ 1-(< .1, 1-d imethy lethoxy ) karbony 1 ]-3pi per i diny 1Imethy13—1 — EN—C(fenyImethoxy)karbony 11-D-f eny1a lany 11L-prolinamid (2,30 g, 3,39 mmol), produktu podle odstavce D, v 10 ml suchého dichlormethanu se přidá při teplotě 0 C 4N kyselina cli 1 er ovod i ková v dioxanu (15.0 ml, 60,0 mmol). Roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu tří hodin a zředí se 300 ml etheru. Sraženina se odfiltruje, promyje se etherem (3 x 30 ml). Sraženina se vysuší ve vakuu vodní vývěvy při teplotě místnosti a čistí se preparátivní chromatografií HPLC, čímž se získá 1,39 g (59 %) teorie trifluoiacetátové soli aminového meziproduktu. Do míchaného roztoku trifluoracetátové soli aminového meziproduktu (500 mg, 0,83 mmol) a diisopropylethylaminu (0,35 ml, 1,93 mmol) ve 2,0 ml d imethy 1 f ormain i du se přidá lH-pyrazol-l-karboxamidin (133 mg, 0,91 mmol). Reakční roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu šesti hodin a zředí se 100 ml etheru. Získaná oleiovitá sraženina se oddělí od etherového roztoku a čistí se preparátivní chromatografií HPLC, čímž se získá 250 mg (47 % teorie) N-[[1-(aminoiminomethy1)3-piper idi ny11 met hyl]-1-1N-E(fenyImethoxy)karbony 11-D-f eny1 a I any11-L-pr o1 i nam idu.
F - Ν-f Γ t-(Ara i noim i nome thy I ) -3-pi per i d i ny 1 .! met hy 3 ! - 1 - E.’ — f eny 1 a I a ny1J-L-pro1 i nam i d
Do míchaného rozt oku N-[[1-<aminoiminomethy1)-3-piperidiny11 inethy 13—1 — CN—Γ Cf eny lmethoxy ) karbony 1 ] -D-f eny la lany 1 ] -L-prol i námi 64 du <240 mg, 0,37 mmol), produktu podle odstavce Ε, v 1O ml methanolu se přidá v prostředí argonu systém 20 % hydroxidu palladnatého na uhlí <48 mg, 20 % vztaženo an hmotnost produktu podle odstavce L) . Atmosféra se nahradí vodíkem několika cykly vakuování a plnění. Reákční roztok se míchá při teplotě místnosti po dobu 24 hodin. Katalyzátor se odfiltruje a promyje se methanolem <4 x 20 ml). Filtrát, se zkoncentruje ve vakuu. Zbytek se rozpustí v 50 ml 0,1¾ roztoku kyseliny trifluoroctové ve vodě a lyofilizuje se, čímž se získá 220 mg <82 % teorie) N-ltl-Caminoiminomethy1)-3-pi~ peridiny1Imethy1]-1-D-feny1alany 1]-L-prolinamidu.
G. N-[(1-CAminoiminomethy1)-3-piperidiny1Imethy1]-1-[N-Cmethy1sulfony 1)-D-feny1 a lany 1]-L-pro1inamid
Způsobem podle příkladu 30, odstavec D avšak za použití N-[11- <arainoimi.nomethy1)-3-piperidiny11methy11 -1-D-fenylalany1]L-prol inamidu místi) N-l [ 1-(aminoiminomethy1 )-4-piperidinyllmethy1]-1-t N-<methy1su1f ony 1)-D-f eny1 alany 11-L-proli nam idu se získá N-[[1-<aminoimi nomethy1)-3-pi per idi ny11methy11 -1-1N-Cmethy1suIfonyl)-D-fenyla lany 1]-L-prolinamid.
Příklad 32
Trif luoracetátová <1 : 1) sůl N-1 l 1 - (ami noimiriomethy 1 )-3-pi per i diny 1 Imethy l]-l-(N-l < feny 1 inethy 1 )su 1 f ony 1]-D-alany 1J - L-prol inamidu
A. Methylester N-lí <f enylmethoxy)karbonyl]-D-alanyl]-L-pro1 inámi du ve
250
Do r oztoku N-karbobenzy loxy-D-alaniriu < ml dimethy 1 f onnam i du se při teplotě 0 ,8,1 g, 0, 149 mmol ) C přidá L-prolinmethy 1 est-erhydroeh 1 orid <24,6 g, 0 zolmonohydrát <22,2 g, 0,164 mmol) pylkarbodiimidhydrochlořid <31,4 g
149 mmol), 1-hydroxybenzotriaethy1-3-< 3-di methy1am i no)pro0,164 mmol) a 4-methylmorfo65 lin ¢22,6 g, 0,224 mmol). Reakční roztok se míchá po dobu 12 hodin, přičemž se nechá ohřát na teplotu místnosti- Reakční směs se vlije do vody <750 ml) a extrahuje se ethy1acetátem (2 x 20 ml). Spojené organické extrakty se promyjí roztokem hydrogensíranu sodného CΠ,25M roztok, 2 x 50 ml), vodou Cl x 50 ml) nasyceným hydrogenuh1 iči Lanu sodného <2 x5O ml) a nasyceným roztokem chloridu sodného <1 x 50 ml). E thy S ace-Látová vrstva se vysuší (síranem hořečnatým), zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá 41,16 g (92 %' teorie) methylesteru N-[ [ (f eny lmethoxy)karbony 11 -D-a1any11 -L-pro1 i nam i du.
B. Methy lester fí - í [ ( (feny 1 methy 1 )sulfony 11 karbony 11 - D-a lany 11 - ΕΡΓΟ 1 inu
Roztok methylesteru N-[t(fenyImethoxy)karbony 11-D-alany11 L-prolinámidu (1,56 g, 5,2 mmol), produktu podle odstavce A, ve trifluoroctové kyselině (3 ml) se míchá při teplotě 0 O po dobu 1,5 hodin a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá trifluoracelátová sul methylesteru N-t t(fenyImethoxy)karbonyl1-D-alanyl1-Lprolinamidu. Tato sůl se rozpustí v chloroformu <10 ml) a přidá se triethylamin (2,2 rul
15>, 6 mmol) a benzy 1 su 1 f ony 1 ch 1 or i d (1,49 g, 7,9 mmol) při teplotě 0 C. Reakční roztok se míchá při teplotě místnosti přes noc. Po 25 hodinách se í-eakční směs vlije do ethylacetátu (50 ml), promyje se 0,25M vodným roztokem hydrogens íranu sodného (2 x 20 ml), vodou (1 x 20 ml) nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného (2 x 20 ml), vysuší se síranem hořečnatým, zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá 1.56 g (95 % teorie) met,hy 1 esteru N-([( (fenylraethy 1 )su 1 fony 11 karbony 1 1-D-alanyl1-L-prolinu.
11 f ony 1]kartony II -D- a 1anyli- 1 .-pro 1
:te ru N - [ ( ( ( f eny 1 meh hy 1 ) sulf oriy 1 1 k
g . 3.75 minu 1 ) . p i Odll ř. lu pud i * ’
( 1 l i m 1 ) pr i ! : · o í ’ Ρ Γ i
•Sio <1.ON. 9,5 m1). P, > 30 m i n lj i ác h
tep 1 o tu m í sLnost i a v m í c ti á η í
vi i*' iný
f.6 čuje po dobu dalších 4 hodin. Organické rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Vodná vrstva se okyselí na hodnotu pH 2 až 3 a extrahuje se ethylacetátem C3 x 10 ml). Spojené ethylacetáfové extrakty se vysuší síranem horečnatým, zfiltrují se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu, čímž se získá 1,21 g C94 % teorie) N-[[[Cfenylmethy1)sulfony 11 karbony 11-D-alany 11-L-pro1 inu ve formě bílé pevné 1átky.
MS CM + H)+ = 341+
D. N-rtll-Cl,1-Dimethy1ethoxy)karbony 1]-4-piperi di ny1]methy 1 ]1-CfenyImethy1)sulfony 1]-D-alany 1]-L-pro1 inami d
Do roztoku N-[[[CfenyImethy1)su1fony 1]karbony 1]-D-alany 1]-Lprolinu Cl,09 g,3,2 mmol), produktu podle odstavce C, v dimethylformamidu C15 ml) se při teplotě O C přidá N-l,l-[Cdimethylethoxylkarbony 11-4-methy1aminopiperidin <0,685 g, 3,2 mmol), produkt podle příkladu 33, odstavec A, 1-hydroxybenzotriazolmonohydráf C0.476 g, 3,5 mmol). ethyl-3-C3-dimethylamino)propylkarbodiimidhydí-ochl orid <0,675 g, 3,5 mmol) a 4-methyImorfolin až do dosažení zásadité hodnoty pH podle indikátorového papírku. Reakční roztok se míchá po dobu 12 hodin, přičemž se nechá ohřát na teplotu místnosti. Reakční směs se vlije do 0,25M vodného roztoku hydrogensíranu draselného C50 ml) a extrahuje se ethylacetátem <2 x 20 ml). Spojené organické extrakty se promyjí 0,25M vodným roztokem hydrogensíranu sodného Cl x 30 ml), vodou Cl x 25 ml), nasyceným roztokem hydrogenuh1ičitanu sodného C2 x 25 ml) a vodou Cl x 20 ml). Ethy1acetátová vrstva se vysuší síranem horečnatým, zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá 1,67 g C9 % teorie) N-f[[l-Cl,l- dimethy1ethoxy)karbony 11-4-piperi d i ny11methy111-CfenyImethy1)sulfony11-D-alany 11-L-pro1 inami du.
E. Trifluoracetátová Cl - 1) sůl N-(l1-Caminoiminomethy1 )-4-pipeΤ’ i di ny 11 methy 11-1-ΓΝ-Γ Cfeny 1 methy 1 )su lf ony 1 1 -D-a 1 any 1 1 - L-pro 1 i riam i du
Roztok N-I1Í1-C1.1- di methy 1 ethoxy ) karbony 1 1 -4-p i p> - r i tli ny l 1 melhy1 1 -1-(feny 1methy1)su1f ony 11-D-alany 1]-L-pro1 i nam i du C1 ,17 g,
2,2 mmoll, produktu podle odstavce D, ve trif1uoroctové kyselině (10,0 ml) se míchá při teplotě 0 C po dobu pěti hodin a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá trif1uoracetátová sůl N-EEEl( 1,1 -d trne thy lethoxy)karbony 11- 4-p i perid i riy 1 1 ethy 1 ] -1 - ( ť enylmethy1)sulfony 11-D-a1any11-L-prolinamidu. Do roztoku této soli (2,2 mmol) se přidá 1H-pyraxol-1-karboxamidinhydrochlorid (0,474 g,3,3 mmol) a N,N-di isopropylethylamin (1,1 ml, 6,5 mmol) v dimethylformamidu (3,0 ml). Reakční roztok se míchá po dobu tří dnů. Reakční směs se zkoncentruje ve vakuu a čistí se preparát i vrt i chromatografií HPLC (systém methy1 kyanid/voda s kyselinou trifluoroctovou jakožto pufrem za použití C-18 si1ikagelového sloupce). Vhodné frakce se spojí, zkoncentrují se ve vakuu, rozpustí se ve vodě a lyofilizují se, čímž se získá 0,486 g (38 % teorie) trif 1 uoracetátová <1 - 1) sůl N-[ Ε 1 ~ (amirioiminomethy 1 )-4-piper idi ny1]methy11-1-EN-E(fenylmethy1)sulf ony 11-D-a1any11 - L-prolinamidu ve formě bílé pevné látky.
{«lo = 1,4 (c = 1,0, methanol)
MS (lj + Η)*- = 47'jP
Analýza pro C2 2 H3-4 Ne O.4S vypočteno·· C 46,21 H nalezeno'- C 46,42 H
1,3 TFA 5,78 5,83 . 0,7 H2 0 N 13,14 N 12, <38
S 5,01 S 4,97
F 11,58 F 11,82
Příklad 33
Trif1uoracetátová (1 1) sůl N-Cί1 -(aminoiminomethyl)-4-pi per i diny 1lmethy1 !-1-EN-l(2,2,2-trifluorethyl)sulfony11-D-fenylalany11-L-pr o1 i nam i du
A. N-1,1-[(Dimethy1ethoxy1 karbony 11-4-methy1am i nopi per i d i n
Smíchají se benza1dehyd (14.6 g, 0,138 mmol), 4-(aninomethy 1 )piper i di n (14,29 g, 0,125 mmol) a toluen (250 ml) a reakční směs se zahříváním udržuje na teplotě zpětného t.oku po dobu 4,5 hodin za odstraňování vody - Reakční směs se --chladí na teplotu -25 C a přidá se di . t,erc . -buty 1 di karbonát (28,7 g, 0,131 mmol). Reakční směs se nechá ohřát, na teplotu místnost, i a míchá se prdobu dalších osmi hodin. Do reakční směsi se přidá vodný roztok hydrogensíránu draselného (1,0 M, 120 ml) a reakční směs se míchá po dobu tří hodin. Organická vrstva se odstraní a zbylá vodná vrstva se extrahuje etherem (3 x ?5 ml). Vodná vrstva se alkalizuje přidáním vodného roztoku hydroxidu sodného (1,0 M, 130 ml) a extrahuje se etherem (3 x 75 ml). Spojené organické extrakty se vysuší síranem sodným, zíi i hruji se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu, čímž se získá 24,4 g (9 % teorie) N-l,l-[(dimethylethoxy]karbony 11-4-methy lami riopiperidi nu ve formě bílé pevné látky.
ethy1-3-(3-dlmethy1amino)0.166 mmol) a 4-methy1B- Methy1ester N-[1(fenylmethoxy)karbony 11 - D-f eny1 a lany 1]-L-pro1 inu
Do roztoku N-karbobenzyloxy-D-alaninu (47,3 g, 0,158 mmol) ve 300 ml dimethy1formámidu se při teplotě 0 0 přidá L-prolinmethylesterhydrochlorid (25,0 g, 0,151 mmol), 1-hydroxybenzotriazolmonohydrát (20,28 g, 0,166 mmol), propy1karbodiimidhydrochlorid (31,8 g , raorfolirt (16,0 g, 0,15S) mmol). Reakční roztok se míchá po dobu 8 hodin, přičemž se nechá ohřát na teplotu místnosti. Reakční směs se vlije do vody (1,2 litry) a extrahuje se ethylacetátem (3 x300 ml). Spojené organické extrakty se promyjí roztokem hydrogensíranu sodného (0.25M roztok, 2 x 200 ml), vodou <1 x 200 ml) nasyceným roztokem hydrogenuh1ičitanu sodného (2 x 200 ml) a nasyceným roztokem chloridu sodného (1 x 200 ml). Ethy1acetátová vrstva se vysuší síranem hořečnatým, zfiltruje se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu, čímž se získá 60,9 g (98 % teorie) methylesterů N[1(fenylmethoxy)karbony 11-D-feny1 a 1any1]-L-pro1 inu ve formě o 1eje MS (M + H)+ = 411*
C. N-[1<feny1methoxy)karbony 11-D-fenylalany1]-L-proin
Do roztoku methylesterů N-[1(fenylmethoxy)karbony 11-D-fenyl alany 11-L-proiriu (57,8 g. 0.141 mol), produktu podle odstavce B, v methanolu (180 ml) a v tetrahydrofuranu (60 ml) se
C přidá vodný roztok hydroxidu sodného <1,0 N. 183 ml) minutách se reakční směs nechá ohřát na teplnt.n místnosti při teplotě Ro 30 a v m i 69 cháni se pokračuje po dobu dalších 4 hodin- Přidá se vodná kyše lina chlorovodíková <1,ON, 42 ml) a organické rozpouštědlo se odstraní ve vakuu. Získaná vodná vrstva se okyselí na hodnotu pH 2 až 3 a extrahuje se ethylacetátem <2 x 300 ml). Spojené ethylacetátové extrakty se vysuší síranem hořečnatým, zfiltrují se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu, čímž se získá 45,53 g <97 % teorie) N-(l <fenylmethoxy)karbony11-D-feny1alanyl1-L-prolinu ve formě bílé pevné látky.
MS <M + H)* = 397*
D. N-E[t1-<1,1-Dimethylethoxy)karbony 11-4-piperidiny11methy11 l-[N-[Cfenylmethoxy)karbony 13-D-feny1 a 3any11-L-prolinamid
Do roztoku N-(C <fenylmethoxy)karbony 11 -D-fenylalany11-L-prolinu <19,39 g, 48,9 mmol), produktu podle odstavce C, v dimethylformamidu <120 ml) se při teplotě 0 C přidá N-l,1-1<dimethylethoxy] karbony 11 -4-methy lamí nop i per idiri <9,98 g, 46,57 mmol), produkt podle odstavce A, 1-hydroxybenzotriazolmonohydrát <6,26 g.
51,23 mmo1) a chlorid <9,82 g hod i n, př i čemž ethy1-3-<3-dimethy1araino)propy 3 karbodiim idhydro51,23 mmol). Reakční roztok se míchá po dobu 12 se nechá ohřát na teplotu místnosti. Reakční směs se vlije do vody <500 ml) a extrahuje se ethylacetátem <3 x 100 ml). Spojené organické extrakty se promyjí 0,25M vodným roztokem hydrogensÍránu sodného <2 x 50 ml), vodou <1 x 75 ml), nasyceným roztokem hydrogenuhliěitanu sodného <2 x 75 ml) a nasyceným roztokem chloridu sodného <1 x 50 ml). Ethylacetátová vrstva se vysuší síranem hořečnatým, zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá 23,4 g <85 teorie) N-1 ( ί 1-(1,1-dimethy lethoxy )karbony 11-4-piperidiny1]methy1]-1- [N-[<fenylmethoxy)karbony 1J-Dfeny1 a lany 1j-L-pr o1 inamidu ve formě oleje.
MS <M + 13)* = 593*
E- N-[[[[l-<j,1-Diwehhylethr . í·· ?.·/· 1 - p i ;. >· · i j d i ny ]
a. thy i ! 1 - D-f eny 3 a 1 any 1 } - L -pí > 1 i nam : Do m ί i haněl·, i rozluku N-í
P i per i d i ny 1 J methy 11-1-fN- [ < f í í, -< 1 . 1 -dimethy lei.boxy )kar bony i .1 -4enyImetboxy)karbony 11 -D-feny 1 a 1any1]L-prolinamidu C15.0 g, 25,3 mmol), produktu podle odstavce D, ve
150 ml methanolu se přidá palladium na uhlí Cl,5 g) a v reakčni směsi se nastaví 0,1 MPa vodíku. Přidá se další palladium na uhlí <2,5 g) po dvouhodinovém míchání. teplotě místnosti po dobu osm hodin běhně. Katalyzátor se odfiltruje a vakuu, čímž se získá 11,41 g C01 %
Reakčni roztok se míchá při , přičemž reakce dokonale prorozpouštědlo se odstraní ve teori e) N-í f [[l-C 1 , 1-dimethy1 ethoxy)karbony 1]-4-piperidiny1Imethy1]-1-D-fenylalany 1]-L-prolinamidu ve formě bílé pevné látky.
MS CM + Η)'* = 459*
P- N-[[[1-<1,1-Diraemthy1ethoxy)karbony 11-4-piperidiny1]methy1]l-[N-[<2,2,2-trifluorethy1)su1fony 1]-D-feny1 a 1any1]-L-pro1inami d
Do roztoku N-[[[[1-C1,1-d imethy1ethoxy)karbony 11-4-pi peri diny1Imethy11-1-D-fenylalany1]-L-prolinamidu <1,71 g, 3,5 mmol), produktu podle odstavce E, v chloroformu CIO ml) se přidá při teplotě 0 C v prostředí argonu tri f luoret.hy lsu 1 f ony leh 1 or i d CO,5 ml, 4,5 mmol). Reakčni směs se míchá při teplotě místnosti přes noc. Po 24. hodinách se přidá při teplotě O O tri ethy lamin <1,0 ml, 14,3 mmol) a trifluorethy1su1fony leh 1orid CO,5 ml, 4,5 mmol). Lázeň ledu a vody se odstraní a reakčni směs se míchá po dobu šesti hodin. Směs se zředí 0.25M vodným roztokem hydrogensíranu sodného a ethylacetátem. Po oddělení obou vrstev se ethy1acetátová vrstva promyje přístupně 0,25M vodným roztokem hydrogens íranu sodného, vodou, nasyceným roztokem hydrogenuhlieit.au sodného a vodou, vysuší se síranem sodným, zfiltruie se a zkoncent.ruje se ve vakuu, čímž se získá 1,60 g <75 % teí >r i e ) N-íff1-<1,1-dimerothy1ethoxy)karbony 1]- 4-pi peridiny i 1methy11 -1-1N-[C2,2,2-trifluorethy 1)sulfony 11-D-f eny1 a lany 11-L-prolinamidu.
MS CM + H)+ = 605 +
0. Trif luoracetátová Cl '· 1) sul N-111 -< aminoimi nomethy 1 )-4-pi pe r idi ny1 1met hy1 1 - 1 - 1 N - f(2,2,2-1ri f 1uorethy1 )su1f ony 11-D-fony 1 a 1any 1 1 -L-pro 1 i nam i du
Do roztoku N-í [[1-<1,1-dimemthy1ethoxy)karbony 11-4-piperi 7 1 diny 1] methyl] - 1- [N-[<2.2,2-trifluorethy1)sulfony 11 - D-feriylalany1]-L-prolinámidu <i,6>0 g. 2,6 mmol), produktu podle odstavce F, v dichlormethanu <4,4 ml) se při teplotě O C v prostředí argonu se přidá trif luoroctové kyselina <3.0 ml, 3*3,9 mmol). F‘o 5,5 hodinách se reakční směs zkoncent.rujé se ve vakuu, čímž se získá trifluoracetátová sfl1 N — Ctťl — <1-1-dimemthy1ethoxy)karbony 1]-4-pi per i diny 1 ] raethy 13—1— lN-(<2.2,2-tri f luorethy 1 )su 1 í ony 1 ] -D-f eny 1 lany 11-L-pro1inamidu. Do roztoku této soli <1,3 mmol) a lH-pyrazol-1-karboxamidinhydrochloridu <0,311 g, 2,1 mmol) v dimethylformamidu <1,3 ml) se přidá v prostředí argonu N, N-di i sopropy let.hylamin <0,7 ml, 4,0 mmol). Reakční roztok se ponechá po dobu dvou dnů a přidá se a ΙΗ-pyrazol-1-karboxamidinhydrochlorid <0,150 g, 1,0 mmol) a N,N-diisopropylethylamin <0,5 ml, 2,9 mmol) Za další den se přidá se IH-pyrazo1-1-karboxamidinhydrochlorid <0,150 g, 1,0 mmol) a N,N-diisopropylethylamin <0,5 ml, 2,9 mmol) Po dvou dnech se reakční směs se zkoncentruje ve vakuu a čistí se preparativní chromatografií HPLC <systém raethy1kyanid/voda s kyselinou trifluoroctovou jakožto pufrem za použití C-18 silikagelového sloupce). Vhodné frakce se spojí, zkonceritru i í se ve vakuu rozpustí se ve vodě a lyofilizují se, čímž se získá 0,256 g <29 % teorie) trif luoracetátové <1 1) soli N-1 [ 1-Cami noim inomethy 1 ) 4 -p i per i d i ny 1 ] raethy 11 -1 - ( N - [ < 2,2,2 - tr i f 1 uorethy 1 ) s u 1 f oriy 11 -D-f e -
nylalany13-L-prolinami du ve formě bílé pevné 1átky.
[«Id = - 56«, 1 □ <c = 0,50, methanol)
MS CM + H)* = 547*
Analýza pro l Č2 3H3 3N6 O4SF3 . 1,22 TFA . 1,14 H2 0
vypočteno: C 43,26 H 5,21 N 11,90 S 4,54 F 17,92
nalezeno: C 42,82 H 4,87 N 11,48 S 4.98 F 17,52
Příklad 34
Trifluoracetátová <1 1) sůl N-[f1-<arainoiminoraethy1)-4-pi r-eri íl i ny 1 ] methy 11 -1-(N-[< f eny 1 methy 1 ) su1f ony lI -L-a1 any 1 1 -L-pro1 i n ara i 3 u
A. Methy1ester N-[[(terč --butoxy)karbony 1]-L-alany 1]-L-prolinu
Do roztoku N-terc.-butoxykarbony 1-L-alaninu <150 mmol) ve
250 ml dimethy1formámidu se při teplotě 0 C přidá prolinmethylesterhydrochlorid <150 mmol), 1-hydroxybenzotriazolmonohydrát <22,2 g, 0,164 mmol), ethy1-3-(3-dimethylamíno)propy1karbodiimidhydroch1orid <31,4 g, 0,224 mmol) a 4-methylmorfo1 in <22,6 g, 0,224 mmol). Reakčni roztok se míchá po dobu 12 hodin, přičemž se nechá ohřát na teplotu místnosti. Reakčni směs se vlije do vody <750 ml) a extrahuje se ethylacetátem <2 x 150 ml). Spojené organické extrakty se promyjí postupně roztokem hydrogens írariu sodného <0,25M roztok, 2 x 50 ml), vodou <1 x 50 ml), nasyceným roztokem hydrogenuhl ičitariu sodného <2 x 50 ml) a nasyceným roztokem chloridu sodného <1 x 50 ml). Ethylacetátová vrstva se vysuší síranem hořečnatým, zfiltruje se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu, čímž se získá methylesteru N-[[Cterc.-butoxy)karbony 1]-L-a1any11-L-pro1 i nu.
B. Methy1ester N-í[ ( <fenyImethy1)su1f ony 1j kar bony 1J-L-a1any1-Εργο linu
Roztok methy1 esteru N-11Cterc.-butoxy)karbony 11-L-alany1] L-prolinu <5,2 mmol), produktu podle odstavce A, v trifluoroctově kyselině <3 ml) se míchá při teplotě 0 0 po dobu 1,5 hodin a reakční směs se zkoncentruje ve vakuu, čímž se získá trifluoracetátová sůl methylesteru N-[ [ < terč.-butoxy)karbony 11-L-alany 1]-Εργο li nu. Tato sůl se rozpustí v chloroformu <10 ml) a při teplotě 0 C se přidá tri ethy lamin <2,2 ml, 15,6 mmol) a berizylsulfonylchlorid <1,43 g, 7,3 mmol). Reakčni roztok se míchá přes noc při teplotě místnosti. Po 25 hodinách se reakčni směs vlije do ethylacetátu <50 ml), promyje se 0,25M vodným roztokem hydrogensíránu sodného <2 x 20 ml), vodou <1 x 20 ml) a nasyceným roztokem hydrogenuhl ičitariu sodného (2x 20 ml), vysuší se síranem hořečnatým, zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá methylester N-[f[(fenyImethy1)suIfony 11 karbonyl]-L-a1any11j-L-prolinu.
C. Ν - [ ( [(fenyImethyl)su1 feny 1]karbony 1]-L-alany 1]-L-pro1in
Roztok methy1 esteru N-[[[(fenyImethy1 )sulf ony 1]karbony1J-Lalany1]-L-prolinu (3,75 mmol).produktu podle odstavce EL v tetrahydrofuranu (10 ml) se při teplotě 0 C přidá vodný roztok hydroxidu sodného (1,0 N, 9,5 ml). Po 30 minutách se reakční směs nechá ohřát na teplotu místnosti a v míchání se pokračuje po dobu dalších 4 hodin. Organické rozpouštědlo se odstraní ve vakuu a získaná vodná vrstva se okyselí na hodnotu pH 2 až 3 a extrahuje se ethylacetátem (3 x 10 ml). Spojené ethylacetátové extrakty se vysuší síranem horečnatým, zfiltrují se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu, čímž se získá methylester N-[[[(fenyImethy1)suIfony11 karbony 11-L-alany 1]-L-prolinu.
D. N-EEE1-C1,1-Dimethylethoxy)karbony 11-4-piperidiny1]methy111-ΓΝ-Ε(f enyImethy1)sulfony 1]-L-a1any1]-L-pro1 inamid
Do roztoku methylesteru N-[[[(fenyimethy1)sulfony 11 karbony 11 L-a1any11-L-proli nu (3.2 mmol). produktu podle odstavce ť, v dimethy 1 formám idu (15 ml) se při teplotě O C přidá N-l-terc.-butoxykarbony1-4-methy1aminopjper idin (3,2 mmol), 1-hydroxybenzotriazolraonohydrát (0,476 g, 3,5 mmol). ethyl-3-C3-diinethylaroino)propyIkarbodiimidhydrochlorid (0,675 g, 3,5 mmol) a 4 methy1raorfolin až do zásadité reakce na indikátorový papírek. Reakční roztok se míchá po dobu 12 hodin, přičemž se nechá ohřát na teplotu místnosti. Reakční směs se vlije do 0,25M vodného roztoku hydrogensíranu sodného (50 ml) a extrahuje se ethylacetátem (2 x 20 ml). Spojené organické extrakty se promyjí 0.25M vodným roztokem hydrogeris íranu sodného (1 x 30 ml), vodou <1 x 25 ml), nasyceným roztokem hydrogenuh 1 i č i tariu sodného (2 x 25 ml) a vodou (1 x 20 ml). Ethy1acetátová vrstva se vysuší síranem hořečnatým, zfiltruje se a zkoncentruje se ve vakuu, čímž se získá N-[[[1-<1,1-dimethy1ethoxy)karbony 11-4-pi peri d i ny11methy11-1-1N-[(f enyImethy1)sulf ony 11-L-a1any1]-L-pro1 i nam i c.
L. Trif1uoracetátová (1 1) sůl Ν-1 1 1 - ( am i noim i nomethy 1 ) -4-p i pořídí riy 11methy13-1 — CN — Γ(fenyImethy1)su1fony 1 1-L-a1any1]-L-pro1 i n74 amidu
Roztok N-[[[l-(l,1-dimethylethoxy)karbony11-4-pi peridiny 11methyl]-l-[N-[(feny1methylisu1fony 1]-L-a1any1]-L-pro1 i nam idu <2,2 mmol), produktu podle odstavce D, ve triíluoroctové kyselině <10,0 ml) se při teplotě O C míchá po dobu pěti hodin. Reakční směs se zkoneentruje ve vakuu, čímž se získá triíluoracetátová sul N-[1[1-<1,1-dimethy1ethoxy)karbonylI-4-piperidiny 1]methy1]-1[N-[(fenylmethy1)suIfony 11-L-alany 1]-L-prolinamidu. Do roztoku této soli <2,2 mmol) se přidá lH-pyrazol-l-karboxamidinhydrochloridu <0,474 g, 3,3 mmol) a N.N-diisopropy1ethylamin <1,1 ral, 6,5 mmol) v dimethy1formamidu <3,0 ml) a míchá se po dobu tří dnů. Reakční roztok se zkoncentruje ve vakuu a čistí se preparativní chromatografii HPLC (systém methy1 kyanid/voda s kyselinou trifluoroctovou jakožto pufrem za použití C-18 si1ikagelového sloupce). Vhodné frakce se spojí, zkoneentrují se ve vakuu, rozpustí se ve vodě a lyof i lizu jí se, čímž se získá trif luoracetátová <1 1) sůl N-([[1-<1,1-dimethylethoxy)karbony 11-4-piperidiny1]methy lJ-l-ÍN-t (fenylmethy1)su1í ony 11-L-alany 1]-L-pro1 i nam idu.
Příklad 35
Trifluoracetátová <1 - 1) sul N-([1-(aminoirainomethy1)-4-piperid i ny1]methyl]-l-[N-t<f eny1methy1) s u 1 f ony 11 -glycy11 -L-pro1 i nam i du
A. Methylester N-[[(terč.-butoxy)karbony 11glycy11-L-proli nu
Do roztoku N-terc.-butoxykarbonylglyci nu <150 mmol) ve
250 ml dimethy1formamidu se při teplotě 0 C přidá pro 1 i rimethy 1 esterhydroch lor i d <150 mmol ) , 1-hydroxybenzol,r Lazolmonohydrát, <22,2 g, 0,164 mmol), ethy1-3-<3-dimethyIamino)p;opy Ikarbodiimidhydrochlorid <31,4 g, 0,224 mmol) a 4-methy 1 ,m. rfo 1 in <22,6 g, 0,224 mmol). Reakční roztok se míchá po dobu 12 hodin, přičemž se nechá ohřát na teplotu místnosti. Reakční směs se vlije do vody <750 ml) a extrahuje se- ethy 1 acetátera <2 x 150 ni). Spojené organické extrakty se promyií postupně roztokem hydí · ·gen .-íranu sodného <0,25M roztok, 2 x 50 ml), voiiou <1 x 5íi mil. na syceným rozto- 75 kem hydrogeriuhl ici tanu sodného (2 x 50 ml) a nasyceným roztokem chloridu sodného (1 x 50 ml). Ethylacetátová vrstva se vysuší síranem horečnatým, zfiltruie se a rozpouštědlo se odstraní ve vakuu, čímž se získá methylester N-[ í (terč .-butoxy )karboriy 1 ] glycyl ]-L-prol inu .
B. Methylester N-(1((f eny1methy1)su1fony 11 karbony 1J glycy1 I -Lprolinu
Roztok methy 1 esteru N - ( f (. terč . - butoxy) karbony 1 ] g 1 ycy 1 ] L-prolinu (5,2 mmol), produkt u podle odstavce A, v tr i ί 1 norec tové kyselině (3 ml) se míchá při teplotě O C po dobu 1,5 hodin a reakční směs se zkoncentruie ve vakuu, čímž se získá trifluoracetátová sfil methylesteru N-Γ Γ(terč.-butoxy)karbony 1]glycy11-L-prolinu. Tato sfil se rozpustí v chloroformu (10 ml) a při teplotě 0 O se přidá triethylamin (2,2 ml, 15,0 mmol) a benzylsulfony lehlorid <1,48 g, 7,8 mmol). Reakční roztok se míchá přes noc při teplotě místnosti- Po 25 hodinách se reakční směs vlije do ethýlacetátu (50 ml), promyje se postupně 0,25 íí vodným roztokem hydrogens í i anu sodného (2 x 20 ml), vodou (1 x 20 ml) a nasyceným roztokem hydrogenuh 1 ičitanu sodného (2x 20 ml), vysuší se síranem hořečnat.ým, zfiltruje se a zkoncentruie se ve vakuu, čímž se získá methylester N-f [ [(feny 1methyl)su1fony 11 karbony liglycy11 -L-pro1 i nu.
C. N-[11(fenylmethy1)su1fony 11 karbony liglycy1]-L-pro1 i n
Do roztoku methylesteru N-[[f(fenylmethyí)sulíonyl]karbonyllglycylj-L-prolinu (3,75 mmol), produktu podle odstavce B,v fetrahydrofuranu (10 ml) se při teplotě 0 C přidá vodný roztok hydroxidu sodného (1,0 N, 9,5 ml). Po 30 minutách se reakční směs nechá ohřát na teplotu místnosti a v míchání se pokračuje po dobu dalších 4 hodin. Organické rozpouštědlo se odstraní ve vakuu a získaná vodná vrstva se okyselí na hodnotu pH 2 až 3 a extrahuje se ethylacetátem <3 x 10 ml). Spojené ethy1acetátové extrakty se vysuší síranem horečnatým, zíiltrují se a rozpouštědlo se odsi.raní ve vakuu, čímž se získá methylester N-( f 1 (f < ?ny1methy1)su iTony 11 karbony 11g1ycy11 -L-pco1 i nu.
- 7 6 D. N-[[[l-(l,1-Dimethylethoxy)karbony 1]-4-piperidiny1]methy1]1-[Ν-í(fenylmethy1)sulfony 1]glycy1]-L-pro1 inamid
Do roztoku methy1esteru N-[[[(fenylmethy1 ) su1fony 1]karbony 11glycy1-L-prolinu (3,2 mmol), produktu podle odstavce C, v dimethylf ormamidu (15 ml) se při teplotě O C přidá N-l-terc--butoxykarborjy 1 -4-methy lam i nopi per i d i n (3,2 mmol ) , 1-hydroxy benzotr i azolmonohydrát (0,4/6 g, 3,5 mmol), ethy1-3-(3-dimethy1amino)propylkarbodiimidhydrochlorid (0,675 g, 3,5 mmol) a 4- methylmorfolin až do zásadité reakce na indikátorový papírek. Reakční roztok se míchá po dobu 12 hodin, přičemž se nechá ohřát na teplotu místnosti. Reakční směs se vlije do 0.25M vodného roztoku hydrogensíranu sodného (50 ml) a extrahuje se ethylacetátem (2 x 20 ml). Spojene organické extrakty se hydrogensíranu sodného (1 x 30 ml) roztokem hydrogenuhličitanu sodného ml). Ethy1acefátová vrstva se vysuš je se a zkonceutruie se ve vakuu, č methy1ethoxy)kar bony 11-4-pi per i d i ny1 sulf ony 11 g 1 y cy 1 ] - L - pro 1 i nais i d .
promyj í 0,25M vodným roztokem , vodou (1 x 25 ml), nasyceným (2 x 25 ml) a vodou (1 x 20 í síranem hořečnatým, zfiltruííraž se získá Ν-[ί(1-(1,1-diL1 methy 1] -1 - [ N-[ (f eny 1 met,hy 1 ) E. Trifluoracetátová (1 - 1) sůl N-[[l-(aminoiminomethy1)-4-piperidiny1lmethy1]-l-(N-[(fenylmethy1)sulf ony 11glycy11-L-pro1inamidu
Roztok N-[[[l~(l,1-dimethylethoxy)karbony 11-4-piperidiny11methyll- 1-[N- [(fenylmethy1)sulfony 11glycy11-L-prolinamidu (2,2 mmol), produktu podle odstavce D, ve trifluoroctové kyselině (10,0 ml) se při teplotě 0 C míchá po dobu pěti hodin. Reakční směs se zkoncentruje ve vakuu, čímž se získá trifluoracetátová sůl N-1[1-(aminoiminomethy1)-4-piperidiny11methy11-1-lN-f(feny 1methy1)sulfony 11glycy11-L-prolinamidu. Do roztoku této soli (2,2 mmol) se přidá ΙΗ-pyrazol-1-karboxamidinhydrochloridu (0,474 g,
3,3 mmol) a N,N-diisopropylethylarain (1,1 ml, 6,5 mmol) v dimethylformamidu (3,0 ml) a míchá se po dobu tří dnů. Reakční roztok se zkoncenf.ru je ve vakuu a čistí se preparativní chromatograf i í HF’LC (systém methy 1 kyan i d/voda s kyselinou tri f luoroctovou jakožto pufrem za použití C-IR si 1 ikagelového sloupce). Vhodné frakce se spojí, zkoncent.ru jí se ve vakuu rozpustí se ve vodě a lyofilizují se, čímž se získá tri f luoracetátová <1 · 1) sul dimethy1ethoxy)karbony 1]- 4-piperidinyl]methy1]- l-[N-[<feny1methy 1)suIfony11-D-fenylalany 1]-L-pro1inamidu.
Způsobem podle příkladu 30 až 33 se mohou připravit následuvyná ί f;zn .ι í e í s 1 oučen i ny pod i e ><
«
X
Cl
X υ
-CH2CH2CO2H (R) H CH3 0 0 CO
Příkleď Čísl ct o <*> w n
i/>
« X tQ «
t
Ol ol
o o
« (4 b3 n
(4
O r~i 03 Vi K)
Ό ra £
M fi n
w o
r, s
υ s
-CHjC,R5|R) och3 ch3 tn i » X o '
OD * z \ δ S γ γ γ
Trif luoracetátová Cl : 1) sůl N-[[1-Caminoiminomethy1)-4-piperi d iny11methy1]-1-[N-Cethy1suIfony1)-D-feny1a lany 1]-L-pro1inamidu
Příklad 49 «Id = -49,2
1,08, methano1)
MS CM + H)- = 493Analyza pro C23H36N6O4S vypočteno - C 46,23 H nalezeno; O 46,23 H
1,0 H2O 12,54 12.39
4,78
4,71
Příklad 50
Trifluoracetátová Cl : 1) sůl N-[[1-Caminoiminomethy1)-4-piperidiny 13methy1 3 — 1 — CN-CpropyIsulfony 1)-D-f eny1 a 1any11 -L-pro1 inam idu [«Id = -47,0 Cc = 1,02, methanol.)
MS CM + H)- = 507-
Analyza pro C24H38 N&O4S 1,15 TFA . 1,2 H2 0
vypočteno: C 47,91 H 6,35 N 12,74 S 4,86
nalezeno: C 47,90 H 6,21 N 12,50 S 4,82
F 9,94 F 10,06
Příklad 51
Trifluoracetátová <1 - 1) sůl N-[Γ1-Caminoiminomethy1)-4-piperi diny 1]methy1 3 — 1 — tN-Cfenylmethy1)suIfony1)-D-feny1a lany 13-L-pro1 i nam idu [«3d = -44,6 Cc — 0,8, methanol)
MS CM + H)- = 555Analyza pro C28H38N6O4S vypočteno: C 50,31 H nalezeno: C 50,31 H
1,55 TFA . 0,67 H2O 1
5,42 N 11,32 S 4,32
5,69 N 11,24 c 4.26
11,90 11,97
Příklad 52
Trif luoracetátová Cl 1) sůl Ν-Γ[1-Caminoiroinomethy1)-4-piperid i ny11methy11-1-[N-CfenyIsulf ony 1)-D-f enyla1any11-L-pro1 i nam i du [<z]d = *· 10,1 (c = 1,0, methanol) MS CM + H>* = 541*
Analýza pro C2/H36 Ne B4S vypočteno: C 50,51 H nalezeno: C 50,51 H
1,3 TFA
5,58
5,47
- 0,83 HaO N 12,94 N 11,83
S 4,55 S 4,71
F 10,53 F 10,52
Příklad 53
Trifluoracetátová (2 : 3) sůl N-[[l-(aminoiminomethyl)-4-piperidinyllmethy11-l-[N-[(methylethy1)sulfony 1]-D-fenylalany11-L-pro1inamidu [<z1d = -43,1 (c = 1,1, methanol)
MS CM + H)* = 507*
Analýza pro C24H38N6O4S vypočteno: C 46,20 H nalezeno: C 46,61 H
1,5 TFA l,35H20
6,06 N 11,9? 5,86 N 11,95
S 4,57 S 4,44
F 12,18 F 12,02
Pprflmyšlová využitelnost
Derivát heterocyklického sulfonamidu a jeho stereoisomery a farmaceuticky vhodné soli jsou užitečné pro inhibici nebo prevenci vytváření krevních shluků.

Claims (13)

  1. Derivát heterocyklického sulfonamidu obecného vzorce I
    O
    R3 - S
    O
    Cl) kde znamená
    G amidový podíl zahrnující cyklický člen.
    R atom vodíku, skupinu hydroxyalkylovou, aminoalkylovou, amidoalkylovou, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, arylalkylovou, alkenylovou, alkinylovou nebo arylalkoxyalkylovou skupinu nebo popřípadě chráněný aminokyselinový postranní řetězec,
    R1 a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, nižší alkylovou skupinu, skupinu cykloalkylovou, arylovou, hydroxyskupinu, alkoxyskupinu, ketoskupinu, skupinu thioketalovou, thioalkýlovou, thioarylovou, aminoskupinu nebo alkylaminoskupinu nebo R1 a R2 spolu s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí cykloalkylový, arylový nebo heteroary1ový kruh,
    R3 skupinu nižší alkylovou, arylalkylovou, arylovou, heteroary lovou, chinolinylovou nebo tetrahydrochinolinylovou, η O, 1 nebo 2, a jeho farmaceuticky vhodné soli.
  2. 2. Derivát heterocyklického sulfonamidu podle nároku 1, obecného vzorce I, kde znamená G skupinu obecného vzorce
    O = C
    I
    NH i
    <CH2 )P i
    Q
    I
    A
    I kde znamená p 0, 1 nebo 2,
    Q jednoduchou vazbu nebo skupinu vzorce
    I
    C = O i
    A skupinu arylovou, cykloalkylovou nebo azacykloa1kylovy kruh se 4 až 8 atomy uhlíku v kruhu nebo azaheteroalkýlový kruh se 4 až 8 atomy uhlíku v kruhu vzorce kde znamená
    X skupinu CH2, 0, S nebo NH, q O, 1, 2,
  3. 3 nebo 4, jestliže znamená X skupinu CH2, q 2, 3 nebo 4, jestliže znamená X skupinu 0, S nebo
    NH,
    Y1 a Y2 na sobě nezávisle atom vodíku, nižší alkylovou skupinu, atom halogenu nebo ketoskupinu a
    R'4 skupinu guanidinovou, amidinovou nebo aminonethýlovou, jestliže znamená A arylovou nebo cykloal85 kýlovou skupinu, znamená R4 skupinu guanidinovou, amidinovou nebo aminomethylovou, jestliže znamená A azacykloalkylovou nebo azaheteroalkylovou skupinu, znamená R4 skupinu amidinovou, za podmínky, že v případě, kdy A znamená azaheteroalkylovou skupinu, musí být alespoň dvouuhlíkový řetězec mezi X a každým atomem dusíku v kruhu, a ostatní symboly mají v nároku 1 uvedený význam, a jeho farmaceuticky vhodné soli.
    '3. Derivát heterocykl ického sulfonamidu podle nároku 1, obecného vzorce I, kde znamená A skupinu arylovou nebo cykloalkylovou, Q jednoduchou vazbu a q nulu nebo 1, a ostatní symboly mají v nároku 1 uvedený význam, a jeho farmaceuticky vhodné soli.
  4. 4. Derivát heterocyklického sulfonamidu podle nároku 1, obecného vzorce I, kde znamená A skupinu obecného vzorce •Px\
    i. í<¥, a všechny symboly mají v nároku 1 uvedený význam, a jeho farmaceuticky vhodné soli.
  5. 5. Derivát heterocyk1ického sulfonamidu podle nároku 4, obecného vzorce I, kde znamená X skupinu CH2 nebo NH a Y1 a Y2 vždy atom vodíku a ostatní symboly mají v nároku 4 uvedený význam, a jeho farmaceuticky vhodné soli.
  6. 6. Derivát heterocyklického sulfonamidu podle nároku 4, obecného vzorce I, kde znamená G skupinu vzorce
    NH (CH2 )p —1 (Cite)P X
    C = NH
    HZN kde znamená
    X q
    R1
    R3 n
    R skupinu CH2 O nebo 1 a R2 vždy atom vodíku skupinu alkylovou, arylaikylovou nebo arylovou O nebo 1 a skupinu aralkylovou nebo hydroxyalkylovou, jeho farmaceuticky vhodné soli.
    skupinu
  7. 7. Derivát heterocyklického sulfonamidu podle nároku 1, kterým je
    N-[[l-(aminoirainomethy1)-4-piperidinyllmethy11-l-[N-(methylsulfony1)-D-fenylalanyl1-L-prolinamid nebo jeho sůl,
    N-[[1-<aminoiroinomethy1)-3-piperidiny1Imethy1]-1-[N-(methylsuliony 1)-D-fenylalany1]-L-prolinamid nebo jeho sůl,
    N-[[1- (aminoiminomethy1)- 4-piperidiny 1 Imethyl]-l-[N-[(fenylmethyl)sulfonyl]-D-alanyl]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 - 1) sůl,
    N-1[l-(aminoiminomethy1)-4- piperi dinyllmethyl]-l-[N-[(2,2,2-tri 87 fluorethyllsulfony11-D-fenylalany1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 : 1) sůl,
    N-CC1-(aminoiminomethy11-4- piperidinyllmethy11-1- CN-C(fenylmet hyllsulfony11-L-alanyl1-L-prolinamid nebo jeho sfil nebo jeho tri fluoracetátová (1 : 1) sůl,
    N-C C1-(aminoiminomethy11-4-piperidiny1 lmethy13 —1 — C N— C(fenylmethy 1 )su lf ony 11 glycy 11-L-prol inaroid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 - 1) sůl,
    N-[C1-(aminoiminomethy11-4-piperidiny1 lmethy11-1-CN- (ethylsulfo nyl)-D-fenylalany11-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 ' 1) sůl,
    N-C Cl-(aminoiminomethy11-4-piperidiny1lmethy11-1-C N-(propylsulfony1)-D-fenylalany11-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 ' 1) sůl,
    N-C C1-(aminoiminomethy11-4-piperidiny1lmethy1]-1-C N-C(fenylmethy 1 lsulfony 11-D-f eny lalany 11-L-prol inamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 - 1) sůl,
    N-C C1-(aminoiminomethy1)-4-piperidiny1]raethy11-1-[N-(fenylsulfony1)-D-fenylalany1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trif1uoracetátová (1 - 11 sůl,
    N-C C1-(aminoiminomethy11-4-piperidiny1lmethy13—1 — CN—CCí-methylethyllsulfony1]-D-fenylalany1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (2: 3) sůl
  8. 8. Derivát heterocyklického sulfonamidu obecného vzorce I
    O Η H O R2
    0 R G kde znamená n 0,1 nebo 2,
    G amidový podíl obecného vzorce
    0=C
    I
    NH i
    ch2 i
    (CH2 >m i
    ch2
    I
    Y i
    C = NH i
    nh2 kde znamená m 0,1,2 nebo 3
    Y skupinu -NH- nebo atom síry.
    R atom vodíku, skupinu hydroxyalkylovou, arainoalkylovou, amidoalkylovou, alkylovou, cykloalkylovou, arylovou, arylalkylovou, alkenylovou, alkinylovou nebo aryla1koxya1kylovou skupinu nebo popřípadě chráněný aminokyselinový postranní řetězec,
    R1 a R2 na sobě nezávisle atom vodíku, nižší alkylovou skupinu, skupinu cykloalkylovou, arylovou, hydroxyskupinu, alkoxyskupinu, ketoskupinu, skupinu thioketalovou, thioadkylovou, thioarylovou, aminoskupinu nebo alkylaminoskupinu nebo R1 a R2 spolu s atomem uhlíku, na který jsou vázány, vytvářejí cykloalkylový, arylový nebo heteroar-y lový kruh,
    R3 skupinu nižší alkylovou, arylalkylovou, arylovou, heteroarylovou, chinolinylovou nebo tetrahydrochino1 i ny1ovou, za podmínky, že v případě, kdy R3 znamená alkylovou skupinu, musí taková alkylová skupina obsahovat alespoň 3 atomy uhlíku, a jeho všechny stereoisomery a farmaceuticky vhodné soli.
  9. 9. Derivát heterocyk1ického sulfonamidu podle nároku 8 obecného vzorce I
    O Η H
    R2
    R3 - S- N- CN \/ <CH2)n
    R1 (I)
    0 R
    0=C i
    NH
    I
    CHz i
    (CHz )m
    I ch2
    I
    Y
    I
    C = NH i
    nh2 a jeho všechny stereoisomery a farmaceuticky vhodné soli.
  10. 10. Derivát heterocyklického sulfonamidu podle nároku 9, obecného vzorce I, kde znamená n lam 2, R3 skupinu 2-naftylovou, alkylovou s alespoň 3 atomy uhlíku nebo benzylovou skupinu, R skupinu hydroxyaIkylovou nebo aralkylovou, R1 atom vodíku nebo skupinu alkylovou, R2 atom vodíku a Y skupinu -NH-, a jeho všechny stereoisomery a farmaceuticky vhodné soli.
  11. 11- Derivát heterocyklického sulfonamídu podle nároku 9. obecného vzorce I
    R3 -S-N-C-C-N
    R2
    R1 (CH2)n (I)
    0=C
    I
    NH
    I
    Cfe
    I (Cfe)m i
    CHz i
    NH
    I
    C = NH
    NH2 a jeho všechny stereoisomery a farmaceuticky vhodné soli
  12. 12. Derivát heterocyklického sulfonamídu podle nároku 9. kterým je
    11(S),2«,4β]-N-14-1(aminoim inomethy1lamino]buty13 —1 — (3-hydroxy-2[(2-naftalény 1sulfony 1)araino]-1-oxopropy1]-4-methy1-2-piperidinkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 · 1) sůl, [1(S),2«,40]-N-[4-[(aminoiminomethy1lamino]buty11-1-12-1(2-naftalenylsulfonyllamino]-l-oxo-3-(fenylmethoxy)propy11-2-piper i dinkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 1) sůl , [2R-[1(Sx),2«,40]-N-14-1(aminoiminomethy1 lamino]buty11-1-13-hyd91 roxy-2-[C2-naftalenylsulfony1 lamino]-1-oxopropyl]-4-methy1-2-piperidinkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová <1 : 1) sůl.
    [2S-[l(Rx),2«,4β]-N-14-1Caminoiminomethy1lamino]butyl1-l-[3-hydroxy-2-Γ C2-naftalény1sulfony1lamino]-1-oxopropyl]-4-methy1-2-piperidinkarboxamld nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 ' 1) sůl,
    C2S-transl-N-14-1Caminoiminomethy1 lamino]buty11-4-methy1-1[[[(1.2,3,4-tetrahydro-3-methy1-8-chinoliny1lsulfony1]amino]acety 1]-2-piperidinkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová <1 : 11 sů1, trans-N-[4-CCaminoiminomethy1 lamino]buty1]-4-Cmethy1thio)-l[[C2-naftalenylsulfony1 lamino]acety1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová Cl ' 1) sůl,
    N-C4-C Caminoiminomethy1 lamino]butyl]-l-[N-<2-naftalenylsulfony11D-fenylalanyl]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová Cl : 1) sůl hemihydrát,
    N-[4-[Caminoiminomethy1 lamino]buty1]-1-[N-C2-naftaleny1sulfony 11D-glutaminy1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová Cl : 11 sůl [2R-[1(S*1,2«,4β)]-N-[3-[Caminoiminomethy1 lamino]propy11-1-14hydroxy-3-[C2-nafta1eny1sulfony 1laminol-1,2-dioxobuty1]-2-piperidinkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová Cl :
    1) sůl,
    Ν-Γ4-1Caminoiminomethy1 lamino]butyl]-l-[N-C2-naftalenylsulfony11L-sery1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová Cl : 1) sůl,
    Ν-Γ4-1Caminoiminomethy1 lamino]butyl]-l-[N-C2-naftalenylsulfony11 L-sery1]-D-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová Cl : 1) sůl,
    C2R-trans 1- N-(4-[Caminoiminomethy1 lamino]buty1]-4-methy1-1í [ C2-naf taleny lsulf oriý 1 lamino]acety1] -2-piperidinkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová Cl ' 1) sůl, hydrát, [2R-Cl<Sx),2«,43)]-N-[4-[Caminoiminomethy1 lamino]buty1]-l-[3hydroxy-2-[C2-nafta lény 1sulfony 1 lamino]-1-oxopropy1]-4-methy1-292 piperidinkarboxamidrolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 : 1) sůl, hydrát,
    11(S)- N-[4-[(aminoiminomethy1)amino]buty11 -1,2,3,4-tetrahydro2-13-hydroxy-2-1(2-naf talénylsulfony 1)amino])-l-oxopropy1]-3-i sochinolinkarboxamid, isomer A, nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová <1 ' 1) sůl, hydrát, [1(S)- N-[4-[(aminoiminomethy1)amino]buty11-1,2,3,4-tetrahydro2-[3-hydroxy-2-[(2-nafta1eny1sulfony 1)amino])-1-oxopropyll-3-isochinolinkarboxamid, isomer B, nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová <1 : Dsůl, hydrát, (4Sx )- ří-[4- [ (ami no imi nomethy 1 )amino] buty 1 ] -4-hydroxy-l-[ N-(2-naftalenylsulfony 1)-L-sery1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 : 1) sůl, (4Sx)-N-[4-[(aminoiminomethy1)amino]buty11-4-methoxy-í-(N-(2-naftalénylsulfony1)-L-sery1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trif luoracetátová (1 ' 1) sůl,
    N-[4-[(aminoiminomethy1) amino]buty11-1-í N-(2-naftalénylsulfony1 ) L-fenylalany11-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 1) sůl, (2S-trans)-N-[4-[(aminoiminomethy1>ami no]buty1]-4-methyl-l-[[-(2riaf ta lény lsulf ony 1 )amino]acetyl ] -2-piperidinkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trif luoracetátová (1 ' 1) sůl,
    N-[4-[(aminoiminomethy1)amino]buty1]— 1 — tN-(2-naftalénylsulfony 1)L-glutaminyl]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 : 1) sůl,
    N-[4-[(aminoiminomethy1)amino]buty11 —1 — CN-(2-nafta lénylsulfony 1 )L-threonyl]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 i) sůl ,
    N-[4-[(aminoiminomethy1) amino]buty1]—1 — [N-(2-naftalénylsulfony 1 ) L-allothreonyl]-L-prolinamidu nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 ' 1) sůl, <S)-N-[4-[(aminoiminomethy1)amino]buty1]-4-(methyIthio)-1- [N-(2naftalenylsulfony 1)glycy1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 - 1) sůl, (R)-N-[4-[(aminoiminomethy1)amino]buty1]-4-(methyIthio)- l-[N-(293 naftalenylsulfony1Iglycy1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trif luoracetátová (1 1) sůl, (aminoiminomethy1 lamino] butyl] -l-[ [ (2-naf baleny lsul f ony 1 lamí nol acety 1.5-2-pí per idínkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 - 1) sůl,
    N-14-C (amínoiminomethy 1 lamino] buty 11 -1-C N-(52-naf ta lény lsulf ony 11D-fryptofy1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 ·· 11 sůl, (2S-transl-h-(4-[(aminoiminomethy1 lamino!buty1]-4-methy1-1-CCC(3methy1-8-chi noliny i 1sulfony 1]amino]acefy11 - 2-piperidi nkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 '· 11 sůl,
    W-C4-C(amínoiminomethy1 lamino]buty11-1-CC(θ-chinoliny1Isulfony 11amino1acety1]-2-piperidinkarboxamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 : 11 sůl,
    N-C4-C(amínoiminomethy1 lamino]butyl]~1~[N-(2~naftalenylsulfony11D-a-glutamyl]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 - 11 sůl,
    H-[4-C(aninoiminomethy1 lamino]buty11- 1-ίN-(methy1 se1£ ony 11-D-f enylalany1]-L-prolinamid nebo jeho sůl nebo jeho trifluoracetátová (1 - 11 sůl.
  13. 13. Použití derivátu heterocyklického sulfonamidu podle nároku 1 až 8 pro výrobu farmaceutického prostředku pro inhibici nebo prevenci vytváření krevních shluků.
CZ94639A 1994-03-18 1994-03-18 Derivát heterocyklického sulfonamídu a farmaceutický prostředek, který ho obsahuje CZ63994A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ94639A CZ63994A3 (cs) 1994-03-18 1994-03-18 Derivát heterocyklického sulfonamídu a farmaceutický prostředek, který ho obsahuje

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ94639A CZ63994A3 (cs) 1994-03-18 1994-03-18 Derivát heterocyklického sulfonamídu a farmaceutický prostředek, který ho obsahuje

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ63994A3 true CZ63994A3 (cs) 1995-10-18

Family

ID=5462027

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94639A CZ63994A3 (cs) 1994-03-18 1994-03-18 Derivát heterocyklického sulfonamídu a farmaceutický prostředek, který ho obsahuje

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ63994A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5741799A (en) Heterocyclic thrombin inhibitors
FI105024B (fi) Menetelmä terapeuttisesti käyttökelpoisten N-(amidinobentsoyyli- tai amidinopyridyylikarbonyyli)-alfa-aminohappojohdannaisten valmistamiseksi
FI119812B (fi) Menetelmä uusien, terapeuttisesti käyttökelpoisten peptidijohdannaisten valmistamiseksi
US5430024A (en) Peptides bearing N-terminal amidino moieties and their use as inhibitors of platelet aggregation
JPH06211894A (ja) スルホンアミドヘテロ環式トロンビン抑制剤
US5039805A (en) Novel benzoic and phenylacetic acid derivatives
EP0445796A2 (de) Essigsäurederivate
AU669432B2 (en) Guanidinyl- or amidinyl-substituted methylamino heterocyclic thrombin inhibitors
JPH05500515A (ja) キメラアミノ酸類似体
EP0648780A1 (en) Heterocyclic thrombin inhibitors
JP2002512625A (ja) 細胞接着阻害薬としての複素環アミド化合物
JP3654908B2 (ja) Nk1およびnk2アンタゴニストとしてのアシルアミノアルケニレン―アミド誘導体
DE4429461A1 (de) Adhäsionsrezeptor-Antagonisten
JP2000502693A (ja) ブラジキニンb▲下2▼レセプタ拮抗剤としての1―ベンゼンスルホニルピロリジン誘導体
CA1329680C (en) N-heterocyclic alcohol derivatives
CZ63994A3 (cs) Derivát heterocyklického sulfonamídu a farmaceutický prostředek, který ho obsahuje
CA2006839A1 (en) Renin inhibitors containing c-terminal dihydroxy amides
PT91545A (pt) Processo para a preparacao de aminometil-peptideos, uteis como medicamentos
DE4038921A1 (de) Renininhibitorische peptide vom cyclohexylstatin-typ, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung in arzneimitteln
JPH06500111A (ja) レニン阻害剤
DE4038947A1 (de) Dithiolano- und dithianoglycin-haltige renininhibitorische peptide, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung in arzneimitteln
NZ260127A (en) Sulphonamido azacycloalkyl derivatives and medicaments
LT3681B (en) N-acyl-alpha-amino acid derivatives, method for producting thereof,pharmaceutical compositions and preparing them
SI9210295A (sl) Derivati n-acil-alfa-aminokislin