CZ5922U1 - Ochranný prvek pro zajištění pravosti lis tin, zejména cenin - Google Patents

Ochranný prvek pro zajištění pravosti lis tin, zejména cenin Download PDF

Info

Publication number
CZ5922U1
CZ5922U1 CZ19965481U CZ548196U CZ5922U1 CZ 5922 U1 CZ5922 U1 CZ 5922U1 CZ 19965481 U CZ19965481 U CZ 19965481U CZ 548196 U CZ548196 U CZ 548196U CZ 5922 U1 CZ5922 U1 CZ 5922U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
grid
raster
pattern
document
control
Prior art date
Application number
CZ19965481U
Other languages
English (en)
Inventor
Michal Ing. Salaj
Original Assignee
Add Partner, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Add Partner, Spol. S R.O. filed Critical Add Partner, Spol. S R.O.
Priority to CZ19965481U priority Critical patent/CZ5922U1/cs
Publication of CZ5922U1 publication Critical patent/CZ5922U1/cs

Links

Landscapes

  • Credit Cards Or The Like (AREA)
  • Printing Methods (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká ochranného prvku pro zajištění pravosti listin, zejména cenin, který je tvořen rastrem.
Dosavadní stav techniky
Dosud známé ochranné prvky na listinách nebo ceninách, například na bankovkách nebo jízdenkách, jsou tvořeny nejrůznějšími podtisky, hlubotiskovými znaky, vodoznaky, vloženými kovovými proužky a podobně, které se obtížně napodobují. Na druhé straně, případné napodobení se obtížně zjišťuje běžnými prostředky, zejména není-li všeobecná informovanost o daných ochranných prvcích.
V současné době je nejrozšířenější technikou falšování listin a cenin použití kopírek, popřípadě barevných kopírek, které mají v současné době rozlišovací schopnost kolem 400 DPI. Překračuje-li hustota tisku na originální listině či cenině tuto hodnotu, nelze již předlohu touto technikou věrně reprodukovat a již tato samotná nemožnost reprodukce rastru o hustotě vyšší než 400 DPI je na falzifikátu znakem falšování. Na druhé straně, takto hustý rastr nelze již ani na originální listině či cenině rozlišit prostým okem a již k prokázání přítomnosti či nepřítomnosti rastru je třeba použít přinejmenším lupu s několikanásobným zvětšením.
Úkolem technického řešení je proto nalezení takového zařízení pro zajištění pravosti listin, popřípadě cenin, které umožní kontrolovat existenci rastru na listině či cenině, popřípadě existenci určitého znaku v tomto rastru, bez potřeby optického zvětšení, popřípadě s jen malým zvětšením.
Podstata technického řešení
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých obdobných ochranných prvků do značné míry odstraňuje ochranný prvek pro zajištění pravosti listin, zejména cenin, kterých je tvořen rastrem, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že hustota prvků rastru na listině se blíží rozlišení kopírovacích přístrojů, přičemž v rastru je posunutím jeho prvků vytvořen obrazec.
Zmíněný ochranný prvek se používá spolu s kontrolní předsádkou, na které je vytvořen z geometrického hlediska shodný rastr bez obrazce. Rastr na kontrolní předsádce má při nulové optické mohutnosti této kontrolní předsádky stejné měřítko jako rastr na listině. V případě nenulové optické mohutnosti kontrolní předsádky má rastr na této kontrolní předsádce měřítko odvozené od optické mohutnosti této kontrolní předsádky.
Pokud se v předchozím i v následujícím textu a v nároku na ochranu hovoří o rastru a jeho prvcích, rozumí se tím nejen rastr sestávající z linek, ale i rastr sestávající z nejrůznějších jiných prvků, například kruhových či čtvercových bodů a podobně.
-1CZ 5922 Ul
Smyslem a účelem technického řešení je ochrana listin, zejména cenin proti padělání a pozměňování pomocí barevných laserových kopírovacích strojů. Podstatou kontroly je ochranný prvek vytvořený pouze v designu listiny, což tedy nesouvisí přímo s tiskovou technologií, kterou je pak listina zhotovena.
Technické řešení umožňuje začlenit do podtisku listiny jakékoliv grafické prvky, aniž by bylo možno je rozeznat pouhým okem. Prvky začleněné do podtisku se pak objeví po přiložení specielní kontrolní předsádky. Tato kontrolní předsádka, která může mít podobu lupy, tedy slouží k rozpoznání, zda je listina pravá či padělaná. Na kopii, to jest falsifikátu, se totiž po přiložení kontrolní předsádky neobjeví obrazec, který je na originálu tvořen zmíněným posunutím prvků rastru. Kontrolní předsádkou budou tedy vybavována místa či osoby, které mají kontrolovat pravost takto ochráněných listin.
Podtisk musí být tvořen rastrem, například liniovým rastrem, předem známé frekvence a tloušťky linek. Tento rastr vytvoří klidnou plochu, jejíž odstín je dán barvou linek rastru. V místech, kde je v rastru umístěn obrazec, je liniový rastr posunutý o zlomek vzdálenosti mezi linkami. Toto posunutí nevytvoří v celkovém vzhledu podtisku žádné viditelné změny. Po přiložení kontrolní předsádky, která obsahuje stejný rastr, jakým je vytvořen podtisk na listině, vznikne mezi oběma moiré a v místech kde se linie nepřekrývají se tak objeví zmíněný obrazec. Pro lepší nalezení prvků v podtisku na listině je možno kontrolní předsádkou po listině pojíždět tam a zpět. Tím se zobrazovaný obrazec bude měnit z pozitivního na negativní a obráceně.
Aby nedošlo k zobrazení prvků na kopii vyrobené na laserové kopírce, je třeba zvolit dostatečně velkou frekvenci rastru. Tato úzce souvisí s rozlišením kopírky. V současné době je rozlišení laserových kopírek 400 DPI. Doporučená frekvence rastru se pohybuje okolo 60 linek/cm. Doporučená tloušťka linek, jedná-li se liniový rastr, se pohybuje okolo 0,070 mm.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata technického řešení bude dále objasněna na příkladu jeho provedení, který je popsán na základě připojených výkresů, které znázorňují:
na obr. 1 rastr s obrazcem A na listině v podstatně zvětšeném měřítku,
- na obr. 2 kontrolní předsádku, například ve tvaru lupy.
Příklady provedeni technického řešení
Na obr. 1 je ve zvětšeném měřítku znázorněn rastr 1 na listině, například cenině, který obsahuje obrazec 3, například písmeno A, vytvořené posunutím jednotlivých prvků .2, například linek, rastru 1. V praktickém provedení bude frekvence prvků 2. tvořených linkami kolem 60 linek/cm, což odpovídá 152 DPI. Doporučená tloušťka prvků 2, to jest v tomto příkladu provedení linek, se pohybuje kolem 0,070 mm. Podstatný je obrazec 3, vytvořený v rastru 1 posunutím určitých úseků délky jednotlivých
-2CZ 5922 Ul linek, toto posunutí je přitom zlomkem tlouštky a vzájemného odstupu uvedených linek, takže k jeho reprodukci se požaduje rozlišovací schopnost kopírovacího zařízení několikanásobně, například pětinásobně vyšší, což již překračuje rozlišovací schopnost běžných kopírek.
Na obr. 2 je znázorněna kontrolní předsádka 4, v jejímž rámečku 5 s rukojetí 6 se na průhledné nebo průsvitné podložce nachází rastr 1, který je shodný s rastrem podle obr. 1, s výjimkou obrazce 2· Bude-li tento rastr 1 vytvořen na kontrolní předsádce 4 s určitou nenulovou optickou mohutností, například na lupě, může být fyzické měřítko tohoto rastru 1 samozřejmě odlišné od měřítka rastru 1 na listině či cenině.
* Princip kontroly pravosti listiny či ceniny spočívá v tom, že při uvedené frekvenci a tlouštce prvků 2, to jest v tomto případě linek, rastru 1 sice kvalitní kopírka přenese ještě tento rastr 1 na falšovanou listinu či ceninu, i když při pozorováním prostým okem se tento rastr 1 bude většinou jevit pouze jako šedá či jinak barevná souvislá plocha, nepřenese však již obrazec 3_, protože posunutí linek již překračuje rozlišovací schopnost této kopírky. Rastr 1 na falšované listině či cenině již tedy nebude obsahovat obrazec 2/ takže tento obrazec 2 se oku pozorovatele nezobrazí ani po přiložení kontrolní předsádky 4, zatímco po přiložení této kontrolní předsádky 4 k pravé listině či cenině se oku pozorovatele obrazec 2 zásluhou optické interference zobrazí. Tedy, neschopnost kopírky přenést v daném měřítku posunutí prvků 2, to jest linek, rastru 1 v rámci obrazce 2 na falsifikát se prokáže neexistencí zásluhou interference patrného obrazce 2 P° přiložení kontrolní předsádky 4.
Z uvedeného je patrné, že takto lze falšování vyloučit, popřípadě prokázat, s použitím nenákladné kontrolní předsádky 4, která může být univerzální pro kontrolu nejrůznějších listin či cenin za předpokladu, že rastr 1 na této kontrolní předsádce 4 bude bud přesně odpovídat rastru 1 na pravé listině či cenině při nulové optické mohutnosti této kontrolní předsádky 4, popřípadě měřítko rastru 1 na kontrolní předsádce 4 bude přizpůsobeno nenulové optické mohutnosti této kontrolní předsádky 4.
Průmyslová využitelnost
Oblasti využití technického řešení jsou omezeny principem ochrany na takové aplikace, kde se předpokládá kontrola takto zabezpečených dokumentů bud k tomuto účelu určenými osobami, na* příklad při revizi jízdenek, nebo na místech, která jsou vybavena kontrolními předsádkami 4 s danou frekvencí rastru 1. Technické .i, řešení není tedy určeno pro širokou veřejnost, i když není * zásadní důvod k tomu, aby kontrolní předsádku nemohl vlastnit kterýkoliv zájemce. Pravost listiny zabezpečené podle tohoto technického řešení tedy nerozezná každý, ale pouze ten, kdo má k dispozici odpovídající kontrolní předsádku.
-3CZ 5922 Ul

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    Ochranný prvek pro zajištění pravosti listin, který je tvořen rastrem, vyznačuj ící že hustota prvků (2) rastru (1) na listině se blíž pírovacích přístrojů, přičemž v rastru (1) je prvků (2) vytvořen obrazec (3).
    zejména cenin, se tím, i rozlišení koposunutím jeho výkresy
    -4CZ 5922 Ul
    Obr. 1
    -5CZ 5922 Ul
    Konec dokumentu
CZ19965481U 1996-06-21 1996-06-21 Ochranný prvek pro zajištění pravosti lis tin, zejména cenin CZ5922U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19965481U CZ5922U1 (cs) 1996-06-21 1996-06-21 Ochranný prvek pro zajištění pravosti lis tin, zejména cenin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19965481U CZ5922U1 (cs) 1996-06-21 1996-06-21 Ochranný prvek pro zajištění pravosti lis tin, zejména cenin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ5922U1 true CZ5922U1 (cs) 1997-04-08

Family

ID=38827231

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19965481U CZ5922U1 (cs) 1996-06-21 1996-06-21 Ochranný prvek pro zajištění pravosti lis tin, zejména cenin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ5922U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2004303346B2 (en) System and method for authenticating an article
CA2222177C (en) Counterfeit resistant documents and methods
US6199911B1 (en) Security element for security paper
NZ273984A (en) Security document; composite image arrangement used as anti-counterfeiting measure on documents
EA008011B1 (ru) Защитный знак
WO2007127944A2 (en) Double-blind security features
MXPA03009920A (es) Caracteristica de seguridad transparente, antifalsificacion, que usa patrones de lineas.
US5403040A (en) Optically variable and machine-readable device for use on security documents
CN111055609A (zh) 一种基于透明视窗的防伪自识别方法
JP4742725B2 (ja) カード
MX2013002009A (es) Verificacion de elementos de seguridad con ventana y con aspecto informativo adicional.
CZ5922U1 (cs) Ochranný prvek pro zajištění pravosti lis tin, zejména cenin
JP6403014B2 (ja) 真偽判別可能な印刷物
CZ5953U1 (cs) Optické zařízení pro zjišťování pravosti listin, zejména cenin
JP3096186U (ja) 偽造防止帳票
JP3624250B2 (ja) 真偽判別可能な積層体
CZ283197B6 (cs) Způsob zajištění a kontroly pravosti listin, zejména cenin, a kontrolní předsádka k provádění tohoto způsobu
GB2191733A (en) Security system for tickets or labels
van Renesse Verifying versus falsifying banknotes
JP3624249B2 (ja) 真偽判別可能な透き入れ模様入り積層体
JP4016707B2 (ja) 像変化機能を有する媒体
JPH07500780A (ja) セキュリティチケット
AU2010100941A4 (en) Security features for ticket and label substrates
Schell LEAN: laser-etched aqua number
JP4100034B2 (ja) 像変化機能を有する媒体

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20030409

MK1K Utility model expired

Effective date: 20060621