CZ56594A3 - Process for preparing alkylpolyglucosides - Google Patents

Process for preparing alkylpolyglucosides Download PDF

Info

Publication number
CZ56594A3
CZ56594A3 CZ94565A CZ56594A CZ56594A3 CZ 56594 A3 CZ56594 A3 CZ 56594A3 CZ 94565 A CZ94565 A CZ 94565A CZ 56594 A CZ56594 A CZ 56594A CZ 56594 A3 CZ56594 A3 CZ 56594A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
catalyst
acid
glucose
alkyl
alcohol
Prior art date
Application number
CZ94565A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289126B6 (cs
Inventor
Giampiero Borsotti
Tullio Pellizzon
Original Assignee
Eniricerche Spa
Enichem Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eniricerche Spa, Enichem Spa filed Critical Eniricerche Spa
Publication of CZ56594A3 publication Critical patent/CZ56594A3/cs
Publication of CZ289126B6 publication Critical patent/CZ289126B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H15/00Compounds containing hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals directly attached to hetero atoms of saccharide radicals
    • C07H15/02Acyclic radicals, not substituted by cyclic structures
    • C07H15/04Acyclic radicals, not substituted by cyclic structures attached to an oxygen atom of the saccharide radical

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Silicon Polymers (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Light Receiving Elements (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)

Description

Předkládaný vynález se týká vylepšení způsobu přípravy alkylpolyglukosidů, a zvláště pak způsobu přípravy alkylpolyglukosidů za použití nového katalyzátoru, stericky bráněné sulfonové kyseliny, která umožňuje lepší selektivitu reakce, a tím získat surový produkt, který neobsahuje téměř žádné nežádoucí vedlejší produkty.
Dosavadní stav techniky
Alkylpolyglukosidy jsou látky, které jsou složeny z řetězce cyklických cukerných zbytků, spojených jeden s druhým glykosidickou vazbou, a kde je poslední glukosový zbytek acetalizován jednou molekulou alkoholu. Obecný vzorec alkylpolyglukosidů představuje vzorec: H-(G)n-O-R, kde G představuje glukosové zbytky, R představuje alkylový zbytek alkoholu použitého pro tvorbu glukosidového acetalu a n popisuje stupeň polymerace, tj. počet dohromady spojených glukosových zbytků.
Z průmyslového hlediska jsou zvláště důležité alkylpolyglukosidy, u kterých se n pohybuje v rozmezí od 1 do 5 a R je dlouhý alifatický řetězec (lineární nebo větvený). Tyto alkylpolyglukosidy jsou ve skutečnosti neionické surfaktanty, které lze použít jako surfaktanty, a zvláště jako detergenty. Tyto látky jsou následovně popsány pouze zkratkou APG. Velikost n lze při přípravě APG kontrolovat změnou
I molárního poměru alkoholu k sacharidu: při vyšší hodnotě poměru lze získat APG s nižší průměrnou hodnotou n. Podle alternativního způsobu lze, detailní popis viz dále, provést separaci připravených APG na konci produkčního cyklu.
Alkylpolyglukosidy ve srovnání s tradičními surfaktanty nabízejí dvě důležité výhody: za prvé, jsou získatelné z obnovujících se přírodních zdrojů, jsou v podstatě připraveny ze škrobu a kokosového oleje, a za druhé, alkylpolyglukosidy jsou 100% biodegradabilní, a to jsou důvody, které vedly ke zvýšenému zájmu o tyto látky za poslední roky.
Příprava APG byla v minulosti zkoumána a bylo také nalezeno několik způsobů jejich přípravy, které vycházely z různých výchozích látek.
První možností je přímá syntéza ze sacharidu a alkoholu (nebo směsi alkoholů), jejímž produktem je látka s alkoholem, jehož byl použit stechiometrický nadbytek. Podle jiné strategie je zdrojem glukosových zbytků obilný škrob a polysacharid je nejdříve depolymerován účinkem kyseliny jako katalyzátoru v přítomnosti nižších alkoholů (např. metanolu, nebo obvykleji butanolu). Tímto způsobem je získána směs APG s krátkými řetězci R a na tuto směs je pak působeno za vakua vyššími alkoholy v přítomnosti kyselého katalyzátoru za účelem výměny alkoholového zbytku: tato poslední reakce je známa jako transacetalizace“ a je podporována odpařováním nižších alkoholů za podtlaku, kdy se tyto níževroucí alkoholy odpařují. To zajišťuje stechiometrický nadbytek vyšších alkoholů.
V obou případech (přímé syntéze APG nebo transacetalizaci) je použit kyselý katalyzátor, který zvýhodňuje reakce glukosidické vazby. Pro tento účel se v průmyslu používají minerální kyseliny, např. sírová, chlorovodíková nebo fosforečná kyselina, BF3 , nebo častěji sulfonové kyseliny a jejich soli. Skupina použitých sulfonových kyselin je velká a zahrnuje např. kyseliny orto-, meta- a para-toluensulfonovou, alkylbenzensulfonovou kyselinu, sekundární alkylbenzensulfonovou kyselinu, sulfonové pryskyřice, alkulsulfáty, alkylbenzensulfonáty, alkylsulfonáty nebo kyselinu sulfojantarovou. Některé příklady použití těchto kyselin jsou popsány v následujících vynálezech: DE 3,723,826, DE 3,842,541, DE 3,900,590, US 4,950,743, EP 357,969, US 4,223,129, US 4,393,203, které se všechny vztahují k použití kyseliny para-toluensulfonové (PTSA), která je nejběžněji a nejdéle používána, WO 90/07516, který se vztahuje k použití kyseliny dinonylnaftalensulfonové, US 4,713,447, který se vztahuje k použití kyseliny dodecylbenzensulfonové, DE 4,018,583 a WO 91/02742, které se vztahují k použití sulfojantarové kyseliny, US 3,219,657, který se vztahuje k použití sulfonových pryskyřic jako katalyzátoru.
Reakce je ukončena neutralizací kyselého katalyzátoru bází. Nejběžněji používaná báze je NaOH, ale některé vynálezy popisují použití některých zvláštních bází, např. US 4,713,447 popisuje použití alkoxidú alkalických kovů, kovů alkalických zemin nebo hliníku nebo solí těchto kovů s organickými kyselinami.
Poslední krok způsobu přípravy APG spočívá v separaci APG z nadbytku alkoholu, který je obvykle proveden vakuovou destilací, výhodně destilací ve filmu (thin film distillation) při teplotách od 150 do 180 *C. Tato operace může být usnadněna přítomností fluidizerů jako jsou glycerol, glykoly nebo vyšší (C12-C18) 1,2-dioly, jak popisuje US 4,889,925. Další způsob separace APG je založen na extrakci rozpouštědly jako je voda, aceton nebo ČÓ2 za superkritických podmínek. Výběr obou způsobů separace dovoluje dělit frakce APG: destilací lze oddělit celkovou frakci APG, charakterizovatelnou průměrnou hodnotou n pohybující se v rozmezí od 1,2 do 1,7, zatímco extrakcí lze oddělit frakci převážně alkylmonoglukosidů, které zůstávají v roztoku a pevný podíl s vysokomolekulárními frakcemi charakterizovatelnými průměrnou hodnotou n vyšší než 1,7. Tato vysokomolekulární frakce obsahuje APG o n v rozmezí od 1,7 do 2,5. Tento způsob separace je popsán např. ve vynálezech US 3,547,828 a v EP-A1-0 092 355.
Vážný nedostatek všech obecně známých způsobů přípravy APG spočívá ve vzniku polysacharidů jako vedlejších produktů syntézy: nejčastěji používanými sacharidy k přípravě APG jsou polyoly s 5-6 hydroxylovými skupinami, které mohou kompetovat s vyššími alkoholy ve tvorbě glukosidové vazby. To znamená, že při použití glukosy nebo jejího prekurzoru jako výchozího materiálu vede tato sekundární reakce ke vzniku polyglukosy. Tento jev je nežádoucí, neboí odvádí reaktanty z hlavní reakce, polyglukosa je pevný produkt a i její malý podíl v reakční směsi zvyšuje viskozitu reakční směsi a má za následek precipitaci směsi produktů ve formě gelu a všechny následné operace se surovým reakčním produktem jako je mytí, regenerace'a recyklace alkylglukosidú a nezreagovaných alkoholů se stávájí extrémně náročnými.
Tento nedostatek lze překonat používáním vyšího podílu alkohol/glukosa, ale, naneštěstí, tento způsob vyžaduje používání velkých objemů alkoholů (s tím jsou spojeny bezpečnostní problémy) a zvětšení aparatur pro přípravu APG.
Další možnost omezení tvorby polyglukosy lze najít v kontrole působícího kyselého katalyzátoru: bylo zjištěno, že typ použitého katalyzátoru může mít vliv na složení surového reakčního produktu, např. při molárním podílu alkohokglukosa 2:1 za použití kyseliny sírové jako katalyzátoru je podíl polyglukosy vyšší než 20%, zatímco při použití PTSA je obsah polyglukosy omezen na 11%, a je-li (podle EP 132,043) jako katalyzátor použit alkylsulfonát nebo benzensulfonát alkalického kovu, podíl polyglukosy je snížen na 9,2%. Podle WO 90/07516 při použití nových lipofilních sulfonových kyselin lze při molárním poměru alkohokglukosa 5:1 dosáhnout snížení obsahu polyglukosy na 2,2%. Naneštěstí jsou tyto katalyzátory velmi drahé.
V obecně známém patentu Ml 92A 001157 lze při použití binárního katalyzátoru konstituovaného ze slabé báze a silné organické kyseliny při molárním poměru alkohokglukosa 5:1 dosáhnout snížení obsahu polyglukosy na 0,7%.
PodstatsL.yypál£zu
Předkládaný vynález popisuje, že při použití katalyzátorů na bázi samotných stericky bráněných sulfonových kyselin, lze produkci polyglukosy dále potlačit.
Předmětem předkládaného vynálezu je způsob přípravy alkylpolyglukosidú podle obecného vzorce I:
H-(G)n-OR kde R je lineární nebo rozvětvený, nasycený nebo nenasycený uhlíkatý řetězec o počtu uhlíkových atomů od 8 do 20, G je zbytek po odstranění molekuly vody z monosacharidu, obvykle z hexosy podle obecného vzorce C6H12O6 nebo pentosy podle obecného vzorce CsH10O5, a n je číslo z intervalu od 1 do 5.
Tento způsob zahrnuje reakci alkoholu s monosacharidem nebo jeho ekvivalentem, což může být alkylglukosid nebo látka schopná generovat monosacharid in šitu, provedený v přítomnosti katalyzátoru obsahující sulfonovou kyselinu, ve které je -SO3H skupina stericky bráněna.
Stericky bráněná sulfonová kyselina podle předkládaného vynálezu může být arylsulfonová kyselina podle následujícího obecného vzorce II:
II kde R, a R2, které jsou totožné nebo různé, mohou být: alkyl o počtu uhlíkových atomů od 1 do 4, halogen ze skupiny chloru, bromu a jodu, nebo reziduum ze skupiny zbytků -OR6, -SR7, -COOR8, kde R6 , R7 a R8 jsou alkyly o počtu uhlíků od 1 do 4, a kde R3 , R4 a Rs , které jsou navzájem totožné nebo různé, mohou být vodík nebo skupiny definované stejně jako R, a R2.
Příklady katalyzátorů podle obecného vzorce II jsou:
2.4.6- trimetylbenzensulfonová kyselina, 2,4,6- trietylbenzensulfonová kyselina,
2.4.6- triizopropylbenzensulfonová kyselina, 2,4,6-triizobutylbenzensulfonová kyselina, 2,6-dikarboxybenzensulfonová kyselina, 2,4,6-trietoxybenzensulfonová kyselina, 2,4,6-trichlorbenzensulfonová kyselina.
Podle alternativního způsobu podle předkládaného vynálezu lze jako stericky bráněnou sulfonovou kyselinu použít sekundární alkylsulfonovou kyselinu podle obecného vzorce III:
Rg/ SO3K R,° kde Rg , R,„ , Ru a R12 , které jsou totožné nebo různé, mohou být skupiny definované stejně jako R, a R2, a kde skupiny R„ a R12 mohou tvořit, bráno dohromady, alkylenové reziduum o počtu uhlíkových atomů od 2 , které mohou být substituované nebo nesubstituované.
Příklady katalyzátorů podle obecného vzorce III jsou: 3,5-diizopropylheptan4-sulfonová kyselina, 2,6-dimetyl-3,5-diizopropyl-4-heptansulfonová kyselina,
2.2.6.6- tetraetylcyklohexansulfonová kyselina, 2,2,6,6-tetraizopropylcyklohexansulfonová kyselina.
I
Výhodné katalyzátory podle předkládaného vynálezu jsou:
2.4.6- triizopropylbenzylsulfonová kyselina a 2,4,6-triizobutylbenzensuifonová kyselina odvozené od obecného vzorce II a 2,2,6,6-tetraizopropylcyklohexansulfonová kyselina odvozená od obecného vzorce III.
Způsob podle předkládaného vynálezu zahrnuje reakci monosacharidu nebo jeho ekvivalentu s monohydroxyalkoholem o počtu uhlíkových atomů od 8 do 20 v přítomnosti shora popsaného kyselého katalyzátoru. Zmíněná reakce je provedena za vakua při teplotách v intervalu od 110 do 130 ’C a vzniká při ní voda, která je kontinuálně odstraňována.
Monosacharidy, které lze výhodně použít ve způsobu podle předkládaného vynálezu jsou např. glukosa, mannosa, galaktosa, arabinosa, xylosa, ribosa atp., přičemž glukosa je výhodná vzhledem ke své nízké ceně a široké dostupnosti.
Definice ekvivalent monosacharidu zahrnuje jak alkylglukosidy nižších alkoholů, jako jsou butylglukosidy, tak vyšší cukry nebo sacharidy, které mohou být za podmínek reakce hydrolyzovány na monosacharidy, jako jsou např. škrob, maltosa, sacharosa, laktosa atd. Z těchto prekurzorů monosacharidů jsou výhodné butylpolyglukosidy, které lze získat alkoholýzou škrobu nebo kukuřičného sirupu.
Alkoholy vhodné pro způsob podle předkládaného vynálezu jsou primární nebo sekundární, větvené nebo nevětvené, nasycené nebo nenasycené monohydroxyalkoholy o počtu uhlíkových atomů od 8 do 20 a jejich směsi.
Jako příklady lze uvést oktanol, dekanol, laurylalkohol, myristylalkohol, oleylalkohol, a alkoholy z oxosyntézy o poměru větvené:nevětvené 45:55, jako je LIAL 111®, UAL 123®, LIAL 145® nebo frakce lineárních alkoholů získané z těchto směsí trakční krystalizaci (ALCHEM 111®, ALCHEM 123®, ALCHEM 145® ). Lze pozorovat, že katalyzátory podle předkládaného vynálezu umožňují použití těchto směsí, které obsahují větvené alkoholy, výhodně i v průmyslovém měřítku, kde jsou tyto směsi používány při přípravě APG v přítomnosti katalyzátorů známých z předchozích prací, kde vykazovaly nežádoucí rychlosti konverze glukosy na polyglukosu ve vyšším než 20% obsahu, zatímco katalyzátory podle předkládaného vynálezu umožňují redukovat tyto hladiny v některých případech pod 1%.
Alkohol je použit ve stechiometrickém nadbytku, zejména v poměru k monosacharidu od 1 do 7 nebo výhodně od 1,5 do 3,3. Alkohol zde působí také jako rozpouštědlo.
Molární množství katalyzátoru se vzhledem k monosacharidu nebo jeho ekvivalentu pohybuje v rozmezí od 0,001 do 0,1 nebo výhodně od 0,001 do 0,01.
Reakce může být provedena diskontinuálně nebo výhodně kontinuálně.
Po ukončení reakce je surový reakční produkt smíchán s rozpouštědlem, ve kterém jsou APG nerozpustné, např. aceton. V matečných louzích zůstává nadbytek alkoholů, - alkylmonosacharidy a téměř všechen katalyzátor, zatímco precipitát je tvořen APG. Separaci precipitátu lze provést známými způsoby jako je dekantace nebo centrifugace.
V tomto kroku se ukazují výhody použití katalyzátoru podle předkládaného vynálezu.
Při použití katalyzátorů popsaných v předchozích vynálezech jsou po precipitaci rozpouštědlem získány APG vždy v podobě gelu a následující separace a purifikace precipitátu je tudíž delší a podstatně složitější. Např. při použití kyseliny para-toluensulfonové je získán gelový produkt, který musí být následně promýván 10 hodin na porézních fritách, dále vzhledem ke gelovité podstatě produktu není promývání kompletní a v produktu zůstávají vždy přítomny alkoholy a katalyzátory.
Naproti tomu při použití katalyzátoru podle předkládaného vynálezu je polysacharid téměř úplně odstraněn a po přídavku solventu je precipitát APG získán promytím a odfiltrováním na porézní fritě po dobu 1 hodiny, po které je většina stop odstraněna nebo dalším promýváním nemizí. Další výhodou způsobu podle předkládaného vynálezu je fakt, že matečné louhy lze kombinovat s kapalnými fázemi získanými v předchozích krocích separace APG ze surové reakční směsi, takže kapalné fáze, které obsahují alkohol, alkylmonosacharid a katalyzátor, mohou být recyklovány po odpaření solventu. V tomto případě není neutralizace kyselého katalyzátoru bázemi, která je provedena v mnoha předchozích způsobech, zapotřebí. Ztráty katalyzátoru způsobené jeho uzavřením do APG jsou extrémně redukovány: v kontinuálním uspořádání při optimálních podmínkách precipitace a při podmínkách ustáleného stavu se ztráty katalyzátoru pohybují od 0,5 do 1 g/1 kg koncového produktu.
I
Svrchu popsané výhody jsou zvláště zřejmé při použití nízkých podílů alkohol: glukosa, což je žádoucí stav, protože lze snížit množství alkoholu pro reakci a to je výhodné jak z hlediska finančního tak z hlediska bezpečnostního (alkoholy jsou hořlavé) a celkových rozměrů reaktoru. Dále, jak bylo řečeno v úvodu, vyšší poměr alkohokglukosa vede k APG s nízkou střední hodnotou n, kde jsou produkty omezeny jen na frakci, která může vzniknout pouze při takových podmínkách.
Pro lepší porozumění předkládanému vynálezu je dále uvedeno několik příkladů, které jej ilustrují, ale v žádném případě jej neomezují.
Příklady provedeni vynálezu
Příklad 1 g (0,5 mol) bezvodé glukosy a 500 g (2,56 mol) UAL 123 (UAL 123 je směs lineárních a větvených C,2-C13 oxoalkoholů o průměrné molekulové hmotnosti 195) bylo umístěno do 11 reakční nádoby s míchadlem, teploměrem a destilační hlavou. Molární poměr alkohokglukosa byl v tomto případě 5,13. Směs byla zahřáta na 115 ’C, a poté bylo přidáno 1,147 g (0,00404 mol)
2,4,6-triizopropylbenzensulfonové kyseliny. Molární poměr katalyzátor.glukosa byl v tomto případě 0,00808. Reakční nádoba byla připojena k vakuové pumpě a vnitřní tlak byl snížen na 20 mmHj . Reakce byla udržována za konstantní teploty a tlaku dokud se glukosa úplně nepřeměnila, tj. 7 hodin, kde vzniklá voda byla zachycena v jímači vychlazeném na -80 *C. Takto byl získán čirý a téměř bezbarvý roztok. Celkový obsah polyglukosy v koncové reakční směsi byl 0,7 g , což odpovídá obsahu 0,86% (založeno na množství přidané glukosy).
Příklad 2 g (0,5 mol) bezvodé glukosy a 200 g (1,026 mol) UAL 123 bylo umístěno do stejné reakční nádoby jako v příkladu 1. Směs byla zahřáta na 115 ‘C, a poté bylo přidáno 0,546 g (0,0019 mol) 2,4,6-triizopropylbenzensulfonové kyseliny. Reakční nádoba byla připojena k vakuové pumpě a vnitřní tlak byl snížen na 20
I mmHj . Reakce byla provedena stejně jako v příkladu J (včetně jímání vody) při molárním poměru alkohokglukosa 2,05 a poměru katalyzátor.glukosa 0,0038. Reakce byla udržována za konstantní teploty a tlaku dokud se glukosa úplně nepřeměnila, tj. 7 hodin. Na konci byla směs produktů nažloutlá a zakalená, ale při teplotě místnosti dokonale tekutá. Po neutralizaci ekvivalentem NaOH byla hmota destilována při 170 až 180 ‘C za vakua při 0,1 mmHg na LEYBOLD-HAEREUS KDL1 přístroji na odpařování ve filmu. Destilační zbytek (122 g) byl dobře tekutý a stékal po stěnách odparky. Celkový obsah polyglukosy byl 4,7 g, což odpovídá obsahu polyglukosy 5,8%.
Příklad 3
Způsob podle příkladu 3 byl proveden jako příklad 2 za použití dodekanolu namísto LIAL 123 a poměru alkohol:glukosa 2,05:1. Reakce probíhala 10 hodin při teplotě 110 ’C a obsah polyglukosy byl 1,3 g, což odpovídá obsahu polyglukosy 1,6% na množství přidané glukosy.
Příklad 4 (srovnávací příklad)
Způsob podle příkladu 4 byl proveden jako příklad 1 za použití 0,767 g (0,00404 mol) monohydrátu kyseliny para-toluensulfonové jako katalyzátoru. Oproti příkladu 1 byla reakční teplota snížena na 1Ó8 až 109 ’C, aby došlo ke zhruba stejně rychlému vzniku vody a stejné reakční době (7 hodin). Po ukončení reakce byl reakční produkt silně zabarven a mnohem kalnější a viskoznější než u příkladu 1. Celkový obsah polyglukosy byl 16,5 g, což odpovídá obsahu polyglukosy 20,4% na množství přidané glukosy.
Příklad 5 (srovnávací příklad)
Způsob podle příkladu 5 byl proveden jako příklad 2 za použití 0,365 g (0,0019 mol) monohydrátu kyseliny para-toluensulfonové. Reakční teplota byla udržována na 109 až 110 ’C a reakční doba byla 7 hodin. Po ukončení reakce byl reakční produkt silně zabarven a mnohem kalnější a viskoznější než u příkladu 2. Po ochlazení na teplotu místnosti produkt ztuhnul v pevnou hmotu. Celkový obsah polyglukosy byl 29,6 g, což odpovídá obsahu polyglukosy 36,5%· na množství přidané glukosy. Směs nebylo možno destilovat za vakua jako v předchozím příkladu, protože produkt vzhledem ke své nízké tekutosti nestékal po stěnách odparky a zanášel je.
Příklad 6 (srovnávací příklad)
Způsob podle příkladu 6 byl proveden jako u příkladu 5 za použití dodekanolu místo UAL 123 a poměru alkohokglukosa 2,05:1. Reakce probíhala 7 hodin při teplotě 105 'Ca po ukončení reakce byl obsah polyglukosy 12,8 g, což odpovídá obsahu polyglukosy 15,8% na množství přidané glukosy.
Výsledky testů (příklady 1 až 6) jsou shrnuty v tabulce 1. Z tabulky 1 je patrné, že obsah polyglukosy v reakčních směsích a zvláště procenta konverze výchozí glukosy na polyglukosu se mění jako funkce podílu alkohokglukosa a typu použitého alkoholu (větveného, UAL nebo lineárního dodekanolu). Množství polyglukosy roste s klesajícím poměrem alkohokglukosa (reference je vykonána srovnáním testů podle příkladů 1 a 2) a při použití větvených alkoholů místo lineárních (reference je vykonána srovnáním testů podle příkladů 2 a 3 a příkladů 5 a 6). Tyto charakteristiky reakce tvorby APG prokazují průmyslovou nevyužitelnost katalyzátorů známých z předchozích způsobů při požadovaném nízkém poměru alkohokglukosa nebo při použití větvených alkoholů. Naproti tomu použití katalyzátoru podle předkládaného vynálezu vede ke snížení konverze glukosy na polyglukosu a umožňuje, že při tomto způsobu lze použít větvené alkoholy (nebo jejich směsi) a nízké poměry alkohokglukosa.
ca
ZJ £t ca
Polyglukosa
Alkohohglukosa % vzhledem k počáteční glukose co co co co m
co ''T IO CO
co o co o to
T- CM CO CM t—
co LO m CO IO co IO
o o o o
o co cm cm cm io CN
£
X X
O o
T“ T« 1 T—
co CM co CM <S X o CO CM co CS| co CM CM X o
o
X —1' _l J<*> _J _J
O < < X < < < X
< o _l o
>.
•co
N
Φ oa id >,
a.
a.
o
N :c
I co_ ''T cm •CO >
o c
£ □
ta c
Φ
N
C
Φ
XI
CL
a.
o oa .c a>
.N co $
i
CO.
'T cm «co >
o c
£ □
co c
Φ
N c
Φ
XI ca c
φ co >,
5.-5 h
s
CO N < £ - Φ CM XI
•ca > o c £ •ca > o CZ £ •ca > o c £
ZJ Z3 ZJ
co CO
ca c ca c ca c ca
c Φ c φ c Φ c
LZZ o zzz ZJ ZJ
Φ co o Φ co o Φ co o Φ CO
| i**» 1 >,
CL CL PC CL PC
Φ £
CL o
ca >
•CO
C >
•S
CM CO rf
O O
ca CO
> >
•ca •ca
c c
73 > 73 > 73
ca 2 ca 2 ca
£ CL £. £.
m CL co >1— CL
Příklad 7
Tento přřkíad se vztahuje ke kontinuálnímu uspořádání.
Způsob podle příkladu 7 byl proveden ve stejném zařízení jako v příkladu 1 za použití 90 g (0,5 mol) glukosy a 200 g Alchem 123 (směs lineárních C12-C13 alkoholů). Směs byla zahřáta na 115 ‘C a byl přidán 1 g katalyzátoru podle příkladu 1. Za vakua (20 mmHg ) a odstraňování vody byla směs ponechána reagovat do úplné, konverze glukosy (4,5 hodiny). Po ukončení reakce bylo za teploty 50 až 60 °C a za míchání do směsi přidáno po kapkách 800 ml acetonu během 15 minut, což vedlo k precipitaci vzniklých APG. Směs byla ochlazena na 20 'C a precipitát odfiltrován. Filtrační koláč byl dvakrát promyt acetonem a sušen při 60 ‘C za vakua. Acetonový roztok byl odpařen do sucha za vakua při 80 'C a odparek byl smísen s 25 g čerstvého alkoholu a 90 g glukosy a směs byla umístěna do reakční nádoby, zahřáta na 115 *C za vakua do úplné konverze glukosy (4 hodiny). Tento cyklus byl opakován 6x na konečný počet 7 reakčních cyklů bez dalšího přídavku katalyzátoru, přičemž v každém cyklu bylo připraveno od 108 do 110 g APG. Na konci činila ztráta katalyzátoru 4%. Produkt získaný smísením produktů ze sedmi cyklů vykazoval následující složení:
alkylmonoglukosidy 15 až 20%
alkyldiglukosidy 25 až 30%
vyšší alkylglukosidy 45 až 55%
polyglukosa 3 až 5%
volný alkohol 0,5 až 1%.
Průměrný stupeň oligomerace (n) byl 3. Počet reakčních cyklů může být
libovolně zvýšen za doplnění katalyzátoru po každých 10 cyklech a odbarvení reakční směsi po každých 3 cyklech přídavkem peroxidu vodíku, jak je známo z předchozích prací.
Způsob lze provést kompletně kontinuálně za použití množství reaktorů v kaskádě nebo v tubulárním reaktoru.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy alkylpolyglukosidú podle obecného vzorce H-(G)n-OR, kde R je lineární nebo větvený, nasycený nebo rozvětvený,uhlíkatý řetězec o počtu uhlíkových atomů od 8 do 20, G je zbytek po odstranění molekuly vody z monosacharidu, obvykle z hexosy podle obecného vzorce C6H12O6 nebo pentosy podle obecného vzorce C5H10O5, a n je číslo z intervalu od 1 do 5, vyznačující se t í m, ž e zahrnuje reakci alkoholu s monosacharidem nebo jeho ekvivalentem, což je alkylglukosid nebo látka schopná generovat monosacharid in šitu, provedený v přítomnosti katalyzátoru obsahující sulfonovou kyselinu, ve které je -SO3H skupina stericky bráněna.
  2. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím,že katalyzátor je arylsulfonová kyselina podle obecného vzorce II
    II
    SOjH kde R, a R2, které jsou totožné nebo různé, mohou být: alkyl o počtu uhlíkových atomů od 1 do 4, halogen ze skupiny chloru, bromu a jodu, nebo reziduum ze skupiny’zbytků -OR6 , -SR7, -COOR8 , kde Rs , R7 a R8 jsou alkyly o počtu uhlíků od 1 do 4, a kde R3 , R4 a Rs , které jsou navzájem totožné nebo různé, mohou být vodík nebo skupiny definované stejně jako R, a R2.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e jako katalyzátor je použita 2,4,6-triizopropylbenzensulfonová kyselina.
  4. 4. Způsob podle nároku 2, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e jako katalyzátor je použita 2,4,6-triizobutylbenzensulfonová kyselina.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e katalyzátor je sekundární alkylsulfonová kyselina podle obecného vzorce III
    Rl1\ zRl2 ...
    CH-CH-CHs III Rs|/ SO3H Rl° kde Rg , R,o , Rn a R12 , které jsou totožné nebo různé, mohou být alkyl o počtu uhlíkových atomů od 1 do 4, halogen ze skupiny chloru, bromu a jodu, nebo reziduum ze skupiny zbytků -OR6, -SR7 , -COOR„ , kde Rs , R7 a R8 jsou alkyly o počtu uhlíků od 1 do 4, a kde skupiny Rn a R12 mohou tvořit, bráno dohromady, alkylenové reziduum o počtu uhlíkových atomů od 2 , které mohou být substituované nebo nesubstituované.
  6. 6. Způsob podle nároku 5, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e jako katalyzátor je použita 2,6-dimetyl-3,5-diizopropyl-4-heptansulfonová kyselina.
  7. 7. Způsob podle nároku 5, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e jako katalyzátor je použita 2,2,6,6-tetraizopropylcyklohexansulfonová kyselina.
  8. 8. Způsob podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e molární množství sulfonové kyseliny, použité jako katalyzátoru, a glukosy se pohybuje v rozmezí od 0,001 do 0,1.
  9. 9. Způsob podle nároku 8, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e molární množství
    I sulfonové kyseliny, použité jako katalyzátoru, a glukosy se pohybuje v rozmezí od 0,002 do 0,01.
  10. 10. Způsob podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e molární množství alkoholu vzhledem ke glukose se pohybuje v rozmezí od 1 do 7.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e molární množství alkoholu vzhledem ke glukose se pohybuje v rozmezí od 1,5 do 3,3.
  12. 12. Způsob podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, ž e reakční teplota se pohybuje v rozmezí od 110 do 130 ‘C.
  13. 13. Způsob podle nároku 1,vyznačující se t í m, ž e byla připravena směs alkylpolyglukosidů.
CZ1994565A 1993-03-19 1994-03-11 Způsob přípravy alkylpolyglukosidů CZ289126B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI930518A IT1272109B (it) 1993-03-19 1993-03-19 Processo per la preparazione di apg

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ56594A3 true CZ56594A3 (en) 1994-10-19
CZ289126B6 CZ289126B6 (cs) 2001-11-14

Family

ID=11365397

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1994565A CZ289126B6 (cs) 1993-03-19 1994-03-11 Způsob přípravy alkylpolyglukosidů

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5527892A (cs)
EP (1) EP0619318B1 (cs)
JP (1) JPH06298787A (cs)
AT (1) ATE142634T1 (cs)
CA (1) CA2119414A1 (cs)
CZ (1) CZ289126B6 (cs)
DE (1) DE69400496T2 (cs)
DK (1) DK0619318T3 (cs)
ES (1) ES2094022T3 (cs)
GR (1) GR3021835T3 (cs)
IT (1) IT1272109B (cs)
SK (1) SK32094A3 (cs)

Families Citing this family (66)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4431852A1 (de) * 1994-09-07 1996-03-14 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur Bleichung von Alkylpolyglycosiden
JPH0931089A (ja) * 1995-07-20 1997-02-04 T Hasegawa Co Ltd グルコシド類の製法
DE19710112A1 (de) * 1997-03-12 1998-09-17 Henkel Kgaa Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von Alkyl- und/oder Alkenyloligoglykosiden
IT1295934B1 (it) * 1997-10-30 1999-05-28 Condea Augusta Spa Procedimento migliorato per la sintesi di alchilpoliglucosidi
DE10041577A1 (de) * 2000-08-24 2002-03-14 Inst Technologie Der Kohlenhyd Verfahren zur Herstellung von Alkylglycosiden, insbesondere Alkylfructosiden
US6531435B1 (en) 2000-11-28 2003-03-11 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Compositions for the inhibition of exoprotein production from Gram positive bacteria
US6656913B1 (en) 2000-11-28 2003-12-02 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Inhibition of exoprotein production from gram positive bacteria
US6599521B1 (en) 2000-11-28 2003-07-29 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent articles for the inhibition of exoprotein production from Gram positive bacteria
US6676957B1 (en) 2000-11-28 2004-01-13 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Non-absorbent substrates for the inhibition of exoprotein production from gram positive bacteria
KR20030016819A (ko) * 2001-08-22 2003-03-03 한국산노프코 주식회사 반응성을 향상시킨 글루코즈 적하방식을 통한알킬폴리글루코자이드의 제조방법
US7026354B2 (en) * 2001-10-02 2006-04-11 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Aromatic compositions for the inhibition of exoprotein production from gram positive bacteria
US7022333B2 (en) 2001-10-02 2006-04-04 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Inhibition of exoprotein production in non-absorbent articles uisng aromatic compositions
US6596290B2 (en) 2001-10-02 2003-07-22 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Inhibition of exoprotein production in non-absorbent articles using isoprenoid compositions
US6534548B1 (en) 2001-10-02 2003-03-18 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Isoprenoid compositions for the inhibition of exoprotein production from gram positive bacteria
US8084046B2 (en) * 2001-10-02 2011-12-27 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Inhibition of exoprotein production in absorbent articles using isoprenoids
TWI264121B (en) 2001-11-30 2006-10-11 Semiconductor Energy Lab A display device, a method of manufacturing a semiconductor device, and a method of manufacturing a display device
US7004928B2 (en) 2002-02-08 2006-02-28 Rosedale Medical, Inc. Autonomous, ambulatory analyte monitor or drug delivery device
US20060067991A1 (en) * 2004-09-30 2006-03-30 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Non-absorbent articles for inhibiting the production of exoproteins
US20060067990A1 (en) * 2004-09-30 2006-03-30 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent articles for inhibiting the production of exoproteins
US7619008B2 (en) * 2004-11-12 2009-11-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Xylitol for treatment of vaginal infections
US20060106117A1 (en) * 2004-11-12 2006-05-18 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Compound and method for prevention and/or treatment of vaginal infections
US20060223765A1 (en) * 2005-03-30 2006-10-05 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method for inhibiting and/or treating vaginal infection
US20060281187A1 (en) 2005-06-13 2006-12-14 Rosedale Medical, Inc. Analyte detection devices and methods with hematocrit/volume correction and feedback control
US7786176B2 (en) 2005-07-29 2010-08-31 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Vaginal treatment composition containing xylitol
US20070048345A1 (en) * 2005-08-31 2007-03-01 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Antimicrobial composition
US20070048344A1 (en) * 2005-08-31 2007-03-01 Ali Yahiaoui Antimicrobial composition
US20070048358A1 (en) * 2005-08-31 2007-03-01 Schorr Phillip A Antimicrobial substrates
US20070048356A1 (en) * 2005-08-31 2007-03-01 Schorr Phillip A Antimicrobial treatment of nonwoven materials for infection control
US8012103B2 (en) 2005-09-30 2011-09-06 Intuity Medical, Inc. Catalysts for body fluid sample extraction
US8187697B2 (en) * 2007-04-30 2012-05-29 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Cooling product
US9657257B2 (en) * 2007-05-10 2017-05-23 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Colorant neutralizer
US20080276379A1 (en) * 2007-05-10 2008-11-13 Macdonald John Gavin Methods for discharging colorants
US7879744B2 (en) * 2007-08-30 2011-02-01 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Stabilized decolorizing composition
US8569221B2 (en) 2007-08-30 2013-10-29 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Stain-discharging and removing system
US20090062764A1 (en) * 2007-08-30 2009-03-05 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Zoned application of decolorizing composition for use in absorbent articles
US8535617B2 (en) * 2007-11-30 2013-09-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Blood cell barrier for a lateral flow device
US8563017B2 (en) * 2008-05-15 2013-10-22 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Disinfectant wet wipe
EP3639744B1 (en) 2008-06-06 2021-11-24 Intuity Medical, Inc. Blood glucose meter and method of operating
EP2299903B1 (en) 2008-06-06 2021-01-27 Intuity Medical, Inc. Detection meter and mode of operation
US8691301B2 (en) * 2008-06-30 2014-04-08 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Surfactant gas pressurized liquid composition and method and package for delivering
DE102009029194A1 (de) 2009-09-04 2011-04-07 Kimberly-Clark Worldwide, Inc., Neenah Abtrennung gefärbter Stoffe aus wasserhaltigen Flüssigkeiten
EP2506768B1 (en) 2009-11-30 2016-07-06 Intuity Medical, Inc. Calibration material delivery devices and methods
US10330667B2 (en) 2010-06-25 2019-06-25 Intuity Medical, Inc. Analyte monitoring methods and systems
JP6165735B2 (ja) 2011-09-13 2017-07-19 ルブリゾル アドバンスド マテリアルズ, インコーポレイテッド 界面活性剤応答性分散重合ミクロゲル
KR101974996B1 (ko) 2011-09-13 2019-05-03 루브리졸 어드밴스드 머티어리얼스, 인코포레이티드 계면활성제 반응성 에멀젼 중합 마이크로-겔
ES2554952T3 (es) 2011-09-13 2015-12-28 Lubrizol Advanced Materials, Inc. Microgeles sensibles a tensioactivos
US9161869B2 (en) 2012-03-30 2015-10-20 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent articles with decolorizing agents
KR20150095933A (ko) 2012-12-20 2015-08-21 루브리졸 어드밴스드 머티어리얼스, 인코포레이티드 자극 완화 폴리머 및 이의 용도
EP2934679B1 (en) 2012-12-20 2017-10-11 Lubrizol Advanced Materials, Inc. Irritation mitigating polymers and uses therefor
KR20150128792A (ko) 2013-03-08 2015-11-18 루브리졸 어드밴스드 머티어리얼스, 인코포레이티드 케라틴성 기재로부터 실리콘 침적의 손실을 완화시키는 폴리머 및 방법
WO2014138327A1 (en) 2013-03-08 2014-09-12 Lubrizol Advanced Materials, Inc. Improved foaming performance in cleansing compositions through the use of nonionic, amphiphilic polymers
JP2016522070A (ja) 2013-06-21 2016-07-28 インテュイティ メディカル インコーポレイテッド 可聴フィードバックを用いた分析物モニタリングシステム
US9237975B2 (en) 2013-09-27 2016-01-19 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent article with side barriers and decolorizing agents
CN103613620B (zh) * 2013-11-13 2016-06-08 广州大学 木薯淀粉制备十二烷基糖苷的方法
BR112016013854B1 (pt) 2013-12-17 2021-01-26 Lubrizol Advanced Materials, Inc. composições de polímero modificador de reologia anfifílico não iônico reticulado e fluida de tensão de deformação, e, fluidos de perfuração e de fratura hidráulico
JP2017501225A (ja) 2013-12-23 2017-01-12 ルブリゾル アドバンスド マテリアルズ, インコーポレイテッド フケ防止用ヘアケア組成物のための懸濁安定剤
WO2016100183A1 (en) 2014-12-17 2016-06-23 Lubrizol Advanced Materials, Inc. Surfactant responsive emulsion polymerized micro-gels
US20170367963A1 (en) 2014-12-18 2017-12-28 Lubrizol Advanced Materials, Inc. Amphiphilic suspension and stability agent for antidandruff hair care compositions
JP2019502800A (ja) 2015-12-23 2019-01-31 ルブリゾル アドバンスド マテリアルズ, インコーポレイテッド アルカリ膨潤性エマルジョンポリマー
US20190002613A1 (en) 2015-12-23 2019-01-03 Lubrizol Advanced Materials, Inc. Hydrophobically modified alkali-swellable emulsion polymers
EP3266859A1 (en) * 2016-07-05 2018-01-10 Basf Se Composition suitable as degreasing agent for removing greasy and/or oil type deposits
WO2018118679A1 (en) 2016-12-19 2018-06-28 Lubrizol Advanced Materials, Inc. Surfactant responsive emulsion polymerized micro-gels
KR20200055734A (ko) 2017-10-05 2020-05-21 루브리졸 어드밴스드 머티어리얼스, 인코포레이티드 구조화된 단위 용량 세정 제품
US20220160611A1 (en) 2019-03-14 2022-05-26 Lubrizol Advanced Materials, Inc. Enhanced silicone deposition compositions and method therefor
CN110305532A (zh) * 2019-07-22 2019-10-08 浙江海印数码科技有限公司 一种数码印花用高浓度酸性墨水及其制备方法
AU2021329915A1 (en) 2020-08-20 2023-03-02 The Lubrizol Corporation Organic heat transfer system, method and fluid

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4223129A (en) * 1978-09-01 1980-09-16 A. E. Staley Manufacturing Company Continuous process for making alkyl aldosides from starch or other carbohydrates
US4393203B2 (en) * 1982-04-26 1997-07-01 Procter & Gamble Process of preparing alkylpolysaccharides
DE3468217D1 (en) * 1983-06-15 1988-02-04 Procter & Gamble Improved process for preparing alkyl glycosides
DE3470543D1 (en) * 1983-06-15 1988-05-26 Procter & Gamble Improved process for preparing alkyl glycosides
US4713447A (en) * 1983-06-30 1987-12-15 The Procter & Gamble Company Process for preparing alkyl glycosides
US4950743A (en) * 1987-07-29 1990-08-21 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Process for preparation of alkylglycosides
US5003057A (en) * 1988-12-23 1991-03-26 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Process for production of glycosides
US5037992A (en) * 1989-12-18 1991-08-06 The Procter & Gamble Company Process for sulfating unsaturated alcohols
US5266690A (en) * 1991-12-19 1993-11-30 Henkel Corporation Preparation of alkylpolyglycosides
IT1255754B (it) * 1992-05-15 1995-11-15 Enichem Augusta Ind Processo per la preparazione di alchilpoliglucosidi

Also Published As

Publication number Publication date
SK32094A3 (en) 1994-11-09
DE69400496T2 (de) 1997-03-27
JPH06298787A (ja) 1994-10-25
EP0619318B1 (en) 1996-09-11
DK0619318T3 (da) 1996-12-30
DE69400496D1 (de) 1996-10-17
ATE142634T1 (de) 1996-09-15
ITMI930518A1 (it) 1994-09-19
ES2094022T3 (es) 1997-01-01
GR3021835T3 (en) 1997-02-28
US5527892A (en) 1996-06-18
EP0619318A1 (en) 1994-10-12
CA2119414A1 (en) 1994-09-20
CZ289126B6 (cs) 2001-11-14
ITMI930518A0 (it) 1993-03-19
IT1272109B (it) 1997-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ56594A3 (en) Process for preparing alkylpolyglucosides
JPS58189195A (ja) 脂肪グリコシド混合物の製法
EP0449866A1 (en) PROCESS FOR THE PRODUCTION OF GLYCOSIDES.
US3053830A (en) Process for preparing carbohydrate mono-esters
US5480979A (en) Process for the production of alkyl and/or alkenyl oligoglycosides
JP3110722B2 (ja) 改良されたアルキルポリグルコシド類の合成法
US5432269A (en) Process for producing alkyl glycosides
CA2061213A1 (en) Process for the preparation of light-coloured alkyl polyglycosides
CA1296719C (en) Process for the preparation of butyloligogycosides
US4739043A (en) Method for the synthesis of alkyl, cycloalkyl or alcenyl aldosides or polyaldosides
JP2001515469A (ja) アルキルポリグリコシドの製造方法
EP0537820B1 (en) Glycosiduronic acids (Preparation process)
JP7557850B2 (ja) 脂肪族グリコシド化合物又は糖脂肪酸エステル化合物の製造方法
EP4279495A1 (en) Process of manufacturing alkylpolyglycoside
CA2096309C (en) Process for producing hydroxyalkyl glucosides
WO2001009153A1 (en) Process for reducing cycle times in reactions during the production of alkyl polyglycosides
Varvil et al. 4 Production of Alkyl Glucosides
Balzer et al. Synthesis of Alkyl Glucosides and Alkyl Polyglucosides
JPH06298785A (ja) アルキルグリコシドの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090311