CZ54996A3 - Mobile connecting system with overlapping domains - Google Patents

Mobile connecting system with overlapping domains Download PDF

Info

Publication number
CZ54996A3
CZ54996A3 CZ96549A CZ54996A CZ54996A3 CZ 54996 A3 CZ54996 A3 CZ 54996A3 CZ 96549 A CZ96549 A CZ 96549A CZ 54996 A CZ54996 A CZ 54996A CZ 54996 A3 CZ54996 A3 CZ 54996A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
domain
station
virtual
mobile station
user
Prior art date
Application number
CZ96549A
Other languages
English (en)
Inventor
George Leih
Willem Gerard Levelt
Original Assignee
Nederland Ptt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=19862810&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ54996(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Nederland Ptt filed Critical Nederland Ptt
Publication of CZ54996A3 publication Critical patent/CZ54996A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W8/00Network data management
    • H04W8/26Network addressing or numbering for mobility support
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W48/00Access restriction; Network selection; Access point selection
    • H04W48/18Selecting a network or a communication service
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W8/00Network data management
    • H04W8/18Processing of user or subscriber data, e.g. subscribed services, user preferences or user profiles; Transfer of user or subscriber data
    • H04W8/183Processing at user equipment or user record carrier

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Databases & Information Systems (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Description

(57) Systém zahrnuje mobilní stanici (1) a spojovací doménu (A), která obsahuje alespoň jednu základní stanici. Spojovací doména (A) překrývá jinou doménu (B) alespoň částečně. Mobilní stanice (1) je funkčně dělitelná na více virtuálních stanic (ΙΑ, IB,..), kdy každá virtuální stanice (ΙΑ, IB..) je přidělena spojovací doméně (A). Přednost se dává tomu, aby mobilní stanice byly navrženy pro více uživatelů (ul, u2, u3). Systém může být uspořádán tak, aby mobilní stanici přiděloval více virtuálních stanic, přičemž každá podporuje jeden nebo více párů uživatel/služba.
1A
1B
-u1
-u2
-u3
r
Mobilní spojovací systém s překrývajícími se doménami (oblastmi-)
Oblast techniky
Vynález se týká systému mobilního spojení, který obsahuje alespoň jednu mobilní stanici a spojovací doménu, která má rovněž alespoň jednu stanici, přičemž spojovací doména překrývá, alespoň částečně, jinou spojovací doménu. Takový systém je v praxi dobře znám.
Dosavadní stav technikv
V systémech mobilního spojeni je možné navázat, v rámci jisté spojovací domény, spojení mezi mobilní stanicí a jednou nebo více stanicemi zmíněné domény. V tomto ohledu může tato spojovací doména, nazývaná rovněž jen doménou nebo jen oblastí, zahrnovat zemi, území a nebo například jen území výrobního závodu. Rozsah spojovací domény je určen dosahem stanic v této doméně. Tyto stanice mohou zahrnovat tak zvané základní (bázové) stanice, ale mohou být vytvořeny ze satelitů. V tomto textu bude pojem základní stanice používán v tom nejširším smyslu slova, t.j. spojovací stanice obecně, včetně satelitů a jiných spojovacích prostředků.
V rámci domény je dvousměrné spojení možné jen pro uživatele registrovaného přes základní stanici této domény.
Při tomto spojení může na jedné straně mobilní stanice kontaktovat základní stanici a tímto způsobem navázat spojení, a na druhé straně může základní stanice kontaktovat mobilní stanici, která je v této doméně přítomná a registrována. Registrace (mobilní) stanice v určité doméně umožňuje (síti této domény) dosáhnout tuto stanici a naopak.
Registrace v tomto smyslu neobsahuje pouze notifikaci (vlastní registraci), která umožňuje doméně dosáhnout mobilní stanici, ale rovněž záznam o tom, že tato doména je pro mobilní stanici k dispozici a je pro mobilní stanici v dosahu.
V praxi se různé domény shodují zcela nebo alespoň částečně, což znamená, že se překrývají. V regionech poblíž hranic státu mají domény různých zemí jisté překrytí, a tak poměrně malá oblast území výrobního podniku může spadat do domény zainteresované země. Překrýváním spojovacích domén s existujícími mobilními spojovacími systémy, vzniká řada problémů, které budou mnohem podrobněji vysvětleny níže.
V mnoha případech je možné komunikovat pomocí mobilních stanic, v rámci překrývajících se domén, s kteroukoliv doménou. Jestliže mobilní stanice komunikuje s jednou z domén, nebo je v ní alespoň registrována, není komunikace a/nebo registrace ve zbylých doménách možná a stanice není pro zbylé domény dostupná. To je v mnoha případech nežádoucí.
Stanice je obvykle přidělena jednomu uživateli. Registrace mobilní stanice v doméně má za následek to, že tento jediný uživatel může být volán jinými uživateli na tuto mobilní stanici a on může volat jiné uživatele. V některých systémech mobilní komunikace je možné registrovat více uživatelů pomocí jedné mobilní stanice. Výsledkem je, že všichni uživatelé mohou být dosaženi na příslušné registrované mobilní stanici v doméně, a oni sami se mohou spojit s ostatními uživateli v této doméně. V tomto případě je problém v tom, že mobilní stanice je registrována pouze v jedné doméně a uživatelé této mobilní stanice mohou v jistém okamžiku navázat spojení pouze v rámci této domény. Ačkoliv je možné v existujících systémech registrovat více uživatelů prostřednictvím jedné mobilní stanice, není možné registrovat zmíněné uživatele současně v různých doménách
Dosavadní stav techniky, jak bude níže popsáno, nenabízí výše zmíněným problémům potřebné řešení.
WO-A-93 16549 uvádí údaje o spojovacím systému, ve kterém může mobilní stanice přijímat i vysílat telefonní hovory v bezdrátovém i buňkovém (polygonním) telefonním systému. Mobilní stanice má v každém systému jiné telefonní číslo, přičemž pro relativní čísla je stanovena směrová priorita hovoru.
Přicházející hovor bude nejprve směrován do systému s příslušným číslem a potom, pokud to bude nutné bude přesměrován. Výsledkem může být tzv. pozounový efekt, který způsobuje neefektivnost zařízeni sítě. Kromě toho, tento systém neumožňuje více uživatelům používat jednu mobilní stanici. Mimo to, uvedené domény této dosavadní techniky používají různou technologii, to znamená bezdrátovou a buňkovou, přičemž mobilní stanice má různá čísla pro každou technologii (doménu). Mobilní stanice, podle uvedeného odkazu, nepodporuje více uživatelů a/nebo služeb.
V US-A-5 003 629 je uvedeno použití samostatné identifikace jednotlivých uživatelů pro více RF (rádio frequency) spojovacích systémů.Pro přeměnu systému se závislou identifikací na univerzální identifikaci, je vytvořena ústřední databáze. Nevýhoda je v tom, že pro velký počet čísel mobilních stanic a/nebo uživatelů, musí být i databáze příliš velká. Pokud se používá více databází, identifikátory se v rámci jednotlivých databází od sebe liší, což je v rozporu s požadavkem na jejich jednotnost. Kromě toho, tento systém neumožňuje podporovat jedním terminálem více uživatelů a služeb.
Ve WO-A-92 19078 se uvádí způsob v mobilním telefonním systému, u kterého modul identity uživatele (SIM) má přidělený nejméně dvě identity, z nichž jedna je aktivována uživatelem. Dvě nebo více identit patří služebním a soukromým hovorům nebo různým potenciálním uživatelům, ale nikoliv různým oblastem (doménám). Při tomto stavu techniky se může použít v daném okamžiku pouze jedna identita.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je eliminovat uvedené nedostatky a jiné nedostatky dosavadního stavu techniky a poskytnou systém pro mobilní spojení, ve kterém mobilní stanice může být registrována současně v různých doménách. Dalším cílem vynálezu je poskytnout systém mobilního spojení, ve kterém jedna stanice může podporovat více párů uživatel/služba, kde každý uživatel může využívat služby ve vybrané doméně. Dalším cílem tohoto vynálezu je poskytnout systém mobilního spojení, se kterým je možno se přepojovat mezi doménami, aniž by to uživatel zpozoroval. Dalším cílem tohoto vynálezu je poskytnout mobilní stanici použitelnou v tomto systému. Dalším cílem tohoto vynálezu je poskytnout systém mobilního spojení, ve kterém jsou domény navzájem nezávislé.
Za tímto účelem je systém podle tohoto vynálezu charakteristický tím, že mobilní stanice je zařízena pro simultánní podporu více virtuálních stanic, přičemž každá virtuální stanice umožňuje skupině uživatelů registrovat se v konkrétní spojovací doméně pro sadu služeb. Řečeno jinými slovy, v každé doméně může být vytvořena virtuální (mobilní) stanice patřící do této domény, kde představuje jistou fyzickou mobilní stanici.
Jelikož mobilní stanice, podle tohoto vynálezu, může registrovat více párů uživatel/služba v každé z překrývajících se domén, nabízí mobilní stanice možnost spojení pro vlče domén současně, a to pro více uživatelů nebo jen pro jednoho uživatele. Tím může být mobilní stanice, podle tohoto vynálezu, považována za funkčně rozdělitelnou do více virtuálních stanic, přičemž každá virtuální stanice je určena do jedné spojovací domény a každá virtuální stanice podporuje sadu služeb každého uživatele ze skupiny uživatelů.
Jelikož mobilní stanice může být registrována v několika doménách a virtuální stanice je registrována v každé doméně, může být přicházející hovor zaslán přímo do stanice přes příslušnou doménu bez přesměrování, jak je to požadováno systémy dosavadního stavu techniky. Kromě toho, virtuální stanice umožňují použít u uživatele jednu identifikaci, bez ohledu na konkrétní doménu. V souhlase s tím není, podle tohoto vynálezu, v systému nutná konverze přístupových čísel v ústřední databázi, jak je to uvedeno v odkazu [2]. Zvláště v případě existence velkého množství uživatelských čísel, zjednodušuje skutečnost, že se nemusí provádět ústřední konverze, celý spojovací systém.
Je nutné poznamenat, že výraz virtuální (mobilní) stanice a virtuální (mobilní) terminál (zkratka VT), se bude v tomto textu používat bez další změny.
Systém podle tohoto vynálezu je navržen tak, aby jedna stanice obsluhovala více uživatelů. Výsledkem je to, že více uživatelů může komunikovat přes společnou stanici nebo přes stanici jiného uživatele, což má za následek, že uživatel může být uživatelem systému bez toho, že by měl svoji vlastní mobilní stanici. Mobilní stanici se v tomto případě může umístit na pevném místě, které je k dispozici pro více účastníků, kteří mohou být sami mobilní.
Jestliže je mobilní stanice k dispozici více uživatelům, může být systém podle tohoto vynálezu uspořádán tak, že se každému uživateli přidělí jedna virtuální stanice, kde zmíněná skupina uživatelů spojených virtuální stanicí sestává z jednoho uživatele. Jelikož každá virtuální stanice může být jako taková doménou uznána, je možná jednoduchá a efektivní identifikace uživatelů, čímž se zjednodušuje směrování přicházejících hovorů.
Jestliže systém podporuje více spojovacích služeb, například běžné telefonní spojení, videofonii a fax, může být úspěšně navržen tak, aby se uživateli dalo přidělit několik virtuálních stanic, které zajišťují různé služby. Výsledkem je množství párů uživatel/služba, kdy každý z nich je spojen s jednou virtuální stanicí, kdy zmíněná sada služeb spojená s virtuální stanicí sestává z jedné služby. Poskytnutím každé službě oddělenou virtuální stanici pro každého uživatele, se může dosáhnout funkční separace různých služeb jak v doméně (a tím i v síti), tak i v mobilní stanici s tím výsledkem, že různé služby mohou operovat nazávisle na sobě. Zvláště je to výhodné tehdy, když překrývající se domény nezajišťují stejné služby. V této souvislosti je rovněž možné využívat oddělené virtuální stanice pro různé služby takovým způsobem, že virtuální stanice určité služby je sdílena několika uživateli.
Přednost se podle tohoto vynálezu dává tomu, aby systém přidělil identifikaci každé virtuální stanici, kdy tato identifikace je v rámci domény jedinečná. Získá se tím jednoznačná identifikace virtuální stanice, což zjednodušuje volání uživatele spojeného s touto virtuální stanicí. Ačkoliv je možné v rámci domény, jak je to uvedeno výše, aby bylo více virtuálních stanic spojeno se zmíněnou doménou, je možné realizovat systém tak, že mobilní stanici je přidělena přesně jedna virtuální stanice pro každou doménu, ve které je mobilní stanice umístěna. Tímto způsobem je s minimálním počtem virtuálních stanic poskytnuta možnost, aby mobilní stanice byly registrována ve více doménách.
Systém podle tohoto vynálezu je realizován tak, že virtuální stanice po opuštění domény, do které je stanice přidělena, se stanice odpojí. Tím se uvolní kapacita mobilní stanice v doméně a umožní se generace jiných virtuálních stanic. Virtuální stanice mohou být odpojeny fúzí virtuálních stanic, pomocí kombinace charakteristik těchto virtuálních stanic Podobně je možné generovat virtuální stanice oddělením existujících virtuálních stanic.
Přednost se dává systému podle tohoto vynálezu, který je uspořádán pro použití v UMTS (Universal Mobile Telecommunication System - univerzální mobilní spojovací systém).
Odkazy:
1) WO-A-93,16549
2) US-A-5,003,629
3) WO-A-92,19078
4) NL-A-93,01494
Odkazy jsou zahrnuty v textu.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude dále podrobněji popsán s odkazem na výkresy.
Obr.l schematicky znázorňuje dvě částečně se překrývající spojovací domény (oblasti).
Obr.2 schematicky znázorňuje fyzické mobilní stanice a dvě virtuální mobilní stanice.
Příklady provedení vynálezu
Na obr.l je schematicky znázorněn první spojovací doména A a druhá spojovací doména B. Oblast vzniklá překrytím obou domén je označena písmenem C. V doméně A je umístěna mobilní stanice 1,, která se pohybuje směrem k doméně B, jak je to znázorněno šipkou. Pevná základní stanice a ústředna (nejsou znázorněny) jsou umístěny v doméně A a B.
V znázorněné situaci bude možné spojení mezi stanicí 1 a doménou A. Jakmile se mobilní stanice dostane do oblasti C (a tím i do domény B, bude možné spojení jak v rámci domény A, tak i domény B. Jakmile mobilní stanice 1 bude pokračovat v pohybu a opustí oblast C, spojení s doménou A se ztratí a naváže se spojení s doménou B.
Jak bylo konstatováno výše, Je v oblasti C možné spojení s doménou A a s doménou B. U existujících systémů mobilního spojení, je možná registrace (současně) jen v jedné z domén. Bude tedy potřeba si vybrat, neboť registrace v jedné doméně vyloučí registraci v druhé doméně. Pro jisté účely by bylo žádoucí, aby byla mobilní stanice registrována současně v obou doménách.
Poskytuje se možnost, aby mobilní stanice JL byla registrována v několika doménách současně, a tím měla možnost komunikovat současně s několika doménami. Tato možnost je dána rozdělením funkčnosti mobilní stanice do více virtuálních stanic, z nichž každá je přidělena do konkrétní spojovací domény. Je to schematicky znázorněno na obr.2.
Na obr.2 je znázorněna mobilní stanice 1, která, jak je ukázáno na příkladu, simuluje dvě virtuální mobilní stanice 1A a 1B. Fyzická mobilní stanice 1 generuje, podle požadavku, virtuální stanice ΙΑ, 1B atd. Jestliže je fyzická mobilní stanice umístěna v doméně A (obr.l), bude zahrnovat výhradně virtuální stanici 1A. Jakmile se dostane do oblasti C, není virtuální stanice 1A potřebná a může být odpojena. Odpojení virtuálních nepotřebných stanic má výhodu v tom, že uvolňují kapacitu (např. kapacitu paměti) fyzické mobilní stanice. Je zřejmé, že například v případě existence více překrývajících se domén, je možné generovat více virtuálních stanic.
Z obr.2 je vidět, že v mobilní stanici může být registrováno více uživatelů ul. u2. u3. Přidělením více virtuálních stanic do jedné mobilní stanice umožňuje více uživatelům spojit se s více doménami (pro zajištění více služeb) prostřednictvím jedné mobilní stanice. Podle obr.2 může například uživatel ul prostřednictvím virtuální stanice 1B s doménou B, zatímco uživatelé u2 a u3 jsou registrováni v doméně A prostřednictvím virtuální stanice 1A. Je možné registrovat například uživatele ul současně ve dvou doménách prostřednictvím virtuálních stanic 1A a 1B tak, že zmíněný uživatel je přístupný z obou domén. Současná registrace ve více než jedné doméně může zahrnovat jednu službu nebo sadu služeb. Rovněž je možné, aby uživatel registroval stejnou službu ve více doménách.
Virtuální stanice splňuje všechny funkce standardní mobilní stanice, pokud jde o spojovací systém, takže se zdá že není žádný rozdíl mezi skutečnou (fyzickou) a virtuální mobilní stanicí v rámci fungování spojovacího systému jako takového a základních stanic. V rámci spojovacího systému nebo v rámci domény, mohou být tato standardní mobilní stanice reprezentované virtuálními stanicemi, použity.
Z toho co bylo uvedeno je zřejmé že výraz virtuální stanice nebo virtuální terminál indikuje logickou nebo funkční (mobilní) stanici, která je vtělena do skutečné (fyzické) mobilní stanice. Mobilní stanice, podle tohoto vynálezu, je vybavena vhodnými prostředky pro vytváření virtuálních stanic, t.j. prostředky pro zpracování datových struktur tvořících virtuální stanice. Mobilní stanice může například obsahovat vhodný software, který by řídil stanici tak, aby část paměti přítomná ve stanici a vysílací/přijímací kapacita byly rezervovány pro konkrétní virtuální stanici. Systém je realizován tak, že po opuštění oblasti spojené se stanicí je virtuální stanice odpojena. Má to výhodu v tom, že kapacita ve fyzické stanici je uvolněna a mohou se generovat další virtuální stanice. Fyzická mobilní stanice obsahuje, mimo jiného, prostředky pro generování virtuálních stanic, prostředky pro odpojování virtuálních stanic a prostředky pro určení potřeby existence virtuálních stanic. Tato potřeba může být stanovena na základě polohy a směru pohybu mobilní stanice a/nebo přání uživatelů registrovaných pro zmíněnou mobilní stanici. V tomto ohledu se dá využít preferenční seznam, který indikuje doménu nebo domény, ke kterým je uživatel, pokud je to možné, přednostně připojen pro konkrétní službu nebo sadu služeb (odkaz 4).
U provedení podle tohoto vynálezu, kterému se dává přednost, uchovává fyzický terminál (mobilní stanice) dvě hlavní tabulky a VT datové tabulky. Dříve uvedená tabulka obsahuje informaci o párech uživatel/služba, poslední uvedená tabulka obsahuje informaci o VT. Pro každý pár uživatel/služba (USP) se uchovává následující informace v datové tabulce uživatele:
identifikace uživatele (UID) identifikace služby (SID)
- identifikace VT (VTID) informace o preferenci domény (DPI) zvláštní informace uživatele (USI)
Pole UID a SID obsahují identifikační kódy, které identifikují konkrétního uživatele a službu. Póle VTID se může použít pro identifikaci VT nebo více VT, u nichž je USP registrován, zatímco DPI obsahuje například seznam pořadí identifikátorů domén, které označují,, která doména je nejpreferovanější. Pole USI obsahuje dodatečné informace, například šifrovací klíče k zašifrování nebo dešifrování spojení uživatele. Je nutno poznamenat, že uvedená zkratka SID znamená Service Identification (identifikace služeb), a nikoliv Subscriber Identity Device )zařízení pro identifikaci účastníka), jak je to v literatuře týkající se spojení uváděno.
Pro používané VT, to znamená VT ke kterému je připojeno alespoň jedno USP. může tabulka VT obsahovat:
- identifikaci virtuálního terminálu (VTID) identifikaci domény (DID)
- počet použití (UC)
- zvláštní informaci virtuálního terminálu (VTSI).
Pole DID může obsahovat identifikátor, například číslo, které identifikuje doménu o kterou se právě jedná, zatímco VTID jednoznačně identifikuje virtuální terminál registrovaný v této doméně. V poli UC je zaznamenáno číslo párů uživatel/služba, které využívají dané VT, přičemž toto číslo může být větší než číslo u zvláštního provedení. VTSI obsahuje všechny informace, které jsou potřebné k ovládání spojení s konkrétní doménou.
Tato informace může zahrnovat přesný bod připojení v doméně, šifrovací klíče k zašifrování a/nebo dešifrování informace přenášené prostřednictvím terminálu atd.
Kromě dříve uvedených informací, terminál sleduje všechny současně dostupné domény, to znamená všechny domény, se kterými může terminál v určitém bodě a čase komunikovat. Tato informace se může ukládat v seznamu dostupných domén (current domain list - CDL).
Aby mohl uživatel použít mobilní stanici (terminál), musí se v mobilní stanici zaregistrovat a k tomu musí dodat následující informace: identifikaci uživatele (UID), identifikaci služby (SID, a informaci o preferenci domény (DPI). Tato informace se vloží pomocí karty (čípové nebo magnetické), klávesnice nebo pomocí obou. Část této informace, například DPI může být permanentně (semipermanentně) uložena v terminálu. Při registraci bude terminál požadovat:
1. Určeni nejvíce preferované domény použitím DPI a CDL.
2. Vytvoření nového virtuálního terminálu VT, jestliže v doméně v tomto okamžiku registrace není není žádný VT.
3. Zvýšení UC,jestliže nově registrovaný pár uživatel/služba použije existující VT spojený s konkrétní doménou.
4. Registraci uživatele v preferované doméně obvyklým způsobem.
Tímto je uzavřena registrace, což umožňuje uživateli komunikovat pomocí terminálu.
Jestliže chce uživatel zrušit registraci v doméně, sdělí UID a SID, na základě čehož terminál:
1. Určí použitím tabulky dat uživatele, který VT je použit pro registraci.
2. Zruší registraci uživatele používajícího tento VT v připojené doméně.
3. Odstraní informaci o registraci z tabulky dat uživatele
4. Sníží UC u VT. Dosáhne-li UC hodnotu 0, je relativní vstup
VT v tabulce VT zrušen, čímž se VT odpojí.
Při tom co bylo uvedeno se předpokládá, že VT může podporovat více jak jeden pár uživatel/služba. Jestliže je ke každému VT přidělena jedna kombinace uživatel-služba-doména, bude tento VT odpojen po obdržení přímé (relativní) žádosti.
Za účelem aktualizace dat domény, může (fyzický) terminál periodicky monitorovat svůj radiový interface kontrolou přístupnosti (dosažitelnosti) domén. Domény, které jsou dosažitelné mohou být zaznamenány do seznamu dosažitelnosti (reachability list RL). Po sestavení nového RL bude terminál:
1. kontrolovat zda CDL a RL obsahují stejné domény a ukončí aktualizaci, je-li to požadováno.
2. Zkopíruje nový RL do CDL.
Na základě nového CDL a preferenčního seznamu uživatele, se může provést registrace a zrušení registrace, mohou se vytvořit nové virtuální terminály, je-li potřebná nová registrace v nových doménách. Podobně se mohou nalézt nadbytečné VT (uživatel je registrován ve více preferované doméně) a tyto se mohou odpojit.
V doménách je informace týkající se fyzických terminálů zaznamenána za každý VT. tato informace může obsahovat identifikátor terminálů, jejich vlnovou délku, jeho tzv. pod připojení, jeho stav (v provozu/mimo provoz) atd. kromě toho mohou domény ukládat tabulky obsahující spojení mezi páry uživatel/služba a jejich příslušné VT.
Virtuální terminál může být uspořádán tak, aby podporoval jeden pár nebo více párů uživatel/služba. Jestliže jeden VT obsluhuje všechny páry terminálu v konkrétní doméně, tato doména může snadněji zjistit, že terminál je v provozu, jestliže přicházejíc! hovor je pro tento konkrétní terminál přijat. Rovněž stačí, aby všechny procedury fyzického terminálu, t.j. umístění procedur aktualizace dat a procedur připojení/odpojení ,byly provedeny jednou v dané doméně, čímž obslouží všechny páry uživatel/služba..
Uvedené procedury slouží k ilustraci vynálezu a jsou podány jen prostřednictvím příkladu. Mohou se realizovat i jiné procedury včetně použití virtuálních terminálů. Příklad obsluhy přicházejícího volání bude popsán níže.
Aby se přicházející hovor mohl přijmout, uživatel (uživatel X).musí systému udat svoji polohu pomocí registrace. Tato registrace se provede pro konkrétní doménu ( řekněme doménu Dl), tak jak to bylo popsáno dříve. Jestliže jiný uživatel Y zavolá uživatele X, umístění je známé jako Dl. Zjištění tohoto umístění se může provést přesně jako u konvenčních systémů tím, že se vezme v úvahu to, že umístění uživatele je závislé na konkrétní požadované službě.
Hovor může být nasměrován do domény Dl. V doméně Dl je virtuální terminál spojený s tímto konkrétním párem uživatel/služba vytažen z dat uložených v doméně ( tabulce s informací o spojení mezi VT a páry uživatel/služba) Doména může následně navázat kontakt s VT obvyklým způsobem, t.j. jednou nebo více stránkovými zprávami, použitím VTID k identifikaci terminálu. Fyzický terminál, která obdržel stránkové zprávy obvyklou cestou, zkontroluje VTID obsaženou ve zprávě zaslané k ověření, i když ve skutečnosti je zpráva určena pro daný terminál. Jestliže nastane tento případ, terminál naváže kontakt s doménou použitím VT. Dále pokračuje navázání hovoru, aktivní fáze hovoru a ukončení hovoru obvyklým způsobem.
Uvedené stránkování se může realizovat několika způsoby. Výhodné je, má-li (fyzický) mobilní terminál další přijímač nebo přenašeč pro podporu stránkování, čímž se vytvoří zvláštní kanál. Alternativně se může použít obvyklý přenašeč (přijimač/vysílač) pro získání dalšího stránkovacího kanálu, nebo pro umožnění stránkování na obvyklém komunikačním kanálu nebo kanálech, t.j. použitím běžně nepoužívaných pásem, multiplexním stránkováním a komunikačními zprávami atd.
Z dále uvedeného bude jasné, že vynález nabízí mnoho výhod. Jestliže se například mobilní stanice pohybuje na hranici domén, je pro uživatele této mobilní stanice žádoucí, aby nebyl omezován přechodem z jedné domény do druhé. Se systémem podle tohoto vynálezu je možné, že uživatel si tuto změnu vůbec neuvědomí, jelikož virtuální terminál spojený s další doménou, může být realizován ještě před opuštěním původní domény a tyto dva terminály mohou být vtěleny do stejného fyzického terminálu, a tím mohou zajistit hladký přenos mezi virtuálními terminály a jejich připojenými doménami.
Je třeba zdůraznit, že změny do jiné domény ba se měla odlišit od změny na jinou základní stanici ve stejné doméně, takzvaným předáním mobilní stanice následující základní stanici. Dále je potřeba zdůraznit, že domény A a B mohou mít v praxi mnoho základních stanic. V systému podle tohoto vynálezu, je každá mobilní stanice vybavena prostředky pro výběr vhodné základní stanice. Kromě toho mohou různí uživatelé stejného fyzického terminálu použít doménu podle vlastního výběru, a to pro každou službu kterou chtějí použít, aniž by byli omezeni na jednu doménu, a aniž by byli omezeni na jednu doménu uživateli, kteři využívají stejný terminál.
Kromě toho jsou v systému, podle tohoto vynálezu, domény se kterými je fyzický terminál (stanice ) spojen, vzájemně nezávislé.
Zkušení v oboru pochopí, že vynález není omezen na uvedené příklady, a že je možné realizovat dodatky a modifikace, aniž by se opustil duch a rozsah tohoto vynálezu. Jak bylo výše uvedeno, Mobilní stanice může být fakticky pevnou stanicí. Taková stanice může, podle tohoto vynálezu být schopna simulovat jednu nebo více virtuálních stanic, což má za následek, že stanice bude přístupná pro mnoho domén a současně bude mít do nich přístup.

Claims (9)

  1. P A T E NTOVÉ NÁROKY
    1. Systém pro mobilní spojení zahrnující alespoň jednu mobilní stanici /1/ a spojovací doménu /A/, která má alespoň jednu stanici, jejíž doména /A/ překrývá jinou doménu /B/, a to alespoň částečně, vyznačující se tím, že mobilní stanice /1/ je uzpůsobená k současné podpoře více virtuálních stanic /ΙΑ, 1B), kdy každá virtuální stanice umožňuje skupině uživatelů /ul, u2—) zaregistrovat se v konkrétní spojovací doméně pro sadu služeb.
  2. 2. Systém podle nároku 1,vyznačující se tím, že skupina uživatelů je tvořena jedním uživatelem.
  3. 3. Systém podle nároku 1 nebo 2,vyznačující se tím, že sada služeb je tvořena jednou službou.
  4. 4. Systém podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že je uzpůsoben k přidělování identifikace každé virtuální stanici, kdy tato identifikace je pro doménu výlučná.
  5. 5. Systém podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, je uzpůsoben pro použití v UMTS (universálním mobilním telekomunikačním systému).
  6. 6. Systém podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že jenom jedna virtuální stanice v mobilní stanici je přidělena do každé domény, ve které je mobilní stanice umístěna.
  7. 7. Systém podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že po opuštění domény je virtuální stanice přidělená do této domény odpojena.
  8. 8. Mobilní stanice uzpůsobená pro použití v systému podle kteréhokoliv z předchozích nároků.
  9. 9. Mobilní stanice podle nároku 8,vyznačující se tím, že obsahuje prostředky pro generování virtuálních stanic a prostředky pro registraci uživatelů.
CZ96549A 1993-08-31 1994-08-31 Mobile connecting system with overlapping domains CZ54996A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9301492A NL9301492A (nl) 1993-08-31 1993-08-31 Stelsel voor mobiele communicatie bij overlappende communicatiedomeinen.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ54996A3 true CZ54996A3 (en) 1996-07-17

Family

ID=19862810

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96549A CZ54996A3 (en) 1993-08-31 1994-08-31 Mobile connecting system with overlapping domains

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5960365A (cs)
EP (1) EP0716796B1 (cs)
CN (1) CN1130012A (cs)
AT (1) ATE173127T1 (cs)
AU (1) AU7614594A (cs)
CZ (1) CZ54996A3 (cs)
DE (1) DE69414401T2 (cs)
NL (1) NL9301492A (cs)
WO (1) WO1995007009A1 (cs)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5764730A (en) * 1994-10-05 1998-06-09 Motorola Radiotelephone having a plurality of subscriber identities and method for operating the same
JP3045273B2 (ja) * 1995-05-26 2000-05-29 エヌ・ティ・ティ移動通信網株式会社 加入者番号登録ができる移動機および加入者番号記憶デバイス
EP0845194B1 (en) * 1995-08-17 2001-10-24 Motorola Ltd Method and apparatus for accessing a plurality of networks
GB2315387B (en) * 1996-07-16 2000-12-06 Motorola Ltd Method and apparatus for accessing a plurality of networks
NL1001561C2 (nl) * 1995-11-02 1997-05-13 Nederland Ptt Paging systeem voor multinetwerk terminals.
GB2308039B (en) * 1995-12-08 2000-01-26 Motorola Inc A telecommunications system and a method of providing services to terminals in such a system
US6314300B1 (en) * 1996-06-21 2001-11-06 Ntt Mobile Communications Network Inc. Mobile communication system for supporting multiple simultaneous communications on single mobile terminal
NO971605L (no) * 1997-04-08 1998-10-09 Ericsson Telefon Ab L M Anordning for forbedring av tilgjengelighet av tjenester i et kommunikasjonssystem
FI105309B (fi) * 1997-06-24 2000-07-14 Nokia Mobile Phones Ltd Matkaviestinjärjestelmät
US6377982B1 (en) * 1997-10-14 2002-04-23 Lucent Technologies Inc. Accounting system in a network
US6311063B1 (en) * 1997-12-10 2001-10-30 Mci Communications Corporation Method of and system for emulation of multiple subscriber profiles on a single mobile phone in a wireless telecommunications network
US6181932B1 (en) * 1998-02-25 2001-01-30 Ericsson Inc. Methods and systems for reducing location update procedures in satellite communications systems
FI107689B (fi) 1998-04-03 2001-09-14 Nokia Networks Oy Menetelmä merkinantoyhteyden muodostamiseksi
EP0964588A2 (en) * 1998-06-12 1999-12-15 Alcatel A communications network system with discrete terminal mobility and remote user registration
US6556820B1 (en) * 1998-12-16 2003-04-29 Nokia Corporation Mobility management for terminals with multiple subscriptions
FI19991847A (fi) * 1999-08-31 2001-02-28 Nokia Networks Oy Tilaajatietojen hyödyntäminen tietoliikennejärjestelmässä
US6643504B1 (en) 2000-07-10 2003-11-04 At&T Corp. Automatic wireless service activation in a private local wireless system
US6950655B2 (en) * 2002-10-01 2005-09-27 Interdigital Technology Corporation Method and system wherein handover information is broadcast in wireless local area networks
US7266101B2 (en) * 2003-06-30 2007-09-04 Motorola, Inc. Fast handover through proactive registration
US8744516B2 (en) 2004-02-05 2014-06-03 Sri International Generic client for communication devices
KR101206169B1 (ko) * 2005-01-04 2012-11-28 인텔렉츄얼 벤처스 원 엘엘씨 무선 네트워크의 도메인들 간 경계에서의 모바일 노드 아이덴티티 변경 방지 방법
US20060286980A1 (en) * 2005-06-15 2006-12-21 Lucent Technologies Inc. Methods and systems for managing multiple registration and incoming call routing for mobile user equipment in wireless/IMS networks
AU2006300029B2 (en) * 2005-10-14 2010-07-15 Samsung Electronics Co., Ltd. Roaming service method in a mobile broadcasting system, and system thereof
US20070099638A1 (en) * 2005-10-28 2007-05-03 Voltz Christopher D Multi-number wireless communications system and method
CN100596230C (zh) * 2006-07-11 2010-03-24 华为技术有限公司 一种固定无线区域网络的小区间通信方法及系统
CN101222376B (zh) * 2007-01-09 2010-11-03 华为技术有限公司 一种干扰检测判别的方法、系统及基站
US8121638B2 (en) 2009-02-27 2012-02-21 Research In Motion Limited System and method for security on a mobile device using multiple communication domains
US8983479B2 (en) * 2009-04-28 2015-03-17 Electronics And Telecommunications Research Institute Method for transmitting dedicated reference signal, and method for receiving dedicated reference signal
US9560661B2 (en) * 2013-05-22 2017-01-31 Microsoft Technology Licensing, Llc Allocation of shared resources for virtualized networking
US9426081B2 (en) 2013-06-01 2016-08-23 Microsoft Technology Licensing, Llc Management of multilevel queues for shared network adapters

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4734928A (en) * 1986-06-16 1988-03-29 B/W Investments Cellular mobile phone with a plurality of accessing telephone numbers for allowing access to the mobile phones by any one of the telephones numbers
GB2195513B (en) * 1986-09-18 1990-12-19 Philips Electronic Associated Radio system
US5101500A (en) * 1988-05-30 1992-03-31 Kabushiki Kaisha Toshiba Radio telecommunication apparatus
US5003629A (en) * 1988-12-30 1991-03-26 Motorola, Inc. Arrangement for identifying subscribers
US5259018A (en) * 1989-03-17 1993-11-02 Technophone Limited Radio telephone system having a handset adapted to be removably connected and containing a NAM for storing a telephone number identifying the handset
IL93444A (en) * 1989-04-27 1994-05-30 Motorola Inc Method and unit for communication with communication systems with different operating modes
US5020091A (en) * 1989-12-26 1991-05-28 Motorola Inc. Automatic new radiotelephone system registration notification
US5179721A (en) * 1990-11-05 1993-01-12 Motorola Inc. Method for inter operation of a cellular communication system and a trunking communication system
CA2064646A1 (en) * 1991-04-02 1992-10-03 Kipling W. Fyfe Automatic number assignment module selection for mobile telephone
SE9101105L (sv) * 1991-04-12 1992-08-03 Comvik Gsm Ab Foerfarande vid telefonsystem
FI96564C (fi) * 1991-07-08 1996-07-10 Nokia Mobile Phones Ltd Yksityispuhelinnumero solukkopuhelinjärjestelmässä
CA2088299C (en) * 1992-01-29 1997-12-23 Buntaro Sawa Radio telecommunication apparatus
BR9304158A (pt) * 1992-02-06 1994-08-02 Motorola Inc Sistema de comunicações, unidade portátil móvel, e processo de operar sistema de comunicações
US5329578A (en) * 1992-05-26 1994-07-12 Northern Telecom Limited Personal communication service with mobility manager
US5627879A (en) * 1992-09-17 1997-05-06 Adc Telecommunications, Inc. Cellular communications system with centralized base stations and distributed antenna units
US5442806A (en) * 1993-06-08 1995-08-15 Oki Telecom Preferred carrier selection method for selecting any available cellular carrier frequency when neither home nor preferred cellular carrier frequencies are available
US5613213A (en) * 1994-03-31 1997-03-18 Motorola, Inc. Determining and displaying available services for a communication unit

Also Published As

Publication number Publication date
WO1995007009A1 (en) 1995-03-09
US5960365A (en) 1999-09-28
DE69414401T2 (de) 1999-04-29
AU7614594A (en) 1995-03-22
EP0716796A1 (en) 1996-06-19
EP0716796B1 (en) 1998-11-04
CN1130012A (zh) 1996-08-28
NL9301492A (nl) 1995-03-16
DE69414401D1 (de) 1998-12-10
ATE173127T1 (de) 1998-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ54996A3 (en) Mobile connecting system with overlapping domains
CA2260530C (en) Proximity-based registration in a communication system
US7003299B2 (en) Method and apparatus for providing partitioned telecommunication services
US5384826A (en) Distributed packetized switching cellular radio telephone communication system with handoff
US5210787A (en) Subscriber interrogation point
EP1013114B1 (en) Scalable wireless network architecture based on subscriber distribution
US6138017A (en) Cellular communications system
JP4024855B2 (ja) 通信システム・アーキテクチャおよびそのための配信方法
CN101800980B (zh) 无线通信系统和方法
EP1715715B1 (en) Load balancing in a communication network
WO1999062282A1 (en) Mobile station, mobile radio communication network and communication method using several subscriber profiles
WO2001031964A1 (en) Dynamically controlled group call services in mobile telecommunications networks
JP2001224076A (ja) 国際自動ローミングサービス方法
CZ350598A3 (cs) Způsob integrace bezšňůrových telefonních sítí do celulárních mobilních rádiových sítí
CA2260502C (en) Dynamic selection of interworking functions in a communication system
US5905953A (en) Method for implementing private wireless telecommunications networks
EP0479477B1 (en) Distributed switching cellular communication system
CA2260434C (en) Dynamic binding and bridging in a communication system
US20030140169A1 (en) Profile splitting
KR20010059477A (ko) 이동통신 시스템에서 서비스 처리 방법
WO1993020642A1 (en) Apparatus and method for servicing wireless subscribers in a wireline environment
GB2363035A (en) Information sharing in a mobile phone network in which a control node maintains a list of terminals which conform to at least one predetermined criterion
Thompson et al. 5ESS®-2000 switch cellular gateway
Jensen In and Mobility
MXPA98005150A (es) Metodo y aparato para proporcionar servicios de telecomunicaciones divididos