CZ53199A3 - Syntéza bisindolylmalimidů - Google Patents

Syntéza bisindolylmalimidů Download PDF

Info

Publication number
CZ53199A3
CZ53199A3 CZ1999531A CZ53199A CZ53199A3 CZ 53199 A3 CZ53199 A3 CZ 53199A3 CZ 1999531 A CZ1999531 A CZ 1999531A CZ 53199 A CZ53199 A CZ 53199A CZ 53199 A3 CZ53199 A3 CZ 53199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
indolyl
formula
acetamide
alkyl
optionally substituted
Prior art date
Application number
CZ1999531A
Other languages
English (en)
Inventor
Margaret Mary Faul
Leonard Larry Winneroski Jr.
Original Assignee
Eli Lilly And Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eli Lilly And Company filed Critical Eli Lilly And Company
Priority to CZ1999531A priority Critical patent/CZ53199A3/cs
Publication of CZ53199A3 publication Critical patent/CZ53199A3/cs

Links

Landscapes

  • Indole Compounds (AREA)

Abstract

Předkládané řešení se týká reakce volitelně substituovaných indol-3-acetamidů s volitelně substituovaným methylindol-3- glyxolovým činidlem, použité k přípravě potentních PKC inhibitorů. Reakceje velmi účinnou a robustní makrocyklizaění metodikou.

Description

Syntéza bisindolylmalimidů
Oblast techniky
Předložený vynález se týká bisindolylmalimidů, které jsou vhodné jako inhibitory proteinkinázy C. Obzvláště se vynález týká robustního a účinného postupu přípravy bisindolylmalimidů. Sloučeniny připravené tímto postupem se hodí pro taková onemocnění, kdy dochází ke vzniku abnormální úrovně proteinkinázy C, tedy kardiovaskulární onemocnění, diabetes melitus a jejich komplikace a rakovinu.
Dosavadní stav techniky
Bis-indolylmaleimidová podskupina se vyskytuje v mnoha biologicky aktivních metabolitech izolovaných ze Streptomycetes včetně Staurosporinu (Tamaoki, et al., Biochem. Biophys. Res. Commun. 135, 397-402, (1986); Gross, et al., Biochem Pharmacol., 40, 343-350, (1990)) a a Rebeccamycinu (Steglich, et al., Angew. Chem. Int. Ed. Engl., 19, 459, (1980)). Nejjednodušším členem této třídy sloučenin jsou arcyriarubiny - skupina pigmentů produkovaná slizovkou (Myxomycetes). Id. Bis-indolylmaleimidy jsou selektivní inhibitory PKC a ukazují se jako. slibné pro novou potenciální therapii autoimunních onemocnění (Bit, R-Á·, et al., J. Med. Chem., 361, 21, (1993)). Bis-indolylmaleimid GF109303X se ukázal jako selektivní agens na PKC kinázu (Bit, R.A., et al., Tetrahedron Letters, 34, 5623, (1993)), podobně jako konformačně omezený analog Ro 32-0432 (Wilkinson, S.E., J. Med. Chem., 36, 21, (1993)) a také N,N’ můstkově vázané bisindolylmaleimidové makrocykly (Jirousek, et al., J. Med. Chem., 39, (14) 2664-2671, (1996)).
Literarura popisuje několik způsobů přípravy bis-indolylmaleimidové struktury včetně reakce dihalomaleimidů s indolovým Grignardovýmčinidlem (Faul, et al., Synthesis, e · · ·· • .« '» 4 ♦ ♦ · « ·· «··« ··
- 2 12, 1511, (1995) a Steglich, W., Tetrahedron, 44, 2887, (1988)), oxidační kopulaci indol-3-octových trojvazných aniontů (Bergman, et al., Tetrahedron Letters, 28, 1444, (1987)) a reakce indolyl-3-chloridů jak s indol-3-octovou kyselinou v Perkinově kondenzaci, tak s indol-3-acetimidáty (Spencer, et al., J. Am. Chem. Soc., 76,6208, (1954); Davis, P.D., et al., Tetrahedron Letters , 31, 5201, (1990), Bit, R.A., Tetrahedron Letters, 34, 5623, (1993)) pro získání bisindolylmaleinanhydridu, který se potom dvoustupňovou syntézou konvertuje na bisindolylmaleimid. Přesto, že všechny tyto postupy mohou být využity k přípravě bisindolylmaleimidů, musí se pro přípravu nesymetricky a symetricky substituovaných indolylmaleimidů používat odlišné postupy nebo několik reakčních stupňů. Proto i nadále přetrvává nutnost nalezení obecné a účinné metody pro přípravu bis-indolylmaleimidů.
Podstata vynálezu
Předložený vynález poskutuje obecnou a velmi účinnou metodu pro syntézu těchto látek. Syntézy poskytují pružnou a účinnou metodologii pro syntézu bisindolylmaleimidů.
Způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce I;
i
kde: Ri a R2 jsou volitelně a nezávisle na sobě substituovaný 3-indolyl a Rn je vodík nebo CH3; podle vynálezu spočívá v tom, že se na volitelně substituovaný indol-3-acetamid obecného vzorce:
- 3 • a »© a » · · • · · a • · · · · ·
kde: Rn má vpředu uvedený význam;
působí volitelně substituovaným indolyl-3-glyoxylovým činidlem obecného vzorce: R3\^o kde:
R3 je I, Cl, Br nebo OR4; a
R4 je C1-C4 alkyl;
v přítomnosti báze schopné deprotonovat amid a methylen indolyl-3-acetamidu v poloze C3.
Pro účel předloženého vynálezu tak, jak je zde uváděno a nárokováno,, se používají termíny a zkratky definované takto:
Termín „halo“ představuje fluor, chlor, brom nebo jod.
Termín „alkyl“ představuje cyklický, přímý nebo rozvětvený řetězec alkylové skupiny mající od jednoho do deseti uhlíkových atomů, jako je např. methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, cyklopropyl, n-butyl, isobutyl, sekundární butyl, terciární butyl a podobně. Haloalkyl je jedním z takových alkylů, který je substituovaný jedním nebo více haloatomy, přednostně jedním až třemi atomy. Příkladem haloalkylu je trifluormethyl. C1 - C4 alkyl je alkyl omezený jedním až čtyřmi atomy uhlíku. C1 - C4 alkoxyl je C1 »· · » · « · • * & 9 • · *
9, 9 · 9 · • · ·
9 99 9 9
-4C4 alkylová skupina kovalentně vázaná kyslíkovým můstkem (-0-).
Termín „C1 - C4 alkylen“ představuje jedno až čtyřuhlíkovou přímou alkylenovou skupinu. Příklady C1 - C4 alkylenů jsou například methylen, ethylen, trimethylen, methylethylen, tetramethylen a podobně. Podobně „C4 - C8 alkylen“ představuje čtyř až osmiuhlíkovou přímou alkylenovou skupinu.
Termín „aryl“ představuje fenyl nebo naftyl.
Termín „alkoxidy alkalických kovů“ představuje báze, obecně lithiové, draslíkové nebo sodíkové báze alkoxidů, obecně C1 - C4 alkoxydů. Alkoxidy alkalických kovů zahrnují tedy terc-butoxykalium, methoxynatrium, ethoxynatrium.
Termín „heterocyklus“ představuje stabilní, volitelně substituovaný, nasycený nebo nenasycený pěti až šestičlenný kruh, tedy kruh mající od jednoho do čtyř heteroatomů, které mohou být totožné nebo různé, a které se vybírají ze skupiny sestávající ze síry, kyslíku a dusíku, a kde heterocyklus obsahuje dva sousedící uhlíkové atomy; sousední uhlíkové atomy mohou být ve struktuře uloženy tak, aby vytvořily skupinu obecného vzorce -CH=CH-; přičemž platí, že (1) pokud heterocyklický kruh obsahuje pět členů, neobsahuje více než dva heteroatomy síry nebo kyslíku, avšak ne oba současně; a (2) pokud heterocyklický kruh obsahuje šest členů a je aromatický, není přítomna síra a kyslík. Heterocyklus může být vázán na kterémkoliv uhlíku nebo dusíku, který umožňuje stabilní strukturu.
Termín „volitelně substituovaný alkylen“, „volitelně substituovaný heterocyklus“ nebo „volitelně substituovaný aryl“ odkazuje na jednu až tři skupiny nezávisle vybrané ze skupiny sestávající z vodíku, C1 - C4 alkylu, C1 - C4 alkoxylu, (CH2)m hydroxylu, acetylu, karboxylu, halogenu, haloalkylu, nitroskupiny a (CH2)m NR5R6; kde m je 0,
9 999
9 9 9 «· ·· 9 i »i t 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 < * ·· « ··· ··· • · · · » · ·
999 φ 99 9999 9 9 · ·
- 5 1, 2, nebo 3; a R5 a R6jsou nezávisle na sobě vodík, C1 - C4 alkyl, fenyl, benzyl nebo vázané na dusík, ke kterému jsou vázány tak, aby se vytvořil nasycený nebo nenasycený pěti nebo šestičlěnný kruh. Uvedené skupiny, zvláště hydroxy nebo amino jsou podle tohoto nároku volitelně chráněny během reakce.
Termínu „odštěpující skupina“ použitému v této specifikaci pracovníci znalí oboru rozumějí. Obecně je uvolněnou skupinou kterákoliv skupina nebo atom, které zvyšují elektrofilitu atomu, ke kterému jsou vázány při výměňování. Skupiny, kterým se dává přednost jsou triflate [trifluormethansulfonát] , mesylát, tosylát, imidát, chlorid, bromid a jodid.
Termín „skupina chránící hydroxyl“ tak, jak je v této specifikaci uváděn, odkazuje na jeden z etherových nebo esterových derivátů hydroxyskupiny obvykle používaných k blokování nebo chránění hydroxyskupiny v té fázi, kdy probíhá reakce na jiných funkčních skupinách sloučeniny. Typ použité skupiny chránící hydroxyl není kritický do té míry, pokud je derivatizovaná hydroxyskupina za podmínek následné reakce nebo následných reakcí stabilní a lze ji v požadovaný okamžik odstranit bez porušení zbytku molekuly.
T.W. Greene a P. Wuts, Protective Groups in Organic Synthesis, John Wiley and Sons, New York, N.Y., 1991 uvádí seznam obvykle používaných chránících skupin. Skupiny chránící hydroxyl, kterým se dává přednost jsou terciární butyldifenylsilyloxyl (TBDPS), terciární butyldimethylsilyloxyl (TBDMS), trifenylmethyl (trityl), methoxytrityí nebo alkyl či arylester. Zpřízněným termínem je „chráněný hydroxyl“, který je ve vztahu ke „skupině chránící hydroxyl“.
Termín „skupina chránící aminoskupinu“ tak, jak se v této specifikaci používá, odkazuje na substituenty aminoskupiny obvykle používané během probíhající reakce jiné funkční skupiny ve sloučenině k blokování nebo chránění funkční aminoskupiny. Typ použité skupiny chránící aminoskupinu není kritický do té míry, • · ♦ 9
pokud je derivatizovaná aminoskupina za podmínek probíhající nebo následné reakce či reakcí stálá a lze ji odstranit v požadovaný okamžik bez poškození zbytku molekuly. T.W.Greene a P.Wuts, Protective Groups in Organic Synthesis, kapitola 7 uvádějí seznam obvykle používaných ochranných skupin. Viz též J.M.Bartoň, Protective Groups in Organic Chemistry, kapitola 2. Skupiny chránící aminoskupinu jimž se dává přednost jsou tercbutoxykarbonyl, ftalimid, cyklický alkyl a benzyloxykarbonyl. Zpřízněný termín „chráněný amin“ definuje aminoskupinu substituovanou „skupinou chránící amin“ tak, jak je výše definováno.
Termín „skupiny chránící -NH skupinu“ tak, jak je v této specifikaci použit odkazuje na podtřídu látek chránících aminoskupinu, které se obvykle používají k ochraně funkčnnosti skupiny NH- při reakci jiných funkčních skupin ve sloučenině. Typ použité chránící skupiny není kritický do té míry, pokud je derivatizovaná aminoskupina za podmínek probíhající nebo následné reakce či reakcí stálá a lze ji odstranit v požadovaný okamžik bez poškození zbytku molekuly. T.W.Greene a P.Wuts, Protective Groups in Organic Synthesis, kapitola 7, strana 362-385, uvádějí seznam obvykle používaných chránících skupin. Skupiny chránící NH-skupinu jimž se dává přednost jsou karbamát, amid, alkyl nebo arylsulfonamid. Zpřízněný termín „chráněná skupina NH-“ definuje skupinu substituovanou „skupinou chránící NHskupinu tak, jak je výše definováno.
Znak označuje methylen v indolyl-3-acetamidu v poloze 3.
Jak je již uvedeno výše, vynález se týká postupu přípravy sloučeniny obecného vzorce I:
R
O (O • · · · • · ♦ · «9 <9 • 9* 9 9 9 * 9 • 9 · · 9 9 9
9 99 · 9 * 999999
9 « 9 9 9 9
9909 99«9·9 99 ·♦
- 7 kde: Ri a R2 jsou volitelně a nezávisle na sobě substituovaný 3-indolyl a Rn je vodík nebo CH3; vzniklý reakcí volitelně substituovaného indol-3-acetamidu s volitelně substituovaným indolyl-3-glyoxylovým činidlem v přítomnosti báze.
Výhodou předloženého vynálezu je, že reakce je silná. Jak indol-3-acetamid, tak indolyl-3-glyoxylové činidlo mohou být volitelně substituovány širokou škálou substituentů uvedených a definovaných vpředu při zajištění toho, aby substituce nerušila reakci předloženého vynálezu. Přednost se dává N-substituovaným skupinám substituovaným na kondenzovaném šestičlenném aromatickém kruhu indolylu a/nebo substituovaným v poloze 2 indolylu. Mezi ně patří i bisindolylmaleimidy, kde N-substituenty indolylu jsou seřetězeny přes můstky, jak je zde dále popsáno. Vhodnými substituenty bis-indolylmaleimidu jsou například všechny substituenty uvedené v US patentech 5,057,614; 5,380,786; EP O 470 490 A1; WP 91/13071; EP O 397 060 A2; EP O 384 349 A1; EP O 624 586; WO 94/14798; EP O 657 458; US patent č. 5,481,003 a US patent 5,545,636, na které je zde odkazováno.
Sloučeninou, které se zvláště dává přednost je volitelné substituovaný indolyl-3acetamid obecného vzorce II:
kde:
• 9
- 8 • · A A • 9 9 9
A A A • 9 A A Α·Α • A AAA·
A· AA
A A A
A A A
AAA AAA A A
A A A A
R7 je vodík, alkyl, haloalkyl, arylalkyl, C1 -C4 alkoxyalkyl, volitelně chráněný hydroxyalkyl, volitelně chráněný aminoalkyl, monoalkylaminoalkyl, dialkylaminoalkyl, trialkylaminoalkyl nebo COO(Ci -C4 alkyl);
Ra je vodík, C1 -C4 alkyl, C1 -C4 alkoxyl, (CH2)m hydroxyl, acetyl, karboxyl, halogen, haloalkyl, nitroskupina a (CH2)mNR5R6, kde m je 0, 1, 2 nebo 3; a R5 a R6 jsou nezávisle na sobě vodík, Cí -C4 alkyl, fenyl, benzyl nebo jsou vázané na dusík, ke kterému jsou vázány tak, aby vytvořily nasycený nebo nenasycený pěti nebo šestičlěnný kruh.
Přednost se dává těm skupinám, kde R7 je vodík, alkyl, volitelně chráněný hydroxyalkyl nebo volitelně chráněný aminoalkyl; a Ra je vodík. Ostatní sloučeniny, kterým se dává přednost jsou ty, u kterých je Ra vázán na indolylu v poloze 2 a váže se s R7 za tvorby struktury obecného vzorce (lla):
kde X je volitelně substituovaný C1 -C4 alkylen. X je přednostně methylen substituovaný -CH2N(CH3)2, chráněný hydroxyl nebo chráněná aminoskupina.
Dává se přednost tomu, aby Rn byl vodík.
Volitelně substituovaným indolyl-3-glyoxylovým činidlem, kterému se dává přednost je sloučenina obecného vzorce (III):
•••9 4· 49 ·9 • · 9 · · 4 9 9 ·
« 9 4 · 4 · 9 9 9 · 9 9
9 9 9 9 9 9 *99 9 99 ···· *9 ·· (III) kde;
R3je I, Cl, Br nebo 0R4;
R4 je Cí -C4 alkyl;
Ry je vodík, alkyl, haloalkyl, arylalkyl, alkoxyalkyl, volitelně chráněný hydroxyalkyl, volitelně chráněný aminoalkyl, monoalkylaminoalkyl, dialkylaminoalkyl nebo trialkylaminoalkyl nebo COO(Ci -C4 alkyl);
Rs je vodík, Cj -C4 alkyl, Cj -C4 alkoxyl, CH2)m hydroxyl, acetyl, karboxyl, halogen, haloalkyl, nitroskupina a (CH2)mNR5R6, kde mje 0, 1,2 nebo 3.
Přednost se dává tomu, aby R3 byl Cl, Br nebo OR4 a nejvnodnějším je OR4. Přednost se dává tomu, aby Ry byl vodík, alkyl, haloalkyl, alkoxyalkyl, volitelně chráněný hydroxyalkyl, volitelně chráněný aminoalkyl, monoalkylaminoalkyl nebo dialkylaminoalkyl.
Týká se to také sloučenin, kde se váží R7 a Ry a vytvářejí můstkovou vazbu mezi indolylem glyoxalylovým činidlem a acetamidem. Takové sloučeniny mají obecný vzorec (IV):
nh2 r3.
Y-!, A
M í> O-y (W) (IV) (Rs)
- 10 • · ·« 4 · · «4 4 4 · · • · 4 ·«*· · 4 4 4
4 4 4 4 4 444
4 44 4 « 4 «44444 « 4 4 4 « · 4
444« 44«»·· ·£ ·· kde W představuje C4 až C8 volitelně substituovanou allylenovou strukturu a má volitelně interní ethérovou (-O-), aminovou (-NH-) nebo amidovou (-CONH-) vazbu. Obzvláště se dává přednost sloučeninám, kde má W interní etherovou vazbu a jsou představovány obecným vzorcem (IVa);
kde Z je -(CH2)P; Rg je halogen, chráněný hydroxyl, chráněná aminoskupina, NR5R6, NH(CF3) nebo N(CH3) (CF3); R5 a R6 jsou nezávisle na sobě vodík nebo Ci -C4 alkyl; p je 0, 1 nebo 2; a m je nezávisle 2 nebo 3. Nejvíce se dává přednost sloučeninám obecného vzorce IVa, kde p je 1 a Rs a R6 jsou methyly.
Ještě dalším indolyl-3-acetamidem, kterému, se dává přednost je sloučenina obecného vzorce;
(IVb) kde:
m, Z a Rg jsou stejné jak je definováno výše a R10 je odštěpující se s kupina hydroxylu nebo chráněného hydroxylu
- 11 9 9 9 99 · · 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 ·
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 · » »··«··
9 9 9 9 9 9
9·9 V 999999 99 9 ·
Sloučenina obecného vzorce (IVb) se nechá reagovat nejlépe s glyoxylovým činidlem za vzniku sloučeniny obecného vzorce
Pokud je potřeba, sloučenina IVc se izoluje z reakční směsi. Makrocyklus se potom upraví intramolekulární alkylací R10 odborníkům dobře známým způsobem, který je také popsán v (EP 0 657 458 (15. červen 1995)). Nejlépe se makrocyklus obecného vzorce IVd
H
připraví reakcí sloučeniny obecného vzorce IVc v přítomnosti alkalií jako jsou K2CO3) Na2CO3, NaOH, KOH, NaH a Cs2CO3.
Podobně lze reakci provádět substitucí na glyoxylovém činidle. Tedy analogická sloučenina jako je sloučenina obecného vzorce IVb:
- 12 φφφ φ
φ φ
(IVb1) může reagovat s nesubstituovaným indolyl-3-acetamidem k vytvoření sloučeniny obecného vzorce IVa.
Reakci glyoxylového činidla (IVb1) s indolyl-3-acetamidem nebo reakci indolyl-3acetamidu (IVb) s nenasyceným indolyl-3-glyoxylovým činidlem je možno vést jako jednostupňovou ke vzniku makrocyklu (IVd). N-alkylace na intermediální (IX) (níže) má pravděpodobně výhodu v tom, že intramolekulární kondenzace ovlivní tvorbu maleimidu. Jak bisindolylmaleimid tak makrocyklus se vytvářejí v jednom stupni při mírných podmínkách bez jakékoliv dimerizace. Například následující reakce
byla provedena asi s pěti ekvivalenty NaH za laboratorní teploty v přibližně 20 objemech DMF za vytvoření (IVd1) s 58% výtěžkem. Reakce nebyla úspěšná, pokud byl NaH za těchto podmínek v THF, avšak terciární butoxidkalium v DMF byl také použitelný.
- 13 Substituovaný nebo nesubstituovaný bis-indolylmaleimidový makrocyklus se tedy může vytvářet účinnou jednostupňovou reakcí. Takováto robustní syntéza nebyla dříve v oboru známá.
• · « · II · « • · · · · · 9 · • · · « · · · • · · « · ···««· • · · · * • · ··«· II · ·
Zjišťuje se, že různé stereoizomerní formy zde popsaných sloučenin mohou existovat. Sloučeniny obecného vzorce (IVd) mohou obsahovat chirální uhlíkový atom na substituované alkylenové struktuře. Sloučeniny se normálně připravují jako racemáty a mohou být běžně jako takové používány zde popsahou technikou, avšak lze izolovat nebo syntetizovat jednotlivé enentiomery. Příprava takových racemických směsí a jednotlivých enantiomerů a jejich směsí je součástí předloženého vynálezu.
Předložený vynález je založen na objevu, že indol-3-acetamid reaguje s indo!yl-3glyoxylovým činidlem v přítomnosti báze dostatečně silné, aby deprotonovala amid indolyl-3-acetamidu a methylenovou skupinu methylenového uhlíku indolylu v poloze 3. Báze, kterým se dává přednost se vybírají ze skupiny sestávající z alkoxidů alkalických kovů, hydridu sodíku, lithiumdiisopropylamidu nebo n-butyllithia a nejvyšší přednost se dává alkoxidům alkalických kovů jako je tercbutoxidkalium (KOBu1). Reakce se provádí v molárním nadbytku báze, vhodný je poměr. 0,5 až 10 ekvivalentů báze, lépe 3,0 až 5,5 ekvivalentů. Odborník v oboru pozná, že ekvivalenty báze závisejí na počtu kyselých vodíků v molekule.
Reakci lze provádět v organickém rozpouštědle, které je za daných reakčních podmínek inertní. Takovými rozpouštědly jsou etherová rozpouštědla jako je tetrahydrofuran, terciární butylméthylether, ether a dimethoxyethan, alkoholová rozpouštědla jako je ethanol nebo butanol, nebo polární rozpouštědla jako je
444· 4 · · 4 44 44 • 4 4 4 44 4 4444
4 44 4 4444
4 44 4 4 4 444444
4 4 4 4 4 4
4·4 4 44 ·4·4 44 44
- 14 dimethylformamid, dimethylsulxoxid nebo acetonitril. Tím však výčet látek není omezen. Přednost se dává rozpouštědlu tetrahydrofuranu. Nejméně se dává přednost alkoholovým rozpouštědlům pro jejich vysolovací účinek na báze.
Reakce obvykle vyžaduje přibližně ekvimoiární množství obou reagujících činidel, přesto, že vzájemně reagují i jiné ekvivalentní poměry. Reakční teplota se nejlépe udržuje okolo 0°C až přibližně k refluxní teplotě reakční směsi.
lndolol-3-glyoxylové činidlo používané v tomto vynálezu se připravuje za podmínek odborníkům známých. Obecně se glyoxylové činidlo připravuje technikou popsanou v publikacích: Feldman P.L., et al., Synthesis - Stuttgart, 9, 735-37, (1986), Downie, I.M., et al., Tetrahedron, 49, (19), 4015-34, (1993), Rone, N., et al., Synthetic Commun., 25, (5), 681-90, (1995), Oikawa, Y., et al., Heterocycles, 4, 1859, (1976), DaSettimo, JOC 35, 2546, (1970) a Rawal, U.H., Tetrahedron Lett., 26, 6141, (1985), které jsou zde podávány jako odkazy. Nejlépe se glyoxylové činidlo připravuje z indolu postupným působením oxalylchloridu na indol následovaným působením methoxidnatriem (25% hmotn.roztokem v methanolu) při nízké teplotě (<-60°C).
lndolyl-3-acetamid se připravuje za podmínek odborníkům známých, nebo se obstarává od Aldrich Chemical Company, (Aldrich Chemical, Milwaikee, Wl, katalog, str. 725, (1992-1993). Substituce na acetamid se provádí technikou odborníkům známou a popsanou v publikaci Rubottm, G., et al., Synthesis, 566, (1972), kde je na ni odkazováno.
Nechceme nijak omezovat technický výklad, avšak zájemci jistě znají mechanismus nárokované reakce, který je znázorněn na schématu 1.
- 15 • · ··
♦ ♦ ··
Schéma 1
base
H
Eliminace·
-H20
Sloučeninu (VI) a (VII) (trans a cis) lze izolovat z reakční směsi. Tyto meziprodukty byly charakterizovány NMR, hmotnostní spektroskopií a IR analýzou. Eliminace (dehydratace látky (VII) na sloučeninu obecného vzorce I) lze dosáhnout pomocí kyseliny nebo zásady. Pokud je indol-3-acetamid nesubstituovaný, používá se přednostně HCI. Pokud jde o substituovaný indol-3-acetamid, reakční produkt se nejlépe vysolí nadbytkem báze. Výhodou předloženého vynálezu je to, že indol obsahující funkční skupinu citlivou na kyselinu se může ihned zcyklizovat, pokud se vezme takto substituovaný indol-3-acetamid. Nejlépe se sloučenina obecného vzorce (VII) převede na konečný produkt v téže fázi vysolením reakčniho produktu HCI.
Pokud je indol-3-acetamid (II) substituován, je dosaženo úplné eliminace během 1 až 5 hodin a vytvoří se bis-indolylmaleimid bez nutnosti přidávat kyselinu. Eliminaci lze dále zlepšit použitím většího množství báze, nejlépe 4 až 5 ekvivalentů báze v • 0 ·· • · · «
- 16 reakci, která vede k úplné cyklizaci během 15 minut až 1 hodiny. Na kyselinu citlivý ketal a trityl obsahující indol-3-acetamid lze například cyklizovat sloučeninou obecného vzorce III najednou a získat bis-indolylmaleimidy s 90% výtěžností bez nutnosti přidávat kyselinu k zastavení reakce a k úplné eliminaci. K získání 98% a 84% výtěžku bis-indolylmaleimidu lze překvapivě cyklizovat i hydroxylovaný a aminosubstituovaný indol-3-acetamid.
Následující příklady nárokovaných syntéz ukazují v syntéze bisindolylmaleimidů na pružnost a sílu této metodiky. Předkládají se následující příklady, které ilustrují vynález, avšak nejsou co se týká rozsahu, nijak pro předmět vynálezu omezujícími. V následujících příkladech označení „NMR“ nebo „MS“ značí strukturu ověřenou NMR nebo hmotnostní spektroskopií.
Příklady provedení
Infračervená spektra byla zaznamenávána na spektrofotometru Perkin Elmer typ 781. 1H NMR spektra byla zaznamenávána na QE 300 MHz spektrometru při teplotě okolí. Údaje jsou uváděny takto: chemický posuv v ppm od vnitřního standardu tetramethylsilanu na škále d, multiplicita (b=pás, s=singlet, d=dublet, t=triplet, q=kvartet, qn=kvintet a m=multiplet), integrace, vazební konstanta (Hz) a přiřazení. 13C NMR spektra byla zaznamenávána na QE 300 MHz (75,5 MHz) spektrometru za okolní teploty. Chemický posuv v ppm od tetramethylsilanu se uvádí na škále d s použitím rezonance rozpouštědla jako interního standardu (deuterochloroform při 77,0 ppm a DMSO - d6 při 39,5 ppm). Elementární analýza byla prováděna pomocí přístroje Eli Lilly & Company Microanalytical Laboratory. Spektra s vysokým rozlišením byla získána na spektrometrech VG ZAB 3F nebo VG
4
4 4 444 4 4 4 • · 4 4
4 4 4 4 44 *4
- 17 70 SE. Analytické tenkovrstvé chromatogramy byly získány na EM Reagent 0,25 silikagelových deskách 60-F, Vizualizace byla prováděna pod UV zářením.
Příprava 1
-methyl-indol-3-acetamid
Roztok indol-3-acetonitri!u (10,0 g, 64,0 mmol) v DMF (50 ml) se po kapkách přidával k suspenzi hydridu sodíku (3,33 g, 83,3 mmol) v DMF (20 ml) při laboratorní teplotě. Výsledná směs byla míchána po dobu 30 minut a ochlazena na 0°C - 5°C a dále byl přidáván po kapkách roztok methyljodidu (13,63 g, 96,0 mmol) v DMF (30 ml). Reakcí se směs zahřála, míchalo se po dobu 3 hodin při laboratorní teplotě. Reakční směs byla extrahována EtOAc (300 ml) a vodným roztokem 0,5 N HCI (400 ml), organická fáze vysušena (MgSO4), rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací a získáno 16,34 g (>100%) surového alkylovaného produktu, se kterým se bez čištění dále postupovalo takto: Olej byl smísen s tetrabutylamoniumbromidem (4,13 g, 12,8 mmol) v CH2CI2 (100 ml) a před přidáním 30% vodného roztoku peroxidu vodíku ochlazeno v ledové lázni, načež následoval přídavek 20% hm. vodného roztoku NaOH (26 ml). Reakční směs se ponechala ohřát na laboratorní teplotu a před extrakcí CH2CI2 (650 ml), vodným roztokem 1 N HCI (500 ml) a vodou (500 ml) mícháno po dobu 21 hoclin. Organická fáze byla vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací; byla získána hustá kaše, ke které byl přidán hexan (100 ml). Tato směs se zfiltrovala za použití promývací směsi CH2CI2 + hexan = 1+1 (100 ml) a po vysušení získáno 8,45 g (70%) jmenovaného produktu. NMR. MS (FD) m/z=188 (M+, 100%). Vypočítané složení ChHi2N2O: C=70,19; H=6,43; N=14,88. Nalezeno: C=70,02; H=6,17; N=14,99.
• · ·· * ·
- 18 • · · · « · ···· • · ·· ····· • « ·· « · · ···«·· • · · · · · · ··· « ·· ···» ·· ··
Příprava 2
1-(2,2-dimethyl-1,3-dioxalanyl-4-ethyl)-3-indol-3-acetamid
Roztok indol-3-acetamidu (13,5 g, 77,5 mmol) v DMF (50 ml) se po kapkách přidával k suspenzi hydridu sodíku (4,3 g, 0,109 mmol) v DMF (50 ml) při teplotě 0°C-5°C. Výsledná směs byla míchána po dobu 1 hodiny v ledové lázni a dále byl přidáván po kapkách 4-[2-p-toluensulfonylethyl]-2,2-dimethyl-1,3-dioxolon (Tanis, S.P., et al., J.Org.Chem., 52, 818, /1987), (34,9 g, 0,116 mol). Reakční se směs ponechala ohřát na laboratorní teplotu míchalo se po dobu 16 hodin. Reakční směs byla extrahována EtOAc, solankou a vodným roztokem 5% LÍCI, organická fáze vysušena (MgSO4), rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací a získána olejovitá látka. K té byla přidána směs hexan + EtOAc = 4 + 3 (225 ml). Produkt ponechán krystalizovat a po vysušení izolováno 19,4 g (83%) produktu. NMR. MS (FD) m/z=302 (M+, 100%). Vypočítané složení C17H22N2O3: C=67,53; H=7,33; N=9,26. Nalezeno: C=67,72; H=7,38; N=9,31.
Příprava 3
1-(3-O’-trifenylmethylpropyl) -indol-3-acetamid
Roztok indol-3-acetamidu (5,00 g, 28,7 mmol) v DMF (25 ml) se přidával k suspenzi hydridu sodíku (1,61 g, 40,3 mmol) v DMF (25 ml) při laboratorní teplotě pod dusíkovou atmosférou. Výsledná směs byla míchána po dobu 30 minut při laboratorní teplotě a ochlazena na 0°C - 5°C. Dále byl přidáván roztok 3-brom-1(O’-trifenylmethyl)-propanolu (16,4 g, 43,1 mmol) v DMF (40 ml) a reakční směs míchána po dobu 16 hodin při laboratorní teplotě. Reakční směs byla extrahována EtOAc (700 ml), vodou (2x500 ml) a solankou (200 ml) a potom vysušena (MgSO^, rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací a získáno 23,1 g surového produktu, který se čistil flash chromatografií směsí hexan + aceton = 1 + 1 a získáno 12,45 g • · © · · • · ·· ····· • · ·© · · · ······ • · · · · · · ··· · ·· ···» ·· ··
- 19 (91%) olejovitého produktu. Pevná látka byla získána rozpuštěním olejovitého produktu v EtOH (50 ml) a krystalizaci a získáno 9,65 g (71%) látky. NMR. MS (FD) m/z=474 (M+, 100%). Vypočítané složení C32H30N2O2: C=80,98; H=6,37; N= 5,90. Nalezeno; C=80,84; H=6,59; N=5,62.
Příprava 4
-(1 -hydroxypropyl)-indol-3-acetamid
Roztok 3-indoiylacetonitrilu (3,00 g, 19.2 mmol) v DMF (30 ml) se po kapkách přidával k suspenzi hydridu sodíku (1,08 g, 27,0 mmol) v DMF (10 ml) při laboratorní teplotě. Před přidáním roztoku 3-brompropylacetátu (4,87 g, 26,9 mmol) v DMF (15 ml) byla výsledná směs míchána po dobu 30 minut. Směs se potom dále míchala po dobu 3 hodin při laboratorní teplotě. Následovala extrakce EtOAc (250 ml), vodným roztokem 0,5 N HCI (200 ml), vodou (200 ml) a solankou (50 ml), rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací a získáno 6,91 g (>100%) surového alkylovaného produktu, který se konvertoval na 1-(1-hydroxypropyl)-indo!-3acetamid bez dalšího čištění takto: Olej byi rozpuštěn v terciárním butanolu (70 ml), upraven čerstvě připraveným práškovým hydroxidem draselným (85%, 12,7 g, 192 mmol) a výsledná směs zahřívána s mírným refiuxem po dobu 1 hodiny. Reakční směs byla potom vylita do ledu a kyselost upravena na pH ~1 pomocí vodného roztoku 6 N HCI (35 ml). Reakční směs byla extrahována EtOAc (300 ml), vodou (200 ml), solankou (50 ml), organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací; pevná fáze byla přečištěna flash chromatografií s použitím směsi aceton + hexan = 2 + 1, následně směsí aceton + MeOH=95 + 5 a získáno 2,73 g (61 %) 1-(1-hydroxypropyl)-indol-3-acetamidu. NMR. MS (FD) m/z=232 (M+, 100%).
··«· ·· ·· 44 ·· ·· · ···· 4 4·· • · 4 4 4 4 4 4 4 • 4 · · · · · 4 · 4 4 4 4 • 4 · · · 4 4
444 4 44 ·4·4 44 44
- 20 Vypočítané složení Ci3H16N2O2: C=67,22; H=6,94; N=12,06. Nalezeno: C=65,99; H=7,24; N=11,00.
Příprava 5
1-(dimethylaminopropyl)-indol-3-acetamid
Na suspenzi 1-(methansulfoxylpropyl)-indol-3-acetamidu (1,0 g, 3,20 mmol) v THF (15 ml) bylo působeno 40% vodným roztokem dimethylaminu (13,5 ml, 0,108 mol) a výsledný reakční roztok zakryt a míchán při laboratorní teplotě po dobu 18 hodin. Reakční směs byla extrahována EtOAc (50 ml), vodou (2x50 ml) a solankou (25 ml). Spojené vodné fáze byly třikrát zpětně extrahovány do EtOAc (3x25 ml), spojené organické fáze vysušeny (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací; bylo získáno 0,77 g (92 %) 1-(dimethylaminopropyl)-indol-3-acetamidu. NMR. MS (FD) m/z=259 (M+, 100%).
Příprava 6 methylindolyl-3-glyoxylát
Roztok indolu (2,0 g, 1,70 mmol) v Et2O (20 ml) by! ochlazen na 0°C - 5°C pod atmosférou dusíku a po kapkách přidáván oxaiylchiorid (1,5 ml, 1,70 mmol) při teplotě <5°C. Výsledná žlutá kašovitá hmota byla po dobu 30 minut míchána v ledové lázni, potom ochlazena na -65°C a potom pomalu přidáván při teplotě < 58°C 25% (hmotn.) roztok methoxidnatria (7,8 ml, 3,4 mmol). Reakční směs se potom nechala vytemperovat na laboratorní teplotu, přidána voda (10 ml) a výsledná směs zfiltrována. Pevná fáze byla potom vysušena při laboratorní teplotě a získáno 3,21 g (93%) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=203 (M+, 100%). Vypočítané složení CnHgNOs: C=65,02; H=4,46; N=6,89. Nalezeno: C=64,93; H=4,25; N=7,O3.
··*· ··
- 21 ·· • · · · • · · • » · · • · · ·· ···· ·· ·· t · · · • · · · • ··· *·· • · ·· ··
Příprava 7
Methyl-(1-methyl-indolyl-3)-glyoxylát
Roztok N-methylindolu (2,0 g, 1,52 mmol) v Et20 (20 ml) byl ochlazen na 0°C - 5°C pod atmosférou dusíku a po kapkách přidáván oxalylchlorid (1,3 ml, 1,52 mmol) při teplotě <5°C. Výsledná žlutá kašovitá hmota byla po dobu 30 minut míchána v ledové lázni, potom ochlazena na -65°C a potom pomalu přidáván při teplotě < 58°C 25% (hmotn.) roztok methoxidnatria (7,0 ml, 3,04 mmol). Reakční směs se potom nechala vytemperovat na laboratorní teplotu, přidána voda (10 ml) a výsledná směs zfiltrována. Pevná fáze byla potom vysušena při laboratorní teplotě a získáno 2,93 g (89%) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=217 (M+, 100%). Vypočítané složení Ci2HnNO3: C=66,35; H=5,10; N=6,45. Nalezeno: C=66,29; H=5,39; N=6,65.
Příprava 8
3-brompropylacetát
K roztoku 3-brom-1-propanolu (100 g, 0,720 mol) a 4-dimethylaminopyridinu (8,79, 72,0 mmol) v CH2CI2 (500 ml) o teplotě 0°C - 5°C byl přidán acetanhydrid (74,7 ml, 0,792 mol). Reakční směs byla zahřívána k laboratorní teplotě po dobu 4 hodin a potom extrahováno CH2CI2 (200 ml), vodným roztokem 1 N HCI (2x 300 ml), nasyceným roztokem NaHCCfy (2x300 ml) a solankou (200 ml), rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací; bylo získáno 128,52 g (99 %) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=180 (M+, 100%). Vypočítané složení CsHgC^Br, C=33,17; H=5,01. Nalezeno: C=33,69; H=5,09.
Příprava 9
3-brom-1 -10-(O’-trifenylmethyl)propanol
Tritylchlorid (109 g, 0,391 mol) byl rozpuštěn v CH2CI2 (500 ml), ochlazeno na 0°C 5°C pod atmosférou dusíku, přidáván triethylamin (59,4 ml, 0,426 mol), dále přidán
- 22 roztok 3-brom-1-propanolu (49,4 g, 0,355 mol). Reakční směs se potom nechala ohřát na laboratorní teplotu a mícháno po dobu 4 hodin. Reakční směs byla extrahována CH2CI2 (150 ml), vodou (500 ml) a solankou (150 ml), vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací; bylo získáno 144,6 g surového produktu, který byl přečištěn flash chromatograficky s použitím postupně směsi od 2+1 do 1+1 hexan + CH2CI2 a získáno 105,7 g (78 %) výše uvedené pevné látky. NMR. MS (FD) m/z=380 (M+, 100%). Vypočítané složení C22H2iOBr: C=69,30; H=55,5. Nalezeno: C=69,10; H=5,48.
Příprava 10
1-(methansulfonylpropyl)-indol-3-acetamid
Methansulfonylchlorid (0,67 ml, 14,5 mmol) se po kapkách přidával k roztoku 1-(1hydroxypropyl)-indol-3-acetamidu (1,68 g, 7,23 mmol) a triethylaminu (1,41 ml, 10,1 mol) v CH2CI2 (20 ml) o teplotě 0°C - 5°C pod atmosférou dusíku. Reakční směs se potom míchala po dobu 30 minut v ledové lázni a extrahovala CH2CI2 (200 ml), vodou (100 ml), nasyceným roztokem NH4CI (100 ml) a solankou (50 ml), organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací a získána pevná látka, která byla rozetřena v THF (15 ml) a zfiltrováno. Po vysušení bylo získáno 1,58 g (71%) výše uvedené látky. NMR. MS (FD) m/z=310 (M+, 100%). Vypočítané složení C14H18N2O3S. 0=54,18; H=5,85; N=9,03. Nalezeno: 0=54,64; H=5,98; N=8,97.
Příprava 11
1-(trifenylmethoxy)-2-(2-(indol-3-acetamid)-oxy)-4-butantriol
Do 100 ml CH2CI2 se při laboratorní tepiotě dán 1,2-(dimethylacetonid)-4-butantriol (9,5 g, 65,07 mmol). Byl přidán imidazol (8,85 g, 130,15 mmol,
- 23 • «9·· ·* »· ·· ♦ · * ♦ * · e « · ·
2,0 ekv.), potom t-butyldimethylsilylchlorid (16,99 g, 61,81 mmol, 0,95 ekv.). Reakční směs byla míchána při laboratorní teplotě po dobu 4 hodin. Vysoleno roztokem NH4Ci, promyto solankou, vysušeno nad MgSO4 a odpařeno do olejovité konzistence. Tato olejovitá látka převedena do 80% vodného roztoku kyseliny octové a mícháno po dobu 24 hodin při laboratorní teplotě. Prudce ochlazeno vodou a zředěno CH2CI2. Výsledná organická fáze byla promyta nasyceným roztokem NaHCO3 a vodou, vysušena nad MgSO4, odpařeno do olejovité konzistence, přečištěno sloupcovou chromatografií a získáno 14,2 g 1,2,4-(t-butyldifenylsilyloxy)butantriolu jako čiré olejovité látky (71% výtěžek).
1,2,4-(t-butyldifenylsilyloxy)-butantriol (28,0 g, 81,4 mmol) byl dán do 400 ml CH2CI2 při laboratorní teplotě. Byl přidán triethanolamin (13,6 ml, 97,7 mmol, 1,2 ekv.) a dále tritylchlorid (25,0 g, 89,5 mmol, 1,1 ekv.). Reakční směs byla míchána po dobu 24 hodin při laboratorní teplotě. Vysoleno roztokem NH4CI. Výsledná organická fáze byla promyta solankou, odpařeno do olejovité konzistence a před přečištěním sloupcovou chromatografií (7+1=hexan+EtOAc) vzniklá olejovitá látka vysušena nad MgSO4 . Získáno 40,9 g 1-(trifenylmethoxy)-2,4-(t-butyldifenylsilyIoxy)-butantriolu jako čirá olejovitá látka (výtěžek 96%).
Do 100 ml THF byl dán NaH (5,0 g, 124,2 mmol, 1,4 ekv.). 1-(trifenylmethoxy)-2,4(t-butyldifenylsilyloxy)-butantriol (52,0 g, 88,7 mmol) byl dán do 400 ml THF a přidáno do reakční směsi. Reakční směs byla dále zahřívána na 45°C po dobu 1 hodiny a pak byl po kapkách přidáván ailylbromid (13,8 ml, 159,7 mmol, 1,8 ekv.). Reakční směs opět zahřívána na 45°C po dobu dalších 12 hodin. Vysoleno roztokem NH4CI. Výsledná organická fáze byla promyta solankou a před odpařením na olejovitou látku a přečištěním sloupcovou chromatografií (9+1=hexan+EtOAc) vysušena nad MgSO4. Získáno 44,8 g 1-(trifenylmethoxy)-2-(2-pentenoxy)-4-(t9 9 99
t.
*
9 · 9 · · « Φ · 9 • 99 »«»· β · · · * » * ·
9·· 999
- 24 butyldifenylsilyloxy)-butantriolu jako čirá olejovitá látka (výtěžek 81%).
1-(trifenylmethoxy)-2-(2-pentenoxy)-4-(t-butyidifenylsilyloxy)-butantriolu (3,6 g, 5,76 mmol) bylo dáno do 30 ml směsi CH2CI2 + MeOH = 1 + 1 a ochlazeno na -50°C. Reakční směsí byl probubláván ozón po dobu 30 minut, za sledování barevné změny indikátoru sudanové červeně. Ještě při -50°C byl přidán borhydrid (0,43 g, 11,52 mmol, 2,0 ekv.) a reakční směs ponechána pomalu přes noc vytemperovat na laboratorní teplotu. Vysoleno roztokem NH4CI a výsledná organická fáze dále promyta solankou a před odpařením na olejovitou látku přečištěna sloupcovou chromatografii (3 + 1 = hexan + EtOAc) vysušena nad MgSO4. Získáno 2,3 g 1(trifenylmethoxy)-2-(2-hydroxyethoxy)-4-(t-butyldifenylsilyloxy)-butantriolu jako čirá olejovitá látka (výtěžek 63%).
-(trifenylmethoxy)-2-(2-hydroxyethoxy)-4-(t-butyldifenylsolyloxy)-butantriol (18,6 g, 30,0 mmol) byl dán do 200 ml CH2CI2 a ochlazeno na -5°C. Byl přidán triethylamin (5,2 ml, 37,5 mmol, 1,25 ekv.) a potom po kapkách methansulfonylchlorid (2,8 ml, 36,0 mmol, 1,2 ekv.) a teplota udržována pod 0°C. Reakční směs byla míchána po dobu 30 minut při -5°C. Vysoleno NH4CI a výsledná olejová fáze promyta solankou a před odpařením vysušeno nad MgSO4. Získáno 19,7 g 1-(trifenylmethoxy)-2-(2(methansulfonyloxy)ethoxy)-4-(t-butyldifenylsilyloxy)-butantriolu jako lehká žlutá olejovitá látka (výtěžek 96%). Do 400 ml DMF byl dán 60% NaH (5,18 g, 129 mmol, 1,5 ekv.) v minerálním oleji a ochlazeno na 0°C. Pomalu byl přidáván roztok indol-3acetamidu (22,6 g, 129 mmol, 1,5 ekv.) v 325 ml DMF za udržování teploty pod 0°C. Reakční směs se potom nechala vytemperovat na laboratorní teplotu a mícháno po dobu 2 hodin. Znovu ochlazeno na 0°C a pomalu přidáván roztok <· * · · •t · · « » * · '» * · f · · » • * * £ · *» · * * • O i G I '· · »·»«·« • A i· » » · · ·*» ····<.»» €<♦ 99
- 25 - ·
1-(trifenylmethoxy)-2-(2-(methansulfonyloxy)ethoxy)-4-(t-butyldifenylsilyloxy)butantriolu (61,3 g, 86,4 mmol) v 500 ml DMF (celkem 20 objemů) za udržování teploty pod 0°C. Reakční směs se po dobu 1 hodiny míchala pň 0°C a potom ponechána vytemperovat na laboratorní teplotu a dále přes noc míchána. Vysoleno roztokem NH4CI, zředěno EtOAc a výsledná olejová fáze několikrát promyta vodou k odstranění DMF. Potom bylo sušeno promýváním solankou, sušeno nad MgSO4 a odpařeno. Získán 7 = l-(trifenylmethoxy) -2-(2-indol-3-acetamid)oxy)-4-(tbutyldifenylsilyloxy)-butantriol jako temně hnědá olejovitá látka, která byla zpracovávána bez čištění (výtěžek 68,0 g).
l-(trifenylmethoxy) -2-(2-indol-3-acetamid)oxy)-4-(t-butyldifenyísilyloxy)-butantriolu (68,0 g, 129 mmol) bylo dáno do 100 ml 1M roztoku tetrabutylamoniumfluoridu v THF. Rakční směs míchána při laboratorní teplotě po dobu 6 hodin. Vysoleno vodou a pro zlepšení oddělování zředěno EtOAc. Výsledná organická fáze byla promyta solankou, vysušeno nad MgSO4 a odpařeno na hnědou olejovitou látku, která byla přečištěna sloupcovou chromatografií (1 + 1 = hexan + aceton až 100% aceton). Získáno 26,0 g jmenované sloučeniny jako napěněné bílé pevné látky (55% výtěžek 2 stupňů).
Příklad 1
3,4,-(3-indolyl)-1H-pyrrol-2,5-dion
Na suspenzi indol-3-acetamidu (1,00 g, 5,74 mmol) a methylindolyl-3-glyoxylátu (1,28 g, 6,30 mmol) v THF (10 ml) bylo působeno 1 M roztokem tercbutoxykalia v THF (17,2 ml, 17,2 mmol) při laboratorní teplotě pod atmosférou dusíku. Výsledná temná reakční směs byla míchána po dobu 3 hodin při laboratorní teplotě a potom na ni působeno koncentrovanou (37%) HCI (8 ml) ponechávajíc exotermní průběh «ΑΑΑ « A · · • AAAA A A · · • ♦ · * · · A · < « 4> B 9 · »····» >4i ♦ o · · •A AAA· A A ·*
- 26 reakce. Reakční směs byla dále extrahována EtOAc (125 ml), vodou (2x100 ml), solankou (25 ml) a organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku pevné látky, která byla přečištěna flash chromatografii s použitím gradientu 2 + 1 až 1 + 1 = hexan + EtOAc. Získáno 2,04 g (100%) arcyriarubinu A [1,28 g (68%) při použití glyoxylchloridu]. 3,4-(3-indolyl-1H-pyrrol-2,5dion může být také pro získání stechiometrického ethanoíového monosolvátu o vysoké čistotě (>99%) a výtěžku (88%) rekrystalizován z EtOH. NMR. MS (FD) m/z=327 (M+, 100%). Vypočítané složení C22Hi9N3O3: C=70,76; H=5,13; N=11,25. Nalezeno: C=70,97; H=5,22; N=11,12.
Příklad 2
3-[(1 -methyl)-3-indolyl]-4-(3-indolyl) -1 H-pyrrol-2,5-dion
Způsob 1: Suspenze 1-methylindol-3-acetamidu (1,00 g, 5,31 mmol) a methylindolyl3-glyoxylátu (1,30 g, 6,40 mmol) [nebo 1,32 g, 63,6 mmol indol-3-glyoxylchloridu] v THF (10 ml) byla ochlazena v ledové lázni pod atmosférou dusíku a potom na ni působeno 1M roztokem tercbutoxykalia v THF (15,9 ml, 15,9 mmol). Výsledná temná reakční směs byla míchána po dobu 5 minut v ledové lázni a 2,5 hodiny při laboratorní teplotě a potom na ni působeno koncentrovanou (37%) HCI (8 ml) ponechávajíc exotermní průběh reakce. Reakční směs byla dále extrahována EtOAc (150 ml), vodou (100 ml), solankou (25 ml) a organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku pevné látky, která byla přečištěna flash chromatografii s použitím gradientu 2 + 1 až 1 + 1 = hexan + aceton. Získáno 1,66 g (92%) jmenované látky [1,38 g (76%) při použití glyoxylchloridu].
Způsob 2: Suspenze 1-indol-3-acetamidu (1,00 g, 5,74 mmol) a methyl-(1methylindolyl-3-glyoxylátu (1,50 g, 6,91 mmol) v THF (10 ml) byla ochlazena v ledové lázni pod atmosférou dusíku a potom na ni působeno
- 27 4 « 4 «· . t I *
a'
1Μ roztokem tercbutoxykalia v THF (17,2 ml, 17,2 mmol). Výsledná temná reakční směs byla míchána po dobu 5 minut v ledové lázni a 2,5 hodiny při laboratorní teplotě a potom na ni působeno koncentrovanou (37%) HCl (8 ml) ponechávajíc exotermní průběh reakce. Reakční směs byla dále extrahována EtOAc (150 ml), vodou (100 ml), solankou (25 ml), organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku pevné látky, která byla přečištěna flash chromatografii s použitím gradientu 2 + 1 až 1 + 1 = hexan + aceton. Získáno 1,71 g (87%) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=341 (M+, 100%). Vypočítané složení ΰ2ιΗ15Ν3Ο2: C=73,89; H=4,43; N=12,31. Nalezeno: C=73,31; H=4,57; N=12,27.
Příklad 3
3,4,-[(1-methyl)-3-indolyl]-1H-pyrrol-2,5-dion
Na suspenzi 1-methylindol-3-acetamidu (1,0 g, 5,31 mmol) a (methylindol-3-yl)glyoxylátu (1,38 g, 6,35 mmol) v THF (10 ml) bylo působeno 1 M roztokem tercbutoxykalia v THF (15,9 ml, 15,9 mmol) při laboratorní teplotě pod atmosférou dusíku. Výsledná reakční kaše byla míchána po dobu 2 hodin při laboratorní teplotě a potom vysolena 1N HCl (25 ml). Vysrážený produkt byl po 15 minutách izolován filtrací. Bylo získáno 1,88 g (99%) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=355 (M+, 100%). Vypočítané složení C22Hi?N3O2: C=74,35; H=4,82; N=11,82 Nalezeno: C=74.25; H=5,03; N=11,55.
Příklad 4
3-[1-(2,2-ďimethyl-1,3-dioxalanyl -4-ethyí)-3-indolyl]-4-(3-indolyl) -1 H-pyrrol-2,5-dion
Suspenze 1-(2,2-dimethyl-1,3-dioxalanyl-4-ethyl)-3-indol-3-acetamidu (1,00 g, 3,31 mmol) a methylindol-3-glyoxylátu (0,81 g, 3,99 mmol) v THF (10 ml) byla ochlazena ► ·· , » Φ * · 9 a » · · ·
- 28 v ledové lázni pod atmosférou dusíku a potom na ni působeno 1M roztokem tercbutoxykalia v THF (14,9 ml, 14,9 mmol). Výsledná temná reakční směs byla míchána po dobu 5 minut v ledové lázni a 1 hodinu 15 minut při laboratorní teplotě. Reakční směs byla dále extrahována EtOAc (125 ml), vodou (2x100 ml), solankou (25 ml) a organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku pevné látky, která byla přečištěna flash chromatografii s použitím gradientu 2 + 1 až 1 + 1 = hexan + EtOAc. Získáno 1,41 g (93%) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=455 (M+, 100%). Vypočítané složení C27H25N3O4: C=71,19; H=5,53; N=9,23 Nalezeno: C=70,32; H=5,72; N=8,81.
Příklad 5
3-[1-(3-O’-trifenylmethylpropyl)-3-indolyl]-4-(3-indolyl) -1H-pyrrol-2,5-dion
Suspenze 1-(3-O’-trifenylmethylpropyl)-indol-3-acetamidu (1,00 g, 2,10 mmol) a methylindolyl-3-glyoxylátu (0,51 g, 2,51 mmol) v THF (10 ml) byla ochlazena v ledové lázni pod atmosférou dusíku a potom na ni působeno 1M roztokem tercbutoxykalia v THF (6,30 mi, 6,30 mmol). Výsledná temná reakční směs byla míchána po dobu 5 minut v ledové lázni a 2 hodiny při laboratorní teplotě. Reakční směs byla dále extrahována EtOAc (125 ml), vodou (100 ml), solankou (25 ml) a organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku pevné látky, která byla přečištěna flash chromatografii směsí 1 + 1 = hexan + aceton. Získáno 1,20 g (91%) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=627 (M+, 100%). Vypočítané složení C42H33N3O3: C=80,36; H=5,29; N=6,69 Nalezeno: C=79,35; H=5,67; N=6,29.
- 29 0 0 · · · Λ · « « · 0 0 0 0 0 » ? 0 0 0 '
0 0 0 0 0 0# ♦ ·* 0000
Příklad 6
3-[1-(3-hydroxypropyl)-3-indolyl]-4-(3-indolyl) -1H-pyrrol-2,5-dion
Způsob 1: Suspenze 1(1-hydroxypropyl)-indol-3-acetamidu (1,00 g, 2,10 mmol) a methylindolyl-3-glyoxylátu (0,51 g, 2,51 mmol) v THF (10 ml) byla ochlazena v ledové lázni pod atmosférou dusíku a potom na ni působeno 1M roztokem tercbutoxykalia v THF (6,30 ml, 6,30 mmol). Výsledná temná reakční směs byla míchána po dobu 5 minut v ledové lázni a 2 hodiny při laboratorní teplotě a potom na ni působeno koncentrovanou (37%) HCI (8 ml) a zahříváno pod refluxem po dobu 1 hodiny k odpaření alkoholu. Reakční směs byla dále extrahována EtOAc (125 ml), vodou (100 ml), solankou (25 ml) a organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku pevné látky, která byla přečištěna flash chromatografii s použitím směsi 1 + 1 = hexan + aceton. Získáno 0,66 g (82%) jmenované látky.
Způsob 2: Roztok 1-(1-hydroxypropyl)-indol-3-acetamidu (1,56 g, 6,71 mmol) a methylindolyl-3-glyoxylátu (2,73 g, 13,4 mmol) v THF (15 ml) byl ochlazen v ledové lázni pod atmosférou dusíku a potom na něj působeno 1M roztokem tercbutoxykalia v THF (26,9 ml, 26,9 mmol). Výsledná temná reakční směs byla míchána po dobu 5 minut v ledové lázni a 3 hodiny při laboratorní teplotě a potom vysolena koncentrovanou (37%) HCI (10 ml). Reakční směs byla dále extrahována EtOAc (300 ml), vodou (2x200 ml), solankou (50 ml) a organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku pevné látky, která byla přečištěna flash chromatografii s použitím gradientu 2 + 1 až 1 + 1 = hexan + aceton. Získáno 2,55 g (100%) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=385 (M+, 100%). Vypočítané složení C23H19N3O3: C=71,67; H=4,97; N=10,90. Nalezeno: C=71,08; H=5,17; N=10,32
• 4 » 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 · • · • • 4 •4 «
4 4
4 4 4 4 * 4 4 4 4 4 4 4
i 4 44 4*4 « • · • 4 • 4
Příklad 7
3-[1-(3-dimethylaminopropyl)-3-indolyl]-4-(3-indolyl) -1H-pyrrol-2,5-dion
Způsob 1: Suspenze 1-(dimethylaminopropyl)-indol-3-acetamidu (0,60 g, 2,31 mmol) a methylindolyl-3-glyoxylátu (0,94 g, 4,63 mmol) v THF (10 ml) byla ochlazena v ledové lázni pod atmosférou dusíku a potom na ni působeno 1M roztokem tercbutoxykalia v THF (9,3 ml, 9,30 mmol). Výsledná temná reakční směs byla míchána po dobu 5 minut v ledové lázni a 3 hodiny při laboratorní teplotě. Reakční směs byla dále extrahována EtOAc (100 ml), vodou (2x75 ml), solankou (25 ml) a organická fáze vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku 1,13 g pěny. K jejímu rozpuštění byl přidán aceton (8 ml), produkt ponechán vykrystalizovat, izolován filtrací a po vysušení získáno 0,80 g (84%) jmenované látky.
Způsob 2: Na suspenzi 3-[1 -metansulfonylpropyl)-3-indolyl]-4-(3-indolyl)-1 H-pyrrol2,5-dionu (70,39 g, 0,152 mol) v THF (1015 ml) bylo působeno 40%vodným roztokem dimethylaminu (423 ml, 3,37 mol) a pevná látka se okamžitě rozpustila za vzniku roztoku, který se míchal při laboratorní teplotě po dobu 16 hodin. Reakční směs byla dále extrahována CH2CI2 (1500 ml), vodou (2x1000 ml), a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku 59,98 g (96%) jmenované látky. NMR. MS (FD) m/z=412(M+, 100%). Vypočítané složení C25H24N4O2: C=72,80; H=5,87; N=13,58. Nalezeno: C=71,80; H=6,31; N=12,93.
« · *
- 31 9 999
Příklad 8
3-[1 -(methansulfonylpropyl)-3-indolyl]-4-(3-indolyl) -1 H-pyrrol-2,5-dion
Na suspenzi 3-[1-(3-hydroxypropyl)-3-indolyl]-4-(3-indolyl)-1H-pyrrol-2,5-dionu (41,84 g, 0,109 mol) v CH2CI2 (1200 ml) působeno pyridinem (26,3 ml, 0,326 mol) a potom anhydridem kyseliny methansulfonové (22,69, 0,130 mol) a reakční směs míchána po dobu 2,5 hodiny při laboratorní teplotě pod atmosférou dusíku. Potom byla reakční směs extrahována vodným roztokem 0,1N HCI (3260 ml), vodou (1500 ml) a solankou (500 ml). Organická fáze byla vysušena (MgSO4) a rozpouštědlo odstraněno vakuovou destilací za vzniku 49,96 g (99%) jmenované pevné látky. NMR. MS (FD) m/z=464, (M+, 100%). Vypočítané složení C24H21N3O5S; C=62,19; H=4,57; N=9,07, S=6,92. Nalezeno: C=61,52; H=4,72; N=8,74, S=6,88.
Příklad 9
II
O.
N
H
H
I
H
H
III
Arcyriarubin A
- 32 « · » 9 * «· 9· ·*
9 9 9' · 9 · * • 9 9 9 · »999 « 99 * · · 999999 • 9 9 9 9 · 9
99« 9 9 9 9 9 9 9 .9 9 ·
Tabulka 1. Vliv rozpouštědla, báze a režimu přidávání činidel (Addn)
Příklad Rozpouštědlo Báze (ekv.) Ekv. III Režim Addn1 Výtěžek ...... (%)2
1 THF KOBu1 (5,5) 1,2 A 100
2 THF KOBu1 (5,5) 1,2 B 100
3 THF KOBu1 (3,0) 1,1 A 100
4 DMF KOBu1 (4,5) 1,1 B 36
5 THF NaH (3,5) 1,2 B 56
6 THF NaH (3,0) 1,2 A 39
7 DMF NaH (3,5) 1,2 B 31
8 THF Et3N (3,0) 1,2 A žádný v.
9 Toluen NaOH/TBAB 2,0 - žádný v.
10 voda NaOH/TBAB 2,0 - žádný v.
1 Režim přidávání A = báze přidána k činidlům; Režim přidávání B = činidla
přidávána k bázi. 2Výtěžek chromatogarfie Příklad 10
(II) (III) (I)
Ke stanovení rozsahu této reakce byla připravena serie substituovaných indol-3acetamidů a ponechána reagovat se substituovaným indolyl-3-glyoxylovým činidllem při poměru 3 ekv. KOBu1 a 1,2 ekv. indolyl-3-glyoxaIátu v THF. Reakce nesubstituovaného indol-3-acetamidu s nesubstituovaným indolyl-3-glyoxylchloridem dala nižší výtěžky (68%) než při použití odpovídajícího methyl glyoxalátesteru
- 33 ♦ » »·» · * · * *» 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 · * 9 * * · ······ • · · · · · · »·· · ·· 99 99 99 9 9 (tabulka II, příklady 1-2). Vedle vyšších výtěžků byl ester také lepší v porovnání s glyoxylchloridem, protože sloučenina je stabilnější při uchovávání a lze ji analyzovat kapalinovou chromatografií s reverzní fází.
Tabulka II: Výsledky makrocyklizace
Příklad R7
R3 R7 Výtěžek (%)1
H
H
CH3
CH3
H
CH3
N(Me)2
OMe H 100
Cl H 68
OMe H 92
Cl H 76
OMe ch3 87
OMe ch3 992
OMe H 933
OMe H 91
OMe H 62
OMe H 1004
OMe H 72
OMe H 844
1 Výtěžky chromatografie. 2 Produkt izolovaný přímo z reakční nádoby po vysolení vodným roztokem 1N HCI. 3Reakce se 4,5 ekv. báze. 4 Opakovaná reakce se 4,0 ekv báze a 2,0 ekv. (III).
Příklad 11
10,11,14,15-tetrahydro-13-[(trifenylmethoxy)methyl]-4,9:16,21-dimetheno-1H, 13Hdibenzo[E.K]pyrrol[3,4-H][1,4,13) oxadiazacyklohehadecin-1,3 (2H)-dion
- 34 • ♦··· 99 9» 99 99 «9 9 999 9 9 99 9
9 99 9 · 9 9 9
9 99 9 9 9 ·»····
9 9 9 9 9 9
999 9 ·9 9999 99 99
1-(trifenylmethoxy)-2-(2-(indol-3-acetamid)oxy-4-butantriol (24,9 g, 45,3 mmol) byl dán do 250 ml THF a přidán indol-3-methylglyoxylát (18,4 g, 90,7 mmol, 2,0 ekv.). Vzniklá kaše byla ochlazena na 0°C. Dále byl pomalu přidáván 1M roztok KOBu1 v THF (181 ml, 181 mmol, 4,0 ekv.). Nahnědlá reakční směs rychle zčervenala, byla ponechána vytemperovat na laboratorní teplotu a míchána přes noc. Reakční směs byla dále vysolena roztokem NH4CI a zředěna EtOAc. Vzniklá organická fáze byla promyta vodou, solankou, vysušena nad MgSO4, k odstranění základní kyseliny zfiltrována přes silnou vrstvu silikagelu a odpařeno. Výtěžek je 31,6 g červené pevné látky (99%výtěžek) 3-[1-[2-[1-(trifenylmethoxy)-2,4-butantrioi]-ethoxy-3indolyl]-4-3-indolyl)-1H-pyrrol-2,5-dionu.
3-[1 -[2-[ 1 -(trifenylmethoxy)-2,4-butantriol]-ethoxy-3-indoly!]-4-(3-indolyl)-1 H-pyrrol2,5-dion (10,0 g, 14,2 mmol) byl dán do 100 ml THF a ochlazeno na 0°C. Byl přidán pyridin (3,45 ml, 42,8 mmol, 3,0 ekv.), pak anhydrid kyseliny methansulfonové (5,10 g, 28,5 mmol, 2,0 ekv.). Reakční směe se ponechala vytemperovat na laboratorní teplotu a mícháno po dobu 2,5 hodiny. Směs byla vysolena roztokem NH4CI, přidáván roztok NaHCO3 do neutrálního pH a výsledná organická fáze dále promyta roztokem NH4CI, solankou, vysušena nad MgSO4 a odpařena za laboratorní teploty (laboratorní teplota je důležitá, protože produkt je nestabilní) . Vzniklý 3-[1-[2-[1(trifenylmethoxy)-2,4-methansulfonyloxy)-butantriol]-ethoxy-3-indolyl]-4-(3-indolyl)1H-pyrrol-2,5-dion je červená pevná látka, která byla ihned převedena do dalšího reakčního stupně bez dalšího čištění (výtěžek = 11,1 g).
3-[1-[2-[1(trifenylmethoxy)-2,4-methansulfonyloxy)-butantriol]-ethoxy-3-indolyl3-4-(3indolyl)-1H-pyrrol-2,5-dion (4,0 g, 5,12 mmol) byl dán do 80 ml DMF a přidán pyridin (414 μΙ, 5,12 mmol, 1,0 ekv.) k neutralizaci kyseliny vzniklé reakcí. Dále byl přidán NaBr (5,26 g, 51,2 mmol, 10,0 ekv.) a reakční směs zahřívána na 50°C po
9999 99 «9 9# 99 • 9 9 9999 999 ·
9 99 « 9999
9 99 9 9 9 «99999
9 9 9 9 9 9 •99« 999999 99 99
- 35 dobu 3 hodin. Vysoleno roztokem NH4CI a zředěno EtOAc. Výsledná organická fáze byla opakovaně promývána vodou k odstranění DMF, dále promyto solankou, vysušeno nad MgSO4 a odpařeno do červeného zbytku, který byl překrystalizován ze směsi aceton+EtOAc a získáno 3,11 g 3-[1-[2-[1-(trifenylmethoxy)-2,4-brombutantriol]-ethoxy]-3-indolyl]-4-(3-indolyl)-1 H-pyrrol-2,5-dionu jako jasně oranžová pevná látka.
Do 75 ml DMF byl dán CS2CO3 (213 mg, 0,66 mmol, 1,0 ekv.) a zahřáto na 100°C. Dále byl do aparatury s pístovým čerpadlem o objemu 30 ml dán do 25 ml DMF 3-[1 [2-[1-(trifenylmethoxy)-2,4-brom-butantriol]-ethoxy]-3-indolyl]-4-(3-indolyl)-1H-pyrrol2,5-dion (500 mg, 0,66 mmol). Tento roztok 3-[1-[2-[1-(trifenylmethoxy)-2,4-brombutantriol]-ethoxy]-3-indolyl]-4-(3-indolyl)-1 H-pyrrol-2,5-dionu byl pomalu přidáván během 1 hodiny do roztoku CS2CO3 ohřívaného na 100°C. Po ukončení přidávání byla teplota ještě udržována na 100°C po dobu 1 hodiny a potom ponecháno zchladnout na laboratorní teplotu. Vysoleno přídavkem roztoku NH4CI a zředěno EtOAc. Výsledná organická fáze byla k odstranění DMF několikrát promyta vodou, potom promyta solankou, vysušena nad MgSO4 a odpařena, zbytek přečištěn sloupcovou chromatografii (postupně ze 100% hexanu na hexan+aceton=1+1). Získáno 328 mg 10,11,14,15-tetrahydro-13-[(trifenylmethoxy)methyl]-4,9:16,21dimetheno-1 H, 13H-dibenzo[E. K]pyrrol[3,4-H][1,4,13)oxadiazacyklohexadecin1,3(2H)-dionu jako purpurově zabarvená pevná látka (výtěžek 73%).
Příklad 12
10,11,14,15-tetrahydro-13-[(dimethylamino)methyl]-4,9:16,21 -dimetheno-1 H, 13Hdibenzo[E.K]pyrrol[3,4-H][1,4,13) oxadiazacyklohexadecin-1,3}2H]-dion
- 36 © · · © © ·© © © ·· ·© ·· © ···· «©·· • · ·© <«*·· • · «· · · « ·©·«·· • · « « · · · «φ© · ·© ♦··· ·· ·©
Z 10,11,14,15-tetrahydro-13-[(trifenylmethoxy)methyi]-4,9:16,21 -dimetheno-1 H, 13Hdibenzo[E.K]pyrrol[3,4-H][1,4,13) oxadiazacyklohexadecin-1,3(2H)-dionu je sejmuta chránící skupina, aby mohl vytvořit volnou hydroxyskupinu a být převeden na bromid. Výsledný bromid je převeden přídavkem dimethylaminu v DMF nebo jinou technikou odborníkům známou na dimethylamin.
Bis-indolylmalimidy připravené nárokovaným reakčním mechanizmem jsou vhodné k inhibici PKC savců a léčbu stavů spojených s abnormalitami PKC. Příslušné dávky sloučeniny podávané podle tohoto vynálezu musejí být ovšem stanoveny podle zvláštních okolností týkajících se případu včetně způsobu podávání, cesty podávání,zvláštních okolností, za kterých se léčí a podobných okolností. Sloučerniny mohou být podávány různými cestami včetně orální, rektální, transdermální, subkutální, lokální, intravenozní, intramuskulární nebo intranasální. Pro všechny indikace obsahuje typická denní dávka od přibližně 0,01 mg.kg1 do asi 20 mg.kg'1 aktivní sloučeniny podle tohoto vynálezu. Dávka, které se dává přednost je asi od 0,05 mg.kg1 do asi 10 mg.kg'1, ideálně asi od 0,1 mg.kg1 do asi 5 mg.kg'1. Pro lokální podávání je obvyklá dávka přibližně od 1 do 500 mg sloučeniny na cm2 poškozené tkáně. Přednost se dává množství sloučeniny v rozmezí od asi 30 do 300 mg.cm'2, lépe od asi 50 do 200 mg.cm'2 a nejlépe od asi 60 do 100 mg.cm'2.
Příklad 13
- 37 * 9 99 9 9 9 9 9 99 9 9
9 · 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 * · · 9 ·
9 99 9 9 9 999999
9 9 9 9 9 9
7-chlorindolyl-3-acetamid (0,10 g) a 0,137 g 7-chlorindolyl-3-methylglyoxylátu se smísily ve 3 ml THF pod atmosférou dusíku. Přidalo se 2,4 ml (5 ekv.) 1M tbutoxikalia v THF a temná reakční směs byla míchána po dobu jedné hodiny při laboratorní teplotě. Dále byla přidána koncentrovaná HCI (1 ml) a reakční směs míchána po dobu 15 minut. Kapalinová chromatografie ukázala na 32% produktu během 15,29 minut a 60% nedehydrovaného diastereomeru ve 14,43 minutě (viz str. 138-139 KUV). V refluxu bylo 77% produktu a 13% diastereomeru.
Po udržování reakční směsi pod refluxem po dobu jedné hodiny reakční směs přešla zcela na produkt. Dále se reakční směs ponechala ochladit a byla zředěna 20 ml EtOAc a 20 ml vody. Suchá organická fáze byla odpařena do olejovité konzistence a spojena se směsí hexan+EtOAc a získáno 0,21 g (100%) produktu, který byl rozetřen v CH2CI2 a získáno 0,126 g pevné látky.
Příklad 14
(1) (2)
1,0 g (1) a 1,21 g (1,2 ekv.) (2) bylo smíseno v 10 ml THF pod atmosférou dusíku a za laboratorní teploty přidáno 29,2 ml (5,5 ekv.) 1M tercbutoxikalia v THF. Vznikla
- 38 • ···· ·· · · ·· · · · · ♦ • · · · · 9 • · · · ·
9 · ·9 99 9 9 nejprve oranžová, potom temná modrozelená směs, která byla sledována kapalinovou chromatografii. V čase 0 bylo přítomno ještě 38,4% (1) a 8% produktu. Reakční směs byla po 1,5 hodině vysolena koncentrovanou HCI a mícháno přes noc (20 hodin). Extrakcí EtOAc (100 ml + 25 ml) bylo získáno 22,3% produktu a 20,2 % (1).
Po promytí dvakrát 100 ml vody, 25 ml solanky, vysušení (MgSOú byla reakční směs odpařena a získáno 2,71 g surové látky. Surový produkt byl potom přečištěn na koloně a získáno 0,38 g (2,1%) látky. RF=0,65 v 4,5+4,5+1 =EtOAc+hexan+MeOH.
V předchozí specifikaci byly popsány principy, upřednostňované způsoby použití a provozní režimy předloženého vynálezu. Předkládaný vynález, který je podáván k ochraně není popsán tak, že jeho údaje by byly limitující na příslušnou zde uvedenou formu, protože jsou uváděny pouze jako ilustrace a nikoliv omezující podmínky. Pracovníky znalými oboru mohou být prováděny variace a změny, aniž by to odporovalo duchu tohoto vynálezu.

Claims (12)

  1. Patentové nároky:
    1. Způsob přípravy sloučenin obecného vzorce l:
    kde: Ri a R
  2. 2 jsou volitelně a nezávisle na sobě substituovaný 3-indolyl, a Rn je CH3 nebo vodík vyznačující se tím, že se na volitelně substituovaný indol-3-acetamid obecného vzorce:
    působí volitelně substituovaným indolyl-3-glyoxyíovým činidlem obecného vzorce:
    kde:
    Ra je I, Cl, Br nebo OR4;
    R4 je C1-C4 alkyl;
    v přítomnosti báze dostatečně silné deprotonovat amid a methylen indolyl-3acetamid v poloze C3.
    ·« »· 99
    9 9 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9 9
    9 99 9 9 9 999999
    9 9 9 9 9 9 • 99 9999 9 9 99
    - 40 2. Způsob podle nároku 1 přípravy sloučenin obecného vzorce Ia:
    (Ia) kde: Ri a R2 jsou volitelně a nezávisle na sobě substituovaný 3-indoiyl vyznačující se tím, že se na volitelně substituovaný indol-3-acetamid vzorce:
    xNH2 působí volitelně substituovaným vzorce:
    indolyl-3-glyoxyleovým činidlem obecného kde:
    R3 je I, Cl, Br nebo OR4; a R4 je CrC4 alkyl;
    v přítomnosti báze dostatečně silné deprotonovat amid a methylen indolyl-3acetamid v poloze C3.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že volitelně substituovaný indolyl-3acetamid je sloučeninou obecného vzorce II:
    - 41 • · 4 4 ♦ · 4»
  4. 4 4 4
    4 4 4
    444 444 • 4
    44 44 (II) kde
    R7 je vodík, alkyl, haloalkyl, arylalkyl, Cí -C4 alkoxyalkyl, volitelně chráněný hydroxyalkyl, volitelně chráněný aminoalkyl, monoalkylaminoalkyl, dialkylaminoalkyl, trialkylaminoalkyl nebo COO(Ci -C4 alkyl);
    R8 je vodík, Cí -O4 alkyl, Cí -C4 alkoxyl, (CH2)m hydroxyl, acetyl, karboxyl, halogen, haloalkyl, nitroskupina a (CH2)mNR5R6, kde m je 0, 1, 2 nebo 3; a R5 a R6 jsou nezávisle na sobě vodík, Ch -C4 alkyl, fenyl, benzyl nebo jsou vázané na dusík a tvoří nasycený nebo nenasycený pěti nebo šestičlenný kruh.
    4. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že volitelně substituovaným indolyl-3acetamidem je sloučenina obecného vzorce (Ha):
    (lla) kde X je volitelně substituovaný Ci-C4 alkylen.
  5. 5. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že volitelně substituovaným indolylglyoxylovým činidlem je sloučenina obecného vzorce (III):
    «Μ· ·· · ···· 4 · 4 · • · · · 4 4 4 4 4 • · · · · 4 4 444444 • 4 4 4 4 4 4 ··· · ·4 4444 44 44 (III) kde:
    R3 je I, Cl, Br nebo OR4;
    R4 je Cí -C4 alkyl;
    Ry je vodík, alkyl, haloalkyl, arylalkyl, alkoxyalkyl, volitelně chráněný hydroxyalkyl, volitelně chráněný aminoalkyl, monoalkylaminoalkyl, dialkylaminoalkyl nebo trialkylaminoalkyl nebo COO(Ci -C4 alkyl);
    Rs je vodík, Οί -C4 alkyl, Ci -C4 alkoxyl, (CH2)m hydroxyl, acetyl, karboxyl, halogen, haloalkyl, nitroskupina a (CH2)mNR5R6, a kde m je 0, 1,2 nebo 3.
  6. 6. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že volitelně substituovaný indolyl-3acetamid a volitelně substituované glyoxylové činidlo spolu tvoří sloučeninu obecného vzorce (IV):
    kde W představuje C4 až C8 volitelně substituovanou alkylenovou strukturu a má volitelně interní ethérovou (-O-), aminovou (-NH-) nebo amidovou (-CONH-) vazbu;
    a kde R3, R8 a m mají vpředu uvedený význam.
    - 43 • ···
  7. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že sloučeninou obecného vzorce IV je sloučenina obecného vzorce IVa, kde Z je -(CH2)P; Rg je halogen, chráněný hydroxyl, chráněná aminoskupina, NR5Re, NH(CF3) nebo N(CH3) (CF3); R5 a R6 jsou nezávisle na sobě vodík nebo Ci -C4 alkyl; p je 0, 1 nebo 2; a m je nezávisle 2 nebo 3.
  8. 8. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že indolyl-3-acetamid, který je sloučeninou obecného vzorce IVb kde Z je -(CH2)P; Rg je halogen, chráněný hydroxyl, chráněná aminoskupina, NRsRe, NH(CF3) nebo N(CH3) (CF3); R5 a R6 jsou nezávisle na sobě vodík nebo C1-C4 alkyl; p je 0, 1 nebo 2; a m je nezávisle 2 nebo 3. R10 je skupina, která se odtrhne, hydroxyl nebo chráněný hydroxyl; působí na indolyl-3-glyoxylové činidlo, kterým je látka obecného vzorce:
    ···· ·· ··· • ·
  9. 9. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že indolyl-3-acetamid má vzorec:
    a indolyl-3-glyoxylové činidlo má obecný vzorec:
  10. 10. Způsob podle nároku 1 až 9, vyznačující se tím, že se báze vybírá ze skupiny látek sestávající z alkoxidů alkalických kovů, hydridu sodíku, »· lithiumdiisopropylamidu nebo n-butyllithia.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím,'že R3 je OR4.
  12. 12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že bází je hydrid sodíku.
CZ1999531A 1997-08-22 1997-08-22 Syntéza bisindolylmalimidů CZ53199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1999531A CZ53199A3 (cs) 1997-08-22 1997-08-22 Syntéza bisindolylmalimidů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1999531A CZ53199A3 (cs) 1997-08-22 1997-08-22 Syntéza bisindolylmalimidů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ53199A3 true CZ53199A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5461866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1999531A CZ53199A3 (cs) 1997-08-22 1997-08-22 Syntéza bisindolylmalimidů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ53199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO1988007045A1 (en) Derivatives of physiologically active substance k-252
CZ20003960A3 (cs) Deriváty indolu a jejich pouľití pro léčení maligních a jiných chorob vyvolaných patologickou proliferací buněk
JP2008520665A (ja) 選択的アンドロゲン受容体モジュレーター(sarm)として有用な新規な複素環誘導体
PL171915B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych aminy heterocyklicznej PL PL PL PL PL PL PL
CZ59996A3 (en) 5-arylindole derivatives per se and for treating diseases, intermediates for their preparation and pharmaceutical compositions based thereon
FR3008975A1 (fr) Nouveaux derives de pyrrole, leur procede de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
JPH08511241A (ja) 2−アミノイミダゾールとアルデヒドから4−および/または5−(ジ)置換された2−アミノイミダゾールを合成するための方法
US5948907A (en) Synthesis of bisindolylmaleimides
NL9002366A (nl) Nieuwe isoindoolderivaten en zouten daarvan, werkwijze voor de bereiding ervan en antitumorpreparaten die deze derivaten bevatten.
WO2004078721A1 (ja) 環状ベンズアミジン誘導体の製造方法
US5919946A (en) Synthesis of indolylmaleimides
EP0226508A1 (fr) Dérivés de l&#39;indolo(3,2-c)quinoléine, leur procédé de préparation et leur activité antitumorale
CZ53199A3 (cs) Syntéza bisindolylmalimidů
FR2933701A1 (fr) Derives anticancereux, leur preparation et leur application en therapeutique
KR100342142B1 (ko) 신규한중간체및n,n&#39;-가교된비스인돌릴말레이미드를제조하기위한그의용도
Attia et al. Synthesis and pharmacological evaluation of pentacyclic 6a, 7-dihydrodiindole and 2, 3-dihydrodiindole derivatives as novel melatoninergic ligands
WO2002014277A1 (fr) Composes de biphenylcarboxamidoisoindoline, procedes de preparation de ceux-ci et produits intermediaires destines a la synthese de ceux-ci
US6133452A (en) Synthesis of bisindolylmalimides
Mannucci et al. Diastereoselective synthesis of a collection of new homonucleoside mimetics containing pyrrolo [1, 2-b] isoxazoline and pyrrolidine rings
KR100676114B1 (ko) 항암 활성을 갖는 폴리시클릭 화합물
Riva et al. A new diversity oriented and metal-free approach to highly functionalized 3 H-pyrimidin-4-ones
Baret et al. The Cohalogenation of 1‐N‐Vinylpyrimidinediones: A New Approach to Nucleoside Analogs
US5721272A (en) Intermediates and their use to prepare N,N&#39;-bridged bisindolylmaleimides
EP1266887B1 (fr) Dérivés d&#39;indénoindolones, leur procédé de préparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
KINOSHITA et al. Pyrimidine Derivatives. V. Synthesis and Nucleophilic Reactions of 5-Bromo-6-bromomethy1-1-(2-bromoethyl and 2-bromopropy1)-3-methyl-2, 4 (1H, 3H)-pyrimidinedione

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic