CZ52597A3 - Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů - Google Patents

Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů Download PDF

Info

Publication number
CZ52597A3
CZ52597A3 CZ97525A CZ52597A CZ52597A3 CZ 52597 A3 CZ52597 A3 CZ 52597A3 CZ 97525 A CZ97525 A CZ 97525A CZ 52597 A CZ52597 A CZ 52597A CZ 52597 A3 CZ52597 A3 CZ 52597A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
shaft
web
flexible joints
elements
drive mechanism
Prior art date
Application number
CZ97525A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ284296B6 (cs
Inventor
Oldřich Doc. Rndr.Csc. Jirsák
Radko Prof. Drsc. Krčma
Jaroslav Ing. Hanuš
Václav Kotek
Filip Sanetrník
Original Assignee
Int, S.R.O. Prof. Krčma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int, S.R.O. Prof. Krčma filed Critical Int, S.R.O. Prof. Krčma
Priority to CZ97525A priority Critical patent/CZ52597A3/cs
Publication of CZ284296B6 publication Critical patent/CZ284296B6/cs
Publication of CZ52597A3 publication Critical patent/CZ52597A3/cs

Links

Landscapes

  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)

Description

Zařízeni pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů
Předmětem patentu je zařízení pro výrobu objemných útvarů kolmým vrstvením plošných vlákenných útvarů, zejména vlákenné pavučiny z tnykacího stroje.
Dosavadní stav techniky
K výrobě . rouna z pavučiny získané ze strojů s mykacím účinkem jsou známy a využívají se v podstatě tři základní principy založené na podélném, příčném nebo kolmém vrstvení pavučiny. Způsob přípravy vlákenné vrstvy a s ním související orientace vláken ve vrstvě má určující vliv na vlastnosti výrobku.. U objemných výrob’ ' * * ·, ků vystavených při použití jednorázovému, opakovanému nebo dlouhodobému zatěžování dává nej lepší vlastnosti příprava vlákenné vrstvy kolmým vrstvením pavučiny. Při různých podmínkách použití zachovávají tyto výrobky nejlépe ze všech své funkční vlastnosti,.
1 í J zejména výplňové a tepelně izolační. '
K výrobě vlákenné vrstvy z vláken uložených převážně kolmo k ro* _ vině výrobku je známo několik typů zařízení pracujících na rotačψ. » ním nebo na vibračním principu.
Kolmé kladeče na rotačním principu formují pavučinu různými typy rotujících elementů jako jsou ozubená kola, válce s trny nebo rotující lamely se specielně tvarovanými zuby, mezi něž se přivádí pavučina. Výhodou těchto zařízení, chráněných například/GZ-—Αθ/ 273997, je jejich vysoký výkon a velký rozsah tloušťky vyráběného kolmo kladeného rouna. Nevýhodou je omezená možnost regulace polohy vláken při různých objemových hmotnostech rouna a členitá struktura povrchu výrobků. Při odklonu poloh vláken od kolmého směru k rovině vrstvy se snižuje odolnost výrobků vůči stlačení. Rotující elementy kladecího zařízení, jakými jsou například soustava drátů, tvarovaných lamel nebo zubů, vytvářejí řádkování spojené s nerovnoměrnou hustotou uložení vláken v ploše výrobku. Kladeče vibrační pracují na principu formování přiváděné pavučiny formující lištou , a případného zachycování vytvořených skladů přítlačnou lištou. Stroje pracující na tomto principu jsou známy f» * * » e e
-2• · r e
r f ř f v různých uspořádáních a přizpůsobeny hlavně požadavkům na vlastnosti výrobku. Tak například podle US P 2,638960 zařízení sestává z horizontálně vibrující čelisti, která ve stisku posunuje rouno nebo sestavu přízí na podklad a v místě úvrati přítlačná lišta materiál v podobné smyčky přitlačí na podklad s pojivém. Podle CZ P 37 619 horizontálně přiváděná pavučina je ohýbána vertikálně uloženými lištami z horní a ze spodní strany. Vlákna pavučiny jsou pojena z horní i ze spodní strany na podkladové vrstvy. CZ P 56 029 popisuje zařízení ve vertikálním uspořádání, kde přiváděná pavučina je dvojicí lišt vykyvujících se vratnými pohyby proti sobě překládána mezi dvojici dopravních pásů. Připojením z obou stran přiváděných podkladových textilií s pojivém pak · vznikne útvar podobný dvojplyši. Určitou obměnou je zařízení popsané v CZ P 87 556, kde pavučina přiváděná shora je snímána
Ý atchnkíXc a P°k-*-ádána na tkaninu s nánosem pojivá dvojicí střídavě pracuj íQmfyčgn/Č lišt v podobě snímací pilky. Podle^CZ ΑΘ/ 235494 se pavučina z mykacího stroje tvaruje na podložce přímo v místě jejího snímání z výstupního bubnu mykacího stroje snímací pilkou. U tohoto způsobu polohy vytvořených skladů nejsou fixovány, takže útvar ,: , , lze velmi obtížně .převést k zařízení pro chemické nebo mechanické zpevnění. Všechna popsaná zařízení vyžadují, aby vytvořené kolmo vrstvené rouno bylo bezprostředně při vytváření jednotlivých skladů přichyceno pojivém k podkladu, jinak je vytvořený útvar nestabilní a nedovoluje uplatnit známé techniky mechanického nebo adhezního zpevnění.
íí . aju.icrik<ž/io
Určitý pokrok v .tomto směru přinesla zařízení podle Ζ-€Ζ-ΑΘ/ 269 300 a návazné/TV 1819-92. Pavučina přiváděná k zařízení shora je formována do skladů vibrující pilkou a jednotlivé sklady jsou přitiačovány synchronně vibrijící lištou k tvořící se vlákenné vrstvě mezi dopravníkem a roštem. Pohon dvojice formujících elementů/ který musí“zajišťovat náročný velmi přesný pohyb je-řešen podle^V 1819-92 Čtyřkloubovým mechanismem, který má dvě skupiny táhel pro pohon dvou vibrujících elementů - pilky a lišty. Vlastní lehké funkční vibrující elementy jsou spojeny přímo se součástmi převádějícími kruhový pohyb na vratný pohyb. Vysoké si** ·· r - 3» » · · «»· * fr V fr
- · v · ř Γ · » » v ·· • » * « * #·»*·· · · » fr fr fr · · · » fr · · · « · a··» v· a « » a· lové zatížení součástí převádějících kruhový pohyb na vratný vyvolává rázové síly a vede ke vzniku vibrací pracovních elementů( pilka, lišta ). Oba hřídele jsou vzájemně propojeny trojicemi ozubených kol. Mechanismus zajišťuje sice synchronní pohon obou pracovních elementů, dovoluje však vzhledem ke složitosti a velké hmotnosti zařízení i při velmi pečlivém vyvážení frekvenci kmitů maximálně do 600/min. To je výkon, který zdaleka neodpovídá současným výkonům mykacích strojů, s nimiž je kladeč řazen do výrobní línky. Velká hmotnost jednotlivých součástek podle těchto kon) cepcí navíc pří nepřétžitém provozu vede k rychlému opotřebení ozubených kol, čepů a ložisek a tím nízké životnosti stroje.
V průběhu provozu se postupně zvyšuje hlučnost' stroje a snižuje stejnoměrnost výrobku. Dalším důsledkem je i nestejnoměrné vytváření jednotlivých skladů pavučiny s rostoucí frakvencí.
Vibrující pracovní elementy zařízení musí být s pohonným mechanismem spřažený řadou spojů, jejichž vzájemná vzdálenost závisí na požadované pracovní frekvenci stroje a ohybové tuhosti pracovnich elementů. Zvýšení frekvence tedy vyžaduje zvyšování počtu spojů a tím ozubených kol nebo hmotnosti vibrujících elementů. Obě tyto možnosti vedou ke zvýšení celkové hmotnosti pohybujících se součástí stroje a neumožňují další zvyšování výše uvedené pracovní frekvence.
Podstata vynálezu . , *· t JI
Výše uvedené nevýhody odstraňuje . zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů s dvěma synchronně vibrujícími elementy podle vynálezu.Vibrující elementy jsou s hnacím zařízením propojeny nepřímo přes jeden nebo dva masivní hřídele, které jsou pevně uloženy v ložiskách v pevném rámu stroje. S hřídelem nebo hřídeli jsou vibrující elementy spřažený přímo nebo pomocí soustavy kluzně uložených ohebných spojů. Ohebné spoje mohou být tvořeny plochými ocelovými péry s poměrem šířky k tloušťce větším ______ než 10 ale také kluzně uloženými táhly s ohebnými kloubovými spoji. Kluzně uložené ohebné spoje umožňují pře vést“ kruhový ''pohyb3*“ hnacího zařízení, a masivních hřídelů na lineární pohyb vibrujír» f r r r ·“ t- r · * r e « r r « i· · r · f r * » r ♦ » »» ,
-4cích elementů.
Hnací zařízení může být tvořeno jedním hnacím hřídelem s dvěma klikovými mechanismy nastavenými se vzájemným fázovým posunem. Hřídele jsou hnacím zařízením synchronně poháněny tak, že se pohybují vratně okolo svých podélných os. Vzhledem k velkému průměru a tuhosti, hřídel, může to být i trubka, přenášející vratný pohyb, nevibruje vlivem sil, které na ni vyvíjí pohonný mechanismus. Na pracovní element tak přenáší pohyb rovnoměrný po celé jeho pracovní šíři a nezpůsobuje jeho nežádoucí vibrace. Výhodou zařízení je zamezení vibrací pracovních elementů i při nezbytné vysoké pracovní rychlosti díky jejich spojením s pevně uloženými hřídeli soustavou pružných spojů, jejichž vlastní hmotnost je ve srovnání se známými přenosovými členy podstatně nižší. Zařízení je schopho pracovat při frekvenci 2000/min. To je frekvence umožňující zpracovávat vlákennou pavučinu rychlostí odpovídající rychlosti současných mykacích strojů.
Dalšími výhodami zařízení podle vynálezu jsou vysoká životnost při minimální údržbě, minimum rotujících součástí, na které by se mohla namotávat vlákna nebo pavučina, snadné nastavení úvratí vibrujících elementů při. seřizování stroje pro výrobu různých typů textilií přímo na táhlech hřídelů, možnost nastavení fázového předstihu mezi oběma vibrujícími elementy a snadná změna amplitudy vibrujících elementů přímo na pohonném zařízení.
Nastavení fázového posunu vibračního pohybu funkčních elementů je nezbytné pro bezpečné snímání pavučiny z pracovní hrany pilky. Tím je umožněna přesná tvorba skladů, což je nutná podmínka k získání hladkého povrchu a rovnoměrné hustoty výrobku.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 je schematicky znázorněno zařízení pro kolmé vrstvení plošných''vlákehnychútvarůs~jedním hřídelem
Na obr. 2 je schematicky znázorněno zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů se dvěma hřídely a jedním kluzně a druhým pevně uloženým vibrujícím elementem..
Na obr. 2a je schematicky znázorněno hnací zařízení.
-5* *
Na obr. 3 je schematicky znázorněno zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvaru se dvěma hřídely a kluzně uloženými, vibrujícími elementy.
Příklady provedení
Příklad 1
Λ ,
Zařízení na obr.l slouží ke zpracování vlákenné vrstvynapříklad
4. vlákenné pavučiny vycházející z mykacího stroje. Sestává ze dvou vibrujících elementů 1 a 2 pro kolmé vrstvení pavučiny. Elementy 1 a 2 jsou- propojeny.přes hřídel 4 a ojnici 10 s kloubem 11 s hnacím zařízením 3. Hřídel 4, vykonává kruhový vratný pohyb podle jeho podélné osy. Hřídel 4 je masivní trubka o vnějším průměru 701 mm pevně uložená v ložiskách v pevném rámu stroje. Vibrující element 1 je s hřídelem 4 spojen pevně, element 2 pak pomocí kluzně uložených táhel 7 s ohebnými kloubovými spoji.
Vibrující element 2 pavučinu sejme soustavou jehel z elementu 1 i'a vytvoří z ní sklad, který přitlačí k vlákenné vrstvě na dopravníku.
Zařízení je vhodné pro výrobu vlákenné vrstvy, v níž jsou vlákna orientována převážně kolmo k rovině vrstvy.
Příklad 2 ' · , . . ,
Zařízení dle obrazu 2 sestává ze dvou vibrujících elementů i a 2 jako v příkladu 1. Element 1 je s hnacím zařízením propojen přes hřídel 4, k němuž je pevně připojen a element 2 přes hřídel 5, k němuž je připojen soustavou kluzně uložených táhel 7 s ohebnými kloubovými spoji.
Hnací zařízení 3, zobrazené na obr. 2a, sestává z hnací hřídele 8 s dvěma klikovými mechanizmy 9 nastavenými se vzájemným fázovým ' posuvem.
....... ..Oproti zařízeni podle příkladu 1 dochází vlivem fázového předstihu vibrujícího elementu 2 k dokonalejšímu snímánízpracovávané' A vlákenné vrstvy z vibrijícího elementu i, což vede k tvorbě vysor- r
-6Γ Γ Γ · Γ f η r, r » * ·* r - * f r S) r Γ Γ«ce rovnoměrných skladů a k hladkému povrchu vyráběné vlákenné vrstvy.
Přiklad 3
Zařízení dle obrázku 3 sestává ze stejných součástí jako v příkladu 2 s tím rozdílem, že oba vibrující elementy 1 a 2 jsou s hřídeli 4 a 5 spojeny soustavami kluzně uložených táhel 6 a 7 s ohebnými kloubovými spoji.
Výhodou kluzných uložení je přímočarý pohyb vibrujících elementů f,
1. a 2, který oprotri příkladům nepůsobí víření vzduchu ovlivňující dráhu přiváděné vlákenné pavučiny. Důsledkem toho je vzšší * rovnoměrnost výrobku.
Přiklad 4,
Zařízení jako v příkladu 3 s tím rozdílem, že kloubové spoje táhel 6 a 7 jsou nahrazeny ocelovými pružinami.
Tím se sníží hmotnost spojů, je nižší dynamické zatěžování pohonného mechanizmu a vyšší životnost zařízení.
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů podle vynálezu je využitelné v textilním průmyslu.

Claims (3)

  1. Patentové nároky r r * t r r < r r » ř
    1. Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů, zejména vlákenné pavučiny s dvěma synchronně a vratně se pohybujícími elementy spojenými, s hnacím zařízenímvyznačené tím, že vratně se pohybující elementy (1, 2) jsou s hnacím zařízením (3) propojeny nepřímo přeš nejméně jeden masivní hřídel (4) pevně uložený v ložiskách v pevném rámu stroje, přičemž jeden element (1) je s hřídelem (4) spřažen pevně nebo ohebnými spoΊ ji (6) a druhý element (2) je spřažen ohebnými spoji (7) s týmž nebo dalším hřídelem (5).
  2. 2. Zařízení podle nároku lfvyznačené tím, že hnací zařízení (3) je tvořeno jedním hnacím hřídelem (8) s dvěma klikovými mechanismy (9) nastavenými se vzájemným fázovým posunem.
    a · ‘
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 a 2zvyznačené tím, že ohebné spoje (6) a (7) jsou tvořeny plochými ocelovými pery s poměrem šířky k tloušťce větším než 10.
CZ97525A 1997-02-20 1997-02-20 Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů CZ52597A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ97525A CZ52597A3 (cs) 1997-02-20 1997-02-20 Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ97525A CZ52597A3 (cs) 1997-02-20 1997-02-20 Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ284296B6 CZ284296B6 (cs) 1998-10-14
CZ52597A3 true CZ52597A3 (cs) 1998-10-14

Family

ID=5461852

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97525A CZ52597A3 (cs) 1997-02-20 1997-02-20 Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ52597A3 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ284296B6 (cs) 1998-10-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
USRE35982E (en) High speed crosslapper
CA2563512C (en) Method for making a two-dimensional helical fibre web
AU2014224485B2 (en) Method and machine for spreading a fabric-type textile sheet
KR20120096057A (ko) 유한한 길이의 보강 섬유로부터 정렬된 섬유 배향을 지닌 레이드 스테리플 섬유 직물을 연속 생산하는 방법
CN1863958A (zh) 利用针刺加固纤维绒面织物的方法和设备
US6983515B1 (en) Device for perpendicular stratification of planary fibrous shapes
EP1136600A1 (en) Lap-forming apparatus for card webs
EP0630998A1 (en) Method and apparatus for manufacturing piled-up cotton mat
CZ52597A3 (cs) Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů
US5864930A (en) Needling machine with sliding rod
US3382123A (en) Method and apparatus for making filamentous mats
CN1147280A (zh) 旋转成纤器帘的低频声波分布
CN220685372U (zh) 一种碳纤维分层展纤装置
DE102004017758A1 (de) Maschine zur Herstellung einer Faserstoffbahn
CZ16217U1 (cs) Zařízení pro kolmé vrstvení plošných vlákenných útvarů
RU2064544C1 (ru) Иглопробивная машина
JP3124774B2 (ja) 折畳まれた不織布を製造する装置
EP0480253A2 (en) Device for transverse extension of retiform materials and in particular fibrillar polymeric film
US723272A (en) Lapping-machine.
CZ291338B6 (cs) Způsob a zařízení na výrobu vertikálně vrstvených objemných textilií
US2616153A (en) Felt hardening machine
CS273997B1 (en) Device for fleece forming
CZ192693A3 (en) Method of reinforcing voluminous filamentary formations and apparatus for making the same
US3549455A (en) Apparatus for making reinforced sheet material
US348421A (en) Mach ines

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060220