CZ49598A3 - Stroj na řádkově nezávislé sekání kukuřice a podobných stébelnatých plodin - Google Patents

Stroj na řádkově nezávislé sekání kukuřice a podobných stébelnatých plodin Download PDF

Info

Publication number
CZ49598A3
CZ49598A3 CZ98495A CZ49598A CZ49598A3 CZ 49598 A3 CZ49598 A3 CZ 49598A3 CZ 98495 A CZ98495 A CZ 98495A CZ 49598 A CZ49598 A CZ 49598A CZ 49598 A3 CZ49598 A3 CZ 49598A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
machine
shaft
machine according
clutch
guides
Prior art date
Application number
CZ98495A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ292266B6 (cs
Inventor
Richard Wübbels
Norbert Wolters
Original Assignee
Maschinenfarbik Kemper Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maschinenfarbik Kemper Gmbh & Co. Kg filed Critical Maschinenfarbik Kemper Gmbh & Co. Kg
Publication of CZ49598A3 publication Critical patent/CZ49598A3/cs
Publication of CZ292266B6 publication Critical patent/CZ292266B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D43/00Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing
    • A01D43/08Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing with means for cutting up the mown crop, e.g. forage harvesters
    • A01D43/081Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing with means for cutting up the mown crop, e.g. forage harvesters specially adapted for ensilage of maize
    • A01D43/082Gathering units
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D41/00Combines, i.e. harvesters or mowers combined with threshing devices
    • A01D41/12Details of combines
    • A01D41/14Mowing tables
    • A01D41/142Header drives

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Outside Dividers And Delivering Mechanisms For Harvesters (AREA)
  • Combines (AREA)
  • Hydroponics (AREA)

Description

STROJ NA ŘÁDKOVĚ NEZÁVISLÉ SEKÁNÍ KUKUŘICE A PODOBNÝCH STÉBELNATÝCH PLODIN
Oblast techniky
Vynález se týká stroje na sekáni kukuřice a podobných stébelnatých plodin,nezávislé na počtu řádků, podle předvýznaku nároku 1.
Dosavadní stav techniky
U takovýchto strojů se podávacími a žacími bubny vtahují stonky sklízené plodiny ve svislé poloze a kosí se a následně se přivádějí do řezačky přes zasouvací válce, které jsou jí předřazené. Všechny podávači a žací bubny jsou přitom poháněné jedním poháněcím zařízením, které je připojitelné k centrálnímu pohonu řezačky, vytvořené zpravidla jako samohyb. V souvislosti s racionalizací provozu sklizně se nasazují velké samohybné polní řezačky s výkony až 500 PS, přičemž odpovídající vysoké poháněči výkony jsou zaváděny na podávači a žací bubny, z nichž mohou být dva, tři nebo více uspořádané na obou stranách vertikální podélné střední roviny stroje.
Pohon těchto kombinovaných podávačích a žacích bubnů se tak při náběhu stroje na žací provoz stává obtížný, protože hmoty, které se mají uvést do rotačního pohybu jsou velmi velké. Tak je při náběhu zapotřebí vysoký kroutící moment, aby se podávači a žací bubny stroje uvedly do rotačního • ·
- 2 pohybu s požadovanou pracovní rychlostí. Také vytvoření poháněciho zařízeni se dvěma jednotlivými hřídelovými vedeními po obou stranách vertikální podélné střední roviny stroje pohánějícími vždy jednu skupinu podávačích a žacích válců nevede přitom s ohledem na náběhové poměry podávačích a žacích bubnů v zásadě k vhodnějším podmínkám, když jsou přes centrální pohon řezačky současně přenášené vysoké náběhové kroutící momenty na veškeré podávači a žací bubny stroj e.
Základ vynálezu tvoří úkol zlepšit náběhové podmínky sklízecího provozu u strojů zmiňovaného typu.
Podstata vynálezu
Tento úkol je podle vynálezu řešen vytvořením stroje odpovídajícím nároku 1. Aktivováním zařízení pro časově zpožděné přivedení rotačního pohybu obou hřídelových vedení při náběhu stroje na sklízeči provoz je možné rozbíhat přes spojovací hřídel vytvářející spojení k centrálnímu pohonu řezačky a přemosťující obě hřídelová vedení nejprve jen jedno z obou hřídelových vedení a tím jen jednu z obou skupin podávačích a žacích bubnů po obou stranách vertikální podélné střední roviny stroje. To při zrcadlově symetrickém uspořádání vertikální podávačích a žacích bubnů po obou stranách náběhového podélné kroutícího střední roviny momentu, který je spojovacího znamená rozpůlení třeba přenášet hřídele na připojené hřídelové vedení, aby zprostředkoval oběžný pohyb žací provoz. Po volitelném ze se podávačích a žacích bubnů pro časovém rozpětí, měřitelném najetí jedné poloviny stroje na sekundy, pak může být po rozbíhána druhá polovina stroje přivedením přenosu rotačního
- 3 pohybu běžícího spojovacího hřídele na druhé hřídelové vedeni, což je opět ve srovnáni se současným rozběhem obou polovin stroje způsob šetřící rozpůleným náběhovým kroutícím momentem pohon.
V základě nohou být pro další sníženi kroutících momentů při náběhu na sklízeči provoz obě jednotlivá hřídelová vedení samotná ještě jedenkrát nebo vícekrát rozdělena a rozbíhat se mohou přes spojovací hřídel díky odpovídacímu vytvoření zařízení pro časově zpožděné zavedení rotačního pohybu jednotlivě za sebou s volitelným časovým odstupem, případně střídavě na obou polovinách stroje.
U dalšího provedení vynálezu zahrnuje zařízení pro časově zpožděné zavedení rotačního pohybu k oběma hřídelovým vedením výsuvnou spojku nasazenou do spojovacího hřídele, s výhodou silově uzavřenou výsuvnou spojku, která je přiřazená jednomu ze dvou transmisních převodů, přes které je spojovací hřídel spojený s jednotlivými hřídelovými vedeními pro přenos jeho rotačního pohybu na tato vedení.
Jako silově uzavřená výsuvná spojka, jak se upřednostňuje ve spojení s časově zpožděným náběhem obou polovin stroje, přicházejí v úvahu všechny vhodné třecí spojky, které jsou sepnutelné během provozu, to znamená, že je lze přivést do spojovacího záběru, když rotuje jeden z obou hřídelů, v předloženém případě spojovací hřídel, a druhý hřídel, v předloženém případě hřídelové vedení jedné poloviny stroje, které se má připojit, případně transmisní převod, který je mu přiřazený, se nachází v klidu. V této souvislosti je třeba se zmínit zejména o kotoučových a kuželových spojkách. Zásadně jsou však také vhodné silově uzavřené výsuvné, například zubové spojky, pokud jsou • 9 9 9 ♦ · · ·
• 9 • 9 · opatřené synchronizačním zařízením pro docílení synchronního chodu mezi spojovanými částmi. Stejně jsou pro uvedený účel použití vhodné také elektrické spojky nebo hydrodynamické spoj ky.
Jedno zvláště výhodné provedeni vynálezu předpokládá, že je spojovací hřídel vybavený dvěma rozběhovými spojkami přiřazenými vždy jednomu z obou transmisních převodů a výsuvná spojka je pro přenos kroutícího momentu spojitelná s jednou z obou rozběhových spojek a uvolnitelná z tohoto spojovacího záběru. Tyto náběhové nebo rozběhové spojky jsou použitelné ve všech vhodných formách provedení na základě třecích spojek s odpovídajícím řazením počtem otáček, aby se spínací pochod zahájil kvůli zabránění vysokému náběhovému momentu teprve po dosažení zvoleného počtu otáček. Tyto rozběhové spojky mohou být současně vytvořené jako kluzné nebo bezpečnostní spojky odpovídajícím nastavením konstrukčních prvků vytvářejících tření.
Výsuvná spojka nacházející uplatnění spolu se zařízením pro časově zpožděný náběh obou polovin stroje je výhodně opatřitelná stavěcím členem, zahrnutým do elektronického řídícího zařízení, pro její spojovací záběr s odpovídajícím transmisním převodem případně s odpovídající rozběhovou spojkou. Takovýto stavěči člen, jako ovládací prostředek pro výsuvnou spojku, může být například tvořený hydraulickým pracovním válcem, který je spojený s palubní hydraulikou polní řezačky popřípadě vozidla a jehož pístní tyč je v účinném spojení se zasunovací a vysunovací částí výsuvné spojky. V zásadě však mohou najít uplatnění jako stavěči člen také jiné vhodné prvky, například elektromagnety nebo pneumatické motory, pokud jsou účelné a vhodné pro použití ve spojení se stroji na sklízení plodin tohoto typu, o kterém se zde pojednává.
Řídicí zařízení zahrnuje dále pohybové čidlo nebo počitadlo otáček, které při náběhu stroje na sklízeči provoz poskytuje řídícímu zařízení signál ohlašující rotační pohyb spojovacího hřídele, aby stavěči člen uvedl výsuvné spojky do činnosti s časovým zpožděním. K tomu může řídící zařízení zahrnovat účelně nastavitelný časový člen. Při odpojení stroje poskytuje pohybové čidlo řídícímu zařízení negativní signál oznamující klidový stav spojovacího hřídele s tím následkem, že se odpovídajícím zpětným vedením stavěcího členu uvolní spojovací záběr výsuvné spojky s příslušným transmisním převodem, případně s příslušnou rozběhovou spoj kou.
Takovéto odpojení stroje se vyskytuje při ucpání v podávači oblasti řezačky, které blokuje její zasouvací válce. Ze sklízeči řezačky, případně vozidla se pak manuálně přeřadí na zpětný chod, přičemž se zasouvací válce řezačky otáčejí proti směru otáčení při podávání, tedy zpět. Odpovídajícím způsobem se musí také otáčet podávači a dopravní válce obou polovin stroje v opačném směru než při sklízecím provozu, tedy rovněž zpět, aby se vzedmutý proud sklízeného materiálu pohyboval společně nazpět ze zasouvacích válců řezačky.
Tento vynálezu spojkou zpětného zpětném odpovídáj ícím při vypnuté způsob umožněný zapoj enou rotačního chodu provozu je podle tím, že poháněči ve směru otáčení jednoho dalšího znaku zařízení je vybavené pro současné zavedení pohybu do obou hřídelových vedení stroj e.
zpětnému výsuvné při Spojka zapojená ve směru otáčení chodu tvoří jako volnoběžná spojka spojce přímé hnací spojení od • ·· 9 · spojovacího hřídele na transmisní převod přiřazený k výsuvné spojce, zatímco při rotačním pohybu spojovacího hřídele v dalším dopředném směru pro sklízeči provoz se z volnoběžné spojky žádný kroutící moment nepřenáší. Jako spojky zapojené ve směru otáčení mohou v této souvislosti najít uplatnění všechny vhodné předběhové a volnoběžné spojky, například takzvané válečkové volnoběžky, u nichž se vnější spojkový prstenec spíná oproti vnitřnímu spojkovému prstenci vloženými svěrnými elementy ve směru odpovídajícím zpětnému chodu, zatímco v opačném směru rotace odpovídajícím sklízecímu provozu se mohou oba prstence navzájem relativně otáčet.
Po vystoupení vzedmutí materiálu ze zasouvacích válců prostřednictvím zpětného chodu nastává shora objasněným způsobem nové najetí stroje s časovou diferencí mezi náběhem první poloviny stroje a druhé poloviny stroje. Vedle již zmiňovaného snížení náběhových kroutících momentů má toto tu zvláštní výhodu pro odstranění vzedmutí materiálu, že se do zasouvacích válců řezačky přivádí nejprve rozběhnutou polovinou stroje jen jedna polovina proudu vzedmutého nahromaděného materiálu, který byl dopraven zpět, takže ty mohou bez problémů pojmout proud sklízeného materiálu rozdělený zhruba na polovinu, právě tak jako následující přisunutou druhou polovinu proudu vzedmutého nahromaděného materiálu po náběhu druhé poloviny stroje.
Přehled obrázků na výkresech
Další znaky a výhody vynálezu vyplývají z nároků a následujícího popisu ve spojení s výkresy, na kterých je schematicky znázorněný jeden příklad provedení vynálezu.
Výkresy ukazuji:
obr. 1 půdorys stroje na řádkově nezávislé sekáni kukuřice a podobných stébelnatých plodin ve spojeni s řezačkou, obr. 2 půdorys přední, střední oblasti žacího stroje ve zvětšeném měřítku oproti obrázku 1, obr. 3 půdorys přední střední části stroje podle obrázku 1 pro znázornění zpětného chodu pro odstranění nahromaděného materiálu a obr. 4 znázornění odpovídající obrázku 3, zobrazující jiný okamžitý stav při odstranění nahromaděného materiálu.
Příklady provedeni
Na obrázku 1 je znázorněná sklízeči řezačka označená jako celek 1, která zahrnuje samohybné vozidlo 2 s řezačkou 2 a stroj, označený jako celek 4_, pro kosení kukuřice nebo podobných stébelnatých plodin, nezávislé na počtu řádků, který je vytvořený jako žací nástavec ve formě nástavby pro vozidlo 2 vytvořené typově jako tahač. Řezačka 3 je vzhledem k žacímu stroji 4_ uspořádaná osově a zahrnuje jednu dvojici předních zasouvacích válců 5 a jednu dvojici zadních zasouvacích válců 6, mezi nimiž se pokosená sklízená plodina přivádí do blíže neznázorněného řezacího metače, ve kterém se rozdružuje a výfukovou trubkou 7 se dopravuje například na zemědělský valník.
• · • φ φ φφφφ φ φφφφ
• · · · φ φ · ♦ · · φφ ··
Žací stroj 4_ podle obrázku 1, pohybující se podle šipky F v pracovním směru nebo v pojezdovém směru před vozidlem 2, zahrnuje ve znázorněném příkladu celkem osm podávačích a žacích bubnů až 15, z nichž jsou podávači a žací bubny 1 až 11 uspořádané jako skupina po jedné straně, která je v pojezdovém směru vlevo, a podávači a žací bubny 12 až 15 jako skupina na druhé straně, která je v pojezdovém směru vpravo od vertikální podélné střední roviny 16 stroje 4_. Vůči této podélné střední rovině 16 mají obě skupiny podávačích a žacích bubnů 8 až 11 na jedné straně a 12 až 15 na druhé straně zrcadlově symetrické uspořádání.
Podávači a žací bubny 8 až 15 jsou bočně a zezadu obklopené rámem 17 stroje otevřeným na přední straně v pojezdovém směru F. Rám 17 stroje zahrnuje boční vedení 18 a 19, která dohromady určují pracovní šířku stroje. Boční vedení 18 a 19 vybíhají vpřed vždy do jednoho oddělovacího hrotu 20, který působí jako zdvihač listů pro schematicky naznačenou sklízenou plodinu a připravuje žací krok. Uvnitř pracovní šířky stroje 4_ jsou uspořádané další oddělovací hroty o téže délce, jako jsou oddělovací hroty 20, a mezi nimi jsou kratší oddělovací hroty, které jsou připevněné blíže neznázorněným způsobem zdola na rámu 17 stroje.
Do obou skupin podávačích a žacích bubnů 8 až 15 jsou z obou stran podélné střední roviny 16 kromě toho zahrnuty další dopravní bubny 21 a 22 případně 23 a 24 pro nařezaný sklízený materiál v blízké klínovité oblasti řezačce mezi sousedními podávacími a žacími bubny 9, 10, 11 jedné skupiny bubnů a 12, 13, 14 druhé skupiny bubnů. Dále zahrnují obě skupiny bubnů navíc vždy jeden šikmý dopravní buben 25, 26 bočně před zasouvacími válci 5, 6 řezačky 3. Šikmé dopravní bubny 25 a 26 jsou uspořádané a vytvořené pro předávání • ·
- 9 nařezaného sklizeného materiálu dopraveného od podávačích a žacích bubnů 8 až 11 a 12 až 15 včetně dopravních bubnů 21, 22 a 23, 24 z obou stran stroje a pro jeho podávání do horizontální zaváděcí mezery mezi zasouvacími válci 5, ý, která leží výše než žací rovina podávačích a žacích bubnů 8 až 15.
Pro rotační pohyb podávačích a žacích bubnů 8 až 15 a také dopravních bubnů 22 až 24 okolo v podstatě vertikálních os otáčení a také pro rotační pohyb šikmých dopravních bubnů 25, 26 okolo os otáčení, které jsou od vertikály odkloněné o asi 20° k horizontále, je navržené poháněči zařízení pro žací stroj 4 připojitelné k neznázorněnému centrálnímu pohonu řezačky 3, které zahrnuje dvě jednotlivá hřídelová vedení 27, 28 po obou stranách vertikální podélné střední roviny 16 žacího stroje 4_ pohánějící vždy skupinu podávačích a žacích bubnů 8. až 11 a dopravních bubnů 21, 22 a skupinu podávačích a žacích bubnů 12 až 15 a dopravních bubnů 23, 24 .
Jak to ve zvětšeném měřítku ukazuje zejména znázornění podle obrázku 2, jsou obě hřídelová vedení 27, 28 podepřená otočně vždy na jedné rámové trubce 29 uložené pevně na zadní straně rámu 17 stroje, která sestává ze dvou trubkových polovin spojených vzájemně přírubami podél vertikální podélné střední roviny 16. Jak dále ukazuje obrázek 2, jsou obě jednotlivá hřídelová vedení 27 a 28 přemostěná jedním spojovacím hřídelem 30, který je částí poháněcího zařízení. Spojovací hřídel 30 je opatřený připojovacím čepem 21/ který je známým, blíže neznázorněným způsobem připojitelný pro přenos kroutícího momentu centrálnímu pohonu řezačky 2·
Spojovací hřídel 30 je pro přenos svého rotačního ♦ · • ·
- 10 pohybu spojený vždy jedním transmisním převodem 32., 33 s vedením 27 popřípadě 28 vždy ve formě řady kol s čelním ozubením. Od hřídelových vedení 27 a 28 se rotační pohon vede dále přes kuželové převody 34 na podávači a žací bubny 8 až 15 a také na dopravní bubny 21, 22 a 23, 24 . Pro rotační pohon šikmých dopravních bubnů 25 a 26, z nichž jsou na obrázku 2 čerchovaně naznačené pouze pláště bubnů a osy otáčení, se na koncích spojovacího hřídele 30 nachází vždy jeden úhlový pohon 36 popřípadě 37.
Spojovací hřídel 30 je dále vybavený dvěma rozběhovými spojkami 38, 39 přiřazenými vždy jednomu z obou transmisních převodů 32., 33, přičemž rozběhové spojce 39 je dále přiřazená výsuvná spojka 40. Výsuvná spojka 40 se může uvést do záběru s výsuvnou spojkou 40 a z tohoto záběru spojky vyřadit prostřednictvím stavěcího členu 41. Stavěči člen 41 je u znázorněného příkladu pracovní válec 42 ovládaný tlakovým prostředkem, jehož pístní tyč 43 je funkčně spojená s výsuvnou spojkou 4 0, která má silově uzavřené provedení.
Stavěči člen 41 se uvádí do činnosti elektronickým řídícím zařízením 44 zahrnutým do poháněcího zařízení, které je opatřené připojovací zástrčkou 45 pro spojení s palubní elektrikou, například se zdrojem stejnosměrného proudu 12 voltů. Řídící zařízení 44 zahrnuje dále pohybové čidlo 46, které předává pohybový signál řídícímu zařízení 44, když sklízeči řezačka najíždí na sklízeči provoz a z vozidla 2 se připojí žací stroj £.
Pro toto najíždění pro zahájení provozu je k dispozici základní poloha poháněcího zařízení, ve které je rozběhová spojka 39 rozpojená a rozběhová spojka 38 sepnutá. To znamená, že při najíždění se zapojí prostřednictvím • · • » • 9 spojovacího hřídele 30 uvedeného do rotace pouze v pojezdovém směru levá skupina bubnů žacího stroje £. Při obdržení pohybového signálu z pohybového čidla 4 6 způsobí řídící zařízení 44 s časovým zpožděním, které se může zavést přes vestavěný časový člen, chod stavěcího členu 41 pro vytvoření spojkového záběru výsuvné spojky 40 s rozběhovou spojkou 39, aby se tato spojka sepnula pro přenos rotačního pohybu spojovacího hřídele 30 na transmisní převod 33. Potom nabíhá s odpovídajícím časovým zpožděním skupina bubnů na pravé straně v pojezdovém směru, do které je zahrnutý šikmý dopravní buben 25 poháněný po sepnutí spojky 39 přímo od spojovacího hřídele 30 přes pohon 37, právě tak jako je do levé skupiny bubnů ve směru pohybu žací nástavby zahrnut šikmý dopravní buben 25 poháněný při najíždění od spojovacího hřídele 30.
Pohybové čidlo 4 6 vysílá dále negativní signál na řídící zařízení 44, když se žací stroj £ odpojuje a spojovací hřídel 30 se zastavuje. Tím se výsuvná spojka £0 uvolňuje prostřednictvím stavěcího členu 41 ze svého spojovacího záběru a opět se nastavuje základní poloha pro najíždění, ve které je rozběhová spojka 39 rozepnutá. Je-li dán podnět pro odpojení žacího nástavce £ vzedmutím proudu sklízeného materiálu v oblasti zasouvacích válců 5, 6 řezačky 3, pak se musí toto vzedmutí odstranit zpětným chodem, při kterém běží zasouvací válce 5, £ opačně a také nastává zpětné otáčení podávačích a žacích bubnů 8 až 15 a také všech dopravních bubnů 21 až 26 oproti směru otáčení při sklízecím provozu.
Při opačné rotaci nastává pohánění v pojezdovém směru F pravé skupiny dopravních bubnů nikoli přes spojovací hřídel 30 a přes rozběhovou spojku 39, která zaujímá svoji
• · otevřenou základní polohu, ale přímo přes spojku 47 zapojenou ve směru rotace, která je sepnutá ve směru otáčení. Proud 48 sklízeného materiálu, který zapříčinil vzedmutí v oblasti zasouvacích válců 5, _6, se při reverzním provozu pohybuje jako celek nazpět za pomoci opačně se otáčejících bubnů, zejména mezi šikmými dopravními bubny 25 a 26, jak je znázorněno na obrázku 3. Tím vzniká před zasouvacími válci 5, volný prostor. Když se potom žací stroj _4 rozbíhá, jak bylo vysvětleno výše, pak se nejprve rozběhne jen v pojezdovém směru F levá skupina bubnů žacího stroje £ a do zasouvacích válců 5, 6 se následně zavádí nejprve jen polovina 48a proudu sklízeného materiálu, jak to znázorňuje obrázek 4, zatímco druhá polovina 48b proudu sklízeného materiálu se přivádí do zasouvacích válců 5, 6 se zvoleným časovým zpožděním po rozběhnutí v pojezdovém směru F pravé skupiny bubnů. Tímto rozpůlením proudu sklízeného materiálu lze vzedmutí proudu sklízeného materiálu, vzniklé při procesu sklízení, rychle a spolehlivě odstranit a vyvarovat se přitom vysokým rozběhovým momentům.
Zastupuje:
Dr. Miloš Všetečka v.r.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Stroj na řádkově nezávislé sekáni kukuřice a podobných stébelnatých plodin s větším počtem podávačích a žacích bubnů, které jsou v zrcadlově symetrickém uspořádání po obou stranách vertikální podélné střední roviny stroje předřazené řezačce se zasouvacími válci pro nařezaný sklízený materiál a pro rotační pohyb kolem v podstatě vertikálních os otáčení jsou poháněné poháněcím zařízením připojitelným k centrálnímu pohonu řezačky, které zahrnuje dvě jednotlivá hřídelová vedení po obou stranách vertikální podélné střední roviny stroje pohánějící vždy jednu skupinu podávačích a žacích válců, vyznačující se tím, že obě hřídelová vedení (27,28) jsou přemostěná spojovacím hřídelem (30) připojitelným k centrálnímu pohonu řezačky (3), který zahrnuje zařízení pro časově zpožděné zahájení rotačního pohybu obou hřídelových vedení (27, 28) aktivovatelné při náběhu stroje (4) na sklízeči provoz.
  2. 2. Stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že spojovací hřídel (30) je spojený vždy přes jeden transmisní převod (32, 33) s jednotlivými hřídelovými vedeními (27, 28) pro přenos rotačního pohybu na tato vedení.
  3. 3. Stroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zařízení pro časově zpožděné zavedení rotačního pohybu obou hřídelových vedení (27, 28) zahrnuje výsuvnou spojku (40) vloženou do spojovacího hřídele (30) .
  4. 4. Stroj podle nároku 3, vyznačující se tím, • 9 že výsuvná spojka (40) je tvořená silově uzavřenou výsuvnou spojkou.
  5. 5. Stroj podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že výsuvná spojka (40) je pro přenos rotačního pohybu na příslušné hřídelové vedení (28) přiřazená jednomu (33) z obou transmisních převodů (32, 33).
  6. 6. Stroj podle některého z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že spojovací hřídel (30) je vybavený dvěma rozběhovými spojkami (38, 39) přiřazenými vždy jednomu z obou transmisních převodů (32, 33) a výsuvná spojka (40) je spojitelná s jednou (39) z obou rozběhových spojek (38, 39) pro přenos kroutícího momentu a je ze spojovacího záběru uvolnitelná.
  7. 7. Stroj podle některého z nároků 3 až 6, vyznačující se tím, že výsuvná spojka (40) je opatřená stavěcím členem (41) pro její spojovací záběr s příslušným transmisním převodem (33) popřípadě s příslušnou rozběhovou spojkou (39), který je zahrnutý do elektronického řídícího zařízení (44).
  8. 8. Stroj podle nároku 7, vyznačující se tím, že řídící zařízení (44) zahrnuje pohybové čidlo (46), které poskytuje při náběhu stroje (4) na sklízeči provoz řídícímu zařízení (44) pro ovládání stavěcího členu (41) signál hlásící rotační pohyb spojovacího hřídele (30).
  9. 9. Stroj podle nároku 8, vyznačující se tím, že řídící zařízení (44) zahrnuje časový člen pro časově zpožděné zahájení nastavovacího pohybu stavěcího členu (41) po obdržení signálu o rotačním pohybu.
  10. 10. Stroj podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že pohybové čidlo (46) poskytuje při odpojení stroje (4) řídícímu zařízení (44) negativní signál udávající klidový stav spojovacího hřídele (30) pro uvolnění spojovacího záběru výsuvné spojky (40) s odpovídajícím transmisním převodem (33) případně s odpovídající rozběhovou spojkou (39).
  11. 11. Stroj podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že poháněči zařízení je vybavené spojkou (47) zapojenou ve směru otáčení pro současné zavedení rotačního pohybu k oběma hřídelovým vedením (27, 28) při reverzním provozu stroje (4).
  12. 12. Stroj podle nároku 11, vyznačující se tím, že spojka (47) zapojená ve směru otáčení odpovídajícím reverznímu provozu vytváří při vypnuté výsuvné spojce (40) přímé hnací spojení od spojovacího hřídele (30) k transmisnímu převodu (33) přiřazenému výsuvné spojce (40) .
  13. 13. Stroj podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že skupiny podávačích a žacích bubnů (8-11; 12-15) po obou stranách vertikální podélné střední roviny (16) stroje (4) zahrnují navíc vždy alespoň
    jeden další dopravní buben ( 21, 22; 23, 24) pro nařezaný sklízený materiál v klínové oblasti blízké řezačce mezi sousedními podávacími a žacími bubny (9, 10, 11; 12, 13, 14) . 14. Stroj podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že obě skupiny podávačích a
    žacích bubnů (8-11; 12-15) hraničící s vertikální podélnou • ·
    - 16 střední rovinou (16) stroje (4) zahrnují vždy navíc jeden Šikmý dopravní buben (25, 26) bočně před zasouvacími válci (5, 6) řezačky (3).
  14. 15. Stroj podle některého z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že každé z obou hřídelových vedení (27, 28) je na své straně dále rozděleno nejméně na dvě jednotlivá vedení a všechna jednotlivá vedení jsou přes spojovací hřídel (30) spustitelná prostřednictvím zařízení pro časově zpožděný náběh rotačního pohybu po sobě s časovým odstupem.
CZ1998495A 1997-02-19 1998-02-19 Stroj na řádkově nezávislé sekání kukuřice a podobných stébelnatých plodin CZ292266B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29702902U DE29702902U1 (de) 1997-02-19 1997-02-19 Maschine zum reihenunabhängigen Mähen von Mais u.dgl. stengelartigem Erntegut

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ49598A3 true CZ49598A3 (cs) 1998-09-16
CZ292266B6 CZ292266B6 (cs) 2003-08-13

Family

ID=8036183

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1998495A CZ292266B6 (cs) 1997-02-19 1998-02-19 Stroj na řádkově nezávislé sekání kukuřice a podobných stébelnatých plodin

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6073429A (cs)
EP (1) EP0860106B1 (cs)
AT (1) ATE211354T1 (cs)
CZ (1) CZ292266B6 (cs)
DE (2) DE29702902U1 (cs)
EA (1) EA000539B1 (cs)
HU (1) HUP9800358A3 (cs)
PL (1) PL185742B1 (cs)
UA (1) UA64698C2 (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19959282A1 (de) * 1999-12-09 2001-06-13 Kemper Gmbh Maschf Einzugs- und Pflückeinrichtung mit Häckseleinrichtung
GB0101557D0 (en) 2001-01-22 2001-03-07 Ford New Holland Nv Drive mechanism for a front attachment of an agricultural harvesting machine and corresponding front attachment
DE10105439C1 (de) * 2001-02-07 2002-02-28 Case Harvesting Sys Gmbh Ausräumer für die Schneid- und Fördervorrichtungen eines Schneidwerks
DE10249457A1 (de) 2001-10-26 2003-05-08 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10204950A1 (de) * 2002-02-07 2003-09-18 Kemper Gmbh Maschf Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE10330669A1 (de) * 2003-07-08 2005-02-17 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum Mähen von stängelartigem Erntegut
DE102005031549A1 (de) 2005-07-06 2007-01-25 Deere & Company, Moline Feldhäcksler und Verfahren zum Betrieb
DE102005060453A1 (de) * 2005-09-22 2007-03-29 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen
US7694500B2 (en) * 2006-02-17 2010-04-13 Deere & Company Drive assembly and drive system for a combine head
DE102006025455A1 (de) 2006-05-30 2007-12-20 Claas Saulgau Gmbh Vorsatzgerät zum Ernten von stängeligem Erntegut
DE202007018492U1 (de) 2007-04-02 2008-10-30 Claas Saulgau Gmbh Erntegerät zum Ernten von stängeligem Erntegut
DE102007035797B4 (de) * 2007-07-31 2010-03-11 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Mäh- und Einzugseinrichtung für eine Maschine zur Ernte von stängelartigem Erntegut mit zwei wahlweise daran anbringbaren Stängelheberspitzen
US8006469B2 (en) * 2007-09-13 2011-08-30 Macdon Industries Ltd Crop harvesting header with rotary disks and impellers for transferring the crop inwardly to a discharge opening
DE102008035191A1 (de) * 2008-07-28 2010-02-04 Claas Saulgau Gmbh Vorsatzgerät zum Ernten von stängeligem Erntegut
US8087223B2 (en) * 2009-04-08 2012-01-03 Straeter James E Chopper assembly for a harvesting implement
US8196379B2 (en) * 2009-04-08 2012-06-12 Straeter James E Chopper assembly for a harvesting implement
US7856800B2 (en) * 2009-04-08 2010-12-28 Straeter James E Chopper assembly for a harvesting implement
DE102009051053A1 (de) * 2009-05-28 2010-12-02 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Vorsatzgerät zum Ernten stängelförmiger Pflanzen
DE102011051792A1 (de) * 2011-07-12 2013-01-17 Claas Selbstfahrende Erntemaschinen Gmbh Vorsatzgerät für einen selbstfahrenden Mähdrescher zum Ernten von stängelartigem Erntegut
US9578804B2 (en) * 2014-04-23 2017-02-28 Cnh Industrial America Llc Header for an agricultural harvester with independent sub-system drives
US9913430B2 (en) * 2014-09-15 2018-03-13 Cnh Industrial America Llc Power takeoff drive assembly for a corn header of an agricultural harvester
JP6532156B2 (ja) * 2015-02-24 2019-06-19 株式会社タカキタ 作物収穫機
US10159187B2 (en) 2016-04-04 2018-12-25 James E. Straeter Chopper assembly

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3350865A (en) * 1964-11-05 1967-11-07 Massey Ferguson Ltd Gathering unit for corn harvesters
NL6716443A (cs) * 1967-12-04 1969-06-06
NL169947C (nl) * 1973-06-14 1984-03-16 Zweegers P Maaimachine.
US3918240A (en) * 1974-09-16 1975-11-11 Jacobsen Mfg Co Hydraulic system for a gang lawn mower
US4244162A (en) * 1979-08-06 1981-01-13 Sperry Corporation Row unit frame
JPS5894637A (ja) * 1981-12-01 1983-06-04 Kubota Ltd 作物収穫機の伝動クラツチ操作構造
DE3233122A1 (de) * 1982-09-07 1984-03-08 Claas Saulgau GmbH, 7968 Saulgau Erntevorsatz an feldhaeckslern zum aufnehmen und weiterfuehren von in reihe stehenden halmfruechten
US4496105A (en) * 1982-11-15 1985-01-29 Gehl Company Forage harvester drive and electric control therefor
EP0149113A3 (de) * 1983-12-13 1986-02-19 Ing. Alfred Schmidt Gmbh Mähgerät, insbesondere für Grasflächen auf Flughäfen
DE3715336A1 (de) * 1987-05-08 1988-11-24 Poettinger Alois Landmasch Antriebsvorrichtung an einer landwirtschaftlichen maschine
FR2617002B1 (fr) * 1987-06-26 1991-06-07 Kuhn Sa Faucheuse munie de deux groupes d'organes de fauchage
US5133174A (en) * 1991-01-28 1992-07-28 Parsons Jr Ralph L Hydraulically driven mowing unit
DE4214204B4 (de) * 1992-04-30 2004-02-05 Claas Saulgau Gmbh Antriebsvorrichtung für die Einzugswalzen eines Feldhäckslers
DE9312141U1 (de) * 1993-08-13 1994-09-22 Gebrüder Welger GmbH & Co KG, 38304 Wolfenbüttel Aufsammelpresse für landwirtschaftliche Halmgüter
DE19531918B4 (de) * 1995-08-30 2005-02-24 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zum reihenunabhängigen Mähen und Häckseln von Mais u. dgl. stengelartigem Erntegut
DE59601548D1 (de) * 1995-09-30 1999-05-06 Kemper Gmbh Maschf Mähvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
ATE211354T1 (de) 2002-01-15
HUP9800358A3 (en) 1999-12-28
CZ292266B6 (cs) 2003-08-13
EP0860106B1 (de) 2002-01-02
DE29702902U1 (de) 1998-06-18
HU9800358D0 (en) 1998-04-28
EP0860106A1 (de) 1998-08-26
PL324878A1 (en) 1998-08-31
HUP9800358A2 (hu) 1999-02-01
US6073429A (en) 2000-06-13
EA000539B1 (ru) 1999-10-28
UA64698C2 (uk) 2004-03-15
DE59802775D1 (de) 2002-02-28
EA199800137A1 (ru) 1998-08-27
PL185742B1 (pl) 2003-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ49598A3 (cs) Stroj na řádkově nezávislé sekání kukuřice a podobných stébelnatých plodin
CN105432227B (zh) 用于农业收割机的玉米收割台的动力输出驱动组件
US7555882B2 (en) Drive for a crop picking head
EP0680687B1 (en) Reversing means for an agricultural harvesting machine
US6895734B2 (en) Agricultural harvesting machines and front attachments therefor
US6032444A (en) Non-row-sensitive forage harvester
US3736733A (en) Three-row crop header for forage harvesters
CA1126964A (en) Corn header drive system
EP2422609B1 (en) Drive arrangement for corn head equipped with or without a corn stalk chopper
CA1102562A (en) Drive reversing mechanism
CZ283761B6 (cs) Žací a řezací stroj kukuřice a podobného stonkového sklizňového produktu
EP0174703A1 (en) Agricultural baler
EP3434096A2 (en) Draper platform with removable central roller baffle
US20160324070A1 (en) Non-Row Sensitive Forage Harvester Header
JP2009240211A (ja) コンバインの前処理部への動力伝達装置
CN101779545B (zh) 玉米青贮茎穗兼收秸杆还田自走收获机的设计方法
CN208387303U (zh) 一种多功能灌木收获机
US3103091A (en) Sugar cane harvester
CA2530169C (en) Drive for a crop picking head
US7036296B2 (en) Variable speed drive for oblique feeding drums
US20230389473A1 (en) Electric row unit drive system for corn header of combine harvester
US2745237A (en) Transfer mechanism for use in harvesting machines
JP5653887B2 (ja) トラクタ牽引式食用コーン収穫機
SU24191A1 (ru) Жне -молотилка
JP2563916Y2 (ja) 汎用型コンバイン

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100219