CZ467499A3 - Sladící kompozice a potravinářské výrobky, které ji obsahují - Google Patents

Sladící kompozice a potravinářské výrobky, které ji obsahují Download PDF

Info

Publication number
CZ467499A3
CZ467499A3 CZ19994674A CZ467499A CZ467499A3 CZ 467499 A3 CZ467499 A3 CZ 467499A3 CZ 19994674 A CZ19994674 A CZ 19994674A CZ 467499 A CZ467499 A CZ 467499A CZ 467499 A3 CZ467499 A3 CZ 467499A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
iditol
chewing gum
sorbitol
polyol
sweetening composition
Prior art date
Application number
CZ19994674A
Other languages
English (en)
Inventor
Guillaume Ribadeau-Dumas
Catherine Fouache
Pierrick Duflot
Original Assignee
Roquette Freres
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roquette Freres filed Critical Roquette Freres
Priority to CZ19994674A priority Critical patent/CZ467499A3/cs
Publication of CZ467499A3 publication Critical patent/CZ467499A3/cs

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)

Abstract

Sladící kompozice, kterou lze použít v potravinářských výrobcích zejména v oboru cukrovinek obsahuje 5 až 100 % hmotn. iditolu vzhledemk celkové sušině

Description

Sladící kompozice a potravinářské výrobky, které ji obsahují
Oblast techniky
Vynález se týká sladící kompozice, kterou lze použít v potravinářských 5 výrobcích a zejména v oboru cukrovinek, jako jsou fondány, gumové bonbony, želatinové bonbony, kandované ovoce žvýkačky.
Zejména se týká potravinářských výrobků a to zvláště žvýkaček obsahujících tutu kompozici.
ío Dosavadní stav techniky
Doposud známé žvýkačky, které obsahují sacharózu a sirup glukózy a žvýkačky bez cukni, které jsou na bázi polyolů jsou v podstatě přibližně tvořeny:
-15 až 30% klovatinovým základem 15 - 50 až 70% karbonhydrátů v rozmělněné formě
- 0 až 25% syrupů karbonhydrátů tvořící tekutou frakci žvýkačky -1 až 2% aroma
- 0 až 5% ostatních ingrediencí ze skupiny obsahující antioxydanty, barviva, intenzivní sladidla, plniva a emulgátory, přičemž výraz karbonliydrát značí:
- jednak takové glycidy jako mono-, di-, oligo- a polysacharidy a jejich směsi jako hydrolyzáty amidonu a
- jednak polyoly nebo cukry-alkoholy jako jsou mono-, di-, oligo- a polysacharidy a jejich směsi, z nich zejména hydrogenované hydrolyzáty amidonu neboli HAH.
Hydrolyzáty amidonu se získávají způsobem známým jako enzymatická hydrolýza a/nebo amidonová kyselina mléčná. Její úprava katalytickou hydrogenací pod velkým tlakem a za vysoké teploty pomocí Reneyova niklu umožňuje získat odpovídající hydrogenové produkty. V tradiční žvýkačce karbonhydrát v rozmělněné formě a sirup karbonhydrátu jsou tvořeny zpravidla příslušně sacharozou a sirupem řečeným glukózovým nebo amidonovy hydrolyzát, zatím co žvýkačky bez cukru na bázi polyolů, rozmělněných karbonhydrátů a sirupů karbonhy drátů jsou tvořeny zejména příslušně maltitolem, xylitolem, manitolem, laktitolem, izomaltem, eritritolem a/nebo práškovým sorbitolem pro první jmenované a polyolovým sirupem pro druhé jmenované.
Jsou rovněž známy žvýkačky bez cukru, které obsahují jako tekutou fázi vodné roztoky sorbitolu. Tyto druhy žvýkaček mají zejména tendenci ztrácet vlhkost a vysychat. Ztvrdnou a stávají se křehkými a drobivými a tím vlastně nevhodnými ke konzumaci. Tento úkaz ztráty vody se vysvětluje krystalizací sorbitolu, který je od začátku v roztoku obsažen, což má za následek zvýšení množství volné vody, jejíž hodnota relativní relativní vlhkosti (HRE) těchto žvýkaček.
Proto bylo navrženo, zejména v dokumentech EP A 0.082.670 a EP A 0.325.090, použít do těchto žvýkaček bez cukru glycerin jako plastifíkační a spojovací komponentu.
Takto získané sirupy jsou známy tím, že jsou obzvláště hygroskopické a proto mají tendenci absorbovat vodu obsaženou v ovzduší tam, kde jsou skladovány. To způsobuje, že po určitém čase se stávají lepivými a ztrácejí pro spotřebitele svoje žádoucí vlastnosti. Tento jev lze částečně odstranit upravením žvýkaček do vodotěsných obalů, které jsou však nákladné. Tento sklon žvýkaček bez cukru znovu přijímat vodu je spojen s poměrně nízkou na hodnotou průměrné relativní vlhkosti (HRE).
• · • · · · • · • 9 « · • 9
Pro odstranění těchto nevýhod se postupně prosadilo použití sirupů hydrogenovaných hydrolyzátů amidonu a sirupů sorbitolu nebo glycerinu. Tyto hydrogenované hydrolyzáty amidonu (HAH) mají totiž nejlepší vlastnosti pokud jde o změkčování, vázání a antikrystalizaci. Mají rovněž výhodu, že silně omezují výkyvy průměrné relativní vlhkosti (HRE) ve žvýkačkách.
Je však prokázáno, že tyto sirupy na bázi HAH nejsou prosty nevýhod, když se použijí do žvýkaček. Ve skutečnosti není jejich obsah vody zanedbatelný protože představuje okolo 15 až 20% hmot Obohacují ío tedy vodou žvýkačky, ve kterých jsou použity. Vlhké prostředí takto vytvořené je tedy naprosto nevhodné při použití silných syntetických sladidel jako je například aspartam, který je dipeptid tvořený methyl ester
L-aspartyl-L-fenylalaninem.
Je totiž známo, že stabilita aspartamu v potravinářských výrobcích 15 je závislá na množství vody, přítomném ve středu, stejně jako hodnota průměrné relativní vlhkosti (HRE) ve chvíli kontaktu při teplotě a pH. A ve středu při zvýšené průměrné relativní vlhkosti (HRE) se apartam spontánně rozkládá na dicetopiperacin, což vede nevyhnutelně ke ztrátě sladícího účinku. Navíc tento produkt rozkladu je znám pro svou hořkou nepříjemnou chuť.
Dalším důsledkem, plynoucím z použití hydrogenované hydrolyzáty amidonu (HAH) sirupů s velkým obsahem vody je to, že se získá žvýkačka, která má velice vláčnou a lepivou strukturu. Problémy vyvstanou již v okamžiku výroby, neboť taková žvýkačka je velmi málo vhodná k manipulaci a formování a sice vinou jejího sklonu se při výrobě ke všem zařízením přilepit. Kromě toho ze stejných výše zmíněných důvodů není příliš oblíbená u spotřebitelů.
······ ·» · ·» · · * « · · » » · · · 9 >
A konečně nadbytečný obsah vody ve žvýkačkách málo zvýhodňuje rozpustnost některých aromatických látek, které jsou mnohem citlivější na okysličení a v důsledku toho se daleko snadněji zkazí.
Aby se odstranily tyto nevýhody, bylo by třeba snížit obsah vody 5 ve žvýkačkách bez cukru a přesněji v její tekuté plastifíkační a spojovací frakci.
Sirupy hydrogenované hydrolyzáty amidonu (HAH), které především tvoří tyto tekuté plastifíkační a spojovací frakce však není možné koncentrovat bez výše uvedených potíží v obsahu sušiny řádově ío 88% . Skutečně, když se vypaří voda obsažená v takových sirupech, stanou se příliš viskózními. Za těchto podmínek tradiční odpařovací přístroje nevyhovují. Je nutné se uchýlit k zařízením daleko složitějším a tedy velmi drahým.
Navíc, i když se nakonec dosáhne požadovaného sníženého obsahu 15 vody, následná zvýšená viskozita těchto rozložených sirupů v sobě zahrnuje to, že se s nimi nedá manipulovat jinak než při vysoké teplotě.
Lze si lehce představit problémy, které mohou vzniknout v průmyslu při práci s horkou masou před jejím vmícháním do receptury žvýkačky.
Jinak řečeno, tyto koncentrované sirupy musí být udržovány 20 neustále při jejich výše zmíněné teplotě tuhnutí, jejíž vinou se stávají sklovitými v jednom tvrdém a odolném bloku, který by bylo obtížné znovu roztavit pro účely recyklace. Aby bylo možné se vyhnout poškození horkem, musí se tyto sirupy, udržované v tekutém stavu rozhodně rychle zužitkovat.
A konečně uvedení do styku těchto sirupů s výrobky citlivými na horko, jak k tomu dochází při výrobě žvýkaček, může způsobit buď jejich · 9 9 • A »99» • 9 · 9 9 9 ·
9 9 9 9 9 «9 9 · * Cl%t£S.DOC poškození, což je jako například u aspartamu nebo jejich vyprchávání, jako je tomu u aromatických látek.
Je zřejmé, že takové vynucené ohledy při výrobním postupu neodpovídají výrobním požadavkům pokud jde o ekonomickou rentabilitu a kvalitu finálního výrobku.
Bylo tedy navrhováno, například v dokumentech US-A-4.671.967, EP-A-0.196.640 a EP-A-0.323.442, pro přípravu potravinářských výrobků jako jsou žvýkačky, uchýlit se ke zdokonaleným plastifíkačním a spojovacím směsím na bázi sirupů hydrolyzátů amidonu a glycerinu nebo ío propylenglykolu.
Skutečně glycerin a propylenglykol snižují viskozitu sirupů hydrolyzátů amidonu a usnadňují vypařování vody, kterou obsahují, zvláště když se použijí běžné odpařováky. Reologické chování těchto směsí, obsahujících sirupy karbonhydrátů a glycerinu nebo propylenglykolu je poměrně uspokojivé a s takto koncentrovanými plastifíkacními kompozicemi se dobře manipuluje dokonce i při teplotě okolí.
I tyto kompozice však mají své nevýhody. Mají totiž průměrnou relativní vlhkost (HRE) poměrně nízkou a podporují tedy jev nového přijímání vody do žvýkaček, ve kterých jsou obsaženy. Tato nízká hodnota průměrné relativní vlhkosti (HRE) částečně souvisí s ostraňováním vody. glycerin nebo propylenglykol přidaný do těchto sirupů nejenže nekompenzuje tyto ztráty vody, ale dokonce naopak snižuje hodnotu průměrné relativní vlhkosti (HRE).
Navíc glycerin při konzumaci uvolňuje teplo, což je jev zpravidla nazývaný v tomto oboru anglickým výrazem „heating effect“ a je naprosto nepřijatelný pro spotřebitele.
·*»·«·· «φ φ «· ·Φ > φ » φ φ φ φ φ · φ « · φ φ φ · Φ fc * · ··· · « · · Φ φ
I ·,.* .ί, ‘.*i»»;<j.eoc
Cílem vynálezu je odstranit omezení a/nebo nevýhody kompozic známých ze stavu techniky a vyřešit novou sladící kompozici, která by lépe než dosud známé sladící kompozice odpovídala různým požadavkům praxe, což ve skutečnosi znamená:
- mít plastifíkační, vazební a antikrystalizační vlastnosti
- být použitelná v potravinářských výrobcích, zejména ve žvýkačkách ale zvláště ve žvýkačkách bez cukru
- přinášet velmi malé množství vody do potravinářských výrobků, do nichž má být přidávána ío - představovat takové reologické vlastnosti, které by byly příhodné pro manipulaci zejména při teplotě okolí
- být snadno připravitelná
- být stabilní sama osobě a mít schopnost udělovat také potravinářským výrobkům, do nichž má být přidávána, dostatečnou stabilitu pro uchování, is zejména pokud jde o nové přijímání vody, které vede ke zhoršení kvality těchto výrobků, zejména žvýkaček bez cukru a vzhledem k jevu krystalizace, která zase vede ke zvýšení tvrdosti těchto výrobků.
- představovat důležitou sladící schopnost bez ohřívacího efektu („heating efíěct“) a umožňovat snížení přidávaného množství intenzivních syntetických sladidel.
Société Demanderesse na základě zevrubných výzkumu má zásluhu na objevu, že tento cíl může být dosažen za pomoci sladící kompozice pro potravinářské výrobky , která obsahuje iditol.
Iditol je polyol získaný průmyslově hydrogenací sorbózy. 25 Představuje důležitý potenciální zisk z toho důvodu, že je chemicky stabilnější než sacharóza, navíc má tu výhodu, že jeho schopnost sladit je velice blízká schopnosti cukru. Navíc má iditol tu vlastnost, že není
4
4 4
4 · ··«« «· 4 • 4 * 4
4
4 4 4 4
4 4
44 « • 4 4 4 · 4 4
4 4 · * t'l*4!CS*0C
4 4 4 karcinogenní, což mu otevírá nesčetné možnosti využití v průmyslu, zejména v potravinářském a farmaceutickém průmyslu.
Podstata vynálezu
Sladící kompozice pro potravinářské výrobky obsahuje 5 až 100% hmotn. iditolu vzhledem k celkové sušině.
Podstatou potravinářských výrobků je to, že obsahují sladící kompozici podle vynálezu.
Mezi těmito potravinářskými výrobky jsou cukrovinky, jako jsou io fondány, gumové bonbony, želatinové bonbony, kandované ovoce žvýkačky a další.
Sladící kompozice podle vynálezu je zejména stabilní při skladování a má antikrystalizační vlastnosti, které jsou zajímavé zejména pokud jde o karbonhydráty použité jako sladící činidlo a/nebo výplň v potravinářských kompozicích.
Tyto vlastnosti umožňují stabilizovat tvrdost potravinářského výrobku, ve kterém je tato sladící kompozice obsažena, což je zejména výhodné, pokud je tímto potravinářským výrobkem žvýkačka.
V rámci využití sladící kompozice podle vynálezu ve žvýkačkách, 20 jsou rovněž důležité její vlastnosti plastifikační a vazební, když si uvědomíme, že četné přísady, které musí být homogenním způsobem přimíchány během její přípravy.
Ostatně tato kompozice umožňuje nahrazení části drahých práškových nebo tekutých výrobků, používaných jako plnivo.
V každém případě výhodně nahrazuje známé kompozice na bázi práškových karbonhydrátů nebo sirupů karbonhydrátů.
0 • 0 0 0 0 0 0 0 « 0 0
000 0000 · *00 000 00 ·
0 0 0 0 « <0t9<lCSr4}C •0·· * 00 000 00 00
Je třeba rovněž podtrhnout jejich stabilizační a antikrystalizační účinky, které udělují žvýkačkám stálou kvalitu při jejich stárnutí, zejména v nepříznivých skladovacích podmínkách, zejména ze stanoviska relativní vlhkosti.
Podle výhodného způsobu provedení vynálezu, obsahuje sladící kompozice 5 až 80%, s výhodou 7 až 60% a nejlépe 10 až 40% hmotn. iditolu vzhledem k celkové sušině.
Tato kompozice může obsahovat kromě toho alespoň jeden polyol jiný než iditol.
ío Tento polyol, případně tyto polyoly jsou zvoleny ze skupiny tvořené treitolem, erytritolem, xylitolem, arabitolem, ribitolem, sorbitolem, manitolem, maltitolem, maltotriitolem, maltotetraitolem, lactitolem, hydrogenovanou isomaltulozou, glycerinem, hydrolyzáty hydrogenizováného amidonu, přičemž sorbitolu je dávána přednost.
Mezi hydrogenovanými hydrolyzáty amidonu vhodnými pro použití v rámci vynálezu lze jmenovat ty, které uvedla na trh Societě Demanderesse pod značkou LYCASIN a ty, které jsou například popsány v dokumentech FR-A-2.654.308 a FR-A-2.459.002.
Kompozice podle vynálezu může dále obsahovat alespoň jedno intenzivní umělé sladidlo, jako je aspartam nebo podobné.
Kompozice podle vynálezu takto získaná může být ve formě prášku nebo ve formě sirupu.
Pro přípravu kompozice podle vynálezu se nejprve smíchá karbonhydrát případně karbonhydráty v práškovém stavu s iditolem rovněž v práškovém stavu. Rovněž lze smíchat karbonhydrát případně karbonhydráty v práškovém stavu, případně jako roztok, s roztokem iditolu, případně s iditolem v práškovém stavu, pak odpařit vodu
9 · 9 99 · · • · 9 9 9 ·· · 9 9 « • · · · 9 • »9 9 9 9 · 9 · 9 • 9 · 9 9 C'194K»D0C obsaženou v takto připravené směsi, až se získá takový obsah vody, při kterém bude směs dobře manipulovatelná zejména při teplotě okolí a bude mít takovou viskozitu, která je slučitelná s prováděním odpaření snadným způsobem pomocí běžných zařízení.
Předmětem vynálezu je rovněž potravinářský výrobek obsahující kompozici, která byla právě popsána.
Podle zvláště výhodného příkladu provedení podle vynálezu je potravinářský výrobek tvořen žvýkačkou bez cukni, obsahující 0,5 až 85% hmotn. vzhledem k celkovému množství sušiny kompozice podle vynálezu, ío Podstatou vynálezu je především žvýkačka, obsahující 15 až 60% klovatinové báze,
0,5 až 80% alespoň jednoho polyolu, 0 až 10% maltitolového sinipu, 0 až 10% plastifíkačního činidla zvoleného ze skupiny tvořené glycerinem, propylenglykolem a jejich směsmi, kde 0,5 až 30%, s výhodou 2 až 25% polyolu je iditol.
Je rovněž výhodné, když polyol žvýkačky podle vynálezu je sorbitol.
Další znaky a výhody uváděné v popisu mají účel objasnit, nikoliv omezit vynález.
Příklad 1
Žvýkačka bez cukru
Připravilo se 100 g žvýkačky, jejíž složky jsou následující:
- klovatinová báze DREYCO BASE uvedená na trh Société 25 DREYFUS : 25,0 g
- práškový sorbitol uvedený na trh Société ROQUETTE FRERES :58,5 g • ·· · φ φ φ « φ · φ φ • C1?»>1«S.DO<· • Φ Φ Φ
Φ Φ Φ Φ
- manitol 60 prodávaný Société ROQUETTE FRERES : 5, 0 g
- glycerine prodávaný Société DOW CHEMICAL : 10,0 g
- mentolové aroma : 1,5 g
Způsob výroby žvýkačky obsahuje následující kroky:
- změkčování klovatinové báze při 50°C,
- vložení klovatinové báze do hnětacího stroje (petrin) o dvojitém plášti, přičemž v plášti cirkuluje voda při 50°C a hnětači stroj je opatřen míchacím ramenem zpravidla ve tvaru písmene Z, které dodává na trh ío Société KUSTNER FRERES,
- přidání 1/3 práškového sorbitolu,
- míchání po dobu 2 minut,
- přidání 1/3 práškového sorbitolu a poloviny glycerinu,
- míchání po dobu 2 minut,
- přidání zbytku práškového sorbitolu a další poloviny glycerinu,
- míchání po dbu 2 minut,
- přidání mentolového aroma,
- další míchání po dobu 1 minuty,
- tvarování žvýkačky vyvalováním pro získání destičky o tloušťce 5 mm.
• Pět žvýkaček bylo vyrobeno podle výše popsaných podmínek, přičemž bylo použito výše uvedeného receptu:
práškový sorbitol (sorbitol A) uvedený na trh Société Demanderesse pod 25 názvem NEOSORBR P6OW (žvýkačka 1) ·· 4 4 4 4 4 4 • 4 · · · · • · 4 4» • * 4 « >···· «4 ·
CA^S.DCfc
4 · '4 44 • a dosazením do výše uvedeného receptu frakce práškového sorbitolu pro následující kompozice:
• 98% sorbitolu A+2% iditolu (žvýkačka 2 podle vynálezu) · 98% sorbitolu A+2% xylitolu (žvýkačka 3) • 80% sorbitolu A+20% iditolu (žvýkačka 4 podle vynálezu) • 80% sorbitolu A+20% xylitolu (žvýkačka 5)
Je tedy ohodnocení tvrdosti žvýkaček prováděno v Newtonech N pomocí zařízení INSTRON typu 4502.
io Měření tvrdosti se provádí na destičkách žvýkaček o tloušťce 5 mm jednak v průběhu jejich ochlazování při třech následujících teplotách (45°C, 35°C a 20°C) a jednak ve třech případech, když jsou skladovány při 20°C při teplotě okolí při 66% relativní vlhkosti tj. po 1 dni, 8 dnech a 15 dnech skladování).
Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
Žvýkačka Tvrdost (N) během ochlazování Tvrdost (N) během skladování
45°C 35°C 20°C 1 den 8 dnů 15 dnů
1 4,70 9,40 30,85 49,30 70,00 57,00
2 4,00 8,00 23,90 40,40 47,50 48,60
3 4,80 11,00 37,70 54,30 63,80 64,67
4 1,21 4,14 9,81 26,00 34,00 33,00
5 2,12 4,27 16,77 32,00 41,20 43,20
Iditol má antikrystalizační schopnost vyšší než xylitol.
Přidáním malých dávek iditolu do práškového sorbitolu (žvýkačky 2 a 4) se umožní výrazně snížit tvrdnutí žvýkačky během výroby a skladování.
cJ^CS.dJc • · ··· · • 9 9
Příklad 2
Připraví se 200 g žvýkačky podle následujícího receptu:
- klovatinová báze Valencia T-PL uvedená na trh Société CAFOSA 5 Gum S/A (Barcelona-Španělsko) : 30,0 %
- práškový sorbitol uvedený na trh Société ROQUETTE FRERES :
48,8 %
- manitol 60 prodávaný Société ROQUETTE FRERES : 5, 0 %
- Sirup maltitolu LYCASIN(R) 80/55 až 85 % hmot. sušiny uvedený na trh to Société ROQUETTE FRERES: %13,0
- glycerin prodávaný Société DOW CHEMICAL : 1 %
- přírodní mentolová aromatická tekutina uvedená na trh Société Silesia : 1,8%
- přírodní mentolové aroma v prášku uvedená na trh Société Silesia : 0,4 % 15
Způsob výroby žvýkačky obsahuje následující kroky:
- změkčování klovatinové báze při 50°C,
- vložení klovatinové báze do hnětacího stroje (petrin) o dvojitém plášti, přičemž v plášti cirkuluje voda při 50°C a hnětači stroj je opatřen dvěma míchacími osami s lopatkami, které dodává na trh Société Ika,
- přidání poloviny práškového sorbitolu,
- míchání po dobu 2 minut,
- přidání poloviny LYCASINu 80/55 předem ohřátého na 50°C,
- míchání po dobu 3 minut,
- přidání manitolu 60
- přidání poloviny práškového sorbitolu a glycerinu
- míchání po dobu 5 minut,
φ · φ · · φ · φ · φφφ »«C1941«Stf)OC
- přidání poloviny LYCASINu 80/55 při 50°C,
- přidání mentolového aroma v prášku,
- další míchání po dobu 2 minuty,
- přidání tekutého mentolového aroma
- míchání po dobu 2 minut,
- vyjmutí z hnětače (petrinu)
- tvarování žvýkačky vyvalováním pro získání destiček o tloušťce 5 mm
Pět žvýkaček bylo vyrobeno za výše uvedených podmínek podle výše ío uvedeného receptu:
- práškový sorbitol uvedený na trh Société Demanderesse pod názvem NEOSORB P60W (žvýkačka 1) a dosazením do výše uvedeného receptu frakce práškového sorbitolu pro následující
- 95 % NEOSORB P60 W + 5 % iditolu (žvýkačka 2 podle vynálezu)
- 95 % de NEOSORB P6OW + 5 % xylitolu (žvýkačka 3) % NEOSORB P6OW + 10 % Iditolu (žvýkačka 4 podle vynálezu)
- 90 % NEOSORB P6OW + 10 % xylitolu (žvýkačka 5)
Je tedy ohodnocení tvrdosti žvýkaček prováděno v Newtonech N pomocí zařízení INSTRON typu 4502.
Φ Φ φ φ φ φ
C?94CS.D6C
Měření tvrdosti se provádí na destičkách žvýkaček o tloušťce 5 mm jednak v průběhu jejich ochlazování při třech následujících teplotách (45°C, 35°C a 20°C) a jednak ve třech případech, když jsou skladovány při 20°C při teplotě okolí při 50% relativní vlhkosti tj. po 1 dni, 8 dnech a 15 dnech skladování).
Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce
Žvýkačka Tvrdost (N) během ochlazování Tvrdost (N) během skladování
45°C 35°C 20°C 1 den 8 dnů 15 dnů
1 2,8 4,8 14,7 15,4 15,5 16,5
2 2,4 4,0 11,3 12,6 12,7 13,6
3 2,8 5,6 17,9 16,9 17,1 17,5
4 0,7 2,1 4,7 8,1 8,3 8,3
5 1,2 2,5 8,0 10,0 11,8 12,5
Iditol má antikrystalizacní schopnost vyšší než xylitol.
Přidáním malých dávek iditolu do práškového sorbitolu (žvýkačky 2 a 4) se množní výrazně snížit tvrdnutí žvýkačky během výroby a skladování.
Příklad 3
Trvanlivé žvýkačky bez cukru
Připraví se několik trvanlivých žvýkaček bez cukru na bázi xylitolu 20 nebo sorbitolu (pokusy dosvědčeny) a iditolu podle receptu uvedeném v následující tabulce
0000 • · * 0 0 0 0
0
00 0 0
000 0 00 0 • 0 0 0 0 0 ; ; · ; c1j.15s.D0?
·· ·00 00 00
Vyrobená kompozice (ve hmotnostních jednotkách)
Xylitol Sorbitol Iditol
Lycasin 80/55 (75% MS) 260,7 260,7 260,7
Xylitol 124,4 - -
Sorbitol - 124,4 -
Iditol - - 124,4
Roztok arabské gumy (52% MS) 614,9 614,9 614,9
aroma-barvy dostatečné množství dostatečné množství dostatečné množství
LYCASIN 80/55 je maltitolový sirup, uváděný na trh Société
Demanderesse .
Xylitol může být například použit ve formě, v jaké je na trh uváděn
Société Demanderesse pod názvem XYLISORB 700.
Jako sorbitolu lze použít výrobku pod názvem NEOSORB P 60W, rovněž na trh uváděný Société Demanderesse.
Postup jednotlivých operací k přípravě takové tvrdé gumy bez cukru je následující:
- vaření směsí LYCASIN 80/55-iditol, LYCASIN 80/55-xylitol a LYCASIN 80/55-sorbitol při 150°C za atmosferického tlaku
- ochlazení na 110°C;
- přidání roztoku arabské gumy, barviva a aroma;
- odlití do škrobových forem;
- sušení při 35°C po dobu dvou dnů, pak při 40°C po dobu asi šesti dnů až se získá finální výrobek 89.
Kompozice gum bez cukru takto získané jsou uvedeny v následující tabulce.
Kompozice (%)
Xylitol Sortitol Iditol
Lycasin(R)80/55 (75% MS) 27,2 27,2 27,2
Xylitol 17,3 - -
Sorbitol - 17,3 -
Iditol - - 17,3
roztok arabské gumy (52% MS) 44, 5 44,5 44,5
aroma-barvivo dostatečné množství dostatečné množství dostatečné množství
zbytková voda 11,0 11,0 11,0
Byly provedeny testy na stabilitu trvanlivých žvýkaček bez cukni v mikroklimatu při 60% relativní vlhkosti a při 20°C po dobu 10 dnů. Na konci této doby byly tyto trvanlivé žvýkačky bez cukru testovány pokud ío jde o jejich stabilitu, sladkou chuť a tvrdost.
Stupnice testuje následující.
+ slabé ++ významné +++ velmi významné
Výsledky testů stability získané pro trvanlivé žvýkačky bez cukni jsou uvedeny v následující tabulce.
Stabilita Sladká chuť Tvrdost
guma s iditolem +++ +++ +++
guma s xylitolem ++ +++ ++
guma se sorbitolem —H+ ++ +++
I · » »

Claims (9)

1. Sladící kompozice vyznačující se tím,že, obsahuje 5 až
100% hmotn. iditolu vzhledem k celkové sušině.
2. Sladící kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že tato kompozice obsahuje alespoň jeden polyol jiný než iditol.
3. Sladící kompozice podle nároku 2, vyznačující se tím, že to tento polyol je zvolen ze skupiny tvořené treitolem, erytritolem, xylitolem, arabitolem, ribitolem, sorbitolem, manitolem, maltitolem, maltotriitolem, maltotetraitolem, lactitolem, hydrogenovanou isomaltulozou, glycerinem, hydrolyzáty hydrogenizovaného amidonu, přičemž sorbitolu je dávána přednost.
4. Sladící kompozice podle kteréhokoliv nároku 1 až3,vyznačující se t i m, že je ve formě prášku.
5 iditol.
5. Sladící kompozice podle kteréhokoliv nároku 1 až 3, vyznačující
20 se t i m , že je ve formě sirupu.
6. Potravinářský výrobek, vyznačující se tím, že obsahuje kompozici podle kteréhokoliv nároku 1 až 5.
25
7. Potravinářský výrobek podle nároku 6, vyznačující se t i m, že je tvořen žvýkačkou bez cukru, obsahující 5 až 85% hmotn. vzhledem k celkové sušině kompozice podle kteréhokoliv nároku 1 až 5.
·· ··<9 • CSMfes.DCC • · 99
8. Žvýkačka, obsahující 15 až 60% klovatinové báze, 0,5 až 80% alespoň jednoho polyolu, 0 až 10% maltitolového sirupu, 0 až 10% píastifíkačního činidla zvoleného ze skupiny tvořené glycerinem, propylenglykolem a jejich směsmi, vy značuj ící se tim,že 0,5 až 30% polyolu je
9. Žvýkačka podle nároku 8, vyznačuj i cí se t i m , že polyol je sorbitol.
ío 10. . Žvýkačka podle nároku 8 nebo 9, vy zn a č uj i c i se tím, že 2 až 25% polyolu je iditol.
CZ19994674A 1999-04-26 1999-04-26 Sladící kompozice a potravinářské výrobky, které ji obsahují CZ467499A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994674A CZ467499A3 (cs) 1999-04-26 1999-04-26 Sladící kompozice a potravinářské výrobky, které ji obsahují

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994674A CZ467499A3 (cs) 1999-04-26 1999-04-26 Sladící kompozice a potravinářské výrobky, které ji obsahují

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ467499A3 true CZ467499A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5468308

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994674A CZ467499A3 (cs) 1999-04-26 1999-04-26 Sladící kompozice a potravinářské výrobky, které ji obsahují

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ467499A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1301528C (en) Chewing gum compositions and methods of preparation
RU2200421C2 (ru) Жевательная резинка, глазированная с солью, плохо поддающейся растворению в воде; способ глазирования такой жевательной резинки; способ повышения качества внешнего вида глазированной жевательной резинки и способ определения эффективной концентрации плохо поддающейся растворению в воде соли, вводимой для повышения качества внешнего вида глазури жевательной резинки
KR100982594B1 (ko) 액체 말티톨 조성물, 그의 제조 방법 및 그의 용도
EP0241543B1 (en) Carbohydrate syrups and methods of preparation
JP3672934B2 (ja) 甘味料を含むチューインガム
US5700514A (en) Lozenges comprising binder and erythritol or maltitol as sweetener and process of making
EP2787834B1 (en) Edible coating composition
DK157425B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af en stabil, ikke-kariogen og sukkerfri tyggegummi.
CA2512652A1 (en) Sugarless syrups and their use in chewing gum and other confections
AU2005293743B2 (en) Improved pan coating process
AU730280B2 (en) Syrups and comestible coatings made therefrom containing an emulsion
SK175099A3 (en) Sweetening composition and food products containing same
FI102584B (fi) Menetelmä elintarvikkeen valmistamiseksi ja kiteytymätön väkevöity mak eutuskoostumus
US5286499A (en) Chewing gum with improved taste perception employing invert sugar humectant
CZ467499A3 (cs) Sladící kompozice a potravinářské výrobky, které ji obsahují
MXPA99004009A (en) Sweetening composition and food products containing same
JPS61162153A (ja) 水分および保存安定化l−アスパラギン酸誘導体含有食品
MXPA99002802A (en) Chewing gum with sweetening agent

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic