CZ4333U1 - Posuvná pojistka pro konstrukční dílce - Google Patents

Posuvná pojistka pro konstrukční dílce Download PDF

Info

Publication number
CZ4333U1
CZ4333U1 CZ19954391U CZ439195U CZ4333U1 CZ 4333 U1 CZ4333 U1 CZ 4333U1 CZ 19954391 U CZ19954391 U CZ 19954391U CZ 439195 U CZ439195 U CZ 439195U CZ 4333 U1 CZ4333 U1 CZ 4333U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sliding
components
pin
formwork
fuse according
Prior art date
Application number
CZ19954391U
Other languages
English (en)
Inventor
Kamil Novotný
Original Assignee
Port, S.R.O. Rychnov N. Kn. Skupina Východočeské S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Port, S.R.O. Rychnov N. Kn. Skupina Východočeské S filed Critical Port, S.R.O. Rychnov N. Kn. Skupina Východočeské S
Priority to CZ19954391U priority Critical patent/CZ4333U1/cs
Publication of CZ4333U1 publication Critical patent/CZ4333U1/cs

Links

Landscapes

  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)

Description

Technické řešení se týká posuvné pojistky pro konstrukční dílce, zejména stropního bednění, kdy konstrukční dílce mají ve stěnách provedeny otvory.
Dosavadní stav techniky
Konstrukce stropního bednění nejsou doposud opatřeny žádnými pojistkami, sloužícími k zabránění rozpadu jednotlivých dílců při uvolnění spojovacích prvků. Sestavení takovéto konstrukce se provádí většinou na zemi, potom se provede vyzvednutí celé sestavy jeřábem a podložení opěrnými sloupy nebo připevnění ke stávající sestavě, přičemž bednící desky se připevňují již při sestavení konstrukce na zemi, nebo po jejím vyzvednutí a přichycení. Při demontáži bednění, kdy bednící desky jsou uzavřeny nad nimi spočívající vrstvou zalitého betonu, je nutno jednotlivé dílce uvolňovat včetně bednících desek, což je vzhledem k jejich váze a váze konstrukce obtížné, namáhavé a mnohdy i nebezpečné. Pro zlepšení tohoto stavu byly vyvinuty přípravky, které se při demontáži připevní do otvorů na konstrukčních dílcích. Každý přípravek je opatřen třmenem ve tvaru U s čepem, tudíž po jeho připevnění je možno s demontovaným dílcem na jedné straně otáčet. Na opačné straně je demontovaný dílec opatřen háčkem pro zaklesnutí do otvoru v dalším dílci. Provede se proto vyvléknutí tohoto háčku, dílec se sklopí, demontuje se bednící deska a nakonec se demontuje vlastní dílec. Tak se postupuje při demontáži celého bednění. Nevýhodou přitom zůstává, že před demontáží každého dílce musí být provedeno namontování přípravku a demontovaný dílec se musí sklopit i s bednící deskou. Demontáž se tak stává tělesně namahavou.
Cílem technického řešení je proto vytvoření takového zařízení, které umožní provádět montáž i demontáž stropního bednění při menší tělesné námaze a časové náročnosti.
Podstata technického řešení
Vytyčeného cíle je dosaženo technickým řešením, jehož podstata spočívá v tom, že okrajové konstrukční dílce stropního bednění, které mají ve stěnách provedeny otvory, jsou opatřeny posuvnou pojistkou, svými rozměry provedenou pro průchod těmito otvory a opatřenou výřezem pro zaklesnutí za stěnu jednoho z konstrukčních dílců. Pojistka při sestavení prochází otvory spojovaných konstrukčních dílců a kromě vlastního spojení těchto dílců spojovacími prvky vytváří zajištění tohoto spojení, spočívající v jejím namáhání na střih. Při demontáži, kdy dojde k povolení nebo sejmutí spojovacích prvků, váha připevňovaných konstrukčních dílců spočívá na posuvné pojistce, která se vysune tak, že výřez, který je v ní proveden, se zaklesne za stěnu konstrukčního dílce, který je pevný, přičemž uvolněný konstrukční dílec poklesne o výšku výřezu a zůstane tímto výřezem zavěšen na stěně pevného konstrukčního dílce. Tím, že tento uvolněný konstrukční dílec je spojen s dalšími dílci konstrukce stropního bednění spojovacími prvky, dojde rovněž k poklesnutí těchto dalších dílců o výškt
-1CZ 4333 U výřezu a tak se uvolní konstrukce s bednícími deskami od monolitu vybetonovaného stropu. Tím je umožněno potom demontovat a snímat nejdříve bednící desky a potom jednotlivé konstrukční dílce stropního bednění. Touto postupnou demontáží se tak sníží váha odnímaných konstrukčních dílců a tím také fyzická náročnost na prováděné práce. Pro snadnější zaklesnutí je výřez opatřen náběžnou hranou. K umožnění přenosu větších sil a hmotností je pojistka tvořena dvěma posuvnými prvky, navzájem spojenými držadlem. Zavádění posuvné pojistky do otvorů stěn konstrukčních dílců je usnadněno tím, že je vedena kolíkem, procházejícím podélným žebrem, provedeným v připojovaném konstrukčním dílci. Ve výhodném provedení každý z posuvných prvků je opatřen opěrkou, ohnutou do tvaru obráceného písmene U nebo J, přičemž mezi opěrkami je vytvořena mezera pro průchod žebra a spodní plochy ohnutých opěrek vytváří kluzné plochy pro smýkání po kolíku. Opěrky v tomto provedení umožňují snadnější vedení pojistky po kolíku. Kolík je většinou opatřen pojišťovacím prvkem, zabraňujícím jeho vypadnutí z podélného žebra. Ve výhodném provedení je pojišťovací prvek tvořen páskem, ohnutým kolem podélného žebra, který je na kolík nasunut a na jedné straně upevněn. Ohnutý pásek tak zabraňuje vysunutí nebo nežádoucímu posunutí kolíku.
Výhody technického řešení spočívají v tom, že je zejména umožněna rychlá demontáž bednění, vzhledem k tomu, že posuvné pojistky umožňují po odstranění spojovacích prvků uvolnění konstrukce s bednícími deskami od monolitu stropu. Díky tomuto efektu lze snadno sejmout nejdříve bednící desky a potom ostatní dílce konstrukce, bez uvolňování dílců, držených nosnými tyčemi.
Přehled obrázků na výkresech
Jedno z možných provedení technického řešení je znázorněno na přiložených výkresech, kde obr. 1 představuje v axonometrickém pohledu jednotlivé dílce konstrukce stropního bednění před vlastním spojením. Ostatní obrázky jsou kresleny v běžných pravoúhlých průmětech, přičemž:
obr. 2 představuje pohled na samotnou pojistku a obr. 3 znázorňuje pohled směrem P (boční pohled) z obr. 2. Konstrukční dílec, na jehož koncích jsou umístěny posuvné pojistky podle technického řešení, je v pohledu znázorněn na obr. 4, přičemž půdorys tohoto dílce je znázorněn na obr. 5 a bokorys na obr. 6. K informativnímu znázornění pro snadnější vyjasnění dalších obrázků slouží obr. 7 a obr. 8, kde obr. 7 znázorňuje pohled na nosnou hlavu konstrukce stropního bednění a obr. 8 představuje pohled směrem P (bokorys) z obr. 7. Spojení nosné hlavy s okrajovým konstrukčním dílcem v pevné poloze a zasunutou posuvnou pojistkou znázorňuje obr. 9 a poklesnutý konstrukční dílec před demontáží konstrukce bednění, kdy posuvná pojistka je svým výřezem zaklesnuta do stěny nosné hlavy konstrukce je znázorněn na obr. 10. Pojišťovací prvek pro zajištění kolíku pro vedení pojistky je znázorněn na obr. 11.
Příklad provedení technického řešení
V příkladu provedení je posuvná pojistka 1 použita pro konstrukční dílce stropního bednění, kde, jak je znázorněno na obr. 1 tyto dílce jsou představeny dvěmi nosnými hlavami 13 s otvory
-2CZ 4333 U a násuvnými trubkami 15 pro nasunutí do nosných tyčí 16 , které mohou být případně opatřeny stativem £7. K nosným hlavám 13 jsou napojeny okrajové konstrukční dílce 9a k nim další konstrukční dílce £9, 20 . 21, vytvářející konstrukci pro položení a připevnění bednících desek. Připojení okrajových konstrukčních dílců 9 k nosným hlavám 13 je provedeno spojovacími prvky £8, tvořenými horizontálním čepem s vertikálním kolíkem a otvorem pro nasunutí klínu. Při vlastním spojení, dvěma otvory 12 v nosné hlavě 13 a současně dvěma otvory 12 ve stěně okrajových konstrukčních dílců 9 jsou provléknuty posuvné pojistky £ a do zbývajících otvorů 12 ve spojovací hlavě 13 a okrajových konstrukčních dílcích 9 jsou nasunuty spojovací prvky £8, přičemž těmito spojovacími prvky 18 jsou napojeny i další konstrukční dílce £9, 20., 21. Na obr. 1 je znázorněna pouze část celé konstrukce, sestavené z jednotlivých konstrukčních dílců, ve skutečnosti je však použito nejméně čtyř nosných hlav 13 s nosnými tyčemi 16 a nejméně dvou okrajových konstrukčních dílců 9., do kterých jsou nasunuty posuvné pojistky £. Nosné hlavy 13 jsou základním dílcem konstrukce stropního bednění a slouží spolu s nosnými tyčemi 16 jako opěrné prvky celé konstrukce.
Jak je znázorněno na obr.2 a obr.3, posuvná pojistka £ je tvořena dvěma posuvnými prvky 1.1 a 1.2 tvaru hranolu, které mají na spodní hraně provedeny výřezy 5 s náběhovými hranami 6. Ve vrchní části posuvných prvků 1.1 a 1.2 jsou svary 4 přivařeny opěrky 2, zahnuté do tvaru písmene J a ve spodní části jsou posuvné prvky 1.1 a 1.2 spojeny svary £ s držadlem 3.. Spodní plochy 2.1 na zahnutých koncích opěrek 2 slouží jako kluzné plochy pro klouzavý pohyb po kolíku 7, procházejícím podélným žebrem £0, umístěným v konstrukčním dílci 9, jak je znázorněno na obr.4, obr.5 a obr.6, kde jsou čárkovanými čarami znázorněna rovněž příčná žebra ££. Po obvodu konstrukčního dílce 9 jsou provedeny otvory 12., sloužící na jeho podélné straně k provléknutí spojovacích prvků 18 a na jeho příčné straně sloužící k provléknutí posuvných pojistek £ a ostatní k provléknutí spojovacích prvků £8. Jak je znázorněno na obr. 11, kolík Ί. je zajištěn proti vypadnutí pojišťovacím prvkem 8., který je obepnut kolem podélného žebra £0. Pojišťovací prvek 8 je na kolíku 7 umístěn na jedné straně podélného žebra 10 pevně a na druhé straně posuvně, pro případnou úpravu šířky roztažení pojišťovacího prvku 8 na kolíku 7. Jak je znázorněno na obr.7 a obr. 8, nosná hlava 13 má obdélníkový tvar, přičemž na obvodových stěnách má provedeny otvory 12 pro vložení posuvných pojistek £ a spojovacích prvků £8. Ve vrchní části nosné hlavy 13 je proveden úchyt 14 pro uchycení násuvné trubky £5, prostřednictvím které je nosná hlava 13 spojena s nosnou tyčí 16 konstrukce bednění. Nosná hlava 13 může být rovněž opatřena okem pro zavěšení na jeřábový hák.
Sestavení konstrukce bednění je možno provádět na zemi a potom sestavenou konstrukci vyzvednout a podepřít nosnými tyčemi, nebo je možno sestavení provádět ve výšce, postupným montováním jednotlivých konstrukčních dílců, přičemž nejdříve se postaví nosné tyče 16 . na které se umístí nosné hlavy £3, které se navzájem spojí prostřednictvím okrajových konstrukčních dílců 9. Spojení se provádí spojovacími prvky £8, procházejícími stěnou 13.1 v nosné hlavě 13 a stěnou 9.1 v okrajovém konstrukčním dílci 9 otvory 12, kde dalšími těmito otvory 12 se provlékne pojistka £, současně provádějící jištění spojených dílců 13 a 9, jak je zná-3CZ 4333 U zorněno na obr.9. Při demontáži konstrukce se pojistka 1 posune směrem nazpět, přičemž v místě výřezu 5 dojde při uvolnění spojovacích prvků 18 k propadu konstrukčního dílce 9 o výšku výřezu 5, jak je znázorněno na obr. 10 . Konstrukční dílec 9 zůstane tak zachycen přes pojistku 1 na nosné hlavě 13, včetně konstrukčních dílců 19, 20, £1, připojených ke konstrukčnímu dílci 9. spojovacími prvky 18. Tím se také uvolní bednící desky od monolitu stropu a po sejmutí některého z konstrukčních dílců stropního bednění (kromě okrajových) je možno provést nejdříve demontáž bednících desek a potom konstrukčních dílců, na kterých byly položeny a připevněny. Tím se podstatně sníží namáhavost demontáže, demontáž se zrychlí a zvýší se bezpečnost práce. Pro usnadnění posouvání obsluhující pracovník drží posuvnou pojistku uchopenu za držadlo £, přičemž posuvná pojistka se pohybuje uvnitř konstrukčního dílce 9, jehož podélné žebro 10 spočívá mezi pohybujícími se opěrkami £ v mezeře m.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je určeno zejména k použití pro spojování konstrukčních prvků stropního bednění, jeho využití je však možné i pro sestavování prvků ostatních konstrukčních dílců, například při sestavování podlažních dílců konstrukcí, lešení apod., zejména pokud se jedná o dočasné sestavení.

Claims (7)

1. Posuvná pojistka pro konstrukční dílce, zejména stropního bednění, kdy konstrukční dílce mají ve stěnách provedeny otvory, vyznačující se tím, že posuvná pojistka (1) je svými rozměry provedena pro průchod těmito otvory a je opatřena výřezem (5) pro zaklesnutí za stěnu (13.1) jednoho z konstrukčních dílců (13).
2. Posuvná pojistka podle nároku 1, vyznačující se tím, že výřez (5) je opatřen náběžnou hranou (6).
3. Posuvná pojistka podle nároku 1, vyznačující se tím, že je tvořena dvěma posuvnými prvky (1.1, 1.2), navzájem spojenými držadlem (3).
4. Posuvná pojistka podle nároku 1 až 3, vyznačující se tím, že je vedena kolíkem (7), procházejícím podélným žebrem (10), provedeným alespoň v jednom z konstrukčních dílců (9).
5. Posuvná pojistka podle nároku 3 a4, vyznačující se tím, že posuvné prvky (1.1, 1.2) jsou opatřeny opěrkami (2), ohnutými do tvaru obráceného písmene U nebo J, mezi kterými je vytvořena mezera (m) pro průchod žebra (10), přičemž spodní plochy (2.1) ohnutých opěrek (2) vytváří kluzné plochy po kolíku (7).
-4CZ 4333 U
6. Posuvná pojistka podle nároku 4, vyznačující se tím, že kolík (7) je opatřen pojišťovacím prvkem (8), zabraňujícím vypadnutí kolíku (7) z podélného žebra (10).
7. Posuvná pojistka podle nároku 6, vyznačující se tím, že pojišťovací prvek (8) je tvořen páskem, nasunutým a upevněným na kolík (7) a ohnutým kolem podélného žebra (10).
CZ19954391U 1995-09-08 1995-09-08 Posuvná pojistka pro konstrukční dílce CZ4333U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954391U CZ4333U1 (cs) 1995-09-08 1995-09-08 Posuvná pojistka pro konstrukční dílce

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954391U CZ4333U1 (cs) 1995-09-08 1995-09-08 Posuvná pojistka pro konstrukční dílce

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ4333U1 true CZ4333U1 (cs) 1996-01-31

Family

ID=38753449

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19954391U CZ4333U1 (cs) 1995-09-08 1995-09-08 Posuvná pojistka pro konstrukční dílce

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ4333U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101127008B1 (ko) 슬라브패널 설치 및 해체 방법
US8011637B2 (en) Concrete form system for low-clearance applications
CN105452582B (zh) 用于悬梁的模架
US6601820B2 (en) Gang form for use with a concrete form system and method of building a gang form
US6024339A (en) Gang form for use with a concrete form system and method of building a gang form
US7836656B2 (en) Tower module, system and method
PL196024B1 (pl) Rusztowanie
CZ307997A3 (cs) Lešenářská konstrukce
US20180211575A1 (en) Foldable spaceframe and method of setting up spaceframe structure
JP3692293B2 (ja) 枠組足場の組立及び解体用安全手摺
CN111648600A (zh) 高层建筑结构转换层内置型钢结构体系的施工工艺
EP3159461B1 (en) Edge protection system
EP3352158A1 (en) Foldable spaceframe and method of setting up spaceframe structure
PL207104B1 (pl) Urządzenie do montażu i demontażu oszalowania
CZ4333U1 (cs) Posuvná pojistka pro konstrukční dílce
US2738563A (en) Shuttering assembly
JP4683595B2 (ja) 枠組み足場における手摺の取付方法
DE4027754A1 (de) Stuetzausbildung fuer geruestboeden o. dgl. mit wenigstens einer aussparung in der begehbaren flaeche
HK1251839A1 (en) Foldable spaceframe and method of setting up spaceframe structure
DE3611431A1 (de) Gerueststuetzeinrichtung fuer gehwegueberbrueckungen
JP2018150781A (ja) スラブの構築方法
EP3352159A1 (en) Foldable spaceframe and method of setting up spaceframe structure
KR20180069783A (ko) 콘크리트 거푸집 시스템
DE3515322A1 (de) Deckenschalung
JPH05505Y2 (cs)