CZ405397A3 - Elektrický indukční ohřívač - Google Patents

Elektrický indukční ohřívač Download PDF

Info

Publication number
CZ405397A3
CZ405397A3 CZ974053A CZ405397A CZ405397A3 CZ 405397 A3 CZ405397 A3 CZ 405397A3 CZ 974053 A CZ974053 A CZ 974053A CZ 405397 A CZ405397 A CZ 405397A CZ 405397 A3 CZ405397 A3 CZ 405397A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
block
input
generator
power
output
Prior art date
Application number
CZ974053A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ286611B6 (cs
Inventor
Vasilij Grigorjevič Perejaslavskij
Original Assignee
Vasilij Grigorjevič Perejaslavskij
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vasilij Grigorjevič Perejaslavskij filed Critical Vasilij Grigorjevič Perejaslavskij
Publication of CZ405397A3 publication Critical patent/CZ405397A3/cs
Publication of CZ286611B6 publication Critical patent/CZ286611B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B6/00Heating by electric, magnetic or electromagnetic fields
    • H05B6/02Induction heating
    • H05B6/06Control, e.g. of temperature, of power
    • H05B6/062Control, e.g. of temperature, of power for cooking plates or the like
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B2213/00Aspects relating both to resistive heating and to induction heating, covered by H05B3/00 and H05B6/00
    • H05B2213/07Heating plates with temperature control means

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • General Induction Heating (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Ac-Ac Conversion (AREA)
  • Inverter Devices (AREA)

Description

Elektrický indukční ohřívač
Oblast techniky
Vynález se týká oblasti indukčních ohřívačů, zejména kuchyňských sporáků s indukčním ohřevem nebo radiátorů s indukčním elektroohřevem vody a vzduchu.
Dosavadní stav techniky
V současnosti jsou známa různá zařízení pro indukční ohřev, např. podle přihláškových spisů DE 3704581, FR 2634615, nebo EP 0183163, která nezajišřují ovšem v dostatečné míře automatickou korekci režimů své činnosti v závislosti na typu, rozměrech a materiálu ohřívaných předmětů a dále v závislosti na vnějších destabilizujících faktorech, zejména na pokklesu napětí primárního zdroje napětí.
Je např. znám kuchyňský sporák s indukčním ohřevem dle JP spisu č. 55-27234, který obsahuje měnič, který mění energii stejnosměrného proudu na vysokofrekvenční energii a je zde uvedeno i schéma řízení.Invertor obsahuje cívku indukčního ohřevu, výkonový polovodičový spínač, spojený sériově s indukční cívkou, a rezonanční kondenzátor. Schéma řízení obsahuje generátor pilovitého napětí, synchronně pracující sespínačem, dále je zde schéma omezení minimálníí šíře impulzů, a schéma , obsahující komparátor regulace Šířky impulzů. Výhodou tohoto zařízení je možnost korektury poklesů napětí na primárním zdroji, a to díky změně formy výchozího signálu generátoru, podle signálu, určujícího minimální šíři impulzu. Nedostatkem právě popsaného zařízení se naopak jeví:
- korektura se děje v dosti úzkém rozsahu poklesů napětí primári-r ního zdroje,
- chybí automatická korekce režimů práce zařízení podle rozměrů a podle druhu ohřívaného objektu,
- není možno udržet stálou úrověň výkonu, vhodnou a nutnou pro ohřev objektu.
• · · · · · ···· · ··· · · • · · ··· · · · • · · · · · ·· ··
- 2 Je také znám kuchyňský sporák s indukčním ohřevem podle spisu JP 59-250841, který obsahuje invertor, měnící energii stejnosměrného proudu na VF energii, a dále obsahuje schéma řízení. Invertor obsahuje cívku indukčního ohřevu, řezpnanční; kondenzátor a výkonový polovodičový spínač. Schéma řízení obsahuje senzor vstupního proudu konventoru, senzor napětí napěřového zdroje, senzor napětí na spínači, komparátor, vytvořený na principu diferenciálního zesilovače a srovnávající a zesilující signály postupující ze senzoru napětí iprimárního zdroje a ze senzoru napětí na spínač, a dále obsahuje senzor minimální zátěže, srovnávající signály, postupující od senzoru vstupního proudu a od komparátoru a překračující generaci invertoru, a konečně obsahuje schéma řízení kolísání, pro řízení proudu spínače. Toto zařízení umožňuje provádět automatickou korekci režimů své práce v závislosti na minimální zátěži od ohřívaného objektu i na poklesech napětí primárního zdroje napětí. Nezávisle na řadě předností, i toto zařízení řeší problém automatické korekce režimů své práce v dosti úzkém rozsahu poklesů napětí primárního zdroje a také neřeší problém automatické korekce režimů své činnosti v závislosti na rozměrech a druhu ohřívaného objektu při zachování úrovně výkonu, přiváděného k ohřívanému objektu tak, aby tento výkon byl stálý i v pomínkách nestability napětí primárního zdroje.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je řešení problému sestavení elektrického indukčního ohřívače s takovými konstrukčními prvky a jejich vzájemnými vazbami, které by umožnily vytvořit na dostatečné úrovni automatickou korekci režimů práce zařízení tak, aby se udržela nutná úroveň výkonu, přiváděná k ohřívanému objektu, jako stabilní, a to nezávisle na typu, rozměrech a materiálu ohřívaného objektu, a případně i za současného vlivu vnějších destabilizujících faktorů, zejména poklesů napětí primárního zdroje, a to i v širokém rozsahu od 180 do 250 V.
Nevýhody dosavadních zařízení a současně i uvedený úkol se řeší v poštatné míře elektrickým indukčním ohřívačem podle j-řeč.
·· ···· · · · ·· · · ·· · · · · · · · · • · · · · · · ···· • · · · · ······ ···· · • · · · · · ··· • ·, · ·· · ·· · ·
- 3 předkládaného vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že elektrický indukční ohřívač obsahující napájecí blok, indukční smyčku, blok proudových spínačů, blok řízení napětí kolektorů proudových spínačů, senzor detekce přítomnosti ohřívaného předmětu a blok určení úrovně pulzací, jehož vstup je spojen s indukční smyčkou a s napájecím blokem, připojeným za primárním zdrojem napětí, obsahuje dále zapojený senzor teploty zátěže, blok řízení výkonu, řízený hlavní generátor a výkonový zesilovač, a také druhý senzor teploty, spouštěcí blok# dva vysokonapěřové děliče, blok ladění frekvence generátoru, blok omezení výkonu, blok zvukové signalizace, blok blokování generátoru, jehož prvý výstůp je spojen se vstupem bloku zvukové signalizace, druhý výstup je spojen sdruhým vstupem řízeného hlavního generátoru, třetí výstup je spojen se druhým vstupem bloku řízení výkonu, prvý vstup je spojen s prvým výstupem senzoru teploty zátěže, třetí vstup, přes vzájemně spojené mezi sebou blok řízení napětí kolektorů proudových spínačů a první vysokonapěřový dělič, je spojen s blokem proudových spínačů, čtvrtý vstup je spojen přes spouštěcí blok s druhým teplotním senzorem, a druhý vstup je spojen se senzorem detekce přítomnosti ohřívaného předmětu, jehož první vstup je spojen se druhým výstupem prvého vysókonapěřového děliče, a druhý vstup je napojen na bod, spojující vstup bloku ladění frekvence generátoru, vstup bloku omezování výkonu, výstup bloku určení úrovně pulzací a výstup druhého vysokonapěřového děliče, jehož ýstup je spojen se vstupem bloku určení úrovně pulzací a s blokem napájecím, přičemž blok ladění frekvence generátoru je spojen se třetím vstupem řízeného hlavního generátoru, blok omezování výkonu je spojen se třetím vstupem bloku řízení výkonu, výkonový zesilovač je spojen s blokem proudových spínačů, druhý teplotní senzor je spojen mechanicky s kolektorem bloku proudových spínačů, a druhý výstup bloku spouštěcího je spojen s napájecím blokem .
V tomto vynálezu se využívá efektu ohřevu feromagnetických materiálů vložených do vysokofrekvenčního magnetického pole. Magnetické pole indukuje ve feromagnetických materiálech vířivé proudy, které mění energii magnetického pole na tepelnou energii, jejíž velikost je úměrná druhé mocnině frekvence magnetického pole.
• · ' ♦ · · · · · · • · · · · · · ···· • · · · · · ··«· · ··· · · • · · <*·· · · · • v · ·· · · · ··
- 4 Indukční ohřívač sám o sobě představuje řízený měnič, měnící napájecím blokem usměrněné a vyhlazené napětí primárního zdroje na střídavý proud. Průchodem tohoto proudu indukční smyčkou vzniká magnetické pole, do kterého se také umistuje ohřívaný objekt, který , v závislosti na materiálu, ze kterého je vyroben, a na svých rozměrech, způsobuje změny v režimu práce měniče. Normální funkce měniče, díky automatické korekci jeho pracovních režimů, při různých ohřívaných objektech a při případně i současném vlivu vnějších destabilizujících faktoru, zejména i hlubokých poklesů napětí primárního zdroje, se zabezpečuje pomocí všech dalších bloků, presentovaných v tomto vynálezu.
Řízený hlavní generátor (vytvořený např. podle schématu Birjukov C.A, Číslicová ústrojí na integrovaných obvodech? M.: Rádio i svjaz, 1991, str.52) pracuje v režimu vlastních kmitů a vytváří impulzy s frekvencí 25 t 45 Hz, které po zesílení výkonovým zesilovačem řídí výkonové transistory spínačových bloků (což lze vytvořit např. podle schématu - Naivelt G.S., Istočniki elektropitania REA, Spravočnik.M.: rádio i svjaz, 1989, str.419).
Řízený hlavní generátor je nastaven do rezonance s vlastními volnými kmity indukční smyčky, sestávající z ploché indukční cívky a rezonančního kondenzátoru.
Korekce frekvence impulzů řízeného hlavního generátoru, která je nutná v souvislosti s tím, že ohřívaný objekt podle jeho rozměrů a materiálu způsobuje změny časových charakteristik indukční smyčky, je tvořena blokem řízení frekvence generátoru a závisí na potřebném proudu pro měnič. Význam tohoto proudu je určen proměnnou veličinou, tvořící se na výstupu napájecího bloku, sestávajícího z výkonného jednofázového diodového usměrňovače (vytvořeného např. podle schématu z publikace Tereščuk P.M.,Tereščuk K.M., Sedov S.A., Poluprovodnikovije prijomnousilitelnyje ustrojstva? Spravočnik radioljubitelja. Kiev: Naukovaja dumka, 1982, str.504, obr.VIII lv) ,. k. usměrnění napětí primárního zdroje, a z filtru z elektrolytických kondenzátorů s velkou kapacitou.
Blok řízení úrovně pulzací (vytvořený např.podle schématu : Gorškov B.I., Radioelektronnye ustrojstva. M.: Rádio i svjaz,1987,
As 4 • · · · · · str.393, obr.17.246), vytvořený sám o sobě jako zdvojovač napětí pulzací, detekovaných napájecím blokem, vyděluje proměnnou složku zdrojového napětí, jejíž význam se zvyšuje se zesilováním proudu měniče, podle zvětšování rozměrů ohřívaného předmětu, a mění tuto složku ve stejnosměrné napětí.
Blok ladění frekvence generátoru, vytvořený jako operační zesilovač ( např. podle schématu Sovremennyje linějnyje integralnyje mikroschemy i ich primeněnije,překlad z angličtiny za redakce Galperina M.V., M.: Energija, 1980, str.56), koriguje frekvenci impulzů řízeného hlavního generátoru v závislosti na velikosti stejnosměrného napětí, přicházejícího od bloku určení úrovně pulzací .
Blok řízení výkonu, vytvořený jako tranzistorový regulátor, provádí řízení délky impulzů, vytvářených řízeným hlavním generátorem, kterážto délka určuje výkon přiváděný k ohřívanému předmětu a následně tak i intenzitu ohřevu tohoto předmětu. Změnu výkonu přiváděného k ohřívanému předmětu lze dosáhnout jak zásahem uživatele, pomocí výkonového regulátoru na bloku řízení výkonu, tak i automaticky, v automatickém režimu práce elektrického indukčního ohřívače.
Blok omezování výkonu, vytvořený jako operační, zesilovač podle schématu proudového zesilovače (vytvořený např. podle schématu Sovremennyje linějnyje integralnyje mikroschemy i ich primeněhije, překlad z angličtiny za redakce Galperina M.V., M.: Energija, .1980, str.56), řídí velikost napětí na výstupu bloku určení úrovně pulzací a při dosažení její, určené časové hodnoty působí na blok řízení, výkonu, který zmenšuje délku impulzů, vytvářených řízeným hlavním generátorem a tím zabezpečuje chod měniče v nominálním režimu, s ochranou proti přetížení.
Blok blokování generátoru (vytvořený např. podle schématu představujícího Schmittovu spoust - Veniaminov V.N., Lebeděv O.H., Mirošničenko A.I., Mikroschemy i ich primeněnije, M.: Rádio i svjaz, 1989, str. 122 - a dále rozšiřovač impulzů - Gorškov B.I., Radioelektronnyje ustrojstva, M.: Rádio i svjaz, 1984, str.288), blokuje, jestliže na jeho vstup přijde poklesový signál, práci řízeného hlavního generátoru. Odblokování řízeného hlavního ······ · 4 · · · · · ♦ · · · ♦ · · ·· · · ···« 9 999 • 9 9 9 · 9 9999 9 ··· ·· ··· · · · · ·· «· 9 99 9 9 9 9 9
- 6 generátoru přichází samočinně, průměrně dvě sekundy po skončení působení poklesového signálu na blok blokování generátoru. Přitom blok blokování generátoru působí na blok řízení výkonu tak, že po odblokování, řízeného hlavního generátoru blok blokování generátoru nejprve produkuje impulzy minimální délky.
Blok zvukové signalizace dává po krátkou dobu zvukový signál, přichází-li na blok blokování generátoru poklesový signál.
Spouštěcí blok ( vytvořený například jako Schmittova spoust, k jejímuž výstupu je přes tranzistorový klíč připojen optotyristor - Gorškov B.I., Radioelektronnyje ustrojstva, M.: Rádio i svjaz, 1984, str. 302) vylučuje přetížení při práci elektrického indukčního ohřívače za účelem zabezpečení omezení proudu nabíjení elektrolytických kondenzátorů napájecího bloku a díky zpožáování spuštění řízeného hlavního generátoru o čas prodlevy,, resp. proběhnutí všech přechodových procesů, působením na blok blokování generátoru.
Teplotní senzor, vytvořený z diod, mechanicky připojený k bloku proudových spínačů, provádí kontrolu teploty chladičů tranzistorů bloku proudových spínačů. Při převýšení teploty nad nejvýše přípustnou hodnotu dává teplotní senzor signál spouštěcímu bloku, který dále přes blok blokování generátoru dává signál blokující činnost měniče a tedy elektrický indukční ohřívač blokuje svoji činnost do okamžiku, pokud teplota chladičů tranzistorů bloku proudových spínačů nepoklesne do přípustných mezí.
Senzor detekce přítomnosti ohřívaného předmětu (vytvořený například jako komparátor - např.dle publikace Sovremennyje line jny je integralnyje mikroschemy i ich primenenije, překlad z angličtiny za redakce Galperina M.V, M.: Energija, 1980, str.50) provádí srovnávání napětí, která přicházejí na jeho dva vstupy. Na první vstup přichází napětí z kolektorů tranzistorů bloku proudových spínačů, přivedené k určené úrovni vysokonapětovým děličem napětí. Na druhý vstup se přivádí přes druhý vysokonapětový dělič napětí od napájecího bloku. Sem se také vede napětí od výstupu bloku určení úrovně pulzací, určující velikost proudu potřebného pro měnič.
4 4 4 4 4 • 4 4 4 4 4 · 4 ·· ·· 4 4444 4 4 44 • · ♦ · · 4 4444 9 ··· ··
444 444444
4 44 4 4444
- 7 V případě nepřítomnosti ohřívaného předmětu je napětí na prvním vstupu senzoru detekce přítomnosti ohřívaného předmětu vyšší, zatímco na jeho druhém vstupu je nižší, v důsledku čehož na jeho výstupu se vytvoří poklesový signál, postupující dále k bloku blokování generátoru a měnič tak přerušuje svoji činnost.
Za přítomnosti ohřívaného předmětu se amplituda impulzů na kolektorech tranzistorů bloku proudových spínačů zmenšuje, napětí na prvém vstupu senzoru detekce přítomnosti ohřívaného předmětu se stává nižším,než napětí na jeho druhém vstupu, kde napětí navíc ještě roste, a to s následkem zvyšování napětí postupujícího od bloku určení úrovně pulzací,a následně tak i proudu měniče. V tomto případě se pak netvoří signál poklesový a měnič pracuje dále v normálním režimu.
Blok řízení napětí kolektorů proudových spínačů'(vytvořený jako tranzistorový spínač, např. podle schématu - Rejke Č.D. 55 elektronnych schem signalizaci ji, M.: Energoatomizdat, 1991,str. 47) sleduje amplitudu impulzů od výstupu bloku proudových spínačů a v případě převýší-li amplituda 1.100 V zabezpečuje generování signálu, postupujícího k bloku blokování generátoru a přerušujícího práci měniče, čímž se chrání výkonové tranzistory bloku proudových spínačů od přetížení od vysokého napětí.
Teplotní senzor zátěže (vytvořený např. podle schématu - Rejke Č.D. 55 elektronnych schem signalizaci ji1,' M.: Energoatomizdat, 1991, str. 22) zabezpečuje kontrolu teploty ohřívaného předmětu. Při zvýšení teploty na prahovou hodnotu, nařízenou uživatelem pomocí teplotního regulátoru, senzor teploty zátěže, neboli ohřívaného předmětu, za působení na blok řízení výkonu, postupně minimalizuje délku impulzů řízeného hlavního generátoru, což ve svém důsledku vede ke zmenšení intenzity ohřevu předmětu. Jestliže i při minimální intenzitě ohřevu je teplota ohřívaného předmětu vyšší než uživatelem nastavená prahová hodnota, pak senzor teploty zátěže přerušuje přes blok blokování generátoru činnost řízeného hlavního generátoru do té doby, než se teplota sníží do honoty nižší', než je nastavená prahová hodnota.
Všechny uzly a bloky předkládaného vynálezu se napájejí od sekundárního zdroje, který jim dává potřebné napětí (na výkrese není tento sekundární zdroj znázorněn).
β · · ·
- 8 Jako výsledek výše popsaného provedení elektrického indukčního ohřívače, včetně ohřívaného předmětu, se získává pec se zpětnou vazbou: napájecí blok-blok určení úrovně pulzací-blok omezování výkonu-blok řízení výkonu-napáječí blok,což vede k tomu, že měnič pracuje v režimu automatického stabilizátoru potřebného proudu. Výsledkem je také, že výkon přiváděný k ohřívanému předmětu se prakticky nemění, bez ohledu na poklesy napětí primárního zdroje, a to i v širokém rozsahu, od 180 do 250 V.
Přehled obrázků na výkresech
Předkládaný vynález je dále pro lepší pochopení blíže objasněn na přiložených výkresech, představujících příklad provedení, kde na jednotlivých výkresech je znázorněno následující. Na obr.l je funkční schéma elektrického indukčního ohřívače, podle vynálezu. Na obr.2 je patrný graf závislosti výkonu P (W), přiváděný k ohřívanému předmětu v závislosti na napětí U (V) primárního zdroje, a to s křivkouapro zařízení podle vynálezu a s křivkou b pro zařízení dříve známé. Na obr.3 je pak graf závislosti maximálního proudu I(A) potřebného v závislosti na napětí U(V) na primárním zdroji. Na tomto grafu je průběh a pro předkládaný vynález, průběh b pro dříve známé provedení při délce impulzu vytvářeného řízeným hlavním generátorem o hodnotě 11 mikrosekund, průběh c pro známé zařízení při délce impulzu vytvářeného řízeným hlavním generátorem o hodnotě 9 mikrosekund a průběh d pro známé zařízení při délce impulzu vytvářeného řízeným hlavním generátorem o délce 7 mikrosekund. Na obr.4 je konečně graf pracovních charakteristik předkládaného vynálezu, v závislosti na napětí U(V) primárního zdroje. Křivka a představuje délku impulzu t (mikrosekund) na řízeném hlavním generátoru, křivka b ukazuje napětí U(V) pulzací na vstupu do napájecího bloku a konečně křivka c ukazuje potřebný proud I (A) · • ···
- 9 Příklad nejvýhodnějšího provedení vynálezu
Elektrický indukční ohřívač, vytvořený podle vynálezu, obsahuje (obr.l) řízený měnič _1, který představuje za sebou zapojené řízený hlavní generátor 2_, výkonový zesilovač 3, blok 4_ proudových spínačů a indukční smyčku _5 induktoru, dále osahuje napájecí blok ý spojený s primárním zdrojem 7 napětí a přes oddělovací kondenzátor 8_ pak s indukční smyčkou 5 induktoru, dále první vysokonapětový dělič 9., jehož vstup je spojen s kolektorem tranzistorů bloku £ proudových spínačů, prvý výstup je spojen přes blok 10 řízení napětí proudových kolektorů proudových spínačů se třetím vstupem bloku 11 blokování generátoru, a druhý výstup je spojen s prvním vstupem senzoru 12 detekce přítomnosti ohřívaného předmětu, jehož výstup je spojen se druhým vstupem bloku 11 blokování generátoru, a druhý vstup je .spojen s bodem, spojujícím vstup bloku 13 ladění frekvence generátoru, vstup bloku 14 omezování výkonu, výstup druhého vysokonapětového děliče .1.5 a výstup bloku 16 určení úrovně pulzací, jehož vstup je připojen k bodu, spojujícímu vstup druhého vysokonapětového děliče 15 a výstup napájecího bloku 6_, spojeného se druhým výstupem spouštěcího bloku 17, jehož vstup je spojen s teplotním senzorem 18, mechanicky spojeným s blokem _4 proudových spínačů, a první výstup spouštěcího bloku 17 je spojen se čtvrtým vstupem bloku 11 blokování generátoru, jehož první výstup je spojen s blokem 1.9 zvukové signalizace, druhý výstup je spojen se druhým vstupem řízeného hlavního generátoru 2_, třetí výstup je spojen se druhým vstupem bloku 20 řízení výkonu, třetí výstup kterého je spojen s blokem 14 omezování výkonu, výstup je spojen s řízeným hlavním generátorem 2, a první vstup je spojen se druhým výstupem senzoru 21 teploty zátěže,prvý výstup kterého je spojen s prvým vstupem bloku 11 blokování generátoru, blok 13 ladění frekvence generátoru je spoje se třetím vstupem hlavního řízeného generátoru _2.
Blok 20 řízení výkonu obsahuje týjaéobuý regulátor 22. Senzor 21 teploty zátěže obsahuje teplotní regulátor 23.
• · ··♦· ·· ♦ ♦· ·· • · · · · · « f · » • · · · · « « · · · · • · · · · «··♦·· · · · · · • · · ·«· ·«* • · » · « · · · · ·
- 10 Elektrický indukční ohřívač pracuje následujícím způsobem. Po zapnutí elektrického indukčního ohřívače vyšle náhle spouštěcí blok 17 na vstup bloku 12 blokování generátoru poklesový impuls. Blok 11 blokování generátoru pozdrží spuštění řízeného hlavního generátoru 2_ o čas, dostatečný pro nabití elektrolytických kondenzátorů filtru napájecího bloku 2· Spouštěcí blok 17 zabezpečuje také omezení nabíjecího proudu těchto kondenzátorů. Po tom, co se zruší pomocí spouštěcího bloku 17 poklesový signál ze vstupu bloku 11 blokování generátoru, tedy asi za dvě sekundy, spouští se řízený hlavní generátor /. Řízený hlavní generátor 2_ začíná pracovat tím, že produkuje impulzy minimální délky. V případě, že v oblasti ohřevu elektrického indukčního ohřívače se nenalézá žádný předmět, nebo jestliže ohřívaný předmět je vyroben nikoli z feromagnetického materiálu, nebo jestli rozměry ohřívaného předmětu jsou menší než přípustné, senzor 22 detekce přítomnosti ohřívaného předmětu produkuje poklesový signál či impuls, postupující k bloku 11 blokování generátoru, který blokuje průměrně na 2 sec. řízený hlavní generátor 2' přičemž tento cyklus se opakuje.
Každá produkce poklesového signálu je provázena zvukovým signálem, vydávaným blokem 19 zvukové signalizace.
Po tom, co se objeví v ohřívací zóně elektrického indukčního ohřívače ohřívaný předmět z feromagnetického materiálu, s rozměrem alespoň 50 mm, poklesový signál na výstupu ze senzoru 12 detekce přítomnosti ohřívaného předmětů se nevytvoří. Následkem toho se dále řízený hlavní generátor neblokuje a elektrický indukční ohřívač přechází do pracovního režimu. V závislosti na ohřívaném předmětu a stupni jeho vlivu na indukční smyčku 2 bloku 13 ladění frekvence generátoru koriguje se perioda impulsů řízeného hlavního generátoru /. Dále pak blok 20 řízení výkonu dosahuje intenzitu ohřevu vyžadovanou uživatelem, a to produkcí impulsů určité délky pro řízený hlavní generátor 2·
Přitom blok 14 omezování výkonu provádí kontrolu napětí na výstupu z bloku 16 určení úrovně pulzací. Jestliže potřebný proud měniče 2 převyšuje danou přípustnou hodnotu, blok 14 omezování výkonu, přes blok 20 řízení výkonu, zmenšuje tento výkon, i léíf. X •·
4· •4 •· • · · · · «· • · · · · · ♦ ♦ · · · 4 · ····· · ··4 φ « • · · · · přiváděný k ohřívanému předmětu, přičemž se tak chrání blok 4_ proudových spínačů proti přetížení.
Po tom, co teplota ohřívaného předmětu dosáhne hodnoty určené uživatelem, vstupuje do akce v popisovaném zařízení senzor 21 teploty zátěže. Působením na řízený hlavní generátor _2 přes blok 20 řízení výkonu a blok 11 blokování generátoru, bude senzor 21 teploty zátěže nadále udržovat teplotu ohřívaného předmětu na dané úrovni. Po vyjmutí ohřívaného předmětu z ohřívací zóny elektrického indukčního ohřívače senzor 12 detekce přítomnosti předmětu vydá poklesový impuls do bloku 11 blokování elektrický indukční ohřívač přechází do režimu chodu zablokují blok 4 znázorohřívaného generátoru a naprázdno.
Jestliže za chodu elektrického indukčního ohřívače vznikne situace, kdy na kolektorech tranzistorů bloku _4 proudových spínačů převýší napětí 1.100 V, nebo dojde k jejich přehřátí, pak blok 10 řízení napětí kolektorů proudových spínačů a spouštěcí blok '17 odpovídajícím způsobem přes blok .1.1 blokování generátoru činnost elektrického indukčního ohřívače, čímž se chrání proudových spínačů od vyřazení, z činnosti.
Na doložení výšeuvedené činnosti jsou dále graficky něny srovnávací charakteristiky předkládaného zařízení podle vynálezu a zařízení již dříve známých.
Je patrné, že výkon (obr.2) přiváděný k ohřívanému předmětu při napájení napětím v širokém rozsahu kolísání, od 180 do 250 V na primárním zdroji napětí, stí u zařízení podle vynálezu prakticky nemění, zatímco výkon přiváděný k ohřívanému předmětu u dříve známých zařízení kolísá 1,5 až 2 násobně, sání napětí na primárním zdroji.
Je také patrné, že proud protél· (obr.3) u nezávisle hu od 180 proud kolísá zdroji.
Přiložené pracovní charakteristiky (obr.4) ješte podtrhují praktickou nezávislost práce zařízení podle předkládaného vynálezu za podmínek nestabilní činnosti primárního zdroje napájecího za srovnatelného kolíohřívaným předmětem prakticky konstantní, propadech napětí primárního zdroje, i širokém rozsa250 V, zatímco u dosud známých zařízení srovnatelný až 1,5 krát, podle velikosti napětí na primárním kající zařízení podle vynálezu zůstává na do
9 9 · · 9 · · 99 · • · · 9·· · < «» • · · 9 · 9 · 9999 • · · 9 9 9 99·· 9 999 99 ··· 999999
- 12 napětí,opět v možném velmi širokém rozsahu, od 180 do 250 V.
Hospodářská využitelnost
Zařízení podle vynálezu lze lehce zhotovit ze současně dostupných radioelektronických součástek a s požitím existujících technologií. Zařízení je nejlépe použitelné při přípravě jídel ohříváním, také ale pro radiátory na ohřev vody či vzduchu.

Claims (1)

  1. PATENTOVÁ NÁROKÝ
    Indukční elektrický ohřívač, obsahující blok,indukční smyčku, blok proudových spínačů, blok řízení napětí kolektorů proudových spínačů, senzor detekce přítomnosti ohřívaného předmětu a blok určení úrovně pulzací, jehož vstup je spojen s indukční smyčkou a s napájecím blokem, připojeným k primárnímu zdroji napětí, vyznačený tím , že tento ohřívač dále obsahuje za sebou zapojené senzor (21) teploty zátěže, blok (20) řízení výkonu, řízený hlavní generátor (2) a výkonový zesilovač (3), a také teplotní senzor (18), spouštěcí blok (17), dva vysokonapěřové děliče (9,15), blok (13) ladění frekvence generátoru,blok (14) omezování výkonu, blok (19) zvukové signalizace, blok (11) blokování generátoru, jehož prvý výstup je spojen s blokem (19) zvukové signalizace, druhý výstup je spojen se druhým vstupem řízeného hlavního generátoru (2), třetí výstup je spojen se druhým vstupem bloku (20) řízení výkonu, prvý vstup je spojen s prvým výstupem senzoru (21) teploty zátěže, třetí vstup přes spojení mezi blokem (10) řízení napětí kolektorů proudových spínačů a prvým vysokonapěřovým děličem (9) je spojen s blokem (4) proudových spínačů, čtvrtý vstup je spojen přes spouštěcí blok (17) s druhým teplotním senzorem (18), a druhý vstup je spojen se senzorem (12) detekce přítomnosti ohřívaného předmětu, jehož prvý vstup je spojen se druhým výstupem prvého vysokonapětového děliče (9) a druhý vstup je spojen s bodem, spojujícím vstup bloku (13) ladění frekvence generátoru, vstup bloku (14) omezování výkonu, výstup bloku (16) určení úrovně pulzací a výstup druhého vysokonapětového děliče (15), jehož vstup je spojen se vstupem bloku (16) určení úrovně pulzací a s napájecím blokem (6), přičemž blok (13) ladění frekvence generátoru je spojen se třetím vstupem řízeného hlavního generátoru (2), blok (14) omezování výkonu je spojen se třetím vstupem bloku (20) řízení výkonu, výkonový zesilovač (3) je spojen s blokem (4) proudových spínačů, druhý teplotní senzor (18)je spojen mechanicky s kolektorem bloku (4) proudových spínačů, druhý výstup spouštěcího bloku (17) je spojen s napájecím blokem (6).
CZ19974053A 1995-06-21 1996-06-19 Elektrický indukční ohřívač CZ286611B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU95110354 1995-06-21

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ405397A3 true CZ405397A3 (cs) 1998-06-17
CZ286611B6 CZ286611B6 (cs) 2000-05-17

Family

ID=20169107

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19974053A CZ286611B6 (cs) 1995-06-21 1996-06-19 Elektrický indukční ohřívač

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0851711A1 (cs)
AU (1) AU6246196A (cs)
BG (1) BG63359B1 (cs)
CZ (1) CZ286611B6 (cs)
EA (1) EA000253B1 (cs)
HU (1) HUP9802079A3 (cs)
LT (1) LT4373B (cs)
PL (1) PL180559B1 (cs)
WO (1) WO1997001261A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102011103140A1 (de) * 2011-05-25 2012-11-29 Teka Küchentechnik GmbH Induktionskochfeld und Kochgerät
CN106678899A (zh) * 2015-11-11 2017-05-17 佛山市顺德区美的电热电器制造有限公司 电磁加热系统及用于电磁加热系统的检测锅具方法和装置

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6040364B2 (ja) 1978-08-18 1985-09-10 旭硝子株式会社 内部に仕切板を有する繊維強化熱硬化性樹脂成形品の成形方法
JPS635196Y2 (cs) 1984-11-27 1988-02-12
US4686340A (en) * 1985-04-17 1987-08-11 Sanyo Electric Co., Ltd. Induction heating apparatus with unsuitable load detecting circuit
DE3704581A1 (de) 1987-02-13 1988-09-15 Thomson Brandt Gmbh Kochstelle mit induktiv geheizten kochplatten
FR2634615B1 (fr) 1988-07-25 1996-04-12 Dietrich & Cie De Plaque de cuisson a induction comportant un dispositif de visualisation de la puissance effectivement transmise a l'ustensile
JPH02280716A (ja) * 1989-04-24 1990-11-16 Sharp Corp 自動炊飯器
JP2862569B2 (ja) * 1989-06-30 1999-03-03 株式会社東芝 電磁調理器
US5408073A (en) * 1993-02-20 1995-04-18 Samsung Electronics Co., Ltd. Overheat prevention circuit for electromagnetic induction heating cooker
US5523631A (en) * 1993-08-25 1996-06-04 Inductotherm Corp. Control system for powering plural inductive loads from a single inverter source
FR2718318B1 (fr) * 1994-03-31 1996-11-29 Moulinex Sa Dispositif de commande et de contrôle automatiques de puissance pour un appareil de chauffage par induction et procédé de mise en Óoeuvre de ce dispositif.
KR0129233B1 (ko) * 1994-05-17 1998-04-09 이헌조 고주파 가열 장치의 인버터 제어회로

Also Published As

Publication number Publication date
EP0851711A1 (de) 1998-07-01
EA199800067A1 (ru) 1998-08-27
PL324260A1 (en) 1998-05-11
WO1997001261A1 (fr) 1997-01-09
PL180559B1 (pl) 2001-02-28
CZ286611B6 (cs) 2000-05-17
BG63359B1 (bg) 2001-10-31
EA000253B1 (ru) 1999-02-25
HUP9802079A2 (hu) 1998-12-28
HUP9802079A3 (en) 2000-03-28
LT97192A (en) 1998-05-25
BG102165A (en) 1998-08-31
LT4373B (lt) 1998-08-25
EP0851711A4 (cs) 1998-07-01
AU6246196A (en) 1997-01-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4100717B2 (ja) 過電流保護を伴ったスイッチモード電源
JP5584511B2 (ja) スイッチング・レギュレータの軽負荷時の効率を改善するための方法および装置
EP0390079B1 (en) Constant DC current supplying circuit
JP4751513B2 (ja) バーストモードを備えた零電圧スイッチング電源
EP1341401A2 (en) Induction heating apparatus
GB2062985A (en) Small load detection by comparison between input and output parameters of an induction heat cooking apparatus
US5171949A (en) Switching power supply for microwave oven
US6304465B1 (en) Power regulator using active filter
KR100399135B1 (ko) 전자렌지 및 그 제어방법
GB2181030A (en) High-frequency induction heating systems and methods of protecting circuits thereof
KR100675110B1 (ko) 천이에 동기된 전력을 구비한 전원
GB2367196A (en) Microwave oven having a switching power supply Microwave oven having a switching power supply
CZ405397A3 (cs) Elektrický indukční ohřívač
JPH01318560A (ja) 高周波電源装置
EP0767528B1 (en) Tuned switch-mode power supply with current mode control
GB2366100A (en) Microwave oven having a switching power supply
US7230219B2 (en) Inverter power source control for high frequency heater
JP3588429B2 (ja) 電力変換装置
JPS6129117B2 (cs)
EP4240106A1 (en) Method of controlling a quasi resonant converter and related induction cooktop
EP4240107A1 (en) Method of controlling a switching converter and related induction cooktop
JPH06176862A (ja) 誘導加熱調理器
JPH0665139B2 (ja) 誘導加熱調理器
JPH0927388A (ja) 高周波加熱装置
JPS6112639B2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020619