CZ392492A3 - Outside door of carriages, method of closing and opening the outside door - Google Patents

Outside door of carriages, method of closing and opening the outside door Download PDF

Info

Publication number
CZ392492A3
CZ392492A3 CS923924A CS392492A CZ392492A3 CZ 392492 A3 CZ392492 A3 CZ 392492A3 CS 923924 A CS923924 A CS 923924A CS 392492 A CS392492 A CS 392492A CZ 392492 A3 CZ392492 A3 CZ 392492A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cavity
seal
door
outer door
opening
Prior art date
Application number
CS923924A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Gemeinbock
Jan Niewiadomski
Peter Diepen
Fritz Schneider
Original Assignee
Wiener Metallwerk Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wiener Metallwerk Gmbh filed Critical Wiener Metallwerk Gmbh
Publication of CZ392492A3 publication Critical patent/CZ392492A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D17/00Construction details of vehicle bodies
    • B61D17/04Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures
    • B61D17/20Communication passages between coaches; Adaptation of coach ends therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D19/00Door arrangements specially adapted for rail vehicles
    • B61D19/02Door arrangements specially adapted for rail vehicles for carriages
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T30/00Transportation of goods or passengers via railways, e.g. energy recovery or reducing air resistance

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Description

Oblast techniky
- _ S—l
Vynález se týká vnějších dveří, zejména přechodových dveří v čelní stěně železničních vozů pro přepravu cestujících, přičemž tyto vnější dveře, zejména posuvné dveře, jsou ve své uzavřené poloze přiloženy na těsnění s proměnným tvarem a/nebo objemem, naplněné tlakovou tekutinou, zejména tlakovým vzduchem, uložené v pevně osazeném dveřním rámu a podobné a vyrobené z pružného, zejména pryžového materiálu, přičemž dutina je plnitelná přes nejméně jeden uzavíratelný a otevíratelný vstup tlakovou tekutinou a dutina je odlehčitelná od tlakové tekutiny nejméně jedním otevíratelným a uzavíratelným výstupem.
přepravu Ncestujícich í
cr
Oblast techniky
Na vnější dveře železničních vozů pro osobní přepravu jsou v důsledku stále se zvyšujících cestovních rychlostí kladeny stále větší požadavky. Vedle nároků na větší bezpečnost, to znamená spolehlivost zabezpečení posledních dveří vlaku, vedoucích do prázdného prostoru, proti nežádoucímu otevření i bez nutnosti použití nákladných uzavíracích mechanismů, má na konstrukci vnějších dveří vliv také skutečnost že na vnější dveře působí při vyšších jízdních rychlostech velký tlak vzduchu. Tyto dveře jsou zpravidla vytvořeny ve formě otočných dveří, přičemž utěsnění jejich křídel vůči dveřním rámům nebo železničnímu vozu může být provedeno v podstatě jednoduše, protože v takových případech je zpravidla postačující použít těsnicích pásků z pružného pryžového nebo podobného materiálu, které se vloží mezi dosedací plochy a které se při zavření mírně deformují.
Dalším typem těchto dveří jsou vnější dveře, které jsou umístěny na čelních stěnách železničních vozů a které dovolu2 ji průchod cestujících z jednoho vozu do sousedního. Výhodným druhem těchto dveří jsou dvoukřídlé posuvné dveře, protože mají poměrně malý nárok na prostor potřebný pro jejich otevření a zasahují jen nepatrně do prostoru pro cestující a současně je možno ovládat jejich otevírání a uzavírání jednoduchým zejména pneumatickým agregátem s tlakovým válcem a pístem. U prvního vozu vlakové soupravy jsou první dveře, obrácené směrem k lokomotivě, a u posledního vozu jsou poslední dveře na konci vlakové soupravy vystaveny značnému namáhání tlakem vzduchu. Tyto vnější dveře jsou jednak mechanicky uzavřeny a jednak jsou utěsněny v tomto uavřeném stavu těsněním. Těsnění je opatřeno podélnou průběžnou dutinou, do které je přiváděn tlakový vzduch, přičemž přívod tlakového vzduchu se uskutečňuje přes ručně ovládaný ventil, který je v jednom příkladném provedení ovládán čtyřhranem, aby se ztížila možnost neoprávněné manipulace. Pokud není ve vnitřní dutině těsnicího dutého pásku udržován přetlak, zajišťuje toto těsnění sice určité utěsnění, které však není postačující k tomu, aby bylo například schopno zajistit utěsnění styčné spáry i při silném proudění vzduchu kolem dveří, ke kterému dochází při vysokýách jízdních rychlostech vlaků v oblastech přechodových můstků z jednoho vozu do druhého. Tyto přechodové můstky jsou tvořeny velkým počtem vzájemně spojených dílů, které by musely být pro zamezeni průvanu v prostoru přechodového můstku dokonale utěsněny mezi sebou a ve stgyku s konstrukcí železničních vozů, přičemž při připojováni na vozy se musí pečlivě dbát na zachování čistoty styčných ploch a odstranění všech nerovností na styčných plochách.
Úkolem vynálezu je proto vyřešit konstrukci vnějších dveří, které by bylo možno v případě potřeby bez velkých problémů otevřít a potom zase zavřít, přičemž v uzavřeném stavu by měly být dokonale utěsněny vůči železničnímu vozu, přičemž tyto dveře by měly být použitelné také jako průchozí tlakotěsné dveře na čelních stranách vozů v oblastech spojo3 vacích můstků mezi vozy.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen u vnějších dveří podle vynálezu, které jsou zejména přechodovými dveřmi v čelních stěnách železničních vozů pro osobni dopravu a které jsou zejména přechodovými dveřmi, přičemž tyto dveře jsou ve své uzavřené poloze přiloženy na těsnění s proměnným tvarem a/nebo objemem, naplněné tlakovou látkou, zejména tlakovým vzduchem, uložené v pevně osazeném dveřním rámu a podobně a vyrobené z pružného, zejména pryžového materiálu, přičemž dutina je plnitelná přes nejméně jeden uzaviratelný a otevíratelný vstup tlakovou tekutinou a dutina je odlehčitelná od tlakové tekutiny nejméně jedním oteviratelným a uzaviratelným výstupem. Podstata vynálezu spočívá v tom, že nejméně jeden výstup pro tekutinu, udržovanou pod tlakem, je otevíratelný teprve při otevírací operaci vnějších dveří pro průchod cestujících a teprve při uzavírací operaci vnějších dveří je ovladatelný vstup tlakové tekutiny do dutiny těsněni.
Dveřním rámem podle vynálezu nebo jinými pevnými díly, které spolupracují s dveřními křídly v jejich uzavřené poloze, je možno dosáhnout utěsněni styčných spár mezi dveřními křídly a dveřním rámem. Těsnění je tvořeno dutou těsnicí lištou, která se částí svého obvodu, po vytvoření přetlaku v její vnitřní dutině, přitlačí na dveřní křidla. Těsnicí lišta je s výhodou vytvořena v jednom kusu a probíhá po obou svislých stranách dveří, pod podlahovou prahovou oblastí a v překladové oblasti nade dveřmi. Jestliže jsou dveřní křídla tvořena dvěma posuvnými křídly, mohou být rovněž vůči sobě utěsněna pomocí profilových těsnicích pásků na styčných okrajích, které do sebe zapadají. Tlakový vzduch se vypouští z vnitřní dutiny těsnicího pásku teprve na začátku otevíracího procesu, kdy mají být dveře otevřeny pro průchod cestujících, takže v pohotovostní poloze pro otevření dveří je za4 jištěno dokonale těsné uzavření průchodu a čelních stěn železničních vozů, přičemž rychlé uzavíráni dveří je umožněno tím, že teprve při uzavírání vnějších dveří je ovladatelný výstup ‘pro tlakovou tekutinu. Takto překvapivě jednoduchá konstrukce vnějších dveří nevyžaduje dodatečné uspořádání těsnění, ale je možno použít těsněni, které je vhodné pro stacionární a trvalé utěsnění například trvale uzavřených dveří.
Jestliže je výstup tlakové tekutiny z dutiny těsněni uzavíratelný teprve při uzavírací operaci vnějších dveří, je zajištěno, že v těsnění je dokonale možno odstranit vnitřní přetlak, takže se odtrani oděr nebo jiné opotřebeni těsnicího pásku při zavírání dveří.
Jestliže je vstup tlakové tekutiny do dutiny těsnění uzavíratelný teprve v uzavřené poloze vnějších dveří, může se uskutečňovat zvláště rychlé uzavírání a otevírání dveří bezprostředně za sebou, jak je to požadováno při zastavení vlaku ve stanici a následném rozmísťování cestujících do jednotlivých vozů.
Podle jiného výhodného provedení vynálezu je výstup a/nebo vstup pro tlakovou tekutinu z dutiny, popřípadě do dutiny těsněni elektricky ovládán, takže sled jednotlivých operací může probíhat v přesně nastaveném časovém diagramu a může být například řízen elektrickými zpoždovacími členy, přičemž ovládání se může vztahovat i na elektrické ventily a podobné prvky.
Vnější dveře podle dalšího výhodného provedení vynálezu obsahují elektrický spínač pro vstup a/nebo výstup tlakové tekutiny, který je ovladatelný rukojetí pro ovládání vnějších dveří. Tím je zajištěno nucené ovládání uvolňování tlaku v těsnění nebo vnášeni tlaku do těsněni, přičemž setrvačnost uvolňování tlaku je tak malá, že mechanický impulz pro otevírání nebo zavírání dveří nevyvolávají žádné tření mezi dveřmi a těsněním.
Elektrický spínač pro vstup a/nebo výstup tlakové tekutiny je v dalším výhodném provedení vynálezu ovladatelný fotobuňkou, reagující na průchod cestujících, takže je vytvořeno jednoduché a spolehlivé ovládání, kterým je možno ovládat také otevírání uzavíráni dveří. Ovládací ústrojí je zpravidla vybaveno integrační jednotkou, aby se otevírání začínalo uskutečňovat teprve od určité hodnoty impulzu a aby tak nedocházelo k nežádoucímu otevření nebo uzavření dveří.
Do dráhy otevíracího pohybu vnějších dveří zasahuje podle dalšího provedení dveří podle vynálezu ovládací orgán elektrického spínače, který při uzavíracím pohybu vnějších dveří, zejména v poloze odpovídající závěrečným 5% až 25% dráhy pohybu, otevírá vstup tlakové tekutiny do dutiny těsnění, takže je zabezpečeno zláště dokonalé přizpůsobení a synchronizace mezi uzavíracím pohybem a přívodem tlakové tekutiny do těsnění.
Má-li podle jiného význaku vynálezu potrubí napojené na výstup tlakové tekutiny větší průřezovou plochu, zejména dvojnásobnou průřezovou plochu, než potrubí připojené ke vstupu tlakové tekutiny, mohou být doby otevírání dveří snadno přizpůsobeny dobám uzavírání dveří, takže k celkovému otevíracímu a zavíracímu procesu je postačující jen kratší časový interval.
Podle konkrétního výhodného provedení dveří podle vynálezu je za výstupem plynné tlakové látky ve směru proudění umístěn tlumič zvuku, takže je dosaženo zvláště tichého otevírání, aniž by přitom docházelo k výraznějšímu časovému zpoždění, jako je tomu například při použití dlouhých plyno6 vých potrubí.
Těsnění je popřípadě opatřeno nejméně dvěma vstupy pro tlakovou tekutinu, z nichž každý je tvořen ventilem, takže je možno dosáhnout zvláště jednoduchého a rychlého uvolnění tlaku z vnitřní dutiny těsnění. Stejného výsledku je možno dosáhnout při zavádění tlakové látky do těsnění, jestliže je těsnění opatřeno nejméně dvěma vstupy, z nichž každý je po- · případě opatřen ventilem pro přívod tlakové tekutiny.
V jiném konkrétním provedení vynálezu je alespoň jeden vstup a/nebo alespoň jeden výstup pro tlakovou tekutinu umístěn v částech těsnění, které jsou uspořádány v podstatě svisle, takže je možné dosáhnout zvláště rychlého uvolnění tlaku a opětného zavedení tlaku do vnitřní dutiny těsnění a do těch oblastí této vnitřní dutiny, které jsou zvláště citlivé na proudění vzduchu a pronikání jiných látek. Jestliže je vstup a výstup pro tlakovou tekutinu tvořen trojcestným ventilem, je postačující pro připojeni na vnitřní dutinu těsnění vždy jen jeden vstup a výstup.
Jestliže je uzavírací a/nebo otevírací ústrojí, zejména trojcestný ventil pro tlakovou tekutinu přímo spojen s tekutinotěsným připojením, které je vyústěno do dutiny těsnění, je zajištěna zvláště krátká dráha proudu tekutiny, která je vyústěna do vnitřní dutiny těsnění, takže je možno udržet nízkou setrvačnost celého systému.
Zvláště jednoduché konstrukční řešení spočívá v tom, že při použití plynné tlakové látky je pneumatický válec se zejména dvojčinným pístem pro otevíráni a uzavírání vnějších dveří spojen se vstupem pro přívod tlakového plynu, vyústěným do dutiny těsnicí lišty. Tento systém je možno jednak řídit tak, že píst jako takový má na základně své hmoty určitou setrvačnost a jednak je v důsledku délky potrubí rovněž možné časové ovládání při řízení činnosti.
Jsou-li vnější dveře podle vynálezu opatřeny indukčně ovládanými čidly pro řízení vstupu a/nebo výstupu a/nebo válce s pístem, může se uskutečňovat zvláště spolehlivé řízení jejich činnosti bez výskytu poruch, které se mohou vyskytovat u dosud známých elektricky ovládaných ventilů.
Při způsobu otevírání a uzavírání vnějších dveří kolejových vozidel podle vynálezu, při kterém jsou vnější dveře přitlačeny ve své uzavřené poloze na těsnění působením tlakové tekutiny uvnitř dutiny těsnění, ze které se tlaková tekutina při otevírání vnějších dveří vypouští, spočívá podstata vynálezu v tom, že plněni dutiny tlakovou kapalinou a vypouštění tlakové kapaliny z dutiny těsnění se provádí zejména pomocí elektrických signálů a/nebo impulzů a po vyslání signálu a/nebo impulzu na výstup tlakové tekutiny z dutiny těsnění pro otevírání se vyšle signál a/nebo impulz na pohonnou jednotku pro otevíráni vnějších dveří. Při provádění tohoto způsobu ovládání vnějších dveří se stává ruční ovládání pohybu dveřních křídel, kterým by se mělo dosáhnout dokonalého utěsnění, zbytečným, přičemž z praktického provádění tohoto způsobu vyplynul překvapivý poznatek, že doby otevírání a uzavírání dveřních křidel jsou tak krátké, že normální průchozí provoz mezi jednotlivým vozy není otevíráním dveří zdržován.
Jestliže se po vyslání signálu a/nebo impulzu pro uzavírání vnějších dveří vyšle signál pro otevření vstupu tlakové tekutiny do dutiny těsněni, je vyřešen způsob, kterým se dosahuje zejména při krátce po sobě následujících otevíracích a uzavíracích cyklech, které se vyskytující při vysoké frekvenci průchodů cestujících, zvláště rychlého uzavření a otevření dveří. Aby se dosáhlo zvláště rychlého otevření vnějších dveří, může být tlaková tekutina z dutiny těsnicích lišt nebo pásků odsávána.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 čelní pohled na posuvné dveře v čelní stěně železničního vozu, obr. 2 příčný řez dveřním rámem a částí dveřního křídla, obr. 3 blokové schéma zapojení pneumatického ovládacího zařízení vnějších dveří podle vynálezu a obr. 4 blokové schéma elektrického zapojení pneumatického ovládacího zařízení z obr. 3.
Příklady provedení vynálezu
Posuvné dveře v čelní stěně železničního vozu, zobrazené na obr. 1, mají dvě dveřní křídla 1, která mohou být otevírána bud pomocí rukojeti 2 nebo pomocí fotobuňky 3_, která je umístěna nad dveřními křídly 1. Otevírání a zavírání dveřních křídel 1 je ovládáno dvojčinným pneumatickým válcem, přičemž příslušné přestavení se provádí elektrickými impulzy, které otevírají a zavírají relé a tím se ovládají příslušné ventily. Jestliže jsou posuvné dveře z 90% otevřeny, sepne se indukčně ovládaný spínač 4, který potom uzavře relé, kterým je přerušen přívod tlakového vzduchu k uzavíracímu a otevíracímu pneumatickému válci.
Jak je zejména zřejmé z obr. 1 a 2, v obvodové drážce 5 dveřních křídel 1 je uloženo těsněni 6, které obsahuje podélnou průběžnoou dutinu 7, do které může být zavedena připojovací trubičkou 8. tlaková tekutina, zejména tlakový vzduch. Tímto tlakovým vzduchem se těsněni 6, nafoukne a rozepne do stran, takže se přitlačí ke dveřním křídlům 1. Vhodným materiálem pro těsněni 6 jsou pružné materiály, zejména pryž, polyuretan a podobně. Jak je z příkladu na obr. 1 zřejmé, je těsněni 6 uloženo podél obou bočních oblastí dveří a probíhá také napříč dveřmi nad oběma dveřními křidly 1 v překladové oblasti a také pod dveřními křidly 1 v prahové oblasti. Těsnění 6. je tak vytvořeno ve formě nekonečného těsnicího pásku a je opatřeno na obou bočních oblastech vstupem a výstupem, který není zobrazen na obr. 1 a jehož konstrukční řešení je patrné z obr. 2.
V blokovém schématu, určujícím zapojení pneumatického ovládacího zařízeni a zobrazeném na obr. 3, je tlakový vzduch přiváděn ze zásobníku R do redukčního ventilu M, ve kterém se tlak tlakového vzduchu snižuje na hodnotu přetlaku rovnou 80 kPa. Tlakový vzduch je potom veden výstupem A do těsnění D. Výstup A slouží k trvalému tlakovému zatížení posuvných dveří, jestliže tyto posuvné dveře nemají být otevírány, to znamená nacházejí-li se na koncích vlaku v prvním nebo posledním železničním vozu, u kterých není nutno zajistit průchod do dalšího vozu. Utěsnění dveřních křidel 1 mezi sebou je tvořeno do sebe zapadajícími pružnými těsnicími pásky, takže u řešení podle vynálezu je zajištěno dokonalé utěsnění posuvných dveří v zavřené poloze. Z redukčního ventilu M odbočuje potrubí k prvnímu vicecestnému ventilu V1# ve kterém se podle jeho polohy usměrňuje přívod tlakového vzduchu bud' k otevíracímu a uzavíracímu válci 0 nebo se tento přívod tlakového vzduchu zcela přerušuje, jak je to požadováno při plném otevření dveří nebo při vyslání povelu otevřít dveře, kdy je tlakový vzduch přiváděn na jednu stranu pistu pneumatického válce, popřípadě při vyslání povelu uzavřít dveře, kdy je tlakový vzduch přiváděn na opačnou stranu pístu pneumatického válce, takže se vyvolá otevírací nebo uzavírací pohyb dveřních křídel 1.
Druhý vícecestný ventil y2 spojuje dutinu těsnění D bud' s redukčním ventilem M nebo s tlumičem S zvuku. Těsnění D může být spojeno také pomocí potrubí s odsáváním B, přičemž odsáváni tlakového vzduchu se může provádět také pomocí tlumiče S zvuku. Druhým vícecestným ventilem V2 je v závislosti na poloze dveřních křídel 1 buď z těsněni 6 tlakový vzduch odváděn nebo je do něj přiváděn. V některých příkladných provedeních se může tlakový vzduch z podélné průběžné dutiny 2 těsnění 6 odsávat, například se může vytvořit podtlak 30 kPa.
Jak je patrno z příkladu na obr. 4, první spínač Slf který je například umístěn v rukojeti 2 dveřních křídel 1, popřípadě fotoelektrický spínač může mit dvě polohy X-^, x2. V první poloze X-j_ je otevřen druhý vícecestný ventil V2, takže tlakový vzduch může být vypuštěn z vnitřní podélné dutiny 7 těsnění D. Současně se přepne první vícecestný ventil tak, že do otevíracího a uzavíracího válce 0 se přivádí tlakový vzduch ve směru odpovídajícím otevírání posuvných dveří. Druhým spínačem S2 je možno provádět také přídavné ovládání prvního vícecestného ventilu při přepnutí prvního spínače S-l do první polohy X-j_. V druhé poloze X2 prvního spínače Sse přepne první vícecestný ventil do polohy, ve které se vyvolá přívod tlakového vzduchu pro uzavírání pneumatického válce, zatímco druhý vícecestný ventil v2 přeruší propojení s tlumičem S zvuku a odsáváním B a přivádí tlakový vzduch z redukčního ventilu M do průběžné podélné dutiny 7 těsnění D. Přívod tlakového vzduchu má průměr 4 mm, zatímco odvod tlakového vzduchu má průměr 8 mm. Tím je umožněno rychlé odvádění tlakového vzduchu v vnitřní podélné dutiny 7 těsnění D. Pro umožnění koordinace přívodu tlakového vzduchu do těsnění D a jeho opětného odváděni z těsnění D a otevíracích a zavíracích pohybů posuvných dveří a pro dosažení co nejkratší doby trváni otevíracího a uzavíracího pohybu posuvných dveří se postupuje při otevírání dveřních křídel 1 následujícím způsobem:
Nejprve se uvolni tlak z podélné průběžné dutiny 7 těsnění D a teprve potom se začne uskutečňovat pohyb otevíracího a uzavíracího válce 0. Protože píst tohoto otevíracího a uzavíracího válce O má poměrně velkou hmotnost a protože značnou hmotnost mají také dveřní křidla 1, stačí pouze zpoždění způsobená setrvačností těchto hmot k tomu, aby nevznikalo při vhodné volbě těsnění žádné tření, vyvolávané zbývajícím vni11 trním přetlakem tlakového vzduchu ve vnitřní dutině 7 těsnění
D.
Při uzavírání posuvných dveří se postupuje tak, že nejprve se do pneumatického válce přivede tlakový vzduch na jeho stranu, odpovídající uzavíracímu směru, načež se například v poloze z 90% otevřeno přepne spínač do polohy, ve které je tlakový vzduch přiváděn do podélné průběžné dutiny 7 těsnění D.
Místo posuvných dveří je možno použít také otočných dveří nebo otočné posuvných dveří. V každém případě jsou tyto vnější dveře nejvhodnějšími dveřmi pro vzduchotěsné uzavření průchodů mezi jednotlivými železničními vozy při uzavřených propojovacích dveřích, takže není třeba velkých konstrukčních nákladů k zajištění vzduchotěsného uzavření průchodů.
I když jsou v příkladném provedeni vstupy a výstupy tlakového vzduchu opatřeny ventily, pro řešení podle vynálezu je podstatné pouze to, aby byl přívod tlakové látky napojen na přímé vstupy a výstupy, vedoucí například do podélných průběžných dutin 2 těsnění D. Výhodné jsou také u určitého konstrukčního provedení oddělené vstupy a výstupy.
Místo plynné látky, přiváděné pod tlakem, je možno stejně dobře použít také například hydraulické kapaliny.
Použití hydraulické kapaliny je výhodné zejména v těch případech, kdy je požadováno přesné ovládáni posuvných dveří a jejich těsnicích prvků. - s .

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY \
    ..... \
    1. Vnesši dveře, zejména přechodové dveře v čelní'sténe * železničních vozů pro přepravu cestujících, přičemž vnější i 'dveře, zejména posuvné dveře, jsou ve své uzavřené poloze^^·^ přiloženy na těsnění s proměnným tvarem a/nebo objemem, naplněné tlakovou látkou, zejména tlakovým vzduchem, uložené v pevně osazeném dveřním rámu a podobně a vyrobené z pružného, zejména pryžového materiálu, přičemž dutina je plnitelná přes nejméně jeden uzavíratelný a otevíratelný vstup tlakovou tekutinou a dutina je odlehčitelná od tlakové tekutiny nejméně jedním otevíratelným a uzaviratelným výstupem, vyznačující se tím, že nejméně jeden výstup (V2) pro tekutinu udržovanou pod tlakem je otevíratelný teprve při otevírací operaci vnějších dveří pro průchod cestujících a teprve při uzavírací operaci vnějších dveří je ovladatelný vstup (V2) tlakové tekutiny do dutiny (7) těsnění (6).
  2. 2. Vnější dveře podle nároku 1, se t í m , že výstup (V2) tlakové těsnění (6) je uzavíratelný teprve vnějších dveří.
    vyznačuj ící tekutiny z dutiny (7) při uzavírací operaci
  3. 3. Vnější dveře podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vstup (V2) tlakové tekutiny do dutiny (7) těsnění (6) je uzavíratelný teprve v uzavřené poloze vnějších dveří. 4
  4. 4. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že výstup a/nebo vstup (V2) pro tlakovou tekutinu z dutiny (7), popřípadě do dutiny (7) těsnění (6) je elektricky ovladatelný.
  5. 5. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že elektrický spínač (S-jJ pro vstup a/nebo výstup (V2) tlakové tekutiny je ovladatelný rukojetí (2) pro ovládání vnějších dveří.
  6. 6. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že elektrický spínač (S-^) pro vstup a/nebo výstup (V2) tlakov® tekutiny je ovladatelný fotobuňkou (3), rěgujíci na procházející cestující.
  7. 7.
    v y z n pohybu spínače zejména pohybu, (6)·
    Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 6, ačující se tím, že do dráhy otevíracího zasahuje ovládací orgán elektrického při uzavíracím pohybu vnějších dveří, v poloze odpovídající závěrečným 5% až 25% dráhy otevírá vstup tlakové tekutiny do dutiny (7) těsnění vnějších dveří (4, S2), který
  8. 8. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že na výstup (V2) napojené potrubí má větší průřezovou plochu, zejména dvojnásobnou průřezovou plochu, než potrubí připojené ke vstupu (V2) tlakové tekutiny.
  9. 9. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že za výstupem (V2) je ve směru proudění plynné tlakové látky umístěn tlumič ( s ) zvuku.
  10. 10. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že těsnění (6) je opatřeno nejméně dvěma výstupy pro tlakovou tekutinu, z nichž každý je popřípadě tvořen ventilem.
  11. 11. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že těsnění (6) je opatřeno nejméně dvěma vstupy pro tlakovou tekutinu, z nichžkaždý je popřípadě tvořen ventilem.
  12. 12. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že alespoň jeden vstup a/nebo alespoň jeden výstup pro tlakovou tekutinu je umístěn v částech těsněni (6), které jsou uspořádány v podstatě svisle.
  13. 13. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že vstup a výstup pro tlakovou tekutinu je tvořen trojcestným ventilem (V2).
  14. 14. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že uzavírací a/nebo otevírací ústrojí, zejména trojcestný ventil (V2) pro tlakovou tekutinu, je přímo spojen s tekutinotěsným. připojením (8), které je vyústěno do dutiny (7) těsnění (6).
  15. 15. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že při použití plynné tlakové látky je pneumatický válec se zejména dvojčinným pístem pro otevíráni a uzavírání vnějších dveří spojen se vstupem do dutiny (7) těsnění (6) pro přívod tlakového plynu.
  16. 16. Vnější dveře podle nejméně jednoho z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že jsou opatřeny indukčně ovládanými čidly pro řízení vstupu a/nebo výstupu a/nebo válce s pístem.
  17. 17. Způsob otevírání a uzavírání vnějších dveří, zejména podle nejméně jednoho z nároků 1 až 16, při kterém jsou vnější dveře přitlačeny ve své uzavřené poloze na těsnění působě15 ním tlakové tekutiny uvnitř dutiny těsnění, ze které se tlaková tekutina při otevírání vnějších dveří vypouští, vyznačující se tím, že plnění dutiny tlakovou kapalinou a vypouštění tlakové kapaliny z dutiny těsnění se provádí zejména pomocí elektrických signálů a/nebo impulzů a po vyslání signálu a/nebo impulzu na výstup tlakové tekutiny z dutiny těsnění pro otevírání se vyšle signál a/nebo impulz na pohonnou jednotku pro otevírání vnějších dveří.
  18. 18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím , že po vysláni signálu a/nebo impulzu pro uzavírání vnějších dveří se vyšle signál pro otevření vstupu tlakové tekutiny do dutiny těsnění.
  19. 19. Způsob podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se tím, že pro otevírání vnějších dveří se tlaková tekutina z dutiny těsnění odsává. /
CS923924A 1992-01-08 1992-12-28 Outside door of carriages, method of closing and opening the outside door CZ392492A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0001792A AT403148B (de) 1992-01-08 1992-01-08 Aussentüre, insbesondere übergangstüre an der stirnwand, eines waggons für den schienengebundenen personenverkehr sowie verfahren zum öffnen und schliessen derselben

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ392492A3 true CZ392492A3 (en) 1993-07-14

Family

ID=3479325

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923924A CZ392492A3 (en) 1992-01-08 1992-12-28 Outside door of carriages, method of closing and opening the outside door

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0551250A1 (cs)
AT (1) AT403148B (cs)
CZ (1) CZ392492A3 (cs)
DE (1) DE9214449U1 (cs)
HU (1) HUT63359A (cs)
PL (1) PL297159A1 (cs)
SK (1) SK392492A3 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19628747C2 (de) * 1996-07-17 2000-11-30 Heintzmann Sicherheitssysteme Sicherheitstür, insbesondere Steriltür
NL1023562C2 (nl) * 2003-05-28 2004-11-30 Elton Bv Ind & Handel Afdichtinrichting voor een deur of dergelijke, opblaasbare afdichting voor een dergelijke afdichtinrichting, alsmede deur of dergelijke voorzien van een dergelijke afdichtinrichting of afdichting.
DE102005057903A1 (de) * 2005-12-02 2007-06-06 Siemens Ag Schiebetür eines Schienenfahrzeuges, insbesondere eines Reisezugwagens
EP2273055B1 (en) 2009-05-04 2016-02-17 Air-lux technik ag Device for sealingly closing a room opening
CN109017843B (zh) * 2018-07-19 2020-04-14 中车青岛四方机车车辆股份有限公司 折页门及具有其的列车

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3694962A (en) * 1970-04-27 1972-10-03 Sybron Corp Sliding door sterilizer with power actuated seal
AU497070B2 (en) * 1974-03-21 1978-11-23 Westinghouse Brake And Signal Compan'i Limited Vehicle door arrangements
CA1110917A (en) * 1978-01-24 1981-10-20 Canadair Limited Sliding doors and seals system for passenger vehicle
GB2123464A (en) * 1982-07-12 1984-02-01 Talbot Motor Vehicle doors
DE3605863A1 (de) * 1986-02-24 1989-01-05 Vdo Schindling Abdichtung fuer verschliessbare oeffnungen von vorzugsweise fahrzeugen
US4761917A (en) * 1987-02-03 1988-08-09 General Motors Corporation Deflatable weatherstrips
DE3721146C2 (de) * 1987-06-26 1996-03-21 Blohm Voss Ag Wasserdichte Schiebetür mit aufblasbarer, d.h. aktivierbarer Dichtung
US4805347A (en) * 1987-09-03 1989-02-21 General Motors Corporation Bellows system for deflating weatherstrips
US4924629A (en) * 1989-03-27 1990-05-15 General Motors Corporation Rolling diaphragm system for deflating weatherstrips

Also Published As

Publication number Publication date
ATA1792A (de) 1997-04-15
DE9214449U1 (de) 1993-03-18
SK392492A3 (en) 1994-04-06
HU9300025D0 (en) 1993-04-28
PL297159A1 (en) 1993-11-02
HUT63359A (en) 1993-08-30
EP0551250A1 (de) 1993-07-14
AT403148B (de) 1997-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4579192A (en) Method and apparatus for sealing a closure gap
AU2011329156B2 (en) System and method for powered railcar doors
US5271181A (en) Apparatus for ejection doors for railway and tramway vehicles
US9783212B2 (en) Inlet closure system
CN209553184U (zh) 一种适用于真空管道交通工程的真空环境恢复系统
CZ392492A3 (en) Outside door of carriages, method of closing and opening the outside door
WO2008043308A1 (fr) Système de train ferroviaire à super haute vitesse circulant dans un tunnel/tube sous vide
US3453778A (en) Plug door mechanism
CN108495775B (zh) 门装置以及操作门装置的方法
CA2988886C (en) Railcar with progressive opening longitudinal gates
CN111734247B (zh) 一种车门安全控制系统
CN102529993B (zh) 一种卸碴漏斗车用卸碴机构控制系统
KR101716857B1 (ko) 인터모달을 위한 환승 시스템
DE59100966D1 (de) Elektropneumatischer Türantrieb in Fahrzeugen für Personenbeförderung.
JPH085890Y2 (ja) 引戸開閉装置
KR960007337A (ko) 철도 차량용 공기 회로를 차단하기 위한 셔터를 구비한 부재
CN220009725U (zh) 一种具有自锁功能的列车用折角塞门
US1515842A (en) Air-brake and safety car-control apparatus
CN116615619A (zh) 用于真空输送系统的真空阀
US652049A (en) Railway-car.
SU1620355A1 (ru) Раздвижна дверь транспортного средства
TW202344420A (zh) 鐵道車輛
CN206754414U (zh) 气动双插板门
SU1622207A1 (ru) Раздвижна дверь транспортного средства
SU669657A1 (ru) Станци остановки контейнеров пневмотранспортной установки