CZ385999A3 - Způsob dokvašování piva - Google Patents

Způsob dokvašování piva Download PDF

Info

Publication number
CZ385999A3
CZ385999A3 CZ19993859A CZ385999A CZ385999A3 CZ 385999 A3 CZ385999 A3 CZ 385999A3 CZ 19993859 A CZ19993859 A CZ 19993859A CZ 385999 A CZ385999 A CZ 385999A CZ 385999 A3 CZ385999 A3 CZ 385999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
particles
beer
yeast
reactor
fermentation
Prior art date
Application number
CZ19993859A
Other languages
English (en)
Inventor
Matti Linko
Esko Pajunen
Ilkka Virkajärvi
Jukka Kronlöf
Original Assignee
Oy Panimolaboratorio - Bryggerilaboratorium Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oy Panimolaboratorio - Bryggerilaboratorium Ab filed Critical Oy Panimolaboratorio - Bryggerilaboratorium Ab
Priority to CZ19993859A priority Critical patent/CZ385999A3/cs
Publication of CZ385999A3 publication Critical patent/CZ385999A3/cs

Links

Landscapes

  • Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)

Abstract

Kontinuální způsob dokvašování piva po hlavnímkvašení, při němžmladé pivo po odstranění kvasinek atepelném zpracování prochází bioreaktoremvyplněnýmnosičem, na němžjsou imobilizovány kvasinky. Kontinuální reaktor pro dokvašování pívaje vyplněn nosičem, kteiýje tvořen převážně dřevěnými částicemi a/nebo podobnými částicemi.

Description

Způsob dokvašování piva
Oblast techniky
Tento vynález se týká kontinuálního způsobu dokvašování piva po hlavním kvašeni, v kterémžto způsobu se mladé pivo po odstranění kvasinek a tepelném zpracování přetáčí do bioreaktoru vyplněného nosičem, na němž jsou imobilizovány kvasinky. Vynález se též týká kontinuálního reaktoru pro dokvašování a zrání, což je svislý průtokový reaktor válcového tvaru obsahující dvě nebo více sít, mezietáže a vodorovné prstencové přepážky vyplněný nosičem, na němž jsou kvasinky imobilizovány.
Výroba piva obvykle zahrnuje následující stupně: sladování zrna (obvykle ječmene) klíčením, drcení sladovaného zrna za vzniku sladového šrotu, přidání vody do šrotu za vzniku rmutu, rmutování za účelem rozkladu škrobu na fermentovatelný cukr oddělení takto vzniklé sladiny od rmutu (resp. mláta) vaření sladiny s chmelem za vzniku správné chuti a vůně a pro zastavení enzymatické aktivity, vyčeření a ochlazení mladiny, zakvašení mladiny s kvasinkami s cílem konvertovat glukózu a maltózu na ethanol a oxid uhličitý (hlavní kvašení) tím vytvořit mladé pivo, dokvašení mladého piva (sekundární fermentace) a filtrace a stabilizace piva a jeho stáčení do vhodných nádob.
Dokvašování a zrání piva je důležitá operace, již se pivu dodává měkkost a homogenní chuť a vůně.
Dosavadní stav techniky • · ·· • ·· · ···
Tradičním způsobem pivo dokvašuje a zraje skladováním mladého piva po hlavním kvašeni po několik týdnů za nízkých teplot. Znamená to vysoké náklady skladování, což bylo příčinou vývoje rychlého kontinuálního způsobu dokvašování piva, který by nahradil skladování. V tomto způsobu se po obvyklém hlavním kvašení odstraní kvasinky z mladého piva, mladé pivo se tepelně zpracuje (například při 80-90 °C po dobu 5 až 15 minut), načež se pivo ochladí (například na 10 až 15 °C) a potom se dokvašuje v reaktoru, v němž jsou na nosiči imobilizovány kvasinky. Nakonec se pivo podrobí závěrečným úpravám, to znamená stabilizuje a Ifiltruje běžnými způsoby. Retenční doba v kontinuálním reaktoru je řádově například 2 hodiny.
Při tepelném zpracování se α-acetolaktát obsažený v mladém pivu konvertuje na diacetyl a částečně též na acetoin. Chuť diacetylu je v pivu znát i když koncentrace acetylu je jen 0,05 mg/1. Je to výrazná cukrová nebo karamelová chuť a vůně, charakteristická pro mladé nebo čerstvě uvařené pivo. V reaktoru kvasinky redukují diacetyl na acetoin. Současně se redukují určité další karbonylové sloučeniny a výsledkem je chutné pivo. Acetoin má mírnější chuť a vůni a prahová koncentrace (50 až 1000 mg/1), nad níž je jeho chuť v pivu patrná, je podstatně vyšší než v případě diacetylu.
Dříve známé způsoby jsou popsány například v následujících článcích: Monograph XXIV of the European Brewery Convention, E.B.C. - Symposium o použití imobilizovaných kvasinek v pivovarnictví, Espoo, Finsko, říjen 1995 (ISBN) 3-418-00749-X); E. Pajunen: Zrání ležáku na imobilizovaných kvasinkách: DEAE-celulóza a Sinebrychoff (str. 24-40) a I. Hyttinen: Použití porézního skla v pivovaru Hartwall při dokvašování piva s imobilizovanými kvasinkami
(str, 55-56) . V dřívějších aplikacích se jako nosiče pro imobilizované kvasinky používala DEAE celulóza s příměsí oxidu titaničitého a polystyrenu; tutéž aplikaci popisuje patentová přihláška USA 4 915 959; v této aplikaci však je nosičem porézní sklo. Při výrobě piva obsahujícího jen málo alkoholu nebo žádný alkohol se používá kolona obsahující kvasinky imobilizované na celulóze DEAE (H.Lommi; Imobilizované kvasinky pro dokvašování a nealkoholické pivo, Brewing and Distilling International, V. 1990, sír, 2223) .
Tyto aplikace se technicky dobře osvědčují a vyrobené pivo je dobré kvality, stejné jako pivo které dokvašovalo tradičním způsobem. U známých aplikací jsou však problémem vysoké náklady za materiál nosiče. Nákup materiálu nosiče je významnou investicí a vzhledem k vysoké ceně se nosič musí po určité době používání regenerovat, aby jej bylo možno znovu použít.
Při tradičním způsobu dokvašování v tanku se do ležáckého tanku vkládají dosti velké dřevěné pásky dlouhé například 400-500 mm a široké 40 - 50 mm. Jejich úkolem je vázat kvasinky a tak přispět k vyčeření a do jisté míry k sekundární fermentaci piva. Toto je běžný pomalý vsádkový způsob. Některé pivovar y dosud tento způsob používají, hlavně kvůli dodržování tradic.
Ve výrobě ethanolu kontinuálním kvasným způsobem se imobilizace kvasinek děje za použití částic dřeva, například buku (M. Moo-Young, J. Lamptey a C.W. Robinson: Imobilizace buněk kvasinek při výrobě ethanolu na různých nosičích, Biotechnology Letters 2 (1980) č. 12, sV'. 541-545) a břízy (M.A.Gencer a R.Mutharasan: Fermentace ethanolu ve válcovém fermentoru s imobilizovánými kvasinkami, Biotechnology and Bioengineering 25 (1983), sty. 2243 - 2262). Výroba ethanolu • · se však od výroby piva zásadně liší: při výrobě ethanolu je cílem co nej účinnější fermentačni způsob, zatímco při výrobě piva je hlavním cílem řermentačního procesu přispět k tvorbě dobré chuti a vůně.
Při výrobě piva se však rovněž provedly maloobjemové pokusy s použitím dřevěných štěpin pro imobilizaci kvasinek při hlavním kvašení: J. Kronlof a V.V. Máátta: Imobilizované kvasinky při hlavním kvašení ve výrobě piva, Mallas ja 01 ut 1993, č. 5, str. 133-147).
Cílem tohoto vynálezu je odstranit výše zmíněné nedostatky.
Cílem vynálezu je popsat rychlý kontinuální způsob dokvašováni piva, při němž kvasinky imobilizované na nosiči účinně snižují koncentraci diacetylu na úroveň pod chuťově přijatelným koncentračním prahem, a který je použitelný ve spojení se známými způsoby dokvašování mladého piva v pivovarnictví.
Dalším cílem vynálezu je popsat rychlý kontinuální způsob zrání piva, v němž je použitý nosič bezpečný a levný materiál.
Dalším cílem vynálezu je popsat kontinuální reaktor pro dokvašování piva pro provedení tohoto způsobu.
Způsob zrání piva podle vynálezu je charakterizován v nároku 1.
Reaktor pro dokvašování piva podle vynálezu je charakterizován v nároku 13.
Vynález je výsledkem výzkumné práce, jejímž cílem bylo použít techniku imobilizace kvasinek při sekundární fermentaciA dokvašování piva. Neočekávaně bylo zjištěno, že dřevěné částice a/nebo podobné částice se znamenitě hodí pro použití jako nosič pro imobilizaci kvasinek.
Při kontinuálním způsobu dokvašování a zrání piva podle • · ·· · ·· · ··· · vynálezu se mladé pivo po odstranění kvasinek a tepelném zpracování stáčí do bioreaktoru vyplněného převážně dřevěnými částicemi a/nebo podobnými částicemi na kterých jsou imobilizovány kvasinky. Podstata tohoto způsobu podle vynálezu je stejná jako v průmyslovém způsobu za použití celulózy DEA.E nebo porézního skla jako nosiče. Odstranění kvasinek a ostatní stupně sekundárního zpracování se provádějí jako ve známých způsobech.
Způsob podle vynálezu je použitelný pro výrobu různých druhů piva, to znamená piva spodně kvašeného i svrchně kvašeného. Vhodnými surovinami jsou slad a ostatní zdroje škrobu a cukru, jak je známe v pivovarech. Vyráběné pivo může mít obsah alkoholu mezi 0 a 10 % a obsah extraktu zakvašené mladiny mezi 5 a 20 % nebo více, i
%.
Při způsobu podle vynálezu může nosič sestávat z dřevěných částic a/nebo podobných částic jakéhokoliv tvaru a velikosti, výhodně nařezaných do dosti malých štěpin, tyčinek nebo do tvaru kteréhokoliv pravidelného nebo nepravidelného tělesa přibližně stejnoměrné velikosti. Největší rozměr částic je většinou 1 až 100 mm, výhodně 1 až 50 mm a nejvýhodněji 2 až 20 mm.
Použitelné dřevěné částice lze vyrobit z kteréhokoliv listnáče, například osiky, buku, palmy a podobně. Lze je však vyrobit i z jehličnanů. Použité druhy dřeva mohou být zvoleny tak, aby obsažené aromatické látky měly žádoucí účinek na chuť a vůni vyráběného piva. Částice lze též vyrobit z tropických travin, na příklad bambusu, rátánu a podobně.
V kontinuálním reaktoru se část kvasinek imobilizuje na nosiči a část zůstane volně suspendována. Běžně známé pivovarské kvasnice se pro použití v takovém • · · · · · · · • ·· · ········ • · · · · · ···· ···· ··· ··· ·· ·· reaktoru velmi dobře hodí. Když se. však použije vysoce aglutinujících kvasinek, rychle se v reaktoru dosáhne vysoké koncentrace kvasinek a tato vysoká koncentrace kvasinek se také dlouho udržuje a tím zlepšuje účinnost reaktoru.
Imobilizace kvasinek se může provést kterýmkoliv známým způsobem, například tím, který popisuje patentová přihláška US 4 915 959.
Množství imobilizovaných kvasinek v reaktoru může kolísat, jak je v oboru známo, přičemž se za vhodné množství považuje 106 až 109 kvasinkových buněk na 1 cm3 částic výplně. Životnost dřevěných částic použitých pro ímobilizaci dřeva je několik měsíců, například 1 až 6 měsíců, ale může být i jeden rok a více.
Rychlost, kterou mladé pivo protéká reaktorem a jeho retenční doba v reaktoru má vliv na obsah diacetylu v pivu. Průtoková rychlost mladého piva se proto upravuje na hodnotu, při níž se v reaktoru na acetoin redukuje dostatečné množství diacetylu, aby zbylé množství diacetylu ve zralém pivu nepřekračovalo chuťově přijatelný koncentrační práh. Průtoková rychlost mladého piva v reaktoru může odpovídat 0,05 až dvojnásobku objemu reaktoru za hodinu. Preferuje se průtoková rychlost mladého piva řádově odpovídající polovině až 1 objemu reaktoru za hodinu. Teplota v reaktoru je 5 až 22 °C, výhodně 5-20 °C. Lze použít i vyšších teplot.
Reaktor pro dokvašování může být pod tlakem, aby se oxid uhličitý udržel v reaktoru v rozpuštěném stavu. Volný oxid uhličitý by mohl vést k závadám v provozu reaktoru. Provozní tlak lze zvolit podle použité teploty, požadované chuti a kvality piva.
Po dokvašení se pivo může ochladit na požadovanou stabilizační teplotu a lze provést závěrečné úpravy piva
• · ·· · jako je stabilizace, filtrace a dekantace a to běžně známými způsoby.
Dřevěné částice a/nebo podobné částice použité jako výplň lze vzhledem k jejich nízké ceně po použití převést do odpadu. Skládkování částic je snadné a bez rizika. Výplň lze však po použití také regenerovat, například působením horké vody nebo páry, praním nebo některým jiným vhodným zpracováním.
Podle potřeby lze dřevěné částice a/nebo podobné částice použité jako výplň před imobilizací upravovat. Částice se například mohou mýt nebo podle přání upravovat jakýmkoliv jiným způsobem.
Kontinuální reaktor pro dokvašování piva podle vynálezu je svislý válec, v němž kapalina proudí ode dna vzhůru nebo opačným směrem. Průměr reaktoru je řádově 1,5 ± 1 až 2,5 ± 1 m a jeho výška je řádově 2,5 až 10 m. Kolonu lze vybavit jedním nebo více síty, mezietážemi nebo vodorovnými prstencovými přepážkami pro udržení částic výplně v reaktoru. Kolona má výplň z převážně dřevěných částic a/nebo podobných částic s kvasinkami na nich imobilizovanými.
Ve srovnání se starší technikou je výhodou vynálezu použití nosiče z levnějšího materiálu, s nímž se dosahuje stejných výsledků jako s nosiči z dražších materiálů.
V důsledku nižší ceny dřevěných částic a/nebo podobných částic je zbytečné částice regenerovat. Když se používá dražších nosičů je regenerace nutná pro prodloužení životnosti nosiče. Regenerace však znamená dodatečné přímé nebo nepřímé náklady.
Dřevo a/nebo podobné materiály mají též tu výhodu, že jako přírodní materiály nejsou rizikové.
Vynález bude nyní podrobně popsán v následujících příkladech.
Příklady provedení
PŘÍKLAD I
Příprava testu
Bukové štěpiny KLI od firmy Ráuchergold (5 litrů) se hodinu vařily v 5,5 1 deionizované vody. Po slití vody se štěpiny vařily 4 hodiny v ethanolu obsahujícím 10 % objemových alkoholu. Roztok alkoholu se odstranil a štěpiny se nakonec vařily 1 hodinu v deionizované vodě.
Reaktor se naplnil mokrými štěpinami do značky 5,1 1. Potom se smontoval s přípojkami a hadicemi a pod tlakem uvedl do varu při 121 °C na 21 minut. Po ochlazení se pomocí peristaltické pumpy do reaktoru během 6 hodin přečerpaly 3 litry suspenze kvasinek. Do reaktoru se vháněl vzduch rychlostí 50 ml/min a mladé pivo se čerpalo přes noc rychlostí 100 ml/hod při 20 °C. Poté se přívod materiálů zastavil a reaktor se ochladil na 10 °C.
Mladé pivo čerpané do reaktoru bylo mladé pivo vyrobené pomocí imobilizovaných kvasnic v hlavním kvašení, jehož obsah vicinálních diketonů byl asi 0,8 až 0,3 mg/ml. Po hlavním kvašení se mladé pivo přečerpalo přes filtr K firmy Seitz do autoklávované (121 °C během 20 minut) transportní nádoby, jež se použila jako zásobník sekundárního fermentačního reaktoru (pro dokvašování).
Popis způsobu
Způsob zahrnuje tepelné zpracování mladého piva, jeho ochlazení na 10 °C, sekundání fermentaci (dokvašování) pomocí imobilizovaných kvasinek a stáčení produktu do přetlačného tanku.
Mladé pivo se čerpá ze zásobníku membránovým čerpadlem (Prominent Mini Gama) do procesu tepelného zpracování. K ·· ·· * · Μ ·· ·«·· ·· ·· <9·· « · · · · · · · • φ 9 9 9 4 499494 · · · · * * 9 ···· ··#· ··· ··· ·· ·· tepelnému zpracování (80 °C asi 60 minut) dochází v tenkostěnném kovovém průtokovém pasteru ponořeném ve vodní lázni při asi 80 °C. Po tepelném zpracování se pivo ochladí v duplikátorovém plášti ze skla na teplotu sekundární fermentace 10 °C. Ochlazené pivo stoupá reaktorem ode dna do horní části. V hlavě reaktoru pivo stéká přes dělicí nálevku do přetlačného tanku. Používaný přetlačný tank je 50 1 transportní nádoba.
Rozbory
Analyzovala se celková množství vicinálních diketonů (celkové VDK), volné diketony (volné VDK), aromatické látky a koncentrace zdánlivého extraktu v přiváděném mladém pivu, v mladém pivu zpracovaném tepelně a v dokvašeném pivu. Retenční doba v reaktoru byla odhadnuta na základě průtokové rychlosti. Kromě toho se dvakrát během zkušební periody analyzovala barva piva.
Výsledky
Retenční doby v reaktoru ukazuje Tabulka 1. Když byl reaktor naplněn po značku 5,1 1, byl objem kapaliny v reaktoru 3,6 litrů. Do toho nebylo započítáno množství kapaliny uvnitř štěpin, jež je velmi malé, protože štěpiny jsou po celou dobu vlhké, stejně jako se nepočítala kapalina ulpělá na povrchu štěpin.
Tabulka 1
Průtok. Retenční doba na Retenční doba Doba
rychlost objem nosiče podle množství kapaliny ohřevu
ml/h hod/objem nosiče hodin minut
200 25,5 18,0 65
300 17,0 12,0 43
400 12,8 9,0 32
• 9 « 9 φ ·
999 99 99
999
999 999
Tabulky 2 až 4 ukazují stupně konverze vicinálních diketonů při různých průtokových rychlostech.
Tabulka 2. Koncentrace vicinálních diketonů v xng/dm3 a jejich konverze v % při průtokové rychlosti 200 ml/hod.
1. Stanovení Mladé pivo Po ohřevu Dokvašené Konverze %
veškerý diacetyl 0,77 0,70 0,02 97,4
volný diacetyl 0,54 0,75 0,02 96,3
veškerý pentandion 0,20 0,18 0,01 95,0
volný pentandion 0,14 0, 17 0,00 100, 0
veškeré vicinální diketony 0, 97 0, 98 0,03 96, 9
2. Stanovení
veškerý diacetyl 0, 41 0,39 0,02 95, 1
volný diacetyl 0,23 0, 36 <0,01
veškerý pentandion 0,13 0,11 <0, 01
volný pentandion 0,08 0,10 <0, 01
veškeré vicinální diketony 0, 54 0,50 <0, 03
volný pentandion 0,07 0, 10 0,01
veškeré vicinální diketony 0,32 0,33 0,03 90, 6
Tabulka 3. Koncentrace vicinálních diketonů v mg/dm3 a jejich konverze v % při průtokové rychlosti 300 ral/hod.
1. Stanovení Mladé Po Dokvašené Konverze
pivo ohřevu %
• · « φ · • · φ φφ φ φ φ φ φ • ΦΦ φφφ φφ φφ
veškerý diacetyl 0,28 0,27 0,01 96,4
volný diacetyl 0,17 0,27 0,01 94,1
veškerý pentandion 0,14 0,13 0,01 92,9
volný pentandion 0,07 0,12 <0,01
veškeré vicinální diketony 0, 42 0, 40 0,02 95,2
2. Stanovení
veškerý diacetyl 0,39 0, 37 0,02 94, 9
volný diacetyl 0,23 0,39 0,02 91,3
veškerý pentandion 0,22 0,19 0,01 95,4
volný pentandion 0,11 0,18 <0,01
veškeré vicinální diketony 0, 61 0,56 0,03 95,1
Tabulka 4. Koncentrace vicinálních diketonů v mg/dm3 a jejich konverze v % při průtokové rychlosti 400 ml/hod.
Mladé pivo Po ohřevu Dokvašené Konverze %
veškerý diacetyl 0,46 0,41 0,07 84,8
volný diacetyl 0,27 0,38 0,06 77,8
veškerý pentandion 0,19 0,16 0,01 94,7
volný pentandion 0, 09 0,14 0, 01 88, 9
veškeré vicinální diketony 0, 65 0, 57 0, 08 87,7
Tabulka 5 ukazuje průměrné změny aromatických látek při popisovaném způsobu jako procentuální podíl počáteční hodnoty. Tabulka 5 ukazuje, že se při popisovaném způsobu podstatně změnila jen koncentrace acetaldehydu. To je ve skutečnosti příznivá změna, protože nadměrný obsah acetaldehydu by pivu dodal aroma podobné rozpouštědlu.
·· ·· » · · ·
I · · · ··· ··· • ·
Výsledkem jsou průměrné hodnoty pro tři stanovení při různých průtokových rychlostech.
Tabulka 5
Mladé pivo Po ohřevu Dokvašené
Vonná složka % % %
ethylacetát 100 97 99
3-methylbutylacetát 100 69 80
propanol 100 101 102
2-methylpropanol 100 100 102
3-methylpropanol 100 99 101
2-methylbutanol 100 99 101
acetaldehyd 100 103 68
Tabulka 6 ukazuje výsledky stanovení koncentrace a barvy zdánlivého extraktu. Koncentrace a barva zdánlivého extraktu piva se stanovily dvakrát, aby se zajistilo, že při fermentaci nedošlo k žádným změnám a že tmavší barva dřeva neovlivnila barvu piva.
Tabulka 6
Mladé pivo Po ohřevu Dokvašené
Koncentrace extraktu 200 ml/hod (%) 2,28 2,26 2,22
Koncentrace extraktu 300 ml/hod (%) 1,91 1, 98 1, 98
Barva 200 ml/hod. (EBC) 26 28 26
Barva 300 ml/hod. (EBC) 22 23 22
Vynález se neomezuje na výše popsané příklady φ φ φ φφφ φφφ φ φ φφ φφ
ΦΦ φφ φ · φ φ φ φ φ φ φ φφ φ φφ φφφ φφφ provedení, ale naopak, v rozsahu vynálezecké invence popsané patentovými nároky jsou možné mnohé varianty.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kontinuální způsob dokvašování piva po hlavním kvašení, v kterémžto způsobu mladé pivo po odstranění kvasinek a po ohřevu prochází bioreaktorem vyplněným nosičem na němž jsou kvasinky imobilizovány, vyznačuj ící se tím, že materiál nosiče sestává převážně z dřevěných částic a/nebo podobných částic.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedené částice mají charakter štěpin nebo tyčinek nebo částic tvarovaných jako kterákoliv pravidelná nebo nepravidelná tělesa, jejichž rozměry jsou řádově v rozmezí od 1 do 100 mm, s výhodou 1 až 50 mm, nejlépe 2 až 20 mm.
  3. 3. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že dřevěné částice jsou vyrobeny ze dřeva listnáčů.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že dřevěné částice jsou vyrobeny ze dřeva jehličnanů.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že dřevěné částice jsou vyrobeny z tropických trav.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že kvasinky použité v reaktoru jsou běžné pivovarské kvasnice a/nebo vysoce aglutinující kvasinky.
    • 9
    9 9
    9 9 vysoce aglutinující kvasinky.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že množství kvasinek v reaktoru je 106 až 109 buněk/1 cm3 částic.
  8. 8. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že teplota v reaktoru je 5 až 25 °C, s výhodou 5 až 20 °C.
  9. 9. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že průtoková rychlost mladého piva reaktorem řádově odpovídá 0,05 až 2násobku objemu reaktoru/hod, výhodně polovině až jednomu objemu reaktoru/hod.
  10. 10. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že částice se regenerují, výhodně za použití horké vody nebo vodní páry.
  11. 11. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že částice jsou před imobilizaci vhodně upravovány, výhodně povařením ve vodě nebo extrakcí ethanolem.
  12. 12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že se částice perou.
  13. 13. Kontinuální reaktor pro dokvašování piva, kterým je vertikální kolonový průtokový reaktor obsahující jedno nebo více sít, mezietáží nebo vodorovných prstencových přepážek a který je vyplněn nosičem, na němž jsou imobilizovány ·· ·· • · · · * 9 99 99 • · 9 9 9 9 9 » • · « · · 9
    9 9 9 ·99 999
    9 9 9 9
    9 9 9 9 99 9 9 9 9 kvasinky, vyznačující se tím, že nosič sestává převážně z dřevěných částic a/nebo podobných částic
  14. 14. Reaktor pro dokvašování piva podle nároku 13, vyznačující se tím, že uvedené částice jsou částice typu štěpin nebo tyčinek nebo částice tvaru jakýchkoliv pravidelných nebo nepravidelných těles, jejichž rozměr je převážně řádu 1 až 100 mm, výhodně 1 až 50 mm.
CZ19993859A 1998-04-28 1998-04-28 Způsob dokvašování piva CZ385999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993859A CZ385999A3 (cs) 1998-04-28 1998-04-28 Způsob dokvašování piva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993859A CZ385999A3 (cs) 1998-04-28 1998-04-28 Způsob dokvašování piva

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ385999A3 true CZ385999A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5467355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993859A CZ385999A3 (cs) 1998-04-28 1998-04-28 Způsob dokvašování piva

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ385999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5658489B2 (ja) 発酵麦芽飲料の製造方法
JP6266524B2 (ja) 改良したアルコール飲料の製造方法及びこの製造方法によって製造された製品
KR101426062B1 (ko) 브라이트 효모 발효 음료의 제조 방법
Stewart The chemistry of beer instability
Kühbeck et al. Influence of lauter turbidity on wort composition, fermentation performance and beer quality—A review
US4915959A (en) Method for the continuous maturation of fermented beer
EP0979268B1 (en) Method for the maturation of beer
Pielech-Przybylska et al. New trends in spirit beverages production
FI95809C (fi) Menetelmä alkoholittoman mallasjuoman valmistamiseksi
CZ385999A3 (cs) Způsob dokvašování piva
AU735426C (en) Method for the maturation of beer
JP7445409B2 (ja) ビールテイスト飲料及びその製造方法、並びにビールテイスト飲料の香味を向上させる方法
WO2018021921A1 (en) Method of producing beer from vetch
MXPA99010012A (es) Metodo para la maduracion de cerveza
CA2052435C (en) Improvements in beverage stability
Grierson Malt and distilled malt vinegar
CA2397326A1 (en) Process for producing a more stable malt beverage and product produced therefrom
Belitz et al. Alcoholic beverages
JP3659374B2 (ja) 酒類の品質劣化防止方法及びその酒類
JP2024500094A (ja) ホップ抽出物
Barth Beer Conditioning, Aging, and Spoilage
BE1024876B1 (nl) Proces voor het verlenen van hopsmaken aan een drank, een naar hop smakende drankcomponent die kan worden verkregen door een dergelijk proces en toepassing daarvan
López Post-Fermentation Treatments of Vinegars
RU2428466C1 (ru) Способ регенерации винной бочки
JP2023164571A (ja) 泡沫安定性

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic