CZ371796A3 - Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibrilaci - Google Patents

Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibrilaci Download PDF

Info

Publication number
CZ371796A3
CZ371796A3 CZ963717A CZ371796A CZ371796A3 CZ 371796 A3 CZ371796 A3 CZ 371796A3 CZ 963717 A CZ963717 A CZ 963717A CZ 371796 A CZ371796 A CZ 371796A CZ 371796 A3 CZ371796 A3 CZ 371796A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cellulose
solution
fibers
fibrillation
lyocell
Prior art date
Application number
CZ963717A
Other languages
English (en)
Inventor
James M. Gannon
Ian Graveson
Simon A. Mortimer
Original Assignee
Courtaulds Fibres (Holdings) Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Courtaulds Fibres (Holdings) Limited filed Critical Courtaulds Fibres (Holdings) Limited
Publication of CZ371796A3 publication Critical patent/CZ371796A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Inorganic Fibers (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Multicomponent Fibers (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)

Description

Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibri láci
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibrilaci, vhodného například pro výrobu papírO“výrobu“pOi^n'ýph“ťéCírrrrrTrěbó~pFo^vyr obu f i i t r
D.2,.^a.yad..ní.........stav......techniky
Je známo, že.se ce1u1ózová-vlákna mohou vyrábět vytlačováním roztoku celulózy ve vhodném rozpouštědle do koagulační lázně. Tento způsob výroby se označuje jako zvlákňování z rozpouštědla a vyrobená celulózová vlákna se označují jako celulózová vlákna zvlákňovaná z rozpouštědla nebo jako vlákna lyoceíl. Vlákna lyoceliová vých vláken, vyrobených jinými je třeba odlišovat od celulózozpůsoby, při kterých se vytvářejí rozpustné chemické deriváty celulózy a následně se rozkládají k regenerování celulózy například při viskózovém procesu. Příklad zvlákňování z rozpouštědla je popsán v americkém pastentovém spise číslo 4 246221. Celulóza se rozpouští v rozpouštědle, například ve vodném terciárním amin-N-oxidu, jako je N-methylmorfo 1 in-N-oxid, obsahujícím obecně malé množství vody. Získaný roztok se pak vytlačuje vhodnou tryskou do vodné lázně vzduchovou štěrbinou za vytvoření souboru filamentů, které se perou ve vodě k odstranění rozpouštědla a posléze se suší. Vlákna lyoceliová jsou známa svými výraznými textilně fyzikálními vlastnostmi, jako je houževnatost, ve srovnání a jinými například s vískózovými hedvábnými vlákny.
Vlákna mohou mít sklon k fibrilaci, zvláště při mechnickém namáhání v mokrém stavu. K fibrilaci dochází v případě, kdy se struktury vlákna láme v podélném směru, takže se jemné fibrily částečně uvolňují z vlákna, které dostává chlupatý vzhled; stejný jev se pozoruje u látek, které obsahují taková vlákna, například u tkaných a stávkovaných látek. Taková fibrilace je pravděpodobné způsobována mechanickým oděrem vláken při zpracování v mokrém a ve zbobtnalém stavu. Vyšší teploty zpracování a delší prodlevy při zpracování obecně zvyšují stu>» peň fibrilace. Lyocelova vlákna se jeví jako mimořádně citlivá k takovému oděru, a proto jsou mnohem náchylnější k fibrílaci než jiné typy celulózových vláken. Ke snížení sklonu 1yo c e1 I o ýých vláken k fibrílaci bylo již věnováno velké úsilí.
Pro určitá konečná užití se jeví fibrilace vláken jako výhodná. Například filtrační materiály, obsahující fibriíovaná vlákna, mají obecně vyšší filtrační účinnost. Fibrilace se navozuje v papírenských procesech při mletí vláken, čímž se, jak známo, obecně zvyšuje pevnost a transparentnost papíru. Fibrilace se také může využívat pří výrobě pojených látek, například pří výrobě ukládáním vláken za mokra, k dosažení zlepšené soudržnosti, krycí schopnosti a pevnosti. Jakkoliv je sklon lyocellových vláken k fibrílaci větší než jiných celulózových vláken, není tak velký, jak by pro některá konečná použití bylo žádoucí. Vynález se proto týká snahy po zvýšení sklonu lyocellových vláken k fibrílaci.
V.V. Romanov 3 O.B. Lunína (Fibre chemistry, 25 číslo 5, str, 368 až 371, 1993) popisují roztoky celulózy v N-methylmorfo 1 in-N-oxidu, obsahující hmotnostně 10 až 30 % celulózy. Polymerační stupeň celulózy je 600, Roztoky se vytlačují vzduchovou štěrbinou do vodné koagulační lázně k vytvoření lyocellových vláken, V případě roztoků obsahujících hmotnostně více než 15 % celulózy se pozoruje nestabilita ve vzduchové štěrbi ně.
.E.Q.dst.a..t a........vyná 1 .ezu
Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibrílaci, při kterém se
- 3 1) rozpouští celulóza v terciárním amin-N-oxidu jakožto rozpouštědle za vytvoření roztoku,
2) roztok se vytlačuje tryskou za vytvoření filamentů,
3) filamenty se promývají k odstranění rozpouštědla za vytvoření lyocellového vlákna a
4) lyocellové vlákno se· suší, spočívá podle vynálezu v tom, že se zvlákňuje roztok se stupněm plymerace celulózy nejvýše 450 a o hmotnostní koncentraci celulózy v roztoku alespoň 16 %.
Rozpouštědlo s výhodou obsahuje N-methylmorfo 1 in-N-oxid a obecně přídavně obsahuje malý podíl vody. Filamenty se obvykle ve stupni 3) promývají vodným roztokem k odstranění rozpouštěj 1 a z f i 11amentů.
Stupeň polymerace celulózy se obvykle stanovuje viskozimetrickým měřením zředěného roztoku celulózy v rozpouštědle, kterým je vodný roztok komplexu kovu a aminu, například v roztoku kupramoniumhydroxidu. Vhodný způsob, založený na normě TAPPI T2O6, je níže popsán jako zkušební způsob 1. Polymerační stupeň celulózy je mírou počtu anhydroglukózových jednotek na molekulu. Tímto způsobem změřený stupeň polymerace je viskožitní střední stupeň polymerace.
Snížení po 1ymeračního stupně celulózy, využívané při výrobě lyocellových vláken, odpovídá obecně snížení houževnatosti vlékna. To se zpravidla považuje za velmi nežádoucí. Nicméně se zjistilo, že vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, mají uspokojivé pevnostní vlastností pro použití pro konečné účely, při kterých je fibrilace žádoucí, například při výrobě papíru a pojených výrobků.
Polymerační stupeň celulózy, používané pro výrobu známých lyocellových vláken, je obvykle 400 až 700, koncentrace celulózy v roztoku pro výrobu takových vláken není vyšší než hmoti*' nostně 15 %. Polymerační stupeň celulózy, používané pro výrobu lyocellových vláken podle vynálezu, nemá být větší než 400, s výhodou nemá být větší než 350 a ještě výhodněji nemá být větší než 300. Polymerační stupeň celulózy je s výhodou alespoň přibližně 200, jelikož se obecně pozoruje, že je obtížné vytlačovat roztoky obsahující celulózu s výrazné nižším polymeračním stupněm než je tato hodnota, aby se vytvořila uspokojivá vlákna. Ppolymerační stupeň celulózy je dále s výhodou alespoň přibližně 250.,
Připomíná se, že polymerační stupeň celulózy může klesat při zpracování nativního vlákna na lyocellové vlákno při výrobě zvlákňováním z rozpouštědla jakožto důsledek odbourání celulózy při manipulaci, přičemž je tento pokles často v oboru 40 až 80 jednotek po 1ymeračního stupně. Kromě toho se připomíná, že míra takového odbourání je obecně menší ve velkých provozních jednotkách, pracujících kontinuálně. Pokud není jinak uvedeno, týká se polymerační stupeň celulózy po 1ymeračního stupně celulózy zaváděné do rozpouštěcího stupně 1).
S překvapením se zjistilo, že sklon k fibrilaci iyocellových vláken je přímo závislý na koncentrací celulózy v roztoku, ze kterého se celulóza zvlákňuje. Koncentrace celulózy v roztoku se s výhodou udržuje tak vysoká, jak je možno se zřetelem na potřebu udržet vískozítu roztoku pod praktickým maximem pracovní viskozity. Vyšší koncentrace celulózy se může používat, pokud se použije celulóza s nízkým polymeračním viskozita roztoku přímo závislá jak na tak na polymeračním stupni. Koncentrace celulózy, použitá při způsobu podle vynálezu, je s výhodou alespoň hmotnostně 17 %, výhodněji alespoň hmotnostně 18 % a především alespoň hmotnostně 19 nebo 20 %. Koncentrace celulózy, použitá při způsobu podle vynálezu, je s výhodou nejvýše hmotnostně 28 í a dále s výhodou nejvýše hmotnostně 26 %. Zjistilo se, že se takové roztoky snadno vytlačují, za vytvoření filamentů běžným způsobem zvlákňování se vzdchovou štěrstupněm, jelikož je koncentraci roztoku b i nou.
Výhodný vztah mezi polymeračním stupněm (D.P.) celulózy a koncentrací v roztoku, použitý při způsobu podle vynálezu, je obecně uveden v tabulce A.
Tabulka A
Polymerační stupeň Hmotnostní koncentrace celulózy, %
celulózy minimální maximální
450 přibližně 16 přibližně 20
400 přibližně 16 přibližně 21
300 přibližně 18 přibližně 25
250 přibližně 19 přibližně 26
200 přibli žně 22 přibližně 28
Výhodný stav může být alternativně def i no ván výrazem
ln(D.P.) x ln (hmotnostní koncentrace celulózy v kde znamená ln přirozený logaritmus, je s výhodou 16,95 až 18,3.
Lyocellové vlákno se obvykle vyrábí ve formě kabele, který se obvykle převádí na krátkou stříž pro další zpracování buď v nesušeném stavu nebo v usušeném stavu. Lyocellové vlákno, vyráběné způsobem podle vynálezu, může být nepigmentováné (brilantní nebo surové) nebo může být pigmentované, například vnesením matného pigmentu jako oxidu titaničitého.
Sklon k fibrilaci lyocellových vláken, vyrobených způsobem podle vynálezu, se může dále zvýšit pokud se podrobí ve stavu po vyprání a/nebo po usušení podmínkám, za kterých se snižuje polymerační stupeň celulózy, například bělení za drsných podmí nek.
Lyocellová vlákna, vyrobená způsobem podle vynlezu, jsou vhodná například pro výrobu papíru nebo pojených textilií, buď samotná nebo ve směsi s jinými typy vláken včetně standardních lyocellových vláken. Papírenská suspenze, obsahující lyocellová vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, vyžaduje výrazně menší mechanické zpracování, například mletí, rafinaci, desintegraci nebo rozv 1ákňováηí v přítomnosti vody než suspenze obsahující standardní lyocellová vlákna. Lyocellová vlákna, vyrobená způsobem podle vynlezu, se mohou fibrilovat v jednotkách s nízkým střihem, jako jsou vodné rozvlákňovace, které navozují malé nebo nenavozují žádné fibrilace obyčejných vláken za běžných pracovních podmínek. Lyocellová vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, mohou mít zvýšenou absorpční schopnost a zlepšený knotový efekt ve srovnání s běžnými lyocellovými vlákeny, a jsou proto vhodná pro výrobu absorpčních výrobků.
Papír, vyrobený z lyocellových vláken, vyrobených způsobem podle vynálezu, má nejrůznější výhodné vlastnosti. Obecně se zjišťuje, že opacita papíru, obsahujícího lyocellová vlákna se zvyšuje se zvyšujícím se stupněm mletí. To je pravý opak k obecnému poznatku s papírem ze dřevné buničiny. Papír může mít vysokou propustnost pro vzduch ve srovnání s papírem, vyrobeným ze 100% dřevné buničiny; to je pravděpodobně důsledek obecně kruhového tvaru průřezu lyocellového vlákna a fibril. Papír může vykazovat dobré zadržování částic při použití jako filtru. Směsi lyocellových vláken, vyrobených způsobem podle vynálezu, a dřevné buničiny poskytují papír se zvýšenou opacitou, pevností v dotržení a s propustností pro vzduch ve srovnání s papírem ze 100 % dřevné buničiny. Poměrně dlouhá, například 6 mm dlouhá lyocellová vlákna se mohou používat při výrobě papíru a ve srovnání s vlákny dřevné buničiny poskytují papír s dobrými pevnostními vlastnostmi.
Jakožto příklady papíru obsahujícícho lyocellová vlákna se bez záměru na jakémkoliv omezení uvádějí kondenzátorové papíry, bateriové separátory, rozmnožovací papíry, filtrační papíry pro filtraci plynu, vzduchu a kouře, kapalin jako mléka, kávy, a jiných nápojů, paliv, oleje a krevní plasmy, ceňinové papíry, fotografické papíry, kalolisové papíry a obalové papíry pro potraviny, speciální tiskové papíry a sáčky na čaj.
Výhodou vynálezu je, že se látky vyráběné z vláken za mokra mohou vyrábět při použití lyocellových vláken, vyrobených podle vynálezu za nižšího tlaku, než je zapotřebí pro standardní lyocellová vlákna pro výrobu látek podobných vlastností, alespoň pro případ krátké stříže (až do přibližně 5 nebo 10 mm). Tím se snižují náklady na zpracování za mokra. Nebo se může dosáhnout vyššího efektu zpracování za mokra za daného tlaku ve srovnání s použitím lyocellových vláken, známých ze stavu techniky. Látky, vyrobené zpracováním za mokra z lyocellových vláken, vyrobených způsobem podle vynálezu, mají lepší pevnostní vlastnosti než látky ze standardních lyocellových vláken, přičemž je však zapotřebí optimalizovat zkouškami a omyly nejlepší výsledky pro každý jednotlivý případ. Za mokra vyrobené látky, obsahující lyocellová vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, mohou mít vyšší opacitu, lepší zadržování částic při použití k filtrování, zvýšené bariérové a smáčení vlastnosti a dobré vlastnosti knotové.
Jakožto příklady takových látek, vyrobených za mokra, obsahujících lyocellová vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, se bez záměru na jakémkoliv omezení uvádějí koženky a umělé velury, odhoditelné utěrky (včetně mokrých, prachu prostých prachovek a utěrek na brýle), gázy včetně lékařských gáz, oděvní látky, filtrační látky, obaly na diskety, pokrývky, vrstvy pro rozvádění kapalin, nebo absorpční vrstvy v absorpčních poduškách, například v plenkách, podušky a oděvové části pro inkontinentní osoby, chirurgické a lékařské bariérové látky, bateriové separátory, substráty pro povlečené látky a podšívky.
Lyocellová vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, mohou fibrilovat do určité míry při suchých procesech výroby pojených látek, například při jehlování. Takové pojené látky vykazují zlepšenou filtrační účinnost ve srovnání s látkami obsahujícími obvyklá lyocellová vlákna.
Vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, jsou užitečná pro výrobu textilií, jako tkaných a stávkových látek, samotná nebo ve směsi s jinými typy vláken, včetně lyocellových vláken, známých ze stavu techniky. Použitím lyocellových vláken, vyrobených způsobem podle vynálezu, se může dosahovat žádoucích estetických efektů, jako’*~je efekt broskvové slupky. F i fo™ rilace se u takových látek může navodit broušením nebo semišováním přídavně k fibrilací generované stupni mokrého zpracování, normálně prováděnými při výrobě látek.
Vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, jsou užitečná pro výrobu čajových sáčků, filtrů na kávu a podobných výrobků. Vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, se mohou mísit s jinými vlákny pro výrobu papíru a pojených textilií za mokra. Vlákna, vyrobená způsobem podle vynálezu, se mohou mísit jako pojidlo s mikrosk1 sněnými vlákny ke zlepšení pevnosti paríru ze skleněných vláken, z nich vyrobených. Vlákna se mohou plstit ve směsi s vlnou. Vlákna se mohou používat pro výrobu filtračních desek pro filtraci kapalin, například ovocných a zeleninových šťáv, vína a piva. Vlákna se mohou používat pro výrobu filtračních desek pro filtraci viskozních kapalin, například viskozy, Vlákna se mohou používat pro výrobu tamponů a jiných absorpčních výrobků se zlepšenou absorpční schopností. Lyocellová vlákna mohou fibrilovat s výhodou v průběhu suchého i mokrého zpracování, například při mletí, drcení, semišování, broušení a pískování. Fibrily se mohou odstranit z filbrilovaných lyocellových vláken zpracováním enzymy, například zpracován ímcelulázou.
1.
Procedury, označované jako zkušební způsob 1 až 3, se mohou používat k posouzení po 1ymeračního stupně celulózy a jejího sklonu k fibrilaci.
Zkušební způsob 1
Měření viskozity kupramon i o vého roztoku a po 1 ymer.a.č.n.Lh-0—S-Vu-P^— neXfžTk ouška po 1 ymer ační ho stupně D.P.)
Tato zkouška je založena na normalizovaném způsobu TAPPI T2O6 os-63. Celulóza se rozpustí v kupramon i umhydroxi dovém. roztoku obsahujícím 15 ± 0,1 g/l mědi a 200 ± 5 g/l amoniaku za obsahu kyseliny dusité menším než 0,5 g/l (norma Shirley Institute), čímž se získá roztok s přesně známým obsahem celulózy (hmotnostně přibližně 1 %) . Měří se doba průtoku roztoku Shirleyovým viskozimetrem, přičemž se viskozita vypočte normalizovaným způsobem. Viskozitní střední polymerační stupeň se stanoví podle empirické rovnice
D.P. = 412,4285 1n[100(t-k/t) / n.C.J - 348 kde znamená t dobu průtoku v sekundách, k gravitační konstantu, C konstantu trubky a n hustotu vody v g/ml při teplotě zkoušky (0,9382 při 20 °C).
Zkušební způsob 2
Měření sklonu k fibrilaci (působení ultrazvuku)
Deset lyocellových vláken (o délce 20 ± 1 mm) se vnese do destilované vody (10 ml) obsažené ve skleněné fiole (30 mm «
dlouhé a mající průměr 25 mm). Ultrazvuková sonda se vloží do fioly, přičemž se dbá toho, aby konec sondy byl dobře centrován a byl umístěn ve vzdálenosti 5 ± 0,5 mm ode dna fioly. Tato vzdálenost je rozhodující pro reprodukovatelncst, Fiola se obklopí ledovou lázní a ultrazvuková sonda se zapne. Po uplynutí stanovené doby se sonda vypne a vlákna se přemístí do dvou kapek vody na mikroskopovém sklíčku. Udělá se se mikrosnímek při 20 násobném zvětšení representativní plochy vzorku. Fibrilační index (Cf) se posuzuje v porovnání se stupnicí fotografických standardů, odstupňovaných od nuly (bez fibrilace) do 30 (vysoká fibrilace.
Nebo lze hodnoty Cf měřit z mikrosnímků a vyjádří se pomocí následující rovnice
Cf = n.x/L kde znamená n počet fibril, x střední délku filbril v mm a L délku v mm vlákna, na které jsou fibri 1y spočítány.
Potřebná úroveň ultrazvukového výkonu a doba působení ultrazvuku (5 až 15 minut, obvykle 8 minut) se mohou značně měnit. Kalibrace zařízení se má posuzovat za použití vzroku vlákna se známým sklonem k fibrilaci (Cf 4 až 5 podle zkušebního způsobu 2) před použitím, přičemž každá skupina má pět vzorků.
Zkušební způsob 3
Měření sklonu k fibrilaci (desintegrační zkouška)
Lyocellové vlákno (6 g, délka stříže 5 mm) a demineralizovaná voda (2 litry) se vnesou do nádoby normalizovaného děsí ntegrátoru, popsaného v normě TAPPI T-206 om-88 a provádí se desintegrace (napodobující mletí) až do chvíle, kdy je vlákno dobře dispergováno. (Vhodné jsou desintegrátory společnosti Messer Instruments Limited, Gravesend, Kent, UK a Biichel van de Korput BV, Veemendaal, Nizozemsko.) Měří se kanadský normalizovaný stupeň mletí (Canadian Standard Freeness - CSF) vláken v získané suspenzi nebo látce normalizovaným způsobem po1 1 dle TAPPI T227 om~94 a zaznamenává se v ml. Obecně se látka rozdělí na dva jednolitrové podíly pro měření CSF a dva výsledky se zprůměrují. Konstruují se křivky vztahu CSF a otáček desintegrátoru nebo doby desintegrace, potřebné k dosažení dané hodnoty CSF posouzené interpolací. Nulový bod se definuje jako stav, zaznamenaný po 2500 otáčkách desintegrátoru, což _slouží k zajištění disperagace vláken v látce před měřením CSF
Zkušební způsob 2 je rychlý poskytuje však proměnlivé výsledky, jelikož se provádí s malým vzorkem vláken. Zkušební způsob 3 poskytuje vysoce reprodukovatelně výsledky. S těmito skutečnostmi je třeba počítat při posuzování fibrilačního sklonu vláken.
Vynález blíže objasňuje, nijak však neomezuje, následující příklad praktického provedení, přičemž díly a podíly jsou míněny hmotnostně, pokud není uvedeno jinak.
.ΡΓ a ůy.......PX.P.ve..de.n.í.........y.y.ná..l..ez.u
Lyocellové vlákno se vyrábí zvlákňováním roztoku celulózy dřevné buničíny o různém stupni polymerace (měřeno zkušebním způsobem 1) za různé koncentrace N-methylmorfo 1 in-N-oxidu ve vodném roztoku a hodnotí se sklon k fibrilacvi zkušebním způsobem 2. Polymerační stupně celulózy ve vláknu se měří zkušebním způsobem 1. Zjištěné výsledky jsou v tabulce.I. Ve sloupci I je číslo příkladu, ve sloupci II polymerační stupeň dřevné buničíny, ve sloupci III polymerační stupeň vlákna, ve sloupci IV hmotnostní koncentrace v procentech a ve sloupci V index fibrilace
Tabulka I
I II III IV v
Dřevná buničina Saiccor
250 143
18,4
4,8
S2 304 183 18.4 3,8
S3 400 247 16,4 4,2
S4 400 - 17,3 3,6
S5 400 252 18,8 6,3
S6 505 362 16,2 1,8
S7 505 359 17,4 2,9
S8 590 436 15,4 1,5
S9 590 427 16,3 2,3
Dřevná buníčina Viscokraft
VI 415 369 16,9 2,5
V2 415 369 19,1 3,8
V3 415 378 21,0 5,5
V4 433 - 15,6 2,5
V5 433 - 17,5 2,7
V6 433 - 19,9 3,4
V7 500 - 17,1 1,5
V8 600 - 15,3 0,9
Vodorovná čárka v tabulce znamená, že měření nebylo provedeno. Vzorky S6 až S9 , V4 až V8 jsou pro srovnání a nespadají do rozsahu vynálezu. Je zřejmé, že při každé určité hodnotě polymeračního stupně, index fibrilace roste se vzrůstající koncentrací celulózy v roztoku. Saiccor je obchodní název produktu společnosti Sappi Saiccor (Pty.) Ltd., Jihoafrická republika. Viscokraft je obchodní název produktu společnosti International Paper Co., Sp. st. a. Vzorky s nízkým polymeračním stupněm dřevné buničiny Saiccor se vyrábějí za ozařování svazkem elektronů, Vzorky s nízkým polymeračním stupněm dřevné buničiny Viscokraft se vyrábějí za bělení.
Průmyslová využitelnost
Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem pro fibrilaci vhodného například pro výrobu papíru, pojených textilií nebo filtrů.

Claims (5)

1· Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibrílaci, při kterém se rozpouští celulóza v terciárním amin-N-oxidu jakožto rozpouštědle za vytvoření roztoku, roztok se vytlačuje tryskou za vytvoření filamentů,__ filamenty se promývají k odstranění rozpouštědla za vytvoření lyocellového vlákna a lyocellové vlákno se suší, vyznačující se tím, že se zvlákňuje roztok se stupněm plymerace celulózy nejvýše 450 a o hmotnostní koncentraci celulózy v roztoku alespoň 16 X.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se t í m , že se zvlákňuje roztok se stupněm plymerace celulózy 200 až 450.
3· Způsob podle nároku 2,vyznačuj ící se t í m , že se zvlákňuje roztok se stupněm plymerace celulózy 200 až 450.
4. Způsob podle nároku 1 až 3,vyznačující s t í m , že se zvlákňuje roztok o hmotnostní koncentraci celu lózy v roztoku 16 až 28 %.
5. Způsob podle nároku 1 až 4, vyznačující s tím, že hodnota vytlačování lnfstupeň polymerace) x ln(hmot nostní procentová koncentrace celulózy) je 16,95 až 18,3.
CZ963717A 1994-06-22 1995-06-19 Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibrilaci CZ371796A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9412501A GB9412501D0 (en) 1994-06-22 1994-06-22 Manufacture of fibre

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ371796A3 true CZ371796A3 (cs) 1998-02-18

Family

ID=10757122

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ963717A CZ371796A3 (cs) 1994-06-22 1995-06-19 Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibrilaci

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5725821A (cs)
EP (1) EP0766756B1 (cs)
JP (1) JPH10501851A (cs)
CN (1) CN1151194A (cs)
AT (1) ATE170571T1 (cs)
AU (1) AU2744795A (cs)
BR (1) BR9508069A (cs)
CZ (1) CZ371796A3 (cs)
DE (1) DE69504510T2 (cs)
FI (1) FI964940A (cs)
GB (1) GB9412501D0 (cs)
PL (1) PL317933A1 (cs)
SK (1) SK165996A3 (cs)
TR (1) TR28972A (cs)
WO (1) WO1995035400A1 (cs)

Families Citing this family (95)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9412500D0 (en) * 1994-06-22 1994-08-10 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fibre manufacture
AT402741B (de) * 1995-10-13 1997-08-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern
DE19622476C2 (de) * 1996-06-05 2000-05-25 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Herstellung von Mikrofasern aus Cellulose
GB9612058D0 (en) * 1996-06-10 1996-08-14 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Felt
DE19632540C2 (de) * 1996-08-13 2000-05-11 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Herstellung von Mikrofasern aus Cellulose
US6605350B1 (en) * 1996-08-23 2003-08-12 Weyerhaeuser Company Sawdust alkaline pulp having low average degree of polymerization values and method of producing the same
US6471727B2 (en) 1996-08-23 2002-10-29 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers, and compositions for making the same
US6221487B1 (en) 1996-08-23 2001-04-24 The Weyerhauser Company Lyocell fibers having enhanced CV properties
US6331354B1 (en) 1996-08-23 2001-12-18 Weyerhaeuser Company Alkaline pulp having low average degree of polymerization values and method of producing the same
US6210801B1 (en) 1996-08-23 2001-04-03 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers, and compositions for making same
US6306334B1 (en) 1996-08-23 2001-10-23 The Weyerhaeuser Company Process for melt blowing continuous lyocell fibers
US6235392B1 (en) 1996-08-23 2001-05-22 Weyerhaeuser Company Lyocell fibers and process for their preparation
GB9625634D0 (en) * 1996-12-10 1997-01-29 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Method of manufacture of nonwoven fabric
CN1061106C (zh) * 1997-12-09 2001-01-24 宜宾丝丽雅集团有限公司 溶剂法纤维素纤维制造方法
DE29806521U1 (de) 1998-04-09 1998-07-02 Neu Kaliß Spezialpapier GmbH, 19294 Neu Kaliß Staubsaugereinsatzbeutel
US6673982B1 (en) * 1998-10-02 2004-01-06 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent article with center fill performance
US6562192B1 (en) 1998-10-02 2003-05-13 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent articles with absorbent free-flowing particles and methods for producing the same
US6503233B1 (en) 1998-10-02 2003-01-07 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent article having good body fit under dynamic conditions
US6667424B1 (en) * 1998-10-02 2003-12-23 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent articles with nits and free-flowing particles
US6773648B2 (en) 1998-11-03 2004-08-10 Weyerhaeuser Company Meltblown process with mechanical attenuation
US6713414B1 (en) 2000-05-04 2004-03-30 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6579570B1 (en) 2000-05-04 2003-06-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6423804B1 (en) 1998-12-31 2002-07-23 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive hard water dispersible polymers and applications therefor
US6686040B2 (en) 1999-02-24 2004-02-03 Weyerhaeuser Company Use of thinnings and other low specific gravity wood for lyocell products
US6685856B2 (en) 1999-02-24 2004-02-03 Weyerhaeuser Company Use of thinnings and other low specific gravity wood for lyocell products method
US6686039B2 (en) 1999-02-24 2004-02-03 Weyerhaeuser Company Use of thinnings and other low specific gravity wood for lyocell pulps
US6797113B2 (en) * 1999-02-24 2004-09-28 Weyerhaeuser Company Use of thinnings and other low specific gravity wood for lyocell pulps method
US6409883B1 (en) 1999-04-16 2002-06-25 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Methods of making fiber bundles and fibrous structures
US6660903B1 (en) 1999-10-01 2003-12-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Center-fill absorbent article with a central rising member
US6700034B1 (en) 1999-10-01 2004-03-02 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent article with unitary absorbent layer for center fill performance
US6764477B1 (en) 1999-10-01 2004-07-20 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Center-fill absorbent article with reusable frame member
US6613955B1 (en) 1999-10-01 2003-09-02 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent articles with wicking barrier cuffs
US6486379B1 (en) 1999-10-01 2002-11-26 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent article with central pledget and deformation control
US6492574B1 (en) 1999-10-01 2002-12-10 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Center-fill absorbent article with a wicking barrier and central rising member
US6692603B1 (en) 1999-10-14 2004-02-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of making molded cellulosic webs for use in absorbent articles
US6617490B1 (en) 1999-10-14 2003-09-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent articles with molded cellulosic webs
DE19959532C1 (de) * 1999-12-10 2001-10-04 Seitz Schenk Filtersystems Gmb Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von filtrationsaktiven Fasern
US6653406B1 (en) 2000-05-04 2003-11-25 Kimberly Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6429261B1 (en) 2000-05-04 2002-08-06 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6815502B1 (en) 2000-05-04 2004-11-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersable polymers, a method of making same and items using same
US6683143B1 (en) 2000-05-04 2004-01-27 Kimberly Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6599848B1 (en) 2000-05-04 2003-07-29 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US7101612B2 (en) * 2000-05-04 2006-09-05 Kimberly Clark Worldwide, Inc. Pre-moistened wipe product
US6444214B1 (en) 2000-05-04 2002-09-03 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6548592B1 (en) 2000-05-04 2003-04-15 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion-sensitive, water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6835678B2 (en) 2000-05-04 2004-12-28 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Ion sensitive, water-dispersible fabrics, a method of making same and items using same
GB0011726D0 (en) * 2000-05-16 2000-07-05 Crompton J R Plc Beverage infusion packages and materials therefor
US6500215B1 (en) 2000-07-11 2002-12-31 Sybron Chemicals, Inc. Utility of selected amine oxides in textile technology
US6586529B2 (en) 2001-02-01 2003-07-01 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Water-dispersible polymers, a method of making same and items using same
US6828014B2 (en) 2001-03-22 2004-12-07 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Water-dispersible, cationic polymers, a method of making same and items using same
US20030032352A1 (en) * 2001-03-22 2003-02-13 Yihua Chang Water-dispersible, cationic polymers, a method of making same and items using same
WO2003027391A1 (en) * 2001-09-24 2003-04-03 The Procter & Gamble Company A soft absorbent web material
US7074242B2 (en) * 2003-01-16 2006-07-11 United Feather & Down Filling material and process for making same
WO2005001174A1 (en) * 2003-06-30 2005-01-06 Hyosung Corporation A solution containing cellulose dissolved in n-methylmorpholine-n-oxide and high tenacity lyocell multifilament using the same
US7670971B2 (en) * 2004-12-22 2010-03-02 The Procter + Gamble Company Pre-moistened nonwoven webs with visible compressed sites
KR100966111B1 (ko) * 2005-03-15 2010-06-28 주식회사 효성 셀룰로오스 멀티 필라멘트의 제조방법
US7718036B2 (en) 2006-03-21 2010-05-18 Georgia Pacific Consumer Products Lp Absorbent sheet having regenerated cellulose microfiber network
US8187422B2 (en) 2006-03-21 2012-05-29 Georgia-Pacific Consumer Products Lp Disposable cellulosic wiper
US8540846B2 (en) 2009-01-28 2013-09-24 Georgia-Pacific Consumer Products Lp Belt-creped, variable local basis weight multi-ply sheet with cellulose microfiber prepared with perforated polymeric belt
US8187421B2 (en) 2006-03-21 2012-05-29 Georgia-Pacific Consumer Products Lp Absorbent sheet incorporating regenerated cellulose microfiber
US20070283896A1 (en) * 2006-03-29 2007-12-13 Ernest Walker Litter containment and disposal apparatus
EP2013385A1 (en) * 2006-04-28 2009-01-14 Lenzing Aktiengesellschaft Nonwoven melt-blown product
AT503625B1 (de) 2006-04-28 2013-10-15 Chemiefaser Lenzing Ag Wasserstrahlverfestigtes produkt enthaltend cellulosische fasern
US7967152B2 (en) * 2006-09-12 2011-06-28 Cummins Filtration Ip, Inc. Fluid filter support layer
US20080105626A1 (en) * 2006-11-02 2008-05-08 David Charles Jones Fuel filter
US7951264B2 (en) * 2007-01-19 2011-05-31 Georgia-Pacific Consumer Products Lp Absorbent cellulosic products with regenerated cellulose formed in-situ
KR101205940B1 (ko) * 2007-06-11 2012-11-28 코오롱인더스트리 주식회사 라이오셀 번들 및 이를 포함하는 타이어 코드
AT505904B1 (de) * 2007-09-21 2009-05-15 Chemiefaser Lenzing Ag Cellulosesuspension und verfahren zu deren herstellung
AT505621B1 (de) * 2007-11-07 2009-03-15 Chemiefaser Lenzing Ag Vefahren zur herstellung eines wasserstrahlverfestigten produktes enthaltend cellulosische fasern
WO2010033536A2 (en) 2008-09-16 2010-03-25 Dixie Consumer Products Llc Food wrap basesheet with regenerated cellulose microfiber
US9845575B2 (en) * 2009-05-14 2017-12-19 International Paper Company Fibrillated blend of lyocell low DP pulp
WO2012002729A2 (ko) * 2010-06-30 2012-01-05 코오롱인더스트리 주식회사 라이오셀 방사용 도프, 이를 이용한 라이오셀 필라멘트 섬유의 제조방법 및 이를 이용한 라이오셀 스테이플 섬유의 제조 방법
US9027765B2 (en) 2010-12-17 2015-05-12 Hollingsworth & Vose Company Filter media with fibrillated fibers
EA023949B1 (ru) * 2011-03-08 2016-07-29 Саппи Нидерландс Сервисез Б.В. Способ сухого формования нейтральной и анионно-модифицированной целлюлозы и волокна, полученные этим способом
AT512460B1 (de) * 2011-11-09 2013-11-15 Chemiefaser Lenzing Ag Dispergierbare nicht-gewebte Textilien
US9511330B2 (en) 2012-06-20 2016-12-06 Hollingsworth & Vose Company Fibrillated fibers for liquid filtration media
US8882876B2 (en) 2012-06-20 2014-11-11 Hollingsworth & Vose Company Fiber webs including synthetic fibers
US9352267B2 (en) 2012-06-20 2016-05-31 Hollingsworth & Vose Company Absorbent and/or adsorptive filter media
ES2530170T3 (es) * 2012-09-28 2015-02-26 Glatfelter Gernsbach Gmbh & Co. Kg Material de filtro transparente
US10137392B2 (en) 2012-12-14 2018-11-27 Hollingsworth & Vose Company Fiber webs coated with fiber-containing resins
AT514136A1 (de) 2013-04-05 2014-10-15 Lenzing Akiengesellschaft Polysaccharidfaser mit erhöhtem Fibrillationsvermögen und Verfahren zu ihrer Herstellung
AT514137A1 (de) * 2013-04-05 2014-10-15 Lenzing Akiengesellschaft Polysaccharidfaser und Verfahren zu ihrer Herstellung
AT514123B1 (de) 2013-04-10 2015-06-15 Lenzing Akiengesellschaft Polysaccharidfilm und Verfahren zu seiner Herstellung
AT514468A1 (de) 2013-06-17 2015-01-15 Lenzing Akiengesellschaft Hochsaugfähige Polysaccharidfaser und ihre Verwendung
AT514474B1 (de) 2013-06-18 2016-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Polysaccharidfaser und Verfahren zu ihrer Herstellung
JP6534800B2 (ja) * 2014-09-30 2019-06-26 クラレクラフレックス株式会社 不織布
AT515693B1 (de) 2014-10-29 2015-11-15 Chemiefaser Lenzing Ag Schnell fibrillierende Lyocellfasern und deren Verwendung
AT517303B1 (de) * 2015-06-11 2018-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verwendung cellulosischer Fasern zur Herstellung eines Vliesstoffes
WO2017180302A1 (en) * 2016-04-11 2017-10-19 Apdn (B.V.I.) Inc. Method of marking cellulosic products
WO2018184043A1 (en) * 2017-04-03 2018-10-11 Lenzing Ag A nonwoven web designed for use in a clean room wipe
EP3536850A1 (de) * 2018-03-06 2019-09-11 Lenzing Aktiengesellschaft Zellstoff und lyocellformkörper mit reduziertem cellulosegehalt
ES2964861T3 (es) * 2018-07-31 2024-04-09 Chemiefaser Lenzing Ag Tela no tejida, uso de la tela no tejida y toallita de limpieza, toallita para secar y mascarilla que contiene la tela no tejida
EP3674455A1 (en) 2018-12-28 2020-07-01 Lenzing Aktiengesellschaft Process for liquid removal from cellulose filaments yarns or fibers
RU2700497C1 (ru) * 2019-04-26 2019-09-18 Государственное автономное учреждение здравоохранения "Республиканская клиническая больница Министерства здравоохранения Республики Татарстан" Способ лечения осложненного течения биофосфонатного остеомиелита челюстных костей
EP4092185A4 (en) * 2020-01-14 2023-01-25 Asahi Kasei Kabushiki Kaisha FIBRILLATED REGENERATED CELLULOSE FIBER AND FABRIC USING SAID FIBER

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4246221A (en) * 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
GB9103297D0 (en) * 1991-02-15 1991-04-03 Courtaulds Plc Fibre production method
KR100319429B1 (ko) * 1993-11-29 2002-04-22 렉스 시. 스미스 담배필터
GB9412500D0 (en) * 1994-06-22 1994-08-10 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Fibre manufacture

Also Published As

Publication number Publication date
PL317933A1 (en) 1997-04-28
CN1151194A (zh) 1997-06-04
ATE170571T1 (de) 1998-09-15
EP0766756B1 (en) 1998-09-02
SK165996A3 (en) 1997-11-05
BR9508069A (pt) 1997-08-12
AU2744795A (en) 1996-01-15
FI964940A0 (fi) 1996-12-10
DE69504510D1 (de) 1998-10-08
WO1995035400A1 (en) 1995-12-28
US5725821A (en) 1998-03-10
TR28972A (tr) 1997-07-21
FI964940A (fi) 1996-12-10
DE69504510T2 (de) 1999-04-08
EP0766756A1 (en) 1997-04-09
GB9412501D0 (en) 1994-08-10
JPH10501851A (ja) 1998-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ371796A3 (cs) Způsob výroby lyocellového vlákna se zvýšeným sklonem k fibrilaci
RU2144101C1 (ru) Лиоцельное волокно, способ его производства, бумага и гидропереплетенный материал
EP2917389B1 (en) Filaments comprising microfibrillar cellulose, fibrous nonwoven webs and process for making the same
González Tovar et al. Nanofibrillated cellulose as paper additive in eucalyptus pulps
RU2431004C2 (ru) Способ получения целлюлозных многокомпонентных волокон
CN104024509B (zh) 可分散无纺纤维
EP3802949B1 (en) Processes for improving high aspect ratio cellulose filament blends
JP6204674B2 (ja) パルプおよびフィブリル化繊維複合材料
KR20160022870A (ko) 고흡수성 폴리사카라이드 섬유 및 이의 용도
CN107109735B (zh) 快速原纤化的莱塞尔纤维及其用途
CN111788340A (zh) 具有粘胶样性质的莱赛尔纤维
JP2021517213A (ja) 溶媒紡糸セルロース繊維
US4144079A (en) Rayon fibers containing starch
USRE31380E (en) Rayon fibers containing starch
Todorova et al. Microscopic Analysis of Fiber Materials for Paper Production and Their Sheet-Forming Properties
Dever et al. Lyocell Solutions from Alternative Cellulose Sources
Sun Paper tensile properties as determined by fibre origin in the coniferous wood matrix
Singh et al. 12 Chemically Modified Cotton Fibers for Antimicrobial Applications
BRPI0802588A2 (pt) fibra obtida a partir de resìduos agroindustriais, processo para sua preparação e produto compreendendo tal fibra
Francis et al. Literature Reports
MXPA96006129A (en) Lyopellular fiber and a process for suffering

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic