CZ361199A3 - Způsob a zařízení k léčbě spánkové apno - Google Patents

Způsob a zařízení k léčbě spánkové apno Download PDF

Info

Publication number
CZ361199A3
CZ361199A3 CZ19993611A CZ361199A CZ361199A3 CZ 361199 A3 CZ361199 A3 CZ 361199A3 CZ 19993611 A CZ19993611 A CZ 19993611A CZ 361199 A CZ361199 A CZ 361199A CZ 361199 A3 CZ361199 A3 CZ 361199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sleep apnea
surfactant
apnea
phospholipid
aerosol
Prior art date
Application number
CZ19993611A
Other languages
English (en)
Inventor
Keith C. Meyer
Safwan M. Badr
Original Assignee
Wisconsin Alumni Research Foundation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wisconsin Alumni Research Foundation filed Critical Wisconsin Alumni Research Foundation
Priority to CZ19993611A priority Critical patent/CZ361199A3/cs
Publication of CZ361199A3 publication Critical patent/CZ361199A3/cs

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Aplikace syntetického nebo přirozeně se vyskytujícího surfektantu do zadní feryngální oblastispánkemvýznamně snižuje příhody' spánkových poruch, které mají za následek apnoe nebo hypopnoe. Předkládané řešení poskytuje plicní surfaktant v obvyklé aplikační nádobce pro snadné použití a uložení. Případy kyslíkové desaturacejsou redukovány, atímje sníženo riziko patologických stavů spojených s apnoe.

Description

Způsob a zařízení k léčbě spánkové apnoe
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká léčení spánkové apnoe s použitím přirozeného nebo syntetického plicního surfaktantu pro povlak sliznice hltanu. Vynález tímto poskytuje terapeutickou úlevu u chorobného stavu, který má nepříznivé vážné účinky na zdraví. Vynález také poskytuje zařízení pro terapeutické podávání surfaktantu.
Dosavadní stav techniky
Mezi nejvíce znepokojivé spánkové poruchy patří .trvalé chrápání a přidružená spánková apnoe, během níž je normální dýchání přeruséno -dostatečně.....dlouho^pro -.vytvoření anoxie,-.
s frekvencí, která je postačující k tomu, aby byl subjekt připraven o normální prospěšné účinky poklidného spánku a často trpí těžkou ospalostí během dne, duševní únavou a slabostí. Chrápání nastává ve sklopné části dýchacích cest od epiglotis k choanám, což zahrnuje měkké patro, uvulu, tonzily, patrový oblouk a faryngální svaly a sliznici. Během apnoe jsou dýchací cesty úplně uzavřeny, což přerušuje dýchání. Typicky jsou období hlasitého chrápání přerušeny bezhlučnými epizodami, ve kterých je dýchací cesta uzavřena, a pak následuje hlasité oživující zachrápání, které obnoví dýchání a částečně probudí spáče.
Lehké případy chrápání a apnoe jsou nepříjemnosti snadno tolerované, ale vážnější případy znamenají zdravotní rizika, která jsou teprve na začátku studia a pochopení. Patologický stav nastává, když příhody apnoe trvají déle než 10 s a nastávají častěji než 7-10x za hodinu. Když je průtok vzduchu snížen na 30 % normálu, vzniká hypopnoe nebo hypopnoická příhoda. Při hodnocení závažnosti problému se bere do úvahy počet apnoí a hypopnoí dohromady. Součet apnoí a hypopnoí ♦ · *♦ • * · · • « 9
9 9
9 9
9999 ·
í:
nastávající během hodiny se nazývá index apnoe-hypopnoe nebo index respirační poruchy.
Spánková apnoe je spojena s arteriální hypertenzí, změnami elektrokardiogramu a aiytmiemi, a dokonce náhlou smrtí. Pro celkový přehled patologických stavů spojených se spánkovou apnoe viz publikace: Sleep and Breathing, ed. N.A. Saunders, 2 ed., Marcel Dekker, N.Y., 1994. Existují další korelace mezi mozkovým astmatem, mozkovým infarktem a jinými neurologickými patologickými stavy. V jedné finské studii 68 % studovaných obětí mrtvice mělo anamnézu těžkého chrápání a spánkové apnoe. Také existuje další korelace mezi habituální spánkovou apnoe a arteriální hypertenzí, dalším stavem spojeným s prevalencí mrtvice.
Cahan et al. (Chest, 98, 122, 1994) publikovali, že je významná korelace mezi nevelkým indexem annoe-hypopnoe í>15) a elevací hladin — inzulínu?-«-Při.....-hodňotáehiw4ndexu----“ívíee—
7ΞΒΗ·,. 7 '7 - if. ................
hyperglykémie nalačno a hyperinzulinémie. Dalšrdvě nemoci spojené jak se spánkovou apnoe tak s inzulínovou rezistencí jsou Cushingova nemoc a akromegalie, jak je popsáno v práci Fairbankse et al. (Snoring and Obstructive Sleep Apnea, 2 ed., Raven Press, Ltd., New York, 1994).
Pro chrápání a spánkovou apnoe již bylo navrženo mnoho způsobů léčby. Přes tři sta zařízení a léčebných způsobů obdrželo patenty Patentového úřadu USA (USPTO). Patří k nim např. tělní doplňky, jak bylo popsáno například v U.S. Patentu č. 1 216 679 (míč navržený tak, aby odrazoval od spaní na zádech), č. 2 339 998 (řemen na bradu), č. 3 696 677 (mikrofon aktivovaný chrápáním), č. 3 996 209 (trenažér chrápání dodávající elektrické šoky), č. 5 284 829 (strojek držící ústa) ač. 5 154 184 (nastavitelné zařízení proti chrápání). Jeden zajímavý přístroj je zařízení zadržující jazyk, který táhne horní stranu jazyka dopředu, a tím udržuje jazyk vzdálený od zadní stěny hltanu. Většina těchto zařízení má jen omezený význam, protože se obracejí jen povrchně na aktuální anatomický podklad chrápání a uzavření dýchacích cest nebo ·· ·» « 9 99 99
9 9 9 99 99 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 999999
9 9 9 9 9 9
9999 999 999 99 99 při nošení vytvářejí nepohodlnou situaci, která je nakonec horší než chrápání a apnoe.
Nej úspěšnějším léčebným zařízením bylo použití kontinuálního pozitivního tlaku v dýchacích cestách, jak je popsáno v práci Sanderse et al. (Chest, 86, 839, 1984). Ale zařízení toleruje velmi málo pacientů kvůli trvalé přítomnosti trubiček v ústech a hltanu. Jako poslední útočiště se tento přístup ukázal pro některé pacienty účinný, ale je často špatně tolerován a spolupráce pacienta může být obtížná.
Velkou měrou byly používány chirurgické zákroky, buď přemostění obstruktivní oblasti tracheostomií nebo eliminace obstrukce excizí. Excize může zahrnovat odstranění nadměrné orofaryngální tkáně, jako je edematózní uvula, nadbytečné záhyby sliznice faryngální stěny, nadměrná tkáň měkkého patra, příliš velké tonzily a nadbytečná sliznice patrového oblouku. V závislosti _.maJ^j^ětm.„5lxuktuŤe: -způsobující js ’ -.•se®? - .
obstrukci dýchacích -cest· bylo-•vyvth^^mnohO ehirargfekýeh -přístupů. Pro souhrnný popis těchto přístupuuviz publikaci Fujita, Pharyngeal Surgeiy for Obstructive Sleep Apnea and Snoring, v Snoring and Obstructive Sleep Apnea (viz výše). Nevýhody chirurgické intervence zahrnují obvyklá rizika invazivních postupů kromě vytvoření problémů s polykáním, mluvením, a jinými denními aktivitami bez úlevy od chrápání a apnoe. Pozorované anatomické defekty se obvykle neodchylují příliš od normy, takže přínos chirurgického zásahu je často nevýznamný.
Dobrá lékařská zkušenost také doporučuje snížení známých rizikových faktorů spánkové apnoe, které jsou někdy zcela účinné pro zmenšení problému na tolerovatelný stupeň. To zahrnuje odstranění obezity (Smith et al., Ann. Int. Med., 102, 850, 1985), omezení spotřeby alkoholu (Issa et al., J. Neurol. Neurosurg. Psychiatry, 45, 353, 1982), stranit se určitých léků, o kterých je známo, že tento problém exacerbují, jako je ílurazepam a další benzodiazepiny, a úprava spánkové pozice. Použití mnoha zařízení zmíněných výše odráží pokusy o omezení těla v pozici, která redukuje nebo eliminuje chrápání a spánkovou apnoe.
• · · « · • · · · * ·
4» · · • 4 4444 ··· ·4·
4 4 ··« ··· ·«
Konečně byla tu také snaha redukovat nebo eliminovat chrápání a spánkovou apnoe podáváním terapeutických agens. V několika studiích se podával protriptylin, tricyklické antidepresivum bez sedativních účinků. Ačkoliv byla pozorována určitá redukce apnoických příhod, souhlasně bylo více hypopnoe odpovídající zkrácení REM spánku spojeného s apnoe. Kromě toho jsou pozorovány vedlejší účinky včetně zpomaleného spouštění moči, impotence, vyrážky a ataxie. Byl také použit acetát medroxyprotesteronu, ale jeho přínos nebyl statisticky významný, podobě vykázalo malou účinnost podávání tryptofanu, prekurzoru serotoninu.
Určitá redukce chrápání byla u lidí zaznamenána při použití fosfocholinaminu jako lokálního lubrikans, jak je popsáno v Am. J. Otolaryngol. (8, 236, 1987). U.S. Patent č. 5 569 679 popisuje k utišení chrápání lokální použití. do nosnic^, průchodů z dávkovaěe.-Widdteembe et-aD-fB^^-Respin J., 1, 785/ 1988)-’ publikovali, že Sonarex®, komerční přípravek povrchově aktivního agens, redukoval zvuk chrápání a snížil rezistenci v horních cestách dýchacích u psů. Ale dodnes nebyla prokázána účinná léčba specifická pro spánkovou apnoe u lidí.
Podstata vynálezu
Vztah mezi chrápáním a spánkovou apnoe je asociativní, ale ne nezbytně kauzativní. Léčby zaměřující se na redukci chrápání nemusí tudíž významně snížit rozsah příhod hypopnoe a apnoe. Chrápání per se, i když otravné pro spáče a obtěžující druhé, není nezbytně patologické nebo vážně škodlivé. Cílem předkládaného vynálezu je tedy odhalit léčbu spánkové apnoe a hypopnoe vedoucí k významné redukci těchto příhod, bez ohledu na to, zda nastala doprovodná redukce chrápání. Dalším cílem je poskytnout pohodlný způsob a zařízení k provádění této léčby, která není invazivní nebo rušící či způsobující značné nepohodlí. Ještě dalším cílem je poskytnout účinnou léčbu pro zmírnění příhod spánkové • ·
9 9 « · ·
999 ·« ·· ·♦ 99 • ·· · ♦ · t · • · · · ·
9 9 9 9 · • · · · « ·· »··· ··· «·· • · •
999
9· hypopnoe a apnoe v jednoduchém ošetření před spánkem bez vyrušování spáče během normálních 7-9 hodin odpočinku.
V souladu s předkládaným vynálezem je přípravek plicního alveolárního surfaktantu ve fyziologicky kompatibilním tekutém nosiči aplikován do zadní faryngální oblasti pacienta ve farmakologicky účinné dávce před obdobím spánku. Taková farmakologicky účinná dávka může kolísat od 0,25 do 2,75 mg, obecně podávaná v 0,75 až 1,25 ml, objemu postačujícím povléci zasaženou oblast bez nadměrného odtékání do hrdla. Způsob podle vynálezu dále pro tuto aplikaci surfaktantu poskytuje látku obsahující fosfolipidové složky schopné snížení povrchového napětí vody na přibližně Ιδ-δΟηΜ*-1. Surfaktantový přípravek předkládané metody může volitelně zahrnovat apoproteiny vybrané z SP-A, SP-B, SP-C a SP-D ve farmakologicky účinné dávce, a dále volitelně neutrální lipidy.
Farmakologicky. účinná. dávka, apoproteinů je od 10 pg do 150 pg, ale..............
funkčně~je v rožtbezí, -které -dosáhne-ukotvení fosfolipidových skupin obsažených v surfaktantu ve faryngální tkáni. Fosfolipidy jsou typicky vybrány ze saturovaného fosfatidylcholinu, nesaturovaného fosfatidylcholinu, fosfatidylglycerolu, dipalmitoylfosfatidylcholinu a jejich kombinací.
V zařízení podle předkládaného vynálezu je tekutina obsahující výše uvedené složky umístěna v dávkovači nádobce způsobilé přeměnit tekutinu v aerosol, mající nádržku pro zásobu tekutiny, část se vstřikovací tryskou schopnou nastavení tak, aby směrovala aerosol k zadní faryngální oblasti hrdla pacienta a nálepku připevněnou k zásobníku nádobky poskytující návod k použití. Vstřikovací část nebo podávači zařízení může být konvenční konec inhalátoru nebo otvor tlakového ventilu.
Detailní popis výhodného provedení
V předkládaném vynálezu aplikace přípravku alveolárního surfaktantu do zadní faryngální oblasti u lidí významně redukuje index spánkové poruchy (součet hodinových hypopnoických a apnoických
99 • 9 9 9
9 9 • 999
9 9
9999 ··· 9·9
99
9 9 9
9 9 9
999 999
9
9· 99 příhod během spánku) a snižuje výskyt kyslíkové desaturace. Přípravky surfaktantů mohou být jakékoliv z těch, které se vyskytují přirozeně nebo přípravky arteficiálních sloučenin komerčně dostupné a povolené Úřadem pro potraviny a léčiva (Food & Drug Administration) pro použití v léčbě syndromu respirační tísně dětí nebo dospělých. Tabulka 1 uvádí obchodní názvy, zdroj, výrobce a aktivní složky hlavních komerčních produktů. Výhodný přípravek je Survanta (berektant), modifikovaný přirozený extrakt z hovězích plic obsahující fosfolipidy, neutrální lipidy, mastné kyseliny, proteiny spojené se surfaktantem včetně SP-B a SP-C, a doplněné kolfoscerilpalmitátem (dipalmitoylfosfatidylcholin, DPPC), kyselinou palmitovou a tripalmitinem pro napodobení vlastností přírodního plicního surfaktantů snižujících povrchové napětí. Výkon těchto produktů u syndromu respirační tísně je vyhodnocen „ v práci MerritaTy:^ 14, 1, 1992). „„„ .......
Tabulka 1
Surfaktanty
Název Zdroj Výrobce Aktivní složky
Exosurf arteficiální Glaxo-Wellcome fosfolipid (DPPC) cetylalkohol tyloxapol
Infasurf plíce telete fosfolipid
Curosurf plíce prasete Laboratoire Seron Francie fosfolipid
Survanta (berektant) plíce dospělého hovězího dobytka Ross Laboratories fosfolipidy (DPPC, jiné) SP-B, SP-C
KL4-surfaktant arteficiální Johnson & Johnson Syntetický peptid fosfolipid (DPPC, POPG)
• · 00
0 0 0
0 0 0 •00 ·00
0
00 • · · 0 0 0 0 0 0 0 ·
0 0 0 0
0« 0000 000 000
Plicní surfaktant může být také synteticky složen z purifikovaných fosfolipidů, mastných kyselin a apoproteinů, které díky svým vysoce hydrofobním vlastnostem napomáhají v ukotvení fosfolipidových složek ke slizničním povrchům hltanu.
Různé chemické postupy byly navrženy pro ovlivnění iontové nebo kovalentní vazby těchto složek surfaktantu. Kanadský patent č. 2 042 635 (Sarin et al.) popisuje konjugáty mastná kyselina/SP-C, které mohou být použity ve spojení s fosfolipidy a dalšími složkami surfaktantu. Konjugát má výhodu, že poskytuje hydrofobní skupiny, které snižují a stabilizují hodnoty povrchového napětí, a současně poskytuje polární rozpouštědlo. Další syntetický surfaktantový přípravek použitelný v praxi předkládaného vynálezu je popsán v U.S,, Patentu č. 4 826 821, ..„, a obsahuje dipalmitoylfosfatidylcholin, mastný alkohol s 14 až 18 atomy uhlíku a neiontové povrchově aktivní agens, výhodně tyloxapol.
Analýza fosfolipidové frakce přirozeně se vyskytujícího surfaktantu odhalila složitou kompozici obsahující plazmenylcholin, fosfatidylcholin, cholinové glycerofosfolipidy, sfingomyelin, fosfatidylinozitol, fosfatidylserin a lysofosfatidyletanolamin, často se objevující v obtížně oddělitelných párech, viz publikace Dugan et al. (J. Chromatography, 378, 317, 1986) a U.S. Patent č. 4 826 821, které jsou zahrnuty v odkazech. Použití jakéhokoliv z těchto fosfolipidů v purifikované formě v malém procentovém množství (přibližně 0,5 až 15 % hmotnostních) v kombinaci s hlavní složkou surfaktantu, dipalmitoylfosfatidylcholinem (přibližně 28 až 53 % hmotnostních ) a zahrnující nebo vynechávající SP-A, SP-B nebo SP-C, je syntetická forma surfaktantu použitelná v předkládaném vynálezu. Přípravek purifikovaného hydrofobního proteinu, jako SP-C, může být připraven způsoby popsanými v dokumentu WO87/06943, což je zahrnuto v odkazech. Použití proteinových fragmentů surfaktantu je také účinné, protože fragmenty projevují mimořádné vlastnosti týkající se povrchového napětí, jak je popsáno v U.S. Patentu č. 5 547 937, Sarin) a v dalších příbuzných patentech. Farmakologicky účinná dávka φ · ·· ·« » · ·· * * · * ·· ·· · « · · * » φ · φ · · φ · t · * · * φ φ ···«·· • · ♦ · · φ φ ·· ··«· ··« »·· ·Φ ·· hydrofilního apoproteinu SP-A a hydrofobního apoproteinu SP-B, C, je 0,25 až 2,5 % každého a celkové procento kombinace je 4 až 6 %. Každá kombinace uvedených složek bude v předkládaném vynálezu účinná, pokud napodobuje povlak tkáně a adhezivní vlastnosti přírodního surfaktantu a, což je nejdůležitější, pokud účinně snižuje povrchové napětí filmu na hodnoty 10 mN (milinewton) nebo méně (výhodně od přibližně 0,5 do 7 mN (milinewton).
Terapeutické použití těchto látek je odlišné od olejových lubrikantů, které mají určitý účinek při redukci chrápání, jako je fosfocholinamin, obchodní jméno směsi lecitinu v komplexu s lehkou uhlovodíkovou frakcí, popsané v práci Hoffsteina et al. (Am. J. Otolaryngol., 8, 236, 1987). Předkládaný způsob je také odlišný od jiných terapeutických přístupů, kdy se redukuje u lidí chrápání specificky, jako je* použití metylsulfonylmetanu v kombinaci s mírným anestetikem, jak popisuje U.S; Patent č 5 569 679. . -----------Roztok surfaktantu se podává v obvyklém dávkovacím objemu přibližně 0,5 až 1,5 ml. Jestliže je použit jemný aerosolový sprej, objem může být snížen až na 0,2 ml. Každé množství bude účinné pokud vede k vytvoření stále stejného souvislého povlaku povrchu zadního hltanu. Objemům větším než přibližně 1,5 ml by se mělo zabránit, protože nadbytek se může spojit nebo odtékat a být spolknut. Koncentrace různých složek všeobecně napodobuje přírodní surfaktant, takže ve výhodném provedení představuje hlavní složka dipalmitoylfosfatidylcholin 37 až 48 %. Farmakologicky účinná dávka je množství surfaktantu obsahující 0,25 až 2,75 mg všech složek surfaktantu dispergovaných v0,75ažl,5ml roztoku. Přípravek není naředěn.
V jednom provedení předkládaného vynálezu je přípravek surfaktantu obsažen v nádobce upravené pro podávání surfaktantu v aerosolu do zadní oblasti hltanu. Nádobka může být tří typů: plechová tlaková aerosolová tlaková nádobka (tlakovka), mačkací lahvička nebo lahvička s pumpičkou. Surfaktant je typicky aplikován ústy, ale může být podáván nosem, leží-li pacient naznak. Příklady nádobek vhodných pro ·· 99 · · ·· ·· ···· ·· 99 ·«·« «4 9 9 9 ♦«·« • · 9 9 · · · ·*· ··· • < · · · « « f 9999 999 999 99 99 nazální podávání jsou uvedeny v U.S. Patentu č. 5 569 679, zahrnutého v odkazech. Pro orální podávání může být pumpovací nebo mačkací lahvička vybavena prodlouženou kónickou vstřikovací tryskou (dlouhou 7,62 až 15,24 cm (3 až 6 palců)) pro přímou lokální aplikaci surfaktantu do faryngální oblasti. Obyčejně může být lahvička spreje obsahující předem změřené množství surfaktantu, ke které je přilepen příslušný návod k použití, distribuována jako zboží.. Když je zabalen za sterilních podmínek, může být surfaktant uložen v lednici nebo při teplotě místnosti.
Další výhody předkládaného vynálezu budou zjevné z následujících příkladů.
Příklady provedení vynálezu ........... Přikladl - ' - - .........
Šest osob s různými stupni spánkové apnoe bylo studováno dvě různé noci vzdálené od sebe alespoň 5 dnů, podle výzkumného protokolu schváleného Komisí pro práci s pokusnými osobami (Human Subjects Committee) University Wisconsin. Těmto dobrovolníkům byl jedné noci podáván fyziologický roztok (kontroly) a druhou noc berektant (Survanta, přírodní hovězí surfaktant). Když osoby usnuly, jak prokázalo jejich EEG, byly sledovány 60 minut bez jakéhokoliv zákroku. Pak, jakmile osoby usnuly, jak bylo průběžně ověřováno elektroencefalografickým sledováním (EEG), byl do zadního hltanu prostřednictvím malého katétru (vnější průměr 2,5 mm, umístění nosem) podán 1 ml buďto fyziologického roztoku nebo berektantu. 60 minut před instilací fyziologického roztoku nebo berektantu a následných 60 minut po instilaci se sledovala prostřednictvím EEG spánková stádia (I, II, III, IV nebo REM), inspirační a exspirační tok vzduchu se sledoval prostřednictvím pneumotachometru připojeného k těsně sedící nosní masce, aktivita svalstva při vdechu se sledovala elektromyografií dvěma povrchovými elektrodami umístěnými • fr · · ·· · • · · · • * « · <
• · · ·
Β * ··*· fc · » · «ί ·« • · · · Β ♦ · · > »·» »«· • Β ·· ·· až 4 cm nad pravý žeberní okraj v přední axilární čáře, saturace arteriálního hemoglobinu se kontinuálně sledovala ušním oximetrem a na konci každého vdechu se měřil CO2.
Hypopnoe byla definována jako 20% snížení dechového objemu ve třech nebo více po sobě následujících vdeších ve srovnání s předcházejícím vdechem, apnoe jako zástava proudění vzduchu po > 5 sekund, a desaturace jako > 2% snížení kyslíkové saturace proti základní hodnotě. Index respirační poruchy (RDI) byl definován jako počet hypopnoí, apnoí a desaturací během jedné hodiny spánku. Byl také vypočítáván stupeň desaturace každé příhody (ASpO2%). Pro detailní diskusi o technikách hodnocení spánku viz práci Mitlera et al. (Sleep Scoring Technique, Sleep Disturbances, Yancy Press, NY, 1991).
RDI pro sloučená spánková stádia H, III a IV, nebp pro samotné stádium II, byl významně snížen po instilaci berektantu·,- -ale ne po — fyziologickém roztoku (tabulky 2 a 3). PočetpnES^^^uracé^sé^ěKem^’’’““' sloučených spánkových stádií II, III a IV,. nebo během samotného spánkového stádia II také snížil (tabulky 4 a 5). Kromě toho stupeň desaturace pro každou příhodu (ÁSpO2%) se snížil při použití berektantu, ale ne při fyziologickém roztoku, ačkoliv tato změna nedosáhla statistické významnosti (p=0,09, tabulka 6).
Instilace arteficiálního surfaktantu do horních cest dýchacích dobrovolníků se spánkovou poruchou dýchání (spánková apnoe/hypopnoe) byla spojena s mírnou, ale statisticky významnou redukcí RDI. Faktory slizničního povrchu mohou měnit průchodnost horních cest dýchacích u pacientů se spánkovou apnoe/hypopnoe a zákroky snižující povrchové napětí sliznice mohou sloužit jako doplňující léčba u mnoha pacientů se syndromy apnoe/hypopnoe.
• 4 ·· • · · · • · · • · · · • · · ·· ·*·· • · ·« ·· ·· ·· · · · · • · · · · · • · · ··· *·· • · · · fc«· ··· *· ·*
Tabulka 2
Index respirační poruchy (stádium II, III a IV spánku)
Pacient Před fyziol. roztokem Po fyziol. roztoku Před berektantem Po berektantu
1 109,6 112,1 133,9 131,2
2 31,6 15,8 22,7 19,3
3 52,4 110,4 72,0 15,0
4 37,1 28,0 48,0 25,3
5 137,1 121,1 157,5 132,9
6 83,8 91,8 120,0 90,3
Průměr ± střední chyba průměru 75±17 80±19 92±22 69±23*
Tabulka 3
Index respirační poruchy (stádium II spánku)
Pacient Před fyziol. roztokem Po fyziol. roztoku Před berektantem Po berektantu
1 115,6 112,1 126,7 131,4
2 45,7 18,2 26,3 13,0
3 56,5 110,4 72,0 15,0
4 37,6 25,8 48,4 25,6
5 137,1 121,1 157,5 132,9
6 83,3 90,9 120,0 90,3
Průměr ± střední chyba průměru 79 ± 16 80 ± 19 92 ± 21 68 ± 23
• ·
Tabulka 4
Desaturace (stádium II, III a IV spánku)
Pacient Před fyziol. roztokem Po fyziol. roztoku Před berektantem Po berektantu
1 106,1 105,8 126,2 125,6
2 17,4 7,4 17,7 12,4
3 8,7 4,8 4,0 5,0
4 12,0 17,9 5,5 8,0
5 131,4 105,6 132,5 45,7
6 49,3 71,1 81,6 67,1
Průměr ± střední chyba průměru 54 ± 22 52 ± 20 61 ± 24 44 + 19
Tabulka 5
Desaturace (stádium II spánku)
Pacient Před fyziol. roztokem Po fyziol. roztoku Před berektantem Po berektantu
1 113,3 105,8 126,7 125,7
2 17,1 10,9 22,5 7,8
3 9,4 4,8 4,0 5,0
4 12,1 16,8 5,5 8,1
5 131,4 105,6 132,5 45,7
6 48,3 71,5 81,6 67,1
Průměr ± střední chyba průměru 55 ± 22 53 ± 19 62 ± 24 43 ± 19
·· · · • · · * • · · · • · · · · · • · φ · · ·
Tabulka 6
Δδρθ2%
Zákrok Před Po
Berektant 3,7 ± 2,0 2,4 ± 1,5*
Fyziol. roztok 3,5 ± 2,2 3,7 ± 1,5
kE=ss»·..· .««•«««•OfWs.. -.......... .........................

Claims (7)

1. Způsob léčení spánkové apnoe, vyznačující se tím, že obsahuje podání přípravku plicního alveolárního surfaktantu ve farmakologicky účinné dávce do zadní faryngální oblasti pacienta před spánkem.
2. Způsob léčení spánkové apnoe, vyznačující se tím, že obsahuje podání surfaktanového přípravku obsahujícího fosfolipid, který je schopen snížit povrchové napětí vody na 15 až 50 mN*-1, ve farmakologicky účinné dávce do zadní faryngální oblasti pacienta před spánkem.
3. Způsob ' podle ...nároku 2, vy z n a č uj í c í se tím,,._^e surfaktantový přípravek dále” obsahuje proteinovou složku vyhranou že skupiny obsahující SP-A, SP-B, SP-C a SP-D ve farmakologicky účinných dávkách.
4. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že fosfolipid je vybrán ze skupiny obsahující saturovaný fosfatidylcholin, nesaturovaný fosfatidylcholin, fosfatidylglycerol, dipalmitoylfosfatidylcholin a jejich kombinace.
5. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že surfaktantový přípravek dále obsahuje neutrální lipidy.
6. Zařízení k léčení spánkové apnoe vyznačující se tím, že obsahuje inhalátorovou nádobku se zásobníkovou částí a tryskou, přičemž inhalátorová nádobka je způsobilá přeměnit tekutinu v aerosol, kapalinu obsaženou v nádobce, která má složení fosfolipidového surfaktantu, • · · ♦ • · · · • · · • · * · • · · a nálepku připevněnou k inhalátorové nádobce poskytující návod k použití při léčení spánkové apnoe, přičemž část s tryskou je uspořádána, aby směrovala aerosol tak, že vytvoří povlak zadní faryngální oblasti hrdla pacienta.
7. Přístroj k léčení spánkové apnoe vyznačující se tím, že obsahuje inhalátorovou nádobku, která je způsobilá přeměnit tekutinu v aerosol, přičemž inhalátorová nádobka obsahuje zásobníkovou část způsobilou uchovávat kapalinu, část s tryskou uspořádanou tak, aby směrovala aerosol do zadní faryngální oblasti pacienta, kapalinu, která má složení fosfolipidového surfaktantu, a nálepku připevněnou, kzásobníkové nádobce, která poskytuje návod k použití při léčení spánkové apnoe.
CZ19993611A 1998-04-16 1998-04-16 Způsob a zařízení k léčbě spánkové apno CZ361199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993611A CZ361199A3 (cs) 1998-04-16 1998-04-16 Způsob a zařízení k léčbě spánkové apno

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993611A CZ361199A3 (cs) 1998-04-16 1998-04-16 Způsob a zařízení k léčbě spánkové apno

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ361199A3 true CZ361199A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5466993

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993611A CZ361199A3 (cs) 1998-04-16 1998-04-16 Způsob a zařízení k léčbě spánkové apno

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ361199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1009411B1 (en) Treatment of sleep apnea
US5399347A (en) Method of treating rheumatoid arthritis with type II collagen
BG105889A (bg) Използване на ксенон за лечение на невроинтоксикации
US9861647B2 (en) Calcium glycerophosphate for treating and preventing respiratory diseases or conditions
US20220040239A1 (en) Therapeutic combination comprising a pulmonary surfactant and a steroid for the treatment of evolving bpd
US20030053956A1 (en) Alkylaryl polyether alcohol polymers for treatment and prophylaxis of snoring, sleep apnea, sudden infant death syndrome and for improvement of nasal breathing
RU2533450C9 (ru) Терапевтическая комбинация, содержащая легочный сурфактант и стероид
JP2003535130A (ja) ジメチルスルホンの経口投与によるいびきの管理
CZ361199A3 (cs) Způsob a zařízení k léčbě spánkové apno
CA2701388C (en) Calcium glycerophosphate for treating and preventing respiratory diseases or conditions
RU2149016C1 (ru) Способ лечения респираторного дистресс-синдрома взрослых
Berman et al. Sedation and analgesia
JP2007022971A (ja) 経鼻投与のための組成物
AU2002247032A1 (en) Alkyl aryl polyether alcohol polymers for improvement of nasal breathing

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic