CZ36091U1 - Bezpilotní systém - Google Patents
Bezpilotní systém Download PDFInfo
- Publication number
- CZ36091U1 CZ36091U1 CZ202239819U CZ202239819U CZ36091U1 CZ 36091 U1 CZ36091 U1 CZ 36091U1 CZ 202239819 U CZ202239819 U CZ 202239819U CZ 202239819 U CZ202239819 U CZ 202239819U CZ 36091 U1 CZ36091 U1 CZ 36091U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- drone
- unmanned system
- battery
- induction coil
- charging part
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60L—PROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
- B60L53/00—Methods of charging batteries, specially adapted for electric vehicles; Charging stations or on-board charging equipment therefor; Exchange of energy storage elements in electric vehicles
- B60L53/10—Methods of charging batteries, specially adapted for electric vehicles; Charging stations or on-board charging equipment therefor; Exchange of energy storage elements in electric vehicles characterised by the energy transfer between the charging station and the vehicle
- B60L53/12—Inductive energy transfer
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B64—AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
- B64C—AEROPLANES; HELICOPTERS
- B64C39/00—Aircraft not otherwise provided for
- B64C39/02—Aircraft not otherwise provided for characterised by special use
- B64C39/024—Aircraft not otherwise provided for characterised by special use of the remote controlled vehicle type, i.e. RPV
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B64—AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
- B64U—UNMANNED AERIAL VEHICLES [UAV]; EQUIPMENT THEREFOR
- B64U50/00—Propulsion; Power supply
- B64U50/10—Propulsion
- B64U50/19—Propulsion using electrically powered motors
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B64—AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
- B64U—UNMANNED AERIAL VEHICLES [UAV]; EQUIPMENT THEREFOR
- B64U50/00—Propulsion; Power supply
- B64U50/30—Supply or distribution of electrical power
- B64U50/34—In-flight charging
- B64U50/35—In-flight charging by wireless transmission, e.g. by induction
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B64—AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
- B64U—UNMANNED AERIAL VEHICLES [UAV]; EQUIPMENT THEREFOR
- B64U50/00—Propulsion; Power supply
- B64U50/30—Supply or distribution of electrical power
- B64U50/37—Charging when not in flight
- B64U50/38—Charging when not in flight by wireless transmission
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60L—PROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
- B60L2200/00—Type of vehicles
- B60L2200/10—Air crafts
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02T—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
- Y02T90/00—Enabling technologies or technologies with a potential or indirect contribution to GHG emissions mitigation
- Y02T90/10—Technologies relating to charging of electric vehicles
- Y02T90/12—Electric charging stations
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Combustion & Propulsion (AREA)
- Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
- Power Engineering (AREA)
- Transportation (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Charge And Discharge Circuits For Batteries Or The Like (AREA)
- Harvester Elements (AREA)
- Catching Or Destruction (AREA)
Description
Technické řešení se týká bezpilotního systému, obsahujícího dron, s nejméně jedním elektrickým pohonem a nejméně jednou baterií, a přistávací prostředek.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známa celá řada konstrukcí bezpilotních leteckých prostředků, které jsou také nazývány jako drony. Známé jsou zejména drony letadlového a vrtulníkového typu. Co se týká pohonných jednotek, tak těmi jsou nejčastěji elektromotory nebo spalovací motory.
Co se týká zdrojů elektrické energie u elektromotory poháněných dronů, tak těmi jsou výměnné baterie, které se nabíjí tak, že obsluha dron vypne, vyjme baterie z dronu a přesune je do nabíjecího zařízení. Po nabití se opět baterie nainstalují do dronu a dron se zapne. Nevýhodou je to, že takovou výměnu musí provést osobně obsluha dronu, přičemž baterie buďto vymění za nabité baterie, nebo musí počkat až se baterie nabíjí pro další použití.
Hlavní nevýhodou současného stavu techniky je to, že výměnu baterií musí provést přímo obsluha, což neumožňuje dlouhodobou samostatnou bezobslužnou činnost dronu, například dlouhodobou činnost na obtížně dostupném místě bez stálé přítomnosti obsluhy.
Podstata technického řešení
Cílem tohoto technického řešení je konstrukce bezpilotního systému, jehož součástí bude elektrickou energií poháněný dron, který bude umožňovat dlouhodobou samostatnou činnost bez asistence obsluhy při dobíjení jeho baterií.
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle tohoto technického řešení naplňuje bezpilotní systém, obsahující dron, s nejméně jedním elektrickým pohonem a nejméně jednou baterií, a přistávací prostředek, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že dron je odpojitelně spojen s nejméně jednou baterií, která je odpojitelně spojena s nabíjecí částí, přičemž jak baterie, tak i nabíjecí část jsou uspořádány na těle dronu. Výhodou je to, že je možné jednoduše nabíjet baterie, které jsou stabilně přichyceny k dronu, bez ohrožení elektrických a elektronických částí dronu.
Velmi výhodné je, když baterie obsahuje obvod k odpojení napájecích kontaktů od dronu a k připojení baterie k nabíjecí části, nebo k připojení napájecích kontaktů do dronu a k odpojení baterie od nabíjecí části. Výhodou je to, že lze jednoduše oddělit elektrické a elektronické části dronu od baterií při nabíjení baterií.
Dále je výhodné, když je obvod spojen s nabíjecí části a když je obvod dále prvním konektorem spojen s baterií a druhým konektorem s dronem.
Výhodné také je, když je nabíjecí část spojena s přijímací indukční cívkou s tím, že současně přistávací prostředek obsahuje vysílací indukční cívku. Výhodou je to, že lze baterie umístěné na dronu dobíjet jednoduše bezkontaktně.
Vysílací indukční cívka je s výhodou na přistávacím prostředku uspořádána tak, že v přistávací poloze dronu je vysílací indukční cívka uspořádaná proti přijímací indukční cívce dronu.
- 1 CZ 36091 UI
Dále je výhodné, když je vysílací indukční cívka spojena s nabíječem, který je vybaven monitoringem dobíjení.
Výhodné také je, když je nabíječ spojen se zdrojem elektrické energie, kterým je nejvýhodněji veřejná elektrická síť.
Výhodné je, když nabíječ je také spojen s wifi routerem. Výhodou je to, že je možné přes wifi router dobíjení řídit a monitorovat.
Přistávacím prostředkem je nejvýhodněji stacionární plošina pro přistání a vzlety.
Výhodné také je, když je přijímací indukční cívka uspořádaná na podvozku dronu.
Hlavní výhodou bezpilotního systému podle tohoto technického řešení je to, že umožňuje jednoduché bezdrátové nabíjení baterií umístěných na dronu. To umožňuje automatizované použití dronu například při opakovaných inspekcích, kdy je dron neustále připraven k letu, to vše bez stále přítomnosti obsluhy. Zapnutí a vypnutí dronu může též proběhnout automaticky, v závislosti na způsobu využití. Dron se po přistání na plošině začne samočinně nabíjet a po ukončení nabíjení je opět připraven k dalšímu letu.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresu, na kterém obr. 1 schematicky znázorňuje bezpilotní systém sestávající z dronu a ze stacionární plošiny; a obr. 2 schematicky znázorňuje spojení baterie s nabíjecí částí a s dronem.
Příklady uskutečnění technického řešení
Bezpilotní systém podle obr. 1 obsahuje dron 1 a přistávací prostředek 2, kterým je stacionární plošina pro přistání a vzlety. Dron 1 obsahuje čtyři elektrické pohony 3, každý spojený s jednou vrtulí 16, a dvě baterie 4.
Dron 1 je s bateriemi 4 spojen odpojitelně. Baterií 4 jsou současně odpojitelně spojeny s nabíjecí částí 5, přičemž jak baterie 4, tak i nabíjecí část 5 jsou uspořádány na těle 6 dronu 1.
Každá baterie 4 obsahuje podle obr. 2 obvod 13 k odpojení napájecích kontaktů od dronu 1 a k připojení baterie 4 k nabíjecí části 5, nebo k připojení napájecích kontaktů do dronu 1 a k odpojení baterie 4 od nabíjecí části 5. Obvod 13 je spojen s nabíjecí části 5. Každý obvod 13 je prvním konektorem 14 spojen s baterií 4 a druhým konektorem 15 s dronem 1.
Nabíjecí část 5 je podle obr. 1 spojena s přijímací indukční cívkou 7 s tím, že současně přistávací prostředek 2 obsahuje vysílací indukční cívku 8, přičemž vysílací indukční cívka 8 je na přistávacím prostředku 2 uspořádána tak, že v přistávací poloze dronu 1 je vysílací indukční cívka 8 uspořádaná proti přijímací indukční cívce 7 dronu 1. Přijímací indukční cívkou 7 je uspořádaná na podvozku 12 dronu 1.
Vysílací indukční cívka 8 je spojena s nabíječem 9, který je spojen se zdrojem 10 elektrické energie, kterým je veřejná elektrická síť.
Nabíječ 9 je spojen s wifi routerem 11.
Nabíjení baterií 4 probíhá tak, že před započetím dobíjení baterií 4 se nejprve dron 1 automaticky vypne, dále dojde pomocí obvodu 13 automatickým odpojením druhých konektorů 14 k odpojení
-2CZ 36091 Ul napájení dronu 1 od baterií 4 a následně dojde pomocí obvodu 13 k připojení baterií 4 k nabíjecí části 5.
Průmyslová využitelnost
Bezpilotní systém podle tohoto technického řešení lze využít pro dlouhodobou samostatnou bezobslužnou činnost dronu, zejména pro dlouhodobou činnost na obtížně dostupném místě bez stálé přítomnosti obsluhy a bez asistence obsluhy při dobíjení jeho baterií.
Claims (12)
1. Bezpilotní systém, obsahující dron (1), s nejméně jedním elektrickým pohonem (3) a nejméně jednou baterií (4), a přistávací prostředek (2), vyznačující se tím, že dron (1) je odpojitelně spojen s nejméně jednou baterií (4), která je odpojitelně spojena s nabíjecí částí (5), přičemž jak baterie (4), tak i nabíjecí část (5) jsou uspořádány na těle (6) dronu (1).
2. Bezpilotní systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že baterie (4) obsahuje obvod (13) k odpojení napájecích kontaktů od dronu (1) a k připojení baterie (4) k nabíjecí části (5), nebo k připojení napájecích kontaktů do dronu (1) a k odpojení baterie (4) od nabíjecí části (5).
3. Bezpilotní systém podle nároku 2, vyznačující se tím, že obvod (13) je spojen s nabíjecí části (5).
4. Bezpilotní systém podle některého z nároků 2 a 3, vyznačující se tím, že obvod (13) je dále prvním konektorem (14) spojen s baterií (4) a druhým konektorem (15) s dronem (1).
5. Bezpilotní systém podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že nabíjecí část (5) je spojena s přijímací indukční cívkou (7) a že současně přistávací prostředek (2) obsahuje vysílací indukční cívku (8).
6. Bezpilotní systém podle nároku 5, vyznačující se tím, že vysílací indukční cívka (8) je na přistávacím prostředku (2) uspořádána tak, že v přistávací poloze dronu (1) je vysílací indukční cívka (8) uspořádaná proti přijímací indukční cívce (7) dronu (1).
7. Bezpilotní systém podle některého z nároků 5 a 6, vyznačující se tím, že vysílací indukční cívka (8) je spojena s nabíječem (9).
8. Bezpilotní systém podle nároku 7, vyznačující se tím, že nabíječ (9) je spojen se zdrojem (10) elektrické energie.
9. Bezpilotní systém podle nároku 8, vyznačující se tím, že zdrojem (10) elektrické energie je veřejná elektrická síť.
10. Bezpilotní systém podle některého z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že nabíječ (9) je spojen s wifi routerem (11).
11. Bezpilotní systém podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že přistávacím prostředkem (2) je stacionární plošina pro přistání a vzlety.
12. Bezpilotní systém podle některého z nároků 5 až 11, vyznačující se tím, že přijímací indukční cívka (7) je uspořádaná na podvozku (12) dronu (1).
2 výkresy
Seznam vztahových značek:
1 dron
2 přistávací prostředek
3 elektrický pohon
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ202239819U CZ36091U1 (cs) | 2022-04-21 | 2022-04-21 | Bezpilotní systém |
PCT/CZ2022/000042 WO2023202733A1 (en) | 2022-04-21 | 2022-10-21 | Automated aerial drone system |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ202239819U CZ36091U1 (cs) | 2022-04-21 | 2022-04-21 | Bezpilotní systém |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ36091U1 true CZ36091U1 (cs) | 2022-05-31 |
Family
ID=81972622
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ202239819U CZ36091U1 (cs) | 2022-04-21 | 2022-04-21 | Bezpilotní systém |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ36091U1 (cs) |
WO (1) | WO2023202733A1 (cs) |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US10023057B2 (en) * | 2015-04-22 | 2018-07-17 | Cristian A. Sobota Rodriguez | Contactless charger and battery management |
WO2018225769A1 (ja) * | 2017-06-07 | 2018-12-13 | 日本電産株式会社 | 無人飛行体、無人飛行体システム、およびバッテリシステム |
US10843819B2 (en) * | 2018-07-24 | 2020-11-24 | Beam Global | Recharging network for drones |
US10479528B1 (en) * | 2018-11-06 | 2019-11-19 | Ping Liang | Network of distributed drone system and parking pads |
US20200290752A1 (en) * | 2019-03-11 | 2020-09-17 | Igor M. Kolosiuk | Autonomous hanging storage, docking and charging multipurpose station for an unmanned aerial vehicle |
CA3177091A1 (en) * | 2020-02-28 | 2021-11-18 | Michele DICOSOLA | Smart city smart drone uass/uav/vtol smart mailbox landing pad |
KR102282893B1 (ko) * | 2019-08-09 | 2021-07-28 | 주식회사 엠지아이티 | 드론 스테이션 |
LU101636B1 (en) * | 2020-02-10 | 2021-08-10 | Luxembourg Inst Science & Tech List | Autonomous base station and network for unmanned vehicles |
-
2022
- 2022-04-21 CZ CZ202239819U patent/CZ36091U1/cs active IP Right Grant
- 2022-10-21 WO PCT/CZ2022/000042 patent/WO2023202733A1/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2023202733A1 (en) | 2023-10-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20240235231A1 (en) | Battery management system | |
US20170297445A1 (en) | Cone Shaped Docking Mechanism Provides Rigid Connection Between 2 UAVs and Serves as Charging Port to Provide Real Time Charging Power in the air as well as Serves as Ground UAV Charging Stations | |
KR101704500B1 (ko) | 하이브리드 시스템을 갖는 드론 | |
CN106741939B (zh) | 一种多旋翼无人机子母机系统及其控制方法 | |
CN106877074B (zh) | 一种无人机充电系留线自动脱离装置 | |
CN104184195B (zh) | 一种提升无人直升机可靠性和维护性的供电系统 | |
CN112292315A (zh) | 飞行控制方法、电源供电方法、系统及无人飞行器 | |
CN110683050A (zh) | 飞行器 | |
JP2019172255A (ja) | Uavにエネルギーを供給する方法、及び装置 | |
CN110683051A (zh) | 用于飞行器的电力供应系统以及对应的飞行器 | |
CN110683059A (zh) | 飞行器 | |
EP3578464A1 (en) | Electrical system for aircraft | |
CN207535717U (zh) | 一种无人机智能充电装置 | |
CN113212778A (zh) | 一种无人机的降落回收系统 | |
CN112406583B (zh) | 一种无人机专用充电设备及使用方法 | |
CZ36091U1 (cs) | Bezpilotní systém | |
KR102009772B1 (ko) | 하이브리드 드론 및 그의 제어방법 | |
KR102077470B1 (ko) | 하이브리드 드론 및 그의 제어방법 | |
JP7185498B2 (ja) | 回転翼航空機及び回転翼航空機の制御方法 | |
CN112311084A (zh) | 一种固定翼无人机供电系统 | |
CN116209619A (zh) | 飞行器的传送器装置 | |
CN213959814U (zh) | 一种固定翼无人机供电系统 | |
KR101977147B1 (ko) | 하이브리드 드론 및 그의 제어방법 | |
CN205239939U (zh) | 一种油电混合多功能飞行器 | |
EP4091868A1 (en) | Hybrid-electric and all-electric aircraft power systems |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20220531 |