CZ359297A3 - Způsob výroby engobovaných a/nebo glazovaných stavebních desek z vypalované hlíny - Google Patents

Způsob výroby engobovaných a/nebo glazovaných stavebních desek z vypalované hlíny Download PDF

Info

Publication number
CZ359297A3
CZ359297A3 CZ973592A CZ359297A CZ359297A3 CZ 359297 A3 CZ359297 A3 CZ 359297A3 CZ 973592 A CZ973592 A CZ 973592A CZ 359297 A CZ359297 A CZ 359297A CZ 359297 A3 CZ359297 A3 CZ 359297A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plate
blank
glaze
firing
engob
Prior art date
Application number
CZ973592A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Osterode
Original Assignee
Bayerische Dachziegelwerke Bogen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayerische Dachziegelwerke Bogen Gmbh filed Critical Bayerische Dachziegelwerke Bogen Gmbh
Priority to CZ973592A priority Critical patent/CZ359297A3/cs
Publication of CZ359297A3 publication Critical patent/CZ359297A3/cs

Links

Landscapes

  • Devices For Post-Treatments, Processing, Supply, Discharge, And Other Processes (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu výroby vypalovaných stavebních desek z hlíny, zejména krytinových tašek, které jsou na svém povrchu engo- bované nebo glazované.

Description

Vynález s týká způsobu výroby stavebních desek z hlíny, zejména krytinových tašek, engobovaných a/nebo glazovaných na své povrchové ploše.
Dosavadní stav techniky
Stavební desky a zejména krytinové tašky jsou známy v mnoha různých provedeních. Zejména je známo opatřovat krytinové tašky z vypálené hlíny na jejich povrchové ploše engobou a/nebo glazurou, kterou se má dosáhnout požadovaného zbarvení, odlišného od barvy normálmích vypálených tašek, a/nebo požadované povrchové struktury. Známé jsou také způsoby výroby tak zvaných štípaných bobrovek, vytvářených vytlačováním pásu materiálu a dělením nebo řezáním tohoto pásu na polotovary, ze kterých se později vytvářejí štípané bobrovky.
Dosud známými výrobními postupy není možné takové stavební desky, vyrobené vytlačováním těstovitého materiálu, jednoduše a cenově výhodně engobovat a glazovat. Zejména není těmito dosud známými postupy možné cenově výhodně engobované nebo glazované štípané bobrovky nebo podobné vytlačované dvojité střešní tašky nebo střešní desky vyrábět, popřípadě vypalovat, aniž by se tyto prvky při vypalování přilepily k podkladu.
Úkolem vynálezu je proto vyřešit takový způsob výroby, kterým by byla umožněna jednoduchá a cenově výhodná výroba stavebních desek a zejména krytinových tašek, které jsou opatřeny povrchovou úpravou, zejména engobováním a/nebo glazováním.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen způsobem výroby stavebních desek,
zejména krytinových tašek, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že polotovar stavební desky, tvořený dvěma deskovítými částmi, spojenými navzájem nejméně jednou materiálovou stojinou s místy nuceného lomu, ze kterých se po vypálení vytvoří vždy jedna stavební deska, opatří na jedné deskovité části z obou deskovitých částí engobou nebo glazurou, zatímco další deskovitá část zůstává nepovlečena a při dalších výrobních operacích, zejména při vypalování, tvoří tato další povrchově neupravená deskovitá část úložnou plochu polotovaru.
Způsob podle vynálezu umožňuje zvláště výhodné využití vytlačovacího formovacího postupu pro výrobu polotovarů zejména při bezproblémové povrchové úpravě prováděné nanášením engoby nebo glazury. Při způsobu podle vynálezu se každý polotovar opatřuje povlakem engoby nebo glazury jen na jedné své deskovité části, která po ukončení výroby tvoří jednu stavební desku, zatímco druhá deskovitá část zůstává povrchově neupravená, takže tato deskovitá část tvoří při všech následujících výrobních operacích, zejména však při vypalování, úložnou plochu polotovaru, takže nemůže dojít k poškození engobované nebo glazované povrchové plochy a/nebo k přilepení polotovaru na úložné plochy dopravníku a/nebo k přilepení pomocných vypalovacích prostředků engobou nebo glazurou při vypalování. Vynález umožňuje zejména také výrobu, popřípadě vypalování engobovaných nebo glazovaných stavebních desek z hlíny bez pomocných vypalovacích prostředků a bez nalepování na příslušné podložky. Další výhodná konkrétní provedení vynálezu jsou obsažena v závislých patentových nárocích.
V jednom takovém dalším výhodném provedení způsobu podle vynálezu se po vypálení polotovar rozdělí na dvě jednotlivé desky a engobovaná a/nebo glazovaná jednotlivá deska a další jednotlivá deska bez povrchové úpravy se přivádějí vždy k samostatnému dalšímu využití a/nebo dalšímu zpracování, zejména ·· ·· • · ·
se samostatně ukládají do stohů a/nebo se balí. Každý polotovar se vyrábí vytlačováním pásu materiálu a dělením tohoto pásu na jednotlivé prvky.
Engoba nebo glazura se podle dalšího výhodného provedení vynálezu po vysušení polotovaru nanáší na jednu z obou deskovitých částí a nanášení engoby nebo glazury se provádí částečným ponořením do lázně nebo protahováním lázní obsahující engobu nebo glazuru. Každý polotovar je uložen v průběhu sušení engoby nebo glazury na podložku svou povrchově neupravenou deskovitou částí a při vypalování se každý polotovar uloží svou povrchově neupravenou deskovitou částí na podpěrnou plochu pro polotovar, například na kazetu nebo na dopravník, například na dopravník s válečky.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1, 2 a 3 půdorysný pohled, boční pohled a zadní čelní pohled na polotovar štípatelné krytinové tašky vyrobené, vytlačováním, řezáním a následným sušením, obr. 4 schematické zobrazení možnosti nanášení engoby nebo glazury na jednu z obou polovin dvojité, popřípadě štípatelné střešní tašky, obr. 5 schematické zobrazení sušení engoby nebo glazury, obr. 6 schematické zobrazení uspořádání dvojité nebo štípatelné krytinové tašky v poloze pro vypalování v jedné kazetě pecního vozíku, obr. 7 zjednodušené schematické zobrazení polotovaru dvojité nebo štípatelné krytinové tašky, uloženého na válečkovém dopravníku vypalovací nebo tunelové pece.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 až 3 znázorňují různé pohledy na polotovar 1 dvojité krytinové tašky, vyrobené vytlačováním a následným • · • · • · • · · · · · sušením z hlíny, tak zvané dvojité nebo štípatelné bobrovky. Tento polotovar 1 sestává podobně jako u jiných výrobků tohoto druhu ze dvou v podstatě deskovítých částí 2, 2/ které po svém dohotovení, to znamená po vypálení, tvoří vždy jednotlivé bobrovky 2a, 3a mající tvar hladké krytinové tašky, které jsou spolu spojeny vzájemně rovnoběžnými a od sebe vzdálenými podélnými stojinami 4. Obě podélné stojiny 4, probíhající v podélném směru polotovaru 1, jsou umístěny v odstupu od sebe a jsou uspořádány vzájemně rovnoběžně a vždy jsou odsazeny od podélných stran 2' . 31 deskovítých částí 2, 3 směrem dovnitř, takže polotovar 1 má ve svém středu otevřený kanál 5, ohraničený na svém obvodu oběma podélnými stojinami 4. a oběma deskovitými částmi 2,3 a na obou svých podélných okrajích drážková vybrání 6, otevřená na příslušnou podélnou stranu. V podélných stojinách 4 jsou pomocí zářezů vytvořena místa 7 nuceného lomu tak, popřípadě s takovým průběhem, že po vypálení polotovaru 1 je možno vypálené štípatelné krytinové tašky rozdělit podél dělicí linie tvořené místy 7 nuceného lomu na dvě jednotlivé bobrovky 2a, 3a, přičemž po rozdělení jsou jednotlivé bobrovky 2a, 3a na své rubové straně a na svém zadním konci opatřeny dvěma podélnými výstupky, tvořenými vždy jednou polovinou rozdělené podélné stojiny 4 a vystupujícími nad rubovou stranu.
Dosud známá výroba bobrovek tohoto druhu se provádí tak, že se nejprve vytlačováním vytvoří souvislý vytlačovaný pás, který se potom dělí řezáním na jednotlivé polotovary 1. Takto vytvořené polotovary 1 se potom suší a vypalují.
I když je možno tímto postupem dosáhnout velmi racionální výroby bobrovek, není dosud možno dosáhnout při vynaložení srovnatelných výrobně technických nákladů vytvoření engoby nebo glazury na povrchu vyráběných bobrovek.
Podle vynálezu probíhá výroba polotovarů 1 stejným způso• 4 4 4 • · · · · · 4 4 4 4 _ R 4 4 4 4 4 ··· 4 4 ··
-2 · 4444 4 4 4 4 4 444 4 4 • 4 44 4 444
444 4 44 444 44 44 bem jako při dosud známých technologiích. Po dokončení prvních výrobních operací, to znamená po vysušení, se polotovar 1 opatří pouze na jedné své deskovíté části, například na obr. 4 na spodní deskovíté části 3, tekutou engobou nebo glazurou 8. Podle obr. 4 se nanášení engoby nebo glazury 8 provádí tak, že se příslušný polotovar 1, který je svými deskovítými částmi 2, 3 orientován vodorovně nebo v podstatě vodorovně, zavěsí svými bočními drážkovými vybráními 6 na držáky 9 dopravníku 10 a při pohybu tohoto dopravníku 10 se protahují lázní 11 obsahující engobu nebo glazuru 8.. Dopravník 10 je ve znázorněném příkladném provedení tvořen dvěma vzájemně rovnoběžnými dopravními řetězy, ovšem dopravník pochopitelně může mít i jiné konstrukční vytvoření. Výška hladiny engoby nebo glazury 8 v lázni 11 je nastavena tak, že polotovar 1 je do ní ponořen svou spodní deskovítou částí 3, zatímco horní deskovitá část 2 a také jedna polovina výšky podélné stojiny 4, vystupující z horní deskovíté části 2, nepřicházejí do styku s engobou nebo glazurou 8, takže spodní deskovitá část 2 se opatří na své spodní straně, odvrácené od podélných stojin 4, a také na všech svých obvodových plochách, zejména také na své horní straně, přivrácené k podélným stojinám 4, povlakem 81 z engoby nebo glazury 8.
Po vytažení polotovaru 1 z lázně 11 a po odkapání přebytečné engoby nebo glazury 8 se polotovar 1 obrátí a uloží se svou nepovlečenou deskovítou částí 2 naplocho na podložku 12, na které se příslušný polotovar 1 posouvá sušicí drahou, tvořenou například vnitřním prostorem sušicí pece, kterou je zejména tunelová pec, aby mohlo proběhnout sušení engoby nebo glazury 8.
Po tomto vysušení se příslušný polotovar 1 odebere z podložky 12 a vloží se do tak zvané H-kazety 13 v takové poloze, že na vodorovné části H-kazety 13 je uložena první deskovitá část 2, která není opatřena glazurou 8. Tato kazeta 13 se potom společně se skupinou stejně vytvořených kazet • · · · • · « · • · · · • · · · · • · · « · · ·
13. uložených do stohu na sebe a obsahujících vždy jeden polotovar 1, přemístí k vypálení do vypalovací nebo tunelové pece. Kazety 13 jsou pochopitelně vyrobeny z materiálů, například ze šamotu nebo podobného materiálu, které jsou schopny odolávat zatížením teplotami překračujícími vypalovací teploty. Po vypálení se může dvojitá bobrovka, získaná vypálením polotovaru 1, rozdělit působením poměrně malé vnější síly do místa 7 nuceného lomu, na dvě jednotlivé bobrovky 2a. 3a.
Výhoda tohoto postupu podle vynálezu spočívá v tom, že je tak možno vyrábět racionálním způsobem, spočívajícím ve formování polotovaru 1 vytlačováním, engobované a/nebo glazované bobrovky i bez použití nákladných provozních prostředků, zejména bez použití nákladných a drahých pomocných vypalovacích činidel, přičemž vyrobené bobrovky mají optimální kvalitu. Vynález je založen na praktickém poznatku, že na trhu je vyrovnaná poptávka po obou druzích bobrovek, to znamená, že se prodává zhruba 50 % engobovaných a/nebo glazovaných bobrovek a 50 % neupravovaných bobrovek. Vynález má dále tu výhodu, že se oba druhy výrobků, totiž engobované a/nebo glazované a také povrchově neupravené bobrovky, mohou vyrábět v jednom výrobním procesu.
Obr. 7 znázorňuje schematicky válečky 14 vypalovací pece vytvořené ve formě válečkové pece nebo tunelové pece s válečkovou dopravní dráhou. Jednotlivé polotovary 1 jsou uloženy na válečcích 14 svou druhou deskovítou částí 3, opatřenou povlakem engoby nebo glazury 8, nahoře a jejich nepovlečené první deskovité části 2 jsou uloženy na válečcích 14 a pohybují se pecí. Protože pec s válečkovou dopravní dráhou nepotřebuje kazety 13 nebo jiné prostředky pro uložení a udržování odstupů jednotlivých polotovarů 1 při vypalování a tím odpadá nutnost vkládání polotovarů 1 do takových kazet a také jejich vyjímání po vypálení z jednotlivých kazet, může výrob·· ··· · • · • · · · · · · · · · · · • ···· · · · · ♦ ··· · · • · ·· · · · ♦ • · · · ·· · · · ·· ·· ní proces podle vynálezu probíhat v takových válečkových vypalovacích pecích zvláště racionálně. Při použití takových válečkových pecí není také nutné zahřívat kazety a jiné pomocné prvky na vypalovací teplotu, takže se dosahuje výrazných úspor energie.
Vynález byl v předchozí části objasněn pomocí konkrétních příkladů provedení. Rozumí se však, že do rámce vynálezu spadá ještě řada dalších konkrétních provedení, modifikací a obměn vynálezu. Jsou například možné další techniky nanášení engoby a/nebo glazury 8, například využívající nástřikových zařízení, nanášecích válečků a podobně.
Dále je možno používat také jiných vypalovacích technik pro vypalování engobovaných a/nebo glazovaných polotovarů 1. Popsaný způsob se může použít také pro výrobu jiných dvojitých stavebních desek, vyrobených vytlačováním z hlíny.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby stavebních desek z hlíny, zejména krytinových tašek, engobovaných a/nebo glazovaných na své povrchové ploše, vyznačující se tím, že se polotovar (1) stavební desky, tvořený dvěma deskovítými částmi (2, 3), spojenými navzájem nejméně jednou materiálovou stojinou (4) s místy (7) nuceného lomu, ze kterých se po vypálení vytvoří vždy jedna stavební deska, opatří jen na jedné deskovíté části (3) z obou deskovitých částí (2, 3) engobou nebo glazurou (8), zatímco další deskovitá část (2) zůstává nepovlečena a při dalších výrobních operacích, zejména při vypalování, tvoří tato další povrchově neupravená deskovitá část (2) úložnou plochu polotovaru (1).
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že po vypálení se polotovar (1) rozdělí na dvě jednotlivé desky (2a, 3a) a engobovaná a/nebo glazovaná jednotlivá deska (3a) a další jednotlivá deska (2a) bez povrchové úpravy se přivádějí vždy k samostatnému dalšímu využití a/nebo dalšímu zpracování, zejména se samostatně ukládají do stohů a/nebo se balí.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se t í m , že každý polotovar (1) se vyrábí vytlačováním pásu materiálu a dělením tohoto pásu na jednotlivé prvky.
  4. 4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se t í m , že engoba nebo glazura (8) se po vysušení polotovaru (1) nanáší na jednu z obou deskovitých částí (2, 3).
  5. 5. Způsob podle nároků 1 až 4, vyznačující se t í m , že nanášení engoby nebo glazury (8) se provádí částečným ponořením do lázně (11) nebo protahováním lázní • 4 ····
    4 4 4444
    4 4 4 444
    44 44
    4 4 4 4
    4 4 44
    4 444 4 4
    4 4 4
    44 44 (11) obsahující engobu nebo glazuru (8).
  6. 6. Způsob podle nároků 1 až 5, vyznačující se t í m , že každý polotovar (1) se uloží v průběhu sušení engoby nebo glazury (8) na podložku svou povrchově neupravenou deskovitou částí (2).
  7. 7. Způsob podle nároků 1 až 6, vyznačující se t í m , že každý polotovar (1) se při vypalování uloží svou povrchově neupravenou deskovitou částí (2) na podpěrnou plochu pro polotovar (1), například na kazetu (13) nebo na dopravník, například na dopravník s válečky (14).
  8. 8. Způsob podle nároků 1 až 7, vyznačující se t í ni , že se použije pro výrobu engobovaných nebo glazovaných bobrovek (2a, 3a).
CZ973592A 1997-11-13 1997-11-13 Způsob výroby engobovaných a/nebo glazovaných stavebních desek z vypalované hlíny CZ359297A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ973592A CZ359297A3 (cs) 1997-11-13 1997-11-13 Způsob výroby engobovaných a/nebo glazovaných stavebních desek z vypalované hlíny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ973592A CZ359297A3 (cs) 1997-11-13 1997-11-13 Způsob výroby engobovaných a/nebo glazovaných stavebních desek z vypalované hlíny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ359297A3 true CZ359297A3 (cs) 1999-06-16

Family

ID=5466968

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ973592A CZ359297A3 (cs) 1997-11-13 1997-11-13 Způsob výroby engobovaných a/nebo glazovaných stavebních desek z vypalované hlíny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ359297A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS262665B2 (en) Method for glazed ceramic tiles and paving tiles production and a device for carrying out the method
DE2848302A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung und zum selbsttaetigen verladen von gebrannten tonformlingen
CZ359297A3 (cs) Způsob výroby engobovaných a/nebo glazovaných stavebních desek z vypalované hlíny
US4157408A (en) Production of split tile
US20060108714A1 (en) Method for surface treatment of a substrate
CA1240886A (en) Process and apparatus for producing mineral fiber boards
US4070985A (en) Automatic production apparatus for manufacturing of split tile
RU2314196C1 (ru) Линия-установка "гончар плюс" для изготовления глазурованных керамических изделий
RU2345047C2 (ru) Способ двухслойного глазурования керамических изделий
JP2001009815A (ja) 粘土瓦の製造方法
ITMO990258A1 (it) Procedimento per la formatura di manufatti ceramici ed impianto relativo
DK153531B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af teglprodukter og apparat til udoevelse af fremgangsmaaden
JPH03122077A (ja) 幕掛け施釉方法
ITRE20110108A1 (it) Procedimento per la realizzazione di piastrelle ceramiche per applicazione rapida a pavimento o parete
US2908960A (en) Sagger pin
JPH101379A (ja) 屋根瓦の施釉方法および施釉装置
DE19638297C1 (de) Verfahren zum Herstellen von engobierten oder glasierten Bauplatten aus gebranntem Ton sowie Verwendung dieses Verfahrens zum Herstellen von engobierten oder glasierten Bibern
JPH10230510A (ja) 陶板の連続製造装置
JP2616343B2 (ja) タイルの表面加飾方法
Lorici Fast Firing of Roofing Tiles
JPH10202644A (ja) 陶板の連続製造装置
DE3406556A1 (de) Verfahren zum herstellen von ziegeln
JPH03122078A (ja) 大型タイルの施釉方法
JPH10202643A (ja) 陶板の連続製造装置
JPH04247905A (ja) 陶板の連続製造装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic